Joaillerie Francaise, FRAN KEN'S Lasrzsnmagazijn, L.F.KEIJSER tiaarlam - spaamdam - Zaandam Liidwifj Kops THEE 8 Scott's Emulsion Fabrique de Byoux „Ideaal Schoollaarzen" Haarlem, Anegang 5. E. BRAfêDSMA, De verkoop tegen de ZEER VERLAAGDE PRIJZEN blijft doorgaan. Schoenenmagazijn Olt de Amsterdamschc en Haagschs Brieven aan verschillende bladen Eenigo Amsterdamsclie briefschrij vers houden nog een napraatje over de raak der G. E. W.. die in den ge meenteraad afgehandeld is. De Prov. Grou. Ct schrijft: Zes zittingen lang heeft het gekib bel en geharrewar over deze hoogst onverkwikkelijke geschiedenis ge duurd en. de Raad heeft daarbij soma danig zijn gevoel van eigenwaarde uit. het oog verloren. Maar voor niet onbelangrijk deol heeft de burge meester daaraan de schuld. Hij heeft do heer en laten pralen, twisten en schelden zonder zich er verder mee te bemoeien dan om te zorgen, dat de orde niet werkelijk verstoord werd. Geen oogenblik heeft hij getracht lei ding aan het debat te geven, van een eigen opinie heeft het hoofd der ge meente absoluut geen blijk gegeven en nu kan misschien wel deze hou ding als hoogst correct verdedigd worden, mij is toch liever de wijze, waarop de voorganger van mr. Roêll, mr. Van Leeuwen, in een dergelijke zaak optrad. Wanneer de boel in het riet dreigde to loopen, knoopte deze zijn jas toe. ging eens flink Techtop zitten, vertelde, dat hij ook een enke le opmerking in het midden wilde brengen, en dan kregen we een rede van stavast le hoeren, zoo beslist, zoo getuigend van kennis van de zaak, zoo afdoend, zoo krachtig en duide lijk, dat wij. journalisten, ons ver kneukelden, en de Raad zich een beet je gevoelde als een of ander huisdier, dat aan zijn plicht wordt herinnerd- Voor een raadslid was een dergelijk optreden niet altijd aangenaam heer Hairmsen heeft na het. heengaan van mr. Van Leeuwen meer naïef dan verstandig verklaard, dat hij zich eindelijk weer vrij gevoelde maar het middel was doeltreffend: de Raad kwam doorgaans tot inkeer en werd teruggehouden van het. nemen van al te dwaze besluiten. Indien mr. RoëlI zijn woord ook eens wat luider had Int.n hooren, had hij misschien den Raad tot verstandiger besluit bracht. Ik hoop nu maar, dat hij zich bij de aanstaande behandeling der Gemeentebecrrooting van wat krach tiger kant zal doen kennen. De Leeuwarder Ct.: Zijn we nu nog ziek? Of is de rotte plek radicaal uitgesneden? Dat zijn de vragen, waarmee we ons zelf en anderen, op trambalcons en in de Kalverstraat lastig vallen, zoodra de gedachten zich bewegen in de rich ting van de Raadsdehntten over den toestand aan de Eleotrische Centrale. Er zijn er een aantal, die met den Raad meegaan en zoggen: zachte heel meesters stinkende wonden. „Ande- tren echter, die nu de beslissing een maal is gevallen, daaraan niet meer willen tornen (wat dat betreft, gaan we met ze mee), die bewerei is half werk geweest; aan andere be drijven, en bij verschillende admini stratieve centra gebeurt ook heel wat' Laten zo daar de boel ook eens onderzoeken. En deze denken dan niet zoo zeer aan misbruiken, die de gemeente veel geld kosten en waartoe de verzoeking groot is, als men de be schikking heeft over de groote porte- monnaïe. Zij gooien 't dies op de dure methode, die bij de gemeentebedrij ven in zwang zouden zijn. Een derde soort zegt: Nu jagen ze een zondebok de woestijn in, z-ouder maatregelen te nemen, die in de toekomst een