KWARTJES ADVERTENTIE N ADVERTENTIEN: 1-6 REGELS 25 CENTS 3 PLAATSINGEN f050 BIJ VOORUITBETALING VRAAC-EN-AANBÜDS Over Dli VERKIEZINGEN IN AMERIKA hebben eenige telegrammen al wat meegedeeld. Hoe volledig dc overwinning der Democraten bij de verkiezingen in den slaat Maine is geweest, moge blijken nil liet feit, dat op 31 staats-senato- ren 21 Democraten zijn gekozen, ter wijl er tot dusver in den Senaat van dezen staat slechts 8 Democraten zit ting hadden. Er zijn verschillende verklaringen gezocht voor de nederlaag der Repu blikeinen in Maine, Sommigen zoeken de reden in de teleurstelling van het volk over de houding der orthoxe Re publikeinen bij de Tariefsherziening andoren wijten de nederlaag aan de strengde en plagoribe anti-alkohol- wetgeving in Maine, die onder de be volking van dien staat veel ontevre denheid wekte. Stadsnieuws J u b i 1 Maandag 26 September hoopt de lieer G. H. Hirs den dag te herden ken, waarop hij vóór 40 jaar in dienst trad bij den heer A. F. Kramer, al hier. Stuivers-Spaarbank. Gedurende de maand Augustus worden ingebracht 472 posten met een bedrag van 1088.24, uitbetaald 58 posten met een bedrag van f 894.36 1/2, en afgegeven 25 nieuwe boekjes. Rubriek voor Vragen Goabonneerden hebben het voorreoht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in to zenden by de Rodnotie van Haarlem's Dagblad, Grootc Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, dio niet volledig naam Woonplaats van don inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: lk ben 17 jaar en zou gaarne als koksjongen of iets dierge lijks op een der schepen van de Hol landAmerika-lijn geplaatst worden. Tot wien moet ik mij hiertoe wen den en kan ik dat schriftelijk doen? ANTWOORD: Ja; wend u schrifte lijk tot de directie van genoemde stoomvaartlijn, die hare kantoren te RotLerdam en Amsterdam heeft. VRAAG: Kunt u mij ook zeggen, waar ik een bezwaarschrift tegen de bedrijfsbelasting moet indienen? ANTWOORD: Het staat op uw be lastingbiljet vermeld. VRAAG: Wat moet lk tegen luizen bij kippen en in 't kippenhok doen? ANTWOORD: Neem 1 L. oarbol en voeg hier 15 L. water bij. Met deze oplossing moet u zitstokken en nes ten goed schoonmaken. De kippen zelf moet u eerst wat petroleum on der de vleugels strijven. Ook is het goed, na het schoonmaken, het nacht hok te bestrooien met wat Tabaks- zand. VRAAG: Zoudt u mij ook een weg van Haarlem naar Woerden per fiets kunnen aangeven? ANTWOORD: Haarlem, Heemste de, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sas sen heiin, Roelof Arendsveen, Ter Aar, Aarlanderveel, Zwaminerdam, Bodegraven, Rietveld, Woerden. VRAAG. Een ongehuwde moeder wenscht geheel afstand te doen van haar kind. Bestaan in Nederland in richtingen, waar men die kinderen kosteloos opneemt? ANTWOORD. Neen, wij kennen een aantal vereenigingen voor de jeugu en voor vrouwen, maar eene die op deze wijze kinderen kosteloos opneemt kennen wij niet. VRAAG Ik ben lid eener rechtsper- sconlijke vereeniging, doch heb nooit ergens voor geteekend. Nu neemt de vereeniging een besluit, krachtens hetwelk ieder lid een bedrag in geld moet storten. Kan die vereeniging mij daartoe verplichten ANTWOORD. Het is maar de vraag of het besluit al of niet strijdt met het doel en de bepalingen der vereeni ging, zooals die volgens de statuten luiden. In 't algemeen zijn de beslui ten voor alle leden verbindend. U kunt natuurlijk bedanken, maar voor den tijd, dat u lid zijt, zult u zich aan de wettig genomen besluiten der ver eeniging moeten onderwerpen. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Waterleiding. De werkzaamheden aan den water toren zijn zoover gevorderd, dat de steiger wordt afgebroken. 