NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. Efo. 8368 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 4 OCTOBER 1910 B HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D VERTENTIËNÏ PER drie maanden. ^an regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Voor Haarlem J 1A} jfogpfe&g'a Haarlem van 1—5 regels/l.—, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) !'?9 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1.85 fêVg- W?%iiPf3 ^313 30 Cts. voor 3 plaatsingen 1 contant b Afzonderlijke nummers0.02M M gr n j Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem031X 4 Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per posi ,0.45 Intercommonaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Costfer. Directeur i. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad Is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Teiephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. Buitenlandsch Overzicht DE TOESTAND IN SPANJE. De reeds geruimen tijd van tevoren aangekondigde prolestbetoogingen te gen de politiek der re gee ring hebben, zooals we gisteren al in het kort. meldden, Zondag in tal van steden van Spanje plaats gehad. Te Madrid, waar de talrijke betoo gers zich na een kerkdienst, in op tocht naar het gemeentehuis begaven, is het tusschen hen en een troep jon ge republikeinen tot een hevige bot sing gekomen. Er werd in de straten slag geleverd de republikeinen zon gen de Marseillaise in antwoord op de godsdienstige zangen der betoo- gers. Gendarmen en politie hebben de menigte uiteengejaagd, waarbij van de sabel gebruik werd gemaakt. Een zelfde tooneel heeft zich voor gedaan te Valencia en te Saragossa. Te Valencia is ook van revolvers ge bruik gemaakt, waardoor enkele per sonen gewond werden. Er zijn ver schillende menschen in hechtenis ge nomen. De monster-belooging te St. Sebas- tiaan, waar wel 30.000 personen aan deel namen, is rustiger verloopen. Onder de betoogers waren 14 gron den van Spanje, do afgevaardigden naar de Cortes en de senatoren uit de provincie Guipuzcoa, 95 vertegen woordigers uit die provincie in plaat selijke raden. 85 gemeenteraadsleden en tal van geestelijken. Do betoogers hebben de orde volkomen gehand haafd. In de stad waren van veel huizen de vlaggen uitgestoken. Aan den gouverneur der proviucie Is een manifest aangeboden, waarin verzet wordt aangeteekend tegen de anti- Iiatliolieke maatregelen der regee ring, in het bijzonder legen die be treffende de geestelijke vereenigingeu en de neutrale school. Op een der pleinen zijn de betoogers toegespro ken. De woordvoerders trokken hef tig tegen de regeering te velde. Zij eindigden met den uitroep leve de godsdienst, leve Guipuzcoa, leve het katholieke Spanje, leve de paus. De betoogers hebben den rode- naars geestdriftig toegejuicht. SPANJE EN MAROKKO. El Mokri, de gevolmachtigde gezant van den Sultan, is met groot ceremo nieel door koning Alfonso ontvangen, en heeft dezen het verlangen van zijn heer medegedeeld, de betrekkingen tusschen Marokko en Spanje zoo vriendschappelijk mogelijk te doen zijn. De gezant gaf verder uitdruk king aan het vertrouwen van den Sultan, dat Spanje de handhaving wenschte van de onafhankelijkheid van het Marokkaansche keizerrijk. De koning antwoordde, dat hij dit verlangen volkomen deelde, aange zien Spanje, evenzeer ais de andere mogendheden, die de acte van Alge- ciras onderteekend hebben, instemt met de beginselen, door de conferen tie vastgelegd. enaardig is, dat nog niets ge wordt over de oorlogsschatting, die Spanje van Marokko vordert, en waarvoor El Mokri juist naar Spanje gekomen is. Misschien heeft men over en weer eerst een beetje willen vleien, om thans, bij deze goede ver standhouding, over de minder aange name zaken te gaan handelen. UIT DE DU1TSCHE POLITIEK. De nationaal-liberale partij heeft een vergadering gehouden, die voor