Jongens en Meis jes in den groei Scott's Emulsion waarvoor een nieuwe kostenop gaaf zal worden gevraagd. Aangeboden werd een pensioens verordening voor weduwen en wee- 7.CU van gemeente-ambtenaren en een retriebulie-verordening voor betaald schoolgeld vastgesteld. Daarna kwam een voorstel van B. en W. aan de orde tof het leggen van violen bij hot buiten de Nachtegaal on de villa's van de heeren Lefebvre en Van dor Dreggen.- Vooral de laatsten yijii nogal kostbaar en meegedeeld werd, dat een der belanghebbenden het riool niet in zijn tuin verkiest te hebben Wel acht de heer DE WAAL M \LRFIJT die rioleering noodig, daar na een regenbui de weg er blank staat. De heer TED1NG VAN BERK HOLT meent, dat wanneer men het riool niet ln zitn tuin wil hebben, men maar verzuipen moet. (Gelach.) Die parkmenschen stellen hooge eischen, ze willen riolen hebben als in de stad. Bjj spreker staat het hek ook blank, maar hij klaagt niet Als hieraan vol daan wordt, komt spr. ook op voor Aerdenhout en Vogelenzang. Besloten wordt een riool te leggen alleen voor de villa aan den Tettero de weg en niet voor de andere. De heer MALEF1JT kan zich daarmee niet vereenigen. Aangekondigd wordt een geheime zitting voor de twee laatste punten dor agenda Bloemendaalsche Bosch en Waterleiding. De heer BIJVOET vraagt, hoe het staat met de klaringsbak achter de R. K, kerk. De VOORZITTER antwoordt, dat dit een nachtmerrie is van B. en W. <b: heer Roozen vau den Zijlweg wil de klaringsbak op zijn terrein heb ben, nu heelt hij er een moddersloot en vindt dat aangenamer. De heer BIJVOET stelt onteigening voor. Daaromtrent zullen B. en W. voorstellen doen. De heer ROOZEN Jr. wijst er op, dat de natuurlijke grens tusschen Bloemondaal en Haarlem zoo wordt bedorven. Het opgebrachte zand bij den Juliuuaweg ligt grootendeels in de Delft. Do VOORZITTER antwoordt, dat dezó terreinen wel zeer spoedig be bouwd zullen zijn. De heer TEDING VAN BERKHOUT klaagt er over, dat tijdens de afwezig heid van den burgemeester vuilnis van Vogelenzang op den Doodweg is gestort, waarin zelfs zielen van fles- SChóii ïaten, tot groot gevaar voor paarden. De heer DE WAAL MALBFIJT deelt mede, dut de opzichter alleen verlof had om een gat er mee dicht te ma ken, met vuilnis waar niets in zat. Hij hooft het evenwel ook aan den ande ren kant gedaan. Zoodra het gemeen tebestuur dat -vernam, heeft het on middellijk den weg afgehakt en met schoon zand afgedekt. De Raad gaat over in comité. HEEMSTEDE. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. In do Donderdagavond gehouden raadsvergadering was alleen de heer Hoeker wegens ongesteldheid afwe- Allereerst kwam aan de orde de vaststelling van een verordening op de heffing en invordering van tolgel den op den Binnenweg en de, Camp laan. Een voi igan keer is, zooals onze lezers weten, besloten den tol op den Binnenweg te behouden en een nieu wen tol aan de Camplaan op te rich ten. De VOORZITTER deelde mede, dat aan B. en W is kennis gegeven, dat bij H. M. de Koningin en Gedeputeer de Staten van Noord-Holland ver schillende adressen zijo ingekomen, waarin verzocht wordt, het oprichten van een tol aan de Camplaan, n goed te keuren. De adressen zijn ronden le. door verschillende inge zetenen, 2e. door de Vereeniging voor verfraaiing van Haarlem en Omstre ken en ter bevordering van t Vreem delingenverkeer, 3e. door eenzelfde veroei liging voor Heemstede en Ben- nebroek, on 4e. door het gemeentebe stuur van Haarlemmermeer. Het ooilege. van B. en W. zal aan de autoriteiten de notulen der vorige vergadering overleggen. De heer VAN MEEUWEN stelde voor, om de verordening thans niet te behandelen, maar .perst af te wach ten. welk besluit door de Kroon ge il runen zal worden. Er is kans, dat