NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Onze Telefoonnummers. 28© Jaargang. No. 8368 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 4 OCTOBER ÏDIO A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: PER DRIE MAANDEN: ^an re£e's 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem120 Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der «R/TS-AAbonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland(5g/ iCT JÈty, i$8j J3b 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant oSSkdzTdT|sM,'vo'or'Ha'ariem 037H Redacöe Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Ter vereenvoudiging en be spoediging verzoeken wij be leefd, advertentiën en abonnemen ten op te geven aan onze Admi nistratie, telefoonnummer 724; berichten en andere mede- deelingen, den redactioneelen inhoud der courant betreffende, aan de Redactie, telefoonnum mer 600; drukwerkorders of prijsaan vragen daaromtrent aan den chef der drukkerij, telefoon nummer 122. AGENDA WOENSDAG 5 OCTOBER. Brongebouw: Concert Haarlemsch Muziekkorps, 8 uur. De Kroon: le Liederen avond Ge rard Zalsman, 8 uur. Velsen: Gemeenteraadsvergadering 1 uur. OM ONS KEEN No. 1217. Overdekte Zweminrichting. Wij Nederlanders, die gewoon zijn ons zelf uit te schelden en ons volks karakter met tal van fouten en ver keerdheden te belasten, terwijl Engel- schen, Duiischers, Franschen zich en hun natie om hun deugden prijzen, wij zijn licht geneigd ons van afkeer van nieuwigheden te betichten. Ik wil die beschuldiging niet tegenspreken, wanneer ze maar kilometers ver over cle grenzen wordt uitgebreid, omdat naar ik me voorstel datzelfde verzet ook in andere landen bestaat Een al gemeen mcnscbelijke eigenschap is het, wil ik beweren, voortvloeiende uit ons gebrek aan energie, om ons niet te willen verplaatsen in een nieuwe gedachte. Veel dat voor behoudend heid doorgaat is, om het maar rond uit te zeggen, niets anders dan ge makzucht. Daarom heeft ook het denkbeeld van 'den heer Graichen, om in Haarlem een overdekte bad- en zweminrichting te bouwen, bij de groote meerderheid van de menschen in den beginne niet veel anders dan spot en hoon teweeg gebracht. Wat wou de man Een overdekte bad- en zweminrichting in een plaat? als Haarlem zou immers nooit kuunen bestaan, de abonne mentskaarten zouden te duur moeten wezen, do kosten dus niet gedekt wor den en bovendien bijwijze van klap op al deze vuurpijlen de menschen, die in de termen vallen om er van gebruik te maken, hebben immers meestal zelf een badkamer thuis ilet pleit voor den heer Graichen, dat hij zich door dezen stormloop niet heeft laten ontmoedigen. Hij is, dit bedoel ik oprechtelijk als een compli ment, hij is taai, hoe taai wel we ten de mensehen, die tot het welslagen van zijn plan maar iets konden bij dragen. Ik waait niet te tellen, hoeveel bezoeken hij maakte (meer dan op het geschreven, vertrouwt hij op het gesproken woord} en hij zelf zal het niet kunnen begrooten, maar zooveel is zeker, dat hij daarmee de gedachte overdekt zwembad bij velen In de hersens heeft gehamerd. Zooals een vreemd woord aanvankelijk de .verbazing en den lachlust opwekt, maar naderhand als de natuurlijk ste uitdrukking van de wereld be schouwd wordt, zoo roept ook dit nieuwe denkbeeld bij het publiek geen spottende verwondering meer wak ker. De vraag is veeleer zal het er komen? Zal da Raad er den onmis- baren steun van de gemeente aan willen geven Mij dunkt, dat de groote beteekenis van de inrichting niet zal liggen in de gelegenheid tot baden. Dat kan, ook in den