ADYERTENTIEN VRAAC-EN-AANBODS ADYERTENTIEN: 1-6 REGELS 25 CENTS 3 PLAATSINGEN f 0.50 BIJVOOBUITBETALINClj niet spoedig om den tuin laten leiden. De hoeren houden voet bij stuk en cf ze de collega-diplomaten in Europa veel hoofdbrekens bezorgen, daarvan trekken ze zich niet heel veel aan NOG EEN REDE VAN PRESIDENT FAlLLIèRES, de laatste tijdens de rondreis door Savoye, want deze is thans weer ge ëindigd. In lien deo: speechen zei de president nog: ,,Er zou een algemeen verzet ont staan zoo de republiek bedreigd werd, maar waarom over die dingen te spreken! Het is reeds veertig jaren, dal zij niet meer bedreigd is. Wij hebben een verstandige politiek noo- dig, vierkant republikeinsch, die g terugwijken, geen terugkeer naar het verleden duldt, een klare, zuivere, open politiek, ja juist, open, echt Fransch." UIT DE AMERIKAANSCHE POLITIEK. Uit New-York wordt geseind, dat de tariefquaestio een belangrijken factor uitmaakt in den huldigen ver kiezingsstrijd. Wel is waar behielden de republi keinen in den staat Vermont de meer derheid, doch deze is, vergeleken bij de vorige verkiezingen, aanmerkelijk geslonken. Men schrijft dit toe aan het verlangen onder een deel der re publikeinen naar tarief-herziening. Duidelijk Kwam het bij de verkie zingen in den staat San Francisco uil. dat onder de republikeinen een sterke stroomng togen tariefherzie ning bestaat. Daar werd toch eeu program aangenomen, waarbij ver klaard wordt, dat de partij onwankel baar trouw blijft aan het protectio nisme en zich verzet tegen „algemee- ne herziening van het tarief op on voldoende gronden." BRAND OP EEN AMERIKAANSCH OORLOGSSCHIP. Uit Fort Monroe is bericht ontvan gen, meldende dat aan boord van het slagschip North Dakota, kom en- da van Ocean City, de petroleum- tanks hebben vlam gevat. Aan het departement van marine te Washington is een niet-ofiiceel be richt ontvangen, volgens hetwelk door dien brand drie personen gedood ea elf gewond zijn. Volgens latere berichten was liet onheil te wijten aisa de ontploffing vau een vat petroleum in de stook plaats wat gebeurde bij het nemen van proeven mei peiroleum als brand stof. De brand werd bedwongen door de stookplaats onder water ie doen loopen. Een hospitaalschip is ter hulp gezonden. Stadsnieuws LANDGENOOTEN IN BRAZILIë. Een vriendelijk lezer zendt ons eenige brieven ter inzage van vroege re Nederlanders, die nu in Brazilië vertoeven en wel in Colonie Iraty. De landverhuizers hebben 't daar flog al naar den zin, zoodat hun meedeelin- gen als een tegenhanger beschouwd kunnen worden van 't verhaal, on langs in ons blad opgenomen van een teleurgestelde» landverhuizer uit dat deel van Brazilië. Aan ee» dor brieven ontleenen we: Ik hoop je ook nog eens van dienst te zijn, als je tenminste bij 't plan blijft, om hier heen te komen. Al zou je 't werk (bedoeld wordt landbouw- werk) niet verstaan, als je goeden wil hebt, dan is hier toch wel wat te verdienen. Als je hier naar toe komt, dan zou lk een stuk land voor je kun nen aanvragen tegenover 't mijne. 't Is hier best naar mijn zin. Om hier heen te komen zal ik je niet bepaald aanraden, n.l. om gezond heidsredenen niet. We zijn gelukkig allen goed gezond, maar menschen, die iets onder de leden hebben, hou den 't hier..mc-estal niet uit. Ik ben al aardig op de hoogte met 'de taal en wat den landbouw aangaat, daar zou ik je ook wel doorhelpen. Dezer dagen heb ik hout gekocht en zal eeu flinke schuur zetten voor 't drogen van m'n tabak. Ik rook mn sigaartje van eigen verbouwde taban, hoor Als je hier sigaren maakte zou je flink kunnen verdienen. Weet je wat ze hier voor een sigaar betalen 