het raadsbesluit tot het instellen van den tol niet wordt goedgekeurd, zoo dat al het werk dan overbodig wordt. Spreker heeft den vorigen keer tegen de tollen gestemd, en als de raad nu nog zou kunnen besluiten, om op het genomen besluit terug te komen, dan zou spreker dat toejuichen. De heer HONIG zei, dat hij als voorstander der tollen door de adres sen niet tot andere gedachten is geko men. Het adres van Haarlemmermeer begreep spreker heelernaal niet. De Haarlemmermeerdere klagen over den slechten toestand van den Meer weg, nu zullen we dien verbeteren, en is het nu niet billijk, dat de ge bruikers van den weg daar iels voor betalen 'De VOORZITTER antwoordde den heer Van Meeuwen, dat zijn denk beeld niet toegepast kan worden. H. M. de Koningin kan alleen beslissen over een verordening en niet over een beginsel-besluit Hierna werd overgegaan tot artikelsgewijze behandeling van verordeningen. Bij doorrijding door de gemeente behoeft slechts aan één tol betaald te worden. Paarden of muilezels onder den za del moeten 2 1/2 cent betalen, boeren- w agens zonder veeren 5 cent per paard, rijtuigen op veeren 71/2 cent per paard, voor voertuigen met me chanische kracht Voortbewogen 2 1,2 cent per wiel. Het tolgeld kan uitge kocht worden voor jaarabonnemen ten. Voor een paard onder len zadel 2.50, voor rijtuig zonder veeren f3, Idem met 2 paarden f 5, voor rijtuig mot voeren 6, idem voor twee paar den f 7, voor rijtuigen met twee of moer paarden 10, voor voertuigen mot mechanische kracht voortbewo gen f2.50 per wiel. Paarden zijn met muilezels en ezels gelijkgesteld. Do verordeningen werden goedge keurd De gemeenterekening met de reke ning der gasfabriek, dienst 1909, wer den goedgekeurd, nadat de heer HONIG namens de financieele com- -ie gunstig rapport had uitge bracht. De heer VAN DEN BERG zei, dat do post betreffende de verpleging in do ziekenhuizen, zijn aandacht heeft getrokken. Die post is hoog. Wel is hot waar, dat het hier menschenle- vens geldt, en waar de academie spreekt, moeten de leeken zwijgen. Spreker is leek en men zou hem dus kunnen zoggen bemoei je üiaar liever met zieke bloembollen. Toch waagt spreker het, wat Le zeggen. Hij hoeft meegemaakt, dat knappe doctoren in Haarlem mooie operaties in de huiskamers verricht hebben. Spreker heeft den indruk, dat men in Heemstede nogal gemakkelijk is, om de zieken naar de ziekenhuizen te zenden. Daarom dringt spreker er op aan, de patiënten niet zoo heel spoe dig naar de ziekenhuizen le zenden, want anders is dit te nadeelig voor de gemeentekas. De VOORZITTER antwoordde, dat Heemstede in een gunstige pos,üe verkeert. De onvermogende zieken kunnen tegen geringe kosten 5n de Haorlemsche inrichtingen 'erpieegd worden. Als Heemstede een afzonder lijk gelegen gemeente was, zou het een eigen ziekenhuis moeten l ebben, en dan zouden de kosten nog veel, misschien wel viermaal zooveel, hoo- ger zijn. De doctoren zullen u zeggen, dat bij operaties in de ziekenhuizen de kans op beterschap grooter is. Men mag dus die grootere kans niet aan de min- of onvermogenden ont houden. Misschien zit er zelfs voor deel in voor de gemeente. Als een arbeider ziek is en sterft, dan komt zijn gezin ten laste van het armbe stuur. Statistieken over deze zaak be staan natuurlijk niet. Spreker goeft de verzekering, dat hij altijd nauwlettend op de ingeko men verzoeken acht slaat Wel is het waar, dat zoo lang de raad aan spreker de bevoegdheid geeft, om over de aanvragen te beslissen, hij er lichter toe zal ov-u-gaan, om een vergunning te g e v en, dan om er een te weigere n. (Applaus van de raadsleden en op de publieke tri bune. Do heer HONIG sprak bijzondere hulde uit voor de samenstelling der rekening van de gasfabriek. Het heeft de