HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. ZATERDAG 1 OCTOBER 1910 Maarlemsche HandeEsvereenigïng Goedgek. bij Kod. Besl. va» 12 Nov. 1899. De Haarlemse!» Handelsvereeni ging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892, heelt in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, opgetreden en dikwijls met groot succès. Jamnier echler, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren, door als lid der Vereeni- ging toe te treden. Er zijn wel «leer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoen de, ja zelfs particulieren, moesten lid worden, om ten minste te laten gevoe len, dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Handelsvereeni- ging steeds opneemt, als doende, wat bare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van ver schillenden aard, haren leden aan biedt, zijn zeer vele en zeer groots tegenover de geringe jaarlijksche contributie van 3.50, die gevraagd wordt. De Haariemsche Handelsvereeni- ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede, de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan te manen en information voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht, het hun gratis te verstrek ken advies van den rechtsgeleerden adviseur der Vereeniging te vragen, flie ook in proceduren en faillisse menten gratis voor hen optreedt, na tuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Als proef kunnen voortaan nieuwe ledeu voor een half jaar worden aan genomen, doch slechts het 2e halfjaar (van 1 November tot en met 30 April) ad 1-T5 de halve contributie. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en A. H. J. Merens, Spaarne 94, alhier, die voor de leden eiken werkdag van 2—4 uur des na middags zijn te spreken. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Jansweg 11. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 5 pet. der vordering bere- kaud. Bovendien moet 10 cent voor port, steeds worden bijgevoegd, bij Inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen. De kosten van infownatién naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 ets. per informatie, plus vijf cents porto-vergoeding. Informa tion naar binnen de stad wonende personen worden gratis verstrekt. Pretentïën op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ets. voor porto- vergoeding is toegevoegd. Ruim 1748 information en rechts geleerde adviezen werden in het af- geioopen jaar gegeven. In Juni en Juli 1910 zijn 89 vorde ringen tot een bedrag van 1843.25 betaald; 16 vorderingen worden af betaald, 13 vorderingen zijn uitge steld. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetaler-s ongeschon den te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden gcadres seert aan het Bureau, dat geopend is dagelijks van 9 tot 5 uur en waar ook verdere inlichtingen zijn to bekomen. Het Bestuur heeft bemerkt, dat men soms meent, dat men, hoewel geen lid der H. II. V., toch van haar infor mation kan bekomen, en brengt nu nogmaals en uitdrukkelijk ter kennis dat alleen aan leden der Vereeniging informatiën door haar worden ver strekt, en dat voor informatiën op hier tor stede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor derd. HET BESTUUR. Parijsche Brieven CCXLIIL Hollanders, houdt asjeblieft beurs gesloten i In een paar Hollandsche kranten heb ik, bij toeval, dezelfde adverten tie gelezen, die hier geregeld in schillende bladen verschijnL Intusschen waarschuw ik niet slechts voor de Fransche schurkerij, waarover ik u een en ander ga me- dedeelen houdt, bid ik u, ook ge lijksoortige Hollandsche bedriegerij en in de gaten. Want ze bestaan óók, die Nederlandsche geldafpersingen. Elkeen, die wel eens een blik slaat op de advertentiekolommen in de kraai de rubriek, waaruit men meeste levenswijsheid kan putten zal mij gelijk moeten geven. Ziehier de „bewuste" advertentie waaraan ik onmiddellijk