MAZELEN. SCöit'S Emulsion ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te Haar lem, op Dinsdag 27 September 1910, des namiddags van 1 tot 2 uur, door den heer W. Ezerman. Programma No. 1. Preludium en Fuga No. 2, Mendelssohn. No. 2. Offertoïre, L. Wely. No. 3. Sonate No. 1, J. Lemmens. a. Allegro moderato. b. Adagia c. Marche pontificale, d Fuga. No. 4. Elsa's Brautzug zum MQn- ster, R. Wagner. 'No. 5. Allegretto, A. Guilmont BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 14 tot en met 20 September 1910 kwamen ter kennis van den Centralen Gezondheidsraad te Haarlem, 1 geval van roodvonk en te Zandvoort 1 geval van diphtheritia. Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben bet voorrecht, ▼ragen op verschillend gebied, mits tooï beantwoording vatbaar, in te renden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en xoo spoedig mogelijk. Aan vragen, dio niet volledig naam en Woonplaats van don inzender Termeiden Wordt gsen aandacht geschonken. VRAAG: Ik wil met iemand eene overeenkomst sluiten, om gezamen lijk onder den titel oener naamlooze vennootschap handel te drijven. Is daarvoor de tusschenkomst van eenen notaris een onmisbaar ver- eischte? ANTWOORD: Eene naamlooze ven nootschap vereischt bepaald de nota- rieele tusschenkomst; maar het wil ons voorkomen dat, hetgeen u be doelt, geeue naamlooze vennootschap, maar eene vennootschap onder firma is, dus zonder verdere aandeelhou ders en zonder directie en commissa rissen, en dan is de onderhandsche Yorm toegelaten; mits de verdere vor men worden in acht genomen door de wet vereischt VRAAG: Wat wordt verstaan onder indiening van een bezwaarschrift te gen gedagt eekend ontvangbewijs of aangeteekend per post? ANTWOORD: In het eerste geval biedt men het stuk persoonlijk aan en krijgt dan een quitantie, waarin de dag der aanbieding vermeld staat. In het tweede geval verzendt men per post en laat het stuk aan teekenen. Ook in dat geval staat de datum vast an daarom is het te doen. VRAAG: Ik ben voor de tweede maal getrouwd en mijn man heeft voorkinderen. Nu wilden wij zaakje beginnen op mijn naam. Moet daar nog een stuk van opgemaakt worden? ANTWOORD: Dat is niet noodig. De vrouw kan afzonderlijk van haren man koopmanschap drijven en wordt dan geacht zijne bewilliging daar voor te hebben bekomen. Voor de ver bintenissen, door de vrouw als open bare koopvrouw aangegaan, blijven beiden evenwel verbonden. VRAAG: Mijn dienstmeisje nam de kermisfooi aan. Toen was ar g sprake van heengaan. Nu gaat toch met November heen, kan ik nu bij de uitbetaling van het loon de vijf gulden aftrekken? ANTWOORD: Door het aannemen der fooi had zij zich volgens plaatse lijk gebruik stilzwijgend verbonden om met Nov. niet te vertrek kerk Daar tegen handelende kan zij geacht wor den ook stilzwijgend te hebben toege stemd in de afhouding der fooi. Wij zien er dus geen bezwaar in. VRAAG: Kan een landweerpllchtige ontheffing van den dienst krijgen, om naar Amerika te vertrekken? ANTWOORD: Ja, voor het geheel of voor een deel van den diensttijd. Richt met opgaaf van redenen een verzoekschrift aan de Koningin op on gezegeld papier en adresseer den brief aan Zijne Excellentie den minis ter van Oorlog te 's-Gravenhage. Het is vrij van port. Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. Tot secretaris der gezondheidscom missie in de Haarlemmermeer is be noemd de heer P. Borst, hoofdagent der IIolland-Amerika-lijn, alhier. Binnenland EEN ENGELSCH OORDEEL OVER DE TROONREDE. De „Times" wijdt een hoofdartikel aan de Troonrede en merkt op, dat de door Koningin Wilhelmina aange roerde problemen geheel gedijk zijn aan die, waarvan ook In Engeland naar een oplossing gestreefd wordt. In het algemeen staat in Nederland zoowel als in Engeland de politieke strijd in het teeken van sociale her- formingen en van tariefhervorming. Een vraagstuk voor de naaste toe komst, aldus vervolgt de „Times", is de houding van Nederland ten op zichte van de voorgestelde Duitsche scheepvaartrechten op binnenland- sche waterwegen en op den Rijn. meer in het bijzonder, en welke aan gelegenheid de meest voorzichtige be handeling erischt. Wij gevoelen vol komen de moeilijkholen, die Holland het hoofd te bieden heeft op den weg der moderne beschaving, maar Ne derland heeft de voordeelen van een behoedzaam „national temperament" •n aldus mogen wij hopen, dat het voordeel trekken zal van de missla gen van anderen bii het tot oplossing brengen van vraagstukken, die met de elders voorkomende alleen in den omvang verschillen. RUST- EN HERSTELLINGS OORDEN. Te Utrecht is opgericht oen vetr- eeniging voor Christelijke rust- en herstellingsoorden voor den burger stand. Tot bestuursleden werden gekozen de hoeren ds. H. C. v. d. Brink, Rot terdam; ds. W. Verhoeff, Zeist; ds. G. W. C. Vunderink, Amersfoort; J. C. Heesterman, Utrecht; en W. Sluy- ter, Driebergen. MOORD TE 's-HERTOGENBOSCH. Betreffende den op G. Rosa ge- ploegden moord meldt men uit 's-Hor- togenbosch, dat H. Kreté, schoenma ker, aldaar, bekend heeft het slacht offer den steek in den buik te hebben toegebracht. De pandhuishouder Adels heeft den vermoorde tegen den buik geschopt ARBEIDSWET. Het centraal beShiur van den Ne- dorlandschen Brood-, Koek- en Ban- ketbakkersbond heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin adhaesie betuigd wordt aau het ver zoek in het adres der Vereenigine van Nederlandsche Werkgevers, waar bij de Tweede Kamer wordt uitge- noodigd, voorloopig slechts de wegens de conventie van Bern noodzakelijke wijziging te handhaven en de overige voorloopig terug te nemen, opdat be langhebbenden de gelegenheid heb ben, zich daaromtrent te bei-aden, en daarna hunne opmerkingen aan de Kamer kenbaar te maken. PSEUDO-NONNEN. Woensdag werden do' woningen te Eindhoven afgeloopen door een paar als nonnen gekleedo personen, die geld kwamen inzamelen voor de weezen. Zij verklaarden uit het klooster te Vaals afkomstig te zijn. Spoedig kwam evenwel uit, dat dit tweetal niet gerechtigd was het geestelijk kleed te dragen. Zij werden door de politie in verzekerde bewaring ge steld. Een van hen bleek een man te zijn. (Hbld.) EEN INKTWERPER. We hebben een inktwerper in onze stad, zegt de „Prov. Gron. Ct." Een heuschen inktwerper, die echt, zoo als het een inktwerper betaamt, de gevreesde vloeistof en nog wel rco- de naar dc lichte damesmantels en rokken werpt. Gisteren werkte hij voor het eerst in het openhanr. Hij kwam van Tus- schen de Beide Markten en rende in de richting van het Stadhuis. Een agent, rood van woede, volgde hem, hem toeroepend te blijven staan. Maar de deugniet rende voort. En hij schreeuwde, huilde zoo hard z'n achtjarige keel gedoogde. De men- scheu volgden'met belangstelling de jacht tusschon den achtjarigen inkt werper en den diender. De agent won Het. Hij greep den schreeuwenden knaap bij den arm eu nam hem mee terug. Er kwam een dame aan. Ze was 'n slachtoffer van het jeugdig mon stert ja \,Die jongen gooit ledereen met roo- den inkt. Zie eens aandeze heele mantel is bedorven." Werkelijk vertoonden zich op den donkeren mantel twee droppels roo- de inkt, van ongeveer 6 m.M. door- SDee. De inktwerper werd opgebracht. EEN GASONTPLOFFING. In het perceel Molenstraat 10 A, te 's-Gravenhage, waarin een spiegel- en lijstenmagazijn is gevestigd, had gis terenochtend een hevige ontploffing plaats. De bewoner, de beer J.. bad de onvoorzichtigheid, nadat een ster ke gaslucht in een der benedenka mers was waargenomen, een lucifer te ontsteken, om te zien, of er een lek aan lamp of