Scott's Emulsion tike! in de Independence Ronmaine, con officious blad in Roemenië. Daar in heet 't o. a. Roemenië heeft nooit opgehouden aan de poorten van den Balkan de behingen van den vrede en van de Europeosche beschaving te dienen. In die onrustiee streek heeft het altoos do factoren gesteund, die voor de rust en het behoud van den status quo op kwamen, en ook tijdens de jongste ge- vaart'jke periode van de onlusten, die het Oosten verontrustten, heeft het zi.in hunding niet gewijzigd." Zoo praat de Indëpendance Rou- rnnine wat voort, maar een officieele duidelijke ontkenning van 't verbond krijgt men niet te lezen. Steilieer daarentegen is de Tnbuna, *t officieuse Italiaansche blad, dat schrijft „WIJ hebben ons om inlichtingen gewend tot een welkomen betrouw baar en gezaghebbend persoon en zijn thans in stu&t te herhalen, dat die geruchten over 't verbond tusschen Turkije en Roemenië, dat dan gesloten zou zijn op aandrang van Duitsch- land en Oostenrijk-Hongarije, dus buiten Italië om volstrekt onge grond zijn. Hoewel dit onnoodig mag geacht worden, voegen wij hieraan toe, dat de wederzijdsche betrekkin gen tusschen de regoeringen van Oos- t'-nrijk-Hongarije, Duitschland en Ita- liii vriendschappelijk en hartelijk zijn en op onderling vertrouwen berusten: de leidende personen hebben gedu rende hun jongsto samenkomsten en door hun gewone briefwisseling el kaar op do hoogte gebracht van elke nieuwe phase in de internationale po litiek. Wij zijn verheugd te kunnen constateeren, dat de openbare mee ning in Italië zich niet van de wijs laat breneen door dergelijke onge gronde berichten." De quaestie js en blijft raadselach tig. We zijn nog «ven wijs en weten nog niet, of er nu al of niet een ver bond gesloten is. Waarom ziju de diplomaten zoo ge heimzinnig en willen ze ons niet uit den droom helpen Een feit is intusschen, dat de ONGERUSTHEID IN BULGARIJE toeneemt. Daar ziet men in 't nieuwe verbond (als 't er is l) een vijandige daad. Maar de Bulgaren zijn nier bang. Dit zou men althans opmaken uit 't geen een Bulgaarsch stafoffi cier tegenover een journalist ver klaarde. Hij zei ,,Ons plan is doodeenvoudig. Wij bekommeren ons al heel weinig om Roemenie, dat zich zal meester maken van Roetsjoek en de Donaustreek, maar daarna van Plewiia af op onze verdedigingslinies zal stuiten. Het Roemeenscho leger zal daarna min stens 6 weken noodig hebben om Sofia te bereiken. Ondertusschen dringen wij met 800,000 man Macedonië binnen en zijn er zeker van te Konstantinopel te ko men, want Turkije heelt minstens 6 weken noodig om de troejjen uit Ana- toJie naar Macedonië te brengen. Te gelijkertijd door Griekenland aange vallen zal Turkije dan de vlag moe ten strijken, voordat éen mogendheid gelegenheid heeft gehad tusschenbei- de te komen." In BuRrarije denkt men dus weer dadelijk aan oorlog. Oorlogvoeren is niet verstandig en aangenaam. Vraag dit maar eens aan de Marokkanen, die nu met de handen in 't haar zitten om DE SPAANSCHE OORLOGSSCHAT TING te betalen. El Mokri, de gevolmachtigde verte genwoordiger van den Sultan van Ma rokko bij de aanstaande onderhande lingen met de Spaansche regeering betreffende de regeling van den efsch der Spanjaarden tot betaling der kos ten van de Riffexpeditie, is aan boord van een Spaansch oorlogsschip te Cadix aangekomen. Men weet mede te deelen, met wel ke instructies de afgezant naar Ma drid komt Is men juist ingelicht dan mag aanspnomen worden, dat er al le kans bestaat op nieuwe verwikke lingen en zekeren twijfel aan een spoedige oplossing der hangende quaestio. El Mokri zou de opdracht hebben, onvoorwaardelijk de betaling van elke som als schadevergoeding voor den Riff-veldtocht te weigeren, daar de Mftkhzeii van meening is, dat er niet de minste reden bestond voor de Spanjaarden de expeditie op zulk een ruime schaal, als geschied is, op te zetten, en dat de Marokkaansche re- geering niet verantwoordelijk kan ge steld worden voor