71/2 cent per stuk. De tabak kost je niets dan den arbeid. Ik heb nu een paard, een varken, kippen en een geit. De schrijver besluit't is hier aan pakken, muur als je wil, kan je best je brood hebben zonder zorg, hoor 1 Ook de vrouw van dezen landver huizer beeft een brief geschreven, waarin ze de meedeehngen viyi haar man bevestigt. Ze vertelt, hoe ze eerst een schuur tot huis hadden, maar nu hebben ze eigen ledikanten, tafels, stoelen, enz. en is ook de woning, o. a. door 't aanbrengen van ramen, kas ten en een stookplaats, veel verbe terd. Nu ons huisgezin zoo vervolgt ze goed geregeld is, moet ik zeggen, dat ik niet graag weer in dezelfde po sitie naar Holland terug zou willen. Mijn man is niet lui, hij werkt ijverig en dan is 't hier wel om vooruit te komen. ORGELBESPELING Jn de do Groote- of St.-Bavo-kerl< te Haarlem, op Dinsdag 13 September 1910, des num. vau 1 tot 2 uur, door den heer W. Ezerman. Programma 1. Concert No. 3, HtindeL 2. Adagio, M. Brosig. 3. Sonate No. 3. A. Guilmant, a. Allegro maestoso. b. Andante. c. Allegro con brio. 4. Cantilène. A. Mailly. 5. Duet uit Stabat Mater, Rossini. Bekroond „The Lndesructible Shoe" is op de wereldtentoonstelling te Brussel be kroond met een gouden medaille. Rubriek voor Vragen Geabomioerden hebben bet voorrecht, vragen op versohilleud gebied, niiu voor beantwoording vatbaar, iu te zenden bij de Redactie van Haarlem's Dngblnd, Grooto Houtstraat 63. Allo antwoorden worden geheel kosteloos gegeven ea zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats vnn den inzender Termeiden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Heeft een huisheer het recht, een huurder op den openbaren weg des Zondags om de huur te vra gen, die hij twee jaar geleden wegens werkloosheid niet kon betalen. Toen heeft hij mij gedwongen het huis te verlaten. Zou Ik hem nu kunnen ver volgen? ANTWOORD: Dat mag een huis heer zeker doen. I-Let is niet vrien delijk, iemand op den rustdag tot be taling aan te manen, maar verboden is het ook niet. Kunt u hem niet een voorstel doen tot geleidelijke afbeta ling? Een mensck moet toch voldoen wat hij schuldig is gebleven. VRAAG: Kon volstaan worden bij een schrijven aan een in Frankrijk vertoevend Jonkheer met op het cou vert te zotten, Monsieur..., of moet men zijn Hollandschen titel Hoogwel geboren, gebruiken? ANTWOORD: Het is voldoende te adresseeren Monsieur ie Jonkheer... enz. Binnenland HET BELGISCH KONINGSPAAR IN ONS LAND. Het vermoeden dal de Koning der Belgen vóór bet verlaten van ons land nog een kort bezoek aan de re sidentie zou brengen, wordt van wel ingelichte zijden niet bevestigd. Het tot dusver op een voortdurend ver blijf te Amsterdam ingericht pro gramma onderging geen wijziging. Do Koninklijke Familie komt Maan dag 12 dezer te Soestdijk in verband met het bezoek van den Koning en de Koningin der Belgen aan Amsterdam. Tussclien genoemden datum en den 14e zal de Koningin enkele uren te Amsterdam ten paleize op den Dam aanwezig zijn. De koninklijke trein, armede TL M. den 15e van Soest dijk naar de hoofdstad vertrekt ter ontvangst van (le koninklijke gasten aldaar, komt 12.12 uur aan het Cen traal station aan, alwaar H. M. met den Prins en gevolg den Koning en de Koningin opwacht aan den trein, die te 12.22 uur uit Brussel binnen komt. H. M. komt dus eerst 10 minu ten vroeger te Amsterdam. Aan het Centraal station zal bij de aankomst van het Koninklijk Echt paar en het Belgisch Koningspaar een oemewacht zijn opgesteld van 100 matrozen, onder commando van den luitenant ter zee le kl. H. H. O. van Hacking Colenbrandar. De Minister van Oorlog heeft den le