al belangrijk is door de rede van den leider Basserman. FEUILLETON Jarigen tijd. Novelle van MATTHIAS BLANK, 1) I. Dat Is onmogelijk. Mevrouw Dora Hohlfeld zette haar theekopje daarbij zoo heftig neder, dat het fijne porceloin rinkelde. Op haar smal, geelbleek gelaat met voor uitstekende jukbeenderen was een licht blosje gekomen. Onder do lange, donkere oogwimpers schitterden groo te, zwarte oogen. Daarbij lag het dich te, kastanjebruine haar in zijn volbeid als een kroon op haar fijn gelaat, dat in haai- handen rustte. Een prachtige hond met zijde achtig, wit vel lag aan do voeten van zijn meesteres. Haar voeten, die onder het lange kleed, dat in het licht der lamp glin sterde met metalen glans, als verbor gen waren, rustten op een violetkleu rig voetbankje. Onnioyelijk Lieve Dora, wij moeten ons afwennen om zulke betee- kenis^-olle woorden zoo lichtzinnig te gebruiken", was het antwoord. En ik ie® het nogmaals 1 Onmo- „De nationaal-liberalen zoo zei Basserman zijn bereid, hun geschil met de conservatieven te beslechten, onder voorwaarde, dat het liberalis me zijn rechtmatig aandeel In de wet geving en het bestuur des rijks krijgt. Met het centrum blijft de nationaal- liberale partij geen samengaan mo gelijk achten." Algemeen werd de politiek van den leider goedgekeurd. DE ENGELSCHE MARINE-ZAKEN zijn weer eens ter sprake gekomen naar aanleiding van de verontrusten de brieven van Lord Beresford. Z n lordschap heeft voor de zooveelste maal het ministerie aangemaand, om toch vooral veel geld aan de vloot te besteden, opdat Engeland den con- currentie-strijd met andere landen kan volhouden en ter.zee oppermach tig blijft. De eerste minister heeft den Lord van antwoord gediend en hem laten weten „Ik behoef u stellig niet te verzeke ren, dat de regeering diep doordron gen is van het buitengewoon groote belang van do handhaving onzer op permacht ter zee en dat zij niet zal aarzelen, aan hel parlement de maat regelen voor te stellen, die voor dat doel noodig zullen blijken te zijn." Of de Lord nu zal zwijgen We gelooven niet, dat hij nu geheel gerustgesteld zal zijn, want.... daar voor toonde hij zich te bang en te wantrouwend. Misschien dat het mee- rendeel der Engelsche burgers er evenwel anders over denkt 1 We leven nog altijd in de dagen der VORSTELIJKE BEZOEKEN. De koning en de koningin der Bel gen zijn gisterenavond te Ween en aangjekomon. j Zij werden ontvangen door den keizer en do aartshertogen en door hot publiek hartelijk toegejuicht. IN DEN BALKAN is het nog niet volkomen rustig. Af en toe komen van zulke kleine be richten, die op zichzelf niefi veel be duiden, maar die er toch duidelijk op wijzen, dat de verhoudingen daar nog altijd gespannen zijn. Nu wordt weer gemeld, dat de Turksche regeering tegen Montenegro een protest richtte, over het wisselen van geweerschoten aan de gren3, door Montenegrijnen op de Turksche troepen, welk vuren liefst zes uur duurde. Acht Mohammedanen en drie Turksche soldaten zijn daarbij zwaai', een groot aantal andere licht gewond. Ook hebben er ONGEREGELDHEDEN IN BOHEME plaats gehad. Deze ontstonden naar aanleiding van de duurte der levens middelen. Te Kladino werden bij de onlusten 50 personen gewond. Het is er dus nogal v-rrm toege gaan UIT HET HEMELSCHE RIJK wordt geseind, dat bij de opening van de rijksvergadering de regent verklaarde, dat dit college de mee ning van het volk vertegenwoordigt, en dat zij het, ofschoon slechts de eerste stap in de richting van een grondwet, het zinnebeeld is van de hoop op de groote toekomst van het rijk en er tevens uit blijkt, dat ook China in verband met den vooruit gang in andere deelen der wereld, de noodzakelijkheid inziet van verbete ring der toestanden 'en van de har monie tusschen de verschillende klas sen der bevolking. Zooals men weet, beeft de keizer gelijk Volkomen onmogelijk Ik weet niet of je gekheid met me wilt