Rubriek voor Vragen Geabonueerden hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo Bpoedig mogelijk. Aan vragen, die niet Volledig naam en woonplaats van den '.nzeuder vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG (Van iemand, die om be paalde redenen de vraag liever ach terwege Lag gelaten): ANTWOORD: Uw nichtje is meer derjarig. Vraag eenvoudig voor haar een geboorte-extract en send dat aan den Notaris. De vadervoogd is ver plicht rekening en verantwoording te leen. In geval er moeilijkheden ont staan zoudt u wel verplicht wezen om rechtskundige hulp in te roepen. VRAAG: Ik ben bij een juffrouw geweest om de huishouding te doen voor f 2.50 per week en toen stuurde zij mij de andere week weg. Heb ik uu ook recht op het loon van de an dere week? ANTWOORD: Uit uwe vraag blijkt niet dat u bepaald voor 14 dagen ge huurd waart; maar wanneer dat wel het geval is, dan moeten de volle 14 dagen u ook betaald worden. VRAAG: Ik heb een huis verhuurd op contract per jaar, per week te beta len, waaraan de huurder niet vol doet. Heb ik nu bet recht om de huur op te zeggen. ANTWOORD: U kunt hem voor de hu ui' vervolgen. U kimt bij gebreke van betaling ook procedeeren tot ont binding van de huur en daarna tot ontruiming. Wij moeten u raden u te wenden tot eenen advocaat-procu reur. VRAAG: Als een dienstbode haar betrekking met 1 Augustus heeft op gezegd om met 1 November te ver trekken, maar van idéé verandert, en reeds 15 September gaan wil, heeft tij dan recht op haar loon tot laatst genoemden datum? ANTWOORD: Ja, zij kan met zes weken vertrekken, en heeft dan recht op loon tot en met den dag van haar vertrek. VRAAG: Kunt u mij ook zeggen, tot wie ik mij wenden moet, om voor ver pleegster te worden opgeleid? ANTWOORD: Wend u tot mevrouw G. PostrnaVerburg, Spaarna 102, alhier. VRA^G: Indien mevrouw de dienst bode met de zes weken opzegt, kan dan de kermisfooi teruggevordert worden? ANTWOORD: Neen. VRAAG: Waar kan ik mij vervoe gen om een betrekking te krijgen bij de nieuw aan te leggen lijn door de Haarlemmermeer? ANTWOORD: De directie der Holl.' Ëlecfcr. Spoorwegmaatschappij heeft kantoren gevestigd Keizersgracht 870, Amsterdam. VRAAG: Hoe moet ik een brief adresseefen voor H. M. de Koningin bestemd? ANTWOORD: U adresseert slechts eenvoudig: Aan H. M. de Koningin, enz. VRAAG: Ik ben op de groenmarkt borg geweest voor GO. Betaald is nu wordt ik nog gemaand 22.04 te betalen? Heeft men daarop recht? ANTWOORD: Neen, het bedrag waarvoor u zich borg gesteld heeft, is reeds betaald. Van u kan men niets meer vorderen. Naar aanleiding van een onlangs gedane vraag over 't inleggen van eieren, waarop wij indertijd het ant woord schuldig bleven, zendt een on zer belangstellende lezeressen ons 'I volgend recept: Men nemt ee>n steenen pot en voor één of twee dubbeltjes droge kalk, naar gelang van de. hoeveelheid ren; men strooit wat op den bodem en bedekt deze met eieren, daarover weer strooien, dan weer eieren, en zoo voortgaan tot alles ar in is. Dan men water er op, totdat de eieren iirnk onderliggen. Na verloop van een dag of misschien korter komt op dit water een vlies. De eieren kunnen niet gekookt wor den, of men moet ze met koud water opzetten en uithalen als ze ongeveer één minuut gekookt hebben, maar soms is ook dan reeds de schaal ge barsten. De eieren worden 's zomers inge legd en blijven dan den geheelen win ter goed. Binnenland HOFBERICHTEN. Door