1 October a.s. zal voor het eerst water worden geleverd. Binnenland DE VLOOT TE AMSTERDAM. Gistermiddag kwam de vloot, die Zaterdag door het Belgische konings paar in oogenschouw zal genomen worden, voor Amsterdam aan. HUISINDUSTRIE IN HET KLEE- DERMAKERSBEDRLJF. Te Amsterdam waren door de be sturen van den Bond in de Kleeding- industrie en den Nederlaudschen Kleedermakerspatroonsbond de Am- 8terdamsche confectiepatroons uitge- noodigd om bet vraagstuk der huis industrie te bespreken. Een zevental van de grootste firma's had aan deze uitnoodiging gevolg gegeven, n.l. de firma's Gohen en Co., Nieuw-Enge- land. Hollenkamp, Kattenburg, Kreymborg, Peek Kloppenburg en Wóstinann. Na een breedvoerige discussie ver klaarden zich ook deze firma's bereid de motie te onderschrijven, die reeds door de uitnoodigende organisaties was aangenomen. In deze motie worden o. a. de vol gende wettelijke maatregelen voor de huisarbeiders gevraagd lo. Registra tie der huisarbeiders 2o. het benoe men van looncommissies ter vaststel ling van mlnimumloonen 3o. scherp toezicht op de werkplaatsen der huis arbeiders met verbod van werken, wanneer deze niet aan bepaalde eischen voldoen 4o. verbod van ar beid in woningen, waar een besmet telijke ziekte heerscht Tevens wordt in de motie uitgespro ken, dat het ter bevordering van de afschaffing der huisindustrie wen- schelijk is, dat de patroons zooveel mogelijk eigen werkplaatsen oprich ten. liet ligt in de bedoeling zoo spoe dig mogelijk een adres tot de Regee ring te richten, waarin zal worden aangedrongen op indiening van een wel Lot bescherming der huisarbei ders. De confectiepatroons in andere ste den zuilen eveneens aangezocht wor den aan deze actie deel to nemen. LANDBOUWTENTOONSTELLING TE HOORN. Hoorn viert thans feest, ter gelegen heid van de landbouwtentoonstelling. Bijna de geheeie stad is versierd en wordt 's avonds feestelijk verlicht. 't Tentoonstellingsterrein is 32500 vierk. meter groot en bevat vele be langrijke inzendingen. Woensdag te 11 uur had een officieele ontvangst op het stadhuis plaats. De burgemeester heette alle aanwezigen welkom, in 't bijzonder den directeur-generaal van den landbouw. Mr. Zaayer dankte namens de Holl. maatsch- van Landbouw voor de ont vangst. Te 1 uur had de officieele opening der tentoonstelling plaats. Eerst werd gesproken door den voorzitter der af- deeling Hoorn, daarna door Mr. Zaayer, die dankte voor de ontvangst en de beste wenschen uitte voor de tentoonstelling. De directeur-generaal van den land bouw zei, getroffen te zijn door de sympathie door Hoorn's ingezetenen betoond. Daarvoor is men erkentelijk. Spreker wees op de energie betoond door den landbouwer op het vereeui- gingsleveu, dat, gesteund van rijks wege, kracht geeft. Toch moet men niet stilstaan, veel blijft nog te doen over Landbouwonderwijs, zorg voor het vrouwelijk deel van den landbouw moeten ter hand worden genomen, evenals de veredeling der cultuurge wassen. De Nederlandsche landbou wer is bereid te leeren. Hij wil zijn kennis vermeerderen, waartoe ook tentoonstellingen kunnen meewerken vooral wanneer het er een is als deze, die een practisclie leerschool zal zijn voor inzenders en bezoekers. Hopen de, dat ze zal medewerken tot verde re ontwikkeling van den landbouw In Noord-Holland, verklaarde hij de tentoonstelling voor geopend. BRANDEN. Te Zijdeveld (N.-H.) zijn afgebrand de niet-verzekerde arbeidershuizen van P. Met en J. Valk. Oorzaak onbekend. BEETGENOMEN. Ze zaten gez-elligjes bij elkaar in het café van L., te Wageningen. Er werd een glos bier gedronken en nog eenenfin, het was er recht gezel lig. liet middelpunt van de belang stelling was een verdediger van Ne- derland's roem van de verre Ooster- stranden, of, om niet te veel en ook niet te weinig te zeggen, 't was iemand gekleed in de uniform van O.