luitenant N. A. Bouwman, direc teur dar Kon. Militaire Kapel, be noemd om op le treden als hoofdmu ziekdirecteur dor Taptoe, te houden den 15en September, des avonds le 9^ ter eere van den Koning der Bel gen. Aan deze Taptoe nemen deel de Kon Mil. Kapel, de muziekkorpsen der Kon. Marine, der le 2e, 3e 4e. 5e. Ge, 7e, 8e. 9e. 10e en 11e regimen ten infantaria, van hei instructie-ba taljon en de Jagerkapel. Onmiddellijk na het vertrek van de Belgische gasten uit Amsterdam, zul len de aldaar bij die gelegenheid, aan wezige oorlogsschepen en andore vaartuigen der marine naar Helle- voet-sluis vertrekken tot het houden j der manoeuvres in het zuiaerfrontier, die Maandag 19 September een aan vang nemen. BURGEMEESTER SWEERTS. Laatstelijk ontvangen berichten om- tirent den gezondheidstoestand van burgemeester Sweerts luiden, dat, vermits de slapeloosheid begint te 'erinindieren, bij hem het voornemen bestond eenigen tijd aan het Como meer verblijf 1e gaan houden; dat hij na zulk een langdurige afwezigheid begrijpelijkerwijze zeer naar het va derland en de stad zijner inwoning te rugverlangt en daarom plan had bin nenkort voor eenige dagen naar de residentie te komen. ONDERSCHEIDINGEN. Vervolg der lijst van onderscheidin gen toegekend ter gelegenheid van den vei jaardag van II. M. de Koning De eeremedaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau is toegekend: in brons, aan: J. Keulen, machinist in de domaniale mijn, te Kerkrade; P. J. Herpers, machinist in de doma niale mijn, te Chèvremont, gem. Kerk ade; P. J. Lataster, pompenknecht in do domaniale mijn, te IIolz, gein. Kerkrade; mej. II. Nieterink, dienst bode bij de familie Venema, te 's- Gravenhage; D. Ledegang, kuiper bij de brouwerij en azijnmakerij „de Ge kroonde Valk" te Amsterdam; S. Clerx, bierbrouwersknecht in dienst de stooinbierbnouwerij de Drie Hoefijzers van de firma Smits vna Waesberghe, te Breda; H. Wassink, werkbaas op de bezittingen der fami lie de Marnix de St. Aldegonde, te Ruurlo; J. Bos, plaatwerker bij de Kamper Emaillefabrieken voorheen Ber ken Zoon, te Kampen; H. X. Smits, werkman in de sigarenfabriek van M. M. Schilte, te Delft; N. Maag denberg, pakhuisknecht bij de firma P. Loopuyt, te Schiedam; C. Verduyn, smidsknecht bij de firma P. de Zeeuw Az., smederij en ijzerhandel, to Vlaardingen; Mej. M. Berghof, huishoudster bij den heer O. A. Schollen, pastoor te Nes (gemeente Ameland) mejuffr. M. Liekens, dienstbode bij mejuffr. R. J. Graveur, te Rotterdam D. M. Obbes, bediende bij de naamlooze vennootschap „Antiquiteitenhandel voorheen Etienne Delaunoy", te Am sterdam L. Vervat, tuin- en bosch arbeider op de hooge heerlijkheden Amerongen en Zuylestein van G. J. G. C. graaf Van Aldenburg Bentinck, te Amerongen C. Yisee, als voren J. Groot Czn., scheepstimmarmons- knecht bij de handelsvennootschap onder de firma C. Bakker, te Zaan dam; mej. K. van Sijn, dienstbode bij mejuffrouw J. H. Sohiltman, te Rotterdam H. Kruidhof, timmer mansknecht bij de firma J. M. Mei huizen en Zoon. te Wildervank A. Lefferman, pakhuisknecht bij do naamlooze vennootschap „Lakfabriek en Export-maatschappij voorheen fir ma Jacob Vis Pzn., te Zaandijk C. Fens, sorteerder tevens huisbewaar der in dienst van de firma S. Fick, stoom tabaksfabriek, te OosterhoutJ. Learbuch, pakhuisknecht in dienst van als voren A. vap den Berge, werkman in dienst van bet bestuur van den polder Dreischor, te Drei- schor P. Kousemaker, winkelbedien de in de kruidenierszaak van de fir ma I. Vessels Co., te Goes G. Fcr- werda Sr., touwslagersknecht bij de firma N. J. Lankhorst en Zoon, te Sneek. B. Spans, sigarenmaker bij de