AARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. DINSDAG 20 SEPTEMBER 1910 Buitenlandsch Overzicht Weer richten onze blikken zich al lereerst naar den Balkan Gisteren hebben we een bericht vun de „Matin" medegedeeld, namelijk dat TURKIJE EN ROEMENIö een verbond gesloten hebben. We aanvaardden dit bericht onder voor behoud, omdat het Fransche sensa tieblad, wat Balkan-nieuwtjes betreft, niet zeer vertrouwbaar ia Titans wordt het bericht evenwel bevestigd. De correspondent van de „Temps" (een Fransoh blad, dat meer vertrouwen verdient) te Konstantino- pel, schrijft vernomen te hebben, dat er niet kan gesproken worden van een militair verdrag tusschen Tur kije en Roemenië, maar wel van een mondelinge afspraak en van weder- '/ijdsche beloften van aanlwiling der vriendschapsbanden. De afspraak heeft betrekking op de politiek, welke Roemenië zal volgen in geval van verwikkelingen op don Balkan. Die politiek, welker algemeen karakter onzijdigheid zal zijn, zal, als liet geval er toe ligt, eerder naar Turkije overhellen. Bovendien is het zeker, dat de Tur ken, om den Roemeniërs aangenaam te zijn, do Wallachen in Macedonië er toe trachten te brengen zich van het Gricksche Patriarchaat los te rukken en de oprichting van een Exaichaat te vragen. De eerste resultaten van de af spraak zal men kunnen zien bij de eerstvolgende Kamerzitting, als het Tu rksch-Roem eensch handelsverd rag in behandeling zal komen. Ook schrijft deze correspondent „Naar alle waarschijnlijkheid is een dergelijke mondelinge afspraak door Turkije ook met Oostenrijk ge maakt" Als dit vermoeden (let wel, 't Is nog niet meer dan een gissing) juist is, beteekent dit een toetreding van Turkije tot den driebond Du itschl an ct—ItaliëOostenrijk-Hon- garije. Maar zoo ver is men nog niet. Dit blijkt wel uit het feit, dat de Duitsche bladen nog twijfelen aan de juistheid van liet bericht over het Tnrksch-Roe- meonsche verdrag en tegelijkertijd schrijven, dat de Duitsche keizer er nooit over gedacht heeft, een verbond van Turkije met andere mogendheden in de hand te werken. Maarwat niet is, kan nog ko men Door de veranderingen, die er ,in den laatsten tijd in de Europee- sciie politiek hebben plaats gehad, is een nauwere aansluiting van Tur kije bij den driebond niet onmogelijk geworden. Teekenend is, dat men in Frankrijk al een teleurgestelde houding aan neemt. De „Echo de Paris" vindt in dezen gewijzigden staat van zaken aanleiding der Fransche regeering in overweging te geven, de onderhande lingen met Turkije over de leening zonder meer af te breken, in bedekte woorden schrijvend laten de Tur ken nu maar bij hun nieuwe vrienden geld leonen. DE TOESTAND IN GRIEKENLAND Is nog critiek. De tot lid der nationale vergadering gekozen oud-minister-president op Kreta, Veuiselos, is te Athene aange- kumon. Een aantal afgevaardigden J>egaf zich aan boord om hem te ver- ,w el komen. Toen hij aan wal stapte, werd hij door de menigte toegejuicht. Meu bracht hem in optocht naar zijn hotel. Veuiselos heeft in een zeer toege juichte rede gezegd, dat een herzie ning der verouderde wetgeving nood zakelijk was. Zijn kritieken waren door sommigen verkeerdelijk uitge legd, als waren zij tegen het Vor stenhuis gericht. Hij achtte het inte gendeel in het belang des volks, zijn liefde voor het vorstenhuis te doen jblijkon. Hij was van oordeel, dat de Rationale vergadering de bestaande wetgeving moest herzien, volgens de moderne eischen, op hot gebied van 'openbaar onderwijs, arbeiderswetge ving en de verhouding tusschen kapi taal en