waar borg kunnen zijn. En ze stellen voor een reorganisatie van het beheerstel- sel van de bedrijven: een technisch directeur met een administratief aan hem onafhankelijk directeur naast zich. Loopt dan de technische helft wat le hard van stapel bij zijn zucht winst t.o maken en klanten te win nen, dan houdt de administratieve allicht hem bij zijn jaspanden vast... Het is waarlijk niet gemakkelijk om tusschen al deze steeds met evenveel ernst gedebiteerde stuurman-aan-den wal adviezen een keus te doen. En we zullen ons daarvan dan ook maar weer onthouden. We bepalen ons tot het constateeren van het feit, dat wat In den Raad geschiedde de publieke opinie slechts ten deele heeft vol daan. Eenigo Haagsche kouten gewagen van het optreden van Sarah Bern hardt. L'it het artikel in do Delftsche Courant nemen we hieronder iets over. Vleiend vour Sarah is dit arti kel wel niet, maar verschillende an dere persoordeelen stemmen met deze uiting vrijwel overeen. De critiek zal dus wel niet geheel onrechtmatig zijn. Welk een groote invloed bij de kunstgenietingen der „beschaafden" door de mode wordt uitgeoefend, heb ben wij pas nog kunnen constateeren bij het optreden van de beroemde Sa rah Bernhardt. Bijna had ik geschre ven: „de eenmaal beroemde Sarah Bernhardt." Maar i khedacht bijtijds, dat niet alleen do groote Sarah maar ook haar roem nog leeft, bewijze: de reuzenbelangstelling voor de vertoo ning van 'lAiglon die ze hier heeft ge geven. Ik heb die vertooning niet bij gewoond; ik vreesde dat ze te tra gisch zou zijn. Niet het stuk van Ros tand, maar hot optreden van de oude vrouw, in travcsli, als jongeman Toch liep Deci Haag storm naar den schouwburg om de groote Sarah te zien en te hooren. Het was de beroem de klank van haar onsterfeJ ijken naam, die trok! Want zeker, men heeft nog mooi, aangrijpend, elegant spel van de geroutineerde en zeld zaam oegaarne actrice gezien, maar het was... een oude vrouw, die zich daar tot het uiterste inspande om nog zooveel mogelijk ten toon te spreiden hetgeen eenmaal haaa- na tuurlijke charme was; die in haar stem de muziek barer jeugd trachtte te doen klinken, droevig pogen dat slechts ten deele gelukte. Zeker, de beroemde Sarah heeft ook nu nog veelmoois gegeven, het hooren en ook het zien zelfs nog overwaard ,maar: het is tragisch dat deze vrouw nu, op haar ouden dag, niet rust op haar lauweren en teert op de „mémoires" van een verleden, dat zeldzaam schit terend was. Een ster, die niet plotse ling van het hemelveld verdwijnt maar langzaam in glans vermindert, als een nachtlichtje dat uitgaat, neen, het is mij te tragisch. Ik heb Sarah niet willen zien, nu, in haar ondel-gang... Ik heb aan de mode niet meegedaan én daarom kan ik u nu van de groote Sarah niet veel vertel len. Ik weet alleen, dat „Zij" een reu- zensucces heeft gehad, dat men haar heeft toegejuicht en met bloemen ge huldigd en 's avonds laat een ovatie gebracht, die haar op 't balkon van haar hotel lokte De groote Sarah is, althans in Den Haag, nog niet uit de mode. De Haagsche kiekjesman van het Nieuwsblad v. 