firma W. G. Boele Sr., te Kampen P. T. Korpershoek, zager bij de naamlooze vennootschap „Houthandel" voorheen Eindhoven en Zoon. te ZwolleH. H. Golstein, zandvormer bit de Zvvolsche Ijzergieterij en Machinefabriek „de Nijverheid", firma G. J. Wispelwey en 'Voorgekomen, vóór het' verlof Was verleend aan de heer en Ressing c.s., dat do voorzitter wat sterk moest aandringen op het getuigen van waarheid. De commissie heeft geweten toen zij haar onderzoek aanving, dat zij tot geen wettige bewijzen kon komen. Zij kon geen eed afnemen, zij kon g papier-onderzoek gelasten. Alles wat zij bereiken kan is een overtuiging; alles wat verklaard werd is gestenografeerd. Ook niet één re gel, of één woord is door de coimnis- sis uit de stenogrammen uitgelaten. De tijd om schriftelijk verweer te geven over de nadere adressen van de heeren De Gelder, Ressing, enz., was te kort. De overtuiging van do Commissie "u echteT door de verweerschriften niet gewijzigd, en zij adviseerde den Raad haar conclusies te aanvaarden. Tot zoover spr.'s opdracht. Persoonlijk vroeg spr. of het B. en W. bekend is, dat Woensdagmiddag het onderzoek der Commissie is voort gezet. Spr. is meegedeeld, dat ten kantore der Centrale door den waar- nemenden directeur G. E. W. ver schillende ambtenaren zijn gehoord in tegenwoordghed van den heer Gri- vel en dat dezen de beschikking is gegeven over archiefstukken, op de zaak betrekking hebbende. Zijn B. en W. geneigd, ook de ste nogrammen van dat aanvullend on derzoek aan den Raad over te leggen? De VOORZITTER zei, dat dit feit hem niet bekend was. De wethouder VAN DEN BERGH zei, dat hij, als wd. wethouder dei' bedrijven, na het college gehoord te hebben, opdracht gaf de archiefstuk ken te verzamelen, die de Raad zou kunnen noodig nebben. Den heer WIBAUT deed het genoe- Co., te ZwolleH. J. Hulleman, ge- pensionneerd veenarbeider van de firma mr. I. A. van Roijen te Zwolle, wonende te Bergeutheim (gem. Ambt- Ilardenberg) C. Hogenbirk, houthan delaarsknecht bij den heer L. B. Ph. Ebbinge, voorheen firma Westerdijk en Sluis, te Assen TI. van Hateren, kuipersknecht bij de firma A. de Haan en Zoon, stoomhoutzagerij, kistenfa briek en kuiperij, le Amsterdam H. ter Horst, gepensionnecrd pakhuis knecht van de firma wed. Heineken en Zoon te Amsterdam mej, H. L. Bootsma, dienstbode bij den heer Sweers. te Amsterdam; A. Hendriks, wagenmaker bij de Arnhenische Rij- tuigfabriek, firma B. Vetli en Zn., te Arnhem J. A. Leenen, meubelmaker bij den heer P. J. J. Mesker, hande lende onder de firma „de wed. G. A. de Ruyter", te Zutphen W. Meijer, tuinman in dienst bij mevrouw de wed. Vos de Wael, geboren barones se van Voorst tot Voorst, huize Oos- terveld te Elden (gem. Eist). De quaestie aan de G.E.W. In den AmsterdamscliBB Gemeenteraad. In de gistermiddag gehouden raads zitting kwam 't rapport ter oprake, uitgebracht door de raadscommissie benoemd om een onderzoek in te stel len naar de gegrondheid van de grie ven, door Dr. De Gelder tegen het hem verleende eervol ontslag inge bracht, en naar de juistheid van de door hem geuite beweringen betref fende het inwendig beheer van de Ge meen te-electriciteits werken. Eerst werden algemeene beraadsla gingen gehouden. Do heer WIBAUT deed eerst na mens de commissie eenige mecdeelin- gen over haar wijze van werken, o.a. zeggend: De commissie is geen vierschaar geweest, en geen rechtbank; haar voorzitter geen rechter van instructie. (Stemmen: Nou! Een enkele maal Is gen, te hooren, dat B. en W. er niet van wisten. Maar spr. vroeg van den wethouder beslist of hij den directeur opdracht gegeven heeft tot een ver hoor, ja