HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1910 Buitenlandsch Overzicht In ons vorig nummer plaatsten we ccnige telegrammen over DE ONLUSTEN TE BERLIJN, die daar Maandagavond zijn voorge vallen. Uit de nadere berichten blijkt, dat de ongeregeldheden een nog veel ernstiger karakter hebben gehad, dan eerst vermoed kon worden. Nadat de politie 's Maandagsinid- dags de stakers en hun aanhang uit de Rostoker en de Beusselstraat ver dreven had. was er te half zeven weer een zeer talrijke menigte genoemde straten binnengestroomd, die onder gejoel en geschreeuw in de nabijheid van do pakhuizen der firma Kupfer Co. trachtte te komen. Na het geen er 's ochtends al gebeurd was, luidde het wachtwoord van de politie: krachtig optreden. De menigte begon met geweld tegen de mannen der wet op te treden. Spoedig werd op een cordon politie agenten een aanval gedaan. De poli tiemannen wilden de aanvallers te rugdringen. Dit gelukte evenwel niet Uit een herberg vielen eenige revol verschoten en onmiddellijk daarop daalde een verzameling van biergla zen, kruiken en flesschen op de hoof den der agenten neer. Twintig man, onder bevel van een superieur, dron gen toon het huis binnen en dreven de aanvallers, die naar do achterver trekken van de herberg gevlucht wa ren, met sabelhouwen de straat op. Nog had oen andere botsing plaats. Op een straathoek werd de politie door een menigte van 100 personen volgens de verslagen der Berlijnsche couranten „meest opgeschoten ben gels" die zich eerst in de huizen hadden opgesteld, in den rug aange vallen. Uit de huizen werden emmers water en bierglazen op de hoofden der agenten geworpen. Het was een vreeselijke toesfand. Toen de politie versterking kreeg, slaagde ze er in, de aanvallers op de vlucht te drijven en weer meester van het terrein te worden. Tegen 11 uur kwamen er rustverstoringen voor. Bij de Itefor- mationskerk stond een volksverzame ling van 3000 personen. Sommigen hunner klommen in lantaarnpalen en draaiden het licht uit, gooiden de ruiten in van passeerende trams en sleurden den pastoor van de Rcfor- mations-kerk uit de tram. De geeste lijke wist ui zijn woning te ontkomen en grendelde de deur. Het volk werd daarop zoo woedend, dat het de ge schilderde ruiten van de kerk in smeet, en voor duizenden guldens aan kostbaarheden vernielde. De politie had niet op dergelijke uitgebreide en langdurige wanorde lijkheden gerekend. Zij stond eerst vrijwel machteloos tegenover de dui zenden later kreeg ze 300 man ver sterking. Toen is het ook tot een for meel gevecht tusschen de onrustma kers en de politie gekomen. Daarbij is het heet toegegaan. Er werd weer geschoten, met straatsteenen, met bloempotten en met velerlei projectie len geworpen. Dit alles bleef niet zon der gevolg. Van de politie werden 38 agenten buiten gevecht gesteld on van ic burgers werden er 22 zóó ge wond. dat ze z'oh in een polikliniek moesten laten verbinden. Te zomen geteld, waren er dus Maandag minstens 60 gewonden. Gisteren, Dinsdag, werd een herha ling van de onlusten gevreesd. De po litie zou evenwel op haar hoede zijn, en had nog scherper instructies ge kregen. Ook werden militairen ge reed gehouden. Toch is het niettegenstaande de voorzorgen weer tot ernstige botsin gen gekomen. Te 7 uur 's avonds had een treffen plaats tusschen de politie en 3000 rustverstoorders. De agenten te voet en de 15 bere den agenten trokken de sabels en sloegen krachtig op de menigte in. Later op den avond moest de