winter, op verschillende plaatsen gebeuren bij eenigszins ver mogende particulieren thuis en voor hen, die geen eigen badkamer bezit ten, in de badhuizen, die hunne deu ren zoo W'"d mogelijk voor de liefheb bers openzetten. Neen, het zwaarte punt ligt in de gelegenheid tot zwem men. De koelbloedigst© (of moet ik iu dit geval zeggen de warmbloedigste emmer houdt het in de onoverdek te zweminrichting niet langer dan an Mei tot October uitvóór en na dien tijd klimt de temperatuur niet hooger dan 55, 56 graden, wat rillerig is. Zeven maanden van de twaalf wordt er dus niet gezwommen, behal ve door den enkele, die de kosten en de moeite er voor over heeft, om per E. S. M. naar het overdekte zwembad in Amsterdam te gaan, maar die is dan ook een enthousiast voor de wln- ter-zwemschool geworden. Dr. Merens, zwem-enthousiast bij uitnemendheid, heeft op 14 Mei te Amsterdam een lezing over dit onder werp gehouden, waarin hij tal van goede dingen zegt, hoewel ik een op merking daarin had willen missen, deze namelijk „Meer dan de gym- „nastiek verdient het baden en zwem- „meri aanmoediging en steun van overheidswege." Ik zie niet in, wat het oplevert een goede zaak te verge lijken met een, die dan minder goed zou zijn. of het moest de tegenwerking wezen van wie voor de andere zaak - jriftig zijn gestemd. En op 't stuk van hygiëne hebben we juist samen werking zoo dringend noodig. Neen, dan lees ik liever een uiting als deze „Of denkt ge niet, dat er iets veran dert in den blooden jongen, die ang stig, voetje voor voetje het trapje van den pierenbak afdaalt, wlen de waterdruk de borst beklemt en de onderdompeling van het hoofd een zelfmoord toeschijnt en die, misschien al over enkele weken, weer of geen weer met een pootigen duiksprong te water schiet, spartelt en stoeit met zijn kornuiten en met evenveel moei te het water uit te krijgen is, als nog kort geleden er in Hoe-velen hebben niet weken en maanden de niet zeer amusante hengelles noodig, voor zij den slag „beet" hebben hoeveel durf hoort er voor velen niet toe, omvoof 't eerst den rugslag. het duiken of het springen te gaan beoefenen Neen, ik zeg zeker niet te veel, wan neer ik beweer, dat de zwemschool een kweekplaats is van moed en genwoordieheid van geest? van vol harding en zelfvertrouwen." Dr. Merens is dan ook een aanhan ger van de bekende spreuk „Was- schen is goed, baden is beter, zwem men het best." En dat genot zou de zwemmer zich het grootste gedeelte van 't jaar moeten ontzeggen Daar voor is geen enkele reden. Sport wis selt met de seizoenende voetballer van 's winters is de cricketer van 's zomers, voor den zwemmer is al leen noodig, dat hij water vindt van een niet al te onaangename tempera tuur. Daarin kan de overdekte zw inrichting voorzien, al behoeven we heusch niet te vreezen, dat door al te groote „lauwheid" het prikkelende, het opwekkende van 't zwemmen ver loren zou gaan. Een warm bad mag zo niet zijn, dat kan de Haarlemmer altijd wel in de Badhuisstraat of in een van de badhuizen van 't Witte Kr uis vinden. Heel haastig gaat de goede zaak weliswaar niet vooruit. Ik denk, dat de heer Graichen af en toe dezelfde gewaarvvordiug bij zich heeft voelen opkomen, als de man, die een heel zware vracht moet omhoog duwen bij een heel hooge brug, terwijl niemand een handje helpt. Niemand? Neen, ik mag niet onbillijk worden. Hij heeft financieels medewerking gevonden bij verschillende personen, wat des to meer te waardeeren valt, omdat het er niet naar uitziet, of de overdekte zweminrichting ooit een financieel