Scoff's Emulsion Waarom Scott's Emulsion? HET POSTEN! De heer Jan van Zutphen heeft zich met een adres tot Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland gewend naar aanleiding van het besluit van den Anistei danischen Gemeenteraad tot vaststelling eener verordening tot wijziging der Algemeens Politie-Vcr- ordening, betreffende het posten, met 't er/ook deze nieuwe bepalingen te vernietigen. 't Weekblad van het Recht schrijft over deze nieuwe bepalingen o. a. „Zullen Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, die thans een uitne mend criminalist in hun midden Leb- ben, dit nieuwe voorschrift aan de Kroon ter vernietiging voordragon en zal do Krcon een dergelijke wijze van strafwetgeven weten te kceren? Veel hoop hebben vij althans op het laat ste niet .De Regeering heeft al heel weinig weten to doen om de keuroma- nie, de zucht om ailes en noa wat stiufrechtoiijk te verbieden, welke bij de besturen van groote en kleine ge meenten gelijkelijk bestaan, to breido- len. Mag, indien op den ingeslagen weg steeds verder wordt voortgegaan, dc gemeentelijke autonomie, zooals zij thans werkt, gehandnaafd blijven? De vr aag verdient spoedige on ernsti ge overweging. Onze gemeentebestu ren, liet bestuur van de hoofdstad bo venaan, maken het al te bont." DE KAMERZETEL VAN EIND HOVEN. Naar de Msb. verneemt, heeft de heer V. v d. Heuvel met ingang van 20 Sopt. a.s. zijn ontslag ingediend als li l van de Tweede Kamer der Staten- Generaal voor he tkiesdistrict Eind hoven. De Hbld.-correspondent meldt: liet hoofdbestuur der R. K. kiesver- ecniging Eindhoven heeft eene verga dering gehouden, waarin geduchte woorden gesproken werden. Eeir motie werd aangenomen waar in o.a. voorkomt, dat het hoofdbestuur het besluit van het dagelljksch be stuur van den Noordbrabantse hen Christelijken boerenbond in het week blad van dien bond .gelezen heeft, waarbij dit bestuur den heer J. J. Wint armaria aanbeveelt, alvorens de kiesvereeuiging een candldaat heeft gesteld; overwegende dat deze daad door de R. K. kicsvereeniging i3 te beschou wen als eene voor deze organisatie, heillooze; overwegende dat deze handeling van den N. C. B niet is aan te beve len voor den goeden gang van zaken in de R. K. kiesvereeuigingen; spreekt zijne strenge afkeuring uit o ver deze onrechtmatige inmenging in zaken, welke alleeen den R. K. kies eenigingen aangaan; protesteert zonder zich partij te stellen voor wie dan ook, ten krach tigste tegen deze ongepaste daad van het dagelijksch bestuur van den N. C. Boerenbond; spreekt den wensch uit, en het uit drukkelijk verlangen, dat de leden van de R. K. kiezersvereeniging Eind hoven, zooals het goede leden van do R. K. -lciesvereeniging behoort, zich niet aan het bedoelde besluit zulleu storen en niet zullen stemmen als le den. N. C. B. (wat slechts In den bond thuis behoort), maar als eerlijke en trouwe leden der R. K. kiesvereeui ging. Letteren en Kunst WEER EEN NIEUWE JOZEF ISRAëLS. Men meldt uit Amsterdam aan de „N. R. CL" In den kunsthandel Caramelll en Tessaro hebben we een nieuw werk van Jozef Israels aangetroffen Land- idylle. Op Ie uitnoodiging, ons gezonden, is het briefje gereproduceerd, waarbij Israels d.d. 18 April 1910. den hoer Begum, een der firmanten van de zen kunsthandel, kennis geeft, dat het voor hem bestemde schilderij, op het atelier, gereed staat. Dat briefje is merkwaardig, ten eerste om de onveranderlijk vaste hand van den 87-jarlgen kunstenaar, maar ook om die zekere naïveteit, die in zóó verhoven zin ook ziin werk zoo dik wijls kenmerkt „Ik heb het genoe gen" schrijft Israels „UEd. te mel den, dat de schilderij Land-Idylle thans naar ik meen tot een goede af werking is