RUBRIEK VOOR ONZE JEUGD I. m M m m m m .w 'A mm m m m m Wh. </0 m m yj M l j. ft SM m m m DAMRDBRIEK. HAARLEMSCHE DAMCLUB. Alle correspondentie, deze rubriek betreffende, gelieve men te richten aan den heer J. Meijer, Kruisstraat 34. Telephoon 1543. Probleem No. 185 van Rouvière. TT it Zwart schijven op 6, 8, 9, 10, 16, 18, 19 en 28 Wit schüven op 17, 20. 27, 29. 34, 38, 41 en 50 Wit Zwart schijf op 15. Oplossingen van probleem en eind spel worden ingewacht aan bovenge noemd adres, uiterlijk Dinsdag 20 September a. s. Oplossing van probleem No. 181, van den auteurWit 27 - 22, 33 - 28, 41 - 37, 38 - 32, 36 27, 29 9, 39 - 33, Bi 51 Oplossing van probleem No. 182, Wit schijven op 26. 27 en 31. 44 - 40, 40 - 38. 32 - 28, 40 1 2e oplossing Wit 41 - 37, 37 - 48, 32 - 27 40 40. 43 - 39, 48 39, 50 39 1 Goedo oplossingen zonden de hee- ren W. J. Balkenende, R. Bouw, J. Dijkstra, D. G. Koning, W. J. A. Malla, H. A. Meyll, A. Schotte, B. den auteurWit 50 - 44, 43 - 38, Slokker, J. Sonntag. t Eindspel No. 180. ÜVtft 1 1 8 4 5 1 t 8 4 6 üi 6 SÉ ÉS 5 1 ,Nj ,J g) n 4 16 jj 2 n 16 1« 9 I :g - ■P' 25 fi1 26 86 n jj gg B JJ 86 ■ma H #1' 86 86 t lil 45 'ML 46 46 jm fV Wit 46 47 48 49 60 In bovenstaande stelling maakt wit den volgenden schoonen slagzet Wit 40 - 35, 37 - 31, 46 - 41. 49 - 43, 30 - 24, 35 4 „De buitengewoon diepgaande berekening", schrijft de heer Broekkamp in zijn rubriek, „doet ons wel ietwat twijfelen aan bovenstaande verklaring van „Lc Ba- vard", waaraan wij dezen zet ontlee- nen, en dit te meer, omdat Le Bavard zelf M. Vives als een 3e-klas speler aangeeft." De Haarlemsche Damclub houdt hare bijeenkomsten ipderen Maan dagavond van 8 tot 12 nur in het Ga- bouw ,,de Nijverheid", Jansstraat 85, alhier. Liefhebbers van het damspel zijn daar steeds welkom. Raadsels (Deze raadsels zijn alle ingezonden door jongens en meisjes, die „Voor Onze Jeugd" lezen. De namen der kin deren, die mij vóór Donderdagmor gen goede oplossingen zenden, wor den in het volgend nummer bekend gemaakt) IEDERE MAAND WORDT ONDER DE BESTE OPLOSSERS EEN BOEK IN PRACHTBAND VERLOOT. Hierbij wordt gelet op den leeftijd in verband met het aantal oplossin gen en op de netheid van het werk. Voor de raadsels in de maand Augustus is de prijs ten deel gevallen aan WILLY HUB ER, die haar prijs Woensdagmiddag tus- schen 12 en 2 uur mag komen halen. 1. (Ingezonden door Zus Duursma). Mijn geheel bestaat uit 43 letters en is een instelling in Haarlem. 1 2 3 4 is een sieraad der vrouw. 5 36 29 12 28 23 is aanstekelijk en coe.h gezond. 34 35 is een vorkorte titel. 36 37 zijn hoofdletters. 42 43 is een uitgang van vele Frie- tsche geslachtsnamen. 21 22 23 24 is een geliefde zitplaats in een park. 21 26 21 5 38 15 16 17 18 19 20 is een verzamelplaats van boeken. 37 32 26 40 41 23 is een stadje in Noord-Holland, dicht bij zee. 29 13 27 32 8 was een beroemd ko ning der Perzen. 43 40 2 42 was de vader van 20 22 38 23 en 43 21 19 5. 14 6 39 33 is een vrucht. 30 17 31 39 is een.drank. 8 9 10 11 27 7 dient tot bescherming. 2. (Ingezonden door Wouterina Boo gaard). Ik ben een kleurverander mijn eerste letter en ik ben een lichaams deel. 3. (Ingezonden door Cath. Morlang). Welk spreekwoord leest gij hier uit? llev en tme ate ho ink nkl he est i. (Ingezonden door Aaltje Huizinga.) Ik besta uit 23 letters en ben on langs in Haarlem geweest. 