NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8364 Verschijnt dagelijks^ behalve op Zon- en Feestdagen. donderdag 29 september ïaiu a HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: PEK DRIE MAANDEN: Mf-T, JBhM Van 1—5 rege,s 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem l.zu Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Biï Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente).. 1.30 |i|:«Jjre£?%Av' Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland,1.85 (gAflT "MSlgar 50 Cts. voor 3 plaatsingen i contant. ons. Afzonderlijke nummersO.UZJ-S "3: Piv3 M' r Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H Xylt Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Loureus Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 30 SEPTEMBER. De Kroon: Bioscoopvoorstelling, uur. Stadsnieuws Afnamers van onze Electriscbe Centrale. In het Raadsverslag van Schoten kau men nalezen, dat de Gemeente Haarlem aan Schoten heeft verzocht eleclrische geleidingen in Gemeente grond te mogen leggen voor het leve ren van electriciteit. Naar wij vernemen zijn er onder handelingen gaande met een vijftail fabrieken aan de Paul Krugerkade te Schoten, die electriciteit van Haarlem zouden willen betrekken. In Schoten schijnt men niet zeer voor dit verzoek van Haarlem zijn, omdat de Eiectrische centrale op deze wijze als concurrent zou optre den van de gasfabriek te Schoten, niet alleen voor drijfkracht, vreest men, doch ook voor verlichting. Mocht Schoten echter dit verzoek weigeren, dan zou het mogelijk zijn, dat een dergelijk Raadsbesluit zou worden vernietigd, als strijdig met het algemeen belang. Naar wij verder vernamen moet er 6prake van zijn, dat de Baarlem- sche Centrale in de toekomst ook electrischen stroom zou gaan leveren aan de Kennemer Electriciteits- Maatschappij, die nu Bloemendaal, .Velsen en een deel van Zandvoort verlicht. De Kennemer zou nl. voor- deeligor uitkomen, wanneer zij van de naar de moderne inzichten gere construeerde fahriek Haanleiiiselie Centrale stroom nam, om die aan haar klanten te distribueeren, dan dat zij nieuw kapitaal stak ter uit breiding en reorganisatie har er Cen trale. Op de K. E. M. zou dan door B. en W. van Haarlem gedoeld zijn in de age zinsnede in het schrijven aan den Raad, luidende: „Ook van andere zijde werd intus- fichen aan ons de vraag gedaan, tot welken prijs en op welke voorwaar den de gemeente eventueel genegen zou zijn electrischen stroom te leve ren ten dienste van een uitgebreid net." Diefstal. Het ten nudeele van de Electriscbe Spoorweg-Maatschappij ontvreemde koper is door den gemeenteveldwach ter Boumun in beslag genomen bij een opkooper te Haarlem, in de Lan ge Boogaardstraat. GESTOLEN, MAAR WEERGE VONDEN. De winkelier G. de B. van de Oude Groenmarkt miste zijn rijwieL Het is later te- Heemstedè terugge vonden. Iloe kwam het daar? T w is t. Gisterenmiddag omstreeks 5 uur kregen in de Hagestraal twee vrou wen Uvist over spelende kinderen, 't geen zóó hoog liep, dat ze elkaar te lijf gingen en er dapper op los sloe gen, waardoor het bloed lianr langs het gezicht vloeide en de haren om haar hoofd hingen. Eeu der vrouwen was zelfs ge pend rnet oen bijl, waarmede zij de ander verwondde. De kinderen sleep ten huisraad naar buiten om dat naar de tegenpartij van huil moeders te gooien. Zoo kwam een dier veolbeloveilden met een trekpot met kokende thee naar buiten, maar wierp die bij on geluk haar eigen moeder naar het hoofd. Door een politieagent werden de vechtlustige» gescheiden. Door een dezer vrouwen is bij de politie aangifte gedaan. De bijl werd in beslag genomen. Zwervende vrouwen. Een