maken. Terwijl ze dit uitriep, greep ze met de hand in de lange, witte haren van den hond. Benno Ruttenau, de broer van me vrouw Hohlfeld, schudde het schrale hoofd met het gladgeschoren, door de zon verbrand gelaat. In zijn linker hand had hij een sigaar, op welker witgrauwe asch zijn donkere oogen rustten, alsof ze peinzend uit den "fij nen rook, die als een blauwachtige draad te voorschijn kwam, de gedach ten zochten. De rechtermouw van zijn nieuwmodischen rok, die den elegan- ten tailleur- verried, hing van den el leboog af slap naar beneden. Den rechterarm had hij verloren. Ik scherts nooit, gaf hij daarop ten antwoord met zijn moede, bedacht zame stem. waaruit steeds een klank was op te merken, die naar spotternij zweemde. Ik hield het niet voor nood zakelijk verder op je besliste uit spraak, dat het onmogelijk is, in te gaan. Wanneer ik me niet vergis, is Karl reeds meerderjarig. Hij is twee en twintig. Dat dacht ik al. Laten we nu de feiten nog eens nagaan. Ik leefde rustig op mijn land goed en had daarbij geen andere zor gen, dan mij een weinig over mijn pachters en ettelijke paardenhande- zijn onderdanen blij gemaakt mot de verzekering, dat in.... 1915 een grond wet komt. Nog minstens 5 jaar moe ten de Chineezen geduld hebben, en zich voorbereiden en ontwikkelen voor de groote dingen, die dan komen zullen. Wat er precies zal komen in DE POLITIEK VAN 'T VEREENIGD ZUID-AFRIKA is nog niet zeker. Nu wordt weer ge seind, dat Botha ongesteld is. De pre mier lieeft een keelontsteking en moet hei bed houden, zoodat de re- geeringszaken daar natuurlijk door vertraagd worden. In de laatste dagen is evenwel de hoop herleefd, dat Botha eerste-ininis ter blijft en het ministerie slechts een geringe wijziging zal ondergaan. STAKINGEN EN UITSLUITINGEN trekken in deze dagen bijzonder de aandacht. De pogingen, om in de Duitsche scheepsbouwn ij verheid beide partijen tot elkander te brengen, zijn vruchte loos gebleven. De uitsluiting van on geveer oen half millioen metaalbe werkers is dus hoogst waarschijn lijk. Ook zijn de pogingen, om het ge schil in de Engelsche katoennijver heid bij te leggen, mislukt, doordat de fabrikanten de voorstellen der ar beiders hebben verworpen. Door deze uitsluiting worden min stens 150.000 arbeiders getroffen. Reusachtige arbeidsconflicten 1 Te zamen worden 650.000 arbeiders uit gesloten, dat wil zeggen bijna even zooveel huisgezinnen zijn zonder de gewone inkomsten. Het getal wou wen en kinderen, die mede onder de uitsluitingen lijden, nadert dan ook wellicht de 2 millioen. Bovendien heeft zoo'n uitsluiting indirecte gevolgen, want ook de klei ne winkelstand heeft er veel schade door. Het is te hopen, dat de pogin gen om tot overeenstemming te ko men, na de mislukkingen nog niet op gegeven zullen worden, rnaar inte gendeel krachtiger voortgezet. Stadsnieuws Op de voordracht. Voor leeraar in de aardrijkskunde aan het Erasmiaansch gymnasium te Rotterdam worden aanbevolen: le. de heer M. Zoldenrust te Helmond, 2e. de heer dr. C. F. Haje te Haar lem, de laatste voorloopig voor den tijd van één jaar. Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben het Toorreclit vragen op verschillend gebied, mils voor beantwoording vatbaar, iu te renden bij do Redactie van Haarlem's Dagblad, Groota Houtstraat 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven on zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, dio niet volledig naam en vroonplaats van den inzender vermelden vrordt geen aandacht geschonken, VRAAG. Hoe is in den zomer bontwerk het best te bewaren, en hoe is mot daaruit te verdrijven? ANTWOORD. Het bontwerk op geregelde tijden flink uitkloppen en luchten. VRAAG. Hoe kan ik echtschei ding verkrijgen van mijn man, die is weggeloopcn ANTWOORD. Wend u tot een advocaat, of wanneer u onvermogend laars te ergeren. Toen kwam je tele gram. Zeer kort. Daaraan heb ik