commissie genoegen gedaan, dat enkele hocgere bedragen zijn afge- schrevm, dan eerst was vourgeno- mcn. Het blijkt, dat Heemstede een wijs besluit genomen heeft, toen de gasfabciek werd opgericht Ook werd de rekening van het bur gerlijk armbestuur goedgekeurd, na dat de financieele commissie daartoe geadviseerd heeft De bc-grooting der gemeente, van de gasfabriek, de waterleiding en het burgerlijk armbestuur, voor 1911, werden door B. en W. aangeboden. Deze stukken zullen gedrukt en aan de leden rondgezonden worden. Reeds deelde de VOORZITTER mede, dat voorgesteld wordt de opcenten op de personeels belasting niet te verhoo- gen. (Een zacht applausje). Nu werd behandeld de begrooting voor de waterleiding voor de maan den October—December 1910. De wa terleiding zal namelijk op 1 October in werking gesteld worden. De lieer HONIG adviseerde namens de financieele commissie tot goedkeu ring. De commissie heeft den indruk gekregen, dat de financieele resulta ten van de waterleiding vrij gunstig zullen zijn. De financieele offers zul len niet, zoo groot zijn, als men vroe ger wel eens gevreesd heeft Nu kwam aan de orde de benoe ming van leden der financieele com missie. De heer HONIG (voorzitter der commissie) pleitte voor versch bloed in de commissie. Hij zou dus een mo gelijke herbenoeming niet aannemen. Het zou gvwenscht zijn, telkens één nieuw lid te kiezen, dan blijft elk lid er drie jaar in. Voor een voorzitter waren 6 stem men uitgebracht op den heer Honig, die dus was herkozen. De heer HONIG bedankte voor benoeming. Alsnu werd gekozen de heer der Eykcn, die zich de benoeming liet welgevallen. '1 o*. leden werden gekozen de heeren Van den Berg en Preyde. De heer VAN DEN BERG bedankte. De VOORZITTER drong er op aan, om de benoeming toch aan fe nemen, omdat hij toch pas een jaar ih de commissie zit De heer Honig deed dit ai vier jaar. De heer VAN DEN BERG Ik zou de reien voor mijn bedanken fetter in uw particuliere kamer kunnen zeg gen. De VOORZITTER Daar zit ik nu piet Hierop werd opnieuw gestemd de heer Droog aangewezen. Deze nam de benoeming aan. Alsnu werden leden der plantsoen- commissie gekozen. Tot voorzitter werd gekozen de burgemeester, en tot leden de heeren Crommelin en Van Meeuwen. De VOORZITTER bracht hulde aan de afgetreden leden der financieele commissie, de heeren Honig en Van den Berg. Het volgende punt der agenda was de wijziging der verordening op de heffing en invordering van retributie- geld en der regeling met de gemeente Haarlem inzake het middelbaar dei wijs. De Minister van Binnenlandsche Zaken wenschte eenige redactie-wijzi gingen in het raadsbesluit van 24 Augustus j.L Eenige redactie-wijzigingen werden goedgekeurd. Besloten werd nog voor jougelui, wier ouders elders wonen, zoogenaamde kos;leerlingen) geen te gemoetkoming te geven. B. en \V. stelden voor, het gasbui- zcnnoL uit te breiden, namelijk voor eenige nieuwe perceelen op Bosch en Vaart en lepenlaan. Dit werd goedgekeurd. Naar aanleiding van een vraag van den heer Hoeker in de vorige verga dering, hadden B. en W. een rap port gevraagd over het leggen van ecu riool ten noorden Yan de Glipper- brug De kosten bod ragen 768, wat nogal hoog is, doordat het bij een brug al tijd moeilijk werken is, omdat daar diep gegraven moet worden. B. en W. stelden voor, in beginsel te besluiten, om het riool te Het ls gewenscht, het nu le doen, bm-j dat er nu bestrutingswarken tijn. De heer HONIG herinnerde er nan, dat eenige jaren geleden een verzoek van bewoners aan den Heerenweg, om daar een riool te leggen, is afge wezen. Is liet aan de Glipperbrug nut tiger Do VOORZITTER Allereerst is de Heeren weg een rijksweg. Ook is toen op den Heerenwog wel een gedeelte riool gelegd, namelijk daar waar het 