NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8356 Verschijnt aagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 20 SEPTEMBER 1910 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENT1ËN: per drie maanden: X','V. Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cis. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem - l.zu Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) JPvwiLAdvertentiC-n van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsin?: Franco per post door Nederland l.fo Wf.-- p0g 50 Cts* voor 3 PIaatsinSen a contant. GöUush'eenf Zondagsblad, "voor Haarlem" 0.37 H Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. w de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALT/T Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIJ NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 21 SEPTEMBER: Terrein Spanjaardslaan: Openbare les, aid. Haarlem en Omstreken, Ncd. Bond voor Lichamelijke Opvoe ding, 2 1/2—4 172 uur. 9e OM ONS HEEN No. 1208. zwarte soldaten van Frankryk. Bekend is, dat in Frankrijk <le be volking veel minder in aantal oor- uitgaat, dan in andere lauden, als bijvoorbeeld Duitschland en Enge land, de twee mogendheden waarmee het land voornamelijk wedijveren ■wil. In 1908 overtrof het aantal ge boorten dat van de sterfgevallen nog maar met ruim 4C000. wat natuurlijk op een bevolking van milliocnen on beduidend heelen moet. Wat daarvan de oorzaak is en welke middelen wor- 'den aangewend, om er verbetering in te brengen, blijve op dit oogenblik in 't midden. Zooveel is zeker, dat cr ook over geklaagd wordt wegens de afne ming van het leger. Ieder jaar'wordt bet moeilijker, het effectief van 't le ger op peil te houden. Messimy, die jarenlang voorzitter van de legercom- missie was, heeft onlangs uitvoerige tabellen overgelegd om aan te toonen, 'dat het leger-effectief, na invoering van den 2-jarigen diensttijd, van 1907 op 1908 van 157.000 tot 443.000, derhal ve met 54000 man of 48 bataljons, ver minderd is, en twintig jaar later, on der dezelfde omstandigheden, zal zijn achteruitgegaan met niet minder, dan 154 bataljons. Dit vooruitzicht heeft aan de Fran sche leger-autoriteiten, van wie me nigeen nog van revanche op Duitsch land droomt, bange oogenblikken be zorgd. Messimy, zelf, zoo schrijft von Macisay in de G a r t e n 1 a u b e, is de vader van een plan, waardoor het vraagstuk schijnbaar eenvoudig wordt opgelost. De bevolking van Algeriën en Tunis wordt geschat op ongeveer zes en een half millioen zielen. Werd tn deze landen, die onder Fransche bescherming staan, de algemeene weerpliëht ingevoerd, dan zouden on geveer 200.000 inboorlingen, die van hun jeugd af aan in den wapenhan del geoefend zijn, bij het Fransche le ger kunnen worden ingelijfd. Het middel schijnt simpel, maar is het zeker niet. Volgens de Tunesische wetten staan de troepen onder het opperbevel van den Bey en kunnen dus niet buiten de grenzen worden ge voerd. Bovendien zijn de Algerijnsche Arabieren, zegt Mackay, wel flinke soldaten, maar zij beschouwen den militairen dienst ais een handwerk, waaraan goed verdiend moet worden, zoodat zij toebehooren aan wie hen het best betaalt. Op hun getrouwheid valt niet te rekenen, zoodat do Fran sche regeoring nu reeds, zeer ver standig, kleine compagnieën Fransche vrijwilligers verdeelt tusschen deze ïnlandschc troepen. Daarbij komt nog, dat onder de massa de propaganda van den Islam, om bevrijd te worden van de voogdij schap der Europeesche volkeren, waarvan wij nu en dan in Indië de sporen vinden, ook in Algerie en Tu nis voorkomt. En in de beschaafder kringen weet men door de aanraking