ffMÊM .«r NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8346 Verschijnt aageiijks, behalve op Zon- en Feestdagen. donderdag 8 september 1910 a HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN .fes ADVERTENT1ËN: Voor Haarlem per drie maanden: «A'ï Van 1—5 regels 50 Cis.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement V°° Gemeente}611*i W» J P" Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37M vfvW Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de Omstreken en franco per pos/ 0.45 In(ercoramunaalTelefooniniiiimerderRedactie600enderAilrainistratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM.g-3Drukkerij: Zuider Buitcnspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd 'het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. V. ~ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER DESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN.. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 9 SEPTEMBER. Brongebouw: Sporttentocmstelling toet feestterrein „Japan", 11—5 en 7- 11 uur. Circus Corty Althoff, standplaats terrein Julianastraat, 8 uur: Voor stelling. OM ONS HEEN No. 1201. Tentoonstelling van het Groene Kruis. Voor ons Haarlemmers klinkt de haam Groene Kruis vreemd, als Iets onbekends. De provincie Noord holland is dan ook de eenige. waai geen afdeelingen gevestigd zijn, ove rigens vindon we er in al de Neder- landsche provinciën in Utrecht de minste, niet meer dan 9 en in Fries land do meeste. 105. En het geza menlijk aantal ledon is 150.000. De vereeniging is dus geen kleintje en de eenige reden waarom juist Noordhol- land er buiten gebleven is, zal wel zijn, dat wij onze eigen provinciale vereeniging Het Wille Kruis bezitten. Wat het Groene Kruis beoogt kun nen we vinden aan den wand van een der zalen in Tivoli (c Utrecht, waar het ter viering van zijn tienjarig be staan, een tentoonstelling houdt. „Het, Groene Kruis heoogtVerbeter de huiselijke ziekenverpleging,-bevor dering van de toepassing der hygiëne; zijne middelen zijn verstrekking van verp)e gin gsmiddelen, ijsvcrschalfing, wijkverpleging, kruamverzorging, huisverzorging, tuberculosebestrij ding, uitzending van zieken, zwakken en '.ellenden naar ziekenhuizen, sanatoria en vacantiekolonies, verbe terd zieken vervoer, woning- en goede- renontsmotting, hygiënische lezingen, cursussen in ziekenverpleging, baker en rsussoa verbandcursiis, versprei ding van hygiënische volksgeschrif- ten, bestrijding der kwakzalverij, enz. enz." Vóórdat ik nog iels gezegd heb van de inzendingen, begrijpt dus ieder dat het een ernstige tentoonstelling is. Een, waarbij een kermis-terrein niet passen zou, maar waarop men dan toch mens: hen wil zienWelnu, daarvoor is adverteeren noodig en dat schijnt het uitvoerend Comité tot dusver weinig-of niet te hebben ge daan zelfs heeft het de bescheiden heid zoover gedreven, dat in den ca talogus wel massaas namen voorko men van een ecrecomité en een comi té-generaal, waar behalve de genoem den natuurlijk geen schepsel wat om geeft, maar niet het deel van de ver eeniging en evenmin een kort over zicht van haar geschiedenis in de af- gel ionen tien jaar. Toen ik Woensdagavond de ten toonstelling bezocht waren er zoogoed ai" geen bezoekers. Geen twee dozijn, als ik schatten moet. De exposanten en hun personeel hielpen nog een bce'jo de groote galen vullen, Jict juf fertje van wie ik plichtmatig een tocli we! wat al te vodderig groen papieren kruisje aan een speld kocht, had wei nig (c doen. En wanneer niet op een oogenblik een étalage van flesschen mineraal- en bittervvater met groot lawaai in elkaar was gestort, zou het in wunrhfcid een „dooie boel" zijn ge weest. Ik weet wel, dat naar tentoonstel