HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. DINSDAG 13 SEPTEMBER 1910 Buitenlandsch Overzicht DE POLITIEKE TOESTAND IN GRIEKENLAND is nog altiid onzeker. Veniselos de tot Grieksch volks- i ertegenwoordiger gekozen Kretenser minister, die nu onder den drang der hesehermende mogendheden zijn waardigheden op 't eiland heeft neer gelegd is de spil waar voorloopig alles om schijnt te draaien. Ilij heeft door zijn lijfblad de verklaring laten publiceeren, dat hij slechts dan in Griekenland het bewind zal aanvaar den, als dat wegens troebelen of we gens andere dwingende omstandighe den noodzakelijk is. Veniselos zal in dit geval een krachtig ministerie vor men, maar eerst aan de al to ver ge dreven oischen der verschillende par tijen paal en perk stollen en van de partij-leiders waarborgen verlangen voor een rustige afwikkeling der za ken en een zooveel mogelijke beper king van den arbeid der nationale vergadering. Vroeger was door sommigen verze kerd, dat Veniselos er over ducht zich aan 't hoofd te stellen van een coali tie-ministerie. Uit hetgeen zijn lijfblad thans schrijft zou men opmaken, dat Veniselos geen coalitie-ministerie wcnscht. Veniselos moet als zijn overtuiging hebben uitgesproken, dat het karakter der staatspartijen in Griekenland dient te verandoren. Een tegenwoordi ge partij vindt haar samenhang al leen in het feit. dat de leden er van denzelfden persoon aanhangen. Welnu, de persoon moet vervangen worden door het beginsel. Er moe ten partijen komen, die haar reden van bestaan vinden in de omstandig heid, dat de leden er van aanhangers zijn van hetzelfde politieke beginsel en allen hetzelfde staatkundige doel nastreven. In de kringen van Veniselos' volge lingen wordt gezegd, dat Venilos de oprichting eener regeeringspartij overweegt, die den naam „liberale partij", zou krijgen. DE EEUWIG-DURENDE KRE TENSER QUAESTIE wordt op den duur vervelend en saai. Nu is er weer een nota van Turkije aan de beschermende mogendheden gezonden. De Porte heeft nu ook ver zet aangeteekend tegeu de postzegels niet den stempel Hellas, die do Tur ken al zoo lang hadden gehinderd. Ook in Duitschland vindt men ONTEVREDEN POLITICL Dit is Zondag duidelijk gebleken bij een te Berlijn gehouden zeer druk bezochte vergadering van de Vrijzin nige volkspartij. Daar is bijzonder scherpe critiek uitgebracht op de re- gcering en ook op den Keizer. De sprekers keurden de bekende re devoering over het absolutisme van de kroon af en verweten den rijkskan selier. dat hij geen maatregelen neemt, om te voorkomen, dat zulke speechen gehouden worden. De afgevaardigde Wiemer wees op verschillende fouten der tegenwoordi ge rccccring en zei o. a. „Elzas Lo tharingen zal een behoorlijk kiesrecht krijgen, Pruisen evenwel moet zich niet een reeds lang veroordeeld kies stelsel blijven beholpen." Daarop riep hij schamper„Zou hét niet goed zijn, als wij voor de beide nu verkoch-1 te oorlogsschepen een beetje constitu tioneel besef van Turkije hadden in- geruild Conrad Haussmann zei in zijn redo o m. „.Maar 't volk heeft ecu undere leus grondwet, spaarzaamheid, go- zonde economische staatkunde, geen uitputting door oorlogstoerustingen, sociale welwillendheid en bescher ming van het kiesrecht voor den Rijks dag. Een nog meer OPZIENBARENDE REDEVOERING is door Lord Methuen, den opperbevel hebber der Bnrsche troepen in Zuid- Afrika te Hoopstad in Oranje-kolonie gehouden, over de verdediging van Zuid-Afrika. Volgens een bericht aan een Duitsch blad zou hij