dien toe te voegen, dat er méér van dat al looi zijn Contre CINQ FRANCS on regoit 50 NUMéROS de Titres Authenliques et garantis et J'on participe effectivement aux PROCHAINS TIRAGES des 1, 5, 10, 15, 20, 22, 25 Octobre 5, 15, 25 I-Jovembre List es Gratuites après les prochains tirages Copropriété des titres garantie Envois contre remboursemeni ac- ceptés 0.75 en sus S'inscrire de suite au BIEN SOCIAL, 40 Ruo Laffitte, k Pu- ris el chez ses Correspond ants, Bureaux de tabac, Libraires, etc., de France ei de l'Etr anger NE PAS CONFONDRE Exigez le titre BIEN SOCIAL seul autorisé par notre Direction Dépositaires sont demandés. Op hel perron van een klein Fransch station heb ik eens de volgende veel talige waarschuwing gelezen Prenez garde aux voJeurs I Beware of pick-pockets 1 Achtung vor Taschendiebe Attenzione ai ladri Cuidado con los ladrones I lk heb er onmiddellijk 't Holland sche „Past op de zakkenrollers 1" aan toegevoegd. liet ware te wenschen, dat een der gelijke waarschuwing vlak boven elke adverteniie van instellingen als de „Ui-en Social" werd geplaatst. Waarin bestaat de schurkerij van den bekenden gentleman-oplichter, die aan het hoofd van genoemde in richting staat, en van zijn even door trapte concurrenten? Wei, onder voorwendsel, de goedge- loovige burgers te doen deelen in de trekkingen van de obligaties der stad Parijs, vraagt de gentleman-oplichter hun, een onbeduidend sommetje, zeg ge vijf francs, te storten. Loopen er zeggo 50.000 arme drommels in, dan ontvangt het heerschap eventjes 250.000 francs. Komen de nummers uit, dan hoeft het heerschap zich niet om de uitbetaling te bekomme ren, aangezien alleen de Stad ter za ke verantwoordelijk is. O, de techniek is zoo eenvoudig. Een loterij zal er plaats hebben Loten van 100 francs worden er in omloop gebracht. De oplichter, uiterst welgekleed, schaft er zich een aan, loopt do kleine luyden van zijn buurt af en houdt de volgende toespraak Honderd francs ineens uit te gr ven, is wat bezwaarlijk voor julii* Maur willen jullie toch in de kansen deelen Goed als elk van jullie mij nu 5 francs geeft, heeft ieder 1/20 aandeel in het lot. Valt er prijs op, dan zijn jullie goed-af. Hij vertelt er natuurlijk niet bij, dat hij, tegen alle regels der arith- metica in, zijn lot niet denkt te split sen in 20 twintigste aandeden, maar in 100, 500, 1000 on zoo mogelijk nog meer. Zoo'n aJleenloopende oplichter zou uiteraard op den duur dergelijke praktijken niet kunnen uithalen. Men zou hem spoedig in de gaten krijgen. De „cavaliers seuls" onder de dieven zijn gewoonlijk gemakke lijk te onderkennen. In een welge ordende maatschappij is het spreek woord „Eendracht maakt macht' ook bij de dieverij van kracht. Dies zoekt de gentleman-oplichter ambtge- Dooten en slachtoffers, en samen richten zij dan een „maison", eene zaak op, waaraan zij gemeenlijk een philantropischen titel geven. Zoo'n zaak heeft een mooi kantoor, met administratie, electrisch licht, tele foon en verdere moderne gemakken. Klaar is KeesHet groote publiek loopt er natuurlijk in. Om de contróle te bemoeilijken, er dus de schurkerij te vergemakkeiij ken, worden biljetten uitgegeven, aarbij de koopers niet aan één, doch aan tallooze trekkingen deelne men. Ontwar nu maar het net dier combinaties 1 De koopers van dergelijke biljetten, meestal naieve dotjes, zijn er door gaans niet toe in staat. Soms, niet slechts om de reclame, doch ook om allen twijfel betreffende de achtenswaardigheid van het huis weg te nemen, wordt er werkelijk wat uitbetaald. Het spreekt dan vanzelf, dat daarvan in de dagbladen onmid dellijk melding wordt gemaakt, door middel van een advertentie, waaraan de gelukkige „winner" in zijn grijpelijke voldaanheid van 't oogen- blik gaarne zijn naam leent. Om nog zekerder te gaan, kiezen dergelijke die venzaken zich in hun „Raad van Toezicht" hooggeplaatste