lingen nis deze geen menschcn heen gaan, die eeuwig en altoos geamu seerd willen worden, maar de rest is er ook nog en die blijft evengoed weg, wanneer zij niet leest, dat daar in Utrecht eon tentoonstelling gaande is. Op het podium van de eerezaal is 'de geschiedenis van Het Groeue Kruis in beeld en geschrift weergegeven, zelfs een schilderstuk, van bescheiden pretentie, voorstellende het kofliehuis te Lange Ruigeweide, waar nu bijna tien jaar geleden de eerste Groeno- Kruis-vereeniging opgericht werd. Aardig gevonden is een rij poppen, die door verschil van grootte den groei der organisatie in 't afgeloopen decennium aanwijzen zulke plasti sche voorstellingen blijven in het ge heugen hangen van den door de veel heid verbijsterden tentoonstellingsbe zoeker. Om diezelfde reden is ook slaagd een model van het dagverblijf dor Bredasche afdceling in het mast- bosch. In 't algemeen kan deze lof aan de tentoonstelling worden ge bracht, dat zij op het geven van aan schouwelijke voorstellingen uit is. Zoo staat er in den tuin een Drentsch plaggenhuis, als afschrikwekkend 'oorbeeld, hoe een woning niet moet zijn jamnier maar, dat het bij avond (misschien om het brandge vaar gesloten is, evenals een mo del-ziekenbarak en ziekenzaal. Vreemd zijn vaak de roerselen der beslissin gen van tentoon stel lings-comités, ant hoewel liet zien van deze dingen ons ontzegd was, hief het des avonds een dubbelen toegangsprijsEn afge scheiden van dit extra kwartje, be hoort juist wat in den tuin tentoonge steld wordt, uit den aard van de zaak tot het belangrijkste een model ar beiderswoning, ligtenten, lighal en )o meer. Met <leze laatste woorden worden e herinnerd aan een van de zeer be langrijke afdeelingen der tentoonstel ling, de tuberculose-bestrïjding. In de afdceling z i e k te b e s t r ij d i-n g is een verzameling ingezonden, die met recht den naam Tuberculose-Museum dragen mag. Zuidholland mag zich de ir van die verzameling toerekenen. Behalve tal van afbeeldingen en ge schriften vinden wc hierin vijf kamer tje, van voren open, die het werk de bestrijding der tuberculose in de woningen der patiënten aanschouwe lijk voorstellen. Hot eerste stelt voor, hoe de Rotterdamsche vereeniging ter bestrijding der t. b. c. een wo- r.ing doet ontsmetten, waarin een lij der aan die ziekte is overleden liet tweede hoe een kamer er uitziet, na dat de vereeniging een lijder onder hare beschouwing en contróle heeft genomen het derde verbeeldt de ka mer van een lijder, voordat de veree niging zich met hom bemoeit Dit is, hygiënisch gesproken, een ware gru welkamer. Boven de bedstede, waarin do zieke gedacht wordt te liggen, is een krib getimmerd als slaapplaats voor kinderen vlak vóór die bedste- do staat een open kwispedoor, naast dc bedstede, op een plankje, ligt het brood dat 't gezin straks eten zal. Dan doet heelwat prettiger aan nummer een kamer, waarin dc lijder een ligkuur doet. al kan dc toeschouwer zich niet te best voorstellen, hoe men, in steden, midden in drukke en lang niet stofvrije straten, met het hoofd, door een gat in den muur heen, bui ten liggen kan. Dat zal, vrees ik, om vele redenen in dc practijk wel onmo gelijk blijken te wezen. Het vijfde kamertje is er een. waar in heel wat te doen zal zijn, voordat de vereeniging er een kamer-sanato- um van gemaakt heeft. Tien recepten van degelijke en goed- koope middagmalen zullen, hoop ik, hun nuttige werking niet missen, al schijnt het wat komiek, dat daar aardappelen en andere voedingsarti- kelon in natura zijn neergelegd. Er ligt iets aantrekkelijks in 't groo te model van het pension voor lupus- lijders Violetta te Heerenveen, groot, ruim gebouw in een tuin, waar allicht do lijders aan dezen vorm