't meeste noodig was. De lieer VAN MEEUWEN vond de uitgaaf hoog. Vooral waar er hier slechts weinig bewoners van Kunnen profiteoren Kan op een goedkoopexe manier geen verbetering verkregen worden, b.v. door het aanbrengen van straatkolken Ook voor andere dee- len van Heemstede zou dit aan te be velen zijn. Er zijn plaatsen, waar bij regen de voetpaden geheel onder wa ter staan, zoodat de bewoners plan ken moeten leggen, om op den weg te komen. Spreker heeft vooral het oog op den Heeren weg. De VOORZITTER Dat ls een rijksweg en het rijk moet voor afwa tering zorgdragen. Bij straatkolken moet er toch ook een afwatering zijn. Op voorstel van den heer HONIG werd het voorstel aangehouden tot de volgende vergadering. B. en W. vroegen een blanco crediet voor de benoeming van een deskundi ge voor de reorganisatie van de brandweer in verband met de wa- Lerleiding. De brandweer zal gereor ganiseerd moeten worden, want voortaan zal vooral gewerkt kunnen worden met brandkranen en slangen- wagens. Do VOORZITTER deelde mede, dat B. en W. het oog hebben op een com mandant van de brandweer te Bus- sum. Dit voorstel werd goedgekeurd. Hierop kwamen eenige ingekomen stukken in behandeling, die voor ken nisgeving werden aangenomen. Bij de RONDVRAAG vroeg de heer DROOG, of nog geen antwoord gekomen is op het verzoek aan de regeering, tot verlaging der klasse voor de personeele belasting. De VOORZITTER antwoordde ont kennend. In den regel gebeurt dit bij een algemeene herziening, waarop nog het wachten is. Ook vroeg de lieer DROOG, of B. en W. geen maatregelen kunnen nemen ter verbetering tot mindere veront reiniging van de Bleekersvaart, zon der evenwel de industrie te veel te be- nadeelen. De VOORZITTER achtte deze zaak niet eenvoudig, maar zal de zuuk in het college van B. en W. ter sprake brengen. De heer CROMMELIN klaagde over den slechten toestand van den Meer weg. De VOORZITTER zei eenige verbe tering toe. De heer VAN MEEUWEN sprak weer over de wegen, die vaak onder water slaan. Al is de Heerenweg rijkseigendom, de bewoners ;.:jn toch inwoners van Heemstede en hebben recht op verbetering. Kan de gemeen te geen verzoek aan het rijk rich ten De VOORZITTER zei dit toe. Hierna werd de vergadering geslo ten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 80 Cts. per regel. verliezen weldra hun matheid, worden dikker, levendig en vroolyk indien men ze geregeld Scolt's Emulsion laat gebruiken. De zuiverste, meest versterkende levertraan zonder dien leelyken smaak of zwaar gevoel in de maag-het resultaat bereikt door het unique Scott proces. Een proefneming zal U verrukken. De echte Enkele minuten later reeos, te 12 uur 15 minuten, rolde do extra-trein uit Brussel, onder liet donderen van saluutschoten, het station binnen. An dermaal sloegen de tamboers hunne mooie, onder don stationskap hoog opklinkende roffels, en werd door de pijpers do eerc-marsch geblazen. Op nieuw klonk hot commando „presen teert geweer en toen ving de mu ziek met de Brabangonne, het Belgi sche volkslied, aan. Op het perron ontblootten allen het hoofd. H. M. de Koningin; die zich met gevolg weer op het perron had bege ven, begrootte den koning der Bel gen. II. M. mankte voor haar gast een- buiging an koning Albrecht gaf zijn Gastvrouwe een handkus. Hier op volgde do omhelzing van beule Ko ninginnen. Prins Hendrik groette nu het Bel gische koningspaar en toen volgde de voorstelling door H. M. van de voorname personen op het perron aanwezig, en die een stoet vormden vol schittering van gouden uniformen en élégance. Koningin Elisabeth droeg een robe van heliotrope-kleurige zijde met lan gen sleep, een zwart fluweelen man tel, tot de knieën reikend, langS de schouders omzoomd door een rand beverbont en een