HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. MAANDAG 12 SEPTEMBER 1910 Buitenlandsch Overzicht Er is vrede in Europa. Het is gelukkig, dat we dit kunnen schrijven Toch is het jammer, dat we niet gerechtigd zijn daarop te la ten volgen en de volkan leven in kalme rust en vast vertrouwen. Helaas de vrede is gegrond op de oorlogsloebereidselen en het wantrou wen tussclien de inwoners van iiet eene en van het andere land; neemt eer toe dan af. Een sterk staaltje van HET WANTROUWEN TUSSCHEN DE VOLKEN VAN EUROPA wordt thans weer in de Fransche pers geleverd. In de republiek was onlangs door officieren en parlementsleden recla me gemaakt voor de idee. om groote slagschepen en kruisers aan het Mld- dellandsche-Zee-eskader toe te voe gen. Nu komt de oud-minister van ma rine De I.anessan roet in dit etens- potje gooien en bepleit juist de samen trekking van de Fransche vloot in de noordelijke oorlogshavens. Hij schrijft o a. Toen ik nog minister was, was het voor Frankrijk noodzakelijk een aanzienlijk deel van zijn vloot te sta- tionneeren in de Middellandsche Zee, als tegenwicht voor Engeland's zee macht daar. Sedert is de toestand in grijpend veranderd. De sterke uitbrei ding van de Duitsche vloot heeft En geland nader tot Frankrijk gebracht, iiiet uit zuivere vriendschap, maar uit den wensch om in de Franscne strijdmacht te land en ter zee een hulp ie vinden tegen Duitschland. Met dit standpunt heeft de republiek dus rekening te houden bij de uitbrei ding en verdeeling van haar zee macht. Van de Britsche vloot in de Middellandsche Zee heeft Frankrijk niets meer te vreezen daarom kan en moet het zijn geduchtste slagsche pen stationneeren in zijn noordelijke havens, want vooral in het Kanaal en op den Atlnnlischen Oceaan zijn de aanvallen van de Duitsche vloot 'Iet refrein van het liedje is we wantrouwen, vrees en jalouzie tus- scben de Duitschland- en Engeland- pavtij. De Engelsche ivrs doet natuurlijk Hink mee en neemt het artikel van De Lanessan met instemming over. G^en wonder, alles wat de macht van Duitschland kan verkorten, is in En geland zéér welkom. Het wantrouwen tusschen de vol ken spreekt ook uit de bekende SPIONNAGE-GEVALLEN IN ENGE LAND EN DUITSCHLAND. Over de zaak zelf is geen nieuws te schrijven, maar liet stoken in de pers duurt onverminderd voort. In het Engelsche marine-tijdschrift „The Naval and Military Record" wordt o a. geschreven „Het eerste Duitsche schip, dat met de Engelsche „Invicible" vergele ken kan worden, was de „Von der Tann", die Maart 1908 op stapel was gezet Over de constructiebijzon- ■4-rheden werd toentertijd veel ge spreten. Men sprak over een onge loof lijk zware bewapening van 16—38 c.M. kanonnen. Een of twee maanden geleden werd toen eindelijk beken i, dat het schip <-iiu ietwat verbeterde copie van de „Invincible" was. 't Vi dwijnen van een aantal teekeningen v an deze Engelsche schepen, dat eerst, eenigen tijd geleden ontdekt werd, in dit verband teekenend." Hier wordt Duitschland dus weer beschuldigd, deze teekeningen door spionnen vermeesterd te hebben. Het Duitsche blad de „Lokal Anzei- ger" is over deze beschuldiging kwaad en spreekt over het slechte geweten der Engelschen. „Men weet in Enge land maar al te goed, dat tegen de in Emdcn in hechtenis genomen Engel sche. spionnen zeer bezwarend bewijs materiaal is bijeengebracht. Geen wonder, dat men nu tracht ons Duit schei s dergelijke ongerechtigheden in de schoenen te schuiven I" Men zou aan de verontwaardiging van dit blad zeggen, dat