politie nogmaals de wapens gebruiken, om een troep van ongeveer 500 personen uiteen te jagen. Toen uit de huizen met flesschen, briketten en scherven naar de politie werd geworpen, schoten de agenten met Browningpistolen op de vensters. Herhaaldelijk werd ook op de poli tie geschoten. Ook werden winkels geplunderd. In de Waldstrasse drong de politic een woning binnen, waaruit met bloempotten en andere voorwerpen geworpen werd. Een vrouw slingerde een branden de petroleumlamp naar de agenten toe de lamp ging evenwel uit, en richtte dus geen onheil aan. De na men der bewoners van het huis wer den door de politie opgesclireven. Ook andere ordeverstoorders zijn aan do politie bekend, zelfs werden vele personen in hechtenis geno men. Hot getal gewonde® van dezen tweeden dag is nog grootor dan van Maandag. Er werden DINSDAG 90 PERSONEN GE KWETST, WAARVAN 13 ERNSTIG, in zelfs zeer zwaar. Onder de ge- onde agenten is er een door een steenworp aan het hoofd gewond en een ander door een val op straat. Heden worden nieuwe onlusten ver wacht. In New-York heerscht er ook thans veel drukte, maar die' is van een ge heel ander karakter, daar zijn 't DE VERKIEZINGEN IN DEN STAAT NEW-YORK, die de belangstelling wekken. Eigenaardig is het, de spanning uit de na elkaar verzonden telegrammen op te merken. Eerste telegram Roosevelt is hier aangekomen en met veel geestdrift ontvangen. Hij verklaarde in een interview, dat hij de oude garde geheel en al zou ver slaan. Tweede telegram - Alhoewel de verkiezing van Sher man. de vice-president der Vereenig- de Staten, tot voorloopig president, in don loop van den avond nog voor zeker werd gehouden, zijn de hoof den der oude garde toch van mee- ruing, flat hij zeker de nederlaag zal lijden, cn dat Roosevelt gekozen zal worden. Desniettegenstaande berei den zij zich voor op een hevigen strijd in do Conventie. Derde telegram Na een zeer woelige zitting werd Roosevelt door *c republikeinsche Conventie voor den staat New-York tot voorloopig president gekozen, met oorbijgang dus van Sherman. Roosevelt werd gekozen met 567 tegen 445 stemmen. Hij hield een re devoering, waarin hij wees op de vooruitstrevende maatregelen, door het congres onder het bestuur van Tn.ft genomen en op den wetgevenden arbeid in den staat New-York onder het bestuur van gouverneur Hughes, maar daarbij stelde liii tevens in het licht., dat er onder de republikeinsche partij oneerlijke lieden zijn ge weest. „Onze eerste plicht", zoo vervolgde hij, „is den strijd aan te binden te gen oneerlijkheid in de politieke- en handelswereld. Zedenbederf van el- ken aard if de groote vijand van de republiek." Daarna kwam Roosevelt heftig op tegen een verbond tusschen staats lieden cu handelaren van verdachte zedelijkheid. Do nieuw-gekozene werd levendig toegejuicht. To Trebizonde kwamen op een dag 25 gevallen voor. Bij don aan boord van het stoom schip „Hebe" te Kopenhagen aange komen en in het ziekenhuis opgeno men matroos De Jong heeft het bac teriologisch onderzoek de aanwezig heid van cholera bevestigd. Strenge maatregelen zijn genomen, om uitbreiding der ziekte tegen te gaan. PEST. Te Odessa is officieel een geval van pest geconstateeol. Stadsnieuws Overal is -or strijd. Aan do overzijde van het Kanaal maakt men zich weer eens druk over Lord Charles Beresford, in dezen strijd welbekend, heeft een open brief aan minister-president Asquith ge richt, wa&rin hij verklaart, dat ie veiligheid des rijks eischt, dat er on middellijk