vrouw is gisteravond op den Jansweg bekeurd wegens het „post vatten" op den openbaren weg. Burgemeester Borsel. In de stad loopen de laatste dagen wederom geruchten, dat Jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden zou heengaan als Burgemeester van Haarlem. Wij hebben ons tot den Burgemees ter om inlichtingen gewend, doch deze deelde ons mede zich over deze aangelegenheid niet te kunnen uitla ten, noch in bevestigenden noch in ontkennenden zin. OP EXCURSIE. Woensdagmiddag bracht een zeischap uit de Genootschapsleden een bezoek aan de Electriscbe Cen trale der E. N. E. T. aan de LeidscJie vaart. De beer Meyer leidde ben e naar de groote wagen hal met een dak zoo licht, dat men 't met de band kan oplichten, maar tevens zoo sterk, dat aan de spanten lasten van 1000 KG. in verticale richting worden op geheven. Het oog viel daar op den wagen van 't tramongeluk aan Vmkebrttg. In zulk een geval wordt de tram opgevijzeld, en een wagen tje er onder geschoven, vervolgens vervoerd naar de hal, waar de bak op een bok wordt geplaatst eg t schonden gedeelte vervangen door een nieuw. De motoren der wagens hebben 56 paardenkracht. De groene verf wordt langzamerhand vervangen door gele, daar die sterker is en zes maal zoolang duurt Onder de war gens zijn werk kelders, opdat de werk lieden de motoren enz. beter kunnen nazien. Geremd wordt met een lucht- rem, een Christensrem. De zooge naamde ankers der motoren brengen de beweging over. Op de wandeling over 't terrein zag men den sneeuw ploeg. In de groote machinehal werd gekeken naar de groote compound- stoommachine van 400 P.K., die 375 touren maakt. Het bedrijf begon met drie van 200 P.K. Een onderdeel zorgt weer voor 't automatisch smeren. Daarna verklaarde de heer Meyer het groote bord met de meters, die de stroomkracht aanwijzen in gebruik door de lijnen Zandvoort, Ceintuur baan, Bloemendaal en terreinbaan, verder de luchtpompen, die 't vacuum maken, de pompen, die het water uit de Leidsche vaart halen. Honderden visschen vertoeven bij de plek waar het afgewerkte water met de olie uitmonden, en gedijen daar. In de stookkamer met 5 ketels viel de aandacht op een buis onder 't vuur, die daarachter uitkomt om de verbranding van t kolenstof in den rook te bevorderen. Wilden we al 't interessane vermel den, dan zouden wc van de plaats ruimte te veel vergen. De heer Meycr zelf bracht per extra, tram het gezel schap terug naar de Tempelierstraat, waar de heer Somer al president der excursie-commissie, den hartelijke» dank van het Genootschap uitsprak voor 't vriendelijk en leerzaam geiei- de. De thuisblijvers hadden wel on gelijk. Uit de Rechtszaal EEN, DIE ZICH KOSTELOOS KLEEDEN LIET. Een eigenaardig specimen van het genus dief stapte vanmorgen bet eerst in liet bankje dei' beklaagden. De jongeman, bij een kleermaker in dienst, bad een wonderlijke neiging voor schoenen. Niet dat bij ze ver zamelde, want hij verkocht de voetbe- kleodsels. Veertien paren gingen dien weg. De man week naar Antwerpen uit, maar mocht, op zijn verzoek weer terugko op een Zondag vroeg hij toen aan zijn baas, om zijn pak te mogen aan hebben. Deze weigerde dit, maar beklaag de nam toch het pak mee en... ver kocht dit te Amsterdam voor 1.25. De man zei, dat hij dacht, dat hij het pak aan mocht. Hij was met 60 cents naar Amsterdam gegaan en om toen aan geld te komen, beweerde hij, had hij het pak te gelde ge maakt. De ambtenaar van het O. M. vor derde 5 maanden gevangenisstraf, wegens diefstal. Mr. Spoor, ambtshalve verdediger, merkte op. dat dit weer een der zaken was, waarbij de verdediger zich moest bepalen om toe te zien, dat de wettelijke formaliteiten