muls, den metselaar De Lange, den arbeider T. Seuten, <len kruidenier A. llooseboom en de wed. J. de Bmyn. Uitgebrand is gedeeltelijk bet huis van G. Zaal, naast de kerk en 'aeliéól de kerktoren. Verzekering dekt de schade. EEN SLACHTOFFER VAN DE VLIEGSPORT. Zondagmiddag is de bootwerker P. L. Dik, die te Rotterdam op een huis van \ier verdiepingen hoog naar het vliegen stoDd te kijken, naar beneden gevallen, doordat een steen van den schoorsteen waaraan hij zich vast hield losraakte. Ernstig gekneusd werd hij naar hel ziekenhuis ver voerd; bij aankomst was hij reeds overleden. DOOR EEN MOTORFIETS AANGE REDEN. Gistermiddag werd mej. C. K. R., wonende gemoeide Stolen, in liet Vondelpark te Amsterdam door een rnolorrij wiel aangereden. Bewuste loos en aan het hoofd gewond werd zij per .rijwielbrancard naar het Wtl- heiminagasthuis vervoerd, waar ze ter verpleging wcx-d opgenomen. EEN GESTAAKT WERK Een gerucht wilde, dut het werk aan de Nieuwe Munt te TJfcrecbt zou zijxx geschorst. Bij informatie vernam het U. D., dat dit werkelijk het geval was. Toen Maandagochtend om zes uur het werkvolk pl.m. 60 man aanwezig was, heeft de uitvoerder van het werk, de heer Van EyLe, dat voorloopig geschorst, zoodat 't thans nog stil ligt. De aanleiding tot dit aJles ligt daarin, dat men niet weet waar zich de aannemer, do lieer Siegers uit Amsterdam, bevindt. Te zijnen huize was men ook niet met zijn verblijf plaats bekend. Men is thans in af wachting van nadere beriohten, om daarop ten spoedigste den arbeid aan het nieuwe Munt gebouw te hervat ten. De reden van des aannemers afwe zigheid is niet bekend. HANDELS- EN KANTOOR BEDIENDEN. In de te 's-Gravenhage gehouden vergadering van afgevaardigden ter Federatie van handels- en kantoorbe dienden werd met nagenoeg algemee- ne stemmen .aangenomen een door „Mercurius" ingediend voorstel, om de statuten zóódanig te wijzigen, dat de in art. 5 voorkomende bepaling, luidende: „Zoolang er meer dan twee vereenigingen aangesloten zijn, moet •het aantal bestuursleden uit dezelfde vereen iging altijd boneden do helft blijven," zal komen te vervallen. De aftredende bestuursleden, zijn de de heeren M. Geeverding te Rotter dam, Ad. van Dantzig te Gouda, J. J. Kleinhoonte te Arnhem, R. Winkel te 's-Gravenhage en G. Smits te Haar lem werden weder herbenoemd, ter wijl de heeren Geeverding en Klein hoonte en Smits in hun functiën on derscheidenlijk van voorzitter, pen ningmeester en secretaris werden be stendigd. V-oor de in Dec. a.s. te houden voor bereidende examens, alsmede voor de alsdan te houden vak-examens in boekhouden, Nederlandse he, Fran- BChe, Duitsche, Engelsche en Spoan- sche handelscorrespondentie werden als examinatoren benoemd de heeren dr. W. van der Graaf, privaat-docent aan de Gem. Universiteit; C. J. Voort man, adj. directeur der Openb. Han delsschool; B. J. ter Brugge, leeraax a.a. openb. Handelsschool; ahadar d aan de Openbare Handelsschool; dr. A. A. Fokker, leer aar aan de Openbare Handelsschool; H. C. P. Dirks, directeur der Bijzondere Handelsschool, allen te Amsterdam; R. J. Kor till older, hoofd eener school voor M. U. L, O.; A, C. F. Krull, leor- aar aan de cursussen van „Mercu rius"; mej. Adèle J. Godoy, leedwee aan de Openb. Handelsschool, allen te Rotterdam, en de heeren B. Marei, W. C. Geiton en II. J. L. Rutten, ac countants, allen te 's-Gravenhage. BESTRIJDING DER TUBER CULOSE. Zondag had te Utrecht onder lei ding van jhr. S. M. S. de Ranitz een buitengewone algemcone vergadering plaats van de Ned. Centrale Veveeni- giug