NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 1( 2be Jaargang. No. 8348 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. zaterdag 10 september i9io c HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) Franco per post door Nederland Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem a „de omstreken en franco per post Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. 1.20 1.30 1.65 0.02 A 0.37 A 0.45 ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts.'per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. Buitenlandsch Overzicht Het fantastische verhaal over blijkt weinig beieckenis te hebben. Een onderzoek heeft namelijk ge leerd, dat de twee officieren, die toe gang tot het kasteel Friedberg wilden bebben, inderdaad officieren van het SSste regiment infanterie zijn ge weest, die in de buurt ingekwartierd waren en het kasteel hadden willen bezichtigen. 't Is dus geen aanslag geweest. Althans, als deze laatste mcdedeelin- gen juist zijn, want het kan ook wel zijn, dat de autoriteiten deze oplos sing gevonden hebben om de onge rustheid weg te nemen. Bij aanslagen behooren bommen. Te Calcutta heeft men dezer dagen bij huiszoekingen al Deze bestaan ('s lands wijs, 's lands eer) uit uitgeholde kokosnoten, die met kaüumcliloraat, spijkers, gramo- Joüiipenneii e. a. gevuld waren. De bewoners van liet huis, waarin men deze zonderlinge instrumenten ge vonden heeft zijn in hechtenis geno men. DE KRETENSER QUAESTIE blijft nog altijd de aandacht vragen. De Grieksche mioister van binnen- landsche zaken heeft een telegram gekregen, meldend dat de tot leden dar Grieksche nationale vergadering fekozen Kretensers (Mlchelida.kls, oendoe.ms en Papamastorakis) hun mandaten niet wenschen te aanvaar den. Achter dit wenschen kan wel een dik vraagteeken geplaatst Worden 1 Al zoo blijft alleen nog de verkie zing van Veniselos en van Pologcor- gis als een punt, dat nadere regeling Behoeft. De drie eerstgenoemde Kretensers waren niet tevens Grieksche burgers, zooals met Veniselos en Podogeorgis wèl het geval is. Aanvaarden beide laatstgenoemden hun mandaten en vau Veniselos schijnt dit zeker dan doen ze dit in hun' hoedanigheid van Grieken en niet van Kretensers. Maar men weet, dat de Turken dan toch nog bezwaar daartegen makeu. Hoe slork de Turken op hun eischen «taan blijkt nu weer uil het feit, dat het Grieksche boycot in Turkije ook uitgebreid is tot de handelswaren van Kreta. Dat zal de teleurgestelde eilanders hog meer uit het humeur brengen 1 In Europa is bet niet algemeen be kend, dat Brazilië krachtig ijvert voor de bevordering van den vrede. Een Duitsch blad wijst er thans op, naar aanleiding van het bericht, dat Brazilië met Uruguay onderhandelin- geu heeft aangeknoopt over hot slui ten van een arbitrage-verdrag. Opge merkt wordt, dat Brazizlie thans met bijna alle Zuid-Aiuerikaansrhe sta ten een arbitrage-verdrag heeft geslo ten of zal sluiten, wat van te meer beteekenis is, omdat Brazilië in Zuid-Amerika de krachtigste en voor den oorlog de best toegeruste staat is. Indiea waarlijk de vredo het hoogste goal der volkeren is, mag wel eens bedacht worden, dat Brazilië meer daarvoor heeft gedaan, dan in Europa is geschied, waar de dwaze wedijver der vredelievende staatslie den nog steeds de oorlogstoerustingen opdrijft Brazilië stelt zich werkelijk op een gezond ethisch standpunt en toonde dit bijv. ook door, zonder een verzoek daaromtrent af te wachten, aan een zwakkere naburige republiek een strook grond terug te geven, die het krachtens het oorlogsrecht had be zet. Moge het voorbeeld der Brazilianen in Europa navolging vinden Dat Noord-Amerikaansche staten op zich zelf weinig macht hebben, maar zich vrijwel geheel moeten ge dragen naar de verlangens van liet Unie-bestuur te Washington, blijkt nu weer uit het geschil met Panama. Het geldt hier EEN STRIJD OM EEN PRESI DENTSBENOEMING. De republiek Panama, die