gasleiding was, -Waarop de ontploffing volgde. De achter- eu voorpui vau het huis leden aanmerkelijk schade, de spie gelruit en oen andere ruit aan de straat werden geheel vernield en de meeste ruiten van deuren, ramen en een over een binnenplaats aange brachte lantaarn werden eveneens verbrijzeld. Na de ontploffing ont stond een begin van brand, die door de brandweer met een paar emmers water kon worden gebluschL De be woner, niettegenstaande ernstige brandwonden aan hoofd en armen, had de tegenwoordigheid van geest, terstond de hoofdkraan te gaan af sluiten. De brandweer verleende den verwonde de eerste hulp, waarna hij naar het Gemeenteziekenhuis werd vervoerd. BRANDEN. Te Rucphen, bij Roosendaal, is de boerderij van J. Antonissen geheel door brand vernield. De eigenaar, die nog trachtte een en ander te redden, werd onder brandend stroo bedolven, en bekwam ernstige brandwonden. Verzekering dekt de schade. Te Oudebildtzijl (Fr.) is een berg machinaal samengeperst stroo, 100.000 K.G., toebehoorende aan R. Schuiling door eenige jongens in brand gesto ken. Gelukkig stond het op het vrije veld, terwijl <le w'nd gunstig was, zoodat de in den omtrek liggende boerderijen geen gevaar liepen. Aan blusschen viel niet te denken. De scha de wordt door verzekering gedekt MISPLAATST WANTROUWEN. In een gemeente in het. Noorden des lands vaceert de betrekking van di recteur van bet post- en telegraafkan toor, waarom des nachts een bestel ler in het gebouw de wacht houdt. Op een avond waren de laatste pos ten behandeld (het liep tegen elven), de brieven en couranten waren afge haald en men ging sluiten. Daar ont dekte men nog een heer in de wacht kamer voor het nnbliek, die zich schielijk verwijderde. „Geen goed spel" dachten de amb tenaren en bestellers. Fluks sprong een hunner op de fiets, peddelde den heer na en nam hem bij hei licht zij ner lontaren goed op. Doch hij kende hem niet. Omdat je 't nooit weten kon. werd den wachthebbenden be steller waakzaamheid aanbevolen. De nacht ging rustig voorbij. Den vdlgenden morgen verscheen de vreemde heer in het postkantoor. Hu was één der sollicitanten voor de b<? trekking van directeur 11 Den vori- gen avond was hij laat gearriveerd, hij wilde het kantoor nog even zien, doch was, toen hij bemerkte dat men ging sluiten, maar naar zijn hotel te ruggekeerd. ONGELUKKEN. Toen de huisvrouw van den arbei der M. D. te Terapelkanaal van het veld tehuis kwam, wilde zij zich in het kanaal gaan wasschen. Ongeluk kig stortte zij in het water. Niette genstaande er vele personen aanwe zig waren, kwam de jonge vrouw jam merlijk om het leven. RUSSISCHE MAATREGELEN. „Land en Volk" schrijft: ,De zitting der Staten-Generraal wordt in veroenigde vergadering der belde Kamers door den Koning of door een Commissie van Zijnent wege geopend". (Art. 103 Grondwet) In deze vereenigde vergadering der Volksvertegenwoordiging Is het Dins dag Russisch toegegaan. Vooreerst moesten zij. die deze openbare vergadering bijwoonden, te voren alles afgeven wat-zij bii zich hadden. De dimes mochten hijvoor beeld een klein beugeJtaschje, waar in een zakdoek, niet behouden Er ontbrak alleen nog maar aan, dat zij werden gefouilleerd. Na het einde der vergadering wer den de nummers een voor een afge roepen. en kon ieder op zijn beurt zich door het gedrang een weg ba nen om uit handen van de gestelde machten zijn bagage terug te ont vangen. In de tweede plaats waren In de vergaderzaal van de Volksvertegen woordiging gewapende soldaten ge plaatst. Bedriegen wij ons niet, dan Is ook dit iets nieuws. De Koningin 9chijnt zich niet langer te mogen wa gen dan onder bescherming van een rij soldaten. Deze maatregelen, die in Rusland gemotiveerd zouden zijn. zijn voor het Nederlandsche volk een beleedi- £>ng. Omtrent