gekomen. Wilt u nu eens komen zien, of u het convenieert Do eerste de beste zou het niet be scheidener kunnen zeggen. En nu moet men dit schilderij zien I Gaven wij onlangs bericht van een eveneens nieuw werk, bij Buffa, van een bouw- zïunelijkheid in voorstelling en fac tuur, die de materie als oplost in de hoogere eenheid van louter licht en toon. bij Land-idylle schijnt de kunstenaar zich weder te hebben te ruggedacht in de aardsche heerlijk heid nu een wel diep verinnigd, maar rijk gestemd landschap, dal te gelijk de zinnen streelt door zijn frisch en glanzend kleurgeheel, en don geest aan het mijmeren brengt door het dichterlijk waas, dat over die aardsche schoonheid ligt uitge spreid. Zóó drachtig en voltonig is het loof der boomen, dat gij er bij denkt aan de diep doorschaduwde, warme brouskleur van het groen van Willem Maris' belommerde slootkanten. En dc lucht vlamt een gouden licht uit, dat door zijn weerschijn, het oog over den horizon trekt. Onder bet lommer rust een oude hoeve in stille eenzaamheid en tegen een dor boomen op liet voorplan leunt een meisje in prachtig kleurengam ma, dat een paar schaapjes weidt Een idylle van rustige liezonkenheid, waarin de geest der menschen zelf uit weiden gaat. MAXIM GORKI, de schrijver van „Naclitasyl", heeft een stuk in vier bedrijven voltooid, „Zonderlingen" gebeeten, dat in dit seizoen te Petersburg wordt opge voerd. In het Deutsches Theater te Berlijn la hel iódhëetapel ,,D3 1 aalsten" van denzelfden schrijver voor hot eerst op gevoerd. Het stuk bleek weinig oor spronkelijk en voldeed niet. Eenigo leden van het gezellchap- Bouwmeester zullen na afloop van hun contract in Indië blijven en hun geluk benroeven met een gezelschapje voor eigen rekening. TIJDSCHRIFTEN. Het laatstverschenen nummer van „Do Luchtvaart" bevatClement van Maasdijk. Offlcieelo mededeelin- gen. Vliegen bij Breda. De dood van Van Maasdijk. De vaart van de „Rotterdam" op 23 Augustus 1910. De verdere ontwikkeling der vlieg techniek. Een bron van gevaar bij vliegmachines. Ingezonden. Boekbespreking. Kleine mededee- lingen. REVUE DER SPORTEN. Atletiekwedstrijden op Koningin nedag te Arnhem. Van twee ding- sigheidjes... De Voetbalwedstrijd VitesseVelocitas ter gelegenheid van het Koningtnnefeest te Arnhem. Indische loopeenden. Zilveren Voetbalwedstrijden te Rotterdam Draverijen te Leeuwarden en rennen en draverijen op do renbaan Cruys- bergen bij Bussum. Wat een poli tiehond vermag. Vereeniging Spar- tacus te Amsterdam. Verbetering van het wegrecord ove rlOO K.M. door den heer Straathof op den weg Lel denUtrecht en terug. Internati onale Lawntenniswedstrijden van „Festina" te Amsterdam. De Royal Enfield motorrijwielen en Schaken. DE KUNST, van September, bevat het ver- volg-artikel „Studiën over het Treur spel Lucifer (1654) van Joost van den Vondel, door Wenzel Frankemolle eene uitvoerige bespreking van het tooneelspel „Zeventien jaar", uit het Duitsch van Max Dreyer, door N. H. Wolf. Verder bevat dit nummer een waar- deerend artikel, gewijd aan da Van den Hoek's bij him vertrek naar Ant werpen, waar zij voor de Antwerp sche opera zijn geëngageerd bene vens eene bespreking van „Het Con cert", blijspel in 3 bedrijven naar het Duitsch van Hermann Bahr, door de N. V. Het Tooneel. FLORALIA EN AV1CULTURA van Sep tern l>e.r bevatten de ge wone wekelijksche rubrieken, bene vens artikelen over „Amerikaansche Anjers" „Een fraaie decoratieplant voor de tafel". Politiehonden, enz. DE HUISHOUDGIDS, „Recepten. Menukalender. Voorschriften bij liet braden van vleesch. Kunstlicht in huis- en stu deerkamer. Een lekkernij voor vischliefhebbers. Het misbruik van zout Stofvrije wegen. Nuttige wenken. Correspondentie. Feuil