personen, die óf niet kunnen rekenen en derhalve niet in staat zijn, de fraudes te ontdekken, of gewend zijn, uitsluitend naar zich toe te rekenen en diensvolgens de oogen eluiten voor de modderbron, die hun, voor hun zoogenaamde toezichtsfunctièn het slijk der aarde in den schoot werpt De politie, die over alle eeuwen heen en in alle landen meer speurzin heeft gehad voor diefstalletjes van kleine luyden dan voor de „onregel matigheden" van roovers uit de zoo genaamde groote wereld, ziet natuur lijk niets van boven omschreven schurkerijen. Erg kwaaddenkende menschen beweren, dart. de politie be tere oogen heeft dan men wel denkt, doch dat in een fatsoenlijke maat schappij sommige onregelmatighe den'voor den goeden gang van za ken oogluikend moeten worden toe- Hoe het ook zij, thans zullen politie en justitie zich wel met de inrichtin gen k la „Bien Social" moeten be- „L'Intronsigeant", een der zeer weinige dagbladen, die daadwer kelijk toezicht houdt op de „respecta bility" der ingekomen advertenties, heeft namelijk een felle campagne ge opend tegen de loterijen-pairticipatie- gauwdieven. Er is ter zake zelfs eds een soort van enquête geopend. Of het wat geven zal? Als men na gaat, dat „Le Bien Social" en „La Banqne Nationale des Loteries" on der de toezichtsraadslieden mannen tellen als Anti/de Boyer, senator, Fré- déiric Haas, en Francois Deloncle, .ministres plénipoteatiaires'"... Doch bovendien... Gesteld, dat ge noemde en soortgelijke inrichtingen wettelijk vervolgd werden wat dan nog...? Er zijn altijd meer dan ge noeg menschen, die heul zoeken in kansspel, waartoe niet slechts roulet te, baccarat en sommige andere „tijd verdrijf j es" behooren, doch ook de lo terij. „Wie gespeeld heeft, zal blij ven spelen," luidt liet spreekwoord. En ot wordt volstrekt niet minder gespeeld, sinds men sommige casino's en andere speelholen gesloten heeft. Men heeft daarmede het kwaad volstrekt niet den kop ingedrukt, doch het eenvoudig verplaatst. Hen ry Marei weet zelfs te vertellen van een tot een vrij zware straf veroor deelde, met wien hij, de gevangen schap deelde en die „toen men hem kwam halen om hem hij-wist-niet waar te brengen terwijl zijn gade hem met tranen overgoot en zijn kinderen hem omhelsden en kusten, er nog, op de tree van het rijtuig, aan dacht, een spel kaarten in zijn zak te doen glijden, welk spe] overigens van mij was." Aangezien nu, volgens Bastiat andere oeoonomen, het aanbod zich de vraag regelt, zouden, moch ten „Le Bien Social" en „La Banque Nationale des Loteries" door het recht weggemaaid worden, toch weer andere loterijenparticipatie-exploi tanten als paddestoelen uit den grond verrijzen. Tot de grootste hartstochten het menschdom behoort het onbewus te streven, zich door gewet en looze „zak en menschen" geld te doen afhan dig maken. Die ziekte is epidemisch Is het niet zoo erg, meent ge? Wel nu, ik wed, dat indien men voor een stuiver een zooveelste aandee een lot kon koopen, van de vijf mil- lioen Nederlanders zich geen duizend buiten dit kansspel zouden houden. Het is maar de kwestie van de draagkracht der beurs. Trouwens, door het organ iseeren van Loterijen, met het stellige bewust zijn, dat een loterij een der klaar- blijkelijkste hazardspelen is, werkt de Staat zèif de speelzucht in de hond. En het is wel de ironie der wereld se!» dingen, die maakt, dat een Staat, op welke instigatie een men- sehelijke ondeugd wordt gevoed, de lieden vervolgt, welke met nog meer maëstria munt uit die ondeugd weten te slaan. Zoolang de speelzucht epidemisch is onder de menschen, zij het ook bij den een in meerdere, bij den andere in mindere mate; zoolang, in zekeren zin althans, het menschdom voor 50 pet. beslaat uit zotten en voor 40 pet. uit lieden, die van anderer zotheid voordeed weten te trekken voor de overige 10 pet. neem ik mijn hoed zoolang de Staat zélf het