Herfst- en WinterNonveanté's Peek Cloppenburg. leeren- en Ejnderkleedirig .leeding naar HfSaat Tl 8 voldoening van de duizenden die onze Weeding dragen is een goede gids voor diegenen die kennis met haar willen maken. schen in liet luchtschip een werk tuig des vredes te zien. D:il velen, niet alleen Esperantis ten, maar ook zij, die gelijk met ons denken, ons helpen ons doel te berei ken. Bij voorbaat onzen dank aan alle gevers! Bovenstaand artikel word door mij vertaald uit „Esperanto", officieel orgaan van de U. E. A. Zij, die ons willen helpen ons doel te berei ken, worden beleefd verzocht hunne bijdirage aan mij te zenden. De gel den en de namen der gevers worden door den delegito aan het Hoofdbe stuur opgezonden en later in die cou ranten vermeld. J. H. W. HABERMEÏÏL, Delegito van de II. E. A. Stadsnieuws MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID Door den directeur van het Museum van Kunstnijverheid alhier werden pogingen in 't werk gesteld om de ar chitectuur-schetsen van Nederland- sclie bouwmeesters, die te 's-Graven- hago in het gebouw van den Haag- schen Kunstkring tentoongesteld wa ren, in Haarlem te exposeeren, het geen vermoedelijk de volgende week zal plaats hebben. Zondag is de toegang tot het Mu-; seum kosteloos. „GEEST EN STOF". Neen, het is niet een wijsgeerig Vraagstuk, dat door dit „Geest en Stof" wordt aangeduid, al zouden deze tegenover-elkaar gestelde woor den niet van onpas zijn boven een artikel over de groote levens-eenhe den materie en geest. 't Is veel eenvoudiger, 't is ongeloof lijk eenvoudig, want die woorden noemen den naam van een liefdadige vereeniging. Daarmee is het raadsel nog maar naar het uiterlijke opgelost, al is 't. al veel, dat men nu van het bestaan dezer vereeniging afweet. Schrijver dezes wist tot voor een paar dagen nog niet wat „Stof en Ge.est" was en hij vermoedt wel heel zekerlijk, dat duizenden Haarlemmers niet weten, wat dit beduidt „Stof en Geest"; ja, ik durf beweren, dat er zelfs leden der vereeniging zijn, die niet dade lijk zouden welen, dat zij lid van „Stof en Geest" zijn. Want, ofschoon de vereeniging werkelijk zóó heet, staat zij met begrijpelijker, maar óók langa/demiger naam in het Jaar boekje. Daar heet zij namelijk, zooals eigenlijk alleen haar ondertitel luidt „Vereeniging ter behartiging van de geestelijke en stoffelijke be langen der Armen te Haarlem". Dat de 'vereeniging haar waren naam niet schijnt te dragen, komt wellicht hierdoor, dat het bestuur eigenlijk wat in de war zit met dien mallen naam „Stof en Geest". Graag zou het der vereeniging een anderen titel geven, maar dat stuit weer op dit bezwaar, dat „Stof eu Geest" al reeds sinds 1842 bestaat. De bijkans GO-jauige houdt zich bezig met de Armen te Haarlem, edi tor niet in den algemeenen zin, als men uit de omschrijving zou opma ken, want met de allerarmsten, be deelden, euz., houdt de vereeniging zich niet bezig. Het doel is de zooge naamde minvermogenden te steu nen. Men doet dit door het zooge naamd patron aats-stelsel. Daartoe zijn de ongeveer 50 werkende leden verdeeld in vier afdeelingen, elke groep met een bestuur, waarvan c'e presidenten en secretarissen in de maandelijksche hoofdbestuursverga deringen de aangelegenheden barer afdeelingen te berde brengen. De afdeelingen vergaderen ook eens in de maand, bij een der leden aan buis. De zaken in d'e afdeelings-vergade- ringen besproken, worden dan op de zoooven gemelde wijze ter konnis van hot hoofdbestuur gebracht. Aan elk van de dames, tot de afdeelingen be- hoorende, wordt een of meer gezin nen ter sleuning aangewezen. De da me in kwestie wordt patrones van hot haar aanbevolen gezin en heeft zorg te dragen, dat zij zich geregeld, op de hoogte houdt van de belangen en