sinds 1903 bij de gratie der Unie bestaat, moet binnenkort een nieuwen presi dent kiezen. Voor dit ambt is o.a. can- didaat gesteld dr. Mendoza. Maar deze candidaat is niet naar den ziu der regeering te Washington, die daarom door haai- vertegenwoordiger te Panama heeft doen vorklaren, dat zij de verkiesbaarheid van dr. Men doza betwist. Naar "t schijnt denkt de regeering van Panama er over, deze verklaring eenvoudig „voor kennisgeving aan te nemen", althans er wordt nader ge meld, dat de Amerikaansche zaakge lastigde zich genoodzaakt heeft ge zien aan de Panamasche regeering duidelijk te maken, dat de Unie niet aldus mot zich laat spotten. Wenscnt Panama, na alles wat de Vereenigde Staten voor de jonge republiek heeft gedaan, met de inzichten te Washing ton geen rekening te houden, dan, zoo koaidigde hij aan, zou de Unie zich genoodzaakt zien te.toonen, dat haar wenken niet maar zoo in den wind geslagen kunnen worden en zou zij er toe moeten overgaan, de repu bliek Panama te bezetten, of bij haar gebied in te lijven. Zal men nu in Panama zoo stout zijn, om tegen de bevelen van het Unie-bestuur le handelen Deze twee kunnen in den laatst en tijd niet meer gescheiden warden. De ex-president neemt, zooals men weet, een groot aandeel aan den verkie zingsstrijd. Het aantal redevoeringen, dat hij houdt, is bijna ontelbaar. Zijn activiteit is inderdaad verbijsterend. Verdediging van het. Panamakanaal, sociale wetgeving, verdödigiugssport, behoud van natuurlijke hulpbronnen, bm n enl andsche- en buiten landsc h e politiek, tariefherziening, wetgevende maatregelen tegen de trusts, en vele andere zaken geven hem stof tot rede- vooringen, die zijn populariteit gesta dig doen stijgen. Het nieuwste nieuws is thans, dat hij geweigerd heeft deel te nemen aan een feestmaal, waar ook de boss van Chicago, senator Lorimer, een bekend republikein vam de oude garde, zou aanzitten. Lorimer staat namelijk on der beschuldiging van omkooperij voor zijn verkiezing tot senator. Roosevelt heeft,- naast tallooze be wonderaars, ook veel vijanden. En dezen bestrijden hem in hun pers op dikwijls vlijmende, soms ook grappige wijze. Op de plaats voor liet hoofdartikel van het Boston Newsbureau komt on der het opschrift„Democratie" liet volgende voor IK zal de maatschappijen tot rede brengen. IK zal de oplichters wel leeren. IK zal maken, dat het Opperst Ge rechtshof zichzelf herziet. Waarom eigenlijk een Opperst Ge rechtshof, waar IK er ben Do Grondwet IK dankte ze jaren geleden reeds af. Uitvoerende Macht, IK Wetgeven de Macht, IK; Rechtsprekende Macht, IK Let op wat IK doen zaL KEIZER WILHELM TE BRUSSEL. Thans is, blijkens een bericht uit Brussel, bepaald, dat keizer Wilhelm zijn tegenbezoek aan konmg Albert van België zal brengen in het eind van October. Vastgesteld is reeds, dat de Keizer per oorlogsschip naar Antwerpen gaat en daar door Koning Albert wordt ontvangen. Voorts zal hij twee of drie dagen te Brussel ver toeven. is weer verergerd, ten gevolge van een besluit der ketelmakers, waarin de meerderheid weigert met de hou ding van het bestuur, jn zake eene overeenkomst met de patroons, mede te gaan. In de aangenomen motie wordt evenwel een voorstel, om een vergadering te beleggen met de pa troons-vertegenwoordigers ter verdere overwegingen, goedgekeurd. DE CHOLERA blijft, helaas nog veel slachtoffer? maken. In Rusland en Italië vallen do meeste ziektegevallen voor, maar ook in verschillende andore doelen van Europa, komt de vreeselïjke ziekte voor, zoodat nóg voor grooter ver breiding gevreesd wordt. Nu wordt weer gemeld, dat in het Vilajet Erzoroem in Turkije viernieu we gevallen zijn voorgekomen. Ook te Hamburg werd bij een aan gekomen schipper cholera geconsta teerd. Gelukkig kan opgemerkt worden, dat de epidemie in Italië aan het af nemen is. In de laatste 24 uur zijn niet meer dan 18 nieuwe gevallen ge- oonstateerd, terwijl 11 patiënten aan