Sanatogen moil omtrent dc beschikkingen door -vader gemaakt? ANTWOORD: Ja, want zij zijn middellijk belanghebbenden en daar om is de notaris verplicht die te ge ven. CORRESPONDENTIE. Den heer v. d. M. Wij begrijpen uw vraag niet, weer zoo goed duide lijker op to geven, wat u bedoelt. Redactie. Uit de Omstreken GEZONDHEIDSCOMMISSIE GEZE TELD TE BLOEMENDAAL. Verslag der in September 1910 ge houden vergadering. Voorzitter de heer J. Mullemeister. Aanwezig alle leden; de vergade ring werd bijgewoond door den in specteur dor Volksgezondheid Coe- bergh. Door den voorzitter wordt mede- deeling gedaan van een schrijven van den Commissaris der Koningin van Noordholland, houdende benoe ming van dir. J. H. Namnio ga, arts te Hoofddorp, tot voorzitter der ge zondheidscommissie te Haarlemmer meer, die in verband daarmede vol wordt ontslagen als lid der zondheidscommissie gezeteld te Bloe mend aal. Voor kennisgeving worden aange nomen: le. Een besluit van Gedeputeerde Staten van Noordholland op een ver zoek van B. en W. van Velsen om trent oene vergunning tot het oprich ten van eeile inrichting tot bewaren van afval, asch en vuilnis op een ge deelte van het perceel, kadastraal be kend gemeente Velsen, af deeling IJmuiden, Sectie L No. 130. 2e. De door B. en \V. van Velsen gezonden afschriften houdende aan schrijving tot het maken van een middel van watervoorziening aan woningen gelegen aan den Groolen Hout of Koningsweg Wijk L No. 3, 1), o en f en Velserduinerbuurtweg Wijk D No. 36. 3e. Het door den Raad der gemeen te Heemstede genomen besluit om trent onbewoonbaar verklaren van perceel Gloosterweg 10. 4e. De door B. en W. van Velsen gezonden mededeelingen, dat de ver beteringen zijn aangebracht aan de perceelen Groote Hout of Konings weg Wijk F No. 40 en 41 en Rijks straatweg L, No. 75. 5e. Een besluit van Gedeputeerde Staten van Noordholland, houdende vergunning tot het ten behoeve van een aan te leggen bloemkwêekerij op het perceel kadastraal bekend in de gemeente Schoten Sectie B No. 2465, oprichten van broeibakken, kas en schuur, benevens tot het slaan van eene pomp binnen den afstand van 50 M. van de begraafplaats. 6e. De mededeel ing van B. en W. van Bloeiuendaat, dat de eigenaren van de slooten grenzende aan het perceel Zijlweg 19 te Overveen, zijn verzocht in het belang der gezond heid, deze te doen dempen -en rioiee- ren. Goedgekeurd werden de adviezen uitgebracht aan: le. B. en W. van Velsen omtrent het aanbrengen van verbeteringen aan de perceelen Kailverstraat Wijk F no. 34 en 39, Engedmundusweg Wijk F Nos. 20, 22, 24, 26, 28, 30 en 32, Rijksstraatweg H No. 74, Jan Gij- zeuvaart A No. 185, 186, 187, 188, 188a 188 b, 188 c, Velserduinerbuurt weg Wijk E No. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 en 13, Willemsbeekweg Wijk D Nos. 2 en 3 en Wijk D No. 5, 6, en 7a, Velser duinerbuurtweg Wijk E No. 18, Wil lemsbeekweg Wijk E No. 9, 10 en 10a, 14, 15, en 16, Koekoeksweg Wijk E. Nos. 1, 2, 3, 4, 5, 6. 7, 8, 9, 10 en 11, Jan Gij zen v aart Wijk A No. 121, 122, 123, 124, 125, 126 en 127, Velserdui nerbuurtweg Wijk E No. 14, 15, 16 en 17, Willemsbeekweg Wijk E No.. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 en 13. 2e. B. en W. van Velsen omtrent den toestand van het water in per ceel Bloemerulaalschest.Taatw.eg Wijk A No. 146. 3e. B. en W. van Velsen omtrent bnbewoonbaarverklaring van de per ceelen Stationsweg Wijk E. No. 22, en Rijksstraatweg Wijk E No. 97 en 99. 