hebben aan gedrongen op versterking der Zuid- Afrikuansche strijdmacht en wel in ongeveer de volgende bewoordingen „Ik wil niet zeggen, dat de sterkte der Duitsche troepen iu Damaraland en de omvangrijke aankoop van paar den, bewijzen, dat daarginds de zeer natuurlijke wensch bestaat, om steeds op verdediging voorbereid te zijn. Ik wil niet anders zeggen, dan dat in Basuelolaud onlusten worden voorbe reid. Maar wat gebeuren zal, zal ons Engelschen geweldig verrassen, en worden we op zekeren dag in de flank aangevallen, dan zullen wij moeten erkennen, dat wij onzen plicht hebben verzuimd. Door de nalatigheid van ons legerbestuur loopen wij kans, dat wij in een uiterst gevaarlijken toe stand komen." In de korte berichten, die de Engel- sche bladen over deze toespraak ge ven, komen deze woorden niet aldus voor. Uitvoeriger berichten moeten dus worden afgewacht, voordat men zich een denkbeeld zal kunnen vor men van de beteekenle van Methuen's redevoering. SPANJE EN MARQKKO altijd nog eenii De Sultan van Marokko besloten Mohamed el Mokri met een volmacht uaar Madrid te zenden ten einde spoedig tot overeenkomst te ko men over de verschillende geschil punten. Een logisch gevolg (let op de ge schiedenis der Marokkannsche aange legenheden 1) zal zijn, dat men nu in andere landen weer naijverig wordt en het overleg tusschen Spanje en Marokko wantrouwt, 't Is ook al weer zoo lang rustig in 't land de Mooren geweest 1000 DOODEN GEVALLEN Italiaansche bladen maken melding van gevechten in AbessyniS. De be richtgevers laten vrijwel eenstemmig ras Olie, den volgeling van keizerin Taitoe, de naderlaag lijden, maar de bijzonderheden over de gevechten loo pen zeer uiteen. De een spreekt van duizenden dooden, die het slagveld bedekken, en de ander verzekert, dat er eenige gewonden gevallen zijn. We hopen natuurlijk, dat 't laatste waar is. „geen nieuws, goed nieuwa" Toch zijn we wat Rusland betreft daarvan niet zoo zeker, want bij een vorige epidemie kwamen de zeer laat gepu bliceerde cijfers bevestigen, dat de ziekte nog veel erger is geweest, dan eerst was voorgesteld. Stadsnieuws Militaire Zaken. De bij het 10e regiment Infanterie nieuw-benoemde 2e luitenant-kwar tiermeester A. J. Dinant komt te Haar lem In garnizoen. Slang. Door wegwerkers van de Holland- sche Spoor werd Maandagmiddag op de spoorbaan aan do Leidsche vaart bij de Munterslaan een slang gevon- dien van circa 2 1/2 meter. Het beest was dood, doch zoo te zien nog niet lang en vermoedelijk door een trein gedood.- Uit de Omstreken is nabij de Amerikaausche republiek Nicaragua voorgekomen. Twee Nica- raguaansche regeeringsstoomschepen hebben dezer dagen gevuurd op het stoomschip „Victoria", waarop zich de gewezen president Madrïz bevond, met het gevolg, dat van de aan boord zijnde personen 18 gedood en 32 ge wond werden. Een zonderlinge bedoening, om 18 personen te dooden en 32 te wonden, om 1 president, die feitelijk al onge vaarlijk is, nog wat onschadelijker te maken We zijn benieuwd, of de ex- president onder de gedooden of ge wonden is. Uit 't feit, dat daarvan niets gemeld wordt, zou men liaost opmaken, dat hij ongedeerd i= geble ven. Misschien heeft hij zich dan wel aan de reeeerinff overgegeven. Dan zou hij 't «reed hebben DE STAKING EN UITSLUITING AAN DE SCHEEPSWERVEN IN ENGELAND duurt nog_voort. In een vergadering van directeuren en bestuurders van scheepswerven is evenwel besloten een telegram te zen den aan den secretaris van de federa tie van arbeiders in het scheepsbouw