grooten hoed met hongen bol en broeden, afhangenden rand, geheel overtrokken met zwarte ziide en gegarneerd met wuivende reigerveeren. Koningin W'ilhelmina droeg een zwaar gcsoutacheerd mantelcostuum van witte zijde met korte stola van marterbont en een grooten toque van witte tule, gegarneerd met aigrette. Koning Albrecht droeg de gene- raals-uniform en het grootkruis van de Orde van den Nederlandschen Leeuw, Prins Hendrik, eveneens in de uniform van generaal, was ge tooid met den breeden purperen band en het grootkruis van de Leopold- orde van België. H. M. de Koningin inspecteerde, terwijl de muziek de Brabangonne deed klinken, mot Z. M. den koning der Belgen de eere-wacht, waarna de vorstelijke pcrsoneui eu hun gevolg zich naai- de koninklijke wachtkamer begaven. De hier aanwezige autoritei ten werden voorgesteld, alles in Fransche taal. Te half een werden onder ovaties tarj het publick de rijtuigen bestegen, om naar hot Paleis op den Dam te rijden. DE OPTOCHT. De tienduizenden toeschouwers, die voor het station, langs het Dam- k en op den Dam dicht opeengepakt stonden, begroetten de vorstelijke personen met lulde hoera's. De galakoetsen reden stapvoets, zoo dat de toeschouwers goed konden zien. De stoet werd voorafgegaan door een tweetal rijtuigen, eerste de burgemeester der hoofdstai en in het tweede een kamerheer ei de grootmeester van het Kon. Huis waren gezeten. Daarop volgde net eere-escorte huzaren ter sterkte van een half escadron, dat den stoet ojrende. De Koninklijke familie en haar vor stelijke gasten volgden in twee» k la Daumont gereden met zes paarden bespannen galakoetsen. In het eerste hadden de beide staatshoofden plaats genomen, Koning Albert ter rechter zijde van Koningin Wilhelmina ge zeten. In d© tweede galakoets volgden Ko ningin Elizabeth en de Prins der Ne derlanden. Beide rijtuigen waren door ordonnans-officieren geëscor- ■y- kT w Eenïg© muscum-aulorlteften wér den door H. M. aan Ilaar gasten voor gesteld, o.a. da architect de hoer P. J. H. Cuypers. Em kleindochtertje van den direc teur en een dochtertje van prof. Six boden bloemen aan de Vorstinnen. Met veel belangstelling werden dc schilderijen bezichtigd. Geruimen tijd werd o.a. in den Rembrandt-uitbouw vertoefd, waar De Nachtwacht" gedurende vele mi nuten werd gadegeslagen. 't Guldenboek werd door de hooge bezoekers geteekend. 't Boek bevat ook de handleokoning van den Duit- schen keizer. Hierna werd naar 't STADHUIS gereden. De hooge bezoekers werden door den burgemeester en een commissie uit den Raad ontvangen. Dochtertjes van wethouder Jitta en van wethouder De Vries boden ko ningin Wilhelmina en koningin Eli sabeth bouquetten aau. De raadszaal was versierd. De tribunes waren door tapijten en schilderijen gemaskeerd, groepen laurieren en palmen, met enkele le lies daartusschen, vulden de leelijke hoeken. Slechts vier zetels waren in de zaal, voor de Vorstelijke personen, geplaatst, schuin tegenover den in gang van de Raadszaal. Onder de tonen van de „Braban gonne" waren de Koning en Koning in der Belgen ingetreden. In een hal ven cirkel, links van de Vorstelijke personen, stonden de Raadsleden en de secretaris (behalve do socialisti sche, waren bijna allen aanwezig,) de meesten in ambtsgewaad, in de rechterhelft van de zaul was het tal rijk gevolg opgesteld. De burgemeester, j'hr. mr. dr. Roëll sprak hierna 't Belgische konings paar toe, zeggend: Steel Mevrouwl Het zal, npar ik mij vleien moge, de goedkeuring van Uwe Majesteiten wegdragen, Indien ik mij tegenover de Souvereincu van onze Belgische broederen van de Nederlandse lie taal bedien, om aan Uwe Majesteiten de eerbied ivo verzekering te geven van de groot© ingenomenheid, waarmede de Vroedschap van Amsterdam Haar ten