-I. militair. Wel zag de uniform er vrij sjofeltjes uit, maar dat was mis schien nog wel het gevolg van het verraad van Toekoe Oemar. Onze Indisch-man was echter niet alleen een echte vechtjas, maar ook een aartegrappenmaker. „Weet je wat", zei hij tegen Geurt A., „je moet ze thuis eens aan het. schrikken maken zeggen dat Jij voor zes jaar geteekend hebt." „Dat gelooven ze toch niet I" merk te Geurt op, wien het plan overigens wel toelachte. „Neen, natuurlijk, zoo niet. Maar je moet dan mijn uniform aantrek ken. Dan zullen zij het wèl gelooven. Ik zal dan zoolang jouw politiekie wel aanschieten," Dat was een ideeneen, maar, je moet toch maar eens bij die blauwe kerels geweest zijn om zoo iets uit te denken. In een minimum van tijd had de omwisseling plaats. Geurt schoot de uniform aan, die vermoedelijk al dienst had gedaan op Atjeh, bij alle Borneo-expedities en er ten slotte bij den overval op Lombok niet beter op was geworden. En de militair trok de Zondagsche bullen aan van Geuit. Te zomen gingen ze nu op weg naar Manuswaard. de woonplaats van Geurt Öp den dijk werd de af spraak gemaakt, dat Geurt Langs den Rijnkant zou loopen, terwijl de aiider den dijk zou houden. Geurt stapte in het veerboolje. Even nog werd de kameraad op den diik toegewuifd en daarop slapie Geurt aan wal. Uit vol le borst klonk het „Veel liever, veel liever zes jaren koloniaal 1 Veel liever, veel Liever zes jaren naai- de Oost I" In minder dan geen tijd wist heel Man usw aard dat Geurt geteekend had. Neen, maar, wat hij genoot Maar, aan alle goede dingen komt een einde en eindelijk vertelde Geurt, dat hij ze allemaal bij den neus genomen had De kameraad spoedig opgezocht maar het vinden ging minder vlug Tot heden tenminste zit Geurt nog altijd met de „schitterende" uni form en is de dappere, oolijke vecht jas nog altijd op pad met Geurt's Zondagsche bullen („De Wagcndmgeir"). EEN WOESTE HOND. Gistermiddag stond te Herpt een woonwagen, waaruit een klein meisje klauterde. Op eens schiet een hond toe, werpt zich op het kind em bracht het zulke vreeselijke wonden aan het hoofd toe, dat een geroepen genees kundige directe opneming in het zie kenhuis te Heusden noodig oordeelde. Men vreest voor het leven van de kleine DE SCHEEPSRAMP. De namen der opvarenden van den schokker U. K. 72, die te Schevonin- gen is verongelukt, au wier lijken zijn gevonden, zijn: Jan Schraal, 18 jaar; Cornells Weerstand, 43 jaar, en P. Kroon, 34 jaar. Vermist wordt nog Jan Bakker, de schipper, 67 jaar. Het vermoeden bestaat, dat de schokker in den feilen regen tegen het Zuider havenhoofd is geslagen en toen is ge kanteld. ONGELUKKEN. Te Diever (Dr.) heeft con droevig ongeval niet doodelijken afloop plaats gehad. Bij het dorschon met eene paardek racht-dorschmachine ten hui ze van den landbouwer II. Krol, kwam zijn vrouw te dicht bij de ma chine, deze greep haar, zoodat ze on middellijk den dood vond tusschen de deelen der machine. NEDERLANDSCH OF FRANSCH. Nog altijd duurt in de pers van België en van ons eigen land, de strijd, of bij t bezoek van 't Belgi sche koningspaar Fransch of Neder- landsch gesproken zal worden. De Viaamsche correspondent van 't Hbld. schrijft o.a.: „Zoo luidt het alom in Belgische bladen opgenomen bericht. Koning Albert zal dus ln Nederland met Fransche redevoeringen worden ont haald en hij zal in het Fransch daar op antwoorden „suivant la tradi tion Hij zal de Koningin van het „broedervolk" uit het Noorden met Fransche complimenten begroeten, hij zal langs Fransche welsprekend heid zijne toasten voeren. Het heele Nederlandsche hof zal Fransch pra ten. En dat alles: „suivant la tradi tion". 