9 10 11 12 is een woning. 1 18 23 is een afsluiting. 5 7 19 hoort bij het timmergereed schap. 16 6 13 13 9 is een water. 17 21 22 is een metaal. 4' 2 6 is geen flinke vent. 23 2 3 8 is een deugniet. 20 13 14 15 verdient de werkman. 5. (Ingezonden door Marie Star.) Mijn eerste- en tweede zijn meestal wit en worden gedragen. Mijn tweede is een meubel. Mijn ge heel is een bergplaats voor 't eerste. 6. (Ingezonden door Jo en Frans van Egmond). 1 2 3 4 5 is een geneesmiddeL 2 3 4 5 is een sneeltuig. 1 3 4 5 is een getal. 1 2 3 4 is een binnenlandsch water. 3 4 5 is een onrustig volk. 14 2 behoort tot ons lichaam. 7. (Ingezonden door Willom Over- meer.) Kent ge een eiland, dat begint met een L. en waarvan de eerste letter toch geen L. is 8. (Ingezonden door Jan Bos.) Maak van deze letters een spreek woord Nette vvtkeerbdoon. 0. (Ingezonden door Joh. W. Raatge ver.) Mijn eerste letter is in vleesch, doch niet in spek Mijn tweede letter is in stad en niet in vlek Mijn derde letter is in nest, en ook in plassen Wijn vierde is in Dordt, maar niet in 1\ssen Mijn viifde is in arbeid, niet ii werk. Mijn zesde is in spar, doch niet ii berk. Mijn achtste is in koper, niet in blik. Mijn negende kan men ten slotte vinden In zeehond en in hazewinden. Zeg mijn geheel nu zonder dralen, 't Ia een Indisch generaal, en wel.... 10. (Ingezonden door Piër Heidweil- ler.) Ik ken een klein paardje. Het heeft een lang staartje, Hoe harder het paardje gaat, Hoe korter het staartje wordt. 11. (Ingezonden door Willem Bakker.) Met L is het in de kamer. Met K is het in het veld. Met R wordt het gevreesd. 12. (Ingezonden door Miep van Die ren.) Ik kom meestal onverwacht. Ook wacht ik niet tot ik word opengedaan, maar ik rol zoo maar naar binnen. De meeste menschen ontvangen mij gaarne, maar soms breng ik verdriet. Wie ben ik? Raadseloplossingen De oplossingen van de raadsels van de vorige week zijn 1. Inktkoker. 2. ASSEN. Almelo. Stiens. Sassenheim. Epe. NigtevechL 3. Nieuw e-Niedorp. dier wier pier diep nieuw 4. Vlugheid breugt brood. Luiheid brengt nood. 5. Nachtegaal. Nacht aal acht net gat. 6. Woensdag WoenseL V. Bodetrraven. 8. Zuid-Schalkwijk. 9. Ha ar ra aar lam ram hem ham hel rein. 10. Sneeuwbal. 11. Vier muzikanten. 12. IJsel. Goede oplossingen ontvangen van Pier Heidweiller 12. A. M. Rozenhart 9. Jan Hendrik Bruijn 12. Willem Overmeer 12. Henri Janse 10. Gererd Renger 9. Wim llt'ijl 12. Joh. W. Raatgever 10. Zus Duursma 12. Marietje v. Koningsbruggen 12. Jopie van Koningsbruggen 11. Willy Ruber 12 en van de vorige week 12. Annie Schinkel 12. Nanne Nauta 12. Bertus en Dina van Putten 12„ Gerda Renger 9. Truus Verberne 10. Bertha Ciausing 12. Paulina Koelemeij 6. Clasina v. Loon 6. Jo en Lucia Lembeck 12. Beppie Meijer 8. Jentien Been 11. Andrea Quist 10. Elizabeth Lodder 10. Betsy Akersloot 10. Geen naam 10. dansje van Dijk 12. Zus Baaij 8. Aaltje en Siebe Huizinga 11. Willy Germeraad 12. Jo en Frans van Egmond 11. Elsje Hoenderdos 10. BEGRAVEN VOERTUIGEN, ENZ. Antwoorden. 1. Slee. 2. Karos. 6. Brik. 4. Sportkar. 5. Botter. 6. Sjees. 7. Pink. 8. Roeiboot. Auto. 10. Dogkar. 11. Limmeu. 12. Goes. 13. Doornspijk. 14. Zwolle. 15. Appelsga. 