met de Fransehen zeer goed, dat in Europa de dwang van den weerplicht door burgerlijke vrijheden wordt ver goed en stelt dus den eisch, dat te genover een contingent aan het Fran sche leger, een inlandsch parlement aan Algerie zal worden geschonken, welke voorwaarde door de Fransche 'diplomatie tot dusver is afgewezen. Een in 1908 gehouden congres heeft de zaak niet opgelost, maar het denkbeeld is daarom niet losgela ten. Luitenant Mangin, die jarenlang In den kolonialen dienst lieeft doorge bracht, vestigde de aandacht od Fransch Soedan en het Senegal-ge- bied, waar omstreeks tien millioen ne gers wonen. Daar wil hij de troepen vandaan halen, om het Fransche leger er mee aan te vullen. Met uitzonde ring van twee districten beheerscht Frankrijk het geheele Noordelijke Midden-Afrika en handhaaft er de orde. Mangin becijfert nu, 'dat de dorpen in Soedan en het Senegalgebled de helft van de weerbare jonge mannen noodig hebben, tot onderhoud van de bevolking. Er zouden dan ongeveer 50.000 man overblijven, die jaarlijks bij het Fransche leger gevoegd kun nen worden, dus 100.000 bij een twee jarigen diensttijd, mannen die even krijgshaftig zijn als de Arabieren, veel geringer eischen stellen aan de soldij en geen bezwaren zullen oppe ren ten aanzien van politieke rechten. Zelfs zou niet eens algemeene dienst plicht behoeven te worden ingevoerd, met werving en preamiën voor vrijwil ligers zou het doel gemakkelijk te be reiken zijn. Weliswaar zouden deze negers de voorwaarde stellen, dat zij niet gescheiden worden van hun ge zin, maar zelfs dit bezwaar weet men op te lossen de aangeworvenen met hun familién zouden eerst worden overgebracht naar Zuid-Algerië en daarna telkens meer noordwaarts, op woeste gronden, die zij in cultuur kunnen brengen. Hier zouden zij dan soldatenkoloniën vormen, langzamer hand de koloniale troepen vervangen, die dan vrij komen voor den dienst in het moederland en ten slotte zouden contingonten van inlanders kunnen worden overgebracht naar Zuid- Frankrijk, om wanneer zij daar nan het klimaat gewend waren geraakt, telkens verder naar het Noorden te worden overgeplaatst. Het denkbeeld van Mangin heeft grootcn bijval gevonden en is reeds tot een begin van uitvoering gekomen door de oprichting van een nieuw re giment Senegaleezen, die naar Zuid- Algerië zullen worden overgebracht. In de Fransche Kamer is uit de rede voeringen van verschillende afgevaar digden gebleken, dat zij den vondst van Mangin beschouwden als oen red ding uit den nood, zoodat verwacht kan worden, dat Frankrijk op den eenmaal ingeslagen weg zal blijven voortgaan. Zeer terecht m. i. wijst de schrijver van het artikel in de Gartenlau- b e op de groote gevaren, die uit dit denkbeeld zullen voortvloeien. Al be hoeft niet vergeten te worden, dat hij het uit Duitsch oogpunt beschouwt, dus reeds daarom er afkeerig van is, ook wie de zaak onpartijdig beziet moet met zijn woorden instemmen. Toen het oude Romeinsche keizerrijk daalde en het aantal van het volk niet meer in verhouding stond tot zijn eischen e1- heerscher, greep het naar hetzelfde middel als Frankrijk thans namelijk vreemde, onbeschaafde vol ken in het leger op te nemen. Het zwaard bleek tweesnijdend te wezen, want het oorlogsberoep werd er veel ruwer door en een zoo uitgebreid stel sel yan bewaking bleek noodig te we zen, dat de militaire kracht van liet Rijk er door gebonden, niet vergroot werd. Het slot was, dat de krachten die het Rijk zelf te hulp geroepen had, samenwerkten tot zijn vernieti ging. Von Mackay raadt daarom aan, liever de positie van Frankrijk door goede verdragen en een aangename verstandhouding met