arbeid. Een en ander bondig ter vermijding van een i flict. Ten slotte gaf Veniselos do verzeke ring, dat hij wenschto samen te wer ken met hen, wier taak bet was Grie kenland zedelijk en stoffelijk op te heffen tot het peil der moderne sta ten en het tot een factor te maken in dienst van beschaving en vooruit gang. DE STRIJD DER FINNEN TEGEN DE RUSSISCHE OVERHEER- SCHING duurt voort Dezer dagen vergaderde de Fïnsehe landdag. De nieuw gekozen voorzit ter Svinhufrud hield een korte rede, liij zei alleen „Men legt den Landdag een onwet tig voorstel voor. Daarop kun slechts één antwoord zijn. Het volk kan ver trouwen, dat de Landdag overeen komstig de wenschen van het volk handelt". Een korte, maar veel-zeggende rede, vooral als men bedenkt, dat ze met ontroering werd uitgesproken en on der doodsche stilte aangehoord. Uit alles blijktde Finnen zullen bij hun kalm verzet volharden. Ge weld kan niet baten want wat kan een dwerg tegen een reus beginnen maar het kalme verzet zai zeker in Rusland schaamte wekken. Alleen is het jammer, dat de regeerders in Pe tersburg voor deze gevoelsuitingen weinig aanleg blijken te bezitten. Hoe 't zal gaan, is nog niet zeker. Uit onze beschouwingen over den uilslag van de verkiezingen in het. Vereenigd Zuid-Afrika weet men, dat de toe-, stand eenigszins critiek is. De eerste minister Botha had namelijk gedacht dat zijn partij (de nalionnlisten of de Hoilandsch-gezinde groep) tegenover d «unionisten (meer Engelsch-gezin- den) meer succes bij de stembus zou hebben. Reeds werd een gerucht verspreid, dat Botha zou aftreden. Dit bericht hebben we (in ons vorig Overzicht) als onwaarschijnlijk aangemerkt, omdat Botha toch in elk geval op een meer derheid, groot genoeg om te rege.eren, kan rekenen. Ons vermoeden blijkt juist te zijn geweest, want thans wordt uit Pretoria officieel gemeld, dat Botha besloten heeft eerste minis ter te blijven. Voor Zuid-Afrika is dit gelukkig. Men weet immers wie men heeft, niet wie men krijgen Andere sprekers wezen er op, de Duitsche zeelieden reeds ecu beeld voor do slaking hebbeu van. De vergadering verklaarde zich daarna met algemeene stemmen voor een staking. De vertegenwoordigers van de 12.000 mijnwerkers in tic Camhrian- kolenmijnen in Wales hebben beslo ten tot staking over te gaan 75 ar beiders in een der Cambria 11-niijn-en hadden het werk neergelegd, waarop de patroons 700 mijnwerkers uitslo ten. Gevolg daarvan is, dat tot alge meene slaking in genoemde mijtten besloten is. Men verwacht nu, dat de vereeni- ging van mijneigenaren in Wales tot algemeene uitsluiting zal overgaan 200.000 man zouden in dat geval ge dwongen werkloos zijn. Inderdaad ernstige conflicten I Stadsnieuws WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN Deze vereniging heeft in Haarlem en omstreken 1200 circulaires ver spreid, waarin opgewekt wordt haar arl>eid te steunen. De contributies waren in 1909—10 500 minder dan het vorige jaar. Dit is te betreuren. Van daar dat we gaarne aan hot verzoek voldoen de aandacht op deze circulai res te vestigen, opdat de geldmidde len dezer vereenigmg weer ruimer zullen worden. Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben hot Toorrecbt, vragen op verschillend gebied, mils voor beantwoording vatbaar, in te zenduii bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Eerst nu is de volledige uitslag der Houtetrant 53. verkiezingen bekend. Gekozen wer-1 Alle antwoorden worden gelirel kosteloos den 67 nationalisten, 37 unionisten, 4 Begeven en *oo spoedig mogeiyic. leden der arbeiderspartij en 13 onaf- Aan vragen, ha n kei ij ken. I roe»-1-»- De nationalisten hebben dus eene Ivcr meerderheid van 13 stemmen op de VRAAG. Ik heb drie zoons, waar- gezamenlijke partijen deze wordt Ivan de oudste gediend heeft, doch w< i niet volledig Tan den inzender vermelden landsebt rerchonken. zelfs 21, wanneer men de nationaiis- tisch-gezinde leden van de arbeiders partij en onafhankeliiken meerekent. ONGEREGELDHEDEN IN MAROKKO zijn geen verrassingen. Het Is juist gens een in den dienst gekresen li chaamsgebrek is afgekeurd. Nu heeft mijn tweede zoon een dienstplichtig nummer getrokken. Geldt voor hem brocderdienst ANTWOORD. Ja, wanneer de oud- - - ,ste, wegens ziekelijke gesteldheid of een bijzonderheid, als er in langen gebreken, d o o r den dienst bekomen, tijd. geen verwikkelingen of ongcre-1 ontslagen is> ofj wanneer de oudste geldheden zijn 1 Nu valt er voor de dat gebrek niet door den dienst verandering eens een roofpartij te bekomen had, maar drie jaar bad ge- meiden. Eenlge vreemde koeriers wer- '<ijen{] den door soldaten van den pasja Al- kazar aangevallen en gewond. De brieventasschen, die ze bij zich hadden, werden heelemaal leeg ge plunderd. Een mooi en veilig land toch, dat Marokko 1 Iu Engeland zijn STAKINGEN EN UITSLUITINGEN aan de orde van den dag. De hangen de arbeidsconflicten (zie vorige Over zichten) zijn nog niet opgelost en nu komen er hoogstwaarschijnlijk weer cenige bij. In een buitengewoon druk bezochte vergadering van deu Bond van eige- VRAAG. Ik ontving een dwangbevel vonr de personeele belasting, maar heb nooit aanslagbiljet, waarschu wing of aanmaning ontvangen, om dat daarop een plaats staat vermeld waar ik nooit gewoond heb. Mag iemand, die deze stukken ontvangt, zo behouden en wat moet ik nu doen? ANTWOORD. Degene, die de stuk ken ontving heeft ze misschien In zijn brievenbus gevonden en ze toen maar 1 i A ARLEMMER.M E KR. Do Burgemeester van Haarlemmer meer roept de leden van den Gemeen teraad op tot liet houden van een ver gadering, op Donderdag 22 September 1910, des middags te 12 uur precies, ter behandeling van de hieronder ver melde onderwerpen 1. Vaststelling van de notulen van de vergadering van 28 Juli LL 2. Mededeel ing van ingekumen stuk ken. 3. Verzoek van den heer A. Water land er, om eervol ontslag als onder wijzer aau school No. 5 (Nieuw-Ven nep). 4. Verzoek van den lieer E. van Geuns, om eervol ontslag als onder wijzer aan school no .4 (Hoofddorp,. 5. Benoeming van een onderwijzer ter voorziening in bovengenoemde vacature aan school 4. De voordracht luidt 1. A. W. Sevenhuijscn, te Haarlem mermeer 2. J. Bakker, te Zaandam 3. L. van Nieuwenhuijze. te Sint- Maartensdijk. 6. Mededeeling van den heer J. de Heer, alhier, dat hij bedankt als Jid van het burgerlijk armbestuur. 7. Verzoek van den heer N. van der Koogh, arts, vroeger te Oude-We tering, thans te 's-Gravenhage, om eervol ontslag als gemeente-genees heer in een gedeelte van wijk 5. 8. Verzoek van den hoer M. N. Mel- chior, arts te Onde-Wetering, nm in de plaats van den lieer Van der Koogh te mogen worden benoemd. 9. Benoeming van drie leden dar commissie tot wering van schoolver zuim, wegens periodieke aftreding Yan drie leden. Aanbevolen worden de heeren a. J. Klomp (aftr.) en B. Verhulp b. A. G. Voordendag (aftr.) en J. Kooij. c. P. Borst (aftr.) en H. M. Avis. 10. Vaststelling van bestek en voor wan rden voor de levering van brand stoffen ten dienrie van de gemeente scholen in den komenden winter. 11. Besluit tot het doen van eenige betalingen uit den post „onvoorziene uitgaven", dienst 1910. 