16. Beerta. Goede antwoorden ontvangen van Piër Heidweiller 9. Willem Overmeer 16. Wim He'il 16. Willy Huber 12 (van de vorige week) eu 16 van deze week A. M. Rozenhart 5. Gerard Renger 16. Zus Duur so-a 16. Nanne Nauta 16. Bertus cn Diua v. Putten 15. Bertha Clausing 16. Paulina Koetemeij 16. Clasina v. Loon 16. Jo eu Lucia Lembeck 15. Beppie Meijer 12. Jenden Been 16. Andrea (Juist 15. Elizabeln Lodder 15. Geen naam 15. Jansje van Dijk 16. Aaltje en Siebe Huizinga 15. Willy Germeraad 16. Jo ea Frans v. Egmond 15. Elsje Hoenderdos 14. STRIKVRAGEN. (Ingezonden door ïllein Overmeer). 1. Wat zegt men in Amsterdam te gen een telefoonpaal? 2. Waarom dragen de soldaten een roode kraag (Ingezonden door Jentien Been.) 3. Welke lekkernij sluit den mond 4. Welke overeenkomst is er tus- schen den menscli en de Maas (Ingezonden door Rika v. d. Boo gaard). 5. Wie speelt, als hij werkt, en werkt als hij speelt (Ingezonden door Aaltje Huizinga.) 6. Waar wonen geeu menschen 7. Als er eéu rijke dood gaat, hoe veel armen gaan er dan dood (Ingezonden door Jacoba Remmé) 8. Met welke oogeu ziet men niet 9. W elk lood is geen metaal 10. Op welk bedje rust men niet 11. Welke zak rijdt flink te paard? 12. Welke vink spreekt onze taal? 13. W elke sul is achting waard 14. Welke stand brengt gevaar voor 't land 15. Welke bergen hebben geen kruin? „Ei liet is een wonderkruid I" Maande Hein „Zeg hoe het heet, Eu voor ik mijn korven sluit. Doe ik ook, net zoo gij deedt." „Wel, mijn jongen", loog nu Piet, ,,'t Wonderkruidje heet geduld. Dus, mijn vrieud, vergeet het niet, Voor gij steeds uw plicht vervult WEDSTRIJDEN. Inzendingen ontvangen van Zus Duursma. Annie Rozenhart- Willem Landman. Paul do Gruijter. Joh. W. Raatgever. J. W. Koopman. De volgende week komt de uitslag van dezen wedstrijd in de courant en ook de voorwaarden voor den SINT-NICOLAASWEDSTRIJD. VERSJE ZONDER A. (Ingezonden door Geertje P.). Een y er telling of een versje schrijven, En zeek're letter, die er uit moet blijven, Is zeker geeu- licht werk. I Die letter komt telkens weder, ln eiken zin. die men zet neder In 't rijmen ben ik ook niet sterk. Doch om een inooien prijs te winnen, Doet men zijn best eu zoekt zijn zin nen Eu nu de vertelling liein en Piet, twee boeren-vrijers, Moesten voor de vrouw ter steè. Ieder kreeg een korf met eieren Te verkoooen met zich meè. Drukkend weer. een verre tocht. Met een korf, ook heel niet licht. Nergens lommer, hoe men zocht, En geen poort nog in 't gezicht „Oofwij komen nooit ter steè 1" Zuchtte Hein ,,'k Blijf onderweg ,,'k Loop niet verder met je mee ,,'k Rust eerst uitdoe jij 't niet, zeg „Ik wel neen, het is nu tijd, „Eu we moesten er reeds zijn 1 „Hoe krijg 'k nu mijn eiers kwijt?" Spreekt nu Piet. „vooruit toch, Heinl" „Vindt Je souis je korf zoo licht, „Hindert 't drukkend weer jou niet „Ik bezwijk onder 't gewicst. „En jij zingt het hoogste lied." „Wel, mijn jongen, voor ik ging, „Deed ik in mijn korf een kruis „En het simple, kleine ding „Neemt voor mij 't gewicht er uit. „In 't vervolg, doe evenzoo I „En gij voelt geen moeheid meer. „Doch je vindt je kruis nog licht „En geen wicht drukt je ooit ter neer DE WEDLOOP MET SNIP. (Opstel zonder a van Corrie Vreugdenhil). In hot midden der duinen leefden in een heel diep hol drie snoezige konijn