het gebeurde in de veree nigde zitting van de Staten-Generaal, waarop „Land en Volk" de aandarh! heeft gevestigd, ontving „Het Vader land" van den voorzitter der Eerste Kamer de volgende opheldering ..De soldaten in de zaal van de Volksvertegenwoordiging" waren niets anders dan de gebruikelijke eerewacht, dio niet op de te smalle stoep kon worden opgesteld en nu wel in een hoek van de zaal een plaats moest vinden, en het innemen van beugeltaschjes enz. was een wat al te strenge opvolging van de gegeven or der parapluies, stokken en dergelij ke te doen afgeven, wat o. L weinig bezwaar kan ontmoeten, vooral om dat die order niet alleen bij bijzonde re gelegenheden, maar altijd op die wijze wordt toegepast. Zoo zagen wij b.v. nog Donderdag, dat een Engel- sclie dame, die de zitting wilde bij wonen, een minuscuul züveren tasch- je aan den schildwacht moest afge ven, alvorens toegelaten te worden. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGKN A 80 Cts. per regel. Een versterkingsmiddel van speciale kracht Is noodig— indien men de volle krachten wil her winnen en gevaarlyke complicaties vermydeo. Om dit doel te bereiken is er niets dat Soott's Emulsion nabykomL De zuiverste en beste levertraan door een uniqne proces in smakely- ken vorm bereid, lichtverteerbaar en veel voed zamer I De echte V wordt uitsluitend bereid door Scott Bowne, Ltd., Londen, ngeland, wier naam op flesch verpakking voorkomt. By alle Apothekers en Drogisten. Dit fabrieksmerk bevindt zich op de verpakking der eenige echte Scott's Emulsion. ten tooneetepeler, in ons land rijn gouden jubileum te vieren, op waar diger wijze, dan in zijn tegenwoordi ge omgeving mogelijk is. Zij zijn van Indie uitgegaan. Een schrijven van den heer Bouwmeester werd in den Raad vaS Beheer der Ko ninklijke Vereeniging aanvang Au gustus behandeld en beantwoord. In welken zin dat antwoord uitge vallen is, hebben wij niet kunnen vernemen. Laat ons de hoop uitspre ken, dat daarbij voldoende is reke ning gehouden met de wederzijdsche gevoeligheden, en met de dringende begeerte van het Nederlandsche pu bliek, zijn grootsten tooneelspeler op de oude plaats terug te zien. Het is misschien beter, verder op de zaak niet in te gaan. In vertrouwen te wachten. Persbemoeii'ng heeft reeds veel bijgedragen tot verwijdering der partijen, wier samenwerking zij wenschte te bevorderen. Bepalen wij ons dus ditmaal tot de zaak-Bouwmeester in engereu zin, en zien met verlangen uit naar het goe de bericht vau de fecstvoorstclling ter gelegenheid van Bouwmeesteres gouden jubilé in den Amsterdam- schen Stadsschouwburg. TIJDSCHRIFTEN. Het laatste nummer vnn „De Re vue der Sporten" bevat: Een foto van het Spartó-elftaJ, dat Zondag 1.1. den ziverea voetbal won. Over jong Holland! De Scheveuingsciie wie lerbaan. Duindigt. De zeilwed strijden van „HiMegersborg". De vliegdemonstratïën te Leeuwarden. De seriewedstrijden van H.V.V. Het championnaat van Nederland in single-sculling-outriggers, Kiekjes van den strijd om den zilveren voet bal. Arnhem. Rechtszaken DE KINDEREN VAN DE WED, DE RIJK. Zooals men weet kwam de Voog dijraad Amsterdam II in hooger be roep bij het Gerechtshof te Amster dam van een uitspraak der Recht bank, waarbij de Wed. De Rijk te Hilversum werd hersteld In de voog dij over haar minderjarige kinderen. Het Hof heeft dat hooger beroep niet ontvankelijk verklaard. Van deze uitspraak Is de Voogdij raad in cassatie gekomen bij den Hoogen Raad. Mr. R. J. Bakker, die vour den Voogdijraad zal optreden, beeft een uitvoerig verzoekschift aan deu Hoogen Raad gericht, waarin hij verzoekt de bestreden beschikking te vernietigen met terugwijzing der zaak naar het Gerechtshof te Amster dam of met zoodanige andere be schikking als de Raad zal vermeenen te