je direct herkend. Je had woorden wil len spareu. Dat is je zeer goed ge lukt, daardoor was mij de inhoud zooveel te onduidelijker geworden. „Kom, aanwezigheid dadelijk drin gend noodzakelijk". Ik kon daaruit alles opmaken alles was naar deze korte mcdedeeling mogelijk. Maar ik was steeds tegenover do dames ga lant en had geen reden om tegenover mijn zuster anders te zijn. Hier ben ik Je hebt me verteld Karl wil trou wen. Je hebt zijn plan onmogelijk ge noemd. Wanneer Karl werkelijk ver liefd is, dan zal hij in 't geheel niet naar do gronden, waarop je „onmo gelijk" berust, willen luisteren. Dat is het juistEn daarom heb Ik je getelegrafeerd 1 Dat was zeer lief. Maar vertel me eens. Het geval begint nu interessant te worden. Waarom ben je eigenlijk tegen zijn voorgenomen huwelijk Omdat zij tien jaar ouder is. Min stens Betrriju je? Mevrouw Hohlfeld's broeder knikte. Dan is zijn uitverkorene twee en dertig jaar oud ze zou ook vijf en dertig kunnen zijn» Zoo is het. Heeft hij zijn aanzoek reeds ge daan Tot nu toe nog niet. Het kan zijt, tot het bureau voor consultatie, dat den eersten en den derden Vrij dag van elke maand in het Paleis van Justitie, Jansstraat, vergadert. VRAAG. Mijn broer kan een bo venhuis huren in het benedenhuis wordt evenwel bleekpoeder gemaak'. en bewaard, zoodat het boven daar naar riekt. Is dit nadeelig voor de meubelen en voor de gezondheid ANTWOORD. Bevorderlijk voor de gezondheid is het zeker niet. Om te beoordeelen, of het beslist scha delijk is, zou een deskundige den toestand zelf moeten opnemen. In zoo'n geval kan een huurder oen klacht indienen bij de Gezondheids commissie. Een bus voor deze klach ten hangt o. a. in het Stadhuis. Een sterke bleekpoederlueht zal ook wel eenigen nadeeligen invloed op som mige meubels h6bben. VRAAG. Hoeveel is het staan geld bij de gemeentelijke bank van leening te Haarlem ANTWOORD. Eén per maand. Er wordt evenwel alleen niet guldens gerekend. Voor eiken gulden, die op het beleenbriefje staat, wordt 1 cent per maand gerekend. Een pand van 8.50 eiseht dus een rente van 9 cent per maand, 18 cent per twee maan den, enz. VRAAG. Kunt u mij ook 't adres opgeven van den agent en vertegen woordiger der firma Ritte en Reizi ger, theehandelaars te Amsterdam ANTWOORD. Het eenvoudigste is, dat u aan de firma te Amsterdam schriftelijk om dit adres vraagt. VRAAG. Kunt u mij ook een mhl- del zeggen, om roest van nikkel te verwijderen ANTWOORD. Schuren is het ©enigste. Om dit te vergemakkelijken, kan-men het verroeste voorwerp eerst een poosje in petroleum leggen. CORRESPONDENTIE. X. U heeft met huisbaas en deurwaarder afgesproken, dat u drie weken na de bevalling van uw vrouw liet huis zou verlaten. Dat staat vast. Maar even vast staat, dat u dat niet gedaan heeft. Fatsoenlijke menschen komen hun afspraken na u heeft derhalve on gelijk, had het huis reeds vroeger moeten verlaien en al wat u daar nog bij aanvoert, heeft geen betee- kenis. Onze raad is derhalve kom zoo spoedig mogelijk uw belofte na en verlaat het huis. Uit de Omstreken IJMUIDEN. Wanneer een proef, die met ingang van heden in den Rijksvischafslag te IJmuiden wordt gehouden, voldoet, zal voortaan op de eerste dagen der week op twee plaatsen tegelijk afslag van visch worden gehouden. Op deze wijze hoopt men den han delaren beter gelegenheid te kunnen bieden om hun zendingen voor de meest geschikte treinen België en Duitschland tijdig in gereedheid te brengen. (HfakL) Binnenland 3 OCTOBER TE LEIDEN. Met blijde opgewektheid, zooals elk jaar, herdacht men gisteren weer echter iederen dag gebeuren. En dan zal ik je nog meer zeggen. Hij bemint Marga Sommersdorff. Marga Sommersdorff Eerst had Benno Ruttenau den naam verschrikt uitgeroepen. Daarna was hij opgestaan om de kamer op en neer te loopen. waarbij hij den naam nog eenige keoren herhaalde, maar niet meer met harde stem, doch op