maatregelen worden geno men voor den bouw van nog zeveu Dreadnoughts boven de vijf, die in 'het volgende jaar op stapel worden gezet. De schrijver geeft het aantal Dread noughts op, over welke hel Drievou dig Verbond in 1913 en 1914 zal be schikken, om daardoor te bewiji dat .nis zijn voorstel niet wordt a genomen de positie van Groot-Brit- tannië oen gevaar zal loopen, dat niet onderschat mag worden. Tot dekking van de onkosten be veelt hij een onmiddellijke uitgifte van een groote feening aan. DE CHOLERA blijft helaas slachtoffers maken. Gemeld wordt, dat de toestand te Napels en in heel Italië iels verbeterd is. Volgens een ander bericht hebben evenwel 10.000 inwoners van Napels uit vrees de stad verlaten. Berichten uit Napels, door de cen suur vertraagd, melden, dat op 23 September 100 gevallen van cholera voorkwamen, waarvan 67 niet doode- 1 ij kon afloop. De epidemie woedt hevig, voorna melijk in de wijken Viearia en Mar- cato. Vele zieken sterven in de stra ten. De berging der lijken veroor zaakt onrustbarende en ontzettende tooneelen. Ook buiten Italië maakt de vreese lijke ziekte slachtoffers, vooral ook in Turkije. Uil Konslantinopel wordt melding gemaakt van 25 cholera-gevallen, waarvan 9 met doodelukon afloop. DE BEDROGEN VOETBALLERS. De klok heeft het schaftuur nauwe lijks aangekondigd, of de jeugdige werklieden stormen de werkplaats uit om do voetbalsport te gaan beoefenen. Als bal worden de onmogelijkste voorwerpen gebezigd. Zoo ook gistermorgen op de Ouie Gracht tusschen 8 1/2—9 uur. De jon gens hadden zich niet eens den tijd gegunu, liun morgenboterham te eten, ii.aar hadden deze zoolang op de ko zijnen van de aanwezige ramen in een zijstraatje neergelegd. Een huismoedertje, dat daar pas- sccrde en het brood „gemeubileerd" daar zag liggen, zei tegen eenige voorbijgangers, dat de armoede nog niot zoo erg moet zijn, daar men hier zooveel brood, belegd met hartigheid, zoo maar liet liggen. Zij verklaarde de vondst voor goe den buit. Toen de sportlievende jongens hun maag wenschten te gaan vullen, daai de honger nu de overhand kreeg, vonden zij hun „kegje" verdwenen, cn zat er voor hen niets anders op, dan de maag verder te vullen met sport „ZIekentor g." In de Maandagavond gehouden jaarvergadering van de vereenlglng Ziekenzorg" werd besloten een be drag uit te trekken als gratificatie voor het bestuur. De aftredende hoe ren De Haan en Huizing, bestuursle den werden herkozen. In de vacature van den Raad van Toezicht werd gekozen de heer De Graaf. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 8 timmerlieden, machinale houtbewerkers, wn genmaker, 4 meubelmakers, mo delmaker, 5 metselaars, 5 opper lieden, 1 stucadoor, 2 witters, 6 machinebankwerkers, 2 monteurs, grofbankwerkers,metaaldraaier, 6 vuurwerkers, 2 ketelmakera, 6 burgersmed n, 3 machinisten, 6 sto kers, 3 electriciens, instrument maker, koperbankwerktr, 1 ko perslager, 1 loodgieter, schoen maker, zadelmaker, kleerma ker, 19 schilders, 2 behangers. 2 stoffeerders, 1 bloemist 1 tuin lieden, 7 grondwerkers, 3 bakkers, banketbakker, slagers, krui deniersbediende, 1 kelluer, 6 ma gazijnknechts, 9 loopknechts, 1 huis knecht, sigarenmakers, 4 kantoor bedienden, 1 boekdrukker, 1 letter zetter, iithograaf, X binder, losse werklieden dienstboden, 7 werksters, l naaister, 1 kook ster, 1 huishoudster, 3 vrou welijke kantoorbedienden, adspi- iant bouwk. opz., houtdraaier. Rubriek voor Vragen Geebonneeruen hebben het voorrecht vragen op verschillend gebied, mits voor boantwoording vatbaar, iu te zenden bij de Bedaclio van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat ö3. Allo antwoorden worden geheel kosteloos gegeven ou zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, dio niet volledig nnam en woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Neemt iemand die voor straf in de gevangenis zit, deel aan het werk der verkiezingen? ANTW OORD: Neen, hij blijft rustig waar hij is en mag niet meedoen. VRAAG: Iemand heeft een houten been. Er valt in zijn bedrijf een stuk werktuig op en het l>een is vernield. Trekt hij nu van uc Ongevallenverze kering? ANTWOORD: Neen, wanneer het geen houten boen, maar een van vlee&ch en been was, dan zou liet een ander geval wezen. VRAAG: Do weduwe van een post beambte hoeft twee minderjarige kinderen, waarover een voogd gesteld moet worden. Nu wilde zij iemand hebben buiten de familie en die bui ten de stad woont. Kan dat gebeu ren en kosteloos? ANTWOORD: Het is niet waar schijnlijk dat de kantonrechter ie mand buiten de familie zal benoemen, maar zij kan het vragen. In elk govul moot de familie toch gehoord wor den. Kosteleozo benoeming is zeer goed te verkrijgen, als zij maar een wijs van onvermogen ten raa-dhuizo verzoekt. VRAAG: Veertien dagen geleden kocht ik een hondje en Vrijdagavond belt een beer bij mij, met wien het hondje meeloopt. Moei ik daarmee tevreden zijn? ANTWOORD: Dat was zeker hond jes baas. Het arme dier had schoon gelijk, want het was zeker gestolen. Tracht van den verkooper uw koop som terug te krijgen cn koop geen hondjes meer met een vraagteeken. VRAAG: Zoudt u mij ook kunnen zeggen, of er hier ter stede gelegen heid is gratis een onderhoud met eon advocaat le hebben? ANTWOORD: Wend u tot Mr. Thiol, die 's Zaterdagsavonds in het gebouw der Toynbeo-vereeniging, Donkere Spaarne 48, zitting houdt. VRAAG: Bestaat er te Haarlem een voreenigïng of gezellige kring, waar een net dienstmeisje haar vrije avonden gezellig kan doorbrengen? ANTWOORD: Het Tehuis voor vrouwen, Damstraat 19, de Toynbee- vereeniging Donkore Spaarne 48 cn de St. Martha-vereeniging, Donkere Spaarne 22. VRAAG: Kunt u mij ook zeggen welke de kortste weg is naar Ze- vcnl>ergen (N.-B.) en hoe ik dezen per fiets moet rijden? ANTWOORD: Haarlem straatweg over den Ilaagschen schouw (dus langs en niet door Leiden) naar Den Haag, vervolgens over Delft naar Rotterdam, daarna IJselmonde, Dordrecht., Moerdijk en dan Zevenber gen. We geven u hier de hoofdrich ting, langs den geheel en weg staan wegwijzers van den A. N. W. B., die voor den toerist van veel gemak zijn. VRAAG: Waar moet ik mij verv gen om als landbouwend emigrant naar Brazilië te gaan? ANTWOORD: Consul voor Brazilië is de heer De Leeuw te Amsterdam. Wend u tot hem om inlichtingen. VRAAG: Is er gelegenheid om als milicien-sergeant voor twee jaar naar Indiü to gaan? ANTWOORD: Wend u tot de hoofd wacht, Groote Markt, hoek Smede- straat. De werving is nu eens geopend en dan weer gesloten, maar dit kan men u daar mededeelen. VRAAG: Kunt u raad geven wat te doen is aan een geolied zeil, dat blijft kleven? ANTWOORD: Wij kunnen u geen raad geven. Het zeil zal te stork ge olied zijn geworden. Wellicht kan een stoffeerder u helpen. CORRESPONDENTIE. Gister kwam in de Vragenrubriek de volgende vraag voor: Wanneer in een gezin de oudste zoon zijn dienstplicht vervuld heeft t«n de tweede vrij lootte, is do derde zoon dan weer dienstplichtig? Het antwoord