ofueen? De heer VA NDEN BERGH: Neen! Do heer Bos beeft mij de zaak ver teld, maar ik had geen last gegeven om een verhoor af te nemen in tegen woordigheid van Grivel. De VOORZITTER zei, dat B. en W. een onderzoek hebben toegezegd, en stelde daarom voor, het incident te beëindigen. Daarmee nam de heer WIBAUT voorioopig genoegen. Het debat over het rapport werd nu weer vervolgd. De heer TER HAAR constateerde, dat het Rapport van de Commissie bevestigt, wat hij zooveel jaren heeft beweerd, de tram heeft altijd te veel betaald en betaalt nog veel te veel. Spr. gaf ook zijn ergernis lucht over de wijze waarop Ressing de zaak der vuilverbranding heeft weten te gen te houden, jarenlang. 's Avonds werd de vergadering voortgezet. De VOORZITTER deelde mede naar aanleiding van de vraag van den heer Wibaut in de middagzitting, dat de waarn. directeur der G. E. W. aan B. en rapport heeft uitgebracht over wat Woensdag ter Centrale is voorgeval len. Daar is geen verhoor afgenomen, er zijn geen aanteekeningen gemaakt, en dus ook geen bescheiden van. over te leggen. De directeur heeft de heer Grivel alleen ontboden om voor den wethou der eenige archiefstukken op te zoe ken, die in de raadsvergade sprake kunnen komen. Elke ten wisseling is door den directeur voorkomen. De heer WORST zei. dat thans is gebleken, 'dat zij die den hear Wibaut hebben Ingelicht, getracht hebben gif te brengen in de hersenen van den heer Wibaut. (Geroep: zeer juist). Ons past volkomen bedaardheid, als den rechter in raadkamer. Den lieer WIBAUT speet hot, dat de Voorzitter zijn mcdedeeling heeft bevestigd, en dat B. en W. daaraan goedkeuring hechten. Spr. hield vol, dat oau twee getuigen in tegenwoor digheid van den heer Grivel vragen zijn gesteld. Dut had in dezen stand van de zaak niet mogon gebeuren, 's Middags keurde het college het ge beurde af, nu 's avonds dekt men het gebeurde. Spr. weet, dat hij zwak staat in deze omdat hij zijn menschen niet noemen kan. (Gejoel). De VOORZITTER hield vol, dat er noch vragen gesteld zijn, noch inlich tingen ingewoiinen door den direc teur van P. W. Als deze de waarheid spreekt, dan hebben de zegslieden van deu hoor W. gelogen. B. en W. ver trouwen den directeur volkomen. Laat de heer Wibaut zijn zegslieden noemen. De heer WIBAUT: Dat kan ik niet doen. (Gejoel). Deze Raad geeft mij niet den waarborg, ook niet op het oogenblik, dat deze menschen, als ik ze noem, over twee jaar er niet uit zullen liggen. De heer LAMBRECHTSEN ver klaarde zich verbaasd, dat de heer Wibaut niet het inzicht van de meer derheid der commissie heeft vorde digd, maar alleen met een stem, of hij een valsche muntersbende heeft ontdekt, over een onderhoud van den directeur met enkele ambtenaren iets vertelt; dat blijkt heel weinig om het lijf te hebben. Als men het hatelijke en venijnige uit de memorie van dir. De Gelder weglaat, dan blijft er toch niet zoo heel veel over. Spr. gaf toe, dat het onderzoek hem de overtuiging heeft geschonken, dat de heer P^sirg niet de man is om nis hoofdambtenaar der gemeente te fungeereu. Spr. ging nu enkele quacstles na. Daarbij zei hij o.a.: Wat de vuilbrikeften betreft, daar in heeft de heer Ressing niets ge daan. Hij is slim, gevat, sluw als men wil. Hij lijdt aan een soort vervol gingswaanzin De leveranciers zoo verklaarde hij eens te gelooven hebben allen een aanslag op de G. E. W. in den zin. Hij mist de noodigo objectiviteit als lid der gemeentehuis houding. Hij ziet in andere diensten belagers. Ik die tijdens het onderzoek nooit ambtenaren der G. E. W. ont ving ik zou ze naar de commissie verwezen hebben heb eenmaal den heer Ressing