tot bestrijding der tuberculose, ter behandeling van statutenwijzi ging- Ui.t de toelichting blijkt dat het wenscheüjk is geacht in de statuten bepalingen op te nemen, waardoor wel is waar de vertegenwoordiging der gelijkgestelde vereemigingen dat zijn vereenigingen die min of meer zijdelings aan bestrijding der tuberculose doen, doch geen consulta tiebureau of sanatorium in exploita tie hebben in den Raad van Be stuur in voldoende mate zal blijven gewaarborgdmaar diio het aantal harer afgevaardigden in juister even redigheid zullen brengen tot den om vang van het werk, dat door deze ge-: lijkge-stelde vereenigingen wordt ver-: richt, in verhouding tot liét werk ge-; pnesieerd door de specifieke vereeni-' "gingen tot bestrijding der tuberculose. In het ontwerp, dat aan de verga-' dering voorgesteld werd, zijn verschil-' lende andere wijzigingen goedge-' keurd, meest van mindier belong. WATER OORZAAK VAN BRAND. Te Utrecht werd de brandweer ge alarmeerd omdat in een perceel aan de Oude Gracht W.z., bewoond door M. Blankcrs, een begin van brand was ontslaan in de étalagakast. In' genoemde étalage was een gla,zen hol (kristal gla.s) gevuld met. water gc-, plaatst, waarop de zon oen tijd had geschenen, waardoor de branding van het glas een schoen in brand had gestoken. Nadat de brandende sohoeai was vei-wijderd, mocht hiermede het brandje voor olgeloopen beschouwd worden. CHOLERA. Men meldt uit Kopenhagen: Aan; boord van het Hollandsche stoom schip „Hebe" kwam uit Petersburg hier aan de 60-jarige matroos Jan de Jong, die als verdacht van cholera hier naar het hospitaal werd ge bracht. De „Hebe" zette, na gedesin-, fecleerd te zijn, de reis naar Amster dam voort. EEN TELEURGESTELDE GAUWDIEF. Toen de bankbediende B. te Heerlen j een aangeteekenden brief aan het lo ket aan het postkantoor aldaar had ontvangen, legde hij. dien Ier zijde om de postbus te lichten. Toen hij daar mede klaar was, en den brief op wil de nemen, was deze verdwenen. Een gauwdief had een onbewaakt oogen- blik te baat genomen, om den brief, waarin hij veel geldswaarde vermoed de, te ontvreemden. Den volgenden dag werd de brief aan de Heeriener bank ontvangen. Hij was in Tilburg op de post gedaan. In den brief zat ean chèque van eenige duizenden guldens. De uoodige maatregelen werden omtrent de uitbe taling van die chèque genomen. Vermoedelijk werd hij door een rei ziger meegepakt, die vermoedde dat er veel geld in zat. Nadat hij gezien had, dat hij er wegens het ontbreken der handteekening niets mede kou aanvangen, zal hij hem naar den eige naar hebben "teruggestuurd. BEZOEK AAN T KAASCONTRöLE- STATION TE HOORN. De commissaris der Koningin in Noord-lloiland heeft een bezoek ge bracht aan het kaascontróle-station te Hoorn, waar hem door den direc teur, deu heer C. J. vau Overzee, de werking der vereeniging werd uitge legd en werden vertoond de twee nier ken voor Edammerkaas, nl. voor dag en volvette kaas. Met, groote belang stelling wei'den diens verklaringen daarbij, de wijze 'van aanbrengen, enz., gevolgd. Rechtszaken EEDSWEIGERING. Advocaat-generaal jhr. mr. Rethaan Macaré nam gisteren bij den Hoog en Raad conclusie in het cassatieberoep van den procureur-generaal bij het ge rechtshof te Amsterdam tegen het outslag van rechtsvervolging van Hoogland te Haarlem, terzake van eedsweigering als getuige in een strafzaak, terwijl hij behoort tot het R.-K. kerkgenootschap. Adv.-gen. was van oordeel, dat in derdaad tusschen deze zaak en de zaak-Kriller een groot onderscheid be staat. Het gaat hier om het wezen der zaak was hij, die erkent tol, het, R.