de Koningin is, als blijk van belangstelling in het streven der Nationale Vereeniging voor den Volkszang, een bedrag van f 5100 be- «ehikbaar gesteld. VISCHSTHOOPEN. in „Onze Zoctwatervisscherij" vindt men de volgende correspondentie uit Rijnsaterwoude, en waarin de bruta> lilcit der roepers wel scherp naar voren treedt,,De bekende stroopers van Gouwsluis hadden op het meer w eer een besten nacht. Niet minder dan 1800 pond brasem plus wat wit- visch en enkele snoekjes hadden zij in één trek. De geheel e vangst werd met ruim f200 betaald. Ingeval /ij thans bekeurd worden, wat echter maar zelden mist, aan neoben «rj het als volgt geregeld Allen zijn voorzien van een groote akte, en bij elke bekeuring verbeur ten zij elkander, en betaalt elk een gulden aan de bekeurden. Aangezien het niet allen gelegen komt om zoo nu en dan te gaan zitten, is er een, die zich als rempliujant aanbiedt, en elke bekeuring voor zijne rekening neemt, waarvoor hij dan telkens zoo- eel guldens ontvangt, ais er mannen tan boord zijn." BEDROG MET INGEVOERDE HAN DELSARTIKELEN DOOR ON JUISTE BENAMINGEN. We lezen in het „Maandblad tegen j Vervalschmgen" Zooals bekend is. bestaan er in de meeste landen strenge bepalingen beu-effende de benamingen, waaron der handelsartikelen ingevoerd mo gen worden, en is bij zeer vele waren die juist hunne waarde aan een be paald land, waarin zij gefabriceerd worden, on tie enen, een certificaat van oorsprong bij de wet gevorderd. In ons land bestaat een dergelijke zeer gewenschte verplichting niet trouwens wij wezen reeds zoo dik wijls op de zoo hoogst gebrekkige wettelijke verordeningen op het le- vensmiddolengebied zoodat het be drog met zoogenaamde „echte" waren hier te lande welig kan tieren. Niet zelden wordt een merk gedeponeerd het een of ander artikel, quasi uit Spanje, Italië, enz., afkomstig, en getracht dit met behulp van een der gelijk merk aan den man te brengen, ook al hebben de bedoelde waren niets met de betreffende landen te maken. Een duidelijke illustratie dezer fei ten hadden wij gelegenheid dezer da gen te constateeren, en bij gebrek aan behoorlijke wetten te dezer zake, is publicatie de eenige aangewezen weg om het kwaad te stuiten. Men biedt namelijk onder den naam van „Vermouth" een stof aan, die blijkens ons-onderzoek, een van liet echte Ita- liaansche artikel geheel afwijkende samenstelling bezit. En het is teeke nend voor den gebrekkigen handels toestand ten onzent, dat in ons land een dergelijk artikel vrijelijk inge voerd mag worden, zonder eenige douane-formaliteit, met uitzondering natuurlijk van de alcoholbelasting. Door de bijvoeging van het woord „Torino" wordt het publiek in den waan gebracht, dat men met het oe- keude echte Italiaansche artikel te doen heeft, terwijl het uit Zwitserland afkomstig is, zoodat hierdoor een zeer oneerlijk© concurrentie gescha pen wordt. Wij hebben hier slechts één voor beeld uit velen genomen, en behouden ons voor, meerdere gevallen te publi- ceeren. In het belang van den eer lijken handel is liet dringend noodza kelijk, dat aan dergelijke misstanden zoo spoedig mogelijk door behoorlijke wettelijke maatregelen een einde ge maakt worde. ONDERSCHEIDINGEN. Vervolg (laatste stuk) der lijst van onderscheidingen toegekend ter gele genheid van den verjaardag van H. M. de Koningin: De eeremedaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau is toegekend: Ln brons aan: J. de Jong, winkel knecht bij de firma C. d© Boer en Co. in tapijten, karpetten enz., te Rotter dam; J. Verschoor, pakhuisknecht bij de firma P. J. Lucardie en Zoon, handelaars in vlas en zaad, te Rot terdam; J. J. Meeuws, knecht bij de frrna Meeuws en Zoon, tin- en koper gieters te 's-Gravenhage; J. Boshamer, knecht bij de firma L. Kooyman, viscbhandelaar te Dordrecht;A. Gor ter. werkzaam bij d© firma G. H. Uit- denbogaardt, te Maassluis. Mej. C. J. Langeraap, dienstbode bij mevr. de wed. Ar. Haar te Barkel( gem. Berkel en Rodenrijs; P. Schaddelee, koetsier bij de familie Von Lindern, te Alblas- serdam; G. F. van Asten, kelder knecht bij de firma Frans Boex Jzn., wijnhandelaren te Eindhoven; J. Ee- del Bloedt, bediende bij de firma J. Z Hoek, vischhandel, te 's-Gravenha ge; A. Vos, domeinarbeider, te Kiun- dert; L. van Ladesteyn, kleedermaker bij de firma P. L. van der Rijk en 'Zoon, te Rotterdam; G. Migchielsen, hoedenmaker bij de firma J. F. Se- gers en Zoon, fabrikante van militai re hoofdtooisels, te Breda; A. H. van der Hoeven, steenhouwer in dienst bij J. B. Petit, te Breda; Mej. M. Knrssemakers, dienstbode bij mevrouw de wed. R. A. van de VenSpierines. ie '«-Hertogenbosch B. Karren be ld, d.iglooner in dienst van de familie Hassink, landbouwers, te Oene (gem. Epe) in goud, bij bevordering, aan J. Mooïenbeek, onder;iuitenauD huismeester bij hel Koninklijk Kolo niaal Militair Invalidenhuis op Bron beek in goud, aan H. Schrauwen, tweede-commies bij het departement van oorlog in Neder- landseh-Indie J. Chr. Weasel, opzie ner over den zadelmakersivinkel bij den artillerie-constructie-winkel te Soerabaja in zilver, aan H. J. Hennep, timmerman en op zichter van de begraafplaats van de stuiversvereeniging der Hervormde Gemeente te ParamariboH. Kater, adjudant-onderi.fficier-schrijver, ad junct-archivaris bij de Vilde afdee- ling van het Departement van Oorlog te Batavia (alg. stamb. no. 44868) A. A. Haar, gegageerd conducteur der genie 2e klasse van het Nederlandsch- IndiisChe leger J. Kuypers, gepensi- onneerd sergeant der infanterie van het Neder!andsch-lndische leger (ge diende hebliende onder alg. stamb. no. 53171836) H, A. F. Thamm, odjudant-ondcrofficier-titulair (ser geant-majoor.>1 af hoornblazer) van de landmacht in Suriname (stamb. no. 5803 P. A Rigaud, sergeant-majoor- titulair, ziekenopzichter op Curasao (stamb. no. 3808 F. W. H. Stein- metz, ad jud a n t-onderof f icier-titulair, invalide in hot Koninklijk Koloniaal Militair Inval Vnhuis op Bronbeek K. Bergmans, sergennt-rnajoor-schrij- ver bij de koloniale reserve (stamb. no. 6879) In brons, aan Helena Maasch, hoofd van de lief- dadlgftetdsvereeniging voor ïtjkbewas- sching van vrouwen der Hervormde Gemeente te ParamariboMoe sa Manoppo, Amboiueesch sergeant der infanterie van het Nederlondsch-In- disch leger (alg. stamb. no. 30521) Modsakl, inlandsch koporaal-stoker bij de zeemacht in Noderlandsch-In- diö (stamb. no. 9916) C. D. Gooijer, gegageerd Europeesch kanonnier lo klasse van het Noderlandsch-Indisch leger (alg. stamb. no. 59211) Wong- sopawiro, inlandsch cavalerist 1ste klasse bij het Nederlandsch-lndische leger (alg. stamb. no. 50009). EEN STATISTIEK OVER DE ONDERSCHEIDINGEN. Voor wie er belang in mocht stel len, eenig overzicht t© hebben van de op 31 Augustus verleende decoraties, heeft de Ned. een lijstje opgemaakt, waarbij de namen der gedecoreerde ren (er is niet één dame geridderd) naar hun positie zijn ingedeeld. Hier bij valt op te merken, dat Nederland en N. O. Indië in dit geval als een ge heel zijn beschouwden dat de eere- medailies in deze opsomming niet zijn begrepen. Men vindt dan gedecoreerd (enke len bevorderd) 2 Oud-Ministers, 3 Diplomaten, 3 Consuls, 5 vice-Consuls, 3 Eerste- en 2 Tweede-Kamerleden, 7 Residenten en ass. Residenten 8 leden der Rechterl. macht. 2 No tarissen, 12 bij het Belasting- en Ac cijnswezen betrokken personen, 3 bij het Kadaster betrokken personen 7 R. K. Geestelijken, 6 Predikanten, 3 Zendelingen 5 bij Philantropie en 4 bij Kinder- zorg betrokken personen 2 Leden van Gedep. en 2 van Pro vinciale Staten, 5 Burgemeesters, 3 Wethouders, 1 Raadslid, 3 Gemeente secretarissen, 1 Ambtenaar bij den Burg. Standj C Hoogleeraren, 3 Leeraren bij het M. O., 2 Schoolopzieners, 3 Hoofden van O. L. Scholen, 3 Hoofden van Bijz. L. scholen, 4 Leeraren bij het Vakonderwijs 10 Geneeskundigen, 1 Apotheker 3 Journalisten, 1 Kunstschilder. 2 Letterkundigen, 2 Musici, 1 Museum directeur 30 Officieren bij de Landmacht, 13 Officieren bij de Zeemacht 4 Ambtenaren bij Post en Telegra fie, 7 Ambtenaren bij den Waterstaat, 7 Ambtenaren bij Spoorwegen, 4 Ambtenaren bij div. Departementen, 7 Ambtenaren bij het Bion. Bestuur van N. O. Indië 13 Industrieelen, 8 Landbouwkundi gen, 1 Bouwkundige, 3 Scheepvaart- kundigen. Te zamen alzoo 231 personen. GEEN PLAATS VOOR SOLDATEN. Donderdagmorgen is te Amsterdam de volgende garnizoensorder bekend gemaakt: „Ter kennis van het garnizoen wordt gebracht, dat de toegang tot het perceel Saenredamstraat 12, be woond door Kakebeen, voor de mili tairen verboden is. De Kolonel PL CL, v. d. BURG." De aanleiding tot deze garnizoens order is, dat dezer dagen in bedoeld perceel, dat reeds geruim en tijd in kwaden reuk stond, en waarvan ver moed werd, dat het ook door militai ren werd bezocht, een inval is ge- door de politie en dat bij die gele genheid een soldaat, vrijwilliger, be- hoorende tot het 7e regiment, werd gearresteerd. Reeds den volgenden dag voor den krijgsraad gebracht werd de aangehoudene veroordeeld, wegens onzedelijke handelingen en onmiddellijk opgezonden naar het de pot van discipline voor den tijd van een half jaar, met ontzegging van het recht om verder als militair te dienen. vast Deze dunne laag ls geheel droog goworden, zoodra. de walsen één hal- vcn slag verder gedraaid zijn en wordt daarvan door twee stalen mes sen afgeschrapt. Het aldus verkregen product wordt „Kartoffelflochen" ge noemd. Zoowel de reepjes, in het Duitsch Schnitzel als de vlokken, won-den nog wel tot meel gemalen. Het meerendeei der drooginrichtin- gen in Duitschland is ingericht naar het laatste stelsel. Einde 1909 in Duitschland in werking 275 aard appel drooginrichtingen, waarvan 210 de aardappelen tot vlokken verwer ken. De gezamenlijke 275 inrichtingen verwerken jaarlijks pl.m. 900.000 ton aardappelen. De meeste dezer fabrie ken kunnen per etmaal 520 ton aardappelen drageen, enkele zelfs 60 ton eu meer. De meeste installaties zijn gebouwd door bezitters van groo te landgoederen, doch in den laatsten tijd zijn er ook verschillende drogerij en door coöperatieve vereenigingen van kleine landbouwers in het leven geroepen. Vele installaties zijn voorts gecombineerd met een zuivelfabriek, aardappelmeelfabriek, conservenfa- briek of spiritusbranderij. De kosten van het drogen woTden geschat per 50 KG. aardappelen