zordspel, dat loterij heet, organiseert zoolang zullen de loterij-oplichters blijven bestaan. Het dagbladwezen helpt dergelijke schurkerijen, soms heusch zijns on danks uit achteloosheid bijvoor beeld een goed eind op weg. Wie heeft nooit, in de wereldsteed- sclie bladen althans advertenties de volgende gelezen? „Ten einde het middel te kennen om 100.000 francs te winnen, zonder er een hand voor uit te steken, kan men volstaan met zich te wenden tot John Jim Mortimer, 128, Regent- street, Londen, met bijvoeging van franc in postzegels. De menschen, die naief genoeg zijn om aan die vriendelijke uitnoodiiging gevolg te 'geven, hooren nimmermeer iets van den Albionsehen schurk. Heel enkelen ontvangen soms nog bescheid, in dezer voege: „Vind ik ongeveer 120.000 stomme rikken van uw slag, dan haal ik de 100.000 francs wel bij elkaar." Toen de grappige Charles Mouse- let en twee andere snaaksche littera toren op een avond samen waren, kwamen zij op den inval, eens te be proeven, hoever de goedgeloovigheid van het groote publiek zich uitstrek te. Zij plaatsten de volgende drie ad vertenties in dagbladen: „De hand in de haren. Zendt fr. 1.50 in postzegels. Theorie van nieu we sensatie: liefde en frischheid! Pos- te restante A. B." „Terugkomst van de andere we reld. Zendt fr. 1.50 in postzegels. Juis te mededeel ingen. Geen mysteries meer! Alles opgelost! Poste restante B. C." ,,Ik beloof niets, verbind mij tot niets! Doch zendt fr. 1.50 in postze- s. Misschien ontvangt gij een sur prise. Wie weet? Poste restante C. D, Daarop ontvingen de drie vrienden een hoeveelheid postzegels waarvan de gezamenlijke waarde voldoende was om eenige huisgezinnen een week lang te voeden! Mundus vult oecipi, zei ik-weet- niet-meer-welke Latijnse!» schrijvi die in elk geval een menschenkenner moet geweest zijn. Ja, de wereld bedrogen worden. Ergo decipiatur, voegen de schur ken er aan toe. En zij brengen het „Laten wij haar dus bedriegen met genoegen en meesterschap in practijk. OTTO KNAAP. er geen weg weten do»r het onmoge lijke samenstel van deuren, portalen, trappen en treden, waaruit ile in gangen tot loges en z..nl bestaan. Zoo'n toestand bee:--- i:i den Stad «schouwburg n df «le lijke residentie En nu moet men ni.: mee oen, dat dj: alleen de latere n zoo is neen toen we nog IS-, ...veel schre ven. was het geen haar heter. De gemeente zal hier eens verande ring in moeten brengen, inaar wan neer dat wonder plaats moet grijpen, weet alleen de toekomst. jn liet onzinnige pk.:; K >ningska- om een nieuwe: Van de Residentie en baar bewoners. LXXVI. Er zijn weer eens plannen in de maak voor een schouwburg Daar zijn we de latere jaren gewend, ja zelfs in die mate, dat nie mand zich er voor interesseert, over tuigd als hij is, dat er toch noon iets van komt. Hoeveel geruchten verspreid, hoe veel ernstige ondernemingen op touw gezet werden, verder dan op papier zijn die nieuwe gebouwen nooit geko men. Of ze van de gemeente of particulieren uitgingen, het deed niets toe. Na veel, soms ook na nig passen op den weg, die naar het bouwen leidt, sneuvelden de plannen en waren we niet alleen niet opge schoten, maar zelfs achteruit gegaan, want door dat aanhoudend plannen maken, die nooit werkelijkheid wer den, waren steeds minder menschen voor de zaak warm te krijgen. Jaren geleien werd al geklaagd, dat Den I-Iaag op dit gebied ten ach ter was en we zijn nog even achter lijk als toen. We bezitten hier, voor ondernemin gen van eenigen omvangrijken aard den Schouwburg, die met een 1000 menschen vol is en waaraan nogal gebreken kleven en het „Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen", dat als concertzaal gebouwd, voor xooneel tarueiijk ongeschikt is, uaar décorverwisselmg er langzaam en meest onvoldoende moet geschieden en het gesproken woord in de groote ruimte verloren gaat. De woestijn, die Dierentuin-zaal