4e. B. en W. van Haarlemmerliede c.a. omtrent den aanleg van straten te Houtrijk en Polanen en oene wij ziging van artikel 7 der bouwveror dening dier gemeente; 5e. B. en W. van BloemendaaJ om trent ontwerp-raadsbesluiten tot vast stelling van bouw- en wegansplans van gronden gelegen: a. tusschen den Zijlweg, den. Bloe- Hiendaalscheweg en de Delft; b. in het Kweekduin; c. in de overplaats van Meeren- berg. Besloten werd: le Te adviseeren tot onbewoon- baarverklaring van de perceelen te ■Velsen, Wijk aan Zeeervoetpad Wijk D Nos. 52, 53 en 54. 2e gunstig te adviseeren omtrent bot drinkwater in perceel Schoberweg to Schoten. 3e Gunstig te adviseeren op een verzoek van M. Ciemmelin te Drie- 'hmzen (Velsen) omtrent het maken van een nortonwelponip op een ter rein achter de steenfabriek, ten dien ste van de achter die fabriek gelegen pr!>eiderswoningen op een afstand van pl.m. 2.50 M. van een beerput, onder voorwaarde, dat de put niet wordt geslagen*, maar genulsd, dat profiel teekening wordt gegeven v de boring, het water als proef wordt opgezonden en van een en ander me dedeel ing zal warden gedaan het archief. 4e. B. en W. van alle binnen het gebied de bepaling voor te dragen, dat alleen groenten mogen gowasschen worden in middelen drinkwatervoorziening, die goed wa ter opleveren. Een on ander als v zorgsmaatrogel tegen cholera. AMSTERDAMSCHE DUINWATERLEIDING. B. en W. van Amsterdam vragen aan den Amslerdamschen raad mach tiging voor de gemeente aan te koo- pen, tegen den prijs van f 700 per H.A., de in de gemeenten Bloemen daal en Zandvoort gelegen duingron- den, tot eene gezamenlijke oppervlak te van 145 H.A., ten einde bij de even- tueele uitvoering van werken ter plaatse de vrije hand te hebben en de zekerheid, dat de prise d'eau nim mer verontreinigd wordt. VELSEROORD. BURGERAVONDSCHOOL', Onzo corr. schrijft: Nadat Vrijdag de tentoonstelling van teekoningen van de leerlingen der Burgeravondschool in tegenwoordig heid van veel heJangsteileiden was geopend, waren we heden in de gele genheid de proeven van bekwaam heid der leeringen van het eerste en tweede studiejaar in oogenschouw te nemen. Mot genoegen mochten we consta teer en, wat goeds reeds na een jaaT van oefening was verkregen, zoowel in hand- als in lijntoekenen, en in het bijzonder zagen we fraai werk van de leerlingen van het tweede stu diejaar. Door den directeur der school, den heer G. ten Napel, wel willend ingelicht, kregen we een juist begrip van hoeveel belang dit onderwijs is voor de toekomstige vak arbeiders. Ook de burgemeester van Velsen, de heer Ver Loren van The ma at bezocht toen de tentoonstelling. TT A A RLEMMERMEER. Nat Militie. Vrijdag had te Haarlem de najaars- indeed,Lng plaats van lotelingen uit de- zo gemeente van de lichtingen 1909 en 1910. De Lichting 1909 is ingedeeld als vMt(: F A. v. d. Riet en K. Sneeuw, beiden 4o Reg. Veldart. te 's-Herto- genbosch; Jb. Koningen, 7e Reg. inf. te Amsterdam: J. J. Jansen, 5e Reg. Inf. ie Amersfoort; C. van Eeuwen, le Reg. Huzaren te Ede en L. Zeg- stmo, Reg. Gren. en Jagers te 's-Gra venhage. Lichting 1910. J. Dekker, P. Bok horst, K Vink», allen Reg. Gren. en Jagers te 's-Gravenhage; P. A. van Wijk, H. Nederveld, A. Ket, C. v. d. Moren, C. BI odder wijk, D. v. d. Wol on L. A. de Haan, allen 2e Reg. void- art.. trein-afd.), 's-Gravenhage; P. C. d'IIane, J. v. d. Blij, G. Wesselius, W. VV. B. Spierings, J. Schaap en N. d. Tol, 5e Reg Inf. te Amersfoort; C. Visser en H. v. Egmond, beiden 7e