12. Voorstel tot vaststelling van de gemeente-rekening, dienst 1909. 13. Voorstel tot vaststelling van de rekening van het burgerlijk armbe stuur, over het jaar 1909. 14. Aanbieding van de gemeente-be grooting, dienst 1911. 15. Benoeming van de vaste com- a. voor de financiën tegenwoordi ge functionarissen de heeren G. A. A. Knaap, J. van Zij verden en A. Rom- boket b. voor de gemeentewerken tegen woordige functionarissen de hoeren J. IL M. Evelein, P. de Breuk en J. Kooij. 16. Schrijven van het gemeentebe stuur van Veisen, houdende verzoek, in beginsel te besluiten tot samenwer king met betrekking tot het verkrij gen van een gemeenschappelijke drinkwaterleiding. JPWW 17. Voorstel van B. en W., om te laten ligizen die is in elk geval niet j besluiten voorloopig met de gemeente aansprakelijk. Wij moeten u aanra- Haarlem geen overeenkomst aan te deu dadelijk naar den heer Inspecteur gaan. betreffende regeling van het t van ueu du nu van eige- der directe belastingen te gaan, daar schoolgeld aan de inrichtingen van katoenspinnerijen In En- natuurlijk geen tijd mag verloren middelbaar onderwijs aldaar, tot tijd M besloten, dit „J, hetworden. W,1 z,cl>. me<"™ .Kfrhüï» uH geland, werd besloten, dat als het ge- worden, schil op de katoenspinnerij te Old ham welker arbeiders de aanlei ding waren tot de huidige staking voor 1 October niet is bijgelegd, al de bij den bond aangesloten spinnerijen op genoemden datum gesloten zullen woroen. Meer dan 100.000 arbeiders zouden direct bij die uitsluiting betrokken zijn. Nog meer menschen zullen er ver moedelijk bij de algemeene staking j deze gemeente zullen hebben VRAAG. Ik wil gaarne geplaatst van de Engelsche zeelieden betrokken worden. Men weet, dat dit arbeids conflict reeds lang dreigde, maar nu is het nog dreigender geworden. Gisteren werd te Londen een verga dering gehouden van den bond van zeelieden, in welke bijeenkomst de secretaris, Havelock Wilson, do plan nen voor een algemeene staking uit eenzette en betoogde, dat ook zeelie den uit verschillende andere landeu zich bij de beweging zullen aanslui ten, zoodat het een internationale sta king zou worden. De secretaris zei, dat het tijdstip, waarop de staking zal uitbreken, al leen aan de leiders bekend is, maar dat de voorbereiding reeds ver gevor derd is. Verder deelde hij mede, dat gedele geerden van de Engelsche dokwerkers binnenkort een vergadering zullen houden. Het zal, volgens hem, een onaangename verrassing voor de rea ders zijn, als de dokwerkers zich aansluiten bij de zeelieden. worden aan de tram, die door de stad komt te ri'den. Tot wien moet ik mij daartoe vervoegen ANTWOORD. Wend u tot do Maat schappij te Leiden. VR 4 \G Hoe kan ik als jong meis je een betrekking op een kantoor in Indié, liefst op Java, krijgen ANTWOORD. U zult het best doen een advertentie te plaatsen. Wij ken nen geen anderen weg. VR \AG IToe kan ik een betrekking in Zuid-Afrika kri'gen ANTWOORD. Zie het antwoord op de vorige vraag. VRAAG. Mijn dochter ls als dag- dienstbode k 1 2.— per week gehuurd, Nu zegt mevrouw hnar Zaterdag, dat zij Maandags niet meer behoeft terug te komen. W aarop heeft mijn dochter nu recht ANTWOORD. Mevrouw had haar een week vooruit moeten opzeggen ze is nu verplicht haar ƒ2.extra te betalen. VRAAG. Waar en wanneer verga dert het bureau van consultatie ANTWOORD. Den len en 3en Vrij dag van iedere maand in het Paleis van Justitie te 11/2 uur. 18. Rondvraag. Binnenland HULDE AAN DE MARINE. De Koningin heeft door tusschen- komst van den Minister van Manne, Hr. Ms. tevredenheid te kennen ge geven over de Koninklijke Marine hij het vlootbezoek van dan koning en de koningin der Belgen in de wo van Amsterdam. KAMERVERKIEZING TE EINDHOVEN. Zondag had de stemming voor den vacanten Kamerzetel in het district Eindhoven, in de af doelingen der R.