een veldtocht, waar tegen zij herhaaldelijk protest aan- teëkende en welken zij niet in verhou ding achtte met de te bereiken resul taten. Indien blijken mocht, dat Spanje zijn eischen handhaaft, dan zal El Mokri voorstellen, het geschil ter be slissing voor te leggen aan het Haag- sche Hof van Arbitrage. Intusschen wordt verzekerd, dat de Sultan zich niet geheel en al wil ont trekken aan Het betalen van elke schadeloosstelling en hij zou er voor te vinden zijn, Spanje als sfeer van invloed eenig terrein rondom Melilla en Ceuta af te staan. Over de afbake ning der grenzen van dit gebied mag El Mokri onderhandelen. Geld om te betalen heeft Marokko Mus blijkbaar niet, dus Spanje zal met een stuk land tevreden moeten zijn. Over DEN TOESTAND IN SPANJE zijn de berichten in de laatste dagen schnarsch. De strijd tusschen de re- gëering en de katholieken duurt even wel nog steeds voort Op Zondag 2 October zijn de katho lieken van plan een groote betooging te San Sehastiaan te honden. Zij hebben daarvoor al de pauselijke toe- stemming gevraagd en gekregen. Hoe de regeerio" er over denkt, is nog jniet bekend. Herinnerd zij, dat de vo- ri'-'o betooging door de regeering ver- iboden is geworden. ARBEIDSCONFLICTEN. De toestand in de Engelsche katoen- pij verheid is nog altijd even gespan- pen. De eigenaars van katoenspinne rijen hebben gisteren te Manchester Vergaderd. Men meent to weten, dat Bh de voorwaarden van dakonrders I voor de aanneming van een scheids rechterlijke uitspraak verworpen heb ben, zoodat de vooruitzichten op een oplossing dus weder minder gunstig zijn geworden. In het Engelsche scheepsbouwbe drijf is men ook nog even ver. Drie daeen ziin vertegenwoordigers van scheepsbouwers on werklieden bijeen geweest, zonder een schikking te kun nen treffen. De onderhandelingen zullen evenwel hervat worden. De Saksische fabrikanten hebben, In verband met de tegen 8 October in de metaalnijverheid dreigende groote uitsluiting, een onderzoek ingesteld naar de sterkte der vakvereenigineen. Bij een uitsluiting zullen vooral de industrieclo middelpunten Chemnitz, Dresden en Leipzig getroffen worden. Het Duitsche verbond van metaalbe werkers bi- kt in Saksen ruim 58,500 leden te tellen. De werklieden zijn ook in Saksen van plan, dadelijk, nadat de uitsluiting (van CO pet. hunner) van kracht is geworden, in een aantal bedrijven het werk geheel neer te leggen. De Saksische fabrieken hebben op het oogenblik veel werk, ook voor het buitenland. De schade zou dus zeer groot zijn. Men geeft de hoop niet op, dat het. geschil, dat van den grooten strijd de oorzaak isde staking en uitsluiting aan de scheepsbouw wer ven, nog bijtijds zal kunnen bijgelegd worden. INGEZONDEN MED7.DEELINGEN A 30 Cts. per regel. BeVissciiermet de Viselt Slechts de allerbeste kwaliteit levertraan wordt gebruikt by dc bereiding van Scott's Emulsion. Dok de andere bestanddeel en zyn de beste ver- krygbaar. Hetbercidingsproces is onovertroffen en verzekert naast aangcimmen smaak, licht- verteerbaarheid en vermeerderde voedings waardeeen totale afwezigheid der vischachttge geur. Kinderen en personen met een delicaat verhemelte nemen Scott's gaarne in. Scott's is even goed voor volwassen cnals voor kinderen. De echte f wordt uitsluitend bereid door Scott A liowne, I.td., Londen. Engeland, wier naam op verpakking en flesch voorkomt. By alls Apothekers en Drogisten. Dit fabrieksmerk bevindt zich np dc verpakking der eenige echte Scott's Emulsion. Stadsnieuws HUIS TFB KLEEF. Dezer dagen hoorden wa eenige ntulen beweren, dat de ruïne aan de Kleverlaati wordt afgebroken. Een feit ia, dat een groote puinhoop Zuid waarts vuri de ruïne ligt» Om het heuveltje met de steenklomp aan de zuidzijde is oen halvemaanvormige vijver gegraven met een kleinere aan de westzijde verbonden. Groote mas sa's puin van steeuen, leien, tegels, steenklompen en kalk brokken werden daarbij opgedolven. Dit alles nu werd op een hoop gegooid, vandaar