-K. kerkgenootschap te behooren, doch den eed weigerde, tot het afleggen van den eed verplicht Het Hof heeft alleen op de woorden van het desbetreffend artikel gelet en beslist, dat die woorden den getuige de keus laten om den eed of de belofte af te leggen. Met het tegen die beslis sing-door cien procureur-generaal van het Hof te Amsterdam aangevoerde cassatiemiddel kon adv.-gen. zich ver een xgen. Men mag niet alleen op de woorden der wet letten zonder met de geschie denis rekening te houden. En nog ge vaarlijker acht adv.-gen. de leer van de Haarlemsche Rechtbank volgens welke men met de veranderde tijds omstandigheden en opvattingen heeft rekening te houden hij de uitlegging der wet. Daardoor plaatst de rechter zich op den stoel van den wetgever. Of ons volk waarheidslievend genoeg is om den eed te kunnen missen is een vraagstuk van zuiver sociologischen aard, waarin alleen de wetgever mag beslissen, die over voldoende gegevens beschikt om die vraag te beantwoor den. Ook de argumenten, door mr. Levy, den raadsman van den gerequireerde, voor de door hem bestreden opvatting aangevoerd, achtte adv.-gen. onjuist. De wetgever heelt eenerzijds gegron de gewetensbezwaren willen eerbiedi gen, auderzijds voorkomen, dat men een lichtvaardig beroep daarop deed. Daarom heeft hij dengene, die over wegende gemoedsbezwaren heeft te gen den eed, doch die bezwaren niet kan doen deelen door zijn kerkgenoot schap, de keus gelaten dat kerkgenoot schap te verlaten of den eed af te leg gen. Bij eon reeks van arresten heeft de llooge Raad ook die opvatting ge deeld. Hot arrest xnoest derhalve ver nietigd worden. Aangezien echter fei telijk in deze zaak niet vaststaat, dat liet R. K. kerkgenootschap het afleg gen van den eed toelaat, concludeer de adv.-gen. tot verwijzing der zaak naar een aangrenzend Hof. Uitspraak 7 November. Uit die Arbeiderswereld INTERNATIONAAL LITHOGRAFEN CONGRES. Te Amsterdam wordt het 7e Inter nationale Congres van lithografen en aanverwante vakken gehouden. Het congres werd MaandagnxoirgBn. ge- opend.. Namens de Nederlandsche organi saties (Ned. Lito-fotografische Bond en Ned. Ghemi graf ei xbondsprak de voorzitter van den Chemigrafenbond een woord van welkom. Hij wees ei' daa-rbij op, dat de internationale be weging van grooten invloed is geweest op de beweging in Holland. Vertegenwoordigd bleken te zijn or ganisaties uit België, Denemarken, Duitschland, Engeland, Frankrijk, Nederland, Italië, Noorwegen, Oos tenrijk, Zwitserland, Zweden en Hon-| gar ij e. Voorlezing werd gedaan van sym- patliiebetuigiBgen. uit binnen- en bui-: touland. Allereerst kwam het verslag van deu internationalen secretaris aan de orde. De inkomsten over het tij'ds- verloop van 1 O et oh er 1907 tot 30 Juni 1910 bedroegen 36.026 mark en de uitgaven 31.318 mark. Voor stakingen werd 22.399 mark uitgegeven. Voor Nederland 1750 ■mark (Staking te Haarlem, bij de tunstinrichting „Polygraph"). De afgevaardigde van Italië be pleitte naar aanleiding vtui het ver slag de weuscheiijkbeid van een ge meenschappelijke taal voor de inter-, nationale congressen. Spr. gaf de voorkeur aan een levende taal hoven een kunstmatige als Esperanto. Ter gelegenheid van het congres wordt een tentoonstelling van druk werken gehouden. GRONDWERKERS. Men meldt uit Tiei aan de Tel. In deze streek worden arbeiders aangeworven voor een groot grond werk in Duitschland, waarvan do kos ten 6 millioen mark bedragen en dat 3 jaren zal duren. Reeds vertrokken er 20, terwijl er weldra