bedrijf, waarin het voorstel wordt ge daan tot het houden eener conferen tie van werkgevers en vertegenwoor- dieers der arbeiders. Of deze iets zal i uitwerken moet nog blijken, het eerste I bewijs vuu gezindheid lot toenadering is intusschen gegeven. De secretaris van de federatie heeft zich tegenover een journalist uitgela ten o\ er de eischen der arbeiders. On der de eischen worden genoemd, dat de werkgevers zich verplichten ar beiders, die uit den bond zijn gestoo- ten, niet meer in dienst te nemen on ook, dat verschillende quaestics, waarover het tegenwoordig geschil loopt, o. a. de wijziging der tarieven in verband met de nieuwe stelsels van scheepsbouw, zullen worden ge regeld. DE CI-IOLERA maakt no~ altijd vele slachtoffers. Wel is de vreeselijke ziekte in eenige meest besmette streken van Italië aan 't afnemen (in Apulie zijn in de jong ste 24 uur maar 4 nieuwe gevallen ge constateerd en ook slechts 4 lijders bezweken) maar 't blijkt, dat ook in andere plaatsen veel slachtoffers val len. Niettegenstaande de officieele te genspraak wordt o. a. volgehouden, dat in Napels vele cholera-gevalleu zijn voorgekomen. Ook in Hongarije en Turkije komt de ziekte voor. Van de 22 verdachte ziektegevallen, die iu Hongarije gedu- reude 14 dagen zijn voorgekomen, zijn 11 gebleken werkelijk cholera-gevallen te zijn. Omtrent den toestand in Rusland zijn de berichten uiterst spaarzaam. W e zullen maar hopen, dat 't hier is VELSEN. Met 1 October a.s. is tot pachter van het onlangs gebouwde Bondsge- bouw van de afdeeling Velsen en om streken van den Nederl. R. K. Volks bond benoemd de heer C. J. A. Ra- velll, vroeger als zoodanig werk zaam in hot Bondsgebouw te Haar lem. IJMUIDEN. De St.-Crt. bevat de statuten der Naamlooze VennootschapStoomvis- scherij Maatschappij „Nil Desperan- dum", te IJmuiden, gemeente Velsen. Het doel van de vennootschap is de uitoefening van de zeevisscherij, de verkoop van de aangevoerde visch, en alles wat verder tot het bedrijf be hoort, maar luet dien verstande, dat de vennootschap nooit meer mag be zitten dan één trawler. binnenland KONINKLIJK BEZOEK AAN AM STERDAM Het geheele programma, zooals wij het in ons nummer van Zaterdag hebben medegedeeld, is officieele be vestigd. De uren voor Zaterdag, zijn alleen vervroegd ais gevolg van een ver vroegd vertrek van het Belgische Ko ningspaar en luiden nu als volgt: Zaterdag 17 September. 9.30 uur voorm.: Uitrijden voor een bezoek aan de op he. IJ liggende oor logsschepen; van daar vaartocht op het IJ en dooi- Oosterdok en Nieuwe Heereugracht naar den Buiten-Am- stel. Ontscheping aan de Sarphati- kade. 2.15 uur nam.: Uitrijden voor een bezoek aan het Burgerweeshuis en aan het Bagijuhof. 3.50 uur iniui.: Vertrek van het Bel gische Koningspaar van het Centraal Station. 3.54 uur nam.: Vertrek van H. M. de Koningin van het Centraal Station. TWEEDE KAMER-VERKIEZING TE EINDHOVEN. Zondag veigaueidén de afdeelingen der it. 1L kiessereeuiguig „Eindho ven" in hare paroch.es tot het stel len van candidaten, voor den vacan- ten Kamerzetel in dit district. De hee- ren uir. dr. Jan van Best en J. J. Wintermaas kregen onderscheiden lijk 1428 en 974 stemmen. De uitslag wordt nu door de ver- schiUende afdeelingsvoorzitters aan het hoofdbestuur der Kiesvereeniging keDbaar gemaakt, waarna dit be stuur eene groslijst der candidatu- ren opmaakt, terwijl a.s. Zondag te definitieve stemming in de afdeelin gen zal plaats hebben. EEN, TWEE, DRIESCHOP PENBOER. Een lezer schrijft aan