in acht wer den genomen. Het eenige, waar pleiter op kon wijzen, was dit, of er verduistering dan wel diefstal plaats had gehad. Had bekl. permissie gehad, om het pak aan te trekken, zooals hij dacht, dan zou men met verduistering te doen hebben. Po 1 iti e-d ip lom a. Gister werd te Utrecht het diploma behaald door J. Bijster te Gev. Voorwerpen: Terug te bekomen bij: M. Hagebout, Johan van Vlietstraat 75, een* kindermuts. G. Ottolini, KI. Heiligland 67, ceintuur. P. Hermeman, Spaornwouderstraat 60, eene porlemonnaie met inhoud. H. J. de Vries, Pieter Kiesstraat 29 rood, een ceintuur. J. Vervoeren, Drossestraat 14 <Lr een hondenhaisband. C. van de Nouwland, Jan Steenstr. 12, een schakelarmband. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. De kranige politie-beambte A. M. Smits te Aerdenhout, die nog dezer dagen een belangrijk aandeel had in de aanhouding van de zilver dieven, heeft te Utrecht het diploma met aan- teekening van den Alg. Nederl. Poli tiebond behaald. De gemeente Bloemendaal bezit in Smits zeker een voortreffelijk politie beambte. HAARLEMMERMEER. In de Ringvaart nabij Vijfhuizen is des nachts de 71-jarige Haarlemsche peurder Dirk van Nimwegen, wo nende Ursulastraat, aldaar, terwijl hij in zijn schuitje zat te peuren, aan gevaren door de sleepboot Catharina Margaretha. Het visschersschuitje brak in tweeën en van Nim we gen kwam in de Ring vaart terecht, waaruit hij echter spoedig verlost werd. Door de aanva ring had hij zelf ook geen letsel be komen, zoodat dit betrekkelijk vrij ernstig ongeval, zeer goed voor hem afliep. Zijn schuitje was, naar wij verne men, niet voorzien van een licht, ter wijl hij, toen de boot kwam aanvaren, zijn schuitje had losgemaakt voor de deining,doch dit was toen door de zuiging te veel naar het midden go- dreven, zonder dat hij dit kon belet ten. In ieder geval treft, volgens het on derzoek dat ingesteld is, het personeel van de sleepboot niet liet minste ver wijt van onoplettendheid of anders- Door het springen van een petro leumlicht is Woensdagmiddag bij J. Vellekoop, ie Hoofddorp, een begin van brand ontslaan, dat weldra een dreigend aanzien nam. doch door spoedige hulp van de buren werd ge- bluscht. De geleden schade wordt ge dekt door assurantie. SLOTEN. Woensdag heeft alhier een nationa le ringnjderij plaats gehad, waarbij de prijzen werden behaald bij de ringvijderij met rijwielen, door den lieer J. Vlug, le prijs deu heer P. Smit. 2e prijs den lieer C. Kruiser. 3e prijs, van de 39 deelnemers bij de ringlijder ij met paarden en 2-wielige rijtuig.ni, door den heer C. H oogendoorn en mej. Vlug, gcb. Scharrighuyscn, le prijs den heer H. Franzen en echtgenoo- te, 2e prijs den heer C. van Eikeren en mej. A. v. Liernpt, 3e prijs. Hierbij waren 23 deelnemers. Allo prijswinners wonen te Sloten. Do prijzen bestonden uit luxe-artike len. HEEMSKERK. Het is gister liier feest geweest een waar volksfeest. Bijna elk heeft medegedaan om feestelijkheden to organiseer en of te geven, en niemand is bij het heerlijke nazomerweertje thuis gebleven. Het was den geheelcn dag feest eerst voor de kinderen, een optocht met muziek, toen voor kinderen en gxooten. Ringrijderij, gymnastiek en blaas- loopen wisselden elkaar af. De commissie voor Koninginnedag, (het was nog 't feest ter eere van den verjaardag van H. M. de Koningin), beeft weder succes gehad. Binnenland HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin-Moeder vertrekt 7 October van Soestdijk naar het buitenland. Hare Majesteit za] te Si- naia een bezoek van eenige dagen brengen aan Hare nicht, de koning in van Roemenië en aan de konink lijke familie. Prins Hendrik