HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1910 Buitenlandsch Overzicht zal in de komende dagen zeker weer een onderwerp van belangrijko ge dachten wisseling zijn. 20 September zal te Weenen de ontmoeting van Kei zer Krans Jozef met Keizer Wilhelm plaats hebben. Aan deze samenkomst wordt veel gewicht gehecht. In ver band hiermee wijzen we er op, wat het „Neuo Wiener Journal" komt ver tellen. Dit Weensche blad schrijft „Wij vernomen uit zeer goede bron, dat het onderhoud tusschen Hakki pasja (den Turkschen minister) en Aehrenthal (den leider der buitenland- schc politiek van Oostenrijk-Honga- rije) ie Mariünbad, in weerwil van al le tegenspraak, heeft geloopen over een ontwerp van een verbond tus schen Duitschland, Oostcmijk-Honga- rije en Turkije. Het initiatief tot die besprekingen kwam van den Duit- schen Keizer. Aehrenthal heeft na mens de Oostenrijksch-Hongaarscho regeering de vrees geuit, dat aanslui ting van Turkije bij het Drievoudig Verbond een noodlottigen terugslag zou kunnen hebben op den biunen- landschcu toestand in de Donau-mo- narebie. Zulk een aansluiting zou de Slaven in liet Zuiden verontrusten, en Rusland terdege treffen. In de aan staande ontmoeting der twee Keizers zal Keizer Wilhelm het plan van het verbond steunen en het voorstel tot het sluiten van een militair verdrag hernieuwen." Zul Wilhelm er dan in slagen om de bedenkingen van Oostonrijk-Honga- rije to overwinnen We moeten afwachten. Ook moet men afwachten, of Turkije inderdaad genegen is, een aansluiting bij de midden Europeesche rijken te zoeken. Wel is dit balletje meermalen opge worpen, maar de Turken hebben zich nog nooit duidelijk verklaard, 't Kan evenwel zijn, dat Keizer Wilhelm er meer van weetl Ook komt er eon gerucht, dat Roe menie zich dan bij den nieuwen bond zal aansluiten. Uit Konstantinopel wordt geschreven „Er worden plannen beraamd op een bezoek van Roemeensche ambte naren, officieren en studenten aan Konstantinopel. Het bezoek moet de toenemende intimiteit der betrekkin gen tusschen Roemenië cn Turkije velen golooven dat er reeds een ge wichtige politieke entente is tot stand gekomen ook uiterlijk bewijzen." En Italië? Dit heeft zich nooit bijzonder tot den driebond aangetrokken gevoelt. Al is na het jongste ministerieole bezoek de verhouding tot Oostenrijk-Hongarije weer eon beetje hartelijker geworden, de rechte volle sympathie is er toch niet. Tcekenend is o. a. wat de „Corriere della Sera" schrijft „Italië heeft zijn allianties, die waarborgen zijn voor Italië zelf en voor de rust van Europa maar op dat zijn stelling tegenover de verbon den volken niet inferieur worde, nioet het zorgen dat zijn leger en vloot ge lijkwaardig zijn, met die van genoem de volken. De samenkomst te Salzburg bewijst onze goede betrokkingen met Oostenrijk-Hongarije, zooals ze ook goed zijn met Duitschland. Maar men kan en men magniet alleen op de vriendschap pen reken en, al zijnzehar- t e 1 ij k." (De spatieering 13 van ons.) In de internationale politiek kun nen dus binnenkort wel eens vernis sende veranderingen plaats hebben. Zoo is 't ook in het land der Helle nen. Nu komen er eonige bijzonderhe den over DEN JONGSTEN STAATSGREEP IN GRIEKENLAND. 