-K. Kiesvereeniging plaats. De heer mr. dr. J. van Best verwierf 2026, en de heer J. J. Wintermans 1260 stem men, zoodat eerstgenoemde de offi- cieele candidaat der R.-K. Kiesveree niging Eindhoven ia Een stemming zal toch moeten plaats hebben, daar vanwege de S. D. A. P. met den heer Spiekman worden uitgekomen. EEN BELANGRIJK BEZOEK. De Londonsche berichtgever van 1 „Hbld." schrijft „Ik verneem, dat de Medical Offi ciers of Health men zou ze in ons land noemen hoofd-inspecteura der volksgezondheid van tien der voor naamste Engelsche steden eerlang naar Nederland zullen komen oin on der bevoegde leiding en voorlichting studie te maken van al hetgeen in ons vaderland van overheidswege ge daan wordt om do zuiverheid van de producten, die wij uitvoeren, te waar borgen. dus om te zien onze vleesch- keuring, boter-contróle, e. <L Dit bezoek, dat vermoedelijk nog deze maand zal plaats hebbeu, zal ontegenzeggelijk in niet geringe mate bijdragen, om onzen goeden naam voor de zuiverheid van onze produc ten te versterken." GELUKKIGE BELASTING BETALERS. Men schrijft uit Leeuwarden aan het Hbld.: Aan de ingezetenen van Frieslands hoofdstad is door B. en W. een aan gename verrassing bereid. Terwijl in veie „groote" en ook minder „groote" gemeenten niet zon der groote moeite wordt rondgekomen met de inkomsten, in meer dan één dezer gemeenten zelfs verhooging der plaatselijke belastingen noodtg is, o.a. te Groningen wat de reeds hoog opgevoerde opcenten op de personee le belasting betreft, zal, volgens de ontwerp-bogrooting voor de gemeen te Leeuwarden, dienst 1911, de per centage van den hoofdelijken omslag van 3.75 tot 3.© kunnen worden verminderd. Dit is te danken niet aan vermindering van uitgaven, die, ge lijk overal voortdurend stijgen, maar aan de sitijging der ontvangsten. ZOO'N RAKKER Als historisch vertelt de N. A. Ct. t Plaats van handeling Rijnbrug te Arnhem. Personen'n Agent en 'n kwajon gen. Jongen komt uit richting Elden, schijnt onder z"n jas iets verborgen te hebben Rukt angstig naar een op de brug geposteerden agent en wil pas- seeren. Agent (met imponeerende stem) „Hé, jongen, wat heb je daar onder je jas, hè Jongen „Ribkes V (Wil wegloo- pen). Agent„Ribjes Laat zien. Hierrl" (Ontknoopt jongen de jas en uu blijkt, dat de bengel niets hoegenaamd on der z'n jas heeft). „Waar zijn die rib jes Jongen „Ouder m'n hemp (Ta bleau). Jongen loopt vlug weg. HULDIGING LORENTZ. Gisteravond had in den Schouw brug te Arnhem de huldiging plaats van mr. H. A. Lorentz, den ontdek kingsreiziger, naar aanleiding van wiens welgeslaagden ontdekkings tocht la Nieuw-Guinea rich daar ter stede een comit vormde om hem als stadgenoot te huldigen. De Schouwburgzaal was flink bezet. Voor de pauze deed mr. Lorentz enige mededeelingen over zijn tocht Daarna verscheen "t comité op het tooneel, om, bij monde van den bur gemeester mr. baron van Heemstra een huldeblijk aan te bieden, bestaan de in eelhof, „Goudvisschen' waren op do lijst aangebracht de woorden: „Aan mr. H. A. Lorentz, die 8 November 1909 het eerst den Wilheiminatop op Nieuw-Guinea be klom." MISDAAD. Te Kaatsheuvel werd de vorige week door den landbouwer B. Dinge- mans de tijding ontvangen, dat zijn zcon, de 38-jarige Adriaan, te 's-Gra