Duitschland zich nog nooit aan spionnage bezon digd heeft. Och kom, en dan de vele beschuldigingen, indertijd in de Fran sche couranten afgedrukt.... Wantrouwen vindt men ook in Natuurlijk zijn de militairen daar weer in het spel! Volgens berichten uit Athene hcerscht er onder het gar nizoen aldaar een strooming met reactionnaire strekking. Een aantal officieren wil een beweging op touw zetten tegen de aanstaande nationale vergadering, daar zij zeggen, dal die vergadering zal nitloopen op een anti- dynastieke betooging. Bedoelde offi cieren willen nu liand teekeningen verzamelen voor een adres van trouw en toewijding aan den koning. De minister van oorlog heeft eenige officieren overgeplaatst en een paar onderofficieren laten orresteeren. Overigens schijnt de regeering de zaak niet ernstig op te nemen. De verwachting der meesten is, dat de nationale vergadering, onvoorzie ne gebeurtenissen voorbehouden, een kalm verloop zal hebben. In geen ge val verwacht men oen vijandige be tooging tegen het vorstenhuis, en ook zal de vergadering zich denkelijk niet tot een constituante verklaren. Ver moedelijk zullen de - gedelegeerden zich houden binnen de grenzen van het program van grondwetsherzie ning, zooals dat indertijd door de Kamer is vastgesteld. Ook de TOESTAND IN SPANJE wijst nog steeds op verdeeldheid. Voor zijn vertrek naar Parijs en Brussel heeft de minister-president Canalejaa met een journalist een on derhoud gehad. De minister consta teerde, dat in het goheele laud rust heerscht; de pogingen tot het uitlok keu van een algemeene staking heb ben alle gefaald, slechts de staking te Bilbao duurt voort, doch zonder eenige ordeverstoring. Wel is waar is aldaar de staat van beleg afgekondigd, doch deze maat regel wordt op zulk een liberale wij ze ten uitvoer gelegd, dat geen in hechtenisneming, geen uitwijzing of verbanning bevolen is. Ten slotte verzekerde de premier, dat hij geen enkel conflict voorzag, noch in Afrika, noch in Spanje zelf; hij houdt zich overtuigd, dat de volksvertegenwoordiging hem bij de vervulling van zijn taak krachtig ten zijde zal staan. Tot zoover de minister. Hoe de republikeinen over plannen van den eersten minister den ken, blijkt uit een interview met den leider dezer partij Lerroux. Hij zei o.a.: „Wij (de republikeinen) zullen aan de zijde van den premier blijven zoolang deze zich aan een anti-kerke lijke politiek houdt. Wij zijn van mee ning, dat het religieuze vraagstuk vóór het sociale, voor alle andere vraagstukken oplossing behoeft. STAKINGEN IN ENGELAND, Onlangs hadden 12000 mijnwerkers in Zuid-Wales tot staking lx Het was nog altijd niet tot de uitvoe ring van dit besluit gekomen, om dat de leiders der organisatie zich gen de staking verklaarden. Nu willen de stakingsgezinden toch hun zin doordrijven. Toen den mijn werkers te Cardiff het besluit van 't comité werd aangezegd, dat ze aan bet werk zouden blijven tot Zater dag, in afwachting van de behande ling van het geschil op een te hou- deu conferentie, waren ze zóó woe dend, dat ze het gebouw, waarin het comité zitting hield, binnengedron gen en trachtten het comité te lijf te gaan. Dit werd hun belet, waarop hun woede op het meubilair koelden. Later, toen de leden van het co mité het gebouw verlieten, hadden ze nog mishandelingen te verduren, ter wijl hun allerlei scheldwoorden naar hit hoofd geslingerd werden. Ondanks deze uiting van woede hebben de mijnwerkers het toch maar boter geacht, nog aan het werk te blijven. Dat ze zich vooxloopig heb ben Laten