leton." DE BOUWWERELD, „Prof. J. A. van der Kloes. Nieuw ste onderzoekingen omtrent schelp kalk (slot volgt). Ambachtsschool te Doesburg. Arch. H. J. Kranenborg, Dir. der School (met losse plaat). M. J. C. van Eyck, Gemeeute-Archi- tekt van Buss urn. Openbare reiniging in verband met het vraagstuk der vuilverbranding (met 8 afbeeldingen) (wordt vervolgd). Berichten en Me- dedeelingen. Boek en TydsohrifL Prijsvragen, Examens en tentoon stellingen. Personalia. Met acht afbeeldingen in den tekst en een losse plaatAmbachtsschool te Doesburg. Architect II. J. Kranenborg, directeur der Schoot" ARCHITECTURA, „Mededeelingen beir.effende het Ge nootschap. Prentkaarten. (Ver volg. Ingezonden. Algemeen® regelen voor nationale bouwkundige prijsvragen. (Vervolg). Voordracht over ventilatie met bijzondere be schouwing van bet omgekeerde sy steem, door Dr. B. Swaah. ervolgj. Boekbeoordeling. Berichten. Open prijsvragen." INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 6 30 Cta. per regel. De walgelyke reuk en vischachtige geur van de ruwe levertraan Is in zóó uiterst geringe mate aanwezig in Scott's Emulsion dat kinderen er als een delice van genieten. Het onover troffen Scott proces geeft liclit-verteerbnarheid en vermeerderde voedingswaarde. In alle ge vallen en voor alle doeleinden is Scott's Emulsion beter dan de ruwe traan. En een 34-jarige reputatie by Doctoren, Vroedvrouwen, Ouders eu Patiënten I De ecble f wordt uitsluitend bereid door Scott k Bowne, Ltd., Londen, Engeland, wier naam op elke verpakking en op elke flesch voorkomt. By tile Apothekers en Drogisten. Dit fabrieksmerk bevindt zich op de verpakking der eenigeechte Scott's Emulsion. Pers-Overzicht EEN NIEUW IIRUPP-SCHANDAAL. Onder dit opschrift brengt de „Avondpost" een artikel, waarvan het slot volgt, over verband van de verwapening der Indische berg-artil- lerie. Het begint aldu s: „D'r dreigt een nieuw Krupp schan daalDe Indische berg-ortillerie moet zich verwapenen. lat was reeds lang hoog tijd. In' 1901 zij'n de eerste voorbereidin gen getroffen orn tot do verwapeni.ig te komen, zoowel van het veld- nis van liet berg geschut. Men bestelde bij Krupp natuurlijk een heele batterij veld- en een heele batterij berggesohut, verouderd materieel, dat dan ook nooit is ingevoerd, maar niettemin veel heeft gekost. Zij be hoorden tot het vecrspoorstelsel, dat reeds in die dagen voor het systeem van vuurmond-terugloop moest v. ij ken. In Holland waren op datzelfde ocgenblik nog proeven in gang tus sell en de beide stelsels. Waarom roer. op dat oogenblik tot de uitzending van niet minder dan twaalf stukken naar Indié besloot - - Wétende, althans kunnende vermoe den, dat het bedrag weggeworpen zoude zijn ziedaar één uit de serie vragen, die men ten aanzien van het militaire beheer aan het ministerie tan koloniën .-steeds kan blijven stel len en waarop het antwoord zich slechts veronderstellen laat Nog vóórdat die twee batterijen uit gezonden waren was er reeds sprake van een nabestelling, die evenwel ge heel onmogelijk werd. Immers, in- tusschen had zelfs Krupp, die tevoren de eerspoor met hand en tand ver dedigde, moeten toegeven, dat zij voor een hopelooze zaak geijverd had, ze ging overstag en het minis terie volgde door in 1902 bij haar twee veldkanonnen en twee bergkanonnen te bestellen van 7 c.M., beide met vuurmond-terugloop. En passant wer den nog twee houwitsers door dezelf de firma geleverd van een nieuw mo del. Nu konden in lndië de proeven aanvangen. Men had er immers zes veldkanon nen (veerspoor) eu zes bergstuküen (klem), twee veldkanonnen (vuur mond-terugloop) en twee bergstusken (idem) en kon Krupp-I en 2 met Krupg-3 en 4 laten conc