schitterende onderneming kan wor den. Een bescheiden rente is wel het meeste, wat de geldgevers zullen ver wachten. Ik wil hun daarvoor hier een woord van hulde brengen, omdat zij aldus een goede zaak mogelijk zul len helpen maken. Intusschen ligt het voor de hand, dat zij daartegenover dan ook wat spoed gemaakt wenschen te zien. De Raadscommissie, die benoemd is om er rapport over uit te brengen, is niet en gelukkige periode verkozen, na melijk bij den ingang van den zo mer, het tijdstip, waarop den mensch de voeten kriebelen, om op stap te gaan. In die dagen is T bezwaarlijk, zelfs een vergadering van drie men schen bijeen te krijgen, maar naar Ik met genoegen hoorde, is de Commis sie nu met haar taak druk bezig, zoo dat we zeker wel binnenkort haar rapport kunnen verwachten. Als we aannemen, dat het er half November wezen zal, dan moet aan den Raad, weinig vermaard om zijn snelheid ln het arbeiden, wel een maand of vier, vijf geschonken worden. Zoo wordt het 1 April en blijven nog vijf of zes maanden over voor bouw en voorbe reiding, wat zeker niet te veel zal blij kon te wezen. Maar komt de Com missie dit jaar niet meer met haar rapport, dan zal er in geen geval een overdekte zwemschool zijn in den win ter 1911—12. Van deze Commissie blijven we dus het beste, dat wil zeggen veel spoed verwachten, ln 't belang van de zwemsport, die tien-, twintig-, vijftig maal zooveel beoefend verdient te worden als tegenwoordig gebeurt En waarom Het jaarboekje van de zwemvereeniging Het IJ geeft daar dit ware antwoord op „Zwemmen geeft kracht, geeft opge wektheid, geeft zelfvertrouwen; zwem men behoedt tegen verdrinken, be hoedt tegen ziekten, behoedt tegen ver veling zwemmen weert alcoholver- bruik, weert nicotinemisbruik, weert muffe denkbeelden. Zwemmen is een hefboom tot krachtig- en weerbaarma- king van een volk." J. C. P. Stadsnieuws Werkloosheid te Haarlem. Naar aanleiding van een verzoek der Staatscommissie over de werk loosheid Ls ook te Haarlem een on derzoek ingesteld naar den omvang en den aard der werkloosheid gedu rende de jaren 19051910. Zooals men weet is dit onderzoek zooveel mogelijk voor elk vak aan een afzon derlijke commissie opgedragen. De eerst voorgenomen telling aan huis kon met gehouden worden, omdat de Staatscommissie daarvoor geen sub sidie kon geven. De algemeene leiding van het on derzoek stond in handen van een co mité bestaande uit de heeren: Mr. Job. Enschedé, voorzitter der Kamer van Koophandel; T. G. C. Hooy, v sitter van den Christ. Besturenbond; L. J. C. Poppe, voorzitter Haar lemsch Arbeid ere-Secretariaat; M. Ommeren, voorzitter van de patroons vereeniging van metselaars, timmer lieden, aannemers, enz.; C. Sorgdra- ger, directeur der gem. Arbeidsbeurs. Het resultaat van het onderzoek is in een uitvoerig rapport neorgeüegd. We ontleenen daaraan: Schoenmaker ij: Voortdurend is er te weinig werk voor den schoen maker; oorzaak: de vooruitgang van het machinale confectievak, w door het maatwerk hoogst zed den voorkomt. Ter verbetering wordt 0 aanbevolen: goede organisatie en bo lero vakopleiding. Stalhoudersbedrijf: groote stalhouderijen Hebben winter en zomer vast personeel in dienst. Een hunner, de pachter der rijtuig standplaatsen aan 't station heeft zo mers meer personeel aan 't werk dan 's winters. Voor 15 jaar bestond te Haarlem een werkloosheid, sinds dl en le het bedrijf veel gelijkmatiger geworden, wat bevorderd la door do ontwikkeling van het tramnet om Haarlem. Tabakdbewerkexflbe drijf: De laatste 15 of 16 jaar is geen pe riodieke