't Noorden schrijft over de bekrompen toestand van de paleizen der Koniugin: Ja, laten wij het maar cerüijk zeg gen: vele Nederlanders vinden het eigenlijk wel „chic", dat die toestand zoo is en niet anders. Wij zien daar in een tegenstelling b.v. met de Duit- schers, die 20 millioen Mark per jaar moeten opbrengen om hun Keizer naar zijn „stand" te laten leven. In de buitenissigheid, dat in geheel het koninkrijk niet een behoorlijk konink lijk paleis is, zit voor vele Nederlan ders een zekere aantrekkelijkheid. Kijk, zeggen wij togen elkander, dat doen wij nu toch eens heel anders dan ze in andere landen doen. Boven dien wordt er dan gezegd: onze Ko ningin is ook zoo rijk, waarom laat Zij zelf geen paleis huwen, selijk bv. wijlen Leopold II van België er zoo vele liet bouwen? Nu is dat zeker ook een standpunt, maar wanneer H. M. de Koningin dat nu eenmaal niet wil, gelijk hier "wel als zeker mag be schouwd worden, dan moeten wij de ze zaak van een breeder, een natio naal standpunt beschouwen en moet er een regeeringszaak van gemaakt worden. Het heet, dat de regeering niet met crediet-aanvragen voor dat doel bij de Kamer durft aankomen. Deze regeering evenmin als haar voorgangsters. Maar indien dat zoo is, vraag ik mij zelf af: hoe is het dan mogelijk, dat indertijd wel vier ton door het Kabinet-de Meester op de begrooting is gebracht om de ko ninklijke paarden een passend onder komen te verschaffen; terwijl er geen geld door de Kamer gevoteerd zou worden om de Koninklijke gasten een passende huisvesting te verschaffen? Staan de koninklijke paarden dan hooger dan de Koninklijke gasten, die in vele gevallen niet alleen de gasten zijn der Koningin, maar ook van de natie? Zelfs al zou een nieuw paleis niet 4 ton als de koninklijke stallen gekost hebben, maar 4 milli oen vereischen, zoo geloof ik toch, dat die 4 millioen beter besteed zou den zijn dan de 4 ton. In elk geval, nu een tweede bezoek van Koning Albert te wachten is en in het voorjaar president Fallières naar Nederland komt en in de toe komst een drukker bezoek van vreem de souvereinen kan tegemoet gezien worden, wordt het meer dan tijd voor deze zaak een oplossing te vinden. Tot dusver is zij maar al te veel als 'n zuiver „Haagsche quaestie" be schouwd. Inderdaad is het echter een zaak, waarbij het geheele land belang heeft. LIEFDE VOOR ZIJN VAK. Het hoofd en de onderwijzer aan de openbare school te Delfstrahuizen (Fr.) weiden opgeroepen voor de her halingsoefeningen. Meer personeel is er aan die school niet en de leerlin gen xouden dus vacantie moeten heb ben. Maar het oud-hoofd dier school, thans als gepensionneerde in het dorp wonende, ontfermde zich over de jeugd en houdt nu school, om den an deren dag twee klassen les gevende. Rechtszaken SPEELHUIZEN. De Haagsche Rechtbank veroor deelde in hooger beroep van het von nis van den plaatsvervangend kan tonrechter, Brandon, Content en El- ten, wegens het houden van een voor het publiek toegankelijk huis (te Scheveningen en in Den Haag), waar hazard werd gespeeld, ieder tot twee maanden hechtenis. Sport en Wedstrijden VLIEGWEER TE ROTTERDAM. Olieslagers, die deze week te Rot terdam vliegen zal, is aangekomen uit Leeuwarden en aan het Maassta tion ontvangen door zijn impresario, den heer J. F. Strengholt, en eenige leden der redactie van het „Rotter- damsch Nieuwsblad", die hem per auto \oerden naar het Poolsch Kof fiehuis, waar hem onder een glas eerewijn het welkom te Rotterdam werd toegeroepen. Door den heer Henri Dekking, re dacteur van genoemd blad, hetwelk in zijn overeenkomst en in do organisa tie der vliegweek een groot aandeel heeft gehad, werd hem in genoemd koffiehuis een dejeuner aangeboden. 