Reg. inf. te Naarden, P. Koolhaas, lOo Reg. Inf. te Haarlem. Afwezig zonder bekende redenen was K. Sief erts. SANTPOORT. Op de te Hoorn gehouden Land bouwtentoonstelling behaalde de heer v. d. Fan ge alhier, den 2on prijs voor volle vette Edammerkaas. INGEZONDEN MEDEDRELINGEN k 30 Cts. per regel. „ord. .1» «««'•'- klngsmiddel voor wachtlgen en zwakken door meer dan 12000 artsen Tanbevolen-Verkrygbaarln apotheken en drog.steryen. Brochure, door d.o Ho.r B.Harrenstolu. Am.l.'d.m, Heerengracht 27» Binnenland CONGRES VOOR OPENBARE GE ZONDHEIDSREGELING. Te Leiden werd dat congres voortge zet. Aan de orde was de verontreiniging van openbare wateren, waarover praoadviezen waren uitgebracht door de hoeren mr. J. Limburg, lid der Tweede Kamer eu dr. J. D. van der Plaats, secretaris der Gezondheids commissie te Utrecht. Door de inleiders en de deelnemers aan het debat werden verschillende wijzen voor verbetering der tegenwoor dige toestanden aangegeven. De discussie zal ter keunis van de regeering gebracht worden. Over het onderwerp „vervalscliing van levensmiddelen en de werking der keuringsdiensten" waren prae- adviezon ingediend dioor de hoeren dr. A. Lam, directeur van den keu ringsdienst van levensmiddelen te Rotterdam; dr. H. G. Ringeling, di recteur van den gemeentelijken ge zondheidsdienst te Amsterdam; dr. L. Th. Reicher, chef van het scheikun dig laboratorium van den gezond heidsdienst te Amsterdam, en uir. A. L. Scholtens, hoofdcommies departe ment van landbouw, handel en nij verheid, oud-hoofdcommies ter ge meente-secretarie te 's-Gravenhag© De hoeren Ringeling en Reicher, die gezamenlijk één praeadvies in dienden, gaven daarin een overzicht van de geschiedenis en de tegenwoor dige regeling van den Amsierdam- sclien gezondheidsdienst. De hoer Scholten bepaalde zich tot de vraag, welke moeilijkheden van juridischen aard zich bij de regel ing van het toezicht op de levensmiddelen voordoen. Aan het praeadvies van den hoer Lam eindeijk is 't volgende ontleend: Op grond van den term ondeugde lijk van samenstelling, oorspronke lijk als synoniem van vervalschte voedingsmiddelen in gebruik geno men, mag dus thans do strijd war den aangebonden tegen: a. vervalschte voedingsmiddelen, d. z. voedingsmiddelen, waarvan do waaTde en de bruikbaarheid door toevoeging van vreemde bestanddee- le.n is achteruit gegaan; b. voedingsmiddelen, die ten op zichte van hot onvervaLschte voe dingsmiddel in waarde of bruikbaar heid zijn achteruitgegaan door ande re bewerking dan door toevoeging van vreemde bestanddeelen (bijv. door onttrekking van waardevolle be standdeelen); c. voedingsmiddelen, die afwijken van de „normale samenstelling, voor zoover niet reeds behoorende tot de groepen a of b; hierbij moet de nor male samenstelling voor elk geval worden geïnterpreteerd door den rechter, deskundigen gehoord. Vast stelling der normale samenstelling bij een officieelen Codex Mimen ta- rius ls gewenscht. Over de praoadviezen werd breed voerig gediscussieerd. De voorzitter uitte ten slotte den wensch, dat het congres tot uitwer king zal mogen hebben, dat een Rijks keuring spoedig tot stand komt. [van het vuur. De vlammen over de school cn een paar andere huizen heen, zonder dezo echter in brand te steken, doch de toren stond weldra in een vuurzee. De brandweer van Woerden deed haar best, doch het gaf niet veel. Toen de stoomspuit uil Utrecht was aangekomen, werd het vuur kiachtig aangepakt cn de Utrechlsctie brand weer wist do