de ver keerde meening v.ut afbraak. Dezelf de afbraak wordt nu gebruikt lot 't aanloggen van rijwegen op 't terrein der stadskweekerij. In de uu tot 4 Meter breede sloot aan den kant der Kleverlaan is ongeveer op da plaats, waar vroeger dc voorpoort van 't. kasteel was éen dam van pannen gelegd, waar op de hoofdwee -^sr kweekerij uitkom L HET TOONEEL „DE ANDERE",DOOR DE N. V. „HET TOONEEL". Zaterdagavond was de generale re petitie gehouden en gisteren (Zon dag) gaf het gezelschap vau Ruyaards hier de première van Paul Lindau's „De Andere". De „Andere" I Goed. Maar wie is dan de „Eene" We zullen trachten het met een enkel woord duidelijk te maken. Men heeft in de verslagen van de rechtszittingen toch zeker wel eens gelezen van beschuldigden, die be weerden zich van hen ten laste ge legde handelingen niets te herinne ren stokstijf bleven ze volhouden, dat zij niet schuldig waren, terwijl de bewijzen tegen hem verpletterend waren, en voor wie hun advocaat ten slotte dan een onderzoek naar hun geestvermogens door deskundi gen verzocht. Er werden dan psychia ters te hulp geroepen, dte soms moes ten verklaren, dat de beschuldigde heusch geen simulant was, maar dat hij het misdrijf in een soort van droomtoestand bedreven kon hebben, waarvan hij zich niets behoefde te herinneren, want in zulke psychische ziektegevallen was liet alsof een an der, een tweede wezen, het misdrijf bedreef, dat aan den persoon, die voor de rechters stond, geheel vreemd was. Zulk een geval van een dubbel we zen heeft de Duitscher Lindau nu in zijn stuk behandeld. In hei eerste bedrijf houdt een pro fessor, een psychiaier, een heele be schouwing over zulke gevallen tegen over den Officier van Justitie, Dr. Huilers. Hij zet hein uiteen, dat het v. el voorkomt, dat er in den mensch als 'i ware twee wezens .huizen door erfelijkheidsomstaudigheden, door ïlekte of door zekere storingen in het organisme van den mensch kan het gebeuren, dat dc mensch zich in twee individuen splitst, do een be wust, de ander onbewust Deze twee individuen, welke in den mensch kun nen huizen, leven een parallel leven, maar de een weet toch niets van den ander af, de een Weet ook niet wat de ander doet; en zoo kan het heel best voorkomen, dat de een een misdrijf pleegt, waarvan de ander in alle op rechtheid zeggen kan, zich niets te herinneren. De officier van justitie wil daarvan echter niets liooren, verwerpt die be schouwing als te mal om alleen te loopen en meent, dat met, het accep teeren von zulk een theorie alle ver antwoordelijkheidsgevoel in het indi vidu gedood wordt. Neen, neen, zegt hij, dat. is niet mogelijk: een bewe ring von een rechterlijk ambtenaar, die wel verbaast om te hooren, daar het toch ook bhitöu' juridfeclio krin gen bekend is, dat zulko gevallen werkelijk «bestaan. Maar wat blijkt nu Wat komt op het einde van liet eerste bedrijf al uit Do officier, von justitie, Dr. Hailera, is zelf zoo iemand, in wien twee wezens huizen 1 Tengevolge van overwerking ln zijn ambt en door verkiezingsdrukte is er een stoornis in hem ontstaan, en is de „andere", het tweede wezen in hem, los geko men. En dit tweede individu haalt! an allerlei dingen uit, waarvan het eer ste, de officier van justitie, niets af weet Men ziet dus, dat men zoo terecht komt bij fantasten als Edgar Allen Poe en H. G. Wells, maar ook op het gebied der detective-romans. En werkelijk komt er in het stuk ook een detective voor, die de mis drijven moet uitzoeken, die zijn eigen Officier van Justitie begaat. Want niet alleen, dat de „Andere" een me daillon van een der huisgenooten gastolen heeft, maar in het tweede bedrijf zien we den officier van justi tie ln zijn droomtoestand al in een dievenkeldcr verschijnen waar voor, tusschen twee haakjes, Royaards een aardig décor had laten maken waar hij in gezelschap vary boeven en hun gezellinnen een af spraak maakt om te gaan inbreken bijhem zelf Ln hot derde bedrijf zien we hem of liever