't Hhld. schrijft: Olieslagers heeft vandaag (Maan dag) niet gevlogen en naar hol voor komt zal hij dit kunstje toch niet al te voel moeten herhalen, indien hij met het Rotterdamsch publiek goede vrienden wil blijven, althans toen om kwart na zes de politie meedeelde, dat er dien dag niets van kwam, wa ren do opmerkingen van dien aard, dat het maar wenschelijk toescheen, om hem met eenig escorte in een auto te begeleiden, waarmee hij de stad I ko» ingaan. Op het weer had Olieslagers ditmaal geen aanmerking en" ook is wel aan te nemen, dat hij ditmaal do goede benzine had: thans was het terrein niet naar zijn zin, hoewel hij dit reeds dagen geleden inspecteerde en ons was medegedeeld, dat hij er juist zoo mede ingenomen was Hij moot zelfs beweerd hebben, tot dusver nog niet zoo'n uitstekend terrein to heb ben gehad. Maar nu eens haperde 't aan eon goed plankier, dan weer ble ken hem boomen op kilometers af stand in den weg to staan, doch hoe het zij, Olielsagers vloog lekker niet en verdween zelfs geruimen tijd van het terrein, waardoor de mede-in richters van het feest zelfs genoopt waren om hem per auto in de stad te gaan zoeken en hem uit het Zuid- Hollandsch Koffiehuis weer mee te voeren, doch in de auto gezeten be loofde hij toch al, dat hij niet zou vliegen. Wel werd inmiddels het pu bliek bezig gehouden, om hot zand in de oogen te strooien, met het rijden op hef vliegtoestel in en uit de loods en het snorren van den motor. Voor Maandag beeft men het met dit loos alarm moeten doen, wat wel hard was voor de menschen, dio reeds van 1 uur af op het vliegterrein gestaan of gezeten hadden. OLIESLAGERS NAAR AMERIKA Zaterdagavond kreeg Olieslagers uit Amerika een uitnoodiging om ai- -i-" te nemen aan een vliegwed strijd, waarvoor 250,000 frs. aan prij zen zijn uitgeloofd, met 10,000 frs. vergoeding aan eiken deelnemer voor reis- en verblijfkosten. Olieslagers heeft nog geen beslis sing genomen. GEDENKTEEKEN VAN MAASDIJK. Het comité voor de oprichting van een gedenkieeken ier herinnering aan nu wijlen den aviateur Van Maasdijk besloot aan Pier Pander op te dragen een borstbeeld van den lieer Van Maasdijk te maken. De plaats van oprichting van het gedenkteeken weid nog niet vastgesteld. INGEZONDEN MEDEDEEL.INGEN k 30 Cts. per regel. Tydens zwangerschap behooren toekomstige moeders een zóó groote bron van kracht als Scott's Emulsion niet te verwaarloozen. Met betere eigenschappen dan dc ruwe levertraan vereenigt Scott's Emulsion tevens in zich een aangenainen, roomachiigen smaak en eene licht-verteerbaarhcid die U zullen verbazen en in verrukking brengen. En het kind ondervindt er evenredig baat van. De echte wordt uitsluitend gefabriceerd door Scolt Bowne, Ltd., Londen, Engeland, wier Daam zoowel op de vcrpakkmgals op de flesch v< komt By alle Apothekers en Drogisten. Dit fabrieksmerk bevindt zich op J de verpakking der eenige echte Scott's Emulsion. üemen?d Nieuws WEER EEN SPOORWEGONGELUK IN FRANKRIJK. Zondagmorgen is een spoorwegon geluk voorgevallen aan het station Saint Lazare te Parijs. De sneltrein van Dieppe kwam tegen het stootblok terecht. Door den schok werden 25 reizigers, meerendeels Engelschen, ge kwetst, doch gelukkig slechts 2 ern stig. Men meent het ongeluk te moeten toeschrijven aan een gebrekkige wer king van de reminrichting van den tredn. NELIDOF OVERLEDEN. De Russische gezant te Parijs, Neli- dof, is op 73-jarigen leeftijd overle den. Pers-Overzicht HET ONTWERP BETREFFENDE DE KUSTVERDEDIGING. De Standaard