keert in den och tend van Vrijdag 7 October van Dob bin op Het Loo terug. GEHUWDE AMBTENARES. De Vere.eniging voor Vrouwenkies recht heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin zij naar aanleiding van het wetsontwerp be treffende de gehuwde amhienares protesteert tegen een ingrijpen van de overheid 111 liet bestaan van dui zenden vrouwen, zonder dat de vrouw, door middel van het stembil jet, haai' meening heeft kunnen ken baar maken. De vereeuiging verzoekt daarom aan de Tweede Kamer, haar goed keuring te willen onthouden aan ge noemd wetsontwerp. SLACHTOFFERS RAMP S.S. PRINS WILLEM H. De commissie gevormd om gelden te verzamelen voor de nagelaten be trekkingen van de met de Prins Wil lem II omgekomenen, die voor eo^e ondersteuning in aanmerking kwa men, kan vermelden, dat bij haar in totaal is ingekomen f 28,892.56, waar onder een bedrag van 4135 door het Haagsche comité afgedragen. Met dat geld zijn verscheidene we duwen aan een lijfrente geholpen, terwijl andere in zorgelijke omstan digheden achtergebleven familiebe trekkingen onder de noodige waar borgen voor een goed gebruik, met eene som gclds in eens zijn geholpen. MET VERLIES GEWERKT. De mooio Groene Kruis-tentoonstel- ling die te Utrecht gehouden is ge durende een drietal weken, heeft een nadeelig saldo opgeleverd van onge veer 5000. Het bezoek was slecht, wat blijkbaar vooral zijn oorzaak vond in de hooge toegangsprijzen. DE RIJKSMUNT. De werkzaamheden voor deD bouw der Nieuwe Rijksmunt, te Utrecht, der Nieuwe Rijksmunt, te Utrecht, die werden gestaakt, zijn weer voortge zet. Naar men verzekert, is de neer legging van het werk wel wat over ijld geschied, als gevolg van het be kend worden van de vermissing van den aannemer, den heer Siegers, uit Amsterdam. Er ontbrak de noodige leiding. Na correspondentie met den Rijksbouwmeester en de beide bor gen, de heeren Siegers (een broer van den aannemer) en Broere, is het werk weer opgevat. Overwegingen van gel- delijkeu aard moeten niet hebben voorgezeten, daar er ruimschoots geld is om het werk te vervolgen. Aan gaande de oorzaak van de vermissing van den heer Siegers is niets bekend; men vermoedt, dat hem een ongeluk is overkomen. Sedert iü dagen is de vermiste niet meer op het werk ge weest. CHRISTELIJK-HISTORISCIIE UNIE. De Christelijk-IIistorische Unie lieeft gister in Den Haag haar algo- meene vergadering gehouden, welke vrij talrijk bezocht was door afge vaardigden uit alle oorden des lands. Na te zijn voorgegaan in hel gebed, hield dr. Th. de Visser als leider der vergadering de openingsrede. Gaarne had spreker gewild, dat de leiding van de vergadering ware gebleven in de handen van den man, die, zoo zei- de hij, hoewol geen voorzitter meer zijnde, toch ons geestelijk hoofd is gebleven. Maar zijn gevorderde leef tijd e>n vooral ook de toenemende werkzaamheden op practised staat kundig gebied hebben den vroegere» voorzitter gedwongen, de leiding crver te geven. Naast conservatie van onze Christ.- Hist beginselen, moeten wij die be ginselen aanpassen aan de denk beelden van den tijd, waarin wij le ven. Geen Christelijk staatsman heeft dit beter begrepen dan ons geestelijk hoofd, zeide spr., en daar toe verder mode te werken zou hem een ee en genot zijn. Wij staan, zoo vervolgde dr. De Visser, voor andere problemen dan Groen. Wij staan voor bet probleem van toepassing onzer Christelijke be ginselen op het gebied der sociale quaestie. En dan wilde spreker het hier wel uitspreken, dat op dit ge bied nog in nevelen wordt rondge tast. Noodig is het om naast onze Christelijke beginselen daarbij de historie van ons eigen volk te raad plegen. Dr. Kuyper