Stadhuize van de Hoofdstad be groet. En het hartelijke welkom, dat an Uwe Majesteiten toeroep, het int aan kracht en beteekenis, nu 't onze beminde Vorstin is, die, met Z. K. H. den Prins der Nederlanden, U naar dit oude Prinsenhof, zoo sober van constructie, maar zóó rijk aan herinneringen, geleidt, als ware het muntende Ingenieurs, liggen wijd geopend voor con slcods drukker zee- verkeer. De Konngin en Ik, W ij botiiigcn on ze beste heilwensclien aan de stad Amsterdam en brengen haai de uit drukking der gevoelens van oprechte vriendschap, welke de Belgische stc- 'en voor haar koesteren. De muziek deed aan het einde van 's Konings rede, die in de diepste stilte werd gevolgd, het oude Wilhel mus hooren. Hierna stelde de burgemeester, de Raadsleden voor aan Koning Albert, terwijl wethou lor Serrurier Den voor aan Koningin Elisabeth. Met ied.r van de heeren wisselden de Ko ning en de Koningin eenige woorden, waarbij Koning Albert onze taal sprak. Koningin Wilhelmina begaf zich ook langs den kr.ng der Raadsleden en onderhield zich enkele oogenblik- ken met de meesten van de heeren. Onderwijl de muziekkapel, directie Schram, enkele stukken uitvoerde, werd de thee rondgediend. In de zaal ontstond een ongedwongen conversa tie, terwijl de burgemeester eerst K» niug Albert en daarna Koningin Eli sabeth een verzameling toonde van stadszilver, dat in de zaal op een ta fel was uitgestald. Te 4 1/2 uur vertrokken de vorste lijko bezoekers weer. 't GALA-DINER. Bij 't gala-diner ten l'aleize zaten 'eel autoriteiten nan, behalve de hoo ge leden der hofhouding, de Neder- landsche gezant te Brussel, de Bel gische gezant te 's-Gravenhage, hoof den van gezantschappen hier te lande van Rumenië, Perzie, Frankrijk, Ita lië, Japan, Spanje, Brazilië, Duitsch- laud, Noord-Aineriku, Portugal, Rus land, Turkije, Argentinië de zaakge lastigden van den Heiligen isiuel, Uruguay, Uosieiirijk-Hougai ije en China ;<ie voorzrtters van de Eerste eu Tweede Kamer der Si^cu-ueue- raalde ministers Heemskerk, Ue Marees van Swinuereu, mr. C. Re- ice-adm. Weutholt, Kolkman, gen.-maj. Cool, mr. Regout, De Waal Molefylile Commissaris der Koning in, Mr. Van Tienhoven, de burge meester van Amsterdam» enz. De muziek werd uitgevoerd door de Koniuklijke Militaire rvapei van het regiment grenadiers en jagers. De tafel had een hoefijzervorm en was \ersierd met roode rozen („Ul- rich Br lineren „Crimson Ramblers") in den vorm van vazen, onderling door slingers van dezelfde bloemen verbonden. Voor liet galadiner word het vergulde tafelservies gebruikt, dat het eigendom is von H. M. Ko ningin Wilhelmina. De eereplaatsen aan het hoofd der tafel werden ingenomen door Koning- tuigen te doen zijn van ik hertiaal slechts de woorden, door Onze Ko ningin in een gedenkwaardig oogen- blik nog dit jaar tot den Raad gespro ken de hechthoid der „vele histo rische en enge persoonlijke banden", d.ie Ilaar en HaaT huis aan Amster dam verbinden, ls het rnij veroorloofd hiervoor een woord van diepe erkentelijkheid uit teerd. Oogenblikkelijk na deze beide i t6 spreken, niet minder voegt het mij om Uwe Majesteiten persoonlijk ge- j in Elisabeth en Koning Albert Rechis galarijtuigen volgde weder een escor te huzaren, hetwelk dus het achttal rijtuigen, waarin het groot-gevolg had plaats genomen, voorafging. Toen de gasten 't paleis betraden werden door de duizenden toeschou wers weer luide juichkreten aangehe- 't Balcon van het paleis was voor een deel bekleed met een draperie van zacht beige fluweel en boven de bal- condeuj-en was een marquise gespan nen van velours in dezelfde aan Uwe Majesteiten den wannen dank van de vertegenwoordigers der burgerij te vertolken voor de hooge eer, haar met Uw tegenwoordig be zoek bewezen, een