nabijgelegen rijken te versterken, dan door de in voering van het zwarte ras in het leger. •Zeker een verstandige raad, maar die in de algemeene militaire verdwa zing van dezen tijd weinig kans heeft om te worden verwezenlijkt. De fout, die Frankrijk begaan heeft en nog denkt voort te zetten, is niet alleen aan dat land te wijten, maar aan den algemeenen toestand, die dwingt tot de uiterste krachtsinspanning. Wan neer niet Duitschland zonder ophou den werkte aan een verbeterde leger- uitrusting, niet rusteloos wedijverde met Engeland in het bouwen van een sterke vloot, dan zou Frankrijk niet zoo lievig de noodzakelijkheid heb ben gevoeld, om zijn leger aan te vullen. En omgekeerd. Het is moeilijk te zeggen, wie van de drie mogendheden de meeste schuld draagt, maar zeker is het, dat zij gezamenlijk schuldi- staan aan den krankzinnigen wedloop, die niet in de eerste plaats tot een staats bankroet zal leiden, maar wel tot een algemeenen oorlog en eerst daarna tot een algemeene inzinking van den bloei in de drie rijken. En het gevaar lijkste van Frankrijke nieuwe plan nen is, dat zij navolging kunnen vin den. De oorlog is een barbaarschheid, de grenzen van barbaarschheid nu worden naar willekeur verlegd. Wie zegt ons, dat Duitschland, nu nog verontwaardigd over Frankrijks inlij ving van zwarte troepen, niet weldra, in den wilden strijd om de getal sterkte, dat voorbeeld volgen zal? En is bet eenmaal "zoover, dan kan geen rijk beter dan Engeland, met zijn reusachtige koloniën, even eens hulp zoeken bij andere rassen. Zoo kan het gebeuren, dat in den grooten Europeeschen oorlog, waar van velen de nadering vreezen, ne gers, Japanners, Indiërs elkaar be vechten en Europeanen. Hartverhef fend tafreel, waarbij deze hulptroe pen zich ironisch zullen afvragen, waar dan toch de meerdere bescha ving van Europa in bestaat. Voor ons moge het een bewijs zijn, dat ware be schaving en vooruitgang nooit en nim mer gevestigd kan zijn op.een mili tairen basis en dat de toekomst eerst dan met gerustheid kan worden tege moet gezien, wanneer de drie groote rijken besluiten tot vermindering vun oorlogstoerusting, kon het zijn tot ont wapening. j c P Stadsnieuws STUKKEN VAN DEN RAAD. SCHUITENHUIS. Bij de behandeling van een door A. G. IIul shoff Pol, tot B. en W. gericht verzoek om toestemming tot het ver nieuwen van zijn schuitenhuis in het Zuider-Buitenspaarne vóór zijn per ceel aan den Van Heythuyzenweg uo. 15, is gebleken, dat een vergunning tot het hebben van bedoeld schuiten huis aan verzoeker nooit is verleend, en dat de door zijn schuitenhuis in beslag genomen oppervlakte water hem niet is verhuurd. B. en W. stellen nu voor hem de bedoelde óppervlakte water tl8 vierk. meter) te verhuren voor den prijs van 0.05 per vierk. M. en per jaar. VERHOOGING JAARWEDDE. Na briefwisseling met de Plaatse lijke Commissie van toezicht op de scholen voor middelbaar onderwijs e;i met den Inspecteur van het mid delbaar onderwijs, zijn ook B. en W. van meening, diat de organieke rege ling der jaarwedden van het onder wijzend personeel aan de Hoogero Burgerscholen in deze gemeente wij ziging behoeft, wat betreft de jaar wedde der leeraren in het haudr en rechtlijnig teekenen. Het komt voor en de leer aar H. J. do Vries, verbonden aan de Hoo- gere Burgerschool met 5-jarigen cur sus, verkeert in dat geval dat een leeraar voor beide vakken volledige bevoegdheid bezit (de akten Ml en M2), zoodat de gelijkstelling met an dere leeraren, die slechts één der beide akten bezitten, tot onbillijkheid zou leiden. Wenschelijk achten B. en W. het daarom! dat een bezitter van beide akten een hoogere jaarwedde kan go