urreeren - Daar men voor de zoogenaamde beproeving blijkens de tweede uit zending aan 2 stukken van elke 6O0rt gtnoeg nad, is liet klaar, dat men aanvankelijk bedoeld heeft om te ver wapenen zonder eeuige voorafgaande proefneming. Krupp 3 en 4 wonnen het, en tot de "veiv» spoiling werd besloten. De „Avondpost" deelt daarna iels mede over de schriftelijke gedachten- wisseling tussclion den Minister van Oorlog en de Tweede Kamer over dit onderwerp. Het blad herinnert er verdei' aan, dat het bij (le mondelinge beraadsla ging in de Tweede Kauier warm is toegegaan. Scherp werd 's Minsters weigering, 0111 de uoudige gegevens te verschaffen, gelaakt en de afge vaardigde van Leeuwarden, de heer Thomson, diende een amendement in, om het aangevraagde bedrag niet toe te staan, zoolang geen voldoende inlichtingen waren verstrekt. „Later is gebleken, dut de heer Idenburg voor zijn plannen een meer derheid in de Kamer heeft gevonden door een politieke daad, die niet streng genoeg kan worden afge keurd. De zaak is deze In de vergadering van 13 November 1908 deelde de heer Thomson mede, tegen welke verdragen hetzelfde ma terieel bij de firma Elirhardt kon be trokken worden Iiij berekende eene besparing van ruim een ton per bat tel ij. Die cijfers sloegen in. Eu naaf loop der vergadering hield de minis ter een bespreking mei den bekende-n chef der afdeel ing militaire zaken aan zijn departement Het gevolg was, dat op staanden voet een kapi tein naar Essen werd gezonden met opdracht nog dadelijk een prijsver mindering te bedingen, omdat an ders de leverantie gevaar Liep. De of ficier was zoo fortuinlijk te kunnen telegrafeeren, dat de zending gelukt was, terwijl een ambtenaar van Krupp direct naar Den Haag kwam, om het staatje der prijzen voor de volgende Kamerzitting, als de minis ter aan het woord moest komen, te wijzigen I De minister kwam den 16den November aan liet woord bij verzweeg het gebeurde, verlaagde de begrooting niet, noch deelde mee, dat men thans méér materieel kou beko men voor hetzelfde bedrag, doch wek te daarentegen den indruk, ais wa ren de opmerkingen van den lieer Thomson volkomen onjuist geweest! Het amendeineail viel eu.... de verwa pening was er door onder het motto het doel heiligt de middelen. DB SPEELHUIZEN-QUAESTIE. Het Vaderland schrijft o.a: Voor zoover wij in de gelegenheid zijn geweest oen nog niet lang gele den opgetreden Minister van Justitie waar te nemen, is hij ons voorgeko men een volhardend, voortvarend, en doortastend man te zijn. Zijne lastge ving aan de politie, en de wijze waar op hij de actie tegen de speelsocietel- ten begonnen is en aanvankelijk heeft laten voeren, toon en dit ten overvloe de aan. Welnu, aan zulk een man is nu juist behoefte. Volharding is noodig opdat de aangevangen strijd met kracht warde voortgezet. Voortvarend heid omdat spoedig handelen noodig is; de naar elders vertrokken speel huishouders zullen, na de rechterlijke beslissing terugkeeren; het voor het vreemdel Inge n bezoek te Scheven in- gen zoo gunstige badseizoen van dit jaar heeft hun aantal nog doen toe nemen; de ondervinding heeft geleerd, dat velen indien zij met rust gelaten worden, hier ook des winters Mij van hangen; en het winterseizoen, waar in niet zoozeer de vreemdelingen als de hier woonachtige jonge mannen de aangewezen slachtoffers zijn, staat voor de deur. Ook aan doortastend- beid is behoefte, want aan pogingen om eene ernstige actie tegen het kwaad allerlei belemmeringen in den weg te leggen, zal het niet ontbreken. Maar aan den andoren kont zijn wij er zeker van, dat de Minister, in dien hij den reeds door bladen van vorschiillende richting gegeven wenk volgt, door allen die het wèl