de Resb.: In plaats van klaverenaas was schoppenboer genomen. Maai- anders was het spelletje hetzelfde als steeds gespeeld wordt, dat bij Den Haag thans waarschijnlijk dag aan dag wordt vertoond voor de herberg de Nieuwe Aanleg, op den Leidrchen weg tusschen Deyl en het Hoagsche Schouw. Tenminste dezer dagen za gen we ze, de kwartjesvinders, een zevental. De koopman stond in het midden, zijn kaarten op de straat leg gend. Een, twee, drie, waar is schop penboer? Een der heeren hield me staande. Hoe kunnen 'Je menschen daar nu nog inloopen, zei hij. Daar was er een aan liet spelen. Eerst om een .rijksdaalder... verloren! Vervolgeus om vijf gulden... verloren! Toen om een tientje... verloren! En je zou toch gezworen hebben, dat het schoppen boer was, dien hij aanwees en met welke aauwijzing hij zou gewonnen hebben. De ongelukkige jonge man had geen lust tot spelen meer; hij ging ter zij de staan, leunend over zijn fiets alle kwartjesvinders zijn van een sta len ros voorzien schijnbaar diep onder den indruk van het geleden •rlies. Wie speelt er nu? Geen der aanwe zigen scheen trek te hebben. „Zijn je kaarten niet dubbel?" vroeg een der omstanders. De koopman liet zijn kaarten zien en gaf ze zelfs in han den van den belangstellenden onder zoeker. Neen, de kaarten waren niet dubbel. De belangstellende maakte nu een deukje in oen der kaarten. En nu wilde hij raden. Een, twee, drie, waar is schoppenboer? Telkens wees hij schoppenboer met het deukje aan. Koopman, ik zet vijf pop, zei hij. Maar de koopman wilde niet anders dan om een tientje spelen. Een tien- tjo was nu de inzet. Dat was den be langstellende te hoog. „Wilt u niet eens een kansje wa gen?" vroeg hij aan mij, die ook met belangstell'ng doch voor een ander doel dan hij kon bevroeden het spel had gevolgd Dank u wel, koop man, ik heb maar een paar kwartjes bij me." „Als u papieren gold wisse len wil, tot een duizend toe, kan ik je helpen." blufte de koopman. had evenwel geen trek een kansje te wagen, maar ik kon me be grijpen, hoo hij spcelzuchtigo of on- ergdenkende menschen de lust kon rijzen om een tientje te verliezen... Toen ik een volgenden dag weer! langs genoemd café kwam, stonden daar weer: de koopman die zijn kaai ten op den weg spreidde en naar i schoppenboer liet raden; de „onge lukkige" jonge mail, die z'n rijksdaal dertje weer verloor; de slimme om-« stander, die een deukje in de kaart I niuakte; ook de anderen, allen net- uitziende heeren. Allen leden van de kwartjesvinders-bende. Want dat verliezen 't zal ook wel eens winnen zijnl is een truc, I en dat deukje in de kaart is een truc. En de heeren zijn mot hun ze venen, sterke kerels en goede fiets- j rijders. Wee den voorbijganger, die in de handen van ruik een roovers bende valtl NAT. BOND VOOR VREEMDELIN GENVERKEER IN NEDERLAND. De aigemeene vergadering van de-1 zen bond is te Nunspeet in Gelderland gehouden. 's aterdagsavouds had op het stad huis de ölficieele ontvangst door het gemeentebestuur plaats, waarbij ge sproken werd door den burgemeester, den heer Mackay, en den bondsvoor zitter, den lieer Fockema. De burgemeester zei o. a, Straks zult gij rijden door het in do laatste maanden zooveel besproken Leuvenunische Bosch. En ik ben er zeker van, dat, als ge dien rit ge maakt hebt, dat ge dan de handen zult ineenslaan en u zult afvragen, hoe het mogelijk is, dat er menschen gevonden worden, die zoozeer met den Mammongeest bezield zijn, dat zij den flauwen moed en den oiibegrijpe- lijken durf hebben, om