do „Andere" ln hem die inbraak plegen en zijn mede plichtige op heeterdaad betrappen. En in het vierde bedrijf, als hij weer uit zijn droomtoestand ontwaakt is en zelf, als Officier van Justitie, de zaak dezer inbraak moet onderzoe ken, wordt hij zich eindelijk, tot zijn groote ontzetting, de werkelijke toe dracht en zijn psychischen toestand bewust, en zal hij op advies van den zenuwdokter wat rust gaan nemen om weer normaal te worden. Hot stuk bevat dus wat weten- schappelijicen rompslomp met een dikke romantische saus overgoien. Maar het is noch zuiver 't een, noch echt bedoeld als 't ander. Een poging tot karaktorontleding der opgevoer de personen kunnen we er met den besten wil der wereld niet in vinden. Paul Lindau hi eft zoo maar eenige figuren genomen, een officier van Justitie, een professor, wat dieven een détective, een paar dames, zoo'n heel compleet stelletje voor een stuk, en die op zijn bevel laten doen wat in zijn tent te pas kwam en wat hij voor zijn doel noodig had. „De Andere" is dan ook geen stuk van eenige ar'istieke beteekenis. Het staat 't dichtst bij liet genre van Ai'sèuê LupmMaar 't zit wel leuk in eikaar, heeft hier en daar, met zijn dlevenkelder. zijn inbraak, zijn verhoor, iets pakkends voor het sen satie! us tend puhliek, dat ook dol is op Sherlock Holmes-romans, wat bleek uit het luid applaus na het laatste bedrijf, dat voornamelijk ho ven uit de zaal kwam. In dit genre zou 't wel kunnen gebeuren, dat „De Andere" een goed kasstuk voor Royaarrls weixl, want 't ziet er wel naar uit, dat het den loop zal krijgen van het emotie-lievend publiek. Voor Louis de Vries, die nu voor 't eerst bij het gezelschap van Royaards optrad en de ontwikkeling van wiens talent we ieder jaar met genoegen blijven volgen, was 't een succes-avond. Wunt de rol van dr. Hailers, don officier van justitie een ..heest" van een rol, waarvoor eigenlijk het stuk geschreven is werd door hem met veel talent ge speeld; zoowel den „Een" den cor- recten rechterlijken ambtenaar als den „Ander" den in droomloestand handelenden Inbreker beeldde hij met eoede plastiek en met knap spel uit. De heer Jan Musch gaf een kos telijk en blijkbaar natuurgetrouw type men ziet ze zoo tenminste op de plaatjes van een individu uit een dieveokelder, en Malia ge speeld door inej. M. Holtrop was een zeer sympathieke en met gevoeli ge schoonheid uitgebeeld meisje, dat door tegenspoed in de dievenbende is terecht gekonieft. En nu len slotte nog twee nieuw tjes. l en eerste, dat hier het Rotter- damsche gezelschap van den heer Van Eysdon komt met „De dwaze Maagd", dat zoo juist op het nieuwe repertoire is gebracht, zoodal Haar lem een dor eerste plaatsen is, het welk er moe bezocht wordt. Het is te hopen, dat 't hier evenveel succes als elders zal hebben. En ten tweede, dat we hier van de week nog een pre mière zuilen hebben. De heer Ed. Verkade heeft met zijn „Hagespe- lers" een nieuw Engolsch stuk in studie genomen (in een Nederland- sche vertaling natuurlijk), nl.: „Joy" van John Galsverthy. Daar Jiij op 't oogenblik zelf geen zaal heeft, komt hij hier de generale repetitie houden, en zal hij aan Haarlem de primeur van dit nieuwe stuk geven. FRANS NETSCHER. WELDADIGHEIDSWEDSTRIJD. In het bondsgebouw der aid. „Haarlem" van den Kon. Ned. Bond van Oud-Onderofficieren, werd de weldadigheidswedstrijd, ten voordee- le van een weduwe te Rotterdam, Zondagmorgen door den voorzitter der commissie, den heer H. J. Bou man, geopend Hij heette de aanwezige schutters welkom en sprak hot vertrouwen uit, dat deze wedstrijd volkomen aan het vooropgezette doel zal mogen be antwoorden. De stand van den wedstrijd op Zondag is als volgt: Vrije baan leden, adspirantleden en donateurs der afd. Haarlem vau den K. N. B. v. O. O. 1. H. J. Bouman 97.97. 2. W. J. Heijdoinan 91.90- 3. P. N. Kluft 94.85. Personeel: 1. B. J. Bots 98. Vrije baan voor schutters. -art den HanrJ. Scliietbond.. 1. Twisterling 95.98. 