tjes, drie broertjes ze heetten Wip, Tip en Hip. Eens dreef do honger hen het veld op. Zij keken hun oogjes uit, om ie zien, of er niet iets te bikken viel. In de verte bemerkte Tip een veld met heerlijke kool er op. „Kom mee, Wip en Hip", zei hij, ,nu kunnen we heerlijk smullen." „Topzei Hip, „spoedig er heen." De drie konijntjes zetten het op een loopen, en bereikten vlug het veld. Of, zij het lekker vonden Heerlijk, in één woord „Wof, wof klonk het opeens, en de drie broertjes krompen inéén. „Weet je, wie het is?" fluisterde Wip. „Nu vroegen Tip en Hip. ..Het is Snip, die booze hond, die moeder ook doodgebeten heeft." „Konden we ons hol slecht3 berei ken", huilde Hip. „De weg is te groot", zei Tip droe vig, „we zouden Snip toch tegenko men." „Ik weet er iets op", riep Wip vroo- lijk „ieder op ons beurt loopt het veld rond en komt, wanneer hij moe is, weer terug onder dezen koolstruik. We zijn toch eender geteekend." „Best", zei Wip, „ik begin." Voorzichtig keek hij in het rond, en zette het tceu op een loopen. Snip bemerkte hem direct en ver volgde hem met groote sprongen. Drie keer ging het om het veld. Wip werd moe eu Snip werd ook moe, doch Wip vluchtte onder den struik. Nu moest Tip. Bij hem ging het evenzoo Hij liep ook drie keer rond het veld. Snip werd erg moe het konijn liep ook io vreesetijk vlug, vond hij. Eindelijk moest Hip het probeeren. Gelijk een pijl uit een boog rende hij voort. Die Hip kon vlug loopen I Vier keer ging het 't veld rond. Snip werd erg moe hij kon niet meer. Eindelijk moest hij het opgeven. Brommig ging hij heen. „Hoezee", riepen de drie broertjes, „wij zijn gered." ,,ln 't vervolg kunnen we Snip steeds ontkomen, we weten nu hoe." Vrooiijk smulden zij verder, zochten hun hol weer op, legden zich ter rus te, en droomden over den wedloop met Snip. Zoo ziet men, wie niet sterk is, moet slim zijD. Brievenbus (Brieven aan de Redactie van de Kinder-Afdeeling moeten gezonden worden aan Mevr. VenemaVan Doorn, Wa genweg no. 88, Haarlem). PIëR H. Wel .jongen, wat een heerlijke dag was datWas je nog nooit eerder in A. geweest Je had zeker heel veel te vertellen, toen je thuis kwam, en toen nog naar Z. I Hoe laat was je wel In Haarlem te rug Hadden jullie er ook eerst zelf voor opgespaard De nieuwe raadsels zijn goed. A. M. R. Je wedstrijdinzending heb ik gekregen, maar je schreef er bij. dat je ook nieuwe raadsels in zond en die heb ik niet gevonden. Heb je ze toch vergeten op te schrij ven En waren het mooie WILLEM O. Ja, verleden week waren de meeste kinderen in de war dat heb je zeker wel gezien aan de kleine brievenbusHeb je Donderdag veel pleizier gehad De nieuwe strikvragen zijn goed 1 RUURTJE A. Nog wel gefelici teerd met je verjaardag, hoor1 Heb ben jullie bet erg druk tegenwoor dig HENRI J. Ja, dat huisje is aar dig om te zien. Heb je wel eens wat over Czaar Peter gelezen Ik kan me begrijpen, dat je moe was en niet meer tot schrijven komen kon Gaan jullie wel eens meer schoolreisjes maken MARIE en ADRIANA B. Het is best, als jullie met ons mee gaan doen. Vinden jullie raadsels oplossen prettig, en lieb je zelf ook al eens nieuwe bedacht Zijn jullie familie van Nel en Henk B. GERARD R. Ik ben altijd blij, als ik er een raadsel vriendje bij krijg, die zoo keurig schrijft Dat