aan dezen parel van de Veluwe de schenneude hand te slaan. Maar dan zal daarnevens in u wak ker worden de begeerte, om met ons den strijd aan te binden tegen zulk een vandalisme en alle man. die iets gevoelt voor natuurschoon in het ge weer te brengen, om het zwaard van Democlos, dat thans nog over diit schilderachtige stukslce Veluwsche natuur dreigend is opgeheven, te be letten, dat het moordend neerdaalt. Ga van uwen Bond uit de krachtige roepstem tot Haar, die zit op den troon van Nederland, opdat (le hooge regeering mede doe wat zij vermag tot behoud van hot Leuvenunische Bosch, opdat het. niet volle onder bijl van den houtkooper, wiens oog is gesloten voor dit zeldzaam stuksken natuurschoon, omdat het oog wordt verblind door het goud, dat hein in den vorm van mijnhout tegenschit- tert. Zondag werd de eigenlijke vergade ring gehouden. 22 van de 73 aangesloten vereeaii- gingen waren vertegenwoordigd. De bond heeft thans ruim 14.000 leden bij zich aangesloten. De afdeeling Beverwijk is hij gebrek aan belangstelling opgeheven. Als plaats voor de 15de algenieene vergadering werd Breda aangewezen. In de plaats van den heer P. de Graaff, die als bestuurslid bedankt had, werd de heer Th. Koek, uit Utrecht, gekozen. Herkozen als be stuurslid werd de heer 4. van Eysden Jr., te Utrecht, periodiek aftredend. Deze werd ook benoemd tot vertegen woordiger van den Bond in den Raad van Beheer van het Centraal Bureau, voor Vreemdelingenverkeer te 's-Gra- venhage. Hierna volgde een bespreking over „Heiniath-schutz". Bij de definitieve constitueering van de Vereeniging „Mooi Nederland", die „Heiniath- schutz" nastreeft, zal de Bond voor Vreemdelingenverkeer zich aanslui ten. Het Leuvenunische Bosch kwam ook thans weer ter sprake, waarbij dr. H. Schut, te Nunspeet, de belangrijke mededieeling deed, dat indien de Ver eeniging tot behoud van natuurmonu menten in Nederland er niet in slaagt binnen den gesteld en termijn van drie maanden liet geld voor aankoop van het Leuvenunische Bosch bijeen te brengen, dan drie heeren te Nun speet gereed staan tot aankoop van het veelbesproken bosch over te gaan. I-Iet Leuvenumsche Bosch mag derhalve als behouden worden beschouwd. De heer G. Muller, Amsterdam, gaf een inleiding over „WuikeluiLstallin- gen iu verband met vreemdelingen verkeer", waarin hij in den breede de attractie schilderde, welke winkel straten op den vreemdeling blijken uit te oefenen. Spreker stelde de volgende motie .,De vergadering, overwi gerust kan aangenomen worden, dat nationale winkeluitótallingen er toe, bijdragen, het Vreemdelingenverkeer te bevorderen en het verblijf der toe risten te verlengen, spreekt den1 wensch uit, dat door de besturen der stedelijke vereenipingen, hier verte genwoordigd. in het belang onzer be-, weging den winkeliers in de plaats i harer vestiging te kennen wordt ge geven, dat zij goed zullen doen, in het reis-seizoen hun uitstallingen op de' door mij voorgestelde wijze te verzor-1 gen." Deze motie werd bij acclamatie aan genomen. De heer J. J. A. Knoote meende in het openbaar de aandacht te moeten vestigen op een ernstig misbruik, waaraan sommige winkeliers zich te genover vreemdelingen schuldig ma ken. Zij geven namelijk aan het leger snorders en gidsen, die op den vreem deling azen, fooien wanneer zij klan ten in hun winkels brengen. Eerste klas winkelzaken zullen zich, aldus spreker, wel verre van zulke praclij- keu houden maar helaas zijn er win keliers, die aldus gaarne de klanten naar hun