werkloosheid, voorgekomen, omtrent de niet periodieke werkloos heid zijn geen bijzonderheden bekend. Electrische tram- en spoorwegmaatschappij: Jaoxlijksche periodieke werkloosheid komt niet voor, wel heeft de maat schappij zomers eenige tijddijke werkkrachten en z.g. Zondagsche conducteurs^ Waschindustrie: Hier komt een werkloosheid voor. Bakkersbedrijf: Geen werk loosheid. Tuinbouw- en bollenbe d r Ij f: Geen noemenswaardige werk loosheid. hoogstens eenige losse ar beiders die bij aanhoudenden vorst eenigen tijd zonder werk komen. Z u i v e 1 b e d r ij f: Geen werk loosheid. Ateliers voor gemaakte witte go eM eren: Geen werk loosheid. HeerenkUediermakerij: De omvang der periodieke werkloos- is ongeveer 10 weken in het Jaar. De hulsindustrie werkt nadee- üg op de werkloosheid en ddent vol gens het rapport plaats te maken voor ateliers of wettig gecontroleer de huisindustrie. Ook 1b er gebrek aan vakopleiding en vakscholen. Kleedinglndustrie: Perio dieke werkloosheid komt voor in den zomer en ln den winter en duurt soms telkens 8 10 weken. In 1908 was ze het grootst en omvatte 175 van de 300 arbeidens. Ook niet jaar- li jksche periodieke werkloosheid kwam voor. Ais oorzaken worden genoemd eel- zoen, verder te veel invoering van confectie en invloed van en steunen op vrouwenarbeid. Ter verbetering wordt aanbevolen: afschaffing van huisindustrie en wettelijke bepalin gen van arbeidsduur. Typografen: Alleen jaariijjt- sche periodieke werkloosheid in de er maanden (JuniOctober) verband met maatschappelijke woon ten. Door opheffing van eenige drukkerijen en de algemeene malaise was de werkloosheid in de laatste ja ren grooter dan vroeger. indersbedrijf: Geen werk loosheid, wel is er slapte ln het be drijf, en dan is de binder niet in staat om door overwerk zijn over 1 algemeen laag loon eenigszins te ver- hoogen. Loodgieters en sinkwer- kers: Geen werkloosheid. Metaalnijverheid: 't Aan tal arbeiders in deze nijverheid schommelt met 10 Onder burger smeden komt alleen niet-jaariijksche periodieke werkloosheid voor en wel voortdurend. Ongeveer 10 op de 100 arbeiders werden daardoor getroffen, gemiddeld 3 weken. Ter verbetering wordt aanbevolen: Verkorting van arbeidsduur en tegengaan van gere geld overwerk. Vervaardiging van 6poar- wegmateria&l, machines, enz.: Geen werkloosheid. Op één fa briek veroorzaakt 't uitblijven van orders een soms tijdelijke slapte. Scheepsbouw: In dit vak komt in liet algemeen alleen een niet-jaarlijksche werkloosheid voor, evenwel met voortdurend. Rijtuig- en wagenmake rij en: Geen werkloosheid, wei in den winter regelmatige terugkeeren- de slappe tijden. Houtkooperijen en f ahrie- kenvan machinale hout bewerking: Alleen jaarlijkse!» periodieke werkloosheid en wel van December tot Maart, waardoor mee losse arbeiders getroffen worden. Goud- en zilversmede Van bepaalde werkloosheid is nim mer sprake geweest. Meubelmakers: Alleen niet- jaarlijksche periodieke werkloosheid, maar niet voortdurend. Tijdens de werkloosheid wordt de productie in gekrompen, b.v. door 1 of 2 uur kor ter per dog te werken; een patroon laat dan om de andere week wer ken.. Behangers en stoffeer ders: Alleen jaarlijks periodieke werkloosheid en wel na den schoon maaktijd in voor- en najaar en in de vacanties, als de families uitstedlg zijn. Dan wordt Ln de winkels de werktijd ingekrompen. Schilders: Jaarlijkse!» en niet jaarlijkse!» werkloosheid. De werk loosheid lieeft Ln de laatste 10 jaar gemiddeld van 100 tot 150 arbeiders getroffen van 10 tot 16 weken werk loosheid (gemiddeld 