venhage, waar hij arbeidde, was dood gevallen. Het gerucht sprak van misdaad. Een zijner mede-arbeiders, met wien hij samenwoont, moet hem uit het raam der tweede verdieping gewor pen hebben. Do vermoedelijke dader is gearresteerd. ONDER DEN TREIN. Nabij Roosendaal is de landbouwer Van Eekelen door een trein overreden en onmiddellijk gedood. BRUTALE DIEVEN. Zondagnacht stalen dieven, die nog met politiehonden worden geeocht, bii den aannemer A. J. Collet te Enschedé van onder het ledikant waar hij sliep een ijzeren kistje, waarin EflO. Men verschafte zich toegang door lnkllm- ming. Onze Lach'ioek MEIDENPRAATJE. Mevrouw. Verte! me eens, Marie, waarom ben je eigenlijk uit je vori- gen dienst weggegaan Die mevrouw moet toch heel goed geweest zijn Marie. Ja, iu den beginne was ze dat zeker, maar later is ze door den omgang met de andere dames to taal bedorven. ONZE KINDEREN. Mama. Jantje, Jantje, wat zou je doen, als je je mopsje niet had Jantje. Wat ik dan doen zou Wel, wat ik wou. MONOLOOG. Misdadiger (een portemonnaie vin dend). Als ik dat ding niet inpik, pikt een ander het in. En pik ik list wel in, dan pikken ze mij in. EEN LASTIGE PATIëNT. Dokter (beleefd maar met vichtba&r ongeduld np zijn horloge kijkende). Pardon, mevrouw, maar hot is feitelijk mijn eigen tijd niet, waar ik over beschiK. li heeft mij al de symp tomen met de noodige bijzonderhe den verhaald, maar zoudt u mis schien wel zoo vriendelijk willen zij a even. Echtgenoot (zacht tot zijn weder helft). Hij behoeft niet langer t« hooren, dat je een tong hebthij wil het zien. BEKENTENIS. Luchtschipper (die bij het vallen met zijn vliegmachine in een mest hoop terecht komt). Hm, het land bouwbedrijf, heeft toch ook wel ieta nuttigs. UIT ZIJN ROL GEVALLEN. Bankier (tot mijnheer Pronk, die xijn dochter het hof maakt). Praat toch niet altijd van liefde jou lok ken toch de 20 mille, die mijn dochter meekrijgt. Galant (verschrokken). Wa....atT niet meer BERICHT. Onbeh eerd gevonden een d a- m e srijwieL DE OUDERMOORD TE LOCHEM. Marcus B., de ongelukkige, die in een toestand van onbewustheid te Lochem ziin beide ouders van het le ven beroofde, is overgebracht naar het rijkskrankzinnigengesticht te Me- demblik, ingevolge de beschikking der rechtbank te Zutphen, waarbij zijn plaatsing voor eeu proeftijd van ten hoogste een jaar in zoodanig geslicut werd bevolen ARME KLEINE. In een onbewaakt oogeiiblik viel het 2-jarig kind van H. te Enschede m een pol met kokoud water, mei het treurig gevolg, dut de kleine uou vol genden dag aau de gevolgen daarvun overleed. Te TE ZWAAR. Kopal, gemeente Termunten (Gr.), zou de zware locomobiel het stoomgemaal te Stinkvaarl over schilderstuk van Van Deys-1 de brug aldaar worden gebracht. Als opdiracht j10611 6011 der brughoofden zakte en de bevloering der brug met de machine naar beneden ging. De daardoor gestremd. ERNSTIGE VAL. Een dienstbode van mevr. H-, wo nende Plantage Franscbelaan te Am sterdam, had het ongeluk uit een raam der derde verdieping te vallen. Zij stortte op ue binnenplaats neer en werd met gebroken been en gekwet- Bten pols opgenomen en naar het Zie kenhuis vervoerd. DE VERDWIJNING VAN 10.250. De beide gebroeders, den lldon Augustus 1.1. te Amsterdam voorloo pig in arrest gesteld als verdacht van verduistering van f 10.250, zijn uit de preventieve hechtenis ontslagen. De justitie iieelt, volgens de „iel.", geen voldoende gegevens gevonden, die het wettigden, het broederpaar langer in hechtenis te houden. TREURIG BERICHT. Een vrouw te St. Jnnrieen heeft het droevig