van tuberculose de beste kansen voor herstel zullen vinden. Ileb ik dus van do afdeeling der tuberculose-bestrïjding in hgt bijzon der iets gezegd, voor al de andere af deelingen der tentoonstelling kan ik dutzclfde niet doen. De dorre opsom ming zou al te gauw vervelen. Maar ze is ook niet noodig. Ieder begrijpt, dat er transportmiddelen zijn ten toongesteld, zaken betreffende open bare hygiène, een afdeeling reddings- wezen, die zeer belangrijk is, verple- gingsarlikelen en zelfs een afdceling over den toestand der ziekenverzor ging in Oost- en West-Indië, waarbij de tropheeen van Indische wapens, ze ker wel heel noodlottige verwekkers van ziekte en dood, een zonderlingen indruk maken. Volks en ziekenvoe- ding, woning- en sport-hygiène, medi sche instrumenten, ziedaar nog eeni ge afdeelingen, waarin vrijwat be langrijks huist. Wie er meer van we ten wil, moet maar gaan zien. Hij vindt er ook een inzending van de Haarlemsche kraam- en zuigeling- beschermug en zal allicht met belang stelling kijken naar de inzendingen over drankbestrijding en kwakzalve rij, waarna hij naar behooren zal griezelen bij de verzameling, die een jeugdig collega niet zonder reden „het slagveld" noemde. Maar daarop en mogelijk nog op andere dingen kom ik in een tweede en laatste artikel te rug. J. C.'P. Stadsnieuws STUKKEN VAN DEN RAAD. De electriscbe tramlijnon. B. en W. stellen voor het Technisch plan voor de electrische tramlijnen der H. IJ. S. M. goed te keuren, uit genomen eenige wijzigingen, die meest van technische: aard zijn. Voor 't overige vermelden we van die wijzigingen, dat B. en W. voor stellen, dat de door dc Hoilandsche Spoor te bouwen brug over de Zijl- singelgracht voor de lijn naar Ovorveen met bijkomende werken binnen één jaar na den aanvang van de exploitatie dezer lijn kosteloos-en- om-niet aan Haarlem worde overge dragen. .Voor de rekening der H. IJ. S. M. komt de verbreedt ng van de bestra ting van den Zijlweg mot 2.65 M. (2.U5 M. klinker en 0.60 M. «keien). De Hoilandsche Spoffr verbindt zich om, indien de constructie der tram lijnen verbeterng behoeft, deze voor haar kosten op aanschrijving van B. en W. te doen aanbrengen en om de meerdere kosten tedragen, wanneer het door verandering van wegpla- eiing noodig is een verhard onderbed in de tramstraten aan te brengen. Aanbesteding. Woensdagmiddag werd door den architect J. J. van Noppen alhier aan besteed: Het bouwen van dTie woon. huizen aan den Klevorparkweg. Ingeschreven word als volgt: J. Miezerus, f 28590. J. T. Bakker. 28570. P. van Duurcn, f 28380. J. en S. Winnuhst, f 28300. B. Hagen, f 27850. T. M. v. Deursen, f 27740. Firma Martens on Zn., f 27677. W. Saeijs, f 2759G. P. Box, Schoten, f 26900. M. Nederkoorn, 25850. Ilaarl. Coöp. Bouworsbond, 25790. J. van Schagcn, f 23480. Dc inschrijvers b ijwien geen woon plaats is vermeld wonen alhier. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Van 31 Augustus tet en met 6 Sep tember zijn voorgekomen to Haar lem 2 gevallen van roodvonk; te Be verwijk 1 geval van Roodvonk; te Haarlemmermeer 1 geval van Rood vonk en te Hillegom 2 gevallen van roodvonk. FUSIE ZANGVEREENIGINGEN. In aansluiting op ons bericht in 't vorig nummer verzoekt men ons te melden, dat alleen in begins el besloten is tot samensmelting der ver- cenigingen „Caecilia" en „Crescen do". Voor 't tot een definitieve beslis sing kan komen moeten er nog vele bezwaren, omtrent de namen enz., op gelost worden. Ook moeten er plannen zijn om na de eventueele opheffing van „Cres cendo" dadelijk weer een nieuw .Crescendo" op te richten. Misbruik sterken dr an k\ Op 9 en 10 dezer wordt te Scheve- ningen gehouden het Congres van La Ligue Internationale conlre Tabus des boissons spiritueuses. afdeeling Haarlem van don Volksbond zal daar vertegenwoordigd orden door den heer heer C. L. F. Sarlet. Staalwater. De drinkhal der Staalwaterbron is gister door 55 personen bezocht Op den gisteren te Utrecht gehouden wedetTijd in het verleenen van eerste hulp bij ongelukken be haalde dc Haarlemsche onderaf dee ling „Snelverband" den 4den prijs, een zilveren medaille. De groep was samengesteld uit de heeren D. Cou- wenhoven. J. 