zaken lokken en dan dik werf voor veel geld prullen aan den vreemdeling verkoopen. Deze mis bruiken dienen bekend gemaakt en uitgeroeid te worden. Applaus bewees, dat de vergadering met deze woorden instemde. Maandag werd de vergadering voortgezet. De heer J. van Angelen, uit Delft sprak over Vreemdelingen verkeer. Als gewoonlijk werden eenige ex cursies gemaakt. Zondagmiddag werd 't kamp bij Oldehroek bezich tigd. De burgemeester wilde voor Zon dagavond geen vergunning geven om in 't hotel pianomuziek te maken. Om te dansen moest men toen de wijsjes met den mond fluiten. 's Maandagsniiddags werd een rij toer naar Elspeet, Staverden en Huihorst gemaakt. DE INTERNATIONALE OPIUM CONFERENTIE. Men seint uit Peking, dat de opium-conferentie te 's-Gravenhage een jaar is uitgesteld, dus tot 1911. Het uitstel geschiedde op verlan gen van China. Onze Lachhoek KORT EN BONDIG. Koopman, Ik zou gaarne met u in relatie treden. Fabrikant. Boomwol, schap wol of dochter? COMPLIMENT. Twee boeren, die elkaar in langen tijd niet gezien hebben, ontmoeten elkaar en hebben elkaar allerlei te vertellen. Ik ben nu getrouwd, zegt Hon nes Wat je zegt, merkt Jochem op. Ja, en ik heb 'n aardigen, gezon den jongen, gaat Hannes voort, en de buren zeggen, dat-ie mijn zuiver evenbeeld is. Jochem kijkt Hannes, die, om hel op z'n zachtst te zeggen, niet door schoonheid opvalt een oogenblik aan en zegt dan: Och, wat geeft dat ook eigenlijk, als hij maar gezond is! NOG BETER. Vader (tegen zijn zoon, die naar een andere stad vertrekt). Benjamin, als je in A. aangekomen bent, behoef je niet te schrijven. Hier heb je een gefrankeerd couvert niet mijn adres er op, dat doe je in de bus. Als het aankomt, weet ik dat je goed aange komen bent. Zoon. Maar, vader, u kunt die postzegel ook nog uitwinnen. Ik steek het couvert ongefrunkeard iu de bus. en u weigert hem. WOORDSPELING. Uit 't Hbld. „En weet u welke overeenkomst be staat tusschen Olieslagers en zijn kal me Amsterdnmsche toeschouwers?" „Neen." „Ze hebben zicli Zaterdag en Zon dag beideu weinig opvliegend ge toond." MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL. Zooals we reeds in 't kort uicldaen is gistermiddag te Utrecht deze nieu we inrichting van onderwijs ge opend. De voorzitter van den Ned. Aanne- mersboud, de heer J. N. tlendrix voerde 't eerst "t woord. Hij herinner de aun de voorgeschiedenis uau do vestiging dezer school verbonden cn uitte zijn vreugde over de opening. Spreker nuiiligde dc rijksregeering, 't gemeentebestuur van Utrecht en ook de provincie Utrecht voor hun mede werking. Mede in tegenwoordigheid van een vertegenwoordiger van den minister van binneulandsche zaken, werd daarna de school door den minister vuu Lauubouw, Nijverneid en Handel, den lieer A. S. Talma, met oen rede geopend. Minister Talma wees er o.o. op, dat deze school is gesticht door man nen van de praktijk, en hel is z. i. zeker merkwaardig dat deze mannen van de praktijk geeischt hebben een betere opieiding voor hun eigeu kring Het middelbaar technisch onderwijs zal op den duur geen beduideuis heb ben of het zal zich mooten aansluiten aan de praktijk. We moeten geen hal ve technici hebben, maar mannen uil de praktijk, die een goede opleidnig ontvingen. De school zal liaax leerlingen zoe ken uit de mannen van het vak zelve, die het vak kennnen en die door een telkens terugkeéren in hel vak or de liefde voor behouden. Spr. merkte op dat het feit, dat de school is opgericht door den Aannemersbond, vertrou wen doet, dat