voor groote fa brieken op 1824 cL voor kleinere inrichtingen op 2430 cL Bij talrijke voederproeven, welko met gedroogde aardappelen zijn genomen, o.a. door Prof. Kellner te Möckern, wien daar toe door de Duitsche regeenng een be drag van f 1S000 ter beschikking was gesteld is gebleken, dat gedroogde aardappelen een zeer goed voedermid- j del vormen, dat gaarne door het vee gegeten wordt. Het zal echter nog j moeten blijken, of het product ook in jaren van een kleinen aarcLappel- I oogst geleverd kan wordon tegen een l prijs, welke overeenkomt met dien van andere voermiddelen. De gemid delde samenstelling van gedroogde' I aardappelen is: water 13.67 pet., ruw j eiwit 5.84 pet, vet 0.40 pcL, ruwvezal 1.59 pet., asch 3.37 pet., stikstofvrije extractstoffen 75.14 pet de wapenen komen. U kunt wei De- grijpen, wat dat voor mannen van 27 en 26 jaar wil zeggen, daar de me ten er van getrouwd zijn en de on;, trouwde voor hunne ouders moeten werken. Zoonis het gewoonlijk gaat, tracht men in zijn vrije uren nog wat te verdienen en vraagt men den na middag vrij van dienst te mogen zijn. Als men grondige reilen opgeeft, krijgt men ten antwoord „toege staan, als de dienst het toelaat". Nu welen alle miliciens, wieu deze gunst toegestaan is, bij ondervinding, hoi het er mede gaat en er weinig of niet: van terecht komt Doel van mijn schrijven is dit onder de oogen van de betrokken autoriteiten te brengen, daar het bedoelde miliciens cr toch zeker niet om te doen is. dos middags te gaan wandelen, mnar wel voor hun huishouden deze weken nog wat te kunnen verdienen. In de hoop, dat hoeren officieren hunne modewerking niet zullen onthouden, verblijf ik, u nogmaals dank zeggend, enz. üportpraatje Land en Tuinbouw HET DROGEN VAN AARDAPPELEN. In de laatste jaren heeft ln Duitsch land een nieuwe industrie, welke aardappelen tot grondstof heeft groo ts vordering gemaakt, n.1. die, welke ten doel heeft uardappelen te drogen, ter verkrijging vun een duurzaam en op de markt verhandelbaar veevoe der. Door het drogen kan men de groote verliezen, welke tijdens hetj bewaren in den w inter worden gele- den, tegengaan. Aan da andere zijde tracht men deze industrie zooveel mo gelijk te bevorderen, om de markt van aardappelen en aardappel pro ducten te ontlasten en om den Drnt- sclien landbouw betreffende zijn be hoefte aan veevoeder minder afhanke-1 lijk te maken van het buitenland. Aangezien deze Industrie wellicht ook hier te lande toepassing kan vinden, geven wij daaromtrent eenige alge meens opmerkingen. Men onder scheidt twee stel seis van aardappel- drooginrichtingen. Volgens het eene worden de aardappelen, na gewas- schcn te zijn, tot schijven of reepjes gesneden. Deze komen in trommels, waar zij met een stroom van heete vuurgassen in aanraking worden ge bracht, welke het water aan de aard appels onttrekt, zoodat deze den trommel in drogen toestand verlaten. De drooginrichtingen, welke volgens dit stelsel werken, kunnen ook voor het drogen van andore producten als bieten, en bieten loof, gras, groenvoe der, lcoren enz. gebruikt worden. Het andere stelsel berust op het vol gende beginsel. Na te zijn gereinigd, worden de aardappelen eerst in een grooten ketel door middel van stoom bijna gaar gekookt. Vervolgens vallen zij tusschen twee dicht tegen elkaar gelegen, :n tegengestelde richting draaiende, gladde stalen walsen, die van binnen door sloom worden ver hit. De gekookte aardappelen