behooren. Land en tuinbouw WINTERROGGE. De tijd van zaaiing hiervoor Is aan staande, want van half September tot half October is de beste zaaitijd. Men kan zoowel te vroeg als te laat zaaien geschiedt het ee-iste, dan ont wikkelt het gewas zich te veel, wordt al te bladrijk en het gevolg is rotting of uiLwinterino'. iiiwinrtarlipiil nla in 'voor ie bfj de zaaiing reeds 50 A 75 K.G. chili uitgestrooid, de rest in het voor jaar. Wie van do kainiet bij droogte na de zaaiing geen schade wil onder vinden, moet deze meststof minstens 14 dagen te voren uitstrooien. Eene rijkere bemesting is noodig op arme akkers en daar, waar men de rogge als dek vrucht (voor serradella bijv.) uitstrooit. C. B. Persoverzicht DE PERS OVER DE TROONREDE. De „Nieuwe Arnhemsche Courant" uit zich aldus En worden weder wetsontwerpen ter verzekering tegen geldelijke gevol gen van invaliditeit en ouderdom toe gezegd, die millioenen moeten kosten, terwijl men erkent, dat er geen geld voor aanwezig is Het aantal onafgedane, ingediende of toegezegde wetsontwerpen is legio. Toch zullen daarnevens nog eenige nieuwe worden aangeboden, hoewel ieder wreet, dat zelfs de tijd ontbreekt, om ook maar de helft van den achter stand af te doen. En terwijl van alles wordt toege zegd en aangekondigd, zelfs een ont werp van wet op den Landstorm, „waarvan toch niets komt", mist men met bevreemding nok maar de ge ringste toespeling op hei voorstel, dai thans de gemoederen in beweging brengt, het" befaamde f 40 millioenen- voorstol betreffende de kustverdedi ging. Zoomin in de vorige als in de hui dige Troonreden werd en wordt iets van deze plannen der Regeering mee gedeeld. Terecht mag men zich hierover ver wonderen. Het eenige goede wat men van deze Troonrede kan zeggen, is, dat er niets specifieks „Christelijks" in voorkomt. Dat is althans iels. Al zal Prof. Fa- bius er wel niet zoo over denken. ,,'t Nieuws van den Dag" meent „Het beste van deze troonrede is de aanhef. „Het verheugt mij, weer in uw midden to zijn" ziedaar het eenvoudige, vriendelijke woord van eene Vorstin, die meeleeft met haar volk, met zijn nooden en zijn vreugd, weiende dat hare belangstelling har telijk weerklank vindt bij de natie en hare vertegenwoordigers. Wat overigens bet staatsstuk be treft, dat de Regeering ter voorlezing in handen stelde van de Koningin het is treffend onbelangrijk. Kon de soberheid van bet regeeringsprogram van iyü8 geroemd worden, en moesten wij vervolgens verwarrende wijd- loopigheid constateeren bij de troon rede van 1909 van de troonrede van 1910 moeten wij zeggen, in geen jaren een zóó mager werkprogram onder de oogen te hebben gehad." En omtrent wat in de troonrede ge mist wordt schrijft dit blad „Niets staat er in deze troonrede over grondwetsherziening. Geen woord want eenige snippers over de organisatie en onderdeden raken de groote lijnen niet over radicale hervorming van 's Lands defensie. Het is waar, dat de regeering nog pas, door het 40-millii>;ii-wetsontwerp goeden wil toonde, maar wie bomerkt het in werking komen van stelselma tige hervorming on dat terwijl óveral buiten onze grenzen 'het beste en het nieuwste nog niet goed genoeg koortsachtig gezocht en geijverd wordt om niet alleen bij te zijn, maar of ttiwüitering, mmBdsrhiiil al, wrl« uitde. grond bet tijdstip voor de zaaiing "v" de, d™>Bf>d« noodzakelijkheid, kan echter te laat worden gekozen* i"i<ïl oni s,,sl.sd ya" 1»nd»v'e7(ed4- zoodat het gewas vóór den «tuten g,nB le 'ÏTSTTt t ntitemj- niet voldoende uitstoel!. 