terugbrengen van hun plan om in staking te gaan, vindt blijk baar zijn oorzaak in de verwachting dat spoedig een staking in alle mij nen van het Vereenigd Koninkrijk zal worden afgekondigd. Daarbij zouden dan 200.000 man zijn betrok ken. Het besluit der Engelsche ketelma kers can de houding vaa het bestuur van den bond niet goed te keuren, (zie Overzicht van Zaterdag) werd genomen met een meerderheid van twee derden. Dit besluit zal mogelijk ernstige gevolgen hebben, want nu is er kans dat daardoor binnenkort 100.000 arbeiders op de Noordelijke werven zonder werk zullen zijn. wat botoekent dat vrouwen en kinderen een kwart mlllioen mensehen door stakingsgevolgen wor den bedreigd. Daarbij komt, dat het spoorweg personeel met do kctelmakers, die te gen hun eigen bestuur in opstand zijn, één lijn willen trekken. De be- umbten van den Nothern Railway hebben gedreigd de arbitrage over eenkomst te verbreken, wijl de onder handelingen over do invoering van den 10-uurswerkdng tot dusver tot niets hebben geleid. In de Engelsche katoennijverheid dreigt ook een uitsluiting, waardoor aanvankelijk 150.000, later 300.000 werklieden zouden worden getrofeu. Te Oldham is nl. een geschil ont staan over het ontslag van een werk man, dat tot een gedeeltelijke sta king heeft geleid. De patroons stel den voor dit geschil aan het oordeel van een scheidsgerecht te onderwer pen, maar dit voorstel Is door dc stakende werklieden van de hand gewezen. Daarop heeft het bestuur van den bond van spinnerij-eigenaars besloten een leden-vergadering bijeen te roepen en aan deze voor te stellen een algemeene uitsluiting al te kon digen. CASTRO EN DE SAMENZWERING IN VENEZUELA. In lung hebben we weer niets van Gastro gehoord. Nu wordt verzekerd, dat passagiers aan boord van do Pé- rou, welk schip uit Centraai-Anionka te Bordeaux aankwam, de mededee- ling doen, dat president Gomez van Venezuela strenge maatregelen trof tegen allo bloedverwanten van Cas tro. Er zou een samenzwering door een zuster van Castro op touw zijn ge zet met bet doel president Gomez te vermoorden. Deze deed alle eigen dommen, aan bloedverwanten van Costro toebehoorendet verbeurd ver klaren. Stadsnieuws GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem op Woensdag 14 September 1910, des namiddags ten 1 1/2 ure, In de Statenzaal (Prinsen hof). De volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld: 1. Beëediging en installatie nieuw inkomend lid. 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. Piroces-verbaal opneming boeken en kas Gemeente-ontvanger. 3. Schrijven B. en W. aanbieding rekening en verantwoording der ge meente, dienst 1909, met rapport Commissie van Bijstand beheer meentefinanciën. 4. Voorstel ld. goedkeuring begroo ting St. Elisabeth's of groote gast huis, dienst 1911 5. Id. id. verhooging post volgn. 249, begrooting 191Ó. 6. Id. id. verhooging pes* volgn. 119, begrooting 1910. 7. Id. id. gratificatie aan ters der gemeentelichtfabrieken. 8. Id. id. goedkeuring technisch plan tramlijnen H. IJ. S. M. 9. Schrijven id. in zake uitbreiding electrische centrale, verlaging stroom tarieven en splitsing beheer gemeen telichtfabrieken. 10. Voorstel id. goedkeuring Re glement Arbeidsbeurs met nader schrijven B. en W. 11. Id. id. eervol ontslag onderwij zeres OpL school voor meisjes. 12. li id. vaststelling Reglement en regeling jaarwedden personeel Gymnasium. 13. Id. id. bouw school aan de Parklaan. 14. Id. id. verzoekschrift afd. Haarlem Bond van NederL Onderwij zers, in zake werkzaamheden hoof den van scholen. 15. Id. id. vaststelling plan tot her ziening uitbreidingsplan voor gron den ten zuiden van de Westergracht en ten westen van de Leidsche vaart. 16. Id. id. splitsing werkkring Di recteur Waterleiding, tevens direc teur gemeentelijk laboratorium. 17. Id. id. overneming van voor straat bestemden grond ten zuiden Amsterdamschc vaart. 18. ld. id. afwijking art. 7, la, der Bouwverordening, bouw borgloods Hazepaterslaan. 19. Benoeming vaste oommiasiën. 20. Aanbeveling B. en W. benoe ming directeur Museum. 21. Id. id. benoeming tijdelijk per soneel Burgeravondschool. Trekken der efdeelingen van den Raad. STUKKEN VAN DEN RAAD. REGLEMENT VAN HET GYMNA SIUM. Meermalen is de wenschelijkheid gebleken van een geheele herziening van het reglement van het Gymna sium, dat van 1883 dateert, schrijven B. en W. aan den Raad. Tevens wordt een wedde-herzienmg noodig geacht. Daarom stellen B. en W. een nieuw reglement on een nieuwe sa larisregeling voor. Dit reglement be vat in de volgende opzichten nieuwe bepalingen. Daar thans aan de school He- breeuwsch en gymnastiek wordt ge geven, zijn die vakken ook onder de leervakken opgenomen. De va cauties zijn gelijk aan die bij het B. O. Bij vacaturen zullen door B. en W., spoedshalve, tijdelijke leerkrachten kunnen worden aangesteld. Bepaald is, dat de leeraren verplicht zijn, de schoolvergaderingen bij te wonen. De leeftijd voor do leerlingen, die toe-gelaten worden tot de eerste klasse wordt in den regel gesteld op 12 18 jaar. Curatoren kunnen onthef fing van deze bepaling verleenen, in bijzondere gevallen. De her-examens worden afgeschaft. In het reglement wordt niet meer gesproken van prijs- uitdeeling, daar deze niet weer ge houden wordt. Leerlingen kunnen volgens een ieuwe bepaling wegens wangedrag of ongeschiktheid van de school ver wijderd worden. De minimum-jaarwedde is, in over eenstemming met de wedden bij het M. O., van f 2000 op 1800 terugge bracht. De eigen-pensioen-stortingen komen thans echter voor rekening der gemeente. De maximum-wedde van den rector ordt van f 4000 tot f 4500 verhoogd De conrector, die thans eene wedde heeft van f2300f3200, krijgt voort aan dezelfde wedde als de leeraren, doch hij ontvangt een jaarlijksohe toelage van f 300, waardoor zijn posi tie niet verandert. De jaarwedde van den rector be draagt minstens f 3500, met tweejaar- lijksche verhoogingen van f 200 tot 4500. De leeraren hebben een salaris van f 1800 met verhoogingen tot f 1900, f 2000, f 2200, f 2400, f 2700 en f 2900, na onderscheidenlijk 2, 3, 4, 8, 13 en 18 dienstjaren. Het salaris van den rector wordt met 1 September 1.1. gebracht op f 4300, dat van den leeraar in Neder- lanctech en geschiedenis op f2900, de salarissen der andere leeraren zullen niet mogen dalen beneden de op 31 Augustus 1.1. genoten wedde. De vroe ger verleende aanspraken blijven van kracht, totdat de nieuwe regeLing voordeeliger is voor den betrokken leeraar. „Openbare Werken" gebruikte van 1 Januari tot 1 Augustus f 2990.67 1/2 voor drukwerk, teekenbehoeften, uit zettingen, opmetingen, landmeters- werk en in kaart brengen, extra-loo- neoi voor toezicht, enz., waarvoor afzonderlijke gelden worden be schikbaar gesteld. Op de begrooting van 1910 is slechts f 3000 toegestaan, trewijl men dit jaar nog f 2000 denkt noodig te hebben. B. en W. stellen nu voor den be- grootingspost met f 2000 te verhoo- ondscliool te benoemen de van der Spek, A. Wensing, F. Ha- ge, J. P. Strijbos, R. Bouman, H. Korringn. J. Reijnga en W. B. Groe- neveld (teekenen, f 50 per wekelijksch lesuur), H. J. Ruttors (vakleekenen, f 50 en werktuigkunde f 75 per weke lijksch lesuur), en K. Blokhuis (na tuurkunde, 75). Voor drie vacatures van tijdelijke leeraren hebben B. en W. de volgen de voordrachten samengesteld Tijdelijke leeraren in de wiskunde A. de hoeren E. Hindriks, J. Wil ling en P. C. de JougliB. de heeren J. Willing, E. Hindriks en G. Wie- gand, allen alhier. Tijdelijk leeraar in het handteeke- en de heeren W. F. A. Pothast, Am sterdam, en H. C. Verkruysen, hier ter stede. Deze drie te benoemen tijdelijken genieten f 50 per wekelijksch les uur Voorts stellen B. en W. voor als tijdelijke leeraren aan den tweejari gen vervolgcursus der Burgeravond school te herbenoemen de hoeren F. Smit Kleine (electro-techniek), 4. Harreveld electro-technisch teeke nen), D. J M. G. baron Van Siinge- landt en V. L. A. Razoux Schultz (stoomwerktuigkunde), allen op eene wedde van 75 per wekelijksch les uur. Wegens vermindering van het aan- 1 klassen is de herbenoeming van den beer J. A. Traauberg niet noo dig. B. en W. stellen voor, den heer F. L. Oostenbroek, op diens verzoek namens de Naainl. Vennootschap Mij. Haarlem" te berichten, dat de ge meente bereid is over te nemen de r straat bestemde gronden, ten zuiden van de Amsterdamsche Vaart, kad. sectie E Nos. 3249, 3247, 3254 eu 3245, op voorwaarde O. m., dat f 17.400 worde gestort door den over drager als bijdrage in de kosten van openbare werken. B. en W. vragen voorts voor de uit voering der openbare werken een ere- diet van 16.000 toe te staan. Muziek in den Hout Het programma voor Woensdag 14 September, 's avonds 8 uur, luidt: Pica y Bandelillas Célèbre Man che Espagnole, Aduaga. 2. Ouverture Zum Namenstage Kai sers Franz, Beethoven. Tanzmusik aus der Oper die Ver- kaufte Braut, Smetana. 4. Schwedischer Bauera Hochzeits- marsch, Söndermann. Grosze Fantaisie aus Preciosa, Weber. Ouverture Le Barbier de Séville, Rossini. Fantaisie de 1'Opéra Madame But terfly, Puccini. 8. Glühwürmchen Idyll, Lincke. Fantaisie op Itoliaansche Volks liederen, PerdrottL EEN NIEUWE VOGELHANDEL. diepten het oneindig aantal aoorte* vogel-voer, dat in de laatste jaren zoo is toegenomen. Nog zij gemeld, dat de heer Ott« hoofd-depóthouder van Sluis' zaden Men verzuiine niet gaan nemen I een kijkje to J acob van Lennep. Mr. H. J. D. D. Enschedé heeft hel eerevoorzitterschap van deze Haar» lemsche tooneelvereeniging aanvaard. Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben het voorrecht vragen op verschillend gebied, miu voof beantwoording vatbaar, in te zenden bij da Redactie van Haarlem's Dagblad, Groots Houtstraat 63. Alle antwoorden worden geheet koslelooo gegeven en zoo spoedig mogelijk Aan vragen, die niet volledig naam es woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Wanneer men met eenc firma eene overeenkomst heeft aai* gegaan tot levering van zekere ara- kelen gedurende een bepaald aantal jaren, vervalt die overeenkomst da» door de ontbinding der firma? ANTWOORD: Bij hare ontbinding houdt de vennootschap onder firma te bestaan. Voor bestaande schul den blijven de gewezen vennooteu of hunne erfgenamen aansprakelijk] doch nieuwe verbintenissen kunnen niet meer worden aangegaan. AUeen wanneer de ontbinding, vóór het ein de van den overeengekomen tijd* niet volgens de wet openbaar was gemaakt, zou de ontbinding niet t» gen derden werken en elk der gew» zen vennootten dus hoofdelijk verbot» den blijven. VRAAG: Heeft een moeder heft recht, wanneer een vader sterft, zonder voorkennis der kinderen zij» kleeren en sieraden weg te geve» aan wie zij wil? ANTWOORD: Zeker niet, de kinde ren zijn erf «en amen van den vader en hebben alzoo het recht om hetgee» hij naliet op te vorderen. Zij hebbe* het recht om boedelscheiding te e4 schen. VRAAG; Ik woon in Haarlet* doch werk te Amsterdam; waar kas ik mij nu vervoegen om eventueel grata te kunnen procedeeren? ANTWOORD: U verzoekt ten raad huize te Haarlem een bewijs van on vermogen en daarmede gaat u naai het bureau van consultatie, gerecht» gebouw Jansstraat, vergadering 21 dezer nam. half twee. Aldaar kunt zoo er aanleiding toe bestaat, recht» bijstand bekomen. VRAAG: Ik heb een huis varhuurtf per Jaar, op contract; betaalbaar per In het perceel aan de Kleine Hout- week. De huurder is nu reeds eenig* rtraat no 60 hoell de heer P Oltt.ea k hou, e„ betaalt niet. SK Gnome mg ik dot de huuxder het richt, die, om een afgezaagde maar OP WACHTGELD. Wegens overplaatsing van leerlin gen der Opleidingsschool voor meis jes naar die voor jongens en meisjes, en met het oog op het aantal inge schrevenen voor de Meisjesschool, kan de betrekking van mej. M. Ger- ber aan die school wordeu opgehe ven. B. en W. stollen voor, haar eer vol ontslag te verleenen met 1 Octo ber a. a B. en W. stellen voor de begrooting, dienst 1911, van het SL Elisabeths Gasthuis vast te stellen tot een be drag van f 100.000 met een gemeente subsidie van f 58.500. B en W. «tellen voor, wederom tot tijdelijke 'leeraren aan de Burger- in dit geval zeer juiste uitdrukking te gebruiken, geheel „naar de eiachen des tijds" is ingericht. Zeer groot is de verzameling vogels, die door den heer Otte niet alleen ver handeld. maar ook zelf geteeld wor den. Uiterst practisch is ingericht de broeierij, die zich achter den winkel bevindt. Het is daar een leven als een oordeel. Honderden vogeltjes, heel Jonge en wat oudere, piepen om voed sel, en de diertjes kunnen heel wat aan. De verzameling kanaries is prachtig, de Saksische geeltjes van Sijfertsch zangrichting, laten gansch den dag de zaak schallen, van de roi- klanken, die hun orgelende keeltjes voortbrengen. In den winkel treft men allerlei in teressant pluimgedierte aan, o. a. Hollandsche nachtegalen, een grijs- roode papagaai, die bijzonder duide lijk kan praten, een slaande kwartel, parkieten etc. En al die beesten heb ben speciaal voor hen gemaakte wo ningen, kooitjes van schors, van bam boe of hout, al naar het dier behoeft Op de toonbank treffen we twee zeld zame vogeltjes aan, een paradijs meeuwtjes-echtpaar, waarvan het mannetje een 35 c.M. lange staart heeft, en het vrouwtje wel een kleine gewone huismusch lijkt. Behalve in „gewiekte geluidjes" handelt de heer Otte ook In kooien en zaden. Van de meest eenvoudige huis verliet. Kan ik dat zonder veel kosten gedaan krijgen? ANTWOORD: U zult moeten rlna vaarden tot ontbinding van de huu* en tot ontruiming, waarna uitzet ting kan volgen. De kosten valles. i 't is de vraag of ze ogi den huurder verhaalbaar zijn. Draaf, de zaak aan oenen procureur op; ml» sohieu is de man er dan wel goeA schiks uit te krijgen. tot de rijkst-ingerichte vogel-gevange nissen zijn in deze zaak te verkrijgen, of althans te bestellen. Helder-groen geschilderde bakken bergen in hun VRAAG (in zake onderhoud vaa een behoeft igen bloedverwant, of verzek n:et overgenomen). ANTWOORD: De door u bedoeld® zoon is m de allereerste plaats ver plicht om tot onderhoud bij te dra- gen en kan da arte in rechten genood zaakt worden. De vader moet dan een bewijs va» onvermogen vragen en kosteloos rechtsbijstand verzoeken. De daarto# te volgen weg wordt u hierboven aar* gewezen in liet antwoord op eenli andere vraag. Uit de Omstreken BLOKMENDAAL. Aan den heer Chr. W. Heijbroek to Amsterdam is door B. en W. vergui* ning verleend voor het bouwen va* een villa in het Park Duin en Da^ nabij de Karmeltrap. FEUILLETON Naar het Engelsch door CHARLES GARVICB, 73) Oj) het gezicht van Eliot's ernstig en somber gelaat, opende Mr. Stripley zijn mond en stond eerbiedig op, ter wijl Eliot flinkweg en op een toon, die Mr. Stripley nooit meer van hem gehoord had. zei Ik wil wel een woordje met u sproken. Mr. Stripley. Ik zal u niet langer dan een paar minuten van uw souper afhouden. Ik wil alleen maar iets weten over dc kopermijn van Bye- worthy. Nu nog niet I riep Mr. Stripley uit, terwijl hij den arm vanEliot suiee- kend vastgreep. Vraag mij niets meer, iniju waarde Laat de dingen hun gang gaan 1 I-Ict gaat heel goed zoo, dat verzeker ik u. Vertrouw maar op Stripley, hij doet zijn best.... Op dat oogenblik kwam Mr. Selwijn Ferrand do zijkamer binnen. Hij was als ridder gekleed, en bij den eersten oogopslag zag Eliot aan Selwyn's on vaste» gang, zijn vuurrood gelaat en schitterende oogen, dat hij te veel ge dronken had. Hij had een flcsch cham pagne in de eene hand en een glas in de andere, en keek uit naar een of ander rustig hoekje, waar hij kon uit rusten eu voortgaan met drinken. Op het gezicht van Stripley en Eliot bleef Mr. Selwyn staan, en liet bei den gelijkelijk van zijn hoonende woorden genieten. Wat voor den drammel doen je lui tweeën hik hier vroeg hij. De vraag betrof beiden, maar zijn oogen waren onbeschaamd op Eliot gevestigd. Dat gaat wel goed zoo hik als onze bedienden zich opta kelen hik en de onbeschaamd heid hebben, in de balzaal te \erscMJ- nen Jelui hebt hier hik niets te maken ga naar de keuken of naar den stal of waar hik je thuis hoort, Je kunt daar zooveel eten en drinken als je wilt maar hier boven zul je het niet doen, terwijl hik ik de meester ben. Hij maakte eeu onbeschaamd beve lend gabaar met zijn hand, maar om dat zijn vingers even onzeker waren als zijn beenen, liet hij het glas uit zijn handen vallen. Hier raap dat op, zei hij tot Stripley, terwijl hij do scherven naar hem toe schopteen jij, hij knikte even onbeschaamd tegen Eliot, ga een ander «las \uor mij halen. HOOFDSTUK XXXIV. De Verleiding. Eliot werd vuurrood, en hij deed een paar stappen naar den dronken idioot, maar Mc Stripley greep hem stevig bij den arm, terwijl hij woe dende Mikken wierp op den zoon van zijn meeseer. Neen, neen, laat hem aan zijn lot over 1 Nu niet, Mr. Eliot, nu niet Ga weg, mijnheer, ga weg het is verleidelijk, dat weet ik maar u moet het niet doen, nu niet en hier niet Buigend en met strijkages ging hij naar Selwyn toe en mompelde op zijn gewonen, vleierigen toon. Zeker Mr. Selwyn ga met mij mee ik zal een ander glas voor u halen en een sofa voor u uitzoeken, waarop u kan rus ten. Over zijn schouder naar Eliot kij kend en «en lach te voorschijn roe pend, die ongetwijfeld van zijn min achting moest getuigen, liet Mr. Sel wyn toe, dat Mr. Stripley hem weg bracht. Eliot liet zich op een stoel neerval len en liet zijn hoofd in zijn handen rusten. Deze geschiedenis van die ko permijnen in Byeworthy had hem niet alleen verbaasd, maar ook allerlei voorgevoelens van naderend onheil opgewekt. Hij iel tot zichzelf, dat No- ra niets meer voor hem was, dat zij getrouwd was en uit zijn leven ver dwenen maar in weerwil daarvan begon zijn bloed te koken bij de ge dachte aan de schurkenstreek, waar moe Sir Joseph haar benadeelde went kort eu bondig, men had hier met niets anders dan met diefstal te maken. Dit nieuws had in zijn herinnering zijn liefde voor Nora weer wakker geroepen, die, hoe het kwam wist hij niet, wel geslapen scheen te hebben in den tijd, dien hij met Cyril op Lonaway door bracht En hoe vreemd, terwijl hij aan haar dacht, kwam telkens de ge stalte, de stem van de „Nacht" In zijn geest op en vloeide samen met de ge stalte en het gelaat van Nora evenals vormen en voorwerpen zich voor het lichamelijk oog in elkaar kunnen op lossen. Plotseling voelde liij een zacht tikje op zijn schouder eu snel opziende, stond Florence Bartley zoo dicht over hem heen gebogen, dat baar gelaat bijna het zijne aanraakte. Och kom, je moet je van zooiets niets aantrekken fluisterde zij met haar zachte, liefkoozende, vleierige 6tera. Eliot trok zijn wenkbrauwen op toen heriunerde hij zich alles weer. O, u meent Mr. Selwyn Fer rand Ja, zei ze. Ik stond achter de por- tière, dat gordijn daar en hoorde en zag alles wat er voorviel. Ik wou, dat u hem een klap had gegeven I En toch ben ik blij, dat u het niet gedaan Heb geduld, Eliot, je tijd zal ook komen. Ik weet het zeker en ben er van overtuigd. Hij keek haar vragend aan, waar uit duidelijk bleek, dat de bedoeling harer woorden hem ontgingdaarna stond hij op om haar zijn stoel te ge ven maar zij ging vlak bij hem op de tafel zitten en legde haar hand op zijn arm om hem te dwingen toch te blijven zitten. Haar mooi gelaat bloosde licht eu haar oogen bleven op hem rusten met een uitdrukking, die vrouwen .oogen alleen dragen, als zij Innig lief hebben. Langzaam kwam haar adem tusschen de half geopende lippen door als trachtte zij daarmee het haastig kloppen van haar hart te stellen. Maar woinig mannen zou den het teedere licht hebben kunnen weerstaan, dat van haar oogen uit straalde, de liefde, die haar geheele wezen doorstraalde. Maar Eliot was een van die weinigen, want hij had zitten denken aan Nora, het meisje wier schoonheid, voor hem in elk ge val, verre uitstak boven die van Flo rence Bartley. ik weet in 't minst niet, wat u be doelt, zei hij. Dat weet ik wel, hernam zij. U is ook een van die mannen, 'die zoo wei nig aan zichzelf denken, dat zij oi* verschillig ziju voor hetgeen om hen heen voorvalt. Stel eens, dat ik u ver telde, dat u bedrogen is. dat er ee* tijd zal komen, waarin u in een geheet andere positie Is, een tijd waarin op geheven zal worden uit uw afhanke lijkheid en armoede tot rijkdom, zon u dan blij zijn, zou u zich dankbaaf gestemd voelen tegenover den bren ger van dat goede nieuws Stel eens, dat een vrouw wf| zullen haar naam niet noemen voor u had gewaakt en gewacht, haa* best doende'nm u te helpen, om u 1* uw vroegere positie te herstellen, e* zoo een langen, langen tijd had g» waakt en gewacht, zou u haar da» dankbaar zijn Wacht nog even T Eliot had een gebaar gemaakt va» verbazing, als iemand die cr niet» van begrijpt. En stel eens. dat di# vrouw niet zeker was. dat zij u zo® kon helpen en toch ofschoon zij een vrouw van de wereld was, voor wie geld en positie tot nu toe ullc-s wa ren stel eens, dat zij zich totaal vergist had en niets kon doen om te helpen, en dat zij toch toch tevreden zou zijn om uw lot te dee« len, hetzij dit goed of slecht, hetzij gij rijk of arm waart (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5