zal je goed te pas komen, als je verder studeeren gaatBen je van plan ge regeld mee te doen JOH AN P. L Ja, voor dien tijd schrijf je nog wel eens. Gaat W. naar de Kweekschool, of naar de Normaal school Dat hoor ik dan ook zeker nog wel eens Ik denk, dat die ander half jaar gauw om zullen zijn ZUS B. Hartelijk gefeliciteerd, hoorN u al in de hoogste klas Wat g'aat het toch gauw, hè En wat zul len Vader en Moeder het heerlijk vin den, dat jullie geen van allen zijn blij ven zitten Je hebt mij een prachtige beschrijving van den grooten feestdag gegeven, hoor! Was je wel eens meer mee geweest 1 AALTJE en SIEBE H. Je hebt het uitgehouden in Friesland, hoor Jammer dat je nog niet naar D. U. geweest bent. Zou er nog iets van komen, denk je Heb je in Amster dam ook een prettig dagje gehad Daar was je toch zeker al eens meer geweest, is 't niet CLASINA v. L. Nu was hij er bij, hoor, en zal hij met eenige ande ren wel gauw weer bij een ander raadse 1 vriendje terecht komen. Heer lijk, dat je zooveel pret gehad hebt in N. Was je er wel eens meer ge- eest BETSY A. Het is best, als je ook met ons mee doet. Deze raadsels zijn al vast allemaal goed. GEEN NAAM, uit Schoten. Daar jë geen naam onder je briefje gezet hebt, weet ik ook heusch niet, of je naam veertien dagen geleden ver keerd gezet was. JANSJE VAN D. Ja, dat is een gevaarlijke en besmettelijke ziekte. Goed, dat jij maar veilig in Haarlem bent, vind je niet Is Moeder weer heelemoal beter Je hebt het zeker druk gehad in die dagen, of wie deed het huishouden zoo lang? De nieuwe strikvragen zijn goed. BEPPIE M. Wat grappig, Bep, om nu een briefje van je te krijgen, terwijl we elkaar zoo dikwijls gespro ken hebben liet zal een heele drukte bij julli* geweest zijn, toen opeens de twee jongens weer thuis kwamen. Zien ze er goed uit S. is zeker dade lijk naar school gegaan, is 't niet JENTIEN B. Nu ben je al drie dagen naar de H. S. geweest en je dus al een beet je, of je 't er prettig zult vinden. Heb je ook nog boeken moeten koopen, of andere dingen aan schaffen, en hoe laat kom je s mid dags thuis Dit nieuwe raadsel is goed, maar de meeste kindereu hou den niet erg van letters uitzoeken bedenk er dus maar eens een van eeu andere soort, bijv. zet onder elkaar, enz. TRUUS V. Ik vind het dat je ook weer mee gaat doen, Truus I Heb je „De Zaterdagavond" vroeger wel eens vuu Gerrie meegele zen V lk vind, dat je erg netjes schrijft 1 Krijg je daar op school ooit altijd hooge cijfers voor Of zit je bij Gerard R. in de klas en schrijven de kinderen daar allemaal zoo flink BERTHA C. Nu moet je me deze week maar eens schrijven, lioe het je op school bevalt en of jullie het druk hebben, on of je een gezellige plaats hebt. Je nieuwe raadsels zijn goed. PAUL1ENA K. Neen, er zijn niet zoo heel veel mededingers dezen keer. Dat zal met den volgenden wedstrijd wel heel anders zijn, denk ik. Heb je je briefje gebracht onder die harde regenbui De nieuwe raadsels zijn goed. NANNE N. Waar had je de bla deren dan tusschen te drogen gelegd, en had je er veel Misschien maak je er voor je zelf toch nog wel een ver zameling van, want die kan je later nog wel gebruiken. Hebben jullie ppleizier gehad aan het Brouwers kolkje Ik wil graag nog wat raad sels van je hebben, en liefst zonder