'J'ates, W. Walcwijn, N. Ilartog, A. II. Blansert en als reser ve B. I-aeet. Dit is zeker een mooi succes voor een jonge vereeniging. Personalia. Voor een jaar is mot 16 September aangesteld aan de Cadettenschool te Breda, als leeraar in de scheikunde, de heer W. Th. Clous, scheikundig ingenieur, leeraar bij het instituut „Prins" le Haarlem. Dat helpt. Men meldt ons: Woensdagavond brandden voor het eerst de zes lantaarns om de stedelij ke muziektent tijdens het concert van Haarlemsch Muziekkorps in den 1-Iout. Opmerkelijk was het, dat het nu veel ordelijker was dan anders. Lastig volk. Men schrijft ons: Geregeld eiken avond zitten er aan weerszijden op de leuning der brug do Amsterdamsche poort, scans meer aantal personen, die niets anders doen dan het den voorbijgan gers lastig maken, het zijn meest tijd personen van de Burgwal en om geving die daar dan om 6 of 7 uur plaats nemen en er om 10 uur nog zitten. Gaat een meisje voorbij dan halen zij haar aan, menigeen is daar na tuurlijk niet van gediend, zoodot dan ook menig meisje er tegen op ziel de brug te passceren, en als het niet an ders kan hard loopt en midden op de brug. Maar zelfs dan nog worden haar liederlijke woorden en verwenschin- gen nagestuurd whar een fatsoenlijk mensch zich aan ergert. En dit alles wordt gezien en aange hoord door de politie, die op een stoeltje voor het posthuis zit; weinig agenten zijn er maar die de kerels igjagen. Toch is hier een gestreng optreden zeer noodzakelijk 1 Uit üe Keciitszaaï RIJWIELDIEFSTAL, n Gewoon geval. Twee jongens huren 'n rijwiel bij een fietsenhande laar en verknopen liet. Niets nieuws! Eisch tegen den hoofddader 1 jaar en tegen z'n medeplichtige 5 maanden gevangen isstraf. MISHANDELINGEN. Twee veldwachters te Hillegom zijn door een beschonken jongeman mis handeld. Do woesteling trapte de bei de politiemannen tegen borst, onder lijf en knieën, waardoor ontvellingen ontstonden. De jongeling heeft fatsoen lijke ouders, maar hij zakt hoe langer- hoe meer af, zei een der mishandel den. De Ambtenaar van het O. M. vor derde 2 maanden gevangenisstraf. Een ander geval van mishandeling van een gezag-handhaver geschiedde te Aalsmeer, waar de nachtwaker Wegman een paar grondwerkers, die den 4deu Juli zich te Aalsmeer wat rumoerig gedroegen, tot kalmte had gemaand. Wegman is toen door de heide lieden geslagen en getrapt. Toen een buurvrouw zei: „Denk er om, dat is 'n politie!" antwoordde een van de aanvallers: „Dat kun me niet schelen, wc zullen 'm in riemen snijden!" De president had wat moeite om vast te stellen wie geslagen had. W. wist alleen, dat hij door beiden mis handeld was. President.: Heb je geslagen? Heb je dat gezien? Getuige: En gevoeld ookl K. was do vurigste, voegde hij daarbij. De pres.: Hij was ook de jongste. Mr. Iloyer vroeg 2 maanden gevan genisstraf tegen K.. docli vrijspraak voor den andere, daar diens schuld niet bewezen was. KONIJNENDIEFSTAL. De recidivist W. en M. waren aan geklaagd dat zij bij den heor Termetz in de Leidschestraat vijf konijnen ge stolen hebben. Die hebben ze ver kocht en het geld samen verdronken. ""De ambtenaar van het O- M. eisebte tegen elk één jaar gevangenisstraf, daarbij er rekening mee houdende, dat in het begin der zitting legen W. reeds één jaar gevangenisstraf was geèischt, wegens rijwieldiefstal. Toynbee. Als nieuwe leden van het bestuur van bovengenoemde vereeniging zijn toegetreden Mej. M. van der Chys en de heer H. A. M. van Veen. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten;. Uit de Omstreken BLOEilENDAAL. Door de poltie alhier werden twee personen, genaamd P. H. en N. II. beiden wonende alhier, op heeterdaad betrapt, terwijl zij bezig waren met; het plukken van appelen op een ter rein, toebehoorende aan het R. K. Armbestuur alhier. De appelen zijn Lu beslag genomen en proces-verbaal is opgemaakt. Door G. J. Koelen alhieT is aan i W. vergunning gevraagd voor den verkoop van sterken drank in klein in de gelagkamer van het per ceel Bloemendaalscheweg 191, alhier. BENNEBROEK. Gevonden voorwerpen: Een koperen Automobiellantaam, merk Reflex. HILLEGOM. Raadsvergadering te Hillegom op Dinsdag, <Len 6en Septembcr'1910. Voorzitter de Burgemeester. Aanwe zig 10 leden. Afwezig de heer J. Gul den! ond. Na opening der vergadering met ge- bed. wordt als voorstemmer, bij lo ting, aangewezen de heer P. II. van Waveren Hz. De notulen der vorige vergadering worden, na voorlezing, onveranderd vastgesteld. De voorzitter doet mededeeling van do sedert de vorige vergadering inge komen stukken, welke voor kennisge ving worden aangenomen. Wordt besloten tot het doen van af- en overschrijvingen op de begrooting -an uitgaven, dienst 1910. Op diens verzoek wordt met alge- meene stemmen besloten aan den heor J. H. Kamps eervol ontsla to verleenen als onderwijzer aan de openbare lagere school aihier, met in gang van 1 November e. k. wegens be noeming als zoodanig aan dë M. U. L. School te Wormerveer. B. en W. stellen aan den Raad voor j om met den koopprijs van het Post en Telegraafkantoor ad. (16.000 be taalbaar 1911, af te lossen dc gehliee- ning ten behoeve van de Maatschap pij voor Gcmeente-Crediet te Amster- dam, die alsdan groot zal zijn 15840, rentende 4 1/4 Dit voorstel wordt aangenomen met algemcene stemmen. Aan dc orde is het voorstel van de Gascommissie en dat van B. en W., hetwelk gelijkluidend is, oin over to gaan tot de algeheele invoering van do automatische lantaarnontsteking- en bluschappa raten „Bauduin". De heer II. Veldh. van Zanten zegt, dat hij het vreemd acht. dat de groote steden nog geen gebruik maken van die apparaten. Men mag toch aanne men, dat het aldaar zeker is onder zocht geworden. Dc heer Balvers zegt, dut het groote bezwaar voor de groote steden daarin is gelegen, dat er meer dan een regu lateur dienst doet en daarom niet kan worden toegepast. aangezien het slechts te gebruiken is door eenzelf den druk toe te passen. De heer Sluis is van oordeel, dat cr nog te weinig ondervinding alhier is opgedaan, b.v. hoe de toestellen zich zullen houden bij strenge vorst. Spre ker vindt het wel wat risquant, om reeds nu een dergelijk besluit te ne men. De voorzitter doet mededeeling van- erschillende gemeenten, die de appa raten reeds g-ruimen tijd in gebruik hebben en waar ze goed functionee- ren. Hot geldt hier geen zaak, die zoo maar terloops behandeld wordt, er is ernstig over gedacht. Do heer Sluis zegt, dat het voor de gasverbruikers een groot ongerief is, daar men bij het blussehen der lan taarns, wel 10 minuten zijn lamp moet regelen, tengevolge van de druk. De heor 11. A. van Waveren infor meert, hoe of zal worden gedaan met de lantaarnopstekers. De Voorzitter zegt, dat dit nog niet aan de orde is, maar dat er zeker éér* zal moeten worden ontslagen. liet voorstel wordt daarna aangeno men met 9 tegen 1 stem, die van den heer Sluis. De Commissie, benoemd tot onder zoek van de gemeenterekening over 190'J, dankt bij monde vaa den heer Topper voor liet goede