't Garnizoen van de hoofdstad ls se dert eonige dagen geconsigneerd. De reactionaire officieren en onderoffi cieren, die het ministerie-Dragoemis ten val willen brengen en een betoo- ging voor den Jvoniug houden, hadueu het plan opgevat, de kazernes en de munitie-magazijnen te bezetten. De onlangs ontslagen officieren en amb tenaren en een deel der burgerij zou- don zich bij hen aansluiten. Het offi cierscorps van het 3e regiment cava lerie, ouder overste Miliotis, vormde de kern der samenzwering. Ook de vroegere minister van oorlog, gene raal Lapathiotis, was een der hoofd mannen. Bij don overste Miliotis zooals we schreven een der hoofdleiders der samenzwering is een door 100 offi cieren onderteekeud protocol gevon den, waarin het ontslag van Zorbas, don minister van oorlog en de terug keer van don kroonprins als opperbe velhebber van het loger geëischt wordt. Niettegenstaande de aanhou dingen brengen de samenzweerders dit protocol verder in omloop en men vreest, dat bij de opening van de na tionale vergadering (die dezer dagen zal plaat3 hebben) bloedige botsingen j zullen plaats vinden tusschen de in twee groepen verdeelde militairen en de evenzeer verdeelde burgers. De regeering heeft militaire maat regelen genomen, maar onder de ge geven omstandigheden is daar niet go- heel op te vertrouwen. DE UITBREIDING DER GRIEK- SCHE VLOOT gaat geregeld voort. Nu zal weer van de Italiaansche regcering een nieuw eerste-klasse slagschip voor 18 mil- lioen gulden worden aangekocht. De regeering komt ook gemakkelijk aan 't geld I 't Nieuwe schip zal vermoedelijk ge doopt worden naar Serwoedakis, een Griek, die in Egypte woont en die 6 millioen gulden ter beschikking van de regeering heeft gesteld, om het schip te koopen. Korelianos, een Griek, die te Londen woont, heeft één millioen gegeven. Benakis, directeur van een groote Egyptische katoenfir ma en lid van de nationale vergade ring, heeft zich bereid verklaard ette lijke miliioenen te offeren om een oor logsschip te koopen, mits het restee- rende bedrag door algemoene bijdra gen wordt opgebracht. Een van zelf sprekend gevolg van deze uitbreiding der Grieksche vloot zal zijn, dat ook Turkije weer gaat. uitbreiden. Heeft Duitschland nog een paar half-sleetsche oorlogsschepen? In Frankrijk is EEN VRBESELUKE MISDAAD gepleegd, 't Is een moord, maar een onder zeer bijzondere omstandighe den. Te Havre zijn de kolendragers in staking. Niet alle werklieden haddeu evenwel 't werk neergelegd er waren eenige werkwilligen, of z.g. „onder kruipers". Onder dezen was de 4i'-ja rige Donge, een vader van een gezin. Op een avond ging deze van 't werk naar huis en is toen door stakers las tig gevallen. Later vond men hem met wonden bedekt aan den weg liggen. De mishandelde werd dadelijk naar een ziekenhuis gebracht, waar hij, zonder zelfs tot 't bewustzijn te zijn gekomen, is overleden. Eorst dacht men, dat de stakets Donge in een opwelling van drift mis handeld hadden. Uit een ingesteld on derzoek is evenwel 't tegendeel geble ken. In de vorgadering der stakers was over 't blijven werken van Donge en van nog twee menschen gesproken. Wat moest men daaraan doen Bij stemming werd daarop tothunter- d 0 0 d-b r e n g i n g besloten. Er waren twintig stakers aangewe zen om dit vonnis te voltrekken en vooral was hun de raad gegeven geza menlijk hun slachtoffers te treffen, opdat de dader niet uit te vinden zou zijn. Tevens was afgesproken, dai, zoo er toch eenigen, aan wie de uit voering van het vonnis der vakveree- niging was opgedragen, in handen der justitie vielen, de vakverceniging dan de zorg voor hun vrouwen en kinderen op zich zou nemen. Men heeft hier dus te doen gehad met een kahn beraden moordplan, een overvalling van éen man door twin- tig. De bedrijvers van de gruwelijke daad zullen vermoedelijk hun straf niet ontgaan. Reeds zijn verschillende medeplich tigen aangehouden, 0. a. ook de se cretaris der vakverecniging. Eenige Frausche bladen schrijven met veel afkeuring over den moord. 