meanen met ons volk, met onze jongeling schap vooral, warm zal worden toegejuicht en gesteund. Een wettelijk verbod heeft, men ver- gete het niet. dit groote voordeel, dat het dit kwaad overal tegelijk treft. Zoolang het slechts politioneel optre den te duchten heeft gesteld dat zou afdoende zijn, (hetgeen na de gevallen Ijoaiissing niet meer aan te nemen is), verplaatst het zich slechts, met de kans, dat het elders wortel schiet, filialen sticht en ook daar slachtoffers maakt. Het is dus niev alleen noodig dat er van Begeeringswego gehandeld wor de, maar de zaak is bovendien zoo urgent mogelijk. Wordt zij met die voortvarendheid aangevat, welke de bittere ernst van liet geval vordert, dan is het volstrekt niet onmogelijk, dat een zoodanig wetje, nog óór de behandeling der begrooting aanvangt, een plaats in het Staatsblad erlangt. WTJ zouden dat een weldaad voor ons volk achten, en voor Den Haag in het bijzonder. Rechtszaken IN VRIJHEID GESTELD. De rechtbank te Middelburg heeft A. M., wonend te Ede, die te Middel burg was gedetineerd, wegens poging tot moord op een vrouw, in vrijheid gesteld. Uit de Arbeiderswereld STAKING TE LEIDEN. De staking of uitsluiting, zooals men het noemen wil, op de afdeeling Ket tingsmederij van de Kon. Ned. Grof smederij le Leiden, blijft nog steeds voortduren. Thans hebben ook de handkottingmakers hot werk neerge legd. Zij worden, toen ze Maandag zich naar hot werk wilden begeven, door de uitgesloten kameraden tegen gehouden en overreed niet eerder aan het werk te gaan vóórdat voor allen liet conflict zou zijn opgelost. Do handkottingmakers blijven be slist weigeren onder politie-geleide zich naar en van het werk te begeven. In het gqjieel zijn er nu 70 mannen werkloos. De uitgestotenen hebben een manifest verspreid, waarin zij verklaren, dat de door de directie aangekondigde tariefsverlaging, zelfs nadat zij in een onderhoud met de vertegenwoordigers der vakorganisa tie eenige concessie heeft gedaan, ruirn 15 van iet loon bedraagt. Ü;oori en Wedstrijden DUINDIGT. Sedert eemge jaren doel ook ons land mede aan de zoogenaamde klas sieke rennende St. Leger is een dier rennen. Natuurlijk deden wij mede op z'n Hollandsch, dat wü zeg gen op z'n smalst Maar dit jaar was onze Sl Leger een prachtige course. Niet minder dan negen 3-jarige Inlan ders werden gezadeld, en Ava de Denby-wiuster was de uitverkore ne, zooals Lemberg DE groote favo riet was voor de Engelsche SL Leger, die nagenoeg op hetzelfde uur galoo j>en werd. Merkwaardig is het, dat beide paar den geslagen werden. Ava werd met een kleine lialslengte geklopt door Eersteling, of beter gezegd door Heap py, want de mount van dezen kam pioen-jockey beeft Eersieiiug er ge bracht. Scrogxs, aan vrien Ava was toevertrouwd, deed wat zoovele Jockeys doen., als zij den kop hebben zij kijken 01x1 en Heappy, aange vuurd door eenige Belgische vrien den, reed een finish op leven en dood ij blijven dan ook zeggen, dat Eensteling niet van Ava, doch Heappy van Scroggs gewonnen heeft. De nederlaag van Lemberg in En geland is minder roemrijk, daar was de favoriet slechts derde. Swyn- ford met F. Wootton in den zadel be haalde in Engeland de overwinning, waarna Bron7.1 no (F. Fox) ais tweede volgde en D Ma her met den reuzen- favoriet derde. In den Xerxes-prijs was het Caro lina, die de start zeer bemoeilijkte. Na een paar valsche starts was deze candldaat niet meer te houden, en ging er alléén van door daarna was het een zocht kostje voor den stal jhr. Van Loon, die vertegen woord igd was met Pallison (Ileappy) en Pas try (Killick). Shirt haalde echter een streep door deze berekening, door niet Pure Gloss als eerste over de streep te gaan, gevolgd