'twee Duitsch sprekende vorsten als Keizer Franz Jozef en Keizei- Wil-, helm, in liet Duitsch gehouden. Wij weten wel zeer zeker dat de koning van Engeland een hem officieel be- zoekeiKlen Amerikaaaschen hoog- wo arcLigheidsbokloeder niet in het Fransch zou toespreken. En wij her inneren er aan dat do Duitsoho Kei zer, toen hij bij zijn laatste bezoek aan ons land, aan den. officieelen feestmaaltijd door H. M. onze Ko ningin. in het Fransch was toegespro ken, in het Duitsch antwoordde, de taal die hij natuurlijk in den om gang met Koningin Wil helmin g voortdurend had gebezigd. Wat zou natuurlijker zijn dan dat Koning Al- brecht, die ons geteekend wordt als een incnsch met ruime begrippen en van vrije beweging, als galant man onze Koningin autwoordde in de taal van haar volk, haar eigen taal? Zou het dan niet jammer zijn indien on- ze Koningin bem had toegesproken in een andere, die zij uit beleefdheid voor hem niet. behoefde te gebruiken? In oudie gebruiken kan iets eer biedwaardigs schuilen, zeker. Maar zij kunnen geen kracht hebben voor alle tijden en alle gelegenheden. En geen mooiere gelegenheid dan deze kan zich voordoen om dat te bewij- 't Hbld. meldt nog nader: Aan het galadiner op heden, Don derdagavond, zal door H. M. de Ko ningin een rede in de Fransche taal gehouden worden. Hiervan wordt de volgende verklaring gegeven. Tot dus ver is de diplomatieke taal ana het Nederlandsche hof het Fransch ge weest, en hiervan is nooit afgeweken, zelfs niet bij het bezoek van den Duitschen Keizer. schadelijkheid of onschadelijkheid van saccharine voor de gezondheid, waarbij hij uit de tegenstrijdige uit komsten van verschillende proefne mingen de slotsom trekt, dat de posi tieve schadelijkheid van saccharine zeker niet zeer in-het-oogvallend is. Daarbij wijst hij echter terecht op de zeer ongelijke waardeering van het begrip schadelijk voor de gezond heid. De redenen besprekende, welke de verschillende landen er toe gebracht hebben wettelijke bepalingen met be trekking tot het gebruik van saccha rine uit t.e vaardigen, komt prof. Wijs man er toe een wettelijke beperking der oneerlijke concurrentie met ver vanging van suiker door saccharine, door een verbod van het gebruik van saccharine bij de bereiding van voe dingsmiddelen, aan te bevelen. Hij be rekent dat de invoer van saccharine in ons land (gemiddeld 20.200 kg. per jaar) de suikerindustrie benadeelt en de schatkist door niet verkregen ac cijns 3 millioen per jaar). ln de conferentie te Parijs werd o. a. een project behandeld van een in ternationale conventie ter bestrijding van den smokkelhandel in deze stof. Dit project is bij het verslag gevoegd. De verslaggever meent, dat Neder- land's belang medebrengt zich bij die conventie aan te sluiten en raadt den minister aan daartoe de noodige stap pen te doen. Sport en Wedstrijden De traditie is een heilig ding. Zij is eene inerte kracht, waartegen vaak de levend» reden falen moet. Het kan eene traditie zijn, Fransch te spre ken in officieelen kring, waair beide converseerders de onzijdige bemidde ling eener diplomatieke taal verplicht zijn aan te wenden. Het is dan een» gelukkige traditie. Laat Engeland met Rusland in het Fransch onder handelen, is cfat niet heel billijk? Het Ls, zoo zegt gij, ook heel billijk dat België en Nederland onderhande len gaan in het Fransch. JaweL Suivant la tradition. Maar... Maar Albert is ook die koning der Vlamingen, de