nooden van het gezin. Zij bespreekt met de vrouw des hui zes de aangelegenheden, waarin déze haar raad vraagt, komt haar zoo veel mogelijk te hulp, zorgt dat de dochters een dienst en de jongens een baas krijgen, kortom doet al die dingen, waarin haar steun en raad den gezinnen welkom blijken. De meisjes uit die gezinnen kun nen onderricht ontvangen in naaien en breien. De breischool is gevtistigd in een lokaal van bet gebouw der Nederd. Herv. Gemeente, op de Nieu we Gracht, en de naaischool in eeti lokaal van de Doopsgezinde school op het Heiligland. Een achttal dames vormen samen de „Janskamer". Dit is een instelling, die de vrouwen helpt aan naaiwerk. De „Janskamer", die bijeenkomt in een lokaal van de Janskerk, geeft aan een 90 vrouwen werk. Natuurlijk le vert dit geen bestaan, maar toch kunnen de werksters op deze wijze een klein spaarpotje vormen. Het sparen wordt nog op een andere ma nier in de hand gewerkt, door name lijk 10 pCt. rente te geven van het geld, dat de vrouwen langer dan drie maanden laten staan. Velen doen dit, en besteden het gespaarde geld in het najaar voor winterprovisie of in 't voorjaar voor opknapping van het huishouden. Het naaiwerk, dat de vrouwen ma ken, is ondergoed, kinderkleederen en huishoud goed. Dit wordt door de „Janskamer" verkocht aan enkele particulieren, aan de Vereeniging Dorcas", aan het Kraamvrouwen fonds en aan het Stads-armen en Ziekenhuis. Maar de werksters ma ken meer dan zoo verkocht wordt Daarom organiseert de vereeniging elk jaar een loterij, waarbij de ge maakte goederen als prijzen dienen. Dio loterij is er een zonder uieten, want op elke 100 loten, die 60 kos ten, wordt ook een waarde van f 00 aan prijzen beschikbaar gesteld. In de laatste jaren neemt de be langstelling voor de loterij al'. Dat merkt het bestuur met leede oogen. Eu daarom zou het gaarne zien, dat voortaan weer evenveel loten als vroe ger kon het zijn, nog meer wer den verkocht. Die wensch lijkt ons niet onrede lijk. Wie dit sympathieke doel wil steunen,, weet dus den weg. Het zal wel niet ontkend worden, dat deze vereeniging, die een hon derd gezinnen het bestaan gemakke lijker maakt, de sympathie verdient van allen, die in staat zijn, die sym pathie in daadwerkelijke hulp om te zetten. S. D. A. P. De afd. Haarlem der S. D. A. P. besloot deel te nemen aan de betoo- glng tegen Nachtarbeid, de volgende maand in Den Haag te houden, door het zenden van een afgevaardigde. Daartoe benoemde ze haar vaandrig, den heer Van Gedder. Rubriek voor Vragen Genbonneerden hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Eedactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden vrorden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en ■woonplaats van den inzender vermelden wordt goon aandacht geschonken. VRAAG: Kunt u mij ook zeggen wat ik moet doen tegen het uitvallen van haar? 'ANTWOORD: Wend u tot den ge neesheer. VRAAG: Heeft een dienstbode die met Mei vertrekt recht op oen Nieuw jaarsfooi? ANTWOORD: Neen. VRAAG: Weet u ook tot wie ik me moet wenden, om examen te doen voor een diploma als bouwkundig opzichter? ANTWOORD: Deze examens wor den elk jaar gehouden. Nu hebben ze pas enkele maanden geleden plaats! gehad. Elk jaar wordt in de couran ten bekend gemaakt, waar men zich voor deze examens moet aanmelden. U zult dus nog wat moeten wachten en do courant goed nalezen. VRAAG: Mijn vriend en ik wen scheen te dingen naar een wedden schap om in 6 jaar te voet de wereld te bewandelen. Bestaat er een com missie waar ik mij vervoegen kan om nadere inlichtingen te bekomen? ANTWOORD: Wij kennen geen commissie voor wereldreizigers. U zult zonder deze hulp de verre reds moeten aanvaarden. Hebt u alleen afgesproken om 6 jaar de wereld te bewandelen, of moet