door Xerxes. Het fi nish rijden van H appy was hier heel wat anders dan hij deed met Eerste ling. Wavora, gereden door Mr. Holroyd Smyth, overwon ook thans, ondanks zijn belasting met het zwaarste ge wicht, zijnde 79 1/2 K.G. Novare II kreeg thans 3 1/2 kilo, hetgeen vol gens de meesten een aanleiding was, om de voorkeur aan Novare II te ge ven, vooral daar dU paard de vorige week nog tno gemakkelijk een vlakke baan-ren gewonnen had. Mr. Hol royd Smyth ging evenwel een halve lengte vóór het paard van jhr. Van Loon over de streep. In de draverijen was de strijd even eens zeer schoon. Auto, gereden door Kastor Jr., en Helio, gereden door Schónrock, hebben het waarlijk niet cadeau gekreun. Eerstgenoemde word het vuur dicht een de schoenen gelegd door Acnes W., terwijl Sciiau- spieler hetzelfde dood ton opzichte van het door Schónrock gereden paard. Vooral toén Heliograaf or eens uit sprong, werd de kans voor Schauspio- ier grooter. Paul zette echter zeer spoedig zijn paord weer aan, en be haalde een welverdiende overwin ning. Zoowel aan Korter Jr. als aan Schönrock komt een woord van hulde toe voor hun tactvol rijden. Baron Paul W. behaalde de gemak kelijkste overwinning van den dag. Bret te ur, waarvan zeer veel verwacht werd en o. L niet ten onrechte kwam 2 1/5 sec. later Mnnen. S. Witteveen heeft dit jaar veel ge luk met zijn fokproducten, hetgeen dezen veteraan wei toekomt De gedetalllé&rcfe uitslag luidt als volgt Xaverius-prijs. PrijzendraveriJ 4de klasse. Basis-afstand 1200 Meter. L Baron Paul W. (1210), S. Witte veen, in 2.08 drie vijfde sec. 2. öretteur (1200 W), J. Bakker, in 2.10 rier vijfde sec. 3. Babylon (1200 XL), H. 3. Koe*, in 2.11 vier vijfde sec. Xarxes-p/ijs, ree op de vlakke baan Voor paarcen van 2 jaar en ouder, te koop gestekt voor 1200. Afstand 1300 Meier. 1. Pure Glass t57 KG.), Shirt, in 1.37 een vijfde sec. 2. Xerxes (59.50 K.G.), Perny, in halve lengte. Wij vermoeden, dat. deze tijd fou tief is, vermoedelijk zal dit 1.27 een vijfde sec. zijn. Xuntms-prijs. PrijzendraveriJ 8de klasse Afstand 2000 Meter. 1. Auto (2045 M.), Koster Jr., In 3.29 een vijfde sec. 2 Agnes W. (2045 M.), S. Witteveen, in 3.30 twee vijfd6 sec. 3. Adeline (2f>60 M.), B. ten Hagen, in 3.33 vier vijfde sec. IV. Hollancische SL Leger-prija. Ren op de vlakke baan voor 3-jarige Inlundsche paaiden. (Sweepstakes). 1. Eersteling (55.50 K.G.), Heappy, in 3.19. 2. Ava (58.50 K.G., Scroggs. Kleine halslengte. 3. Sirius (57 K.G.), Perny, zes leng ten. Xcnia-prijs. Handicap-draverij 1ste klasse. Minimum afstand 2300 Meter 1. Heliograaf (2300 M-), Schönrock, in 3.43. 2. schauspieler (2340 M.), Doeleman in 3.43 drie vijfde sec. 3. Foottii (2380 XL), R. Monsieur, in 3.46 vier vijfde sec. Xantippe-prijs. Horden ren voor paarden van 3 jaar en ouder. Ge wicht 10 K.G. onder de schaal. Afstand 2900 Meter. 1. Wavora (79.50 K.G.), Mr. Hol royd Smvth, in 3.39 vier vijfde sec. 2. Novare II (76 K.G.), Morris. Hal ve lengte. Gemengd Nieuws 1 NIEUWE GENEESMIDDEL, De medewerkers van prof. Ehrlich en hij zelf hebben in het stadszieken huis te Frankfurt nieuwe mededee lingen gedaan over middel 606. Nad.it oerst dr. Schonnefeld verslag had uitgebracht over de behandeling van JOJ patiënten, waarbij hij mede deelde dat het middel steens een gun- stigen invloed had gehad, gaf prof. Herxbeimer eenige w enken met be trekking tot de techniek van de injec tie. Na hem sprak dr. Ammeiburg over hei praeparaaL Hij ried het ge bruik af van oplossingen, die vooraf klaar geuiaakt, in den handel werden gebracht Nadut nog eenige interessante mede deelingen waren gedaan uit de kli nieken voor oog en kinderziekten en ook eenige artsen uit het buitenland van hunne