1 BCTI duidelok genoeg - maar In onze zandstreken geschiedt geI™" bewerking der rogge-akkm vlak niet I va° verantwoordelijkheidsbesef. naar behooren, getuige ook de velel vooral door kweek* vervuilde akkers, j "Pe "esi<-.entiobode schrijft: Het doel der bewerking moet zijn dol tarief betreft, wordt dus bouwvoor tot een behoorlijke diepie n'e* naders gehandeld dan sinds jaar t los te maken, maar ze aan de opper-'en dag *3 toegezegd. De vele gelden, vlakte kruimelig te doen blijven. Men ivoor de sociale maatregelen gevergd, moet dus niet zooveel ploegen en eg-1 moeten iu het tarief gezocht worden, geu, doch een diepere grondbewer-En nademaal er reeds belangrijke so lving toepassen, wat liet bost kim ge-cialo wetsontwerpen voor bchnpdeHng beuren inet den ondergrpndsploeg, 'in de Knmers gereed liggen bij waarbij de onvruchtbare ondergrond I voorbeeld de Ziektewet en thans slechts wordt losgemaakt en dus niet look de ontwerpen tegen geldelijke ge- naar boven wordt gebracht. olgen vau invaliditeit en ouderdom Men zaait zoowel op bezakte, als j en tot. wijziging der Ongevallenwet ca- veisehe voor, de rogge houdt meer tegorisch worden toegezegd, moet er van de eerste, toch zaait men dikwijls I ook gezorgd worden, dat het benoo- in de versclie voor, wanneer men, op digde geld voor de uitvoering aanwe- Koloniën FLORES. De Hbld.-correspondent te Batavia seint Te Larantoeka had een overval plaats, waarbij aan luitenant van Ardenne een arm werd verbrijzeld. De reductie teekent hierbij aan De le luitenant der infanterie, D. B. W. van Ardenne, is bij het leger voor memorie gevoerd ais civiel ge zaghebber van de onderafdeeling Oost- Flores, tevens belast met het civiel ge zag in de onderafdeeling Solor. Volgens het laatste officieel verslag over de maand Mei n.L, liet de toe stand in Oost-Flores niets te wen- schen over, terwijl sedert uit andere bron niets vernomen werd, wat op een minder gunstige stemming in de onderafdeeling Sarantoeka kon wij- Aileen is bekend, dat onlangs de verbannen radja van dat landschap op Java is overleden. De mogelijkheid bestaat, dat het bericht hiervan en het gerucht, dat de zoon van den overle dene tot radja zou worden benoemd, eenige beweging heeft teweeggebracht. SPORT VOOR MILITAIREN. Bij legerorder is. naar de Loc. ver neemt, het aan mindere militairen verboden, met of tegen meerderen te voetballen. Leiteren en Kunst LOUIS BOUWMEESTER. Het „Hbld." schrijft o. a. Sinds eenigen tijd is er opnieuw werking in de kwestie-Louis Bouw meester gekomen. De onderhandelingen houden ver band met den wensch van den aroo drogen grond, vreest, dat het zaad geen voldoende vocht zou vinden om te ontkiemen. Vóór de zaaiiug wordt in den regel (voor) geégd. Hei zaad wordt natuurlijk door eggen onder gebracht, maar men wacht zich hier bij meer te eggen dan noodig is, waaraan velen meenen goed te doen, teneinde den grond terdege te ver kruimelen. Dichtslibbing bij regen en een tragere ontkieming kunnen hier van evenwel het gevolg zijn. Men zaaie vooral niet te dichteen te dichte stand, legering, een geringe zaadoogst, enz., zijn de nadoelen er van. Op goeden, vruchtbaren grond, welke behoorlijk bemest wordt, mag men dus geen 34 mud zaad per Hectare uitzaaienmet de helft kan hier worden volstaan. Natuurlijk re ken ik hierbij op goed schoonge maakt, liefst getrieurd zaad. Tpgenwoosdig heeft men verschil lende veredelde roggesoorten, die bij een goede bemesting heel wat meer opbrengen dan de eigen soort. Wie echter schraal land heeft, houde zich vooreerst maar aan de oude soort, bijv. de Geldersche Kruiprogge. Rog ge wordt verbouwd zoowel in «tal ais in kunstmest, beide kunnen een goed gewas geven, ofschoon de laatste jaren is gebleken, dat kunstmest al leen of half om half beter voldoen dan enkel stalmest, bij welken laatste het gewas eerder gaat legeren. Niet zel den kan men naast een halve stal- bemesting alleen slakkenrneel zien aanwenden, ook wel enkel slak aan z.g. aardappelrogge. Dit kan ook voor één of tw ee jaar heel goed gaan, wanneer