daarop moet luiden: De derde is dienstplichtig. Sebiètvereeniging „Gen. Joubcrt" \an hk-r twee groote zilveren medailles in den corps wedstrijd en snelvuur. Bovendien behaalde de heer P. J. Dekker, lid van genoemde verceiilgiug den eersten prijs in Afd. „Vuste Baan" met 2 mual 29 punten (max. 2 maai 3U p Wederom een mooi succes. HEEMSTEDE. Diefstal. Ten nadeclo van de Elec- trische Sp jorweg Maatschappij zijn ontvreemd 2 koperen railsverbindin- gen, alsmede een 6-tal gegoten ijzeren ocksels van wisselkosten, de politie doet onderzoek. Binnenland Uit de Omstreken OVER VEEN. Op den Nationalen Schietwedstrijd gehouden te 's Gravenhage, geduren de de maand September, behaalde de DE TWEEDE KAMER heeft gisteren de aftredende leden der huishoudelijke en stenografie- commissies herbenoemd, terwijl door den Voorzitter dezelfde leden als liet vorig jaar in de commissie voor de verzoekschr.ften werden ingedeeld. De opnieuw samengestelde afdeelin- gen deden, met den voorzitter, in de centrale sectie der Kamer plaats ne men de lie©ren Lohman, Vun Vlij men, Van Nispen (Nijmegen), Borge- sius en Kuyper. Besloten is dut „vragendag" blijft: bepaald op Vrijdags (3 1/4 uur des nam.) De Kamer begon aanstonds het onderzoek van de Indische begroo ting. Dinsdag 4 Oct. begint zij aan dat van de Stuatsbegrooiing (tevens de ontwerpen voor de kustverdedi ging en de Berner Conventie-toetre ding). De openbare vergadering ging tot nadere bijeenroeping uiteen. OPLICHTERSSTREKEN. De Residentie-bode vertelt: Aan verschillende huizen to 's-Gra- venhage vervoegt zich een mail, voor gevende te zijn loodgieter, metselaar en tevens bekend met schoorsteenvc- gorswerk. Hij verzocht het dienst meisje beleefd aan mijnheer of me vrouw te gaan vragen of hij even over hun dak naar dat van den buur man mag klimmen. Hij moet daar ee nige-reparaties verrichten, maar om dat van het zoldervenster van den buurman uit de te bezoeken plek ge vaarlijk is te bereiken en hij geen plan heeft zijn nek te breken, ver trouwt hij zeer zeker, dat zijn ver zoek wordt toegestaan. Noch mijn heer noch mevrouw maken bezwaar, gaarne gerieven zij buurman en even zoo den nek van den vriendelij ken werkman. Als de werkzaamheden echter ge schied zijn en de metselaar, alias loodgieter of schoorsteenveger met eenige zinken pijpen bij zich zijn hoog standpunt heeft verlaten en vervol gens met een der huisgenooten praatje maakt, dat hij op de werk plaats bijzondere stukken moet laten vernieuwen, dan wacht men tever geefs op zijn terugkeer. Men komt tot' de conclusie, dat de scboorstcenve-1 ger zijn nek in gaven toestand heeft behouden, maar dat op het eigen dak en ook wel van den buurman, menig stukje lood en menig zinken pijpje is genekt. Dus... opgepast. OVERDEKT BADHUIS. Te Hilversum worden op het oogen- blik ernstige pogingen in het werk gesteld tot oprichting van een over dekt badhuis. PENSIOEN VOOR GEMEENTE AMBTENAREN EN -WERKLIEDEN. Door den Haugschen gemeenteraad is aangenomen de door B. en W. in gediende pensioenverordening voor gemeenteambtenaren en -werklieden. Onder do uitzonderingen (60-jari- gen in plaats van 65-jarjgen leeftijd) zijn nu alleen gebracht politie cn brandweer, verplegers en verpleeg sters van het ziekenhuis en telefonis ten. EEN ORANJEBOEK. Eerstdaags ral door het Ministerie van Buitcnlamlsche Zaken weder een Oranje-boek aan de Staten-Gcneraal worden toegezonden. Onze Laciihoek Papa, vroeg Jozef, wat is wijs heid naar do wereld? Wijsheid naar de