13). Gedurende 't winterseizoen werd de werktijd van 10 op 6 1/2 uur per dag gebracht. Niet periodieke werkloosheid kwam in de laatste jaren voor ten gevolge van de crisis in de bouwbedrijven. Verschillende oorzaken der werk loosheid worden genoemd, vooral de seizoenarbeid, huisindustrie, het in- dienst-houden van een halfwas in plaats van een volslagen gehuwd ar beider. Timmerlieden: Hier heeft men zoowel jaarlijkse!» als niet-jaar- lijksci» periodieke werkloosheid. De eerste komt voor in 't begin van den zomer, vooral in de maanden Juli en Augustus en in den winter; bij strengen en langdurigen vorst. In den winter van 1906/7 waren 350 tim merlieden aan het werk, maar 200 bleven gemiddeld 6 weken werkloos. In den winter van 1907—08 waren deze cijfers 425, 135 en ook weer 6. Andere jaren waren de cijfers lager, in den winter 1908—09 o.a 525, 75 en 5, in den zomer van 1909: 550, 50 en 2. Onder de oorzaken wordt ook nog genoemd: crisis in het geheel e be drijfsleven, een tijdelijk te groote loe- stroomlng van werkkrachten, het op komen van nieuwe bedrijven en na 1907 den invloed van wette lijke regelingen, bouwverordeningen, enz. De stoomti mm er fabrieken trek ken in den laatsten tijd ook veel par ticulier werk tot zich, 't maken van deuren, kozijnen, enz. Als middelen, om de werkloosheid tegen te gaan, worden genoemd: le. afschaffing van het privaat be zat (hoewel hierbij tevens de meening werd uitgesproken, dat de op van dit vraagstuk verre van gemak kelijk zal zijn); 2e. Verkorting van arbeidsduur. 3e. Afschaffing van stukwerk. 4e. Betere regeling van het leer lingwezen. 5e. Mildere toepassing der plaatse lijke verordeningen en in verband daarmee vluggere behandeling der bouwaanvragen. Opperlieden: Jaarlijkse!» niet jaaxlijksche werkloosheid. De jaarlijkse!» periodieke werkloosheid is het omvangrijkst geweeet in 1907 toen er op een aantal van 148 werk lieden 32 werkloozen waren. Voegers: Alleen een jaarlijkse!» werkloosheid in de wintermaanden. In 1906 wdren naar schatting 16 op een aantal van 20 arbeiders werkloos gemiddeld 7 weken. De mindere schen die aan *t vak gesteld worden 1»vordert de werkloosheid. Grondwerk ers: Een jaar lijkse!» en niet-jaarlijksche werk loosheid, die niet van elkaar te on derecheiden zijn, vooral in de vorst- maanden. Metselaars: Ook hier vindt en periodieke en niet jaarlijkecbe werkloosheid. De eerste komt voor in de vorstmaanden en was het omvang rijkst in 1907—1908, toen het grootst aantal werkloozen 72 op 143 arbei ders bedroeg. Niet periodieke werkloosheid komt geregeld voort. Eindconclusie: De rappor teur de heer J. Gerritsz concludeert teu slotte: Duidelijk blijkt wel, dat de werkloosheid voorkomt onder de los se werklieden en de bouwvakarbei ders. Niet alleen wat hei aantal be treft, maar ook wat den duur der werkloosheid aangaat, is de werk loosheid voor hen 't zwaarst. Overleden. De 64-jarige Simon Tesselaar, die verleden week op de Turfmarkt van een hooiwagen viel, is aan de gevol gen van den val overleden. Uit de Groote Houtstr aat. Den 17-jarigen A. van D., uit de Oxarijeboomstraat, dacht het gister avond niet onvermakelijk, om, dron ken als hij was. in de Groote Hout straat de orde te verstoren. De politie was van andere meening en nam hot lastige heerschap mede naar de Smedestraat. Daar ls de jongen ontnuchterd en toen verbaliseerd. STUKKEN VAN DEN RAAD. De nieuwe tarieven voor de Eiectricltelt Naar reeds geruimen tijd geleden door Wethouder Hulswit is meege deeld, werd op de gemeen te-buren ux een lager tarief voor de levering van den electrischen stroom bewerkt. Dit is thans, in ontwerp, verschenen. Als reden van de verlaging wordt genoemd, dat het machine-vermogen in de Centrale dan beter cn meer economisch wordt belast. B. en W. rekenen op een grooieren afzet van ©loctriciteit. ook wegens de in andere plaatsen van -reliiken aard als Haarlem bereikte uitkomsten. Met den tegenwooröigea omzet zoo, werd het nieuwe tarief ingevoerd, een erties aan inkomsten het gevolg zi n. Gaan» hadden B. en W. ook bet tarief B electriciieit voor bev.o.