namelijk door jarenlangen roggebouw in stalmest het land phos- phorzuurarm is geworden, althans meer behoefte aan die stof heeft, dan aan stikstof en kali Overigens ver eischt ook de rogge, zal zij een be hoorlijken oogst leveren, een volle dige bemesting van slakkenrneel, kai niet en chili (of zw. ammoniak) en, bij kalkgebrek, ook van kalkrnergel of gewone kalk. Men geve per bun der gemiddeld 8 baal slak, 8 baal kai niet, 2 baal chili en. zoo noodig, 8 baal mergel- On schraal land wordt is. Zij, die. als de ultra-roode ele menten in den lande, reeds daarom de Ziektewet afkeurden, omdat ze me de afhing van de komende Ongeval- lenwetswijïiging, kunnen nu dra con tent wezen. Vóór de ziektewet defini tief behandeld wordt, zal die wijzi ging plus de invaliditeitsverzekering èr vermoedelijk wel zijn. De invoering der algemeene inkom stenbelasting kan met belangstelling afgewacht worden, al zal misschien de kennismaking bij de indiening voor niet iedereen even aangenaam zijn. Maar ontkend kan niet worden, dat de thans bestaande vermogens- I driifsbelasting niet altijd even billijk werken en dat samensmelting dus wel gewenscht is. Natuurlijk zal daarbij gezorgd worden, er vooral niet min der uit te halen dan uit de ihans be staande belastingen, omdat immers de financieeie toestand de9 Rijks de grootste zorg blijft eischen. De „Nieuwe Tilburgsche Courant" Uit de troonrede spreekt een zekere beslistheid, welke wij langen tijd in deze staatsstukken hebben gemist. Het is geen beloftenspiegel wat er uit schijnt, er klinkt veeleer uit de rusti ge overtuiging wat liior aangekon digd wordt zal gebeuren. Het „Arnhemseh Dagblad" schrijft bij de sociale paragraaf, dat minister Talma de voorgestelde taak bijna af gewerkt heeft blijkens de aangekon digde ontw erpen van wet De invaliditeitswet kan spoedig te gemoet worden gezien. En de wijzi ging der Ougevallenwet eveneens. Een monumenlaul stuk werk heeft de be windsman van Arbeid dan geleverd.' Moge de Kamer het door een spoedi- go afdoening van de verschillende so ciale ontwerpen tooneu te waardee- ren Voor 1913 kan zeker nog heel wat worden verricht. Verder zegt het blad nog o. a. De toezeggig in zake het onderwijs vraagstuk is nog al vaag. Van meer dere subsidie Yoor den bouw, waar aan het bijzonder onderwijs toch zoo groote Donoefte heeft, zien wij n niet veel komen. Blijve men tmzi zijds maar krachtig op meer geliji. heid aandringen Bevordering van ds vrije school is een groot volksbelang. Een volksbelang, dat ook de regeo- ring behoort te behartigen. In de door den minister van binnen- landsche zaken geïnspireerde para graaf missen we tot ons leedwezen do toezegging, dat de vaccine-dwung ui- thans cenigormate zal worden inge perkt. Te^en ceu wijziging als door Dr. lvuyper bij het jongste begroo- tingsdebat aanbevolen, kan men tncii, dunkt ons, geen gewichtige bedenkin gen aanvoeren. „De Rotterdammer": Toegezegd wordt eon wetsontwerp tot vaststelling van eene eedsformule on van de gevallen, waarin de eod van getuigen in burgerlijke en straf gedingen kan worden varvangen door eene belofte. De aankondiging van dit ontwerp verdient den dank van elk anti-revo lutionair. Immers er wordt met den eed zoo vaak en op zoo treurige wij ze „gesolddat het hoog tijd wordt, om door het treffen van wettelijke bepalingen voor ben, die inderdaad tol de atheïsten behooren, een weg te openen, opdat ze niet meer onw.llig tot het afleggen van den eed l>-:-]i.c- ïn over te gaan. Intusschen zal de Regeering bi ei ook zorgen moeten, de klippen te ont zeilen, door do vrijstelling niet al te gemakkelijk te verleencn, opdat niet de liberalistische beschouwing omtrent de plaats van derf eed in ons staatsrecht op don duur zegeviere. De paragraaf over de ondorwijs- wetgeving zou ons meer genoegen gedaan hebben, indien zij wat duide lijker waro geweest en in concreter vormen den voorstanders van hel bij zonder onderwijs in hun strijd voor verdere gelijkmaking waro tegemoet gekomen. Liever ware het ons geweest, in dien dc Troonrede een ontwerp „tot meer doeltreffende subsidieering in de kosten van den schonlbouvv", waai omtrent in die van 1909 werd mede gedeeld, dat een „plan in overwe ging is", thans in uitzicht hudde ge steld. MILLIOENENNOTA. Eenige bladen wijden beschouwin gen aan de millioenennota. 