wor den tusschen deze walsen f Ongedrukt en kleven in «en dunne laag daarop Letteren en Kunst J. G. SMITS. In den ouderdom van 87 jaren is te Den Haag overleden de lieer J. G. Smits, in leven kunstschilder, officier van de Frederiksorde van Wurtem- burg, ridder in de orde van den Gou den Leeuw van Nassau en van de Gustaaf Wasa-orde van Zweden. j HET LEVEN. Het just versohenen nummer van Het Leven (No. 36, van 9 September 1910) bevat de volgende geïllustreer de artikelen en foto's: De Opening van hetAmsterdamsche Tooneelsei- zoen, met portretten van mevrouw Theo Mann- Bouwmeester en Sarah Bernard; De eerste vliegweek te Am sterdam; Een belangrijk Congres te Londen; Het Feestterrein op Koning innedag; Dr. Crippon en Miss Le Ne ve. met twee belangwekkende foto's; Een rijk geïllustreerd artikel over de deze week gehouden Hospitaal-ma noeuvres; De begrafenis van het eer ste Nederlandsche slachtoffer der vliegsport en verder de gewone ru brieken. De bijlage bevat de reproductie van een schilderij van J. Welland (Bij de wieg). Leger en Vloot DERDE HERHALINGS OEFENING. Een milicien schrijft aan het „Han delsblad" De volgende week moeten de lich tingen 1903 en 1904 voor de derde maal voor herhaliiiKSoefenimz onder Zoo is dan de tijd weer gekomen, dat in deze Sportpraatjes aan het voetbalspel de eereplaats zal moeten worden gegeven, de plaats, waarop het ook ten volle recht heeft Want is er een sport meer populair dan de voetbalsport En is er een spel, dat oud en jong met meer genot zoo al niet beoefent, dan toch aanschouwt, dan juist het voetbalspel In alle la gen en standen is de voetbal doorge drongen, waar maar een veldje was, dat er zich eenigszins toe leende, hooft het leder hoogtij gevierd, voet balclubs zijn alom verrezen, de aller kleinsten, die nog zelfs niet op school zijn, spreken van De Korver en Welcker, of die voetbal-sterren hun dagelijksclie vrienden waren, en ra ken in extase, als een Haarlemmer of F. C.'er 's vijands doel weet te doorboren. Dat jeugd-enthousiasme, het is wel goed, het doet soms zoo prettig aan, en het is een bewijs, dat het nog niet zoo slecht staat met den lust tot licha melijke ontwikkeling, als sommige pessimisten wel beweren. Het is in derdaad opmerkelijk, hoe de paeda- gogie zich ar in de laatste jaren op toelegt, naast het het intellect ook vooral het physiek der kinderen te ontwikkelen. De Nederlandsche Bond voor Lichamelijke Ontwikkeling ar beidde en werkt nog steeds krachtig in die richting, de Nederlandsche Athletiek Unie, de Voetbal- en Cric ket-bonden, zij alle werken mede tot het bereiken van dit mooie doel, har- manische ontwikkeling van geest en lichaam. En niet vergeten moet worden (al I is het niet de meest Importante zijde I van de zaak), dat ook de toeschou- - wers, onbewust misschien, maar niet- j temin zeker, hun olsremeenen gezond heidstoestand verbeteren en hun weerstandsvermogen er grooten. Of is het niet gezond, op een helderen I vriesdag, te gaan, een flinke wande ling te maken naar het voetbalveld, daar, geamuseerd, twee uur lang de 1 zuivere winterlucht in te drinken, en zich dan, flink slappend, onder gezel- ligen kout, warm te loopen Is iat niet veel beter, dan een paar uur met een boek achter de kachel op een sofa door te brengen Inderdaad, ook het enkel-als-toe- scliouwer bijwonen van matches is gezond. Niet, dat het steeds even pret tig is. Dat ondervonden zij, die Zon dag l.L naar Rotterdam