wereld, jon gen, is volledige bekendheid met de gebreken en tekortkomingen van on ze naasten. Ik ben laatst in L. geweest, waar ik gestudeerd heb. De stad scheen me sinds dien tijd geheel veranderd. Dat begrijp ik; je bent sedert nuchter geworden. Burgemeester (tot boer). Hoe is 't mogelijk, vader Koe- vort, dat gij op uw jaren nog wilt trouwen! Boor. Joa, zie-de, 't Is eigenlijk, nie veur mien 't is veur 't vee. Ja, ziel u, mevrouw, hoe mee* ik op de jacht ga, des te onbegrijpe lijker wordt liet mij... Dat u niets raakt, niet waar? Neen, neen, maar dat er volken moeten geweest zijn, die alleen van de jacht leefden. EEN VEELZIJDIGE ONDER NEMING. In „de Limburger Koerier" vinden wij do volgende advertentie: LIMB. MAASTRICHTSCHE V1SCHHAL. Van af Donderdag opening van le Maastrichtsche vischhal, waar alle soorten versche visch, alsmede stok- visch, landonie en haring aan voor deel ige prijs verkrijgbaar zijn, en gros en detail. Beveelt zich tevens aan voor het koopen en slachten van paarden en koeien, enz. Verkoopt tegen voordeeligo prijzen prima worsten en ham- m e n. Er kan ook aan kleinen prijs gedi neerd en gesoupeerd worden, koude in warme schotels. Aanbevelend, M. HERMANS—DE KIT, Café „Het Oranjehuis", Corversplein 11. Wijk—Maastricht. Tevens schoenreparntieinrlchting lan concurreerende prijzen. HET DRAMA TE LOCHEM. De opperrabbijn van Gelderland, dr. Wagenaar te Arnhem, doet in het Weekblad voor Isr. huisgezinnen een beroep op de Overheid, om Marius Bachrach, die in een vlaag van Waan zin 7>in ouders doodde, in het israC- lietisch krankzinnig- r '/esticht bij Apeldoorn te plaatsen „Een plicht van onpeilbaar mede lijden rust op ons, zoo schrijft dr. Wagenaar. Als het van hoogarhand ons wordt toegestaan, dan mac e ongelukkige niet gestraft worden m-;t een leven? strijdig met hem dierbare plichten Zoo iemand, dan ben "rt hij, de kalme, gedrukte, verslagen lij der in ons toevluchtsoord voor ziels- lijdendei thuis. Daarvoor roep ik den steun der publieke opinie in. Dat toch riemand het wage, te fluisteren van misdadiger! Neen, ik bezweer het hij de nagedachtenis van het vrome echt paar, dat ik meen voor hun kind te hooren pleiten, hij is gevallen, mid den in ©en leven van gronzelooze liefde en onteit, onder de slagen \tn ee: wreed ,fcarhaais h noodlot. Dus humaan gevoel eischt hem op \or ons, in dé Joodseke stichting, w.iar de geknakte zielen der geloofsbroe ders" troost en leniging vinden' Lil al moesten we er offers voor veil hebben Let gerecht heeft ge sproken. en door plaatsing te Apel doorn blijke het zonneklaar- geen el lendige moordenaar, neen, een diep rampzalige slachtoffer, zelf vermoord vermorzeld door cle wreedste en af zichtelijkste aller kwalen. Op ons rust detaak zijner verpleging. In het artikel leest men nog, dat bij de vele tegenspoeden en muitelingen bij zijn studie Marius B. juist staande was gehouden door de illusie, zijn \a- der en moeder nog eenmaal zonder zorgen te zien en bun een rustigen ouden dan te verschaffen. „Nooit schrijft dr. Wagenaar beeft de boozc kweelgeesi der zielen belschcr werk verricht, dan toen die in dezen braven, weergaloos vlijtigen, zeldzaam kundkgen, eemg liefhebbenden jongen man de dolle behoefte deed verrijzen, FEUILLETON BATAN (Schetsje, bewerkt door Robert Peereboom). 