koning van vier mil joen Vlamingen. En de Vlamingen zijn méér dan de buren der Neder landers; zij zijn er de broeders van, zij hebben eene zelfde moeder: het Nederlandsch. De moedertaal is- geen politieke band, het is een band van het vleeoch en bloed. Waar politieke banden de harten koud laten, wekt de band van het bloed de krachten der drift en de zoetheid der liefde. Niet straffeloos zal ooit de politiek de bandien der levende moedersprnke krenken, omdat de politiek slechte een daad van menschelijlce kunde en de moedersprake een gave is van God." De redactie van 't Hbld. voegt daar o.m. aan toe: Maar ook zouden wij het zeer waar- deeren voor ons eigen gevoel, wan neer kon blijken, dat de macht van eigen taal, de trots op eigen taal zoo sterk waren geworden, dat zij de taaie ka-acht van oude etiquette had- de a overwonnen. Het Fransch ie lang de taal der hoven, der diploma ten, der groote wereld geweest, maar het is dat sinds lang niet meer. Wij herinneren ons redevoeringen van Indien daarvan nu wordt afgewe ken, zou dit kunnen worden opgevat als een inmenging van H. M. de Ko ningin in den taalstrijd van België, althans het zou aldus door de Vla mingen worden uitgelegd. En het hof meent dat het hoofd van den Sta,at zich hiertoe niet mag leenen. Wanneer mocht worden opgemerkt, dat bij andere ontvangsten Neder landsch zal gesproken worden, dan zij hierop geantwoord, dat die perso nen, zelfs al zijn zij autoriteiten, niet zijn bet hoofd van den Staat, dat aon een diplomatiek diner een vorst ont vangt en daarbij niet afwijkt van de steeds gevolgde gewoonte om de di plomatieke taal te gebruiken. GEHUWDE VROUWELIJKE RIJKS AMBTENAREN EN ONDER- - k WIJZERESSEN, Het hoofdbestuur der Maatschappij tot nut van het algemeen heeft aan de Tweede Kamer een adres met toe lichting gezonden naar aanleiding van het ontwerp van wet betreffende de regeling van de positie van vrou welijke rijksambtenaren en onderwij zeressen bij het, openbaar lager ou derwijs, die in het huwelijk treden, met verzoek dit ontwerp niet aan te nemen. SACCHARINE-CONFERENTIE. Het „Tijdschrift voor Geneeskunde" vestigt de aandacht op het in een af zonderlijk bijvoegsel der Ned. St.-Ct. verschenen verslag betreffende den van 15 tot 19 November 1909 te Pa rijs gehouden Saccharine-conferentie. Het verslag is uitgebracht door prof. H. P. Wijsman, die op het congres de Nederlandsche regeering vertegen woordigde: Bij de behandeling van het bezwaar uit hygiënisch oogpunt tegen do ver vanging van suiker door saccharine (in hoedanigheid van genotmdidel, hetgeen de saccharine uitsluitend kan wezen) bespreekt deze de vraaa der Jan Olieslagers, de Lucbtkoning Woensdag is Jantje de lucht inge gaan. Tweemaal heeft hij gevlogen, prachtig mooi en indrukwekkend, 's Morgeus over de Anistelsiad, een twaalf minuten, en 's middags ten aanschouw» van een vele duizend koppige menigte gedurende vijf en twintig minuten buven hei. vliegter rein en de aangrenzende velden, waar die koeien en paarden opge schrikt uit hun landelijke rust door het snorrend motor-geluid, „aan den haalgingen. Omstreeks 3 uur ln dien zemnigen na-zomermiddag maakte de aviuteur zT. opwachting op het feestterrein, waar de vele wapperende vlaggen nog de aanwezigheid van een briesje verkondigden. Zou-ie vanmiddag vliegen, was de vraag, die op een ieders gezicht te lezen stond'? En geen wonder. Na zoovele vergeeteche tochten, tochten door regen en wind, na op offering van zooveel tijd en moeite er waren er die iederen middag van Zaterdag af de reis naar Halfweg ,,'t Kalfje" hadden gemaakt hoopte men nu eindelijk eens op een goed resultaat. Wel, Olieslagers, wat