weeken, droomerigen toon. Hij was voor zijn zuster blijven staan, keek naar bet overgebleven gedeelte van zijn rechterarm en zeide: Dat is reeds lang geleden. Mar ga Sommersdorff Je hebt gelijk I Ze moet vier en dertig jaar oud zijn. Ik wist het immers, zeide me vrouw Hohlfeld. Je zult thans beter begrijpen, waarom ik nooit zal toe staan, dat hij deze kokette vrouw een aanzoek doet. Je moet hem je geschie denis vertel]en, je moet hem zeggen, hoe je je arm verloren hebt en voor wie je dien hebt opgeofferd. Dan zal hij verstandig worden Beimo Ruttenau streek zich met do linkerhand over het voorhoofd, alsof hij de gedachten, die met dezen naam waren gekomen, wilde wegwisschen. Toen vroeg hij Weet je of zij hem bemint Ze heeft geen vermogen meer. Karl heeft daarentegen een rente van honderd vijftig duizend gulden. Kun je je in Marga Sommersdorff den dag, waarop eenmaal na een lang en bang beleg Leidens veste werd ont zet. Honderden zangers hadden zich in den tuin tegenover het Van der Werfs- park, verzameld en brachten, bege leid door het Le:dsche Muziekkorps, liederen ten gehoore. In de Waag was men bezig met de uitdeeling van brood en haring, waar van een ruim gebruik wordt gemaakt. Niet minder dan 3978 vrouwen, een aantal grooter dan ooit te voren, had den zich voor deze bedeeling aange meld. In de Jongensschool aan de Aal markt had de tractatie plaats van meer dan 3600 mannen aan wie de tradilibneele tabak, pijpen, bier of koffie werd uitgedeeld. De 3-Oclober-vereeniging pleegt steeds aan de burgemeesters der stad het eerevoorzitterschap aan ie bieden en ook' jhr. De Gijselaar wilde dit eerevoorzitterschap gaarne aanvaar den. Het bestuur meende nu. dat deze aanbieding ©enigszins plechtig moest plaats hebben en zoo werd het hem in de groote Stadszaal waarin verte genwoordigers van een dertigtal Leid- scho vereenigingeu met hun banieren aanwezig waren bij monde van den voorzitter der 3-October-vereeniging aangeboden. Hierna gingen de vereenigingen met ontrolde banieren, voorafgegaan door het Leidsch Muziekkorps, en het bestuur der 3-October-vereeniging in optocht naar het Schuttersveld, waar verschillende volksspelen werden ge houden. DE SPAANSCHE SCHATGRAVER. We lezen in de „Tel." De Spaansche schatgraver leeft nog en probeert, bij lange pauzen we hebben ten minste in geruimen tijd niet van hem gehoord er de men schen, die ormoozel genoeg zijn, te doen invliegen. Een Amsterdammer, die zich door den Spaanschen schatgraver niet beetnemen liet, is zoo vriendelijk, ons een brief te zenden, dien hij uit Ma drid ontving. Het is de oude, bekende geschiedenis. De man schrijft, dat hij in een Madridsche gevangenis in de gijzeling zit, wegens faillissement. Hij heeft aan een „Fransch station" een koffer staan, met een bedrag van ($00.000 francs. Maar om nu bij dien koffer te komen De Amsterdammer wordt vriendelijk uitgenoodigd, naar Madrid te komen, om de proceskos ten te betalen. De schatgraver kan dan in het bezit komen van een hand- taschje, waarin zich het bewijs be vindt, waarop hij den koffer met de 800.000 francs kan kriigen. Het is zeer verleidelijk, want als belooning wordt aangeboden een der de van de som. Gunstjg antwoord wordt telegra fisch verwacht, bij een intimus van den gegijzelde, M. Guerra, Cruz, 24, Segundo, Madrid. Voorloopig moet de schatgraver toch maar liever in de gijzeling blij ven, vindt onze Amsterdammer. In andere plaatsen hebben ook ver schillende menschen schatgravers- brieven ontvangen. EEN BURGEMEESTERS GESLACHT. Te St. Pieter bij Maastricht is in den ouderdom van 69 jaren overleden de heer J. P. H. Ceulen, oud-burge- meester der gemeente St. Pieter. Het burgemeestersambt schijnt erfelijk in zijn geslacht, daar de grootvader, de vader en hij zelf die waardigheid be kleedden en thans zijn zoon burge meester is. niet vergissen Vergissen In haar, die jou zoo behandeld heeft Daarover moet jