VELSEN., Een gouden feest De Christelijke Sophia be wa ar en 11 and w orks ihool alhier bestaat thans 50 jaar. Dit gouden feost is Za terdag met veel instemming en opge wektheid gevierd. 's Middags hadden do kinderen leest. In optocht trokken ruim 200 kleinen., met begeleiding van 't fan farekorps „Soii Deo Gloria'"' van Drie huizen, nuar T builen Velserbeek, waar aan do drie bestuursleden der school een huldiging gobraoht word. Dit waren do dames mevrouw Boreel van Hogelaudeu, mevrouw Goldt- steynBoreel en Baronnesse Van Tuyll van Serooskerken. Door do kinderen word een aardig lied gezongen, waarin aan de be- gtuursledun der school veel hulde ge bracht W'-trd, voor hel vele, dat ze voor de scliool gedaan hebben. I-Iet was aardig, die kindertjes met hun lieve zwakke stemmetjes te hooren zingen. Ook was 't een tret- fend moment, toen de kleinen met kleurige vlaggetjes zwaaiend eén hoera voor de dames aanhieven. Aan elk der dames werd een prach tige bouquet aangeboden. Hlierbïj werd het woord gevoerd door mejuf frouw Nauta, die de dames hartelijk gelukwenschte met het jubiloum der schoei en dankte voor 't vele goede, dat ze voor die inrichting steeds go- daan hebben. Mevrouw Baronnesse van Tuyll van Serooskerken dankte voor de huldiging. Daarbij bracht ze in her innering, dat haar Moeder mevrouw Boreel van llogeianden een dor op richtsters van de school was en daar ook veel voor geijverd hoeft. Ook her dacht de spreekster de ijver die de onderwijzeressen en haar helpsters steeds voor de school geloond hebben en roemde vooral de liefde en toewij ding van de tegenwoordige directrice mej. Veldman. Onder de aanwezigen dio deze hul diging bijwoonden was ook Haar lem's burgemeester, jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogolanden. Na de huldiging werd voor de da mes, die op 't terrns%an het huis hadden plaats genomen, gedefileerd. Met veel welgevallen werd de jui chende kinderschaar gezien. Eerst nu begon het eigenlijke feest voor de kinderen. Op. do tonnishaan en ifi een landhuis op het buiten wer den verschillende spelletjes gedaan en liedjes gezongen. Het hoofdnum mer van het programma was even wel lokker eten en drinken; de limo nade en de koekjes lieten zich wel. smakenl Mejuffrouw Veldman bracht nar mens de kinderen aan d:e dames dank voor deze gulle ontvangst. Hierop kreeg elk der kleinen nog een zakje (bruidsuikers en toen gingen ze, nadat nog even „lang zullen do dames le ven" gezongen was, welvoldaan huis waarts. ZooaJs gezegd ruim 200 kinderen namen aan dit feest deel. De school wordt thans door 00 kleinen bezocht, maar de anderen waren oud-leerlin gen van 6 tot '10 jaar. 's Avonds was het feest voor de grooten; de oud-leerlingen van de bewaar- en handwerkschool. Op het landgoed „Waterland" van Jhr, inr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, werd n.l. aan de dames bestuursle den een serenade gebracht Dit was een schitterende plechtig heid! Een schare van meer dan 500 men- schen, meest jongelieden die vroeger op de school onderwijs genoten heb ben, marcheerde tegen 8 1/2 uur met muziek naar Waterland. Vooraf ging een transparant 1800. HULDE AAN 't BESTUUR DER SOPH 1 A-SCHOOL 1910. De serenade brengers werden om ringd door vele dragers van lampi ons. De opmarsch van dezen licht- etoet door de donkere lanen van het landgoed maakte een schitterend ef fect Achter en om de serenade brengers schuaiden zich nog vele belangstel lenden, ouders van kinderen die de school bezochten. Do feestrede werd uitgesproken door den lieer P. Vermeulen. In wel gekozen woorden herdacht spreker hoeveel de dames en haar voorgang eters, eveneens tot de familie Boreel behoorend, voor de school gedaan hebben in het belang van Velsen's jeugd, 't Was een durf 50 jaar gele den een Christelijke scliool op te rich ten, maar de tijd heeft geleerd,, dat het vertrouwen niet beschaamd is. Het Chiristelijlk onderwijs aan jeugdige kinderen heeft veel waarde, de kinderen zijn immers de toe komst van het volk. Een nieuwe pot houdt lang die reuk van het eerste nat, dat er in gekookt wordt. In de 50 jaar- heeft de scliool zeker vevl goeds gesticht, getuige 't groot© aantal oud-leerlingen, dat hier dorde komt brengen. Moge de scliool nog lang bestaan en nog veel ten goede werken. En als voor deze dames zoo vervolgde spreker tot de dames-bestuursleden - den dag van scheiden komt mogen! dan weer hun dochters bereid gevon den worden, om de taak hunner moe ders over te nemen. Ten slotte richtte spreker zich tot jhr. inr. J. W. G. Boreel van Hoge landen, om hem met zijn verjaardag geluk te wenschen.Mogen u zoo zei hij nog vele jaren van gezondheid gegeven worden, opdat u in de gele genheid zult zijn, om met lust en op gewektheid 't ©wichtige ambt, 't be sturen in naam van H. M. de Koning in van de hoofdplaats dezer provin cie, to vervullen. (Luide bijvalsbetui gingen). Alsnu wisselden zang en muziek zich af. Medegewerkt werd door do muziek- vereenigingen „Soli Deo Gloria" van Driehuizen, en „Duinklank" van Vel- seroord, en de zangvereeuiging „Zang en Vriendschap" en'het kin derkoor „Zauglust", beide ook van Veleer oord. Do nummers werden met veel be langstelling aangehoord. Vooral de feestcantate (woorden van den heer F. M. van Geelen, muziek van den (heer Sam Vlessing) had veel succes, 't klonk o. a Zingt mee Zingt mee Sophiasohool viert nu haar jubelfeest. Zingt mee Zingt mee 1 Gezegend zij haai- name, Raar arbeid wel 't meest. Ons hart klopt luid van vreugde, Voor 't geen het heden zag. Wij juichen, juichen, jub'len Gezegend zij deez dag U brengen w' onze hulde Uit 't diepst van ons gemoed, U, hooggeëerde vrouwen, Heil driewerfweest gegroet Op u daal' uit den hooge Dos Eeuw'gen zegen neer. Laat luid ons loflied klinken, Uw werk en naam ter oer. Laat schallen, trompetten, bazuinen, heft aan heft aan Zingt vroolijk uw lied'ren, die ons doen verstaan, Laat klinken uw zangen, laait stijgen uw lied, Ter eer van den feestdag, die Veisen geniet. Reeds tweemaad een kwart eeuw zijn henongegaan. Veel goeds werd genoten. Veel leed ook dioorstaan. Twee nieuwe geslachten vertrouwden hun kroost Do hoede dei* school toe. Zoo trouw onvei-poosd. Na don zang en de muziek nam Jhr. Boreel van Hogelanden 't woord, om namens zijn vrouw en zusters hartelijk dank voor de warme huldi ging te danken. De hulde heeft alle verwachtingen overtroffen. Ook spreker herdacht het vele goe de, door de scliool giestioht, en herin nerde o. a. aan den ijver van mejuffr. Veldman en van mejuffr. Van Kem pen. Ten slotte dankte spreker voor de hulde, aan hem gebracht, en eindigde met een „Leve Velsen De oudste oud-leerling dei- hewan.r- sckool, de heer De Liefde, die voor het feest naar Velsen gekomen was, word door jhr. Boreel van Hogelan den aan de aanwezigen voorgesteld. Voor hem werd een hoera aangehe ven. Ten slotte werd nog een stukje mu ziek gegeven en daarna werd het feost met een vuurwerk besloten. De quaestie aan de G.E.W. In den Amsterdamscben Gemeenteraad. Zaterdagmiddag en -avond werden de beraadslagingen voortgezet. Do VOORZITTER zegt, dait het B. on W. raadzaam voorkomt thans him meaning te zeggen. Wat den heea* Rossing betreft zijn B. en W. van meening met erkenning van zijn ver diensten, dat hij niet te handhaven is als directeur der G. E. W. Hem gelegenheid te geven tot ont slagaanvrage komt B. en W. niet noodig voor, want in dezen stand van de zaak blijft het ongevraagd eervol ontslag hetzelfde als een gedwongen ontslagaanvrage. Wat de heer en Grivel en Groothoff betreft, of het voorstel—Fabius wordt aangenomen of niet, van alle zijden is in den Raad aan de „uitnoodiging aan B. en W." deze beteekenis ge hecht, dat B. en W. daarvoor de volle verantwoordelijkheid dragen. Dit vooropgezet, kan spr. mededeelen, dat B. en W. overhellen naai- het idee van den heer Larabrechtsen,^ om Gra vel eervol ontslag te geven, met een jaar salaris. En wat Groothoff be treft, B. en W. zuilen akte nemen van de -bedoeling der commissie om Groot hoff zoo mogelijk over te plaatsen. De toelage aan dr. De Gelder wenschon B. en W. op de gronden door' den lieer Fabius ontwikkeld te stellen op één. Jaar salaris. De heer WIBAUT komt eerst terug op het ineident-Wibaut. Spr. heeft thans op schrift een ver klaring van een der getuigen die voor de commissie is verschenen, en bij 't gebeurde aan de Centrale Woensdag tegenwoordig wa6. Spr. mag dit. over leggen, wanneer de voorzitter den waarborg wil geven, dat den schrij ver nu noch later daarvoor eenig leed zal wedervaren. (Interrupties). Spr. betreurt hel, dat hij dit vragen moet,1 maar juist deze interrupties bevesti gen,, dat het noodig is. Spr. vraagt den voorztter of hij dien waarborg geven wil. De VOOëRZITTER geeft den heer Wi- ba.ut den gevraagder waarborg. De heer WIBAUT leest dan voor een verklaring van den inspecteur A. F. E. Anton, dat hij door den lieer Bos ondervraagd is over het meter rapport van v. d. Velden, en dat de- zo naar aanleiding daarvan gezegd heeft: dan moet er een fout staan in de redactie van het Rapport der Commissie- Spr. vraagt, nu geen 'onderscheid te maken tusschen „verhoor" en „on dervraging". Maar als de verklaring, die spr. overgelegd, heeft, juist is, wie heeft dan gelogen? Willen B. en W. daarover hun oordeel zeggen? Do VOORZITTER zegt, dat B. en W. hiervan niets afweten, en dus een nieuw onderzoek zullen instellen. De heer mr. DE VRIES verklaart tegenwoordig geweest te zijn bij het uitbrengen van het rapport van dien wd. directeur der G. E. W. De heer Bos heeft gezegd, dat alle discussie tuss'ohén de ambten uren onderling is afgesneden, en alleen gesproken is over do vraag, welke stukken op de zuak betrekking hadden. Het wil sim dan ook voorkomen, dat tusschen de mededeeling van B. en W. en hét ge- zegdo door den heer Wibaut eigen lijk geen verschil bestaat. De heer WIBAUT begrijpt niet, hoe do heer Do Vries zoo iets zeggen kan. Spr. wist wol, dat de houding van don heer Bos door de aanwezi gen onpartijdig wordt genoemd, maar er hebben toch ondervragingen plaats gehad en die hadden niet mo gen gebeuren zonder overlegging van het verslag daarvan. Do hoor VAN DEN BERGH verdui delijkt nog 9ens, dat hij zelf heusch niets niet de zaak te maken hoeft, dat hij het archief niet heeft laten naslaan voor zich zelf, maar ten dien ste van do Raadsdiscussie en dat al le,en stukken zijn gezocht, die in da commissie zijn behandeld. Do VOORZITTER besluit het inci dent mot de toezeggging, dat B. en W. met den heer Bos opnieuw zullen confcreeren. De heer WORST neemt naar aan leiding van het gehoorde zijn woor den van Donderdag terug, dat den heer Wibaut gif in de hersens ge druppeld was. De heer WORST wijst, wat Ressing aangaat, er op, dat hij do Centrale van niets af heeft opgebouwd tol. een bedrijf, dat veel winst afwerpt, en hij heeft daar geen cent extra van geno ten. De lieer Ressing heeft jets geni aals, en wij weten, dat een genie zoo licht de perken te buiten gaat. Echten de wijze van optreden van den heer Ressing is niet een zoodanige, dat hij te handhaven valt. De heer FABIUS is gisteron ont daan naar huis gegaan. Niet omdat er zooveel is aangevoerd, waannede spreker hot niet eons was, maar om de niet-waardige manier. Hot hoeft liier op spreker den in druk gemaakt, alsof het loeide iegen do ambtenaren. Spreker is daardoor pijnlijk getroffen. Hij draagt diep leed over de handelingen, die geschied zijn en vyie daarover leed draagt, dde heeft geen welbehagen in liet noode- loos uitstallen van do verkeerde da den, die gepleegd zijn. Den wetliouder VAN DEN BERGH hebben eon o ogen blik de handen ge jeukt om deel te nemen aan den strijd over de manier van onderzoek der commissie. Maar spreker vond het toch aardiger, den Raad onderling dit te laten uitmaken. Spreken- wil alleen den onjuisten indruk wegnemen, of B. en W. inder tijd een keuze hebben gedaan tus schen dr. De Gelder en den lieer Ros sing. Voor spreker heeft oogeublikke- lijk vastgestaan, toen hij de memorie las, en hij heeft het gezegd in de vergadering van B. en W., waarin dr. De Gelder ontslagen werd; als dit en dat in de memorie vaststaat, dan is de heer Ressing voor mij een ver loren man. De heer Vliegen mag niet zeggen, dat de memorie in do prullenmand zou zijin terechtgekomen, zonder de Raadscommissie. Vóór de Raad zich met de zaak bemoeide, waren reeds nota's van Ressing ingekomen bij don wethouder', waarin hij de hoofdfeiten bekende. Voor spreker, dio hooge eischen stelt aan de Gemeentebedrij ven, stond het vast, dat al degenen, die hierbij betrokken waren, niet vie len te handhaven in Gemeentedienst. Do lieer Simons begrijpt niet, hoe B. en W. dr. De Gelder hebben ont slagen zonder onderzoek. Had de heer Simons dam den lieer De Gelder wil len handhaven na zijn memorie, waarin hij zooveel tekortkomingen erkende Als de heer Vliegen zegt, dat dr. De Geldev zich niet thuis voel de in dat regime, dan vergist hij zich. Hij is weggegaan, omdat hij buiten de zaken, buiten dat regime werd gehouden. „Geen haar op zijn hoofd had er aan gedacht, naar Delft te soiliciteeren, als de strubbeling niet gekomen was." In democratische bladen is gespro ken van een electriciteitsschandaal. En wat is gebleken Dat er noch fraude, noch omkoopimg, noch bena- docling van rlo gemeente geweest is. Wat er gebeurd is, daar zou geen haam naar gekraaid hebben als het in particuliere bedrijven was voorge vallen. Dat hebben verschillende groo- te zakenmenschen spreken' verzekerd; lieden als Ressing, die hebben we noodig I (Uilroepen van verbazing). Wij eChter, zegt spreker, moeten de gemeentebedrijven hoog houden, en kunnen daarom mannen als Ressing niet gebruiken. De lieer SUTORIUS is toch wel wat verbaasd over den Raad. Eerst be noemt hij een commissie uit de leden. En als die dan komen met een rap port, dat volkomen zaakkundig ju orde is, dan disquolificeert de Raad zijn eigen delegatie. Wie zijn' neus schendt, schendt zijn aangezicht, en de Raad lieoft zijn neus leeLijk ge schonden. De heer VAN GIGCH zal trachten kort en krachtig te zijn. Dat is hem te gemakkelijker, waar van onver wachte zijde het voor hem opgenomen1 is. Wanneer men zijn best heeft ge daan, dan is het hard, van verschil lende kanten gemeene verdachtmakin gen te moeten hooren. Spr. is dan ook zijn medewerkers in de commissie dankbaar voor de verloochening van het vijfde lid. Spr. bgrijpt niet do bezwaren van mr. Worst tegen de wijze van onder-, zoek. Nog nimmer is een disciplinair administratief onderzoek zóó uitvoe rig en gegrond gevoerd als dit. Men denko maar eens aan de gevallen van verschillende onderwijzers, die ont slagen werden. Spr. deelt mede, 'dat hij alles heeft gedaan, wat hij kon om Groothoff te redden do gelukkige vondst van 12 maanden salaris, om hem zoo moge lijk weer te herplaatsen in gemeente dienst, is van den heer Serrurier. Er is gezegd van Grivel is niets gebleken. Spr. heeft tegen Grivel niet als O. M. willen optreden, maar nu de heer Worst, op het voorzeggen van mr. Fabius, zoo argeloos beweert i Grivel heeft bewezon, dat alles onjuist is, nu vraagt spr. toch met eenigen nadruk zal ik het bestrijden Als men zegt „niets is bewezen", üaaj moet tnen maar eens nalezen welk een uiterst geduldig verhoor er toe noodig was om Grivel tot de bekente nis te brengen. 6pr. bewijst nu door een gedeelte van verhooren over Grivel voor te lo zen. hoe hij verschillende dingen cc- gen dozen gevonden heeft, en hoe hij van den aanvang af bij elke bewering tegen Grivel begonnen is, deze in twij fel te trekken. De commissie stelt voor Grivel het predicaat eervol niet te geven, uit on derscheiding van de andere heeren. De lieer DEN HERTOG verzoekt B. en W. den heer Gnvcl in de gelegen heid te stellen zijn handelwijze ie verdedigen, want z. i. is deze in het gelijk en niet do commissie. De heer FABIUS leest de volgende verklaring voor De ondergeteekendon, waardee- rende de groote verdiensten van den heer Ressing voor de ge meente, erkennende, dat hij, ook in wat hij niet goed hoeft gedaan, nim mer geldelijk voordeel voor zich zeiven heeft gezocht, betreurende, dat hij in grooten ijver voor den bloei van het aan zijne zorgen toevertrouwde be drijf gekomen is tot handelingen, die het moeilijk maken hem te handhaven als directeur der Ge meente Elect riciteitswerken, zullen, na de verklaring van B. en W., stemmen voor de conclu sie der Commissie, om aan den heer Ressing eervol ontslag uit zijne betrekking te verleenen. los van de beschouwingen van de meerderheid der Commissie over de aan dat ontslag toe te voegen qualificatie. Fabius, Zwart, Den Hertog, Posthumus Meyjes, Diepenhorst, Schoch, Scheltema, Verschure, Schut, Delprat, Kehrer, Douwes, Wijnmalen, Worst, Ilendrlx, Nuyens, Polak. De heer KETELAAR verklaart, dat deze verklaring aan verschillende le den niet is voorgelegd ter tcelcening. Dit is een verklaring van particulie ren, die toevallig als Raadsleden bij een zijn. Maar spr. noemt het een verkeerde manier om zulke briefjes van een minderheid in het Gemeente blad te krijgen. De heer VLIEGEN sluit zich aan bij den heer Ketelaar. Het is niet de meest sympathieke wijze, waarop de minderheid zich hier doet kennen. Hierna wordt tót stemming overge gaan. Het voorstel der commissie „den di recteur der G. E. W., A. W. Ressing, eervol ontslag te verleenen uit den gemeentedienst met ingang op den dag, volgende op dien van dit besluit, cn met uitkeering van een bedrag, ge lijkstaande met zijn jaarvedde", wordt aangenomen zonder hoof delijke stemming. Het voorstel der commissie, ,,B. en W. uit te noodigen den hoofdboekhou der J. C. Groothoff onmiddellijk in gaand eervol ontslag te verleenen uit den gemeentedienst, onder bepaling, dat hem zijn jaarwedde nog geduren de twaalf maanden zal worden uitbe taald", wordt aangenomen met 24 tegen 19 stemmen. (Tegen do hoe ren Delprat. Den Hertog, Worst, Dou wes, Kehrer, Verschure, Fabius, Schuit, Perquin, Diepenhorst, Hen- drix, Nuyens, S. de Vries, Wijnmalen, Schoch, Meyjes, Zwart, Lambrechtsen en Scheltema.) Het amendent-Lambrechtsen, om Grivel eervol ontslag to geven, en één jaar salaris^ wordt aangenomen met 26 tegen 17 stemmen. (Voor de heeren Polak, Asscher, Meyjes, Zwart, Lambrechtsen, K. de Vries, Scheltema, Delprat, Meyers, Röell, Wijnmalen, Den Hertog, Schoch, Worst, Douwes, SimonB, Kehrer, Verschure, Schut, Perquin, Diepenhorst, Ketelaar, Hendrix, Nuy ens, v. d. Bergh en Jitta.) Het aldus geamendeerd voorstel der Commissie, „B. en W. uit te noodigen den chef der installaties L. H. Grivel onmiddellijk ingaand eervol ontslag te .verleenen uit den gemeentedienst met uitkeering van een bedrag, ge lijkstaande met zijn salaris over twaalf maanden" wordt aangenomen met 25 tegen 18 stemmen. (Voor de heeren Meyers, BoiS3e- vain, Röell, Wibaut, Ter Haar, Van Gigch, Wollring, Pothuis, Oudegeest, Van Kuijkhof, Loopuit, Ketelaar, Ser rurier, Van den Bergh, Jitta, Suto- rius, Harmsen, Vliegen, Gulden, Po lak, Asscher, 'Nolting, Lambrechtsen en KI. de Vries.) Het voorstel der Commissie „aan den eervol ontslagen ingenieur-onder directeur der G. E. W. dr. G. de Gel der een schadeloosstelling toe te ken nen tot een bedrag, gelijkstaande me tweemaal zijn jaarwedde", wordt aangenomen met 22 tegen 21 stemmen. Voor de heeren Asscher, Boissevain, Van Gigch, Gulden, Ter Haar, Harm sen, Jitta, Ketelaar, Van Kuykhof, Lambrechtsen van Rilthem, Meijers, Nolting, Oudegeesl, Pothuis, Serru rier, Simons, Sutorius, Vliegen, KL de Vries. Wibaut, Wolring. Tegen de heeren Schut, Perquin, Diepenhorst, Hendrix, Nuyens, S. de Vries, v. d. Bergh, Wijnmalen, Schoch. Polak, Posthumus Meyjes, Zwart, Scheltema, Delprat, Róell, Den Hertog, Worst, Douwes, Kehrer, Verschure, Fabius. Te half elf sluit do Voorzitter de -vergadering. Sport en Wedstrijden VOETBAL. Om don zilveren Voetbal. De tweede rondo, die gasteren op het fraaie Spai'la-veld te Rotterdam •gespeeld werd, is dioor heel wat mooier weer dan de eerste begun stigd. Wel was de lucht betrokken, maar geen druppeltje stortte be halve in de laatste oogenblikken uit de grijze wolken daarboven. St.il- lekens schoven ze over onze hoofden, met donker-dreigende gezichten, maar in hun hart vol toegenegenheid tegen over de feestende voetballers. Ook iets anders nog maakte het verblijf op het veld der Maasstad-favorieten heel wat aangenamer dan een week gele den. Dat was de wind. Blies die fel, stormde die bijna in gierenden wer vel over de vlakke landen, gedurende die eerste ronde, nu was hel een heel zacht koeltje maar, dat frissclielijk onzo gezichten omspoelde, en de fees telijke vlaggen tooi even leven deed. Toch was, toen Willing's fluitje het begin van het eerste treffen aankon digde, een niet te talrijk publiek rond de groene speed vla Iele verzameld. Dat kwam zeker voor een groot deel, om dat de eerste wedstrijd de belang rijkste van cle vier niet was. Ook ging die huiten den hoofdstrijd om de winner zal tegen liet Breda se he N. O. A. D. om den Revue-lieker spelen. Dit minder belangrijke nam even wel niet weg, dat er zelden mooier spel tusschen twee tweed e-klasser s zal vertoond zijn. De match QUICK II—KAMPONG is inderdaad een prachtstrïjd gewor den, en er is spel vertoond, waarvoor twee goede eerste-klaseers zich wer kelijk niet zouden behoeven te scha men- Als de witte Stichtenaren het. veld betreden, merken we al dadelijk op, dat ze slechts met hun tienen zijn Quick II daarentegen is ,;au grand complet" en heeft er, zooals al dade lijk na den aftrap te zien is, alles op gezet om de victorie mee naar do re sidentie te dragen. Kettlitz, de be roemde Utreehtsche back en captain van Kampong, verkiest het eerste half uur met het zwakke briesje mee te spelen, en de geanimeerde strijd noemt een aanvang. Het publiek blijkt voornamelijk Utrecht-gezind en moedigt de witten luide aan. Maar die hebben geen aanmoediging noo dig. Onder de bezielende leiding van Kettlitz ondernemen zij stormloop na stormloop op het. Haagsclie doel en Boudier komt meer dan eens in het nauw maar toch weet de Hanenbur- ger alle gevaar te keeren, De Quicke- naren van hun kant zitten ook niet stildikwijls bereiken zij de Sficht- sche achterhoede, maar Kettlitz en Alma en in laatste instantie Welle zijn op hun hoede, en steeds weer verhuist de bal naar het midden. Vijf minuten voor half time valt een Quick-man uit, die ook in de tweede helft niet terug keert, zoodat de partijen den verderen speeltijd ge lijk staan. Rust komt met een blanke score, maar nauwelijks is weer begonnen, of er volgt een groote verrassing. De' blauw-witte 1-Ianenburgers doen een doortastenden uitval, breken door Kettlitz heen, Alma valt op het be slissende moment en drie Q ui ckers tegelijk loopen liet leder in het Kam pong-net. Dat is juist 15 seconden na rust. En met hoeveel vuur beide partijen ook doorwerken, de vei'dedigingen - blijven steeds de aanvals-kvvintetten I de baas. Het einde komt dan ook na een spannenden strijd met 1—0 in het voordeel van Quick II. N. O. A. D. zal komenden Zondag dus de lianen burgers te bekampen hebben. Maar deze wedstrijd was nog slechts zooveel als de proloog op het driebedrijvige toone-elspel, Hef, eorsle bedrijf, onder regie van scheidsrech ter A. II. Tromp ,zou eerst te half 2 beginnen. En inderdaad kwamen op dat uur de eerste elftallen van QUICK EN SPARTA het veJd binnenwandelen. Ze zijn uit de volgende spelers saamgesteld: Quick I: Schoenmaker, BI ankert, Otten, Stempels, Bosschaert, Triebei, Visser, Tijmstra, Gerdes, De Lange, Welcker. Sparta I: Van Dalsum, Dassen, Ruffelöe, Ver meer, Van der Wolk, Van der Meulen, De orver, BoercLam, Weltevreden, De Bruyn, Poth. Sparta wint den opgooi en verkiest met wind mee te spelen, en onder luid aanmoedigend! geloei van 't stenki-vei\ineer|derdi publiek, trapt Ruffelse af. Het blijkt intusschen al spoedig, dat deze zijn dag niet heeft, want goed werk verrichten zijn voeten noch zijn hoofd aller minst. De strijd is zeer woest, wat niet te verwonderen is; als men in aanmerking neemt, dat de balhou- ders, de Hagenaars, er natuurlijk al les opzetten, hem dit jaar in bezit to krijgen, terwijl Sparta, dat toch al den naam heeft van niet al te beza digd te spelen, zijn uiterste best doet den prijs dit jaar in de Maasstad te krijgen. Het is een gegooi en geduw zonder einde en op een gegeven mo ment miaakt do Korver 'n geweldigen smak, die hem de sterretjes voor de oogen doet komen. Half-valid'e, speelt hij toch door. Na 7 minuten spelen zet Dassen de voormalige Xerxes- man, die 'n zeer goede aanwinst blijkt onhoudbaar in, onder reus achtig enthousiasme bij de Maasste den oren. (10). 'n Moment later schiet Dassen weer, maar de ex-H. V, V.'er Schoen maker redt ten koste van een corner. Deze levert niets op, maar de hoek schop, dde 'n kwart minuut daarna weer op 't Haagsehe doel wordt ge nomen, zet Van Dalsum onhoudbaar ln een doelpunt om (20). Zoo blijft de stand tot rust, waarna Quick die wind: in zijn voordeel krijgt. Deze omstandigheid schijnt dade lijk grooten invloed te oefenen want eerst ©enige minuten is gespeeld, of Otten zet over na-ar Welcker, deze zet voor en De Bruyn trapt tot groote woede van 't publiek, het leder in oigon doei (21). Maar long heeft Quick von dit suo- cesje geen pleizier. De rood-wit-ge- streepten vallen overweldigend aan, Ruffelse krijgt het leder en scoort onhoudbaar (3—1) Met dezen stand komt liet einde. Hot spel stond niet op zeer hoog peil. Bij Sparta weren de besten Poth, Dassen en De Korver, bij Quick Otten cn Schoenmakers. Dc Quick-voorboe- do wiis niet zeer op schot. To kwart voor drieën volgt dan de strijd tusschen II. B. S. en V. O. C., onder leiding van scheidsrechter II, A Meerum Terwogt. De elftallen stellen zich als volgt op: H, B. S.: Van Weel, Valkenburg, Boers, Gonsalvez, Crok, Bair, Van Renterghem, Bouman, Dc Jong, Lutz, De Wilde. V. O. C.: Breuning, Ant. Hörburger, J. v. d. Sluis, C. v. d. Sluis, Brand, Ghx. Hörburger, D. van Prooye, Stenger, Brenger! N. van Prooye, Hagen. V. O. C. speelt met den wind mee. en .dio zwart-rood gestreepten over weldigen de zwarte Hagenaars een moment ten cenenmale. Maair lang duurt die Rotterdamsche overheer- sching niet; H. B. S. werkt zich los, en een ontzettend vlug spel ontwik kelt zich met de Houtrust-mensehe» iets in do meerderheid. Die superiori teit weten zij ook weldra in een doel- punt om te zetten, dat na tien minu ten spelens van de wing af dooü Twaantje van RentoTghem gemaakt wordt (0—1). Dat. is V. O. C. te erg; de gebroö' ders Hörburger zijn niet mee<r tal houden, ze wringen zich door alles en Ant. weet binnen korten tijd Vare Weel met een goed schot te versohal- ken (11). Een minuut later zei Hörburger scherp over naar J. v. d. Sluys, die heel kalm inzet (21). Dan, bij 'n V. O. C. aanval, pro. beert Boes het leder met de handen weg te werken. Meerum geeft natuur lijk penalty, Hagen komt naar voren en scoort juist in t hoekje, Van Weeï geen schijn van. kans gevend. (31). Dan is het rusten. Na half-time wegen beide partijen beter tegen elkaar op; nu eens is heü eene, dan weer het andere doel in gevaar, maar 'tot doelpunten schijnt geen der beide partijen verder te kunnen komen. Maar dat is misgezien. Geen minuut vóór tijd wringt Arn. Hörburger zich door alles heen, schiet en zonder dat Van Weel ook zelfs maar een pogïug doet om te redden, doet de bal hel Haagsehe net trillen. Met een 4—1 stond in 't voordeel van de nieuwe eerste-klassers, die daarmee schitte rend debuloeren, kondigt Meerum het einde aan. To vier uur komt de slot-acto, voor ons Haarlemmers, wel de belangrijk ste, nl. de strijd tusschen HAARLEM EN BEERSCHOT. Dc Ilaarlemsche rooclbroeken heb ben hun momenteel beste elftal in het veld gebracht, en ook de Ant werpenaren komen met de eerste krachten, het zijn Haarlem Utermarlc, De Wolff, Serné, Veen, Healey, A. Haak, Jan Bakker, G. Bouwmeester, K. Hein? Jur Haak, B. Philips. Beerschot A. C. Van den Eynde, Kevorkian, Lewis, Carpenter. Pootmans, Casteleyns, Clayton, Iüiaeps, HuysmaD, Nott, Bourgeois. Menig Haarlem-enthousiast houdt zijn hart vast. Wat zal dat worden Maar 't valt mee. Nauwelijks is be gonnen, of dc rood-broeken beginnen zich duchtig to weren, en de paarse jerseys, vooral zij, die meer speciaal met de bewaking van het doel bela«A zijn, zitten zoo nu gn dan in duizeaj v- vreezen. Toch is het schot van ctÉ rood-broekon ver te zoeken, en al ij*- den zich nogal eens kansjes, gebruiÊ wordt or niet van gemaakt. v N Twintig minuten na 't oogenbli^ waarop scheidsrechter C. J. Groot-" hoff het aanvang8signaal gefloten heeft, neemt Philips die den gan- schen wedstrijd door zeer verdienste lijk speelde een plotselinge ren langs 't lijntje, zet hard over naar Bouwmeester, deze raakt den bal op 't juiste moment en de vereisclito plaats, en Bourgeois ziet het leder achter zich in 'I, net verdwijnen. (1—0). Dat geeft Haarlem grooten moed, en nog dterker wordt liet overwicht der rood-broeken. als Van den Eynde we gens kramp, zich genoodzaakt ziet uit te scheiden. Evon vóór half time krijgt Jan Bakker die overigens zeer meeviel eon praclit-kans voor epen doel, maar schiet jammerlijk meters over. In de tweede helft regent het eeni. gen tijd, en dat schijnt op de Belgen als verlammend te werken. Bij een algeineenen aanval schiet Jan Bak ker goed, Nott wil wegwerken, maar doet dit in de vorkeerde richting en maakt zoodoende doelpunt no. 2 (a-o). Nu zijn de Schotenwegenaars niet meer te houden even later krijgt Heim den bal vrij, en stopt, half-lig- gend, hot leder voor de derde maal in 't Belgische doel, zonder dat Bour geois keeren kan (3—0). Dan weer een Haarlem-aanval', waarbij volgens sommigen de bai door Philips wordt ingezet. Van onze plaats konden wij niet constateeren of 't leder werkelijk achter do doellijn door Bourgeois werd weggewerkt. Ook Groothoff heeft het niet gezien,, en kent geen punt toe. Maar Haarlem heeft toch gowonncn, on met 3—0 komt dc wel onverwachte, maar zeer verdiende zege. Dc besten van de roodbroeken wa» ren wel Scrné, Healey en Jan Bakker, terwijl ook de overigen dikwijls goede m'omentcn hadden. Het samensxiel was veel beter dan we 't van de Haar lemmers gewoon zijn. Utermark kreeg weinig te doen. De Beerschot viel tegen. Zondag de eindstrijd. Mogen de rood-broeken ons ook dan weer ver rassen en den zilveren bal in de Spaarneslad brengen J

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6