ontvangen, die een fan tastisch verhaal deed van een duivel - schen aanslag tot vervalsching van alle meters! De commissie spreekt van „een taal, met leugens doorweven." lk ontken dat. De G. E. W. gaat een schoone toekomst tegemoet, en kan de ge meente nog zeer vele voordeeion brengen. D a t is het werk van Res sing. Daarom zal ik stemmen voor een financieels uitkoering aan den heer Ressing. Hot bedrag is voor hem bijzaak. Wil men meer geven dan i jaar salaris, ik zal mij daartegen niet verzetten. De rechtvaardigheid van het ont slag van den boekhouder Groothof! kon spreker met toestemmen. Hij zal in zijn fouten niet meer vervallen. Spreker keurde het oneervol on'.slag voor deu heer Grivel af. Tegen hem zijn veel kletspraatjes geuit, maar de beschuldigingen beieekeuen niet zoo heel veel. Toch is er voor don heer Grivel geen plaats meer bij de G- E. W. Spr. behield zich de vrijheid voor, over het bedrag aan dr. De Gelder toe te kennen, een ander bedrag mee te helpen voteeren dan is voorgesteld. De hoor FAB1US voelde do zware verantwoordelijkheid van het Raads lidmaatschap in dit uur zeer sterk. En hij gaf de verzekering, dat hij bij de overweging van deze zaak zijn hart heeft laten meespreken. liet geldt iiier vier zeer bekwame personen, die groote diensten aan de gemeente bewezen hebben. Wij mogen ons verheugen, dat, al zijn er afkeu renswaardige handelingen gebeurd., der commissie, ondanks haar scherp onderzoek, mets gebleken is van frau de van ambtenaren ten eigen bate. Kan niet worden vrijgepleit, het schuldig is uitgebleven. Er zijn verkeerde handelingen ge pleegd. Spreker maakte eenige aanmerkin gen over de wijze van verhoor, door de commissie toegepast. De getuigen werden vooral ondervraagd naar din gen die ze niet weten; wat denken, wat zeggen de ambtenaren hier of ia ar van. Die vraag is schering inslag bij t verhoor van den heer Gri- rel. Spr. wenschte zich te onthouden van ook maar één woord te spreken tea ongunste van dr. De Gelder. Maar wat wonderlijke motiveerlng toch vaal ile commissie, die dat zeer sterk doet, om dr. De Gelder 2 jaar salaris te ge ven I Spr. wilde zeer gaarne aan ie mand, dien men met leedwezen moet zien heengaan, den overgang vergen makkelijken. Maar men kan te ver gaan. Daarom stelde spr. voor dr. De Gelder naast het half jaar salaris dat hij reeds genoot, nog één jaar salaris toe te kennen. De heer Ressing heeft misdreven. Dr. De Gelder heeft afkeurenswaar dige dingen gedaan. De heer Grooihoff heeft één daad gedaan, die straf verdient. Maar de eenige d:e niets heeft ge daan, dat straf verdient, Grivel, dien wil do commissie oneervol ontslaan. Want bet aannemen van toelagen, a's bij de Bom.eteric, heeft hij nage laten, nadat het onwenscheüjke hem onder de oogen was gebracht. Wat is er meer tegen hem inge bracht? 4 „Hij is een Maleierdie liegt SpTeker heeft juist gehoord, dat Grivel geboren is uit Europeeschc ou ders. Spr. kwam nu tot den heer Ressing. Zeker een man van groote verdiensfo voor de gemeente, maar toch ontbre ken de schaduwen niet. In verschil lende gevallen heeft hij niet gehan deld. zooals hij handelen moest. Maar In de eerste plaats merkte spr. op, dat den heer Ressing slechts 8 dagen zijn gegeven voor verdediging. De Raad heeft oen uitermate groote verantwoordelijkheid. Spr. zou daar om in deze ernstige zaak willen ken nen het oordeel van R. en W. Troll ens, spr. zou het zich niet kunnen begrijpen, als zij een ambtenaar als Ijper Ressing lieten heengaan, zon der daarover iets te zeggen. Wanneer B en W. verklaren, de erantwoordelijkheid voor de samen werking met den heer Ressing niet te kunnen dragen, dan