1-Ioe hem te verklaren vraagt 0. a. de Temps. Moeten we zoo vervolgt 't blad dan de afschuwelijke mis daad verklaren uit de ontaarding van het juist begrip omtrent de rechten der vakverceniging in het brein van den verdoolden arbeider Meent deze inderdaad, dat wanneer de vakveree- niging tot staking besloten heeft, nie mand mag werken en dat wie dan toch werkt, eenvoudig maar uit den weg geruimd moet worden 't Is bekond, dat de wet tot pensio neering van ouden van dagen in Frankrijk reeds een half jaar is goed gekeurd. Pensioen heeft men er even wel nog niet, want eerst moet een wet gemaakt worden, die aangeeft, hoe men 't benoodigde geld zal beko men. Nu wordt evenwel gemeld, dat de minister van financiën dezer dagen aan de begrootingscommissie een voorstel zal doen toekomen, volgens hetwelk de benoodigde 45 miliioenen francs zullen worden gevonden uit een progressief stelsel voor een aantal registratie-rechten, vorhooging der successie-rechten voor het geval het een eenig kind betreft, en door voor het thans bestaande zegelrecht voor kwijtingen een progressief recht in de plaats te stellen. BELASTINGEN IN DE UNIE VAN ZUID-AFRIKA. De minister van financiën Huil zei dezer dagen in een rede, dat de baton uit de Inkomstenbelasting in dc Kaap kolonie, die 525 duizend pond jaarlijks bedragen, sedert 30 Juni niet meer doeien. Nu is de vraag, hoe het aldus ont stane tekort gedekt moet worden. Do minister achtte het volkomen billijk de diamantmijnen in Orangia en de Kaapkolonie te belasten, later zou hij een progressieve belasting op niet- edele metalen voorstellen, evenwel in dier voege, dat de mijnen, die met groote moeilijkheden te kampen heb ben, niet al te zeer gedrukt zullen wor den. DE CHOLERA blijft voortwoeden. Ook in Duitschland komen meer ziektegevallen voor. Te Murienburg is bij een overleden steenbakker aziati- sche cholera geconstateerd. Van de zieken, die daar van cholera werden verdacht, zijn twee volwassenen en vijf kinderen overleden. Ook te Weonen heeft zich een nieuw geval van Aziatische cholera voorge daan. Thans zijn ook eenige cijfors over Rusland bekend. Hoe erg 't is in het land van Vadertje blijkt wel uit deze officieele cijfers. Sedert het optreden van de thans heerschendo epidemie zijn voorgekomen 154,445 gevallen, waarvan 74,723, dus ongbvecr de helft met doodelijken afloop. Stadsnieuws GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS, Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 9 timmerlieden, machinale houtbewerkers, wa genmaker, 4 meubelmakers, mo delmaker, 8 metselaars, 8 opper lieden, 1 stucadoor, 2 witters, 6 machinebankwerkers, 1 monteur, 12 grofbaukwerkers, metaaldraaier, 5 vuurwerkers, 1 ketelmaker, 6 burgersmeden, 3 machinisten, 6 sto kers, 4 electriciens, instrument maker, koperbankwerker, 1 ko perslager, 8 loodgieters, schoen maker, 1 zadelmaker, kleerma kers, 18 schilders, 1 behanger, 1 stoffeerder, 2 bloemisten, 8 tuin lieden, 6 grondwerkers, 1 bakker, banketbakker, slagers, 1 krui deniersbediende, kellner, 8 ma- gazijnknechte, 11 loopknechts, 9 huis knechts, sigarenmakers, 6 kantoor bedienden, 1 boekdrukker, 1 letter zetter, lithograaf, binders, 91 losse werklieden dienstooden, 8 werksters, 2 naaisters, 1 kook ster, 1 huishoudster, 2 vt weiijke kantoorbedienden, adspi- raut bouwk. opz., houtdraaier. NED. STUKADOORSPATROONS. BOND. De 8ste algemeene vergadering van dezen bond wordt heden en morgen te Utrecht gehouden. Op de agenda komt 0. a. het volgen de voorstel der afdeeliug Haarlem