cholera overleden. Ook de zee blijft geregeld haai' of fers vragen. Nu zijn weer 39 MENSCIIEN VERDRONKEN, die in Sheboygan (Micliiganmeer) in een veerboot voeren. Het vaartuig zonk 30 mijl van de kust, met het ge volg, dat alle opvarenden, op drie na, den dood in de golven vonden. Van de Residentie en haar bewoners. LXXI1I, Een van onze oudste koffiehuizen zal een verbouwing ondergaan: Café Linke in de Veenestraat is reeds eenl- gen tijd gesloten en zal wat gemoder niseerd weer geopend worden. Daar mee verdwijnt dan een stukje Oud- Den Haag. Café Linke, na 1870 opgericht op de plaats waar een onderneming van den heer De Haan verloopen was, nam in do koffiehuizen van onzen tijd een eigenaardige plaats in, die het te danken had aan zijn eigenaar, welke met zoo'n vaderlijke, maar strenge zorg waakte, dat alles liep zooals het voor de vaste klanten loopen moest Hij hield er den wind onder; wie 's avonds met een dame voor het gor dijn wou zitten, kreeg een aanmer king dat dit geen pas gaf en alle pro testen van den man, die daar met zijn vrouw of zuster zat, baatten niet: hij moest weg. Voor alles wat maar aanstoot zou kunnen geven is steeds trouw ge waakt en dit maakte dat de gasten, die er steeds dezelfde gezichten aan troffen, zich ra- meer als in een socië teit dan als in een café gingen voelen. Men vond er bekenden van den dag. Daarbij kwam nog, dat de consump tie steeds alle kritiek kon doorstaan. De roasibeef, cervelaatworst en de „houtsnippen" hadden en hebben een reputatie, die in overeenstemming is met hun goede eigenschappen. Voeg daarbij dat het personeel er op gedrild was alle eigenaardigheden var. de stamgasten te kennen, zoodat dezen bediend werden gelijk ze wilden voordat nog een bestelling was ge daan, dan is het te begrijpen dat lan gen tijd bekende figuren daar kwa men als stamgasten. In den loop van de tijden kwam daar echter verandering in. De plaat sen van Schaepman en des Amorie var. der Hoeven, die er lange jaren verschenen, werden niet bezet door partijkopstukken van gelijke grootte. Candidaat aspirant poiitiekertjes hebben er thans intrek genomen, mis schien in de hoop, dat van de glorie van hun illustre voorgangers ook wat op hen zal afstralen. Het kon misschien ook niet anders; het café leven is in de laatste 25 ja ren sterk veranderd. De gezelligheid, die de menscheu vroeger in een don kore ongemakkelijke pijpenla bracht doordat de omgeving in do twee de, de kennissen in de eerste plaats kwamen, kennen we thans zoo goed als niet meer. Schitterlicht, muziek en veel geflonker moeten van buiten aanvullen wat er van binnen aan ontbreekt. De menschen veranderen en de koffiehuizen met hen. Maar dat neemt niet weg, dat het jammer is dat weer em plokje, in de geschiedenis van Den Haag van eeni- ge beteekenis, gaat verdwijnen. De oorlogsmarsch, dien een gedeel te van het regiment grenadiers en ja gers gemaakt heeft, is bijster geschikt geweest om anti-militairisten te kwee ken. Van den Haag zou naar Gouda ge marcheerd worden en daar overnacht; den tweeden dag naar Bodegraven met den trein naar Woerden en van daar loopen naar Vianen. Met booten naar Rotterdam en dan terug naar hier. Uitgevoerd is dit program wel, maar men moet niet vragen hoe de manschappen er aan toe waren. Den eersten dag ging alles nog wel bleek, dat Goudaeen weinig ver lag en de mannen bleven bij tientallen langs den weg liggen, maar dezen werden achter den troep opge vangen, zoodat ook zij het nachtkwar tier in Gouda gedeeltelijk op stroo op den vloer in de kazerne, gedeelte lijk in het oude weeshuis, bereikten. Geslapen werd echter niet veel. De vermoeienissen van den vorigen dag waren de mannen nog lang niet te boven, toen opgebroken werd, maar Bodegraven is gehaald, al was daar de toestand van den troep verre van schitterend. Wederom behoefden door de goede zorgen van de geneeskundig© afdee- lin alk-u, die langs den weg i niet achter