2. J. Viets 95.93. 3. J. J. Zwolle 94.91. 4. T. Boeree 91.86. Vrije baan damrswedstrfjïu 1. Mej. Lijns 51.51. 2. Mej. Bouman 28.23. (Schijfstellirig 1—12). Flobert pistool wedstrijd-, 1. F. Hek kor 45, 35, 33. 2. Siegerlst 42, 35, 33. 3. H. Stinis 37. 36, 22. De dttgmedaille voor den hobgsten schutter werd gewonnen door H. 3 Bouman N. O. G. Nadat de vcroeniging vau ai'töêö' en onderwijzers hij hel onderwijs aan zwakzinnigen do tuinzaal bij Brink- mann had verlaten, worden de platen uit de omgewerkte senten van Zwier en Jansma itentoongeeteld. Na de opening der vergadering, kreeg de heer Krienen van der Haag 't woord over onze literatuur na 18S0. Met warmte teckciido hij 't verschil tus schen dc schrijvers voor en na 1880. Zoowel roman nis vers had voor 1880 een inhoud, rijk aan gebeurte nissen, vaak zeer spannend. Bij do jongere generatie speelt hoi indivi dualisme. de ikheid de overhand. Spreker wees er o.a. op, hoe dich tere zoowel nis schilders arm ster ven, onbegrepen door hun tijdgenoo- ton. Verscheidene verzen en episoden werden daarbij geciteerd. Gev. Voorwerpen. Terug to hekomen bij W. van de Steeg, Roosveldstraat 24, een kinderzak met inhoud. Het bnrenu von politie een zilveren schakelarmband. W. H. van Leeuwen, Plein 3, een R. K. kerkboekje. M. Lunenburg, Anegang 27, een on derstuk van een gouden oorbelletje. J. Busé, Gr. Houtstraat 168, een blauwe sportpot» J L. Hulseboom, Duvenvoordestraat 75, een vulpenhouder in étui. D. Gielen, Kl. Heiligland 48, een R. K. kerkboekje. C. Warmerdam, Saenredamstraat 6 rood, een witte vrouwenzak, inh. een witte zakdoek en een eau de eologne- fleschje. M. v. d. Linden, Heerensingel 121, oen jougenspet. H. Geel, L. Margarethastraat 42 rd. een houten kiuderschopjo. W. v. d. Lee, Sophiastraat 20, gede- poneert aan het politiebureau een ring met 5 sleuteltjes. Rubriek voor Vragen Geabonnoerden hebben bet voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaur, iii lo zenden bij de Redactie van Haorlom'a Dagblad, Groote Houtstraat 53. Allo autwoordeu worden geheel kosteloos gegeven eu zoo 3poedig mogelijk. Aan vragon, dlo niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht itcschonken. VRAAG. Mijn vrouws moeder, bij mij inwonende ontvangt ieder jaar van H. M. de Koningin een gratifi catie waartoe op hel laatst van de maand Juli een verzoekschrift inge diend is. Nu ga ik verhuizen, dus deugt hei opgegeven adres niet meer. Indien er nu een onderzoek naar den toestand van moeder wordt ingesteld zou zij niet te vinden zijn Nu is mijn vraag: Is moeder nu verplicht, om opineusv kennis te geven aan H. M. de Koningin, of is het voldoende als ik van de verhui zing konnis geef ten stadhuize alhier. En moet die kennisgeving weder op zegel zijn? ANTW. Wend u tot de gemeente secretarie, waar men u zeker wel zal zeggen, of u nog oen nader bericht aan H. M. de Koningin moet zenden. Indien dit gewensclit is, behoeft dit adres niet op zegel gedaan te wor den. VRAAG. Bestaat er te Bloemen- daal, of anders te Haarlem een ver- eetiiging, die dienstmeisjes in de ge legenheid stelt huur vrije Zondagen of avondjes op" gepaste wijze nuttig en aangenaam door tc brengen? ANTW. Te Bloemendaal kennen we zoo'n vereeniging niet, re Haar lem heeft men er verschillende o.a. 't „Tehuis voor Vrouwen", Damstraat 19 en de „Toynbee-Vereeniging", Donkere Spaarne. Daar zal men u wel de nader gewenschte inlichtin gen willen verstrekken. VRAAG: Wanneer iemand een huis heeft gehuurd op contract, terwijl bij het huren uitdrukkelijk door den ver huurder is gezegd, dat het huis vol komen droog was. terwijl na zes maanden het tegendeel blijkt en het vocht na/1 eelig is voor de gezondheid, kan de huurder dan van de overige huur af komen? ANTWOORD: ln het huurcontract had moeten staan dat een goed droog huis verhuurd weid. of dat de ver huurder er voor instond dat het huis goed droog was; maaa' er is zeker voor hot contract zoo'n gewoon ge drukt vod gebezigd, zooals