nog 60 zullen volgen. Het loon bedraagt 5 mark per dag van 12 uren. Sport en Wedstrijden OLIESLAGERS' VLUCHT. Gisteren schreven we een en ander -over de welgeslaagde vlucht van Olie-, .slagers, Zondag van Rotterdam uit 'gehouden. In dit bericht stond, dat hij een uurtje boven de zee bij Schevenin igen gezweefd had. Met bericht moet evenwel zoo gele lzen worden, dat hij over een afstand, van een uur loopen boven zee heeft- •gevlogen, dus ongeveer 6 KM. De goh eel e vlucht duuirda ongeveer een uur. Daardoor sloeg Olieslagers' zijn Nederlandsch duurrecord dat 41 minuten was. Ook zijn hoogterecord verbeterde hij tot 1000 Meter. NEDERLANDSCHE VLIEGWEER. Deze wordt in 't vliegkamp te Ede Voorbereid, 't Terrein is ongeveer 600 li.A. groot en heel goed ingericht. Was het eerst de bedoeling geweest er een nationale vliegweek van te maken, bij nader inzien is men daar vrijwel op teruggekomen. Naast de Nederlandsche vliegers Kuiler (An toinette eendekker), Wijnmalen (Far- jiiHin tweedekker): Wijnmalen (Blériot eendekker); Frits Koolhoven (Han- 'riot lihellule eendekker); zal het co mité zich in verbinding stellen met iceuige buitenlandsche vliegers van naam. I Uit het voorloopig opgemaakte pro gramma blijkt, dat er iederen dag afstands-, hoogte-, duur- en snel- heidswedstrijden zullen worden ge-, r houd en, terwijl tevens dagelijks een prijs wordt uitgeloofd voor den viie- (ger, dio het eerst vertrekt. Kerk en School EEN VROUW OP DEN PREEK STOEL. Te Stadskanaal is Zondagmorgen: In de Doopsgezinde kerk do dienst ge leid door een dame, mej. A. Zernike, theolog. docts. te Amsterdam. Des avonds trad mej. Z. voor de Doopsge zinde gemeente te Veendam op. ACADEMISCHE EXAMENS. Delft. Technische Hoogeschool. Ge slaagd voor pvopaedeutischö examens elecuo technisch ingenieur de heer W. J. A. Duyustee; scheikundig inge nieur de lieer F. C. van He urn. Groningen. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op stellingen, de he«r J. Meihuizen, geboren te Gro ningen. Dr. VAN BAKEL's INTREDE-REDE. Dr. H. A. van Bakel aanvaardde Maandag het hoogleeraairsambt aan het Evang.-Luth. Seminarium en aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam met eene rode over de ge schiedenis van het oudste Christen dom. Eerst stond spreker stil bij de dua listisch-supra-naturalistische opvat ting der kerkgeschiedenis. Overgaande tot de beantwoording der vraag: Wat omvat de geschiede nis van het oudste Amsterdam? wat naalr do uitgebreidheid, wat naar' den inhoud? maakte spreker onder-, scheid tusschen oorsprong en aan vang dos Christendoms. De aanvang van het Christendom is te vmden in het optreden van Je zus. En als eindpunt van de histo rie van bet oudste Cltrislendom is te beschouwen de Regeoring van keizer Constantijn den Groote, die 't Chris tendom als „geoorloofden godsdienst" erkende en begunstigde (824). De historie van het oudste Chris tendom is van bijzonder gewicht voor de verdere historische ontwikkeling. De apostolische tijd is de tijd van hot eiiüiiuusïasme en het allesbeheeir- scliend geloofsdogma is dat van de opstanding van Christus. De histori cus beeft zich hierin in te loven en te vragen naar de beteakenis van het opstunclingsgeloof. Paulus, de apostel, is 't geweest, dlio bet Christendom uit het Joden dom de hendenwereld heeft ingedra gen. llij stelde Christus' kruis in het middelpunt zijner theologie. Daar door, gelijk nog door velerlei andere invloeden, vertoont zijne prediking een ganse lx onder beeld dan dio van Jezus zeiven, maar toch mag niet worden beweerd, dat het