nieten, en daarvoor zouden zij tot maatstaf willen nemen de regeling der jaarwedden van teekenleerairen, verbonden aan de Rijks Hoogere Burgerscholen. In verband daarmede stellen B. en W. voor dat de regeling zoo gewij zigd wordt, dat nu paragraaf II lett. a. en b., wordt ingelascht een nieu we alinea, luidende: Voor den leeraar in het toekenen echter, die in het bezit is of komt van do beide akten Ml en M2, genoemd in de programma's van het Koninklijk Besluit van 2 Februari 1864 (Stbl. no. 8). bedraagt het minimum der jaar wedde I 1700, met eene verhooging van l 150; telkens, wanneer een diensttijd van 4, 8, 13 of 18 jaren vol bracht is." BENOEMING ONDERWIJZER. Voor de benoeming van onderwij zer aan scbool 2 bevelen B. en W. aan: 1. J. Odink, te Vorden, 2. M. J. F. Ehrbccker te Schoten en 3 H. A. Schuyt te Schoten. AANRIJDING MET EEN MOTORi- RIJWIEL. Op den Schoterweg hoek Klopper- singel werd gistermiddag omstreeks één uur de 74-jarige rijtuigmaker J S. door een motorrijwiel G 2682, bestuurd door den 19 jarige F. T., wonende aan de Nieuwe Gracht, aan gereden. De oude bekwam vier wondjes aan 't been, die voflgens verklaring een arts, echter niet veel te be- teekenen hadden. Ofschoon F. T. wel een geluidssig naal ter waarschuwing gaf, is proces verbaal tegen hem opgemaakt we gens het rijden met een zoodanige snelheid, dat gevaar voor het verkeer ontstond. Drinkhal. De drinkhal werd gister door 60 personen bezocht. MISLUKTE POGING TOT INBRAAK. In den nacht van Zaterdag op Zon dag heeft men getracht, vermoedelijk met een beitel om de deur van de bakkerij der Coöperatieve Winkelver- eeniging „Eigen Hulp" aan de Ged. Oude Gracht te openen, doch men kon tot de bakkerij geen toegang veav krijgen, omdat voor de deur bakkere karren stonden. NAAR ESSEN GETROKKEN. Veertien dagen geleden deed ie mand aangifte bij de Politie, dat zijn 18-jarige zoon weggeloopen was. De vader ontving nu een briefkaart, waaruit blijkt, dat de jongeman thans te Essen vertoeft LOODDIEFSTAL. Zondagnacht vond een waker van den Nachtveiligheidsdienst in de Klerkstecg een zak met lood. De re cherche onderzocht het geval en het bleek, dat het lood was ontvreemd van de dakramen van het onbewoond perceel 1-kl en perceel 18 in die steeg. De zak is ontvreemd ten nadeele van een firma in de Klerksteeg, die den zak vermist van den zolder van haar kantoor op het donkere Spaarne. Men heeft zich tot het onbewoonde perceel vermoedelijk toegang ver schaft door het openbreken van de voordeur. 25 jaar vaandeldrager. Zondag was de heer Van Gelder 25 jaar vaandeldrager der afdeeling Haarlem van de S. D. A. P. Even voordat de betoogers Zondag naar de Kiesrechtmeeting uit het ge bouw „Vooruitgang", Sm edestraat, zich op weg begaven, maakte de heer J oosten de aanwezigen op dit feit op merkzaam, waarop een hoera voor den jubilaris werd aangeheven. Een nieuw blaadje. Door de werkliedenvereeniging Zie kenzorg wordt een blaadje verspreid, en wel No. 1 van het voortaan perio diek uit te geven orgaan. In het eer ste nummer wordt tevens verslag ge daan van de werkzaamheden in het afgeloopen jaar. Tegen de zwervende vrou- Gisleravond heeft de politie proces verbaal opgemaakt tegen de vrouwen G. v. d. H. en G. C. D., vrouw van 11. P. B., wegens het postvatten op de Friesche Varkensmarkt. Provinciale Staten. De najaarszitting der Provinciale Staten van Noord-Holland zal wor den geopend op Dinsdag 6 December e. k. Ongeval Hedenmorgen omstreeks half gebeurde er op het Spaarne bij Melkbrug een ongeval, dat nog trekkeiijk goed afliep. De werkman J. Kortman, wonende Gasthuislaan, liep met een jongeren knecht achtoi een ledigen