voor „Wanneer in een of meerdere af- deelingen. bij een der leden van den Bond een conflict voorkomt, worden de onvermijdelijke kosten uit het con flict onmiddellijk voortkomend, door den geheelen bond gedragen, hetzij uit ae kas, of door hoofdelijke omslag een en ander onder nader te bepalen voorwaarden, als b.v. dut het Hoofdbestuur volkomen op de hoogte moet gehouden zijn, en dit de houding van de afdeeling en het lid goedkeurt. Te overwegen of het niet mogelijk is, die leden, welke door werkstaking of uitsluiting zooveel schade geleden hebben, dat zij in hun bestaan be dreigt worden, door het verstrekken van een vergoeding, of een renteloos voorschot, voor ondergang te vrijwa ren." 't Hoofdbestuur zegt in zijn advies Het B.-Bestuur overwegende dat er zich feiten voor kunnen doen, dat het belang van den Bond medebrengt der gelijke steun te verleenen, acht echter ernstige studie zeer noodzakelijk, al vorens een dergelijk besluit te nemen en stelt daarom voor in die zaken een Commissie van advies te benoemen. Rubriek voor Vragen Geubonneerden Lebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in to zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houislruni 53. Allo antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, dio niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden Vrordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Onze kanarievogel haa reeds sinds weken een dikte, zoo groot als oen erwt, aan de achterna- gel van een zijner pootjes. Soms zat bloed aan het stokje, waarop het dier tje zat. Nu heeft ook het andere poot je zulk oen uitwas gekregen, en de ka- ie zingt niet meer. Wat is hieraan te doen ANTWOORD. Maak het pootje met lauw water terdege schoon en zuiver do dikte van al het overtollige vuil, totdat u een wondje krijgt, dat u goed met een carbol-onlossing moet uitwas- schen en daarna met vaseline insme ren. Doe in plaats van zand eenige stukjes papier op den bodem van het zaadlaadjeu kunt er dan eiken dag een afnemen, zoodat de kooi schoon blijft en de vogel geen vuil in de wond kan krijgen. VRAAG. Ileeft oen meisje, dat bij de week k ƒ2 gehuurd is, recht op ƒ5 Godspenning En wanneer is deze verdiend ANTWOORD. Recht op de Gods penning heeft zij in geen gevalwèl is 't gewoonte, dat die tot een door u genoemd bedrag gegeven wordt. De Godspenning wordt niet verdiend, maar bij do in-dienst-treding door mevrouw aan de dienstbode gegeven. VRAAG. Tot wien moet ik mij wen den om een plaats als conducteur of wagenvo6rder te krijgen aan de elec- trische lijn door Haarlem ANTWOORD. Wend u schriftelijk tot de directie der H. IJ. S. M. te Am sterdam. VRAAG. Hoe kan men straatstee- nen, die groen geworden zijn, weer geel maken ANTWOORD. Door ze af te boenen met water, waarbij wat benzine ge daan is. VRAAG. Ik heb eenige loten, waar- an cie verkooper overleden is. Hoe kan ik nu te weten komen, of er een prijs op gevallen is ANTW OORD. U doet het best bij een bankinstelling te informeerendat kost een dubbeltje. VRAAG. Wanneer komen de Ko ning en de Koningin van België in Neaerland ANTWOORD. In onze de vorige week verschenen nummers is dit on der de rubriek „Binnenland" reeds op 't uitvoerigst meegedeeld. CORRESPONDENTIE. Een vraag betreffende echtschei ding is ingediend zonder naam van inzender of inzendster, waardoor de vraag met beantwoord kan worden. meen te Haarlem in zake Middelbaar Onderwijs. Uitbreiding van liet hoofdbuiaen- net der Gasleiding. 10. Rapport van B. en W. in zake het leggen van een riool ten Noorden van de GLipperbrug. 