eer, die in ons al len de herinnering oproept aan de al oud© grootheid van de stad aan den an den koning de rBelgen zat Ko ningm Wilhelmina, links van de Bel gische koningin zat Z. IC, H. Prins Hendrik der Nederlanden. li. M. Koningin Y\ ilhclml.na droeg een geelzijden toilet met diadeem van hrillauieii en het grootkruis der Leo poldsorde. Koningin Elisabeth was gekleed in een wil gepaiileteerd tol let en eveneens gelooid met een dia deem van brillanten. H. M. droeg het Grootkruis van de Huisorde van Oraii je Koning Albert was gekleed in de uniform van generaal opperbevelheb ber van het Belgische leger en droeg het grootkruis van den Nederland schen Leeuw, terwijl Prins Hendrik de vice-admiraals-uniform Amstol en het II en het besef verle-1 krootkruis der Leopoldsorde droeg, vendjgt, dat de glorie van weleer niet ,.\an tafel bracht Koningin Wilhel- in de Franscho taal een heil- Waaierpalnien en laurierboornen met x _i t - ju jj c I oranje-appels waren op het balcon ge- wordt „.Utattod btrad door ScoO v„mdell feestelijke j »™.rmg legen tea .Mmmigen grij- f king als op de fleach voorkomt By «II» Apothekers en Drogisten. Dit fabrieksmerk bevindt rich op de verpakking der eenige echte Scott's Emulsion. ..a achtergrond van den Paleisgevel. Het carrillon speelde *t Belgische Binnenland 't Bezoek van 't Belgischs Koningspaar DE AANKOMST. In aansluiting aan onze me- dedeelLngen in het vorig nummer zij nog gemeld, dat het Belgische ko ningspaar gistermorgen te acht uur uit Brussel naar Amsterdam ver trok. Toen de koninklijke trein bij Roo- zcndaaJ op Nederland's gebied kwam, speelden eenige plaatselijke muziek korpsen de Brabanconne. Eenige Nederlandsche autoriteiten heetten de hooge bezoekers in ons land welkom. De dochtertjes van den burgemeester boden bouquetten aan. Op de verschillende stations, die gepasseerd werden, was veel belang stelling van de zijde van 't publiek. Op het perron te Amsterdam waren vele autoriteiten aanwezig, leden der hofhouding, der Belgische legatie, burgemeester en wethouders van Am sterdam, alle ministers, behalve de heer Talma, die licht ongesteld is, de voorzitters der Kamers, de Commis saris der Koningin in de provincie Noord-Holland, mr. G. van Tienho ven, eenige hoofdofficieren, enz. De cerewachi van 100 matrozen stond opgesteld. Eerst kwam de koninklijke trein aan, die Koningin Wilhelmina en den Prins van Soestdijk naar Amster dam voerde, ter ontvangst van het Belgische koningspaar. De tamboers roffelden, de pijpers bliezen den eere- marsch en toen de waggons stilhiel den, viel de muziek met ons oude „Wilhelmus" in, terwijl de wacht te paard de wapens presenteerde. H- M. zag er goed en opgewekt uit. volkslied. Ook de muziek van de Gre nadiers en Jagers hief de Brabangon ne aan. Dadelijk werd op 't Paleis de Stan daard van H. M. de Koningin gehe- schen. De koninklijke gasten vertoonden zich even na aankomst op 't balcon van het Paleis, waar ze weer luide werden toegejuicht. DE EERSTE RIJTOER. Te drie uur werd de eerste rijtoer gemaakt Do open rijtuigen voor de koninklijke gasten werden met vier spannen k la daumont gereden. De Daan en ook de straten waar de stoet passeerden waren mert belang stellenden gevuld. Herhaaldelijk wem- den de vorstelijke personen juicht Onze Koningin droeg nu een japon van nijlgxoeno zijde, een ruimen man tel van beige, genonchaleerde zijde, en een stola van marterbont en nijlgroenen hoed met witte aigrette. Koning Albert was gekleed in Bel gisch geueraals-uniform. Prins Hen drik in admiraals-uniform. Koningin Elisabeth droeg een em- .pire-kleed Yan parelgrijze zijde gegar neerd met zwarte zijde, aan den hals een in zetsel van witte tule. Hare Mar jesteit had een breede shawl van paarazijden tule om do Behouders ge slagen en droeg een zwart poardeha- ren hoed met witte struisveeren. Het eerste bezoek gold •t RIJKS MUSEUM. De ingang van 1 museum was met groen en bloemen versierd. De gasten werden ontvangen door Jbr. B. W. F. van Riemsdijk, hoofd directeur van het Rijksmuseum, mi mr. J. A. Sillam, den voorzitter van de 'commissie van toezicht. is getaand, maar dat daaraan kleur, we tijdperken van opbloei zijn verze- kerd. Aan dezen dank moge ik den door den Raad oprecht gevoelden wensch verbinden voor het bestendig welzijn Uwer Majesteiten, voor de welvaart van Haar land en den voorspoed zij ner bevolking, om ten slotte met al len eerbied de hoop en het vertrou wen uit te spreken, dat Uwot Majes- teïts bezoek aan den zetel van het Ge meentebestuur van Amsterdam er mede toe moge bijdragen, om de ban den nauwer aan te halen, waardoor ons taal- en stamverwante Volk zich aan de Belgische natie verknocht gevoelt Terwijl Koning Albert, van zijn ze tel verrees, antwoordde hij, langzaam en duidelijk ln het Vlaamsch spre kend, het volgende: Diep gevoelen Wij ons getroffen, de Koningin en Ik, door de welwil lende woorden welke uw eerste ma gistraat, uit naam der stad Amster dam, zooeven tot Ons hoeft gericht. Wij betuigen hem daarvoor Onzen hartelijken dank en Wij zullen een erkentelijk aandenken bewaren van de prachtige ontvangst welke, ter ge legenheid van Ons bezoek aan Hare Majesteit de Koningin der Nederlan den, door het gemeentebestuur uwer grocrte havenstad werd ingericht. Mijne Heeren, Amsterdam is steeds voor hare bezoekers een voorwerp van bewondering. Zij bezit ongeëvenaar de kunstschatten. Haar aloude en grootsche praal gebouwen, hare schil derachtige vaarten, verleenen aan uwe beroemde en bloeiende stad een bijzonder belangwekkenden en eïgen- aardlgen aanblik, die aanstonds voor den geest do roemrijke bladzijden uwer geschiedenis doet herleven. Doch naast het verleden, staat ook het lieden. Amsterdam ls een haard v 8tandsknacht, een zetel van kunst. Uwe uitgestrekte haven en de ruime vaarten welke daarin uitmonden, dia technisohc kunstwerken uwer uit dronk uit op koning Albert, in de vol gende bewoordingen (vertaald): Sire, Het is mij bijzonder aangenaam Uwe Majesteit en de Koningin welkom te kunnen heeten in mijn hoofdstad- Ik vlei mij, dat di' bezoek niet al leen mijn persoon geldt, maar dat ook de wensch om mijn land te ko men zien en de uitstekende betrek kingen van goede nabuurschap nog te versterken, die tusschen Belgié en Nederland bestaan en die Ik tot mijn vreugde kan constateeren, Uwe Majesteit hebben bewogen hierheen te komen. Als dit en daarvan ben ik over tuigd de bedoeling was van Uwe Majesteit, dau kan ik Haar verzeke ren, dat ik oprecht Hare gevoelens deel en dat ik vurig wensch dat tus schen onze beide landen de beste ver standhouding blijvo bestaan. Ik meen te mogen hopen, dat Uwe Majesteit oen goede herinnering zal meenemen vau den korten tijd, dien zij liiecr doorbracht en van het wei nige, dat ik Haar zal kunnen toonen en dat die herinnering Haar er toe zal brengen het bezoek te herhalen dat Zij tot mijn groot genoegen thans brengt en voor hetwelk ik Uwe Majes teiten verzoek mijn dank te aanvaar den. Ik drink op de gezondheid van Uwe Majesteiten, vun het Koninklijke Bel gische Huis cn op den voorspoed van België. Z. M. Koning Albert antwoordde Ln het Fransch het volgende: „De Koningin en Ik zijn»Yarvuld van blijdschap en erkentelijkheid over de ontvangst, die ons bereid ls door Uwe Majesteit en door het Neder landsche volk. De vriendelijke woor den van welkom van Uwe Majesteit verhoogen nog de waarde, die wij aan deze zoo hartelijke ontvangst hech ten. Sedert langen lijd was bet een on-

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6