de school zich in die richting zal beween. Spr. zoide dat binnenkort een nijverheidsschool zal worden geopend met een proefsta tion. Spr. eindigde met de hoop uit te spreken, dat de school, onder Gods zegen, een zegen moge zijn voor me- nigen jongen uian om hem in staat te stellen zijn wieken breeder uit te slaan. Hierop sprak de heer De Groot, In specteur van het M. O., die in het bijzonder wees op de verdienste van Minister Kuyper, dat hij den moed 1 gehad heeft dit terrein onder de oo- FEUILLETON Naar het Engeisoh door CHARLES GARVICEi 74) Er was geen twijfel meer mogelijk aan haar bedoeling. Zij was bezig hem haar liefde te verklaren, hom aan te bieden zijn lot hetzij goed of slecht, met hem te deeleu. N'ora was vuor altijd voor hem verloren Cyril, wiens vriendschap en toegenegenheid hem bijna het verlies van Nora had doen vergoeden, was verdwenen op dat oogenblik voelde •hij zijn eenzaamheid, zoouls hij haar nooit te voren had gevoeld. Eu deze mooie vrouw bood aan, om zichzelf op te offeren, om zijn armoede te doelen want Eliot hechtte geen waarde aan haar wenk over een geheimzinnig fortuin. Hij keek lang en vast naar 't mooie gelaat voor Item, do neergeslagen Dogen, nu bijna verborgen achter hun oogleden, terwijl zij zich tot hein over boog toen stond hij op en strek te zijn ai-man uit, als wilde hij haar tot zich trekken. Op dat oogenblik, het oogenblik waarop zijn lot en het hare tusschen hemel cn aarde zweefde, liet een stem zich laag cn zacht als een zephlr hooren Eliot, Eliot 1 Dat geluid verbrak de intense stilte. Eliot's arm zakte, en hij staarde naai de pk-k, vanwaar de stem scheen te kom6n. Zij kwam van achter de por- tière het was geweest als een zucht, als een gefluister in de lucht. Maar hoe zacht en ijl het ook was, er klonk iels in, dat hem aam hot verle den herinnerde, hot verleden, waarin Nora en ja, Cyril een rol had den gespeeld. In oen oogenblik was de betoovering van Florence verbroken. Eliot ging achteruitop dat oogenblik vergat hij de mooie vrouw aan zijn zijde, en snelde naar de deuropening. Er was daar niemand, niemand te zien on toch meende hij een glimpje op te vangen van een zwart costuum mei zilveren sterren. Langzaam kwam hij naar Florence Hartley terug. Zij stond nu met haar hand tegen het hart gedrukt, doods bleek gelaat, haar houding en uit drukking die van teleurgestelde hoop. Er volgde een oogenblik van stilte, toen zei hij met bleek gelaat en half geopende lippen Ik weet niet wat to zeggen. Ik ben hot niet waard ik kan u niet genoeg danken. Bekommer u als 't u blieft niet om mij denk niet meer aan mij 1 lk beu het niet waard. O, ik kan u niet alles zeggen Zij zat daar roet gebogen hoofd, haar geheele houding getuigde van wanhoop en vernedering. U behoeft niets te zeggen, zei ze kalm. Ik ben niets voor u. Ik heb gewacht en tevergeefs gewacht lk had u mijn geheele hart geschon ken en u u geeft mij niets terug. O, ga nu, ga I Het is een kwelling voor mij, u te zien. Ik wensch u nooit weer te ontmoeten I Ik wil u vergeten Heel natuurlijk ging Eliot naar haar toe, met het verkeerde denk beeld van een man, dat sympathie het gernis van liefde kan vergoeden, maar zij ging voor hem achteruit, en stak haar handen op, als om hem af te weren. O, ga, nu, ga klaagde zij. Al.s u ecnig medelijden met mij heeft, moet u heengaan Eliot" stond, door hevige aandoe- niug, medelijden en schrik getroffen. Ik wist hel niet, stamelde hij. Ik zweer u, dat ik het niet wist I U is blind, zei zo bitter. Maar