schrijft: Voor deze daad van moed heeft het Kabinet aanspraak op de waardeering van een iegelijk, die voor de onafhan kelijkheid van ons Vaderland warm voelt. Niets is voor een Kabinet hin derlijker, dan wanneer het voor do Landsdefensie aanzienlijke bedragen moet aanvragen. Dan toch weet het vooruit, dat het een storm van uit den hoek der krenterigheid te wachten heeft. Op geen punt is onze landaard zoo gevoelig als op de beurs. Voor oppositie-middel is zulk een voorstel ais geknipt, te meer als, gelijk nu, de kas van het land bedenkelijk leege plekken te zien geeft. Ook weet men vooruit, dat als van ouds de land provinciën nooit van geld voor de zeekust willen weten, en dat in het landleger altoos een schouderophalen valt waar te nemen, als er geld voor de Marine wordt gevraagd. Het Ka binet wist dus vooruit, dat zijn voor stel aanstonds van twee kanten on der vuur zou worden genomen. Maar juist daarom komt aan het Kabinet hulde toe, dat het hiervoor niet uit den weg ging, niet in zijn schulp kroop, maar den moed greep, om met zijn duur plan op de politieke markt te komen. Overdreven heeft het daaTbij niet. Maar voor dat bezuinigde plan staat' het dan nu ook met zijn volle verant- woordelijkheid. Als zes van de negen j ministers, onder goedkeuring van den Ministerraad, deze voorziening in de kustverdediging .eenmaal nood zakelijk verklaren, gelijk op blz. 1 van de Memorie van Toelichting ge schiedt, dan weet men vooruit, dat ze niet terug kunnen, en dat princi pieel e verwerping van hun voorstel hun geen andere keuze zou laten, dan om af te treden. Bij een voorstel als dit, onder bet beroep op de stellig© noodzakelijkheid ingediend, is hun1 ministerieel e leven de inzet. Door m! eventueele verwerping van zulk een voorstel van wet aan te blijven, zou l hun ministaricele verantwoordelijk-J heid ophouden gedekt te zijn. j Als het Kabinet, voorgelicht door de deskundigen, die ad hoe tot het ge ven van voorlichting geroepen waren, j verklaren komt: We kunnen er niet buiten. Br moet doorgetas-t. Onze on-' onafhankelijkheid en onze nationale verplichting legt ons die uitgave als gebiedende noodzakelijkheid op, dan heeft het aanspraak op steun en waardeering, en zou Nederland zijn AmgieffJam eigen toekomst op het spel zetten, zoo do finale werd, dat men het voorstel afwees. KALVERSTRAAT 123, AMSTERDAM. Arnhem. Zutphen. Kerk en Schooi OVERDRACHT RECTORAAT. Amsterdam. Gistermiddag werd aan de gemeen telijke universiteit het rectoraat dioor prof. dir. M. Straub overgedragen aan prof. dr. J. te Winkel met een rede over „de wetenschappelijke vorming der geneeskundigen." Leiden. Hier hield pa-of. dr. J, C. Kluyver bij de overdracht van het rectoraat aan zijn ambtgenoot dr. P. J. Blok een rede, waarin hij verslag deed van de lotgevallen der Universiteit in het afgeloopen jaar en ook de vee', besproken groen-quaeslie aanroerde. Hij zei o.a.: Voor mij is de groentijd, met zijn ten deele geheel onbegrijpelijke ge bruiken, voorzeker geen ideaal insti- tuur, maar ik kan verklaren dat de studenten vasthouden aan 't eeuwen oude gronddenkbeeld, en de verwe zenlijking daarvan onmisbaar achten voor de instandhouding van hun corps. En met het beste gevolg wordt sinds jaren gewerkt aan het afschaf fen van algemeen erkende misbrui ken. In deze geldt ook het: evolutie, geen revolutie. En, ondanks alle al armkreten bestaat er in vergelijking met vroeger voor do ouders in