heet, tel ik niet mee. Meer gebouwen, waar een duizend bezoekers in kunnen, hebben we niet. Over de ongemakken, die den Schouwburg aanhangen, schreef ik reeds meermalen. Het rapport, dat de directeur van de brandweer, en die van bet Bouw- en Woningtoezicht er thans over publiceeren, is geen onaardige lectuur. Beide heeren komen tot de slotsom, dat «r bij een brand vuur en rook niet gemakkelijk tot het tooneel be perkt zullen blijven, dat de gangen ie nauw, de trappen ondoelmatig zijn en bij een paniek ongelukken niet kunnen uitblijven. Ze hadden er nog bij kunnen voegen, dat menschen, die weinig naar den schouwburg gaan, Iiouwhurg tc zotten op een duur gekocht stuk grond in een buitenw.jk werd ge lukkig van hoogerhand de nek omge draaid en het voorstel waarmee B. en W. thans komen, heefi ook geen weg met rozen voor zich liggen. Voorgesteld wordt op do plaats waar de Schouwburg staat, een nieu wen te bouwen, met bijtrekking van het huis er naast, maar voor dat fle raad hierover beraadslaagd heeft, zijn al vier adressen ingekomen, waarin bezwaren ontwikkeld of wen schen kenbaar gemaakt worden De Bond van Architecten en de Maatschappij voor Bouwkunst willen enkel Nederlandsche architecten in aanmerking doen komen, de Fran sche Opera en het Nedei land.sch Too neel vragen een evenlueeten bouw in de zomermaanden te doen plaats hebben. zoodat het speelseizoen 't zij ook wat verkort geen verhindering onder vindt. Hel zou anders niet onvermakelijk zijn als we eens een geheolen winter geen schouwburg hadden. Welk een gebrek aan tooneelruimte dan zon ontstaan kan men begrijpen als men weet, dat het „Gebouw", dat voor tooneel en opera eigen lij!, niet be stemd is, in dit winterseizoen, van 1 October tot 1 Mei, nog slechts 21 avonden onbezet is! D.t komt ook omdat de directie v v de Fransche opera pachteres van den schouwburg is en daar alle gezel schappen uit weert, die een stuk spe len. dat op het repertoire van ht-i N>- derlandsch iooneel staat of opera's willen opvoeren, die door de Fran- schen gespeeld worden. Die concurrentievree- -preekt boek- deelen! Een ongeluk kom zelden alleen en een schouwburgplan heeft daarom hier in den regel mede-lotgenooten. Zoo zullen we voor de zdóyeelsie aal een nieuw theater krijgen in do Wagenstraat, wordt geld gezameld voor een dito-ondernenGng in een buitenwijk, vlak bij het Zeehelden- kwartier. erf zijn circulaires in om kapitaal voor een Wagnerthealêr te Scheveningen. Meer niet! 25 procent van terecht komt, zullen we hier hoe! blij zijn. Hat gerucht loopt dat de gemeen teraad de bij de begrooting meer aangevraagde gelden voor de politie zal weigeren, behalve ais de zeker heid gegeiven wordt van een duchtige reorganisatie. Dat dit laatste nood:.- Ls zal nie mand ontkennen. Haast iedereen weet staaltjes van willekeur, van verkeerde toesiaudnn en wanneer zooveel publiek geheim is, hoeveel moet dan niet nog achter de politioneele schermen verborgen zijn. De angst van de politie om in lichtingen te verstrekken is het beste bewijs dat er iets niet in don hank i«. Een inspecteur van dienst weet in den regel niets van wat gevraagd wordt en als men hem ir'legt da', hij er wat van moet weten, dan durf; hij Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. De Engelschman zegtmy hou se is my castle en bedoelt daar mee, dat niemand te maken heeft met de intimiteit van zijn woning. Vroegere Nederlanders dachten er precies zoo over, wat ze deden blij ken door groote muren te bouwen om hun tuinen en hekken, voor hun huizen. Dat hebben we allemaal ver anderd. Hoogstens staat een sierlijk ijzeren hek, doorzichtbaar ën over- JcJimbaar, om de villatuinen heen en hekken voor de woningen wil het bouwtoezicht niet meer hebben die ruimte is, althans in de stad, voor trottoirs noodig. En ongeveer tegelij kertijd zijn we begonnen met allerlei mededeelingen aan den buitenkant van