Evangelie van Jezus dioor Pulus zou zijn verbas-, terd. Voor het Evangelie heeft Pau-1 lus in de wereld den weg gebaand, Paulus' apologetiek en zijne paeda- gogiek deden de eenvoudig© predi king van Jezus uitgroeien tot eene kerkelijke leer eu een kerkelijk Chris tendom en droegen zoo bij tot de vor ming der Kat.Ii. kerk. Spr. wijst op het intellectualistisch cachet, van het denken, 't moralistisch cachet van het leven, op 't mystiek j govoelservairen als Ixewijs der Gods-1 gemeenschap naar do acsthetische zijde, om voorts te constateer en, dat het eene noodzakelijkheid is geweest, dat de Helieensche geest in de door den Ilelleensclien geest bevruchte wereld invloöd oefende. Do kerk hoeft, ondanks hare tekortkomingen, den Meester eon grooten dienst bewezen. Zij doorstond de crisis en bewaarde de traditie over Jezus en 't geloof in zijne beteekenis voor het heil der zie len. Met eene bespreking van de hou ding der Romeinsche overheid tegen over de Christenen tot aan de regeo ring van Constantijn sloot de hoog- leeraar, na de gebruikelijke toespra ken, zijne voordracht. Letteren en Kunst Arcliitectura bevat: Eene mededeeling betreffende bet Genootschap. Naamlooze Venn. Maatschappij tut Expl. van het Plaat werk „Do Architect". Rectificatie. Verslag der 12öl)e gewone leden vergadering, gohouden op Woensdag 21 Senteinber 1910, in li.t genoot schapslokaal in „Parkzicht". Oud en nieuw in Amsterdam. De ver waarloosde Dom kloostergang to Utrecht De klinker, het Holland sche straatmateriaal bij uitnemend heid. Gewapend beton. Het lood- wltvraagstuk. Middelbaar tech nische school. Vergadering der Maatschappij tot. bevordering der bouwkunst Weekbladen en tijd schriften. Berichten Open prijsvragen. De Sirene bevat: Nieuwe stofbestrij- dingsmiddelen op de wegen. Splin ters. Auto-ongelukken. Crochets Verwey Lugard's afdeeling „Aviatiek": Onze prijsvraag. Dé aviatcux Wijnmalen. De eoonomio der vliegmachines en de kwestie van den transoceanisc-hen overtocht. Vliegenier of Vlieger? Hoe vliegt oen aeroplane? Boekbespreking. Mededeelingen van Michelin. Gemengd Nieuws EEN CHINEESCH DINER. Aan een particuliere corresponden tie uit Amoy aan de N. Rott. Ct. ont- leenen we: Een Chineesch din er I Dit is mis schien wel een van de beste gelegen heden om met de Chineezen op meer vrirouwelijken voet te komen en zoo doende beter en meer van nabij hun gewoonten te leer en kennen. Al dade lijk bewijst de uitnoodiging, hoe ook hier de lé of li diat geheel van re gelen oxntrent goed gedrag in dien al- leruitgebreidisten zin in niet ge ringe mate zijn invloed doet gelden. Eenige dagen vóór 't diner worden invitatiebrie ven rondgezonden. Deze bestaan uit één of meer langwerpige bladen rood papier, al naarmate het diner een meer gewoon en vriend schappelijk dan wel oen officieel ka ralcter du-aagt. Bij zeer deftige diners komt het voor dat zij wel 24 soms ook 12 bladen beslaan. Gewoonlijk, zijn ze gestoken in daarbij passende! roode enveloppes, waarop de naam van den uitgenoodiigde. Letterlijk ver-, taald stond op een door mij ontvan gen invifcatiebrief, die slechts één blad besloeg, het volgende: „Uitgekozen Is de 12de dag van deze maand, waan op de gereinigde volle bekers afwach ten uw wagen; verzoeke te verent-j schuldigen wegens niet opnieuw uitr' noodigen. Aldus met eerbiedig© groe ten vastgesteld doorDe matten: zijn gespreid (d.w.z. het diner, zal plaats hebben) in mijn onaanzienlij ke huis in de ...straat, waar om 6 uur de gasten worden verzocht aan t© zitten (eigenlijk „op de mat te gaan zitten," zooals dat nl. in ouden tijd gewoonte was)."