Ne derland tegenwoordig geen reden tot meerdere bezorgdheid. Laten de ou den-s bedenken, dat hunne zonen aan de academie weder aantreffen do ou de schoolmakkers van vroeger, dat ou deren en jongeren door opvoeding en oorafgaande beleving zijn soortge- nooten, en dat daarom van het novi aat op zichzelf voor de jongeren geen vermeerdering te duchten valt van zedelijk gevaar, waaraan nu een maal ieder onervaren knaap, die lee- ren moet op zich zei ven te staan, on vermijdelijk is blootgesteld. Utrecht. Prof. dr. H. Zwaardemaker bracht verslag uit van de lotgevallen der Rijks-universiteit, bij het overdragen van de waardigheid van rector-mag- nificus aan prof. mr. D. Simons. Hij zei o.a. over de groen-quaeslie: Welnu de groentijd is in mijn oo gen niet enkel een fout omdat hij slachtoffers maakt, maar ook omdat hij den door ons ouderen zoo hoog gesteld en corpsgeest bederft. Men moet niet uit hot oog verliezen, dat liet karakter der twintigste eeuw een ander is dan dat van het midden der negentiende. Het realisme is brutaler geworden, de denkbeelden zijn uit- middel-puntiger, de tucht geringer, het aantal ongeaequilibreerden groo- ter, in alle rangen en klassen der maatschappij. Bovendien het gezag der Studentensenaten, vroeger de na tuurlijke beschermers der novitii, is als alle gezag verminderd. Eindelijk onder ontwikkelden zoo goed als on der onontvvilikelden, doet zich „le crime des foulis" gevoelen. Juist de slechte elementen van een Studen tencorps komen in den groentijd naar voren. Daarom, wat er in onze dagen nog van Studenticositeit is overgebleven, is er ondanks den groentijd. Delft. Hier vond de plechtige overdracht van het rectoraat der Technische Hoogeschoql plaats, door pTOf. S. G. Everts, aan zijnen opvolger prof. dr. J. Cardinaal. De aftredende rector hield daarbij eene openbare rede over: gewapend beton. Groningen. Bij de overdracht van het rectoraat aan prof. dr. R. A. Reddingius, heeft prof. dr. J. W. Moll eene rede uilge sproken over „De idee der universi teit in haar toekomstige ontwikke ling." zijn Heste voor Jongens en Meisjes. Alléén verkrijgbaar in AMSTERDAM. Hoofdsoorten TRADE MASK f 1- en f 1.30 p. 5 ons GEDEPONEERD 80 cents p. 5 ons GEACHTE DAMES I Wilt U lang, mooi, vol en glanzend haar bezitten Het eenige wat veel resultaat geeft, is de AMERIKAANSCHE HOOFDMASSAGE Het bevordert den Haargroei en houdt het uitvallen tegen. Vele bewijzen hiervan hebben wij ïeeds door ondervinding verkregen. Ons beleefd aanbevelend, hoogachtend, Goz. SCHORNAGEL, Coiffeuse's. Telef. 634. Leeghwaterstraat 19, Haarlem. Lange Veerstraat 32. Stoomvaartberichteii STOOMV.-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Het st. Koning Willem III, uitreis, arriveerde IS Sept. te Southampton. Het st. Koningin-Regentes, uitreis, is 17 Sept. Point de Galle gepasseerd. Het st, Billiton, thuisreis, vertrok 18 Sept. van Port Said. Het st. Lombok, uitreis, vertrok 18 Sept. van La PaLlice. Het et. Remhrandt, thuisreis, arri veerde 18 Sept. te Genua. Stoomhoofdienst DIENSTREGELING, aangevangen 19 September 1910. ..n HAARLEM 8PAARNDAM: ZAANDAM: 85 9.05 I s van ZAANDAM van SPAARNDAM t. HAARLEM: 6.40 s 7 so s 8.15 Is 10 !5 j 4 30 10 35 4 65 11.5° I 6.05 s I 8.'5 s 9,'s s 9.25 9.35 s s I 9 50 I i 2.'5 3 2= 35° Ligplaats HaarlemNieuwe Gracht ou u. Jansbrug. bentin: VOGELPOEL NOORWEEGEN. Soaami 59 Telef. I

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6