onze huizen te hangen, die-hoe langer hoe meer aan de afgesloten heid van vroeger een einde maken. De maatschappelijke orde brengt mee, dat op onzen deurpost een ka dastraal nummer en een straatnum mer zijn gezet. Om verwarring en eindeloos gezoek te voorkomen, laten we zelf onzen naam op de deur plaat sen. Aan gebedel van allerlei slag wenschen we te ontkomen, door een bordje Weldadigheid naar Vermogen op te hangen, waar door bedelaars wel niet afgeschrikt worden om aan te bellen, maar dat toch de huisgenooten gelegenheid geeft, zich van de vragers af ie ma ken door er met den vinger naar te wijzen. Intusschen la het aantal bedelaars. die om het zoo te noemen recht- u i t bedelen, zoo groot niet. Meestal houden ze als voorwendsel een kleo- ren hanger, eon muizenval of een bundeltje potlooden voor zich uit. Daartegen moest dus een nieuw ver weermiddel worden gezocht, en dat werd gevonden in een biljetje Aan de deur wordt niet gekocht. Maar daar de vindingrijkheid van menschen, die geld willen verdienen, groot is, verzonnen ze nu gedrukte mededeelingen in de brievenbus te steken en die naderhand op te halen. Dat gaf een gezoek en gezeur, totdat eindelijk een nieuwe formule werd uitgevonden Drukwerken worden niet terug gegeven. Naarmate het aantal mededeelin gen uan den voorgevel aangroeide, kreeg het, zooals dat gewoonlijk gaat, neiging om verder aan te groeien. Toen de eerste dienstbode de eerste verzuchting slaakte ,,'n mensch kan niet eens rustig 'n boterham eten", toen ontstond op de eerste deur de eerste vermaning„niet aanbellen lussdien half een en een uur." Hiermee werd de weg voor verdere aankondigingen geopend. Het is dik wijls al niet gemakkelijk, om eeu dienstbode te krijgen en wanneer ze er dan eenmaal is, moet ze den halven ochtend verloopen naar do bei. Dat ging niet en zoo ontstonden de mededeelingen Niets noodig van denwaarbij dan kon worden ingevuld, of de bak ker, de slager, de melkman of de groentenhandelaar vandaag de deur wel voorbij kon gaan. Dit denkbeeld verdient uitbreiding. Waarom niet op de ruiten gezet 2 flesschen melknoodig? De melkboer geeft de flesschen zon der aan te bellen, dat wil zeggen hij schuift die in het huis door opening in muur of deur, die zóó maakt is, dat wanneer iets eenmaal binnen geschoven is, het er van bui ten niet weer kan worden uitgehaald. Zoo'n inrichtinkje moet dan nog worden uitgevonden, maar dat kaï bij den huidigen stand van de weten schap geen bezwaar meer wezen. De brievenbus is op hetzelfde beginsel gegrond. Om het hellen gelieel tegen te gaan, wordt wel eens 's middags, als er geen leveranciers meer te verwachten zijn, een biljetje opgehangen Afwezig. Terwijl er toch menschen thuis zijn. Wie zijn geweten niet met een jok kentje wil bezwaren, kan daartoe niet komen. Bovendien blijft nog al- de mogelijkheid, dat je de hon derdduizend getrokken hebt, en dat iemand van het loterij kantoor je dit komt vertellen. Verbeeld je, dat hij zonder bellen weer weggaat, denken de dat er niemand tbulg. is. Ik zie in de toekomst deze gewoon te van aankondigingen op den gevel toenemen en zou, opdat wij met on zen tijd meegaan, in overweging wil len geven, de huizen voortaan zoo te bouwen, dat. achter een van de rui ten een aankondigingsbord kan wor den bevestigd, waarin allerlei losse mededeelingen kunnen worden ge schoven, bijvoorbeeld De beer des huizes is afwezig en vandaag niet te spreken. Mevrouw ontvangt geen be zoek. De kinderen zijn naar school. Hoeveel vergeefs gebel zouden deze mededeelingen niet voorkomen. Natuurlijk kan iedereen die naar zijn persoonlijke wenschen en be hoeften uitbreiden, bijvoorbeeld door een aankondiging De wijnkelder is nog vol. Tegen alle denkbare gebeur lijkheden is de familie verzekerd. Maar in gemoede moet ik toch te gen al te groote uitbreiding waar schuwen, omdat bet kan voorkomen, dat iemand een voorstel