- Nog afgezien van beleefde termen als „uw wagen" in plaats van u, welk karakter geheel bovenaan op' een nieuwen regel staat, terwijl de naam van den gastheer eerst na een groote tusschenruimte volgt, Is wel een zeer eigenaardig staaltje van vormelijkheid de opmerking: „verzoe ke te verontschuldigen wegens niet opnieuw uitnoodigen." Ieder oninge wijde deukt natuurlijk dat nu geen herhaald© uitnoodiging volgt; even wel is het niets anders dan een ab soluut overbodige beleefdheid, daar per se den dag van het diner een tweede uitnoodiging komt in den vorm van de visitekaart van dien gastheer, waarbij in den regel een dun boekje met de namen van de ver schillende gasten. Men hoeft dan achter zijn naam Lu te vullen of men bedankt dan wel aanneemt. Blijft de tweedie invitatie achterwege, dan gaat men eenvoudig niet en wordt de gastheer bestempeld met den karak teristieken naam van O kui, letterlijk „zwarte schildpad", een scheldnaam. Hij wordt dan geacht even weinig waarachtig© belangstelling te hebben voor zijn gasten als deze laatsten voor hem. Als op de uitnoodiging G uur vermeld staat, kan meix veilig aannemen, dat hot diner niet ©order dan 8 uur begint, daar er altijd wel eenige laatkomers zijn di© dan voor een derde of vierde maal gevraagd worden als leeken, dai de gastlxeer op hun gezelschap zeer veel prijs stelt. Evenwel is het geen lé ais d© gasten op het laatste nippertje ko men, daar mon zooveel mogelijk den schijn dooi' die hei'haalde uitnoodii- gingen moet vermijden, zich een per soon van gewicht Ie achten. Als alle gasten binnengekomen zijn, wijst de gastheer aan den 't zij door rang of ouderdom meest geachten gast de eereplaats aan. Het zou onbeleefd zijn als deze maar zoo dadelijk die plaats in bezit nam. Hij weigert be scheiden en biedt haar een ander aan, die ook weigert; zoo over en weer. Deze tamelijk vervelende be leefdheden kunnen soms wel een kwartier duren, vooral als het gezel-; scliap wat groot is. Gewoonlijk zijn er eenige kleine tafels elk voo,r 8 per-; eonen, soms ook één lange. Natuurlijk neemt de gastheer de slechtste plaats in bezit. Ter eere van de Eurpeanen, die genooddgd waren, was do tafel netjes gedekt met tafel laken wat anders niet 't geval is en lagen voor iederen gast behalve de 'bekende eetstokjes ook mes, lepel en vork gereed. Tusschen de als hijspij- zen reeds op tafel aanwezige bordjes ham, geconserveerde vruchten, levers van verschil Lende wildsoorten enz. prijkten deftig Europeesche wijnen, waaronder champague van de beste soort, port, sherry, en bier. Nadat door den gastheer een dronk was uit gebracht p het welzijn van de gasten, met een kleine opmerking over zijn sehamelen disch, werd het eerste ge recht, een soort van soep van eetbare vogelnestjes, opgediend in porcelei- nen kommen. Daar de smaak niet te definieeren viel, was onze afkeer van Chineesche kostjes, gewekt door do allesbehalve aangexxame geultjes die ze in den regel verspreiden, spoedig overwonnen. Met waren mannenmoed togen we dan ook aan het tweede gerecht, dat uit niets meer of minder bestond dan haaivinnen. Met bewonderens waardige handigheid en vlugheid wis ten d© Chineesche gasten deze, ook al weer voornamelijk vloeibare zelfstan digheid met behulp van hun eetstok-] j.es uit hun aan de lippen gebrachte kommen in de diverse monden te ex- pedieeren. Toen ook wij voor een oo-, genblik onze lepels verwisselden voor eetstokjes, verwekte dit groote hilari teit wegens de geringe resultaten die wij er mee bereikten en