gelaten te worden. Toen voorbij kolonel Tonnet, die, hoewel hij met verlof was, zich toch naar Bo- degwiven had begeven, om den troep te zien, werd gemarcheerd, onder de muziek van de Koninklijk© kapel, hielden de soldaten zich echter kra nig. Naar Woerden ging het verder per trein, maar daar begon ©en zware tocht. Vooraf had men uit de achter blijvers een detachement gevormd, cir ca GO man sterk, meest kreupelen, om naar Den Haag terug te zenden, per trein. De rest van de achterblijvers werd weer bij den troep gevoegd, maar zo vielen al sjooedig weer langs den weg neer. Halverwege Vianen konden ook liaast de besten al niet meer. Tel kens bleven er achter, de anderen tuimelden vaak meer, dan ze liepen en het marcheeren was zoo treurig, dat de boeren, die overal kwamen kij ken, zich kostelijk vermaakten over de doodvermoeide soldaten. Achter den troep liep een sergeant met een schaar, om maar telkens weer de blaren onder de voeten van de man schappen, die neergevallen waren, door te knippen. Zoo bereikte men Vianen, waar nachtkwartier betrokken zou worden in tenten, die er echter nog niet wa ren. maar nog opgeslagen moesten worden. Doordat de weg ec'i'er lan ger gebleken was dan berekend en de soldaten langzamer geloopen hadden, dan de chefs dachten, kwam men veel later aan, dan verwacht en werden de tenten opgeslagen, toen het al geheel en al donker was. Sommige mannen waren 'echter zóo vermoeid, dat ze gewoonweg maar gingen slapen op den kletsnatten erond. Het was den volgenden morgen dan ook niet steeds'figuurlijk gesproken als de mi liciens vertelden, dat z© elkaar weder- keerig uit de klei hadden moeten I trekken. Door het later aankomen, werd het eten natuurlijk ook verlaathij een voorposten-compagnie kreeg men eerst tegen twaalf uur 's nachts wat warms en om half 4 was het weer op staan. Bij een andere compagnie had den de manschappen de aardappels in het donker in den grond getrapt- Ze waren te vermoeid om te „jassen" en het kon hen niets schelen De vaart van Vianen naar Rotter dam was het beste gedeelte van den tocht Het bracht verademing en de troep trok aardig bij. Alleen kon bij een compagnie de soldijbetaling, wel ke aan boord zou geschieden, niet plaats hebben,omdat het geld, een tweehonderd gulden, in het bivak spoorloos verdwenen was. In Rotterdam begon het lieve leven opnieuw een groot uur werd over het schoone plaveisel geloopen, aan de Rottestad eigenelke pas deed pijn op de puntige keien, maar de mannen hielden zich goed. Ze ver trokken geen spier van liet gelaat, marcheerden kranig. Het publiek, dat overal langs den weg stond ge schaard, miste zijn uitwerking niet. Niemand wou achterblijven, maar toch was het een verademing, toen de Veemarkt bereikt werd. Het maal daar viel niet mee het was echter warm, en een soldaat, die moe is, kijkt nu eenmaal niet op wat hij eet Om kwart voor 4 zou dc tocht naar Den Haag aanvangen, maar van te voren werd eerst nog een geneeskun dige visitatie gehouden en de 80 erg- slen per trein naar hier gezonden, waar ze ten slotte allen in de kazerne Onze lachhoek VOORPRET. Mijn vader gelooft al te veel in voorpret klaagde het jonge meisje „In den zomer belooft hij, mij een bonten mantel te koopen voor den winter, als ik er niet op aandring om naar een badplaats te gaan en in den winter belooft hij mij, dat ik den vol genden zomer naar de badplaats zal gaan, als ik afzie van den bontman tel." DUIDELIJK GENOEG. „Is je buurman wel bijzonder ijve rig?" ,ALs er een kineinatografische op neming v are hem gemaakt we'd, zou het precies een gewone phoiographie wezen." Twee koetsiers hadden in de groote volte ruzie. Toen de een kans zag om weg te rijden, riep hij den ander, die een bierwagen bestuurde, als af scheidsgroet toe: „man, ik hen diep medelijden met je; wat moet dat vree. selijk wezen, zoon echten mond te hebben om bier te drinken en niets dan kege vaten om je heen!" arriveerden, maar