u haar ook OM wandelen? In het eerste ge val is 't geen kunst, althans wan neer de uitschrijver van de wedden schap geen zware bepalingen ge maakt heeft over de keus van den weg en 't aantal uren dat per dag: gewandeld moet worden. VRAAG: Is er te Haarlem een gele genheid om een schoolgaand meisje van 12 jaar vreemde talen, hoofdza kelijk Engelsch, te laten leeren en wel op Woensdag- en Zaterdagmid dag? ANTWOORD: Een speciale school of cursus bestaat voor deze middagen niet. Het beste is, dat u een adverten tie plaatst, wellicht kan het meisje zich dan aansluiten bij een clubje, dat door een particulier onderwijzer wordt onderwezen. VRAAG: Zandt u mij ook 't adres kunnen opgeven van den persoon, die te Tiel werklieden voor grondwerk in Duitschland aanwerft. ANTWOORD: Wij kunnen u niet helpen. De werfagent was wel eeni- ge dagen geleden in Tiel, maar is nu weer vertrokken. Misschien komt hij ook nog wel in Haarlem, althans wanneer hij nog geen voldoend aan tal arbeiders heeft kunnen vinden. Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. Witte Kruis. Gisterenavond is in Hotel de Beurs te Hoofddorp onder voorzitterschap van Dr. J. H. Nanninga, een huis houdelijke vergadering gehouden der af deeling Haarlemmermeer van de Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis". Als afgevaardigde ter a.s. algemee- ne vergadering te Amsterdam werd benoemd de heer S. Silver en tot diens plaatsvervanger de heer A. Rombout. Deze kregen een mandaat om zich in zake den beschrijvingsbrief naar de zienswijze van het hoofdbestuur te richten. Tot leden der commissie, belast met het nazien der rekening over 1910, werden benoemd de heeren J. Klomp, A. v. d. Stadt en P. A. Troost. Tot bestuursleden werden herkozen de hoeren J. II. Nanninga en N. J. Rinkel, terwijl in de plaats van het aftredend bestuurslid P. de Breuk die zich niet meer herkiesbaar stelde, ge kozen werd de heer J. Berrcvoets. Besloten werd een sympathiebetui ging aan den Raad te zenden voor zijn streven om het telkens terugkee- rend drinkwatergebrek in deze ge meente te trachten te ondervangen, door het in den Raad tot een punt van bespreking te maken, ten einde tot eene oplossing van deze aangele genheid te komen. SLOTERDIJK. De oollecte voor de school met den Bijbel heeft alhier opgebracht f De bazaar gehouden tot stijving van het suppletiefonds dier school, ruim 610. Binnenland PRINSES JULIANA. We lezen in de „Tel." Het prachtige herfstweder der laat ste dagen lokt Prinses Juliana bijna den geheelen dag naar buiten. Voor den middag worden korte ritjes ge maakt door hel. Koninklijk Park, of kleine wandelingetjes. Zoo zag men een dezer dagen de Prinses aan de hand van H. M. de Koningin op het base-cour wandelen, druk bezig, de vele afgevallen kastanjes te verza melen. Deze gladde donkerbruine schijnen dus ook voor de Prinses aantrekke lijk to zijn, evenals voor allo andere kinderen. Des middags wordt geregeld een grootcre rijtoer in landauer, gewoon lijk over Laag-Soeren, gemaakt. KAMERVERKIEZING ROTTER DAM V. De datum voor de stemming voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in Rotterdam V, is nu veranderd. De verkiezing heeft plaats Maandag 17 October, de stemming, zoo noodig, óp Maandag 24 October, de herstem ming, zoo noodig, op Donderdag 3 No vember. „L. en V." deelt naar aanleiding van de Kamerverkiezing te Rotten dam (vac.