heeft zoo terecht in Ons program gezegd dat iedere natie tot een eigen taak door God is geroepen. Deze les hebben wij in de allereerste plaats ter harte te ne men. Laat ons, zeide spreker verder, volgens Groens gedachte, midden in onzen tijd staan. Maar laten wij onze natie niet dwingen in een keurslijf van andere natiën, die een andere roeping hebben dan ons volk. (Ap plaus). God geve ons, zoo eindigde spr., bij het volvoeren van die taak, heilige geestdrift, zooals die begrepen is in het woord „enthousiasme". Hierna vingen de werkzaamheden van de algemeene vergadering aan. De behandeling van huishoudelijke aangelegenheden bad plaats in be sloten bijeenkomst. Na in gesloten bijeenkomst huis houdelijke aangelegenheden te heb ben behandeld, hield in de middag vergadering mr. dr. J. Schokking een referaat over gedwongen winkelslui ting. Spreker's meening was dat men niet alles moet verwachten van staatsdwang; maar veel meer van „selfbelp", wat een kenmerk is van het beginsel der ChrisL-Hist. partij. Spreker s inleiding gaf aanleiding tot eenige discussie. HAAGSCHE SCHOUWBURG KWESTIE. B. en W. van 's Gravenhage hebben den gemeenteraad voorgelegd een op 11 Maart j.L gedateerd voorstel beoogende, dat het tegenwoordige schouwburggebouw na 30 April 1911 niet langer zal worden geëxploiteerd. Het voorstel gaat verzegeld van een op verzoek van de schouwburgcom- rnissie door den brandweer-comman dant en den directeur van bet bouw en woningtoezicht uitgebracht rap port, dat uitvoerig de gebroken van liet gebouw, uit een veiligheidsoog punt bezien, opsomt. Aan de „H. Ct." kwam eeu gerucht ter oore, dat er ernstige plannen han gende zijn, om aan Den Haag een „Theater <ies Westens" te verschaffen. „De Zeehelden- en Duinoord wij ken zouden een schouwburg krijgen men zegt, met een 600 plaatsen in de van de Spiegelstraat of aan den Scheveningschen weg ;'t waarschijn lijkst in eerstgenoemde straat. Zelfs zou men al zóó ver zijn met de plannen, dat het voornemen moet be staan, in 1911 te openen. Een eigen sociëteit en een eigen biograaf op het Prins Hendrikplein, een hotel-restaurant op 't Sweelinck- plein, en nu een eigen „intiem thea ter"; het Westen wordt 'n stad op zichzelve". AFTREDEN VAN MR. Z. VAN DEN BERGH. Naar aanleiding van een bericht in het „N. v. d. D. volgens hetwelk de heer mr. Z. van den Bergh, wethou der van Amsterdam het voornemen koestert als wethouder af to treden, en dit aftreden mogelijk zelfs zeer spoedig op handen zou zijn, verneemt de Tel. dut, indien de heer Van den Bergh aan dit voornemen gevolg zou geven, zulks toch niet zou geschieden alvorens eenige belangrijke onderwer pen, welke tol zijne afdeeling i rhoo- ren, zijn afgewerkt. GEDWONGEN WINKELSLUITING EN ZONDAGSSLU1TING TE AMSTERDAM. Naar het Hhld. verneemt, komt de groep raadsleden uit velschillende partijen, die voorstellen bij den Raad aanhangig zullen maken tot verkrij ging van een wettelijk vastgesteld sluitingsuur, nu en dan in vergade ring bijeen. In zake do sluiting op Zondag doen zich nog verschillende moeilijkheden voor, die conferenties noodzakelijk maken, maar in den loop van October a.s. kan het voor stel van bedoelde raadsleden tege moet gezien worden. Het sluitingsuur zal op 9 uur des avonds warden voorgesteld, zonder een verlaat sluitingsuur bakkers e.a„ zooals in het vroegere ontwerp van de Commissie voor de Strafvorderingen. Alleen voor alle in richtingen, waar de bezoeker iets ge bruiken kan, zullen uitzonderings bepalingen worden voorgesteld. De Zondagssluiting is men van plan op 12 uur 's middags of te 2 uur namiddags voor te stellen, gelden de voor iedereen. DOOR EEN KAT. De