de meeste verhuurders gebruiken en waardoor de arglooze huurders er in loopen. U kunt desverkiezende tot ontbinding van de huur proccdoeren, maar wij geven geen dubbeltje voor uw kans om te winnen. VRAAG: Mijn vrouw heeft een doch ter uit haar eerste huwelijk, hetwelk door echtscheiding ontbonden werd. Dat meisje wil naar haar vader in Duitschland, die haar ontvangen wil. Wij willen haar laten gaan op voor waarde dat hij haar niet terugzendt. Kan dat ook gerechtelijk en tot wien moet ik mij wenden? ANTWOORD*. Wie is voogd over het meisje? Ls het soms de vader zelf? Dan is hij verplicht voor het kind ie zorgen en kan haar niet aan de moe der opdringen. Van een formeele ge rechtelijke handeling of verbintenis kan in dit geval echter geen sprake zijn. VRAAG: Mijne zuster vertrok drie jaren geleden naar cene andere plaats, verloor daar liaar man, kwam in financieelo moeilijkheden en wordt daar nu gealimenteerd. Zij wenschte gaarne weer hier terug te koeren. Hoe lang moot zij bier nu wonen vóór zij ondersteuning kon krijgen? ANTWOORD: U bedoelt zeker van het burgerlijk Armbestuur? Dat be stuur tracht zich, na de aanvrage om steun, eerst to verzekeren dat geen steun kan worden verkregen van de kerk of bijzondere instellingen en in de tvveode plaats of stoun volstrekt onvermijdelijk ls. Daarna beslist het zonder hooger beroep, maar ls overi gens aan een termijn niet gebonden. IftffiQCG? Waim'oftr in éën^gfeih dè oudste zoon zijn dienstplicht vervuld heeft en de tweede wij lootte, is de derde zoon <l».n weer dienstplichtig? ANTWOORD; Neon, de dorde is vrij. VRAAG: Wanneer ik oen wissel wei ger io betalen omdut de prijzen te hoog waren gesteld, wat zijn dan de gevolgen? ANTWOORD: Vermoededijk zal de trekker nog eens trekken, met bijvoe ging van pi-oteslkosten en daarna dagvaarden tot betaling. Wanneer u bewijzen kunt wat" u beweert, dan kunt u uwe zaak voor don rechter, verdedigen. Verliest u haar, dan zijn natuurlijk alle kasten voor u. CORRESPONDENTIE. Secretaris van den Haarl. Voet balbond is de heer F. Davidson, wo nend Wagenweg 60 Jniet Wilhclmina- siraat 39 zooals we dezer dagen schreven.) dit de Omstreken HEEMSTEDE. VERLOF. Door B. en W. is aan den plaatse lijken geneesheer dr. E. A. M. Droog, een verlof verleend van 29 SeptomCer tot 6 October. Do praktijk zal worden waargenomen door dr. Colenbrander. Binnenland HOFBERICHTEN. De Prins, duo gisterochtend in de residentie is aangekomen en tot he denmiddag daar blijft, gebruikte gis ter het middagmaal bij den Vorst en de Vorstin' van Wied te Schevenin- gen. Prins Hendrik begeeft zich Woens dagochtend vau Het Loo naar Lud- wïgslust en zal daarna nog eenige I dagen in Mecklenburg verblijven. VEGETARI5RSBOND. De Nedeilaiulsc'ie Yegetariërsbond heeft te Rotterdam zijn algemeene vergadering gehouden. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer .1. Nolthenius, uit Utrecht, op het toenemend af dee- lingsleveu, en op do uitbreiding van bestaande en stichting van nieuwe Vegetarische hotels-i estaurants. Hij betoogde de wcnschelijkheid van de aanstelling van een vasten propagan dist, die het geheele land streng stel selmatig zou kunnen bewerken. De omstandigheden maken, zoo betoog de spreker nog, dat de groei van een beweging als de vegetarische, lang zaam moet zijn, daar zij de verande ring eenoi' geheele levensbeschou wing eischt. Dat do Bond niettemin sterk vooruit gaat, dunkt hij ook aan zijn goede organisatie. Blijkens het jaarverslag is het aan tal afdeelingen met 2 toegenomen (Rotterdam en Utrecht) en bedraagt het ledental thans 872. De exploitatie van het maandblad „Dc Vegetarische Bode" geeft reien tot. tevredenheid. Het kapitaal van den bond bedroeg op 1 Januari 1909 69.146.83. Tot leden van hel hoofdbestuur werden herkozen mevrouw M. A. Ortt—Schuller tot Peursum en de heeren D. de Clercq, M. L. van der Es, mr. A. Meyrons, TI. Nolthenius, dr. G. A. Ootmar, en M. Valk Lzn. tot leden der financieels