kerk te behouden on de vlammen meester le worden. De dor pelingen stonden verbaasd, toen zij de stoomspuit zagen werken en d< stralen water over het bovenste ge deelto van den toren in de vlammen werpen. Bij het aanbreken van den dag beklom de brandweer den toren om de nog telkens oplaaiende vlam men te blusschen. Gelukkig zijn geen persoonlijke ongevallen bij dezen hevigen brand te betreuren en is het grootste deel van hot verbrande verzekerd. De kerk neeft geen waterschade bekomen, zelfs het orgel is onbescha digd gebleven. Uit den omtrek kwa men Zaterdag en Zondag vele nieuws gierigen naar de puinhoopen kijken. EEN VROUW VERBRAND. Te Wijk bij Heusden brandde Za terdagmorgen af de lanbouwcrswo- ning van de gezusters Van Balie- gooijen. Twee der zusters waren op het veld werkzaam de dorde, die niet wel bij het hoofd is, was alleen thuis. Toen het gebouw in asch lag, ont dekte men, dat zij verbrand was. Haar lijk lag vlak bij de buitendeur. Hoe de brand is ontstaan, zal nu wel een raadsel blijven. DE INBRAAK TE HILVERSUM. De waarde van de ontvreemde dia mant wordt geschat op 1000 h 1200. Een goede buit 1 EEN NEDERLANDER TE BRUSSEL VERMOORD. Te Brussel is de Amsterdammer Edward Offermons, 26 jaar oud, door een Duitscher vermoord. Jalouzie over een vrouw is de oorzaak. ZES HUIZEN VERBRAND. Zaterdagmiddag brandde te Win terswijk een blok van zes woningen uit, toebeho arend© aan den heer Henskers te Ratum en bewoond: door Kramer, Roerdinkholder, Tolkamp, Rensink, Langen horst en Overwegen. De inboedels worden grootendeels gea red. Verzekering dekt de schade. DAT WIL DAAR NOGAL BRANDEN1 Voor de derde maal in een week, ontstond brand in de buurt Klinken- l>erg to Ingen en nu bij de wed. G. van S oei en. wier huis geheel af brandde. Van den inboedel wer-* jet voornaamste gered.- EEN UITSTAPJE. Niet minder dan 1800 arbeldefs en arbeidsters van de Birma H. P. Gel derman en Zonen te Oldenzaal heb ben Zaterdag een uitstapje gemaakt naar Amsterdam, naar aanleiding van het zilveren huwelijksfeest van den heer H. J. H. Geldaiman. EEN VALSCIIE FREULE. Zaterdag is door de politie te Ara hom in een eerste rangshotel wegens oplichting gearresteerd een 20-jarige dienstbode. Do dienstbode was de vorige week door de politie aangehouden wegens het feit, dat zij een costuumrok door oplichting in haar bezit had. Het meisje werd door d» politie aan de marechaussee overgegeven, en toon bleek, dat zij ook in Oosterbeek en Velp oplichting had gepleegd. Daar het evenwel voorwerpen van geringe waarde betrof, werd zij op vrije voe ten gesteld. Maandagavond nu nam zij haar intrek in een eerste rangsho tel, zich uitgevende voor freule Van Schaiclc. Zij vertelde dat haar ouders in Den Iiaag woonden en dat dezen ook zouden overkomen. Zoo bestelde zij ook voor haar ouders kamers. Zij zelf kwam hier, naar 2e beweerde om examen te doen voor de hoofdacts en voor de acte Fransch. De bagage m spoedig bomen. Vrijdag bracht de freule een nieu we fiets mee in het hotel, waarop de naam van den leverancier was aan gebracht. Tn het hotel had men iutus- schen eenigen argwaan gekregen. O.o. had men vernomen, dat zij te vo ren in 'n ander hotel had gelogeerd en dat zij daar door de marechaussee was aangehouden. Men stekte zich nu in verbinding met den rijwielhan delaar die de fiets der freule had ge leverd en toen bleek dat deze was op gelicht. Vrijdagavond werd bij de po litie aangifte gedaan en Zaterdag morgen volgde de arrestatie van de