cijfers, want daarvan heb ik er nog verscheidene in voorraad. BERTUS en DINA v. P. Kende je het dorpje niet, of staat het niet op jullie atlas? Wat hebben jullie een prettige vacantie gehad Viel het jul lie niet tegen, toen je op 25 Augustus weer zoo rustig thuis zat, of vond je dat juist prettig GERDA R. Ben jij van naam ver anderd in de vacantie, Gerrie 01 word je nu zoo groot, dat we Je deftig „Gerda" moeten noemen Word je op school ook zoo genoemd Zit Truus 4'. ook bij jou in de klas En gaan jullie samen naar school JAN B. Ja, dan moet je maar weer mee komen doen, als je weer eens tijd hebt. Ik hoop, dat je een prettigen tijd hebt op de A. H. S. I Heeft je broer L ook geon tijd tegen woordig WILLY H. Ja, je was de vorige week te laat. Maak maar, dat ze er altijd Woensdags zijn. Valt het ja mee, dat je nu al een prijs hebt ge- ANNIE S. Je was ook te laat, maar nu worden ze er deze week toen nog bijgeschreven. Ja, buiten koffie drinken is in den zomer heerlijk. Jammer, dat het nu wel niet meer gaan zal 1 Of gaan jullie 's Zondags nog dikwijls naar buiten LODEWIJK C. B. Het is best, als je ook met ons meedoet. Maak dan altijd maar, dat de raadsels Woens dags bij mij zijn. WIM H. Had het „Levend Takje" een andere kleur gekregen Of waar om dacht je, dat het verveld was Heb je nog veel goudvisschen, en blij ven die goed in 't leven Van den winter houd je het aquarium zeker in de warme kamer, i9 't niet Hebben jullie tegenwoordig weer veel huis werk op school? JOH. W. R. In wat voor een tuin heb je je laatste vacantiedagen ge sleten Logeerde je daar Prettig, dat je rapport zoo goed was Waren Vader en Moeder er ook niet blij om Wanneer krijg je er nu weer een ZUS D. Het is wel prettig, om de talen zoo goed te leeren. Zou je nu al kans zien, om een boek in een vreemde taal te lezen En svelte taal vind je het prettigst Jullie hebt ze ker heel veel (weken, is 't niet Heb je ook wel eens wat gelezen van Cre- mer en van Van Maurik MARIETJE en JOPIE v. K. Zoo'n feest is toch maar heerlijk 1 Het is jammer, dat het maar eens Jn het jaar komt Zijn er veel kinderen bij jullie op school, die een fiets of bok kenwagen hebben Vonden jullie het bladeren verzamelen prettig en ver lang je al weer naar een volgenden wedbtrijd ELSJE H. Ja, in den zomer komt er dikwijls niets van, maar nu jo weer geregeld Je huiswerk hebt, heb je toch nog weer meer tijd voor de raadsels ook. lk ben nieuwsgierig, of je het geregeld volhoudt. Raadt Betsy ook nog wel eens mee, of heeft die het nu heusch te druk WILLY' G. De nieuwe raadsels zijn goed. Wat een echte feestdag was dat voor jou en wat een massa pop pen heb je nu I Je past zeker maar erg goed op, dat ze niet vuil worden, of breken. Kan je zelf ook al poppe- kleortjes maken Het boel:, dat je go- kregen hebt, ken ik ook. Dal is toe vallig, hè Ja, 't is erg aardig Je moet me tocli eeus precies vertellen, hoe dat ging koekjes bakken op een theelicht en wat voor koekjes wer den het JO cn FRANS VAN E. Vind jo het onderwijs moeilijk, of gemakke lijk te volgen? En zit je daar nu bii Jan B. in de klas Of ken je die niet Ik hoop, dat je Woensdag veel plei zier zult hebben en alles goed van stapel zal loopen I Mevr. VENEMAv. DOORN. 10 September 1910.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 15