gegaan wa ren om de eerste ronde vuji den zilve ren voetbal bij te wonen. Op sommi ge momenten sloegen de regendrop pels het lijntjes-publiek zóó onbarm hartig in het gelaat, dat niets, letter lijk niets, meer te zien was. De storrnzweep, die er achter joeg, be lette den kijkers het hoofd op te houden. Maar tegenover die ©ogenblikken van regen, stonden heele uren van heerlijk-zonnig na-zomer-weer. Veel belangrijks leverde deze eer ste ronde nog niet op. De spelers hadden de lange rustperiode nog in de beenen, en konden hun capacitei ten nog niet ten volle ontplooien. I Toch wend er' soms heel goed voetbal gegeven, en als vooroefening lot de competitie, zijn deze ontmoetingen dan ook heel nuttig. De pas-gepi'onioveerde Rotterdam mers wonnen zonder veel inspanning van liet tweede elftal der blauw witte Hagenaars. Yoch golooven we niet, dat V. O. C. voor Sparta een sterk te duchten concurrent zijn zal. De tegenwoordige Spartanen, die Poth, den voormaJigen A. F. C.'er, in het doel hebben, en Dassen uit Xer xes, en Venneer uit Neptunus in de voorhoede, vormen een ontzettend stevig team, dat zich zeker in den loop van den winter nog wel eens tot woest spelen zal laten verleiden. La ten we hopen, dat De Korver zijn mannetjes dat faire spel zal bijbren gen, dat zijn eigen voetbal altijd zoo kenmerkt. Zondag was hij weer de oude Ruffelse trouwens ook, die had een goede bui en maakte 3 goals. Hoewel de II. F. C.'ere hun best de- den, konden ®e tegen de Rotterdam- more bij lang© na niet op. Daarvoor I zijn ze over 't algemeen te tenger, be- schikken over te weinig spierkracht, cn ook over te weinig techniek. Over het algemeen geloof ik niet, dat we in dit seizoen van onze Haar- lemsche eersie-klassors groote ver- I wachtingen mogen koesteic». Wan neer de 6de en 7de plaals t wori don. dan zou het inderdaad al heel mooi zijn. Haarlem is weer, 'k zal niet zeggetf i n-valide, maar toch zeker in i n-va' Iide, wat zijn voorhoede betreft. Die heeft nog, het bleek togen N. 0. A. D. duidelijk, weinig begrip van combi- neeren, terwijl eon goal-gel; er. iemund die cr 'n goede finishing touch op na houdt, eveneens out breekt Enfin, 't kan meevallen. Quick, dat tegen Velocitas in hel 6trijdpcrk trad, behaalde eeu schitte rende zege. Met niet minder dan 10--0 werden de cadetten geklojjt. loch t>e ijst dit voor de sterkte der Ha en burgers niet veel. Want niet allee dat Velocitas met slechts negen n. speelde, maar Quick moet dit seizoen misschien Snethlage weer missen. Te vens gaven de Bredanaars een soort laisscr-aller spel te zien, waarvan ik in de competitie 'n reprise allerminst acht. De revanche zal dan waar schijnlijk niet uitblijven. Kampong, de club der Utrechtse he juniores, gaf een goede partij :tan Ie Beerschot F. C., first" class Belgische club, en niet èen van de minste. Van zulk een veroenigiug met 41 ie ver liezen, is geen schande, en al glorifï- eerden nu Kevorkian cum suis, toch hielden de witten tot het laatst toe goed vol. Vooral Ketlitz werkte zeer solide. Dat kan in de toekomst nog een kracht worden 1 Zondag gaat de tweede ronde. Sparta komt tegenover Quick. De Ha genaars moeten winnen, willen /ij den bal behouden, maar wij zijn toch geneigd, een victorie voor do Maas stad-favorieten te voorspellen. II. B. S.