2) Doorgaan kijken Ja gaven de knoopen van de chambercloak bij een snelle telling aan. Een oogenblik hield het gegrom op, Kareisen vatte moed, greep haastig de pook on was in drie groote slappen bij de keuken. Even aarzelde hij toen draaide hij met een snelle beweging de kruk om en trad, zijn wapen opgeheven, bin nen. Een koude luchtstroom kwam hem tegemoet en gaf hem te kennen, dat ook hier een ruit bezweken moest zijn. Hot roode gordijntje bewoog zachtkcns hoen en weer. Er was niemand in hot halfduistere vertrek te beken non, en Kareisen had hij een nauwkeurig onderzoek slechts een ge weldige botsing van zijn rechter groo- ten toon met ilen kolenbak te noten- reu. Juist zwoer hij bij zichzelf, de meid een geweldig standje te maken, over het feit, dat die bak juist, daar gestaan hadtoen opnieuw, cn nu voel sterker dan te voren, het ge grom weerklonk. Het kwam uit den tuin, van liet vierkante, schutting- begrensde lapje grond, dat achter het huis lag. Met een ruk schoof Karei sen moedig het gordijn ter zijde, en zag Hij zag een grooten straathond, die hem woedend aanstaarde, steeds ster ker grommend, en kennelijk aanstal ten makend om met een forschen sprong een aanval op 's heeren Ka- relseu's gevulde broekspijpen te doen. Het was een onbeschrijflijk leelijk beest. Het dier leek eeri kruisiug van een herdershond niet een straaiter- ricr te zijn, want l>eide typen, inzon derheid het laatste, vertoonde hij onmiskenbaar. Maar zijn lange haar zat wild dooreen, met modder cn vuil bedekt, zijn linker voorpoot was krom gegroeid en zijn eene oor veel kleiner dan het andore. Bovendien was het dier onmiskenbaar scheel. En in die schele oogen, waarmee hij den ex- kruidenier een nijdigen blik toewierp, zoo van ter z.ijde, lag .-cn allerge meenst kwaadaardige uitdrukking. Kareisen had nooit zoo'n leelijken hond gezien. Het beest leek hem bo vendien beslis! gevaarlijk. Hij nam zijn pook en hief dien dreigend op. Als ©enig antwoord gromde het on dier harder, cn keek nog vee! scheler. Kareisen zag nu ook dat het beest een lap verschoten goed, blijkbaar van een pantalon afkomstig, tusschen de tanden had. En voor het dier lag bijna had de rentenier een vreugde kreet geuit Karelsen's portefeuille I Onze rentenier liet den pook zakken en koek naar zijn schat, dien hij reeds vei- weg waande en in handen van den boef, die hier toch een be zoek gebracht had. En bij de horinne- ring aan den atgeloopen nacht sid derde Kareisen. Dat was verschrik kelijk geweest. Boe uu de portefeuille weer to krij gen Den tuin in, naar den hond toe? Alleen het idéé om dicht bij dat on dier to komen, schrok hem al af. Wat dan Ilij zou wachten op de komst van zijn gedienstige geest, die alleen overdag kwam, en haar raad in de netelige kwestie inwinnen. „Heore, IIeer e, mekeer, wat uwes soitOch, och, wat sel u geschrikt wozo. En is dat beessio er nog Ik sel 'm wel soet krijge, hoor, met 'n stuk- kio fleescb. Met sachtigheid moe te ze bewei-kt worre ik weet er fan Me suster het zoo'n hondje ge had Hier onderbrak Kareisen Mie's woordenvloed, en noodigde haar uit, dan maar eens een kiikje te gaan ne men. Twee paar oogen verschenen voor do gebroken ruit. De hond zat nog op dezelfde plaats, keek sclieel, en gromde als tevoren. Toen hij het toegeworpen stuk vleesch op had, zette hij 't gegrom voort, en toonde absoluut geen dank baarheid» In *t volle daglicht kwa men zijn magerte, buitengewone lee- lijkheid en verdere eigenschappen nog beter tot hun recht. In de keuken bespraken rentenier en gedienstige samen het geval. Het was duidelijk de hond hud zich op een of andere manier loegang tot den tuin verschaft, den bezoeker van de zen