bericht ontvangen, dat haar man te Rouguere (België), waar hij werkzaam was, is verdronken. De man laat een weduwe mei drie kinderen achter. FEUILLETON Naar het Engcisch door CHARLES GAR VICE. .Ta, Mr. Eliot, ja, Mr. Eliot, ging Mr. Stripley voort. De Voor zienigheid heeft mij de taak toebe deeld, om den geineensten schurk te ontmaskeren, die er in de City van Londen te vinden is. Onder den dek mantel van vriendschap, Mr. Eliot, heeft Sir Jozef zich met de zaken van uw vader bemoeid, toon alles tegen liep, met dien verstande, dat als alles terecht kwam en do plantage van hypotheek gezuiverd was, zij weer het eigendom zou worden van den zoon van Mr. Graham dat is u, natuurlijk, Mr. Eliot. Ik weet dit, omdat ik eens het contract, dat in bezit van Sir Jozef was, onder de oogen kreeg. Hij bewaarde het altijd achter slot en grendelmaar op ze keren morgen liet hij het liggen en kon ik het inkijken. Hij kwam weer binnen, bijna vóórdat ik het geheel gelezen had en pakte het dadelijk op, en daar is het nu en wij zullen hem dwingen, het te voorschijn te halen want het spijt mij te moeten zeggen, dat ik tusschen de papieren, die uw vader aan juffrouw Deborah gezon den iiceft, zijn deel van het contract niet kan vinden. Maar wij zullen Sir Jo/ef dwingen, zijn deel van het con tract te vertoonen wij zullen een rekening van de opbrengsten der plantage bij hem indienen. Hij zal er niets aan hebben, als hij weigert het contract te laten zien. omdat hij al leen don titel heeft gekregen en van de afrekening der opbrengsten bezit ik een duplicaat Ilij grinnikte, wreef zich in de han den en klopte met dramatisch gebaar op zijn borstzak. En deze rekeningen zullen too- nen, dat het landgoed bij den dood van uw vader niet alleen van alle hy potheek ontheven was, maar dat het jaar op jaar meer inkomsten afwerpt; zoodat behalve het landgoed een heel kostbare bezitting op 't oogen- blik Sir Joseph u de reusachtige som van in ronde cijfers Mr. Strip ley haalde de woorden uit, alsof zij te schoon waren om lichtvaardig over zijn tong te laten rolien vier en vijf tig duizend pond schuldig is Na deze woorden, zat Mr. Stripley achterover in zijn stoel, met een plechtig gebaar van verrukking zijn hoofd te schudden. Het drietal toe hoorders keek eerst naar hem, toen elkaar aan. Iloe denkt u over zoo'n fortuin, Mr. Eliot? vroeg Stripley. En u zal het krijgen, ookdat is liet mooist van allesEen poosje geleden, vóór een maand ongeveer, zou Sir Joseph geruïneerd geweest ziju als wij hem gedwongen hadden- O, ik weet wel! Ik ben een hond, een varken, een ezelskop, een idiootIk mag alles zijn, waarvoor hij en Mr. Selwyn mij uitgemaakt hebben. Ik mag een deur mat zijn, waarop zij hun voeten kun nen afvegen, een voetbal, die men voorlschopt. Ja dat alles ben ik jaren achtereen geweest, maar met een lachje Ik ken alle zaken van Sir Joseph, ie-d-e-r zaakje van heru. En daarom heb ik gewacht, gewacht totdat hij in staat was te betalen. Wij zullen ons geld krijgen, Mr. Eliot want Sir Joseph heeft de aandeelen geplaatst van de groote kopermijn van Byeworthy, en hij zal meer dan genoeg hebbeu om ons te betalen. Eliot stond op en leunde tegen den schoorsteenmantel, niet gebogen hoofd en zijn handen in de zakken. En als ik mij niet bedrieg, dan is dat do laatste schurkenstreek. Sir Joseph zal uithalen. En het ia er weer eeu zijner waardig I Om een jong meisie over te halen hem een kostbaar stuk land voor een luttele duizend pond te verkoopeneen stuk land, dat voor zoover ik weet wel een kwart millioen waard is. O, dat geen