-g- ?n andere doek-inden, waailaj het dubbele tarief voor dog en avondgebruik wordt gehandhaafd tot nog eenvoudiger vorm .terugge bracht, doch „bezwaren van overwe genden aard'' hebben B. en W. ct van teruggehouden meer ingrijpende ver anderingen voor te stellen. Dit is zeker jammer voor de elcc- triciteit voor beweegkracht-gebrui kers, die door een enkel tarief zeer gebaat zouden zijn. Welke „bezwaren van overwegen den aard" de invoering daarvan ver hinderen, blijkt niet, daar B. en NV. de bezwaren met noemen. Uit een billijkheidsoogpunt verkla ren B. en \Y. zich bereia de reeds ge sloten contracten-voor-langen-tijd to herzien. Om het nieuw ontworpen tarief ie kunnen vergelijken met het bestaan de, doen we hier eerst meedeeiiug van de huidige regeling. HEI BESTAANDE TARIEF luidt Wie een jaar-abonnement neemt voor ©en bepaald aantal branduren betaalt voor 5(10 branduren 28 cents per K U 750 25 1U00 22 1250 19 1500 161/2 1750 15 2000 14 2500 121/2 3000 11 1/2 Wie een dubbel-taricfmeter d et plaatsen, betaalt gedurende de avond uren tot half 10 I 0.35 per K W U. Voor het overig© deel van dei; dag betaalt men voor de eerste 2500 K NV U /0.10 per K NV U. voor de tweede 2500 K NV U 0.09, voor de derde 0.08 en voor dc volgende f 0-07 per K W U. HET NIEUWE TARIEF is als volgt ontworpen A Voor verlichting en andere doel einden (volgens aanwijzing van den enkel-tariefmeter). Voor de eersio 2500 K W U ƒ0.20 per K NV U, voor de tweede 2500 K NV U 0 18 por K NV U en do volgende K VN' U 0.16. B Voor beweegkracht en andere doel&inden, behalve verlichting vol gens aanwijzing van den dubbel-ta- riefmeter) ln de avonduren tot hall 10 in de maanden September tot en met April iu dc bestaande rege ling gedurende alle maanden 18 cent per K NV U (zonder rabat). Gedurende de overige oren voor >ia eerste 2500 K NV U /0 10 per K NV U. voor de tweede 2500 K NV U f 0.09, voor de derde 2500 K NV U 0.08 en voor de volgende K NV U 0 07. Het minste gebruik is f 15. De elek triciteit, gebruikt door toestellen indi rect dienende voor verlichting of door eon of meer motoren met een gezamenlijke aansluitingswaarde kleiner dan 150 Watt. wordt berekend volgens tarief A. De electriciteit gebruikt door de verlichtingstoestellen ten dienste san chemische doeleinden, wordt bere kend volgens tarief B. Voor elektrici teitsgebruik boven 8090 K NV U kun nen B. on W. bijzondere overeenkom sten aangaan DE METERHUUR. Volgens de bestaande tarieven be- taalt mén per maand voor ©eu enkel- tariefmoter voor 1, 2. 4, 6. 13 en 20 K NV onder scheidenlijk 1, 1,25, f 1.50. f 1.75, 2 en 2.50. Volgens de nieuwe tarieven voor 1, 2, 3, 4, 6. 8, 13, 20 en 30 K NV 0.40, 0 60, 0.80, 1.25, 1.50, 1.75. f 2, 2.25 011 2.50. De dnbbeltariefmeter blijft 0.50 per maand meer kosten dan de enkel- tariefmeter. Jongen zoek. liet 14-jarige zoontje van H. K. is gisterechtend om half 9 uit de woning in de Lang© Heerenstraat wegge gaan en er nog niet weergekeerd. D© politic zoekt den knaap.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1