bevindingen hadden doen hlijken, nam Ehrlich het woord. Er zijn vertelde hij tot nu toe 5750 gevallen, waarin de behande ling met 606 is toegepast. Onder deze zijn waarlijk merkwaar dige genezingen voorgekomen. Vier syphilistische zuigelingen, zijn door 't voedsel hunner met 606 behan delde moeders genezen, ofschoon zij er zeer slecht aan toe waren. Aandoe ningen van keel en gehemelte, die de lijders al lang belet hadden vast en bijna zelfs vloeibaar voedsel te ge bruiken, werden zoo snel verbeterd, dat de patiënten op den zelfden en an ders dan toch den dag daarna reeds vaste spijzen en hard brood zelfs kon den eten. Hoofdpijnen, die maanden. Ja. Jure nlang hadden aangehouden, verdwenen na korten tijd. Met verontwaardiging wees Ehr lich ten slotte de besch u ldgingen van de hand, als zoudo in vier gevallen de dood veroorzaakt zijn door T mid del. Waar deze gevallen zich hebben voorgedaan werd het praeparaat toe gediend aan patiënten, die volkomen ongeschikt waren om de behandeling te ondergaan, patiënten bij wie bet centrale zenuwstelsel zwaar was aan gedaan. Naar „Poliftiken" meldt, heeft prof. Ehlers in Kopenhagen een ongunsti ge ervaring met Ehrllch's syphills- middel opgedaan. De eerste en eenige patiènt, dien hij er mee behandeld beeft, is onder alle verschijnselen van arsenicumvergiftiging gestorven, en de lijkschouwing heeft tot nog toe geen andere oorzaak aan den dag ge bracht Tuascheu de ultspuhing en den dood is ongeveer een week ver- loopen. He; was een hopeloos geval do pa tiënt, een man van in de vijftig, was teugavoige van zijn zeer oude ziekte verstandelijk afgestompt en d«a dood nabij. Tengevolge hiervan hebben de Dt e use he geneeskundigen nog geen verdere proeven genomen met den te hunner beschikking staanden voor raad van 606. Er is een zending van het middel op weg naar IJsland, ter behandeling van roalaatschen. HET EVENWICHT DER VLIEG MACHINES. Men meldt, dat Cornelovp en Gué- rtn e©n toestel uitge-'onden hebben, dat voor de vliegmachines, zoowel eenvlakkers als twcevlakkers, liet vraagpunt der stabiliteit of evenwicht oplost De vlieger zal door middel van dit toestel zich niet meer behoeven te bekommeren, om het in evenwicht- houden van zijn vliegmachine, en zich nog enkel bezig bc-ud»ii met de rich ting en hocgto-otuurtoestolien. VLIEGMACHINES IN DEN OORLOG. De oolongs in Engeland gehouden schietproeven op vfiegirachii.es> aan vankelijk geheim gehouden, hadden tot resultaat, dat geen enkel schot heeft getroffen. De proeveD werden tó hot Engelsch Kanaal gehouden. Schij ven, in den vorm van vliegmachines!, werden met behulp van vliegers om hoog gebracht en door een snelvaren de torpedbbool voortgetrokken. Hoe wel op deze wijze slechts de helft van de snelheid van een vliegmachine be reik; werd, was het tref-resultaat ne gatief. Het neerschieten van eene vliegmachine is dus niet too eenvou dig, als sommigen hebben beweerd. De Duitsche vlieger Euier heeft een nieuwe militaire vliegmachine ver vaardigd, die een Maxiin-initraiiieusa mee in de hoogte zal kunnen nemen. Motor, siuurtoestel en de twee zetel tjes bevinden zich in een schuitje, dat aan alle kanten gesloten is, zoodal de vliegers tegen regen en wind zullen beschermd zijn. Het snelvuurkanon zal in werking gesteld worden door middel van een hefboom, die met da voeten wordt bediend. Voor het mik ken is een bijzonder toestel van voren aan de vliegmachine aangebracht. Een 'toestel zal voortdurend aaiiwifa zen uit welke richting de wind blaast. Nelidof, de Russische gezant en bekend diplomaat te Parijs, is sederl eunige dagen ernstig ziek, en wel zoo, dat men ieder oogenblik het einde verwacht SURROGAAT VOOR CAOUTCHOUC. Volgens berichten