—V. O. C. zal een Ik cte strijd worden. Nu zullen de voorma lige tweede-klassers serieus iu»n den tand gevoeld worden, winnen zij uu weer. dan mogen ook de mdcre cluns wel geducht rekening met ze twuden. Maar H. B. S., de „black death", schijnt goed in vorm te zjn, getuige de 3—1-zege. de vorige week bij le irie-games op D F. C. behaald. Haarlem treedt tegen de Beerscho' in de groene aren-, en wij vreozeu, dat de paarse- kleuren de rood-blauwe zullen vernietigen. More de uitkomst ons ongelijk geven I Ten 6lottc speelt Kampong tegen Quick II. De winnaar van deren wed strijd speelt den vol ponden Zondig tegen N. O. A. D. om den Revue- beker. Ons cricket-overziclrt kan al heel kort zijn. Zondag stond slechts éen wedstrijd op het programma, 's-Gr. C. C.A. C. C. De Amsterdammers, die zonder Schröder waren, werdexa natuurlijk geklopt. De animo begint te verdwijnen: bport en Wedstrijden De heer li. Hans schrijft in een sei zoen-verslag in de Sport o. a. Thans komen we op de toeneming der clubs direct bij den Bond aange sloten eeu overzicht daarvan gedu rende dc laatste 10 jaren levert het volgend lijstje. In den X. V. B. speel den in 1901 02 51 clubs met 60 elftal len, 660 spelers 1909/10 100 clubs met 133 elftallen, 1463 spelers. Dit statistiekje doet ons zien, dat we het volgend seizoen voor het eers boven de 1Ö0 N. V. B.-clubs zullen ko men. En daarmee zal dan tegelijk het aantal wedstrijden weer toenemen. Nu, daar hebben we ook niet over to klagen en die cijfers zijn ook wei eens aardig. Er werocu in den Bond ge speeld in 1901/02 12 competities met 286 wedstrijden1909/10 19 competi ties met 820 wedstrijden. Hierbij hebben we niet gerekend do promotie-, kaïupioens- eu beker-wed strijden alleen de gewone competi tie-ontmoetingen. We zien dus uit een en ander, dat, terwijl in die 10 jaar het aantal N. V. B.-elftallen steeg van 60 op 133 of met 125 pet. het aantal competitie-wedstrijden klom van 286 tot 820 of met bijna 200 pet. Deze laat ste toeneming kan dus niet alleen worden verklaard uit de stijging der elftallen, maar zit ook voor 'n deel el ders, n.I. in het komen tot grootero competities. Het is dan ook een feit, dat deze steeds uitgebreider worden, waardoor de concurrentie cu veel ook dc spanning, aangroeien. Maar deson danks mogen we dankbaar constatee ren, dat de Nederlandsche voetballer, een oerlijs speler, op een hoog peil staat. Dit is onze, op nauwkeurige waarneming gegroude overtuiging. Ruw eu oneerlijk spel komen natuur lijk wel voorhoe zou het anders op zulk eeu groote en heterogene massa jonge menschen, die in een vurigen strijd gewikkeld worden, maar het is 1 altijd individueelhet blijft bij eenen- I kei gevat een anti-ruw-spel-beweging die we in onze voetbalhistorie ook wel hebben gehad, is geheel overbodig. Valt or dus over de spelers zelve niet te klagen een ernstige schaduw vau ons moderne competitie-spel ach ten wij den invloed, dien het oefent op een groot deel van 't publiek e-n voornamelijk op het jongere deel. Het klinkt misschien vreemd, maar zoo er aan het wedstrijdwezen nadoelen verbonden zijn, dan gelden dio meer voor de toeschouwers, dan voor do spelers. Over het algemeen is ons pu bliek niet alleen partijdig, dat valt volkomen te begrijpen en hut is niet zoo erg, maar het is zèlf« chauvinis tisch. Het spel brengt het vaak tot, warme opwinding, doet liet overal,san in zeer croote eenzijdigheid-van oor-/ deel, in dreigende manifcj' '."lies 30ms en in onrechtvaardige critiek. Het eroote publiek is oneerlijker dan de

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 10