11. Voorstel van B. en W., om hun een crediet toe te staan voor de be noeming van een deskundige voor de reorganisatie van de Brandweer, in verband met de Waterleiding. 12. Ingekomen stukken en mededee- lingen. Binnenland Bit de Omstreken HEEMSTEDE. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Heemstede, op Donderdag 15 September 1910, des avonds om half acht uur. Te behandelen onderwerpen 1. Vaststelling der verordeningen op de heffing en invordering van tol gelden op den Binnenweg en de Camplaan. 2. Vaststelling der gemeente-reke ning, met die van de gasfabriek, dienst 1909. 3. Vaststelling der rekening van het Burgerlijk Armbestuur, dienst 1909. 4. Aanbieding der begrootingen van de gemeente, van de gasfabriek, de waterleiding en het Burgerlijk Arm bestuur, voor 1911. 5. Vaststelling der hegrooting van de waterleiding voor 1910 met supple- toire gemeentebegrooting. 6. Benoeming van de leden der Fi- nancieele Commissie. 7. Benoeming van de leden der Plantsoenen-Commissie. 8. Wijziging der Verordeningen op de heffing en invordering van retri- butiegedd en der regeling met de go- DE KONINKLIJKE FAMILIE. Gistermorgen vertrok de trein van Het Loo, die de Koninklijke Familie, ook Prinses Juliana, naax Soestdijk bracht, alwaar de Koningin-Moeder op het perron haar gasten verwel komde. 's Middags vertrok H. M. de Ko ningin, vergezeld van een hofdame en een kamerheer, per extra-trein naar Amsterdam, om daar een kort bezoek te brengen, in verband met de voorbereidingen voor het bezoek van het Belgische koningspaar. Hare Majesteit werd ontvangen door ilen burgemeester, jhr. mr. A. RoëU, en de heeren jhr. mr. W. F. van den Wijck en J. K. Bottema, na mens den Raad van Administratie der H. U. S. M. Geruimen tijd vóór H. M. de Ko ningin ten Paleize aankwam, had zich, ondanks den regen, een dichte menigte op den Dam voor liet Konink lijk Paleis verzameld. Het publiek werd door de politie tot aan de kleine steentjes toegelaten. Te vijf minuten over half drie reed de automobiel, met den Koninklijken standaard ge tooid, onder gejuich het Damplein op. De wacht kwam in het geweer en on der hernieuwd gejuich steeg H. M. uit. Zij vertoonde zich even later voor de vensters van het Paleis en opnieuw juichte de menigte op den Dam. Na een verblijf van een uur is H. M. de Koningin per auto van Amster dam naar Soestdijk vertrokken, we derom toegejuicht door eene talrijke menigte. UITKEERING AAN MILICIENS. De Tijd schrijft Herhaaldelijk bereiken ons klachten van miliciens, die voor herhalings oefeningen in dienst moeten treden, dat de uitbetaling der hun toekomen de vergoeding van Rijkswege zoo lang op zich laat wachten Vooral voor ge huwden veroorzaakt dit veelal zeer pijnlijk ongerief. Zij, die vergoeding aanvragen, doch dit toch al zeer dikwijls, omdat het absoluut noodig is voor hun gezin, en het zou dus billijk zijn, wanneer oe achtergelaten vrouwen het haar toe komende geld per week konden ont vangen. Meermalen is reeds op den misstand gewezen, dat zelfs zij, die voor vier weken opkomen, hun gezin gedurende 1 al dien tijd onverzorgd moeten achter laten. Na de eerste week is het door den man verdiende geld verbruikt en dan volgen er vier weken van nijpend I gebrek. Dat zulks menig gezin in ver legenheid brengt, behoeft geen betoog 011 daarom meeuen wij de zaak nog maals onder do aandacht van betrok ken autoriteiten te moeten brengen. lirmoeto. i. iets op gevonden worden, dat de vergoeding even snel uitbetaald wordt als de soldij. HOF VAN ARBITRAGE. Thans is de laatste dag verstreken van den termijn van vijf vrije dagen waarbinnen door