denkt u er van, was de vraag van zijne vele aanhangers. Ja, due wind, die ruukwindjes zijn niet erg te vertrouwen. Do menscben aan het eond van het veld moeten weg. Vanmorgen was ik daar enkele meters boven, één ruukwindje en dan... als er dooden vallen, daar waag ik mij niet aan. En Ijsbeerend liep Jan heen en weer. Velen gaven hem groot gelijk. Mijnheer Boon en de andere oom- missieleden zaten met de handen in het haar. Zet maar eens zoo'n hon derdvoudige menschenmenigte op zij. Da's gemakkelijker gezegd dan ge daan. Goede raad was duur. Benige commissie-leden gaan naar de in gevaar verkeerende menschen, wijzen hen 'op het kritieke van hun toestand. Jan zelf doet ook nog een duit in het zakjp en het resultaat,,,, slechte enkele duimen gaat de com pacte meuschenmassa achteruit. Jan zal wel voorzichtig wezen, ze ver trouwen op Jan, maar Jan vertrouwt niet op de... ruukwindjes. Domme menschen, arme Jan. Eerst wilde het weer niet mede werken, en nu de menschen niet. 't Is om tureluursch te worden. Inmiddels was de Blériot-mono- plaue op het plankier gereden, na tuurlijk onder daverende toejuichin gen, want evenals z'n baas profi teert zoo'n wiebelig ding ook van. het enthousiasme der bewonderaars. Jan teruggekeerd, in het vliegpak gestoken, kijkt z'n toestel nog eens flink na en zegt dat hij vliegen zal, als die menigte aan het eind van het veld maar van goeden wille te. Als ik in de luwte ben., mogen ze terug komen, nu moeten ze achteruit. Deze boodschap wordt overge bracht, een paar politie-dienaTen zet ten er de noodige kracht bij, en de menigte blijkt van goeden wille. Eenige oogenblikken later is het eind-terrein vrij en l>estijigt Jan om streeks 4 uur onder luidie bijvalsbe tuigingen z'n Blériot De schroef wordt rondgedraaid. „Allez contèct", weerklinkt uit Olie slager'» mond en even later na een klein aanloopje over het plankier en een dito over het grasveld, gaat het toestel prachtig, statig de hoogte in, al hooger en hooger. Eerst recht vooruit, daarna in schuin linksche richting, dan zwenkend om vervol gens weder over het veld te komen en breede, steeds breeder wordende cir kels in het, luchtruim te beschrijven. Door mijn kijker kan ik hem volgen, nu eens rijzend, dan weer dalend of duikend, dichter bijkomend of zich verwijderend, maar altijd even statig, sierlijk. Prachtig kalm, bijna onbeweeglijk vliegt het toestel door de lucht, ge lijk Jan's auto langs die wegen. En vol bewondering staart do menschen- zee naar boven, vol 'bewondering YOór do mooie uitvinding, vol'eerbied voor den koenen vliegmenscli, die bij hel passeeren van het terrein de dui zendvoudige j ibelklankei* met een k doelt- ge w ui f beantw oor d Eindelijk na ongeveer 25 minuten in hooger sferen te hebben vertoefd., daalt de Blériot weer geleidelijk heel toovillig schuins over 'Je hoof den der eerst weerspannig© .menigte op het plankier, waar een enthou siast publiek hem niet jubelkreten ilkomt. Velen drukken hem de hand; anderen hangen hem een krans om en niet lang duurt het of Jan, nog nat van de vochtig© lucht, cn de heer N. J. Boon, Directeur-Uitgever van ,De Prins", de organisator der Am* sterdomsche Vliegwcek, staan te mid den van een kring vrk-nden, vereer ders en bewonderaars. Namens dia allen spreekt de heer C- Corvey, de voorzitter van de Amsterdamse he Luchtvaar bvereeniging, hen heiden toe. Allereerst een woord van hulde aan den held van den dag voor zijne kra nige vluchten, en dan aan den heer Boon voor zijn initiatief. Door hem was het mogelijk, dat Amsterdam nu eens in navolging van de provincie een vliegwcek kreeg. En al zijn de elementen niet ons geweest, toch heeft deze