dienstbode. DE HEVIGE BRAND TE KAMERIK. In aansluiting op de telegrafische inededeeiing in ons vorig nummer kan nog gemeld worden De Utreelvtsche brandweer kwam 's nachts te half twee op het terrein van den brand. De kerktoren, die te gen de kerk aangebouwd is, stond toen al in lichterlaaie en hemelhoog sloegen de vlammen daaruit. Het dak van den toren was reeds ingestort en het torenuurwerk was ook reeds ge vallen. De brand was ontstaan in een huls in het hartje van het dorp. Wel- dTa stond deze woning, welke met een rieten dak gedekt was, in volle vlam. In korten tijd stonden nog zes andere woningen in brand en werden even eons voor het grootste deel een prooi DIE LIEP ER LEEL1JK IN I Men meldt uit Purmerend aan ,Tel." Even vóór net vertrek der trom naar Amsterdam, zakte to Purmerend eon man op hel perron, eensklaps in een, waar-na hij onmiddellijk In de wachtkamer der Noord-Hollandsche tram werd gedragen. De inmiddels ontboden gemeente-geneesheer, dr. Bakels, deed hem per brancard naar het gasthuis vervoeren. Den volgenden morgen keerde het bewustzijn terug, waarna de politie an hem vernam, dat hij afkomstig was van Rotterdam, en Hendrik Brondsen heette. Nu herinnerde de politie zien, dat een drietal maanden geleden iu het Algemeen Politieblad voor een man met dergelijke praktij ken gewaarschuwd werd. Hel signa lement van dien persoon kwatn vol komen overeen met den persoon, die te Vianen en Nijkerlt een dergelijke grap had uitgehaald. Geen won der was het dan ook, dat hij, na deze ontmaskering, spoedig volkomen wel was Op nader advies van dr. Bakels, die _i spoedig na de opneming in het gasthuis bemerkte, dat het met dien kerel geen zuivere koffie was, wenl hij, op last van den burgemeester, uit het gasthuis verwijderd, en per "tram naar Amsterdam gezonden, waar men de politie inmiddels van zijn komst had kennis gegeven. Be doelde persoon, die waarschijnlijk leeft van de giften van medelijden den, wanneer hij plotseling Ineen- zijgt, ziet er zéér welvarend uit. Men wachte zich voor dien bedrie ger, DE TIEN OPCENTEN. Ingediend is het aangekondigde wetsontwerp tot aanvulling der mid delen ter goedmaking van de uitga ven, bgropen in de Staatsbegrooting voor 1911, strekkende de heffing van tien opcenten op de aanslagen in be- drijfs- en vermogensbelasting. EEN HUIS VOOR 100 CENTEN. Door notaris Rietstra, te Dussen, werd voor B. van Brakel, te Veen, in het openbaar geveild een woonhuis met erf, dait werd ingezet voor.... 100 centen. BLOEDVERGIFTIGING. Een 15-jarige jongen te Westwoud (N.-H.) had een klein wondje aan het been, waaruit bloedvergiftiging ont stond. Na een kórt, maar hevigNlijden is de jongen gestorven. BROEDERMOORD. Men meldt nog uit Steen wijk aan „Tel." Zooals wij indertijd meldden, werd 31 Augustus bij een twist de 21-Jarigo I-C. van D., door zijn 17-Jarigen broe der, J. van D., met een vlijmscherp mes in do borst gestoken. De verwonding, die in dolle drift plaats had, geschiedde in de ouder lijke woning. Nu is de verwonde, na al dien tijd lijdende te zijn geweest, plotseling overleden. De geheel e stad ls onder den indruk van dit hoogst tragische geval en men gevoelt diep medelijden niet de geheel e familie v. D., die tot den gegoeden burgerstand behoort Zaterdagmiddag kwam het gerecht uit Heerenveen. De instructie werd ten sterfhuize, waar ook de sectie op het lijk plaats vond, gevoerd. De 17-jarige J. van D. werd niet ge arresteerd. ANTI-5UIKERACCIJNSBOND. Te 's Gravenhage werd de