partijen revisie kon worden gevraagd van de uitspraak van het Scheidsgerecht in zake de Noord-Atlantische kustvissolierijen, zonder dat hiervan evenwel door Engeland of de Vereenigde Staten van Amerika is gebruik gemaakt door indiening van een bezwaarschrift bij het bureau van het Permanent Hof van Arbitrage. Dientengevolge is bedoelde uit spraak thans onherroepelijk gewor den. EEN AANVARING VAN TORPEDO BOOTEN. De torpedoboot „G 5" is tijdens volle kracht stoomen op het Haring vliet, in aanvaring geweest met de „G 6". Eerstgenoemde boot is zwaar beschadigd aan den boeg, terwijl de „G 6", hoewel minder ernstig, ook over ij opliep. Ongelukken hadden niet plaats. De schepen zullen nu niet kunnen deelnemen aan de beweging der sche pen op het LI ter gelegenheid van het Belgisch bezoek. De torpedoboot „Dernpo" is thans daarvoor aange- Onze Lachhoek OOK EEN VRAAG. Heer (door een hond aangevallen)* Houd toch dat mormel bij je. Eigenaar van den hond. Mor mel? Mormel? Wat mormel? Ben jij soms al vijf maal bekroond? GEMOEDELIJK. Mina (berispend). Nu, ik zeg Je dan, Lien, ik zou ntet gaarne in jou schoenen staan. Lien (minzaam). Dat zou je ook niet kunnen, lieve! Mijn schoentje ia zóó klein. ZEER WAARSCHIJNLIJK. Mag ik je eens herinneren aan dis 50 golden, die ik bijna een half jaar geleden je geleend heb? Hot ia je zeker door het hoofd gegaan' Wel neen. Ik heb het dadelijk op mijn kalender aan get eekend. Zeker op 'n scheurkalender'? STORM. Zoo, zoo, inijn beste vriend, ben Jij dan ook de veilige haven des hu welijks binnengel oopen? Ja,... maar ik heb nooit kunnen denken dat het in die veilige haven zóó kan stormen. ONTPLOFFING DOOR ONVOOR ZICHTIGHEID. Te Rozen daal waren eenige werk lieden bezig een carbid-reservuir van een schouwburgtent te verplaatsen en hadden het toestel gedeeltelijk uit el kaar genomen. Een der werklieden beging de onvoorzichtigheid een siga ret aan te steken, waarop een hevige ontploffing volgde en de werklieden M. van Zundert en Adr. Mol ernstig gebrand werden. Vooral de eerste heeft hevige wonden aan gelaat, hoofd, hals en honden opgeloopen. EEN AANHOUDING. Op telegraphisch verzoek van de Duatsche justitie is gisteravond door de Haagsche recherche in een hotel daar ter stede aangehouden iemand uit Berlijn, die verdacht wordt zich schuldig te hebben gemaakt aan valschheid in geschrifte (vermoede lijk medeplichtigheid aan het verval- schen van een of meer wissels). De vreemdeling is van Hongaar- ®che nationaliteithij noemt zich graaf La Ramee. De op hem gevon den papieren dragen ook dien naam. De Duitsche politie vermoedt echter, dat hij geen aanspraak heeft op dien adellijken titel. Hij is 25 jaar en woonde met zijn jonge vrouw reeds zes weken in het hotel. Kort na zijn huwelijk mei deze dame van werke lijk adellijke familie stelde h:j zich met tusschenpersonen in betrekking, om een voorschot te krijgen op de erfenis van zijn schoonmoeder. Een geld agent wist bij een notaris 50.000 mark los te krijgen op een accept, dat mode werd geteekend door „De oude gravin", die in rouwgewaad voor den notaris verscheen en die eeu kennis van den geldagent schijnt ge weest te zijn. Met de 50.000 mark ging „de gravin" op den loop, gevolgd door den geldagent. De pseudo-graaf La Ramee beweert van deze geheele opïïchtingsaffaire niets te weten. De Duitsche regeering vraagt de uitlevering, iteeds is een Duitsche po- litie-commissaris aangekomen, die den verdachte een voorloopig verhoor heeft afgenomen MOOIE JONGENS 7 Gelezen op de kaart van een winkel te Alkmaar „Alkmaarsche Jongens in luxe trom