nacht ontmoei en aangevallen (daarvan getuigde de lap goed, die nog altijd tusschen de gele tanden van het mormeldier zat). Blijkbaar had de man toen de portefeuille laten vallen. Het slot van een lange conferentie was, dat Kareisen besjoot de tang te baat te nemen, en met behulp hier van werkelijk zijn schat wist op to visschen. Het geld was terug, en de schade tenslotte niet zoo heel erg. Maar erger was, wat de melkboer hom een half uur later, op de stoop staande, vertelde. Die vroeg famili aar, hoe meneer toch op het idéé was gekomen, hier te gaan wonen Do menschen woucn met meer, leder ging wogH was hier veels te ge vaarlijk. En aan den met ontzetting luiste renden rentenier vertelde de melk boer nu kalmweg, dat het hier eigen lijk een broeinest van allerlei geboef te uit de groote stad was. Ziet u, daar komen ze wel bij elkaar, hier tegenover u 1 Nieuwe huizen docht u? I Het mocht wat, ze staan er een jaar I minstens, maar de menschen, die hier woonden, gingen allemaal weg, want je kon 't hier niet ho.uwo. Beli- sie komt er niet, of bijna niet, en een fesoenlijk mensch, die van z'n hachie houdt, zal 't wel late hier 's aves een voet te zetten. Eigenlijk ben je hier zoowat in 't boeven-kwartier ze zit ten graag in die leege huizen, waar toch nooit iemand meer gaat wonen. En wat hier nog huist nou, T is niet veel soeps, en de mees/en beta len hun huur niet. Eergisteren is er nog een weggegaan hier uit de straat; er was al drie keer bij hem ingebro ken, en alle ruiten werden kapot- gegooid." Kareisen luisterde naar dit alles met ware ontzetting, en in zichzelf wenschte hij den beminuelijkeu, glim lachenden, ophemelenden huisbaas, die hem dit kooltje gestoofd had, naar de Mookerhei. met 't huurcon tract. er bij. Daar zat-ie nu Wat te beginnen Dal de melkboer volle waarheid had gesproken, bleek al spoedig. Steeds zag Kareisen ongunstige types voor bij slenteren; die binnengUiurden In de kamer, waar hij zijn ochtendblad las. Kleine, vuile straatjongens kwa men 's middags, dobbelden en schop ten een houton bal door Karelsen's ruilen. Wanneer hij het ding niet te rug gaf, kon, zoo dreigden zij, de eerzame rentenier met het meeste ge noegen een pak ransel krijgen. Zoo ging het eenige dagen door. Kareisen sliep niet meer, hij zag er bleek en slecht uit. Aan do voorzijde van zijn huis weid het vernielings proces voortgezethet marmeren naamplaatje was in drieën gesmeten met een grooten straatklinker, op Je ramen van zijn bovenverdieping mik te het geboefte eveneens met succes. Hei was een ellendige toestand. Waar bleef Karelsen's zoo verlangde rust Nooit had bij zoo'n verschrikkelijke situatie zich kunnen voorstellen. Hij zat eenvoudig tusschen twee vuren, want achter in "t tuintje lag de hond, keek scheel en gromde woedend, vooral als zijn dagelijksch rantsoen, dat hem uit het raam toegegooid werd. te liuig uitbleef naar zijn zin. Hoe hem weg te krijgen Dat moest dan wel door het huis en dat... „voor geen daalder", zooals Kareisen zei. Ik zal u nu vertellen van de gruot- schc gedachte, welke de arme ge kwelde man tijdens een slapeloozen nacht kreeg, een gedachte, die hem haast een glimp van zijn vroeger ge noeglijk humeur deed terugkrijgen, welke hem opgewonden uit zijn Led deed springen en in een rroolijke stemming zich naar beneden spoeden. Hij zou de kwelling-achter tegen de kwelling-voor uitspelen, de twee kwaden tegen elkaar opzetten. /Slot volgt).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5