alge meen© vergadering van dezen bond gehouden. De voorzitter <te beer J. M. Pijn- acker Hordijk herdacht in warme be woordingen het ontslapen bondslid, dr. M. Grcshoff, die zooveel voor dien bond en diens doel deed en zulk een schitterend voorbeeld was in toewij ding en ijver voor den bood. Uit 1 Jaarverslag bleek dat 't aan tal leden steeg tot 118. Betreurd werd dat van regeerings- wege nog geen voorstel is gedaan tot verlaging mi den suiker accijns. Daar de brochure van dr. M. Gres- hoff „Geen saccharine in de huis houding" is uitverkocht, word voor gesteld deze brochure to doen her drukken. Daartoe werd door hol be stuur geadviseerd, echter m dien zin, dat er oen en ander aan zad wor den toegevoegd, wat resultaat is van waarnemingen van den later on tijd, De schadelijkheid van saccharine toch is wetenschappelijk niet vustgestehl, wel dat zij allo voedingswaarde mist. Ook wordt vermoed, dat in do nuge- n papieren van dx. Groshoff aan- teekeningen zijn, die met die resulta- in verband staan en geschreven zijn met het oog op een herdruk van de brochure. Dez© aan teekoningen zouden zich thans bevinden in handen van het bestuur van het Koloniaal Museum te Haarlem. De vergadering machtigde het be stuur, zich met het bestuur van hel K. M. in verbinding te stellen en alle strippen te doen, welke hot noodiig zou achten. Voorts besloot de vergadering, dat de Bond zich tot de Rogeering zal wenden met een adres, waarin aan drongen wordt op aansluiting van Nederland bij de saccharineeonventie an Parijs. EEN KTNDJE VERDRONKEN. Het vijfjarig dochtertje van den heer P. M. te Wervershoof, dat tijde lijk in oen huisgezin te Andijk was opgenomen, omdat haar moeder in een ziekenhuis wordt verpleegd, is in een sloot gevallen en verdronken. HEVIGE BRANDWONDEN. In het Binnengasthuis te Amster dam is een anderhalf ja rig kind uit de Willemstraat, genaamd G. R., opge nomen, dat een pot kokend water over zich heen trok, waardoor het ernstige brandwonden bekwam. OVER HANDEL EN INDUSTRIE. Vanwege het departement van Landbouw. Handel en Nijverheid wordt uitgegeven een in het Fransch gestelde brochure-reelts over de han del en de industrie in ons land, waar in wetenswaardige dingen voorko men. In de brochure over den graanhan del wordt er o. m, op gewezen, hoe an de oudste tijden af Nederland een belangrijken graanhandel heeft ge kend. Enkele historische bijzonderheden worden aangestipt en dan worden sta tistische tabellen gegeven, waaruit blijkt de getallen zijn niet steeds nauwkeurig afgetrokken de enorme vermeerdering van graan-invoer bo ven graau-uitvoer in de jaren 1347— 1909. Zoo bedroeg de gemiddelde tar- we-invocr iu 18471856 een tonneu- aantal (tonnen van 1000 kg.) van 36.360, de uitvoer 33.280, uldus een rdere invoer van 3.080 ton. Voor 1909 waren de getallen van In- eu uit> voer resp. 1.G22.823 011 1.291.346 ton, meerdere invoer dus 331.477 ton. 3 geheele in- en uitvoer van gra in ons land bedroeg dgons de of- ficieele statistiek over 1909 .invoer tarwe 2.295.3J7.000 kg. rogge 463.307.000 kg. gerst 758.014.000 kg. maïs 677.101.000 kg. haver 493.301.00 kg. boekweit 19.914.000 kg. Uitvoer tarwe 1.966.190.000 kg. rogge 285.0G5.000 kg. gerst 543.974.000 kg. maïs 296.632.000 kg. boekweit 7-233.000 kg. In de brochure over de genotmidde len wordt opgemerkt De gezamenlijke bierbrouwerijen in ons land werken met ongeveer 3000 arbeiders. H'.t biergebruik is in den loop der jaren tegenover vermindering in ge bruik van spiritualiën en wijn toege nomen. Sedert 1870 is het biergebruik ongeveer vervijfvoudigd. Niet alleen is de binnenlandsehe handel toegeno men, maar ook de uitvoer is veel grooter geworden. In 1908 bedroeg de export 7.578 000 liter, voor het grootste gedeelte voor Nederlandsch-Iiidië, Frankrijk, Enge land (lager) en België. De accijns op bier bedroeg in '1908 f 1.237.148 vertegenwoordigend een hoeveelheid van 1.508.718 11.L. Het gebruik per hoofd werd geschat op 26.71 L. tegen 31.87 L. in 1898. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft berekend, dat het gebruik van spiritualiën per hoofd bedroeg in 1897 S 44 L. en dan, met enkele schommelingen, maar geleidelijk ver minderend. tot het in 190S was 7.02 L. Opgemerkt wordt, dat het gebruik van bier en spiritualiën in de laatste tien jaar is afgenomen, hetgeen met andere factoren wordt toegeschreven aan do drankbestrijding. HET LOON DER EERLIJKHEID. „Hé, ligt daar niet een portome- nee Het ding, een oud ding, wordt op geraapt, geopend, en, nadut er een blik in geworpen is door den werk man, die liet v ond, achteloos wegge smeten. Twee minuten later ,„Jonge, 'u portemenee", mompelt een meisje mei een modistendoos beu gelend aan haar arm, schuchter om zich heen kijkend, raapt ze hot ding op, en.Ajakkes, er zit geen rooie duit inOp haar beurt slingert zij het voorwerp nijdig tegen den grond. Een dronken sjouwerman laveert in de richting. Even vóór do plek, waar de portemonnaie op nieuwe vin ders wacht, heeft hij den inhoud van zijn eigen leeren geldzakje geteld, en dien, te oordeelen naar den spijtigen trek op zijn gezicht, onvoldoende be vonden, om nóg een graantje te pik ken. „Wat leit daar roept hij half luide uit, „is dat nietdat niet een portemenee?!.... Jao nou, die ken me te pas k-omme". Met een zwaaibeweging tost hij naar het ding en daarbij zijn even wicht verliezend, valt hij. W eer opge krabbeld, is hij evenwel in liet bezit van den buit. Een ruk er aan dix-t bij tooverslag zijn blij gezicht betrekken. „Voor zoo'n fod nurt je nog op je snoet fallen ook", foetert hij, hot vod neeis d.kcnd en zijn zigzngscbe be wegingen hervattend. Met trippelpasjes nadert een oud burgermannetje, blijkbaar uit. een ge sticht. Ook zijn blik valt op do porto* monnaie. Met moeite hukkend, raapt' hij zo op, bekijkt hot uitwendrro vluchtig, en steekt ze, zonder ze te. openen, in zijn zak. Een kwartier later stopt hij een >- litiepost binnen „Meneer, ik heb denzo portomeneo bij den weg gevonden", voegt hij den brigadier ten burecie Ixaeefd toe. Vnj stuursch neemt dc politicman hel onoogclijke voorwerp aan „Als je me nou I" vaart hij uit, „dan mot je 'L maar zeggen Er zit niks in dat versleten vod. Ik kan m'ii tijd beter gebruiken, dan om me voor den gek te laten houden, versta je IEn maak maar" gauw, dat je weg komt, hoor Als je niet zoo'n oaide grappenmaker waart, zou ik iu staat zijn, proces-verbaal tegen je op te maken Beteuterd, zonder een woord te kunnen sproken, trippelt het oude mannetje weg, on i>. den gekomen, zucht hij „Dat heb je nou voor je eerlijkheid en je moeite.... daar wordt 'n mensch oor afgejakkerd door zoo'n.. (..Tijd"). ONVOORZICHTIG. Te Amsterdam sprong oen dame .an een in beweging zijnde tram. Ernstig aan liet hoofd gewond, werd ze naar het gasthuis gebracht. BIJENSTEKEN. De bijna 85-jarige wed. v. d. B., wo nende iu „Het Woud" te Luuteren, die zich wat dicht in de nabijheid van een bijenstal begaf, is door deze diertjes zoo lievig