beheer jen geeft in overweging, die rekening vbo.l o- pig vast te stellen. Die rekening sluit met een bedrag aan gewone ontvang sten van f 75968.21 1/2 en aan gewond uitgaven met 72676.58 1/2, alzoo met een batig saldo aan gewone uitgaven en ontvangsten van f 3291.63 en aan buitengewone ontvangsten van 108348.69 en aan buitengewone uitga ven van 100424.94, alzoo mot een ba tig saldo van 7924.75. Vervolgens wordt door B en W. aangeboden de begroeting voor liet dienstjaar 1911. Deze begrooting zal worden ter visie gelegd en de memo rie van toelichting aan de raadsleden worden gezonden." Ter tafel komt de door B. en W. ont worpen bedi ijfsverordening op het gasbedrijf. Principicele wijzigingen worden er niet in aangebracht. Alleen zai voortaan de begrooting van het gasbedrijf ter lozing worden gelegd en hetzij in druk, hetzij in afschrift tegen betaling der kosten verkrijgbaar 'orden gesteld. Eenzelfde bepaling i9 in het leven geroepen ten aanzien van de winst-en erliesrekening. Do verordening wordt daarna vrij wel onveranderd, met algemeene stemmen vastgesteld. Bij de rondvraag verneemt men, dat de afdeeling van Bloembollencul tuur weder op zich zal nemen de be planting van de plantsoenen, hetgeen dankbaar wordt aanvaardt. De vergadering wordt daarna door den Voorzitter gesloten. HAARLEMMERMEER. Des avonds of des nachts heeft men bij den landnouwer J. v. W. aan den IJ weg een rijwiel uit de schuur weg genomen, hetgeen natuurlijk des morgens ontdekt werd. Dadelijk word diefstal vermoed, zoodat aau de politie daarvan kennis werd gegeven en men op onderzoek uittoog. Het bleek nu, dat het verdwenen rijwiel des morgens vroeg reeds gevonden was op het erf van een boer, die op een tamelijk grooteu afstand woont van v. W. Deze kreeg het rijwiel te rug. Men vermoedt poging tot diefstal doch hoe de vork eigenlijk in den steel zit. is voorh'ands nog een ge heim. Aan den knecht van den landbou wer B., nobij Hoofddorp, zekeren Aar- se, overkwam gistermiddag een onge val, dat bijzonder goed afliep. Bezig zijnde op den Hoofdweg de paarden voor een wagen te verspan- non, schrokken dc dieren, sprongen op zij eu kwamen met deu wagen ach ter zich in de vrij diepen wegsloot te recht. Aarse geraakte er geheel onder en een ieder, die het zag. dacht wel, dat bij docc, althans zwaar gekwetst zou zijn, doch hij wist zich onder de paarden door te wérken en er uit te klimmen. Oogenschijnlijk was hij ge heel ongedeerd, alleen had hij oen kleine wond aan de hand bekomen en klaagde hij over pijn in de zijde, liet scheen evenwel niet van erhstigen aard te zijn. De paarden en dc wagen werden er met vereeuigde hulp van toegescho ten personen uitgetrokken en bleken ook zeer weinig hinder of schade van het ongeval te hebben bekomen. Binnenland GROENE KRU1S-TENTOON- STELLING. Gistermiddag werd door H, M. de Koningin-Moeder een bezoek gebracht aan de Groene Kruistentoonstelling te Utrecht, en aan de wedstrijden in het verleenen van eerste hulp bij on gelukken, welke deze week aldaar plaats hebben. Bij de aankomst van II M. per rij tuig uit Soestdijk aan de grens der gemeente Utrecht werd zij verwel komd door den waaroemenden bur gemeester van Utrecht tnr. D. Ragay. Op de tentoonstelling werd de Vorstin ontvangen door den voorzit ter van de Vereeniging ..Het Groene Kruis", ds. F. C. Fleischer. Begeleid door den heer Fleischer bezichtigde H. M. hierna de tentoon stelling en nam met belangstelling aai een en ander kennis. Vervolgens nam do Koningin een kijkje in het Groene Kruisdorp, in den tuin van „Tivoli", waar een aantal weeskinderen van verschillende ge zindten 't Wilhelmus zongen. Verschillende oefeningen in het

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1