-De Jong) mede: „Vermoedelijk zal, ook indien daar omtrent met de Liberale kiasvereeni- gingen geen overeenstemming mocht worden verkregen, door de vrijzin- ni.g-d.emocra tische kiesvoroen iging mr. C. Th. van Deventer candidaat worden gesteld". HET AFTREDEN VAN Mr. Z. v. d. BERGH. „De Nieuwe Amsterdammer", het orgaan der vrijzinnig-democraten, beval het volgende bericht: „Wij vernemen dat mr, v. d: Bergh het wethouderschap niet langer wil blijven bekleed en dan noodig zal zijn, om enkele belangrijke onderwerpen, welke tot zijn afdoeling beboeren, in den Raad af te doen, doch zijn Raads lidmaatschap niiet zal neerleggen vóór September 1911, op welk tijdstip zijn mandaat als zoodanig afloopt." Volgens „L. en V." zal mr. Z. van den Bergh spoedig in een brochure zijn standpunt tegenover de vrijzin nig-democratische raadsfractie en de partij uiteenzetten. EEN BOOTJE OVERVAREN. Te Roelofarendsveen is op het Pad- degat, het bootje van den kunstschil der O. door een motor aangevaren. O. werd daarbij over boord geslagen en is verdronken. Hij had zich kort geleden te Hoogmade gevestigd en was waarschijnlijk van plan naar zijn oude woonplaats Oudewetering te roeien. EEN AANKLACHT TEGEN DE POLITIE. Het „Hbld." meldt De heer D. van Breukelen te Vlaar- dingen heeft bij de Tweede Kamer een adres ingediend, waarin hij zich beklaagt over het optreden der politie aldaar. Adressant zeg!, met getuigen te kunnen bewijzen, dat de politie wederrechtelijk zijn woning is bin nengedrongen en zonder daartoe te zijn gemachtigd, den inboedel op straat heeft geworpen, met het ge- volg, dat een groot, deel daarvan is 1 zoek geraakt. In verband hiermede 'wijst adres sant er tevens op, dat hij op eene valsche aanklacht is veroordeeld ge worden tot gevangenisstraf. Twee Kamerleden moeten zich reeds bereid hebben verklaard den Minister hier omtrent nadere inlichtingen te vra gen. Sportpraatje Al hracht do eerste competitie-dag voor onze Haarlemschc clubs geen directe en groote successen, voor ont goochelingen bleven èn de blauw witte èn de blnuw-roode kleuren ee- spaard. De Sclmtenvegenaars trok ken naar de Merwe-slad met ipaar heel, heel weinig hoop op 'n zege, of zelfs maar 'n draw. V oorloopig is de eind-uitkomst dan ook 'n neer laag geweest. Voorloopig zeggen we met nadruk hierom, omdat, zooals onze lezers weten, tegen tie tweede goal, die D. F. C. maakte, door de rood-broeken is geprotesteerd. Ge woonlijk geeft zoo'n protest niet veel. En de uitspraken van de commissie, die daarvoor speciaal door den N. V. B. is aangesteld, luiden, in laatste alinea, bijna steeds aldus „dat t p het verzoek van die of die vereeni ging, strekkende tot dat en dat, af wijzend is beschikt. Dat is dan het einde, want van die uitspraak in hooger beroep komen, is niet moge lijk. Hier kan evenwel gegronde hoop1 gekoesterd worden, dat „Haarlem"- in het gelijk gesteld wordt. De zaak is namelijk deze, dat scheidsrechter Groothof! een beslissing nam, waar van hij zelf niet recht wist, of zij wel goed of rechtvaardig was. De kwestie zat zoo. De bat was uitgerold dicht bij een van de hoekvlaggen. Maar geconstateerd was niet door den re feree, of bet leder over de lange z ij d e van het terrein, dan wel over de korte gegaan was. Een enorm verschil natuurlijk. In liet eerste ge val was de bal eenvoudig, als uit zijnde, moeten ingeworpen worden, terwijl in het andere geval de hoek schop is voorgeschreven. Groothoff riep natuurlijk zooals in deze dou- teuse gevallen te doen gebruikelijk isde grensrechters te hulp, en vroeg hun advies. De geleerden waren het niet eens De een beweerde, dat do bal out. was, de ander verklaarde' nadrukkelijk, dat een der Haarlemmers hem 'corner getrapt had. Aan Groothoff was de beslissing. En D. F. C, werd het ne men van een corner toegestaan. Waarom? Er bestond geen enkele goede roden, en niet meer don na tuurlijk was hot, dat de Haarlem mers niet berustten. De corner zat 21 was dc stand toen en D. F. 0. won. Of die overwinning door de com missie-uitspraak in een gelijk spel zal verkeeren Zij zelf kan alleen die vraag beantwoorden. H. F. C. wist het zonder protest tot een gelijk spel te brengen. En wel tegen „Hercules" Maar 't zw alike „H ercuies" o wonderlijke con tra-dictie van verleden jaar was het niet meer. Met het nieuwe veld, dat de Utrechtenaren gekregen hebben, schijnt het wel, of den spelers ook nieuw leven is in geblazen. Zondag waren zij in puike conditie. En als de H. F. C. de „good old" ook geen heel wat In teren vorm getoond had, dan in liet vorig seizoen, dan hadden de blauw- witten heel goed hun eerste neder laag op eigen veld kunnen lijden. Want al voldeed de voorhoede vi ij wel, een zware handicap was toch 't absent-zijn van Mannus Francken, die met de H. V. V. in Oostenrijk- Hongarije toert, waar onze stadge noot. dat mag hier wel eens gezegd worden -- met zeer. veel succes speeii. Als de sympathieke Haarlemmer de gelederen der blnmv-witton weer komt versterken, zal li ij ook zeker een heele aanwinst, blijken. Overigens stond de snel-kwal.ilcit niet hoog. Het best .waren zonder twijfel H. F. C.'s midden-linie en de Hercules-backs, die bijzonder goed verdedigden. Onze derde stadgenoote, E. D. O., slaagde er eveneens in, het tol een gelijk spel te brengen. „Allen Weer baar" uit Bussuni kon het niet ver der dan tot een 1—1 brengen. De overige Westelijke eerste klasse uitslagen waren zóó, als wij voor speld hebben. Sparta verpletterde 't Zesde met niet minder dan 5—0 cn vestigde zich daardoor voorloopig op de eerste plaats. Het debuut in de Westelijke eerste klasse is voor de Brabiintschc onder officieren niet bijster gelukkig ge weest. Anders deed V. O. C., die een goed, zij :t dan ook onvolledig Quick-elftal, met 3—1 wist te kloppen. Velocitas sloeg de Houlrusl-mcn- sehen op eigen terrein met 21, wel ke uitslag de krachtsverhouding der partijen zeer goed weergeeft. In het Oosten was dit opmerkings waardig, dat Wilhelmina, de het vo rig seizoen gepromoveerde Oostelijke eerste klasser, al dadelijk tegcu den -kampioen dier competitie, tegen het Nijmeegsche Quick, gelijk speelde, 1—1. Zondag a.s. komen de blauw-wilto kleuren niet in 't veld, en de rood- broeken trekken naai- Breda, waar ze nog nooit door Velocitas geslagen zijn, en ook nu hopen we als overwinnaars zullen weerkeeren. I-Iaarlem is een club van tradities, waarvan de Schoter vv eg-mcnschen slechts zeer zelden afwijken. De tweede elftallen spelen aan den Schoterweg waarschijnlijk zullende rood-blauwe kleuren ook hier zege vieren. De overige wedstrijden H. V. V.— 't Zesde, Hercules—V. O. C. en Spar ta11. B. S., worden natuurlijk door H. V. V., V. O. C. en Sparta gewon nen. E. D. O. speelt tegen het Leidscha Ajax en zal wel verliezen. Koloniën EEN GROOT DROOGDOK IN INDIë. Te Batavia liep het gerucht, dat de heer A. C. Zeeman, oud-hoofdinspec teur van scheepvaart in Ned-Indïë, thans wonende te Heemstede, in In- dié werd verwacht als deskundig vertegenwoordiger en raadsman van een combinatie, welke zich voorstelt een groot droogdok op te richten. Gezegd werd, dat de combinatie had te beschikkeu over een kapitaal van één millioen gulden. Sport en Wedstrijden VOETBAL. Zondagmorgen speelt het 2e elfial der V. V'.-Heemstede tegen Z. V. V II uit Zandvoort op het terrein aan den Meerweg. EEN HOLLANDSCHE MILITAIRE VLIEGER. Kapitein Blockhuis heeft een vlucht gedaan in het vliegtuig van baron de Caters op het- vliegveld St. Job, nabij Antwerpen. ln keuze en verscheidenheid, zooals alleen door een wereldhuls als het onze aangeboden kan worden. Dertien groote eigen Magazijnen gevestigd in aiie voornaamste steden van Nederland, alsmede te Berlijn en Düsseldorf, en speciale afdeelingen over do gaheeie EERSTE ETAGE. GROOTEHOUTSTRAAT. Alleen gedurende iet drukke seizoen des Zondags van kalf 10 tol 1 nnr geopend.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 10