arbeider Menger, werkzaam in het kaaspakhuis van J. F. Weerstra te Leeuwarden, wilde gistermorgen een kat, die zich op liet dak van de naast het pakhuis gelegen woning bevond, bevrijden. Hij had daarbij t ongeluk, uit de dakgoot naar beneden allen, waardoor hij een schedel breuk bekwam. Zijn toestand moet zorgelijk zijn. AAN BRANDWONDEN BEZWEKEN. In de ouderlijke woning aan de Isak Hubertstraat 61, te Rotterdam, is aan brandwonden overleden een 3- jarig meisje, dat van de trap geval len was en in het portaal in aanra king gekomen met een emmer kokend 'ater. GEMEENTE-FINANCIeN' EN GROXD- WETSHER ZIEN ING. Uit den Haagschcn brief in „De Tijd": „Het wetsontwerp lot verruiming van het gemeentelijk belastinggebied wordt niet ingetrokken, maar wordt in 1911 zeker niet afgedaan. Het lijkt niet er naar, dat de commissie voor de Grondwetsherziening reeds zoover gevorderd is, als men heeft verteld. Integendeel zij is, werd mij verzekerd quantitatief slecht gevorderd, maar zij heeft alle reden om desniettemin met tevredenheid terug te zien op de quaiiteit van den tot nu verrichten arbeid. Er is trouwens niets geen haast. Er is natuurlijk geen sprake van, dat de Kamers in de beide vol gende zittingjaren zich met de grond wetsherziening zullen bezighouden. Er staat daarv oor ander werk op het De grondwetsherziening tatste jaar bewaard". NED. MAATSCHAPPIJ VOOR TUIN BOUW EN PLANTKUNDE. Te Zaandam had onder leiding van den heer G. baron de Senarclens de Grancy van Vucht de 47e algemeene jaarlijksche vergadering plaats. De voorzitter wees in z.in openings- oord met ingenomenheid op hc-t He- zoek, dat door H. M. de Koningin werd gebracht aan de keuringen der Maat schappij te Haarlem. Vertegenwoordigd waren 27 afdee- lingen. Op 1 Januari bedroeg het aantal afdeelingen 43 met te zamen 3175 le den (tegen 3087 in het vorige jaar). Tot leden van het hoofdbestuur w er den in do plaats van de heeren C. v. Lennep en J. G. Ballego, die ran de beurt van aftreding, doch niet her kiesbaar waren en van den heer J. W. E. Ebbinga, die bedankt had, ge kozen de heeren jhr. mr. A. L. J. Mei- vil van Kamebeek te Rïjsenburg, L. Voortman te Haarzuylen en Jac. Smits te Naardeu. Door de afdeeling Amsterdam cu omstreken was een voorstel ingediend om een commissie te benoemen die tot taak heeft na to gaan welke de uil komsten zijn van het tuiuhouwonder- wijs op de luinbouw-wiiitercursr.ssen, die door de afdeelingen van de Mpij- zijn opgericht en of dat onderwijs op antwoordt aan de behoeften van de praktijk: en voorts, zoo noodig voor stellen te doen, die zij in liet belang van het onderwijs voor dc opleiding van toekomstige knechts in het tuin- bouwvak noodig acht. Een voorstel-Zeist om het onderzoen aan het hoofdbestuur op te dragen, werd aangenomen met 98 tegen 40 stemmen. Aan het H. B. werd de be voegdheid gelaten voor dit doe! zelf standig een Commissie aan te wijzen. Besloten werd de volgende alge meene vergadering in Apeldoorn te houden en de vriendschappelijke bij eenkomst te Nijmegen. De plaats voor de winterhiieenkomst zal later worden vastgesteld. Men meldt uit Oldenzaal aan d« „Tel." Dinsdagavond werden wederom een vijftiental landverhuizers, die Maandagmorgen per stoomschip Ura nium van de North Western Trans port Line te Rotterdam geland waren met bestemming Rusland en Oosten rijk, door de Duitsche politie te Bent- heim naar Oldenzaal teruggezonden, omdat zij niet in het bezit waren van doorgaande biljetten lot aan de grens van hun „Heimathland". De betreffende stoomvaartmaat schappij Is dan ook direct telegra fisch van deze terugzending in ken-

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1