gestoken, dat haar de an gels bij tientallen uit het hoofd ge trokken uioesten worden. Naar schatting had liet oudje wel 300 steken bekomen. EEN NIEUWE SPOORLIJN. Ter gelegenheid van de opening der nieuwe lijn Deventer—Ommen, vnn de Overijselsche Locaul Spoorwesr- Maatscliappij, op 1 October u.s., reed Zaterdagmiddag een fcesttrein met genoodiigde autoriteiten. Aan verschillende stations waren eere-poorten opgericht, Muziek zorgde voor vroolijklieid. DE EER DER NEDERLANDSCHE ARCHITECTEN. De afdeeimg 's-Gravenhage van le Maatschappij ter bevordering der bouwkunst heeft zich tot den Haag- sehen gemeenteraad gewend met ceu uitvoerig adres, naar aanleiding van het bekende voorstel der schouwburg- Adressante verzoekt te besluiten, dat eerst nadat het programma van eischen'voor een nieuwen schouw burg zal zijn opgemaakt, met het ont werpen van schetspluiuien zal worden aangevangen en dat do opdracht daartoe uitsluitend zal worden ver strekt.- aan Nederlandse h e, bij voorkeur Haagsche architecten. EEN VROEGE WINTER? In Friesland zijn alt het cocrden groote koppels wilde ganzen aange vlogen. Men beschouwt dit als een teeken voor een vroeg invallenden inter. EEN HANDELSLUSTIG ONDER WIJZER. Tegen den onderwijzer II. E. Kraay te Tiel is een klacht ingesteld wegens overtreding von art. 37 der Wet op het Lager Onderwijs „Het is den onderwijzer op straffe van ontslag verboden handel to drij ven of eenige nering of beroeji, be halve het geven van onderwijs uit te oefenen." Als agent zou hij zich belast, heb ben met den verkoop van lithogra- phieën en etsen. NEDERLANDSCHE COÖPERATIEVE BOND. Geleid door dr. A. ltutgers uit Den Haag werd te Amsterdam dc alge- rneene vergadering gebonden van den Nederlandschen Coöperatieven Bond. Tn zijn openingswoord begroette 'le voorzitter de talrijke afgevaardigden, in het bijzonder die der buitenland- sche zusiervereenigingeii. Vervolgens schetste hij breedvoerig de ontwikke ling van den Nederlandschen Coöpe ratieven Bond. In het jaarverslag, uitgebracht door den secretaris, den heer H. vau der Mandere, wordt geconstateerd, dat de geleidelijke vooruitgang van den Bond zich ook dit jaar heeft doen gevoelen. Uit de winst- eu verliesrekening blijkt, dat een bruto winst van 47.927.46 1/2 en een netto winst van 27.613.03 is behaald, tegen respectie velijk 33.369.15 en f 13*1-49.43 1/2 in het. voorafgaande Ixtekjaiu. De vergadering besloot de volgende jaarvergadering te Rotterdam te hou den. Naar de mogelijkheid van verzeke ring van arbeiders bij coöperaties te gen ouderdom en ziekte zal c-en on derzoek worden ingesteld. Verschillende bedragen werden uit getrokken tot uitbreiding der Han delskamer. Hel rapport over de aibeidsvoor- waarden der werklieden bij coöpera ties werd besproken. Een motie, waarin gepleit wordt voor meer een heid in de salarissen, werd om ad vies aan het hoofdbestuur gezonden. Koloniën VULKANISCHE UITBARSTINGEN-, In het t ijdschrift van het Kon. Ned, Aardrijkskundig Genootschap komt een b-schrijving voor, van «le hand van pastoor J. Kremer, over uitbar stingen van den Lobetobi op Flores.. Op Zaterdag 28 September 1909 zat ik aan ontbijt, toen ik plotse ling een donderend geraas hoorde, ge lijk aan snel op elkander volgende, zware kanonschoten, terwijl de grond, beefde. Bij het hooren van die knal* len ging ik terstond naar 't strand^ waar ik een vrij gezicht had op den berg Lobetobi. De vulkaan was geheel

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6