zou de Raad hem kwalijk kunnon handhaven. Maar durven B. en 'W. de samenwerking n zou spr. zich nog eens over zijn stem willen bedenken. Spr. stelde voor met de heeren Zwart, Scheltema, Den Hertog en Hendrix: lo. om het ontslag van dr. De Gel der te handhaven met toekenning van één j'aar salaris. (Ten opzichte van de heeren Grivel en Groothoff stelde spr. niets voor, op grond van zijn meening, die door zijn medevoorstellers gedeeld wordt, dat dit niet tot do bevoegdheid van den Raad behoort). n B. en W. uit to noodigen, hun oordeel kenbaar te maken over het voorstel tot ontslag van den di recteur. De heer SCHELTEMA vond, dat het rapport van de commissie het groote voordeel heeft, dat het gunsche i>odrijf een glazen huis heeft gezet. AUeen het jammer, dat Jan Publiek met zijn oppervlakkig oordeel, nu ook is komen kijken, en zeer verkeerde con clusies maakt. Den voorzitter van de commissie verweet spr., dat hij in het tweede gedeelte van de verhoeren niet zoo onpartijdig was als het eerste. inbraak" in den lessenaar bo- OQ J-p uba piaqbipjois ap ut uapuix a; jjuezjoo juuq uds ap.wnoqos Gelder. Den heer Groothoff achtte spr. vol doende gestraft met een reprimande. Hierna werd de zitting verdaagd tot hedenmiddag. 't Hbld. schrijft o.a.: Woensdagmiddag van twee uur tot half zes heeft de heer Bos, waarne mend directeur der Gemeentelijke Electricileitswerken, te zijnen bureele een aantal beambten van de G. E. W., welke beambten voor. de commissie van enquête in zake het beheer der E. W. getuigenis hadden afgelegd, gehoord in het bijzijn van den heer Grivel, chef van de installatie bij d^G. E. W., thans met verlof cn door de enquête-commissie tot onti- slag voorgedragen. Deze beambten zijn ondervraagd ten aanzien van een aantal punten, die een onderdeel hebben uitgemaakt van het onderzoek der commissie. Bij deze enquête" van den heer Bos werd gebruik gemaakt van stukken, behoorende tot het dossier, dat de door den Raad benoemde enquête commissie heeft ten dienste gestaan- De heer D. J. van Frankenhuyscn, wethouder, schrijft in 't „Utrechtsch Dagblad" eon ingezonden stuk, waar in hij mededeelt, da.t verschillende ge zegden van den burgemeester, den lieer Van Kempen, in de raadsverga dering van Montfoort geuit, niet juist zijn. Hij schrijft o. a. „Waar de heer Van Kempen het mij ten grief maakt, dat ik, na eerst met aile andere gemeentej aadsleden in beginsel voor den verkoop dier school en onder.wijzerswoning heb gestemd, om mij in een latere verga dering met mijn collega, den wethou der Vlooswijk, en het raadslid Tromp daar tegen te verklaren, verzu-'mt Z. E. A. daaraan toe te voegen, dat in het eerstbedoelde geval, noch prijs, noch prijs, noch kooper zijn genoemd, terwijl in het andere aan het licht kwam, dat men bedoelde gebouwen, die voor ongeveer 30 jaar geleden zijn gebouwd, toen aan de gemeente pi.m. f40.000 hebben gekost, en nog in zeer goeden staat verkoeren, met schoolmeubelen voor f 15.000 wensch te te verkoupen aan het R.-K. Kerk bestuur. De heer Van Kempen zal toch niet uit het oog verliezen, dat wethouders en raadsleden alleen de belangen hunner gemeente behooren te behartigen Voorts schrijft de heer Van Fran- keuhuysen, dat het, wel degelijk waar is, dat door den read dudélijk| tot verkoop besloten is, en dat, dit niet eerst in beginsel is goedgekeurd. SPOORWEGONGEVAL. Aan bet station Vlodrop (L.) Jb da voor het vertrek naar Roermond ge reed staande personentrein door eed lossen machine van achteren aange reden. De hoofdconducteur, een con-»' ducteur en 10 reizigers werden lichi gewond.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6