er waren er bij, die dit zelf bijna niet meer wisten. Dc groote troep was eerst om kwart a 10 binnenover de 22 K.M. werd 6 1/2 uur geloopen. Deze laatste marsch is zeker de vaarstc geweestde doodvermoeide soldaten met doorgeloopen, go rus bloedende voeten, slingerden vaak meer langs den weg dan ze liepen equipementsstukken werden afgewor pen, ja zelfs ransels op den weg ge smeten. De ziekenwagens waren in minder clan geen tijd vol etn het getal achter blijvers groeide steeds. Om in de stad aan de manschappen nog eenig aanzien te geven, werden zooveel mo gelijk soldaten achter do muziek ge bracht. Zoo hielden ze nog eenigszins houding. Het beste bewijs van de vermoeie nissen is wel het volgende van de secties '55 man zijn er gemiddeld 29 zonder ongemakken binnengeko men. Het is wèl een oorlogsmarsch ge weest. De geneeskundige dienst heeft het druk gehad en de arbeid, dien h:j verrichtte, was boven alien lof. Bij mindere toewijding zou de toestand van de manschappen nog slechter geweest zijn. De doctoren Tempel mans, Plet en Boland hebben aan spraak op groote waardeering. SINTRAM. Stadsnieuws Baden. In het douchebadhuis aan den Kou denhom zijn in de afgeioopen week 1053 baden genomen; in dat aan hei Leidscheplein 1073. FEUILLETON MORA Naar het Engelsch door CHARLES GARVICE. U mag er wel trotsch op zijn, fluisterde Nora. Eliot fronste de wenkbrauwen, en keek toon naar de punten van zijn echoenen. De muziek begint voor den vol genden dans, zei hij. Ik vrees, dat ik ,u naar uw chaperonne zal moeten te rugbrengen. Naar mijn meesteres, verbeterde Nora hem. Zij legde haar hand luchtig op zijn arm en bij bracht haar naar juffrouw Deborah. Onderweg zei bij Wil u mij nog een dans geven? Mijn bedoeling was na den volgenden weg te gaan maar ik zou zoo graag nog cons met u willen dansen, als u mij dat genoegen wil doen. Het is eigenaardig, n'fets dan verbeelding natuurlijk, maar ik heb een soort van Eewaarwording, of ik u wel eens meer ntmoet heb. Nora beaon te beven. Dat is niet heel waarschijnlijk, zei ze met zachte stem. Ik. heb altijd buiten gewoond; en ben nog maar heel kort in Londen. Waar dacht u mij ontmoet te hebben Dat weet ik niet, antwoordde hij. Dat is het juist. Als ik het wist, dan kon ik het u zeggen. Zoo graag zou ik willen, dat u mij uw naam noemde! tfij schudde van neen. Toen zij bij juffrouw Deborah aankwamen, kwam er een man in het phantasie-costuuin van een landbouwer op hen af. Hij had een reusachtigen mond, groote ooren. die eechthoekig tegen zijn hoofd stonden en uitpuilende oogen. Toen hij Eliot in 't oog kreeg, bleef hij staan en grinnikte zoo, dat de hoe ken van zijn mond voorbij zijn ooren schenen te reiken. Eliot kon niet an ders dan zijn aandacht schenken aan zoo'n grappig gelaat en na het een oogeublik te hebben aangestaard, riep hij uit Wel Stripley, jij hier 1 Ja, Mr. Graham, zei hij. Sir Jo seph was zoo goed mij een kaart te zenden. Vriendelijk van hem, niet waar Wat een weelde is hier vereo» nigd, niet waar Mr, Graham 1 Alle grooten der aarde bij elkaar Cliot knikte. Ik hoop, dat u zich hier goed zal amuseeren, Stripley, zei hij en onder het spreken liep hij door naar juffrouw Deborah. Stripley bleef nog om hen heen hangen en zijn reusachtige handen wrijven met een soort van' onderdrukte opgewon denheid. Ik breng u bier uw getrouwe hulp terug, juffrouw, zei Eliot. Juffrouw Deborah was verdiept In een geanimeerd gesprek met een oude dame naast zielig en Eliot moest zijn woorden herhalen vóórdat hij haar attentie tot zich kon trekken toen keerde zij zich om, keek hem met een glimlach aan en stond tot zijn verba zing en ongenoegen langzaam op en bleef hem met alle teekenen van be langstelling aanstaren. Hoe heet u vroeg zij, na een pijnlijke stilte. Eliot Graham, zei Eliot. Graham 1 sprak zij hijgend. Ja, Ja, het is in orde, juffrouw, zei Stripley bedarend. Ga met mij mee, dan zullen wij een kop thee ha