de hoogst on beholpen en onhandige manier van vasthouden. Het derde gerecht dat opgediend werd, bestond uit een roud soort visch, volgens de Chineezen zeer versterkend voor nieren en oei gen; immers hun hoogere medische wetenschap zegt dat de nieren de bron zijn van kracht en wijsheid en in het nauwste verband staan met de oogen. Daarna kwamen in onafgebroken volgorde duiveneieren, droog, krui melig duivevleesch, eend, kip, var kensmaag, garnalen, harige cham pignons en als slot van den maaltijd nog eenige schotels rijst. Langzamer hand was de aanvankelijk eenigszins deftige en kalxne stemming tengevol ge van eten wijn overgegaan in een meer ongedwongene en luidruchtig©. De Chineezen spoorden elkander en ons tot meer drinken aan, telkens hun glas tot den gastheer omhoog heffend en onderwijl door minder aeslhetische llchaamschokken too- nend hoe goed hun het eten wel be komen was. Tot men tegen het einde van 't diner bovendien nog een gereed© aanleiding tot drinken vond in het lioaii-kun, iiet morraspel der Itaii- nexi, dat reeds bij de oude Romeinen bestond onaer den naam van imcare Uigius („vjiigeadoxxkeieu", naar aau- ioiding van het snel uitsteken en we der terugtrekken der vingers.) De Chineezen te Amoy noemen het zeer karakteristiek hoah-kun, xL L vuist- Schreeuw en, omdat daarbij door de twee personen, die het spelen, de ge sloten vuist opgestoken wordt, waar na zij plotseling tegelijk een wille keurig aantal vingers uitsteken, om op 't zeilde moment luidschreeuwend de sum daarvan te raden. Wie het raadt wint, noodzaakt den ander tot drinken. Raden beiden goed of beiden verkeerd, dan geldt het spel niet. Ei genaardig is, dat elk der 10 getallen die men kan noemen, een spi'euk heeft, die zeer vaak in één adem uitgegild wordt. Deze spreuken, die, zooals trouwens het geheele spel, steeds in Peking-taal gezegd worden, houden alle zegenwenschen in. 'Zfio is h.v. 1. stijgen tot den hoogsten graad, 4. alle 4 jaargetijden geld verdienen, 8. de verjaardagen van de 8 kluize naar vieren (d. L even oud worden aLs de 8 kluizenaars). Na het diner noodagde de gastheer cuxs nit, hem te volgen naar den voor lied, wattr een poppenkast opgesteld stond. Het is wonderlijk te zien, hoe de' Chineesche poppenspeler zijn poppen als het ware leven weet in te blazen. Met een buitengewone handigheid en vlugheid weet hij door eeai inwendig samenstel van touwtjes naar wille keur kaken, ooren, neus, mond, oo- geu te bewegen en te verdraaien. Hij laat zxjn personen met vorstelijk trotsch gebaar heerschen of deemoe dig om een aalmoes vragen; tronen verrijzen en worden even snel weer woggevaagd; geen slechte mandarijn ontkomt zijn gerechte straf, evenmin blijft belooning voor den goede uit. Zoo speelt zich in zijn kleine theater tje het loven af, het leven, dut zich al dus in zijn geest aan hern voordoet en dat hij nu in zijn popjxen weergeeft. Mot dit poppenspel werd de avond be sloten. Buiten stonden onze draag stoelen gereed, die ons op de schou ders van de door hun fakkels grillig verlichte koelies naar huis terug brachten, dwars door het benauwen ds, nochtrumoeiigö Amoy, TEGEN LEPRA. Men ontving uit Petersburg berioNL dat dr. Andrusson aldaar iu de kol® xiie voor lcjxralijders twee zioken w* haiideld heeft met GhrJich-Hala 0GG. ten gevolge waarvan hun toestond be langrijk beter is gewordeo. BRUTALE ROOVERS. Vier gemaskerde ruovors drongen in den vroegen murgen het bureau binnen voor den verkoop vau kaar tjes in het station, gelegen '111 het hartje van een der meest bezochte buurten der