dag nog veel goed gemaakt, en hebben heel mooie vluchten geprofi teerd. Daarvoor verdient de heer Boon ons aller dank. En wat ik ook zoo mooi van u vond, mijnheer 'Boon, zei de spreker, dat is dat toen Zaterdag op Oliesla gers pressie was uitgeoefend om te gaan vliegen, en hij dan ook wilde vliegen, u het was, die niet achteraf stelling van uw persoonlijke en an dere belangen, Olieslagers het vliegen verbood. U wilde geen menschenle- ven wagen. Dat was kranig. Dat dient gehuldigd. En meteen bood spr. hem een lauwerkrans aan. Met luide hoera's stemden de aan- ezigon met deze woorden en huldi ging in. Jon werd op den schouder geno men, bekranst en al, en zoo langs de hem luid toejuichende toeschouwers gedragen; daarachter volgden de heer Boon, eveneens gelauwerd, met Ijn echtgenoot». Het was een ware zegetocht, oen OïV vergefelijk oogenblik; een prachtig slot van een welgeslaagden vliegdag. Eenige oogenblikken later was do monoplane weer in z'n bergplaats; e:i Jan verkleed. Hij werd onophou delijk lastig gevallen om prentbrief kaarten met z'n handteekening, een aardig aandenken. Na enkele van z'n handteekening te heil ben voorzien, liep hij dan ook heen, naar zijn toestel, dat de mon teurs reeds aan 't aftakelen waren voor de reis uuar Leeuwarden, waar hij nog deze week moet vliegen, Voor een onderhoud, zooals ik in dertijd met Van Maasdijk had gehad, was in 't geheel geen tijd. Jantje moest naar Krasnapolsky en dan... steeds maar weer voort met zij.i automobiel, zorgen dat alles voor Leeuwarden in orde kwam. Toch is het nog wel e.ens aardig iets te vernemen omtrent den koenen vlieger; HOE JAN TOT DE VLIEGSPORT kwam. Daarom ontlecnen wij hieron der een en ander aan het vliegnum- r van „De Prins" Over het slagveld leidt de wog naar roem", zei Alexander de Groote; Olieslagers zegt: „Neen, door het luchtruim." Of hij altijd zoo'n voorliefde voor de beweeg-methode der vogels had? Dat niet; maar er zat al jong een soort jacht in hom, oen onverwiabare sporlgeest, die wonderen deed. Nauwelijks 15 jaar, of hij werpt zich in het sportleven, kloek, vastbe raden, onversaagd, maar zeker en vol zelfvei'trouwen; 't is een Napoleon spé; als er in het laatst, van de 18e iw fietsen, auto's en vliegers in ge bruik geweest waren, ik verzeker u, dat „de kleine Nap" zich - geweerd a hebben. Olieslagers grijpt éérst naar de fiets en spoedig doet hij het publiek duizelen door zijne snelheid bewegen; C'est effroyaiit de le voir voior, oe démon".-, hoorde ik zeggen op een concours. Dat fietsen wordt hem te een tor ig; wacht: er is iets andeirs in het t'-fichlet. De Mi- nervafabriek van motorrijwielen opent het uitzicht op wat kloe ken werk. In, het velodroom van Minerva" vloog hij letterlijk over do baan en weldra viert hij met zijn makker Arthur van der Stuyft in 1904 te Hamburg zijn eerste triomfen; aan gemoedigd door dit succes verwerft hij in 1904 in de reuzen'oours Parijs Bordeaux—Parijs, 1200 KM., met een half uur voorsprong, de zegepraal; 66 mededingers heeft hij duchtig ge klopt Olieslagers is de onoverwin nelijke geworden; „die bi... Antwerpc sche Duivel", zegt een dor verslage nen, (Jp'e op den kampioensprïjs gere kend had... en zit, die bijnaam wordt zijn, eere-titel en wanneer onze kinds kinderen de sport-annailen, opslaan, zullen ze den naam „Antwerpse ha Duivel" vinden evenals men thane in de geschiedbladen: „De held der Thermopylen", „De Leeuw van Vlaanderen", en „de Schrik dar Zeeën," leest. Zijn gesternte gaat steeds rijzen; natuurlijk zult ge zeg gen.,. „hij moet de lucht ln." Neen,,, mijn waarden, zoo vèr zijn we nog

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6