oommissie de heeren dr. P. J. Schieveen Borg man, J. W. Sevenhuijsen en J. 3. Hoogeworff. Voorstellen tot wijziging van sta tuten en huishoudelijk reglement, hoofdzakelijk de bestuursaftreding en verkiezing betreffende, weraen goed gekeurd. Langdurige besprekingen lokte de quaestie van al of niet. op Zondag vergaderen uit. Teneinde niet volle dige kennis der verhoudingen te de zen opzichte te kunnen oordeeien, zal een onderzoek bij de leden wor den ingesteld. De instelling eener perscommissie en correspondenten tot de tijdige weerlegging van in de dagbladpers gepubliceerde onjuiste beweringen nopens hel vegetarisme zal door het hoofdbestuur worden overwogen. Evenzoo het instellen van een en quête naai- de volksvoeding in ons land. Besloten werd tot het organiseeren van kookcursussen, eventueel met in richting eener reizende keuken. VERVROEGDE ZONDAGS- SLUITING. In de Zaanstreek hebben de meeste winkeliers in galanteriën, glas, por- celein, meubelen, ijzerwaren, huishou deiijke artikelen enz. te zamen 35 win keiiers in 8 gemeenten, besloten hun ne zaken des Zondags na 2 uur te sluiten, behalve op de drie Zondagen vóór SI. Nicolaas en die Zondagen, welke vallen op plaatselijke kermis sen of feestelijkheden. DE WETTELIJKE 10 URENDAG. Zondag is te 's-Gravenhage in de Dierentuinzaal een groote meeting ge-houden met voorafgaanden optocht van Katholieke arbeiders-organisa ties, ten gunste van den wettelijken 10 urendag. Achthonderd vereenigin- gen met 170 a 180 banieren namen aan dezen optocht en meeting öeeL De heeren Hazebroek en Hermans spraken toegejuichte redevoeringen uit. Een motie werd aangenomen, die te voren reeds in 26 proviciale meetings is aangenomen. BRANDEN. Zondagmiddag ontstond door on bekende oorzaak brand op den zolder der bij Alb. Middelhoven in Achter- kerk te Venendaal. 't Vuur greep zoo snel om zich heen, dat do bewoner zijn poging tot blusschen wegens le vensgevaar onmiddellijk uioosL op- gevon. Spoedig sloegen dan ook de vlammen het dak uit, tastte, nog voor de brandweer water kon geven, de be lendende perceelen, bewoond door de wed. G. v. d. Pol, W. v. Mimen en de wed. P. van de Luatgraaf, aan, zoodat do eerste drie woningen ge heel uitbrandden en het laatste ge deeltelijk. De hulzen zijn alle verze kerd, evenals do inboedel, behalve die bij Van Manen en van twee kost gangers bij de wed. Van de Pol. Zondagochtend bralt brand uit in Hoogerheide, nubij Bergen-op-Zodih, bi.i den landbouwer K. do BakJii-i- Toen de brandspuit uit Hongeiheide ter pin also kwam, was huis on in boedel reeds zoo goed als schrei a.m prooi der vlammen. Naar wij verne men is alles verzekerd De oorzaak wordt toegeschreven aan hooibroei. Zondagmorgen, ongeveer iialr brak brand uit in do groote stoom- timmerfobriek „Dc Tijdgeest", «an den heer Timmer, to Moppol. De Ve ren, dio landwaarts togen, om m gaau melken, ontdekten het onh&i' zoodat nog bijtijds kon gewaar schuwd worden. Door het tn.iig e.n flink optreden van brandweer, buren en politie, bloef de brandschade tot het machinehuis beperkt, KINDEREN IN EEN BRANDEND HUIS. Gisteravond te ongeveer 8 uur ont stond ion gevolge van hei. spelen van kinderen met lucifers ecu zware brand in do boerderij „Oostbrook van Van Leeuwen, aan de La Rey- kade te 's-Gravenhugc, nuasi roer bleekenj. In do woning bevonden zich vier kinderen vun verschillen den leeftijd en dc dionsthodo van Van L. Van L. zelf en zijne echtne- noote waren afwezig. De jongste twee kinderen waren te bed. Nadat de brand was ontslaan spoedde do dienstbode zich naar de politie oni hulp. Een politieagent hoeft daarop de kinderen uit het brandende Der ceel gehaald. Een vau de klexiien. een 3-jarig knaapje, had brandwon den bekomen aan aangezicht en handen. Het vuur vond ruimschoots voedsel iu liet hooi op den zolder bo ven 't woonvertrek, waarin do braml ontstond. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, en met 8 stralen uit de waterleiding werkte, had ecu moeilijke taak. Zij was te ongeveer 9 1/4 uur den brand meester. EEN DORP DOOR BRAND BEDREIGD. Omtrent den brand in iict dorpje Karnerik, bij Woerden, waar de zes woningen in asch werden gelegd, waarbij aan de L'trechtsche braai- weer cie eer toekomt liet plaatsje voor een groote re ramp te hebbca behoed, ontlecnen wij aan tiet ,.L'. D." nog de volgende bijzonderheden: Het was Vrijdagavond tien uu- en de vreedzame Kamerikkers liadd. u zich al ter ruste begeven. Slechts weinigen waren nog wa kende en onder hen bevond zich Ka- merik's burgervader Do heer De Koek stond aan een raam zijner w-«- niiig, en blikte nog eens rond uo het dorp. Was alles in orde? Alios? Neen daar lekte plots een vurige tong langs do kleine tiinmevloods, dio achter de dorpstraat stond. Brand Inderhaast sohoot de heer De Kocic een paar kleedingstukken aan, begaf zich haastig op weg, waarschuwde de&m en genen en zorgde in persoon voor het aanrukken der doiTis-,hand- brandspuit. En het bleek, dat het ernst zou worden. Spoedig stond do t.immer- loods, eigendom van don timmerman van Vreeswijk, in lichtelaaie de in houd brandde natuurlijk onmiddel lijk, er was bovendien nog een vat petroleum bij. De loods ligt achter een groep dicht aaneeng'-bouwde huizen, die Ifiet rie ten daken overdekt, zijn. Binnen kor ten tijd stond de gansche groep woningen in vlammen. gelukkig eerst nadat alle bewoners zich in veiligheid hadden kunnen brengen, en zelfs nog vrij wat van hun have en goed hadden meegenomen. De vonken waren ook door de galmgaten in den ouden toren van de Nederduitsch ITerv n-mde kerk Me toren dateert van 145(1, de kerk van 1833) gevlogen, en zetteu «."aar hun vernielenden arbeid voort, liet in wendige van den toren vatte vlam en de vonken, die den houten to renspits bereikten, deden haar in vuur opgaan. Op dat critickc mome-.i werkten tr vier spuiten, waaronder »-n uit ie buurtschap Kanis en twee uit Vloer den inderhaast gerequireerd. Uit da Karnenksche wetering word "t water door de spuiten over do brandende pereeelen uitgeworpen, en de spuit uit de buurtschap trachtte don hooi berg en het huis van zekeren Nap, op weinige meters afstand van den brand gelegen, te behouden. Dat laatste uelukto. maar ecu vuurzee kroonde den grijzen toren, en bin nenin verteerden do vlammen de zolders. Een huis naast do kerk werd nu aangetast, en hot dak stond spoedig in vlammen. Toen was het, of het dorp zijn vernietiging tegemoet ging de hooge, vlammende toren sioud als een dreigende lichtfaltkei in het duister. Do 1'ro.:<lklok in den tureu had dezen avond voor het luatot Laar plicht vervuld plots bezweken ooit haar steuusels en in stukken lag zij even later benedon. Het uurwerk vau de torenklok was om elf uur reeds vernield, maar hei. slagwerk func tioneerde nog en deed een laatste wanhoopspoging om bet rnidderaacli. tclijk uur aan to geven. Eén, tw«?e, drie, vier, vijf, zes, zevenlis zevende was de kuitste snik der Iv>- meriksche torenklok. De Kamenksche iu andspuit raak te inmiddels defect. Aan het Yv'oer- densche station had men r.sar Utrecht getelefoneerd om de stoom- brandspuit te zenden, en om twee uur daverde de zware spuit, door twee paaiden getrokken, iiet dorp in en zond binnen een minimum van tijd haar krachtige waterstaten te gen den toren «xau. Dat redde de kerk. Wat de kleine spuiten niet ver mochten, was voor de sloombrand- spuit non gemakkelijk werkje, en het vuur in den toren werd al heel gauw bedwongen, 1-lot bleef bij uitbranden, de toren zelf ls behoudens de spits intact, gebleven. Om drie uur was overal het vuur bedwongen. Maar van het blok wo ningen hij de timmerloods stond nog' slechts een klein stukje muur over eind, de rest was één groote yuin- hoop. Bijna allo aangetaste wonin gen zijn eenvoudig met don grond gelijk gemaakt. Verbrand zijn lo. de timmerloods der firma Van Vreeswijk2o. ds wo-' ningon van don rij ksveldwachter Be-

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6