handwagen. Doordat zij te dicht langs de tramrails reden, terwijl er een tram passeerde, werd de wagen door de tram aangereden. De wagen kreeg zoo'n hevigen slag, dat beide werklieden over den kruk sloegen en met hun gezicht op de straat terecht kwamen. K. bekwam een bloedende wonde in zijn neus. Zijn maat kreeg geen kwetsuren. De laatste werd bij den heer Adelaar binnengebracht, doch vertrok, na eenigen tijd daar verble ven te hebben, ongedeerd. De wagenvoerder der tram had geen schuld aan het geval. Begrafenis. Hedenmorgen is op het kerkhof te Scholen ter aarde besteld hot stoffe lijk hulsel van den leerling der H. J3. S., Abr. da Costa, vroeger leerling der H. B. S. op de Zijlvest, thans leerling der Handelsschool. Aan het graf waren de heeren Dr. A Borgman en W. C. G. H. v. Mourik Broekman, directeuren der H. B.- Scholen, een aantal leerlingen der beide II. B.-Scholen, die lid zijn van de Koninklijke Weerbaarheidsveree- niging, waarbij de heer Da Costa korporaal was, verder de klassego- nooten van den overledene. Een aantal kransen dekten de baar, o. a. een van de H. B. S.-Vereeniging. Aan het graf werd niet gesproken. Een neef van den overledene dankte voor de bewijzen van deelneming. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij Een hoedepen, J. Ploeg, Paul Kru- gerstraat 15, Schoten. F.en notitieboekje, J. Pot, Morinne- steeg 12. Een paardendeken, J. P. Teekens, Duvenvoordcstraat 55. Een gouden ring, W. de Rooij, Een- drachtstraat 12. Een geel hondje, R. v. Riemsdijk, Spaarne 74. Een rozenkrans, J. de Bruin, A. I.. Dyserinckstraat 76. Een zwarte kinderportemonnaic m. inhoud, A. van Gelder, Camphuys- straat 19. Een ijzeren moer, 11. Veenings, N. Appelaarsteeg 24 zwart. Een takshond, W. Middel, Paul Kruge.rst.raaf. 16 Een bruin étui met inhoud, en een nijptang, A. Lesstrade, Conielissteeg No. 12. Een gummibal, Peltenburg, Heit- huizerweg 17. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te Haar lem, op Donderdag 22 September- 1910, des namiddags van 2 tot 3 uur, door den heer W. Ezerman. Programma No. 1. Preludium en Fuga, J. S. Bach. No. 2. Andante, Niels W. Gade. No. 3. Concertfantasie, W. Rudnick No. 4. a. Sons du Soir, Chr. Kriens. b. Cantilène, G. Pierné No. 5. Finale, César Franck. Faillissementen. Bij vonnis d.d, 20 September 1910 is door de Arr. Rechtbank alhier in staat van faillissement verklaard J. J. Koning, aannemer, wonende te Haarlemmerliede. Rechter-commissaris Mr. H. van Loghem de Josselin de Jong. Bij vonnis van de Arr. Rechtbaqk alhier, d.d. 20 September 1910, is op geheven het faillissement van W. Marcusse, winkelier in gedistilleerd en bier, wonende te lJmuiden. Dit faillissement was uitgesproken den 6en September 1910. Nachtwaker. Tot nachtwaker aan het Stadhuis is benoemd de agent van politie. 4e klas se T. van Kessel. Verlamming. Men schrijft ons Toen de werkman E. Jansen, werk zaam op de afd. plaatdrukkerij van de firma Enschedé gistermiddag be zig was met zijn arbeid, kreeg hij plotseling over zijn geheele lichaam een verlamming en kon niet meer staan blijven, dadelijk werd hij door eenige andere werklieden gegrepen en naderhand naar zijn woning op het Kerksplein gebracht onder gelei de van twee kameraden. De oude man was zoo geschrokken van dit ziekte verschijnsel, dat hij huilde als een kind. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Binnenland HBT TEGENBEZOEK DER KONINGIN. De „Gazette" deelt mede, dat het be-zoek van Koningin Wilhelmina Ban Brussel eerst iu het aanstaande voor jaar zal plaats vinden. QUARANTAINE. Men meldt uit Maassluis De s.s. „Rorna" en „Lady Luis" zijn w'ogens verdachte ziektegevallen al hier opgehouden. Troonrede. Hedenmiddag werd de vergadering ,er Vereenigde Eerste- en Tweede Kamer der Staten-Generaal door II. M. de Koningin geopend, inet 't voor lezen van de Troonrede, die als volgt luidt: Mijne Heeren! Het verheugt Mij weder in uw mid- )u te zijn. Onze betrekkingen met de andere Mogendheden zijn var den meest vriendschappelijken aard. Gelijk te vreezen was, heeft de weersgesteldheid ten vorigen jare op Land- en Tuinbouw een ongunstige» invloed uitgeoefend; ook thans laat de opbrengst van sommige akker- en tuinbouwgewassen te wenschen over, doch voor dc veehouderij zijn de tij den voordeel ig. Ondanks ongunstige omstandighe den was in handel en nijverheid in verschillende opzichten vooruitgang waar te nemen. Het Scheepvaartverkeer nam we der in niet onbelangrijke mate toe. In het Scheepiaartbedrijf waren de uitkomsten van de vrachtvaart ter zee minder ongunstig De staat der Koloniën geeft in me nig opzicht reden tot tevredenheid. De meer geregelde toestanden, die als gevolg van het in de laatste jaren ten opzichte van de Buitenbezittingen Sn toepassing gebrachte Regeeringsbe lek! in die streken zijn ontstaan, oc fenen een verblijdende werking uit op de ontwikkeling van handel en verkeer en geven grond om een gesta- digen economischen vooruitgang van gebied te verwachten. Zeer bo treur ik, dat de cholera in verschil lende streken van Nederlandsch-lndic slachtoffers eischte. Burgerlij'ke en Militaire Landsdie- rren, zoo hier te lande als in de Ko loniën, vervullen hun taak op eene wijze die lof verdient. Hoewel de loop van 's Rijks miJde len niet onbevredigend is. Kijft '.och, tengevolge van de vele hoogst nood zakelijke nieuwe uitgaven, de financi eel© toestand des Rijks de grootste zorg eisclien. Binnenkort zullen de reeds vroeger aangekondigde ont werpen tot herziening van hei tarief var. invoerrechten en tot invoering eene. algemeene inkomstenbelasting bereiken. Tot dekking van het zeer aanzienlijke tekort op den aanstaan den dienst zal de toevlucht moeten genomen tot dezelfde tijdelijke maaf regelen als voor het loopénde dienst jaar is geschied. Wetsontwerpen ter verzekering van arbeiders tegen geldelijke gevol gen van invaliditeit er ouderdom on tot wijziging der Ongevallenwet 1901. zullen u bereiken. De bij U ingediende wetsontwerpen, alsmede die waarvan de indiening reeds vroeger is toegezegd, zuilen veel van uw tijd en uwe inspanning eischen. Toch zullen, met het oog op noodig gebleken voorzieningen, daar nevens nog eenige wetsontwerpen aan u worden aangeboden. Een wetsontwerp, tot vaststelling van een eedsformule en van de geval len, waarin de eed van getuigen In burgerlijke en strafgedingen kan wor den vervangen door een belofte, zal U bereiken. Ook zullen U worden voorgelegd een herziening van de bepalingen van het Burgerlijk Wetboek, omtrent de verbintenis uit onrechtmatige daad, alsmede van de Wet op het auteurs recht Bij de herziening der onderwijswet- geving, welke naar aanleiding van het rapport der ineenschakelingscotn- missie zal moeten worden overwogen, zullen de onderwerpen, welk© met de jongste wijziging der wet op het lager onderwijs in nauw verband staan, alsmede de wettelijke voorziening in zake het vakonderwijs, het eerst do aandacht vragen, voor zooveel zulks zonder het geheel te verbreken, moge lijk blijkt. lndienine van een wetsontwerp tot herziening der Militiewet 1901 kan spoedig Wat den tegemoet gezien, ter wijl in verband daarmede een wijzi ging van enkele bepalingen der Land- weerwet U ter overweging zal worden aangeboden. Een ontwerp van wet betreffende

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1