len. Ik hunker er zelf al lang naar. Juffrouw Deborah bleef blijkbaar zeer verbaasd Eliot aanstarenmaar Mr. Stripley trok met waarschuwende gebaren tegen Nora den arm van juf frouw Doborah door den zijnen en leidde haar weg. daarmee Eliot Gra ham 6tokst.ijï eu in de grootste verba zing achterlatend. Eliot voelde de mooie oogen van de „Nacht" door het masker heen onder zoekond naar hem kijken, alsof zij zich ook verbaasde over de aandoe ning van juffrouw Deborah maar zij zei niets, en toen er een heer kwam om haar voor den volgenden dans te vragen, ging zij met hem weg, Eliot aan zijn eigen gedachten overlatend, terwijl hij eerst haar en toen Mr. Stripley en de oude dame nakeek. Hij was zoo verdiept, dat Wedder- burn hem tweemaal moest aanspre ken, vóórdat hij zijn attentie kon trek ken. Je ziet er uit, als iemand die een moeilijk raadsel moet oplossen. Onder den indruk van de dame, waarmee je zooeven gedanst heb, niet? Pat ver- wondert mij nietlk zou er wat on der willen verwedden, dat het gelaat achter dat masker een van de mooi ste in de zaal is. Wat gaat alles hier schitterend zijn gang, niet? Sir Jo seph is werkelijk een wondermensch natuurlijk is dit alles zijn werk; in heeft alles op touw gezetdat arme vrouwtje vau hem la niets dan zijn stroopop. En natuurlijk geraken de menschen onder den indruk van maatschappelijk succes, vooral zulk groot 6ucces als dit. Jo zult zien, dat hij klaar komt met die Maatschappij, de aandeelen zullen allemaal geno men zijn, vóórdat er een week is ver streken. Welke Maatschappij vroeg Eliot. Och kom je wilt toch niet zeg gen, dat je er niets van wist 1 zei Wedderburn. 'V< 'Vel natuurlijk, de groote kopermaatschappij van Bye- worthy Eliot was niet verbaasd maar hij staarde Wedderburn aan en zei Vertel mij daar eens wat van. Wedderburn lachte weer. Dat zou een heel lang verhaal worden, zei hij. Maar, beste kerel, ik dacht, dat niemand in Londen over iets anders sprak en dacht dan over de groote kopermaatschappij van Byeworthy. Daar zit nu juist zoo'n soort van romannetje aan vast. dat het publiek treft. Het schijnt, dat Sir Joseph, terwijl hij aan het botanisee- ren was stel je Sir Joseph botani- seerende voor ginds in Devonshire, kenteekenen van koper vond op het land van een zijnor buren, lk kan mij den naam van dien buurman op het oogenblik niet herinneren. Natuur lijk hield Sir Joseph zijn ontdekking voor zich en kocht het land voor een appel en een ei. Dat is de gewone gang van zaken maar nu begint do roman met hel feit, dat het land be hoorde aan de dochter van zijn buur man. Nu weet 'ik zijn naam weer Ryall. liet is wel wat hard voor haar, want natuurlijk, als zij geweten had van het bestaan van het koper, zou zij het land voor een enorm groote som hebben kunnen verkoopen, of het behouden kunnen hebbeu, de Maat schappij tot stand gebracht en min stens een kwart millioen verdiend er meer dan dat aan zal verdiene Vreemd is 't, dat er een gerucht gaat, dat het meisje verdwenen is in elk geval heeft niemand haar ontmoet of ergens gezien. Wat scheelt je viel hij zichzelf in de rede, want er was een trek van onderdrukte woede op het gelaat van Eliot gekomen en hij uitte half gesmoorde vloeken. Weet je nog iets meer vroeg Eliot op vreemden tooD. Neen, zei Wedderburn. Je schijnt er veel belang in te stellen. Hoor eens, als je alle bijzonderheden wilt weten, dan moet jij je wenden tot Stripley, soort van klerk van Sir Joseph. Hij is hier vandaag, rondwarend om reclame te maken voor deze Maat schappij om zoo te spreken. Eliot stond op met zijn lippen stijf opéengeklemd. Zonder een woord te spreken ging hij Stripley opzoeken en vond deze interessante persoonlijk heid in een kleine zijkamer hij was alleen, en zat voor een reusachtige pastei, waarnaast een flesch cham pagne stond. Mr. Stripley genoot deze weelderigen koet blijkbaar met smaak. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 9