uit Nieuw-Zee- land is een surrogaat voor caoutchouc uitgevonden, dat volgens den uitvin der duurzamer en goedkooper dan caoutchouc zou zijn. Deze mededeeling komt voor onder gegevens, door den consul-generaal Bosschart te Melbourne ingezonden bij bet departement van L., N. en H. HET RECHT IN CHINA. Weer is er een geval te vermelden zoo schrijft men uit Sjanghai dat bewijst dat de Westerse! ie mo gendheden zich wel twee malen mo gen bedenken eer ze er toe overgaan de ex-territonaliteit der vreemde lingen in China op te heffen. Twee lioedistische priesters in Mokau ej au, een ontspanningspleats met ver van Hang tsjau, wilden zich in het zen dingshospitaal van Soe tsjau laten genezen van hun hartstocht voor het opium rooken. Door een zendingsge nootschap werd hun een Clünees, die volkomen vertrouwbaar scheen, mee gegeven. De Chineeecbe gids bracht de beide patiënten toen voorloopig naar een Chineesch ziekenhuis Daarna ging hij eenige vrienden bezoeken. Spoedig daarop deelde men hem mede, dat de aan zijn hoede toevertrouwde perso nen in hechtenis waren genomen. Het was gebleken, dat in liet ziekenhuis, waar de beide priesters ondergebracht waren, een Chinees was In slaap ge vallen om bij 't ontwaken tot de ont dekking te komen dat hij zijn beurs kwijt was. Het vermoeden viel op de beide priesters, die juist uit het zie kenhuis waren vertrokken. Bij hun arrestatie vond men echter geen geld in hun bezit, juist een bewijs voor hun onschuld, maar omdat zij geen gel dh&dden, konden zij niet op de in China gemakkelijkste wijze vrijko men. De Ghineesche gids, dn© wel over eenige middelen beschikte, wilde niet hooren van bet uitgovon van geld om den priesters, die aan zijn hoede toe vertrouwd waren geweest, er de vrij heid mee te verschaffen. En toen na men de zaken ee>n noodlottigen loop. Onder folteringen Heten de twee on, gelukkige priesters zich de bekentenis afpersen, dat hun gids hun een mid del gegeven bad, waarmede zij den later door ben beroofden man in slaap gebracht hadden. Hel betrok ken zéadingsbeetuur heeft een beroep gedaan op de overheid te Peking. Blijft dit zonder gevolg, dan ioopea de priesters gevaar ter dood gebracht te worden. HET WATERGEHALTB VAN BOTER. (Uit „De Huishoudgids"). Het „Maandblad legen de Verval- schingen" geeft de volgende eenvou dige proef om het watergeliaiie van boter eemgsziruB te hepaleu. Het wa tergehalte mag niet meer dan 20 pCt bedragen. Men vult daartoe een reageer-buisje met een stukje boter en Iaat dit bo ven waterdamp langzaam smelten. Wanneer men dit dan laat bezinken, moet vier vijfde gedeelte van de ge- heele hoeveelheid uit helder boter vet bestaan, de rest is het water met da kaaastoL Een te hoog gehalte aan water- of kaasstof blijkt uit dete eenvoudige proef onmiddellijk. HAVENRECHTEN IN RUSLAND. Volgens telographlsche mededeeling van Hr. Xls. gezantschap te SL Pe tersburg heeft de Russische K(gea ring voor schepen behoorende tot de meest begunstigde natiën opgeheven de verplichting tot betaling der ha venrechten door schepen onder vreem de vlag in iedere Russ^che haven die op dezei'de reis wordt aangedaan. Waar ook Nederland tot de incest begunstigde natiën behoort, zullen dus in bet vervolg ook de Nederland- sche schepen r)e hicrbedoelde rechten evenais vroeger slechts éénmaal en wed in de eerste haven die wordt aan gedaan behoeven te voldoen. OP ZOEK NAAR COOK's BEWIJZEN. De bekende New-Yorkscho sports man Harry Whitney heeft een onder zoek gedaan naar de zoogenaamde bewijzen van Cook's entdekking van de Noordpool. Die zouden te vinden zijn In de Eskimo-nc-lerzcttlng aan Smith-Sound. Hij heeft ciets gevon den

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 7