of aanbie ding komt doen, die aanvankelijk niet in den smaak vallende, nader hand toch als nuttig of noodig wor den aangenomen. De gelegenheid moet blijven om elkander over te ha len in de wereld. Tot goede dingen natuurlijk Op het oogenblik, dat ik dit schrijf, is nog altijd niet bepaald, of er nu al dan niet bij Haarlem zal worden gevlogen. Een van de door ligging en inrichting meest geschikte terreinen, dat van de Haarlemsche IJsclub aan de Kleverlaan, is komen te vervallen, omdat het terrein is onderverhuurd aan een schietvereeniging, die haar wedstrijd niet uitstellen kan. Nu, dat begrijp ik. Vliegen kun je altijd nog, maar schieten niet. Schieten is, zoo als ieder weet, na brood het ineest noodig voor je levensgeluk. Werd er niet geschoten op wedstrijden, dan zou er ook niet kunnen geschoten worden op patrijzen en fazanten, en dan zou de samenleving zoo goed als geen reden van bestaan meer hebben! Ja, ja, schieten is iets, dat niet kan worden uit- of afgesteld Hier zou Olieslagers van 10 tot 17 October gevlogen hebben. Maar in middels heb ik in de courant gele zen, dat hij die dagen aan een vlieg- comité in een andere stad zou hebben afgestaan, zoodat ook een ander ter rein niet meer baten zou. Maar dan de andere vlieger, Ar cher. Al is voortdurend verzekerd, dat hij Zondag zou vliegen, ik twijfel er bijzonder aan. Het timmervak mag dan een bedrijf wezen voor vlug ge menschen, een loods voor 't toe stel vliegt niet in elkaar en van hekken en afsluitingen moet nog al tijd ieder paaltje afzonderlijk gezet, elke plank afzonderlijk vastgespij kerd worden. Het beste zal wezen, maar rustig af te wachten, wat er van de vliegerij komt en ons intus schen bezig te houden met taalkundi ge bespiegelingen, waartoe het vlieg- vak wel aanleiding geeft. Dit nieuw bedrijf heeft namelijk de beteekenis verschillende gezegden gewijzigd allicht ook wel nieuwe in 't leven geroepen. „Het leven vervliegt", zei de man, die vijf uur stond te wach ten vóórdat Olieslagers de lucht in ging. Terwijl door de heele wereld heen stoutmoedige koreLs met hun vlieg- instrument van den grond trachten te komen en bij die gelegenheid uit bundig worden toegejuicht, heeft het geen zin, dat in het dagelijksch spraakgebruik de woorden „och, vlieg op I" als een verwens ching wor den beschouwd. Evenmin kan nog langer geduid worden, dat iemand, aan wien gevraagd wordt, hoe het met de eene of andere onderneming staaf, daarop ten antwoord p- „dat hangt nqg heelcmaal in tie lucht", alsof hij zeggen wil„er zal waarschijnlijk niet van komen." Neen, dan komt het beter uit, wan neer de penningmeester vau oen vlieg- comïte, nadat hij den vliegenier zijn salaris heeft uitbetaald, droevig stu rende op de leege kas, do verzuch ting slaakt „alles is vervlogen". Maar de uitdrukking, die ik binnen tweemaal vier-en-twlntig uur -zou willen afgeschaft hebben, ish ij ziet ze vliegen!, waarbij do spreker dan veelbeteekenend met zijn vinger tegen zijn voorhoofd likt, welke uitdrukking en gebaar te za- men als een beleedignig voor de vliegsport moeien worden beschouwd. Ook wordt het tijd, dat wanneer een kind wordt bestraft, omdat liet zoo laat van school thuis komt, het niet meer knorrig ten antwoord geeft ik kan niet vliegen, op een manier, alsof vliegen alleen van de vogels te verwachten Ls. En wanneer in het drama de gravin tot haren getrouwen Jean zegt„spoed u on middellijk naar de stad, mijn leven en dat van mijn innig geliefde kin deren hangt er van afdan zal Jean met zijn antwoord „ik vlieg er heen, mevrouw de gravin", aanlei ding tot misverstand geven. In elk geval, al weten we nu nóg altijd niet met zekerheid, of er al dan niet gevlogen xal worden, de tijd vliegt en we zullen wel gauw weten, of we Olieslagers of Archer kunnen verwachten. Moge onze hoop niet in rook vervliegen 1 FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5