stad New-York. Zij sloe gen den verkooper zoolaug tot hij be wusteloos neerviel, waarop ze de kas met do ontvangsten van den vorigen dag lichtten en zich met hun buit uit de voeten maakten. Eerst twintig minuten later her kreeg de aungevallenc zijn bewust zijn. Zijn eerste duud was naar de te- lephoon te grijpen, om aan de direc tie kennis te geven van den gepleeg den roof, waarop liij weder in elkaar zakte. Zoo vonden hem zijn kamera den, wie hij mededeelde, dat het roe vers waren geweest, die hem aldus hadden toegetakeld. Van de roovers, die een grooten voorsprong hadden gekregen, was geen spoor meer te bekennen. In den laatsten lijd is het aantal misdaden in de Amerikuanschg hoofd stad bijzonder groot. De politie verklaart zich machte loos, maar gaf de geruststellende verzekering, dat aan zulke misdaad periodes van zelf weer een einde komt. DE BESCHAVING. Van 26 tot 29 Juli 1911 zal te Lon den een congres plaats hebben waar men zich hezig zal houden met de be trekkingen tusschen do volkeren van liet westen en die vau het oosten. Zoo veel mogelijk zaj rnen daar trachten alzuuderiijk na te gaan wat de aan raking der Europeesche rassen met de beschaving in China, Japan, Indië, Turkije en Perzië teweeg heeft ge bracht. Marktnieuws Op de Maandag alhier gehouden groentemnarkt waren aangevoerd en verkocht: Appelen, aangevoerd 82 HL., verk. 61 HL., 418. Peren, aangevoerd 102 HL., verk. 92 HL., 6-/ 12. Bloemkool aangevoerd en verkocht 301X1 stuks, 5—12 ct. Roode kool aangevoerd 4000 stuks, verkocht, 3000 stuks 25 ct. Witte kool aangevoerd en verkocht: 200 stuks, 2—5 ct. Saviooiekool aangevoerd en verkochJ 5000 stuks, 25 ct. Wortelen aangevoerd en verkocht: 200 bos, 4—7 ct. Heerenboouen aangevoerd en verk.: 200 manden, 0.70—/ 1.50. Snijboonen aangevoerd en verkochJ 67 manden, 0.401.20. Stoomvaartberichten STOOM V.-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Het sL Buli arriveerde 25 Sept. van Amsterdam te Hamburg. Het sL Billiton, thuisreis, vertrok 25 Sept. van Marseille Het st. Flores, uitreis, arriv. 25 Sept. te Antwerpen. Het st. Koningin-Regent' - airriv. 25 Sept. van Amsterdam te Padang. Het st. Koning Willem III. uitreis, vertrok 24 Sept. van Tanger, 1-Iet st. Lombok, uitreis, is 24 Sept. Bougaroni gepasseerd. Het st.. Rembrandt, thuisreis, ver- brok 24 Sept. .van Lissabon en kan, volgens draadloos telegram uit de Golf van Biscayo, 28 dezer ca. 2 uur voorin, te IJmuiden worden verwacht. KON. WEST-IND. MAILDIENST. Prins Maurits, thuisreis, arriveer de 25 Sept. 4.30 nam. te Havre. KON. HOLL. LLOYD. Het st. Frisia arriveerde 24 Sept. van Amsterdam te Buenos Ayxes. Het st. Zaanland, uitreis, arriveer de 25 Sept, te Duinkerken. Het sl. Zcelandia, uitreis, vei'trok 25 Sept, van Vigo. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het st. Bogor, uitreis, vertrok 25 Sept. van Perim. Het st. Kedirx arriveerde 25 Sept. van Rotterdam te Sabang. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: Arnhem. W. Degen, timmerman en aannemer, te Arnhem. Rcchter-com- missaxis mr. P. C. Klaasesz; «--valor: mr. M. J. Wolff. P. de Weijer, postbode en koop man in aardappelen, te Wageningen. Rechtercommissaris: xiir. P. C. Klaa sesz Jr.; curator mr. D. L. Lcccius de Ridder. 's-Hertogenbosch. F. Merkelbach, koopman cn schoenmaker, te Zeelst. Rechtercommissaris: jhr. uit. C. van Nispen; curator: mr. M. van der Grinten, te 'Eindhoven. Geëindigd: J. G. Donker, vrouw van .4. Schen kels, in Den Helder. V. Boerma. te Maastricht

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 7