de schuld is aan mij. Ik gai u mijn geheele hart en u had niets te rug to geven. Er moet iemand anders zijn Ja, zei Eliot wanhopig, ik heb mijn leven lang maar één vrouw Hef gehad. Dj bemin haar nog. ZIJ is voor mij verloren. Laat dat mijn ex cuus zijn, als er een excuus moge lijk is. Het gordijn in de deuropening be woog maar hij zag het niet. Zij is voor mij verloren, maar ik kan haar niet vergeten. Wat kan ik anders zeggen Florence Hartley ging rechtop zit ten met een trots, die haar hielp haar rol goed te spelen, de moeilijke rol van een afgewezen vrouw. U hoeft genoeg gezegd, zei ze, met hijgenden boezem en eaamge- klemde honden. Ik hoop, dat ik u nooit weer zien zal. HOOFDSTUK XXXV. De geheimzinnige stem. Met een gebiedende handbeweging zweefde Florence hem voorbij, eu ging de balzaal binnen. Eliot viel neer in een stoel, stak zijn handen in zijn zakken, en zuchHe. Slechts één periode in zijn leven was even storm achtig geweest het oogenblik, waarop hij tot de ontdekking was ge komen, dat Cyril zich van de rots naar benedon had laten zakken, om hem te redden. De zachte, lage ertem, fluisterend zijn naam „Eliot I", klonk nog In zijn ooren. Die stem leek het rechte oogenblik gekomen, toen op die van Nora. Waar was die stem vandaan geko men Had een menschelijk wozeu haar geuit, of was het een spel van zijn verbeelding Hij ging de balzaal binnen en keek om zich heen. Half onbewust keek hij rond naar de „Nacht". Zij was nergens te zien. Plotseling overviel hem een tegen zin, om hier nog langer te blijven, en snel besloten voegde hij zich bij het grootste deel van het gezelschap, dat met allerlei complimenten af scheid nam van Lady Ferrand. Naast haar stond Sir Jozef. Zoo, Eliot 1 zei hij. Ik hoop tooh, dat jij je geamuseerd hebt Een geanimeerd feest geweest, nietwaar Kom hier altijd als je lust hebt. Eliot mompelde een of ander ant woord en zocht de buitenlucht op. Hij riep oen cab aan en reed naar het „Cecil HOtel". Mr. Wedderbum stond hem op te wachten bij den ingang. Zoo, ben je daar zei hij. Ik ben zooeven terug gekomen. Een schitterend feest, nietwaar Een wonder van een man, die Sir Jozef Ik heb voor duizend pond aandeel en in zijn kopermijn genomen. Zoo, heeft u zei Eliot Ik heb grooten trek om iets te drinken. Kom hier binnen. en hij trok hem inee in de koffiekamer. Wrij doen verstandiger, met ons eerst even te verkleeden, is 'i niet zei Wedderbum. Och ja, 't is waar ook zelde Eliot. Wat een dwazen indruk moeieu wij maken Zij verkleedden zich eu gingen da koffiekamer binnen Wedderbum zat mot een glimlachje om zijn lippen Yuor zich uit te staren, dat duidelijk wou zeggen, dat hij meende een zeer voordeelig zaakje afgesloten ie heb ben. Ik heb die a&ndeelen alleen als gunst gekregen, zei hij. Natuur lijk krijg jij er ook eenige jij behoort immers tot de familie Eliot schudde zijn hoofd. Welneen, zei hij, ik niet Ik heb geen geld om te speculeereu Maar, beste kerel 1 riep Wed derbum dadelijk uit. Dat behoeft geen beletsel voor je te zijn. Ik kan je voor die zaak een paar duizend pond leenen. Het is heel vriendelijk van u, Wedderbum, zei Eliot; maar hoe ter wereld zsou ik het ooit terug betalen Wedderbum keek verbaasd op. Wel, je moet toch immers vcci geld hebben, zei hij, of r iders geef je het uit zoodra je het gekregen hebt. Maar dat ia jouw zaak, niet de mijne, voegde hij er hausttg bij, toen Eliot hem aankeek met eau Wik. dien Wedderbum voor beleedtgd hield, (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5