't Algemeen Handelsblad schrijft a. Het is geen opwekkende lectuur, die de ingediende millioenennota behel d, In een tijd, waarin handel en vei l r, zooals ook in de Openingsrede door Hare Majesteit is opgemerkt, een be vredigende ontwikkeling aantoonen, en waarin de inkomsten uit vrijwel alle midilelen, die met den algcrnee- nen toestand in zaken verband hou den, belangrijk hooger kunnen wor den geraamd, moet niettemin aan do Volksvertegenwoordiging een begrou- ting worden voorgelegd, die een ga pend tekort aantoont. De minister geeft te verstaan, da' dit tekort grootondeels zou moeten ge vonden worden uit de reeds vermeide herziening der gesplitste inkomsten belasting en door hetgeen het nieuwe tarief moer zal opbrengen dun voor de maf tri jalen van socialen aard noodig zal zijn. Van een ten volle io- cereu der opbrengst van de a. s. tarief herziening voor sociale maatre gelen, waardoor deze herziening voo. breede kringen aannemelijk moest worden gemaakt, is derhalve al geen sprake meer. Het is immers zoo ge makkelijk hnadel en nijverheid in eén moeite door inaar wat zwaarder te be lasten. Dit spaart de moeite uit met nauwgezetheid tegen een opdrijven der staatsuitgaven te waken. Waar het bij een dergelijk systeem heen gaat, heeft het buitonland ons helaas voldoende geloerd. Zoolang de toege zegde onUerpen nog niet zijn inge diend tart men overigens ten aanzien n den omvang der verwachte battn het duister. Uit de mededeeU'ng, dat bovendien een „nieuw middel" in on derzoek en voorbereiding is ter ver sterking dor ontvangsten valt af te lel den, dat de opbrengst der bovenbedoel de heffingen niet voldoende zal zijn om het gat te stoppen. Wat dit nieu we middel is, wordt nog niet medege deeld. Wij zullen dus ons oordeel om trent de wonschelijkheid en doelma tigheid moeten opschorten. De Nieuwe Rotterdamsche Courant schrijft o.a.: Ten slotte geeft de minister te ver staan. dat... de heele financieeie pó- litiek der regeering in duigen ligt Het verhoogde tarief zou moeten die nen bot bestrijding van de kosten der sociale, verzekeringen. (In de n'Jia wordt reeds gesproken van „hetgeen het nieuwe tarief meer zal opbrengen dan voor de maatregelen van socia len aard noodig is." als van een ze kere inkomst. Wij hebben dat met ontzetting gelezen). Het blijkt nu, dat een deel daarvan voor andere uit gaven noodig is, en dat inderdaad do band tusschen do twee is doorgesne den. De minister erkent dit niet.. O neen, hij doet alsof nog steeds de ver- hooging van het tarief onaangetast Ligt. „Dat reserveer ik" zegt hij „Voor de andere uitgaven maak ik., nieuwe belastingen!" Het is natuurlijk woordenspel. Op het oogenblik is op het verhoogde ta rief beslag gelegd. Voor bestrij ding van de sociale maatregelen, die in uitzicht worden gesteld, moeten nieuwe lasten aan de burgerij opge legd worden. Als wij dan ook bewe ren: voor den gewonen staatsdienst zal de regeering het verhoogde tariof bezigen, en voor de sociale verzeke ringen zullen precies als in liet systeem De Meester de nieuwe in komstenbelasting, de verhooging der successiebelasting en wat dies meer zij dienen kan niemand ons dat te genspreken. Men kan nu eenmaal niet zeggen»

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6