geheim 1 Iedereen kan dat zien n het koopcontract aan het bureau an tie Maatschappij. Schandelijk is het I Om oen jong meisje, niet veel meer dan een wees, te bestelen I Ik wou dat ik Miss Nora Ryall ter zijde had kunnen staan, toen hij haar vroeg om dat koopcontract te teekenen. Ik zou alles op het spel gezet hebben, Mr. Eliotik zou het verscheurd en hem in 't gezicht geworpen hebben. Maar daar is nu niets meer aan te veran deren en, in zekeren zin ben ik daarom natuurlijk blij omdat wij nu die vijftig duizend pond uit de mijn zullen kragen. Maar bedenk, Mr. Eliot, u moet u op eenieo moeilijkhe den prepareeren, en Juffrouw Debo rah moet er wat geld voor over heb ben. Het zou heel gemakkelijk zijn, Sir Joseph to dwingen als wij uws va- dersdcel van het contract hadden maar nu wij dat niet hebben, zal Sir Joseph zich verweren. Eliot nam het contract uit zijn zak en wierp het over dc tafel. Mr. Stripley maakte er zich meester, keek het in mot oogen, dfe als glazen ballen naar voren kwamen, sprong toen overeind en riep, met 't document zwaaiend, uit Dat is hetdat is het! Alles gaat voor deu wind Werkelijk waar, hoe zeer het mij ook spijt voor de jonge dame, toch ben ik blij, dat zij het pa pier teekende Sir Joseph zal nu be talen, hij wuifde weer met het con tract, tot den laatsten cent toe. Nora stond bleek en bevend op, ge dwongen door een macht, waaraan zij geen weerstand kon bieden. Zij heeft het niet geteekend, zei ze, zacht, maar volkomen duidelijk. Mr. Stripley sprong achteruit en gaapte haar met open mond en groote oogen aan. Niet geteekend hijgde hij. Hoe weet u dat Hoe durft u zooiets zeg gen Yergesf mij, waarde jonge da me. maar u begrijpt bet -«wicht, ge loof ik, niet van die verzekerintr Hoe kan u zozgen of zij het geteekend heeft of niet Kent u haar heeft zij u verteld, dat zij het niet geteekend heeft? U houdt mij stellig voor den gek. Wat ondeugend om zoo iets te zeggen Hevig transpireerde hij van schrik; wat hij wegveegde met zijn zakdoek; waarna hij haar streng aankeek. U heeft mij hevig doen schrikken, Miss, lhi"dö hij. Als miss Nora Ryall dat koopcontract niet teekende, dan is Sir Joseph een geruïneerd man, en heb ik al dien tijd voor niets gt- werkl. Maar u heeft zeker maar gek heid gemaakt, daarvan ben ik over tuigd, juffrouw, zei hij toegevend. Hoe kau u weten of zij het geteekend heeft of niet Kom, kom 1 Hij dreig de haar me: den voorvinger en schud de ziin hoofd. U heeft daar iets heel gewichtigs gezegdu moet u nader verklaren denk daarom, Ik deuk niet, dat u er iets van weet, hoe zou u kunnen welen, dat zij het niet ge teekend heeft Nora ging naar Eliot toe en hij kwam haar halverwege tegemoet, sloeg zijn arm om haar heen en van deze veilice schuilplaats uit k«ek zij Mr. Stripley vast aan en daarna rar- telend naar Juffrouw Deborah Omdat ik Nora Ryall ben. zei zo op zachten toon. HOOFDSTUK XL. De Triomf van Sir Joseph. Als Nora eon bom had laten vallen aan de voeten van Mr. Stripley, dan had het effect moeilijk grooter kun nen zijn dnn nu veroorzaakt werd door de woorden: „Tk ben Nora Ryall." Hij hijgde, staarde wild om zich heen. kwam toen met groote slappen op huur af en riep utt, terwijl hij haar hand greep Is n werkelijk Miss Noru itjahT En heeft u tiet koopcontract niet ge teekend Denk cr aan, dat er veel van afhangt dat u de waarheid moet spreken pardon Ik bed cl, is u heel zeker, dat u het contract niet teekende Hoera Hij wuifde met zijn hand boven het hoofd en begon werkelijk te dansen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5