meltjes met stadsgezichten HET TREINONGELUK. Naar aanleidiug van het ongeluk te Heiligerlee, waarbij de 28-jarige landbouwerszoon Jan Oosterhuis on der den trein het leven verloor, heeft de justitie van Winschoten daar ter plaatse een onderzoek ingesteld, na dat vooraf de politie had getracht do weduwe Van dor Wacht, wachteres hij den overweg, een verhoor af te nemen. Alen slaagde daarin echter niet, doordat de vrouw zoodanig was ge schrikt, dat men haar geen verhoor kon afnemen. Alleen vernam men van haar, dat zij de seinklok geen geluid had hoo- ren geven, zoodat zij niet merkte, dat er een trein in aantocht was en dien- tengevolge de af sluit hoornen niet af sloot. FEUILLETON Naar het Enge Is cb door CHARLES GARVICB» 75) En als je het geld niet gekregen «hebt, - vervolgde Wedderburn ver- w onderd, dan heb je er toch waar de voor ontvangen. Luister eens, je kent nog wel dien Zuid-Westelijken hoek van Wally Hallow Die loopt dwars over mijn plantage het zou voor mij zoo gemakkelijk zijn en voor jou is het niet van groote waarde. Verkoop mij dat en ik zal je nu al duizend pond op afrekening geven wij kunnen het laten taxeeren of het later samen over den prijs eens wor den. Eliot's wenkbrauwen trokken zich dreigend samen en hij staarde Wert- derburn aan. Hot staat niet aan mij, om dat land te verkoopen. zei hij. II weet immers, dat Sir Jozef het over nam, toen toen mijn vader geruï neerd was Wedderburn keek verslagen. Hij wilde niet den indruk maken, alsof hij zich onbescheiden in de particu liere zaken van Eliot wilde dringen. O, ja, ja, zei hij op verlegen toon. Ik wist niet ik bedoel, dat ik weet, dat er een contract bestond tusschen uw vader en Sir Jozef, maar ik wist niet, wat er in stond. Natuur lijk is heit in uw bezit. Ik begreep, dat het je goed ging en daaruit maak te ik natuurlijk op, dat de plantage Wally Ilallow weer in goeden staat was. Eliot schudde met zijn hoofd. Neen, zei hij. Het was mijn plan niet, u dien indruk te ge ven. Het gaat mij goed in dien zin dat ik mijn eigen kost verdien. O ja, juist, zei Wedderburn verlegen. Hoe dit zij, Eliot, mijn jongen, je kunt een paar duizend pond van mij krijgen, hoor, als je ze noodig hebt. om eenige aandeelen te nemen in de groote kopermijn van Byeworthy. Dank u, zei Eliot, met op rechte dankbaarheid, maar ik zal dat niet doen. Het is ontzettend laut, zouden wij niet liever naar bed gaan? Ik zal uw vriendelijkheid nooit ver geten. Zij nomen afscheid om te gaan slapen, en Eliot ging naar zijn ka mer Zijn brein was verwarddie stem fluisterde steeds „Eliot! Eliot!" in zijn ooren. Wie kon dat gerocDen 1 hebben Wie was op dat critieke oogenblik tusschen beiden gekomen, om er hem voor te bewaren, dat hij zijn hart aan een andere vrouw schonk Nu kwamen de woorden van Wedderburn over Wally Ilallow weer in zijn verwarden geest op. Dat con tract tusschen Sir Jozef en zijn vader, waar was dat Hij keek in zijn reis- tasch tusschen de papieren, die hij had meegebracht, maar het contract was er niet bij. Overtuigd, dat hij het in zijn huisje te Byeworthy moest hebben laten liggen, gingen zijn gedachten opeens weer naar het incident in de balzaal terug. De herinnering aan de „Nacht" en liet „Eliot 1 Eliot 1" achtervolgde hem, tot hij in slaap viel en van Nora droomde. Nora sliep dien geheelen nacht niet, Verborgen achter de groote, zware portière, had zij alles gezien en gehooid, wat tusschen Eliot en Flo rence Bartley in de naaste kamer had plaats gegrepen. In haar doods angst had zij zijn naam uitgeroepen en zoodoende voorkomen, dat hij de innige toegenegenheid van Florence Bartley zou aanvaarden zij had bij na zonder het zelf te weten aan hem geroepen, en nu kwelde haar het feit, dat zij het gedaan had met een bijna ondraaglijk gevoel van vernedering. Het was haar alsof zij ir 10 co vel woorden gezegd had Ik heb je lief, EliotO, verlaat mij toch niet Het bal was een succes voor haar geweestzij was belegerd dc or hee ren, die met haar wenscliten te dan sen maar zij had er bij juffrouw Deborah stork op aangedrongen, 0111 onmiddellijk te vertrekken, nadat zij zelf uit de zijkamer was weggeslopen, ofschoon juffrouw Deborah ©r tegen opkwam en wenschte te blijven want juffrouw Deborah was geheel verrukt over het bal en het succes van Ada Merton, en tegelijk vol daan en aangenaam gestemd over haar terugkeer in de gezelschaps kringen. Ik zeg, dat het precies zoo is als in den ouden tijd, lieve, had zij gezegd, toen zij weer in het hotel aankwamen. Ik ben zoo lang be graven geweest, ja, daar lijkt het od. Je ziet c-r heel bekoorlijk uit, lieve je herinnert mij aan mijn eigen meis jesjaren. Zij slurpte de thee, die Nora voor haar heiden had klaargemaakt, en zei plotseling Et was daar een jonge man Ik meen, dart je met hem gedanst hebt Eliot Graham genaamd. Die Mr. Stripley stelde hem voor. Ik moet zien uit te vinden, wie hij is. Ik heb een man gokend van dien naam. Hij moet een bloedverwant van hem zijn. Zij zuchtte zwaar en zat voor zich ■uit te staren. Br was «een tijd hem het een en ander te vragen Mr. Stripley nam mij mee. Hij was heel knap en leek heel veel op Zij zuchtte weer. Maar jij moet naar bed gaan, meisje je ziet er bleek en doodop uit .Te kunt mij een kus geven aLs je dat wilt HOOFDSTUK XXXVI. Een ontmoeting met Sir Jozef. Nora kwam den volgenden morgen bleek cn afgetrokken beneden. Juf frouw Deborah was vervuld van het bal. Wij moeten een visite maken bij Ludy Ferrand, zei ze dat be hoort zoo. en wel vanmiddag. Toen hei middag was, gaf Nora voor hoofdpijn te hebben en juffrouw Deborah ging alleen. Zij kwam zeer voldaan over haar bezoek terug. Een alleraardigste vrouw, die lady Ferrand, zei ze, en haar echtgenoot is ook heel vriendelijk, of- schoon hij geen echt gentleman is. Hij vertelde mij alles omtrent, zijne nieuwe onderneming, de kopermijn van Byeworthy, en ik 'heb er in toege stemd, om eenige aandeelen te ne men. Ik heb mij heel goed geamu seerd. Is je hoofdpijn beter Cyril had nooit hoofdpijn maar och je bent ook maar een meisje l Het spijt mij, z*i Nora. Ik kan liet niet heipon en ik wou, dat ik geen meisje was. Eliot bracht, pus twee dagen latei zijn verplicht bezoek aan Lady Fer rand. Hij was vol medelijden voor het arme vrouwtje, dat er uitgeput en mager uitzag. Zij was heel vriende lijk tegenover hem, zooals zij altijd geweest was. Terwijl hij sprak over liet bul, vond hij gelegenheid om de dame van de „Nacht" ter sprake ia brengen, maar, helaas I lady Ferrand Icon zich barer heelcmaal niet meer herinneren en Eliot kon ongetroost lieengaan. Hij werd verteerd van verlangen, om iets omtrent het mooie meisje, met wie hij gedanst had en die zoo'n eicrenaardigen indruk op hem ge maakt had, te weten te komen. Tot wien kon hij zich wenden Terwijl hij het Park rondwandelde, waarin veel dames uit de groote we reld op dit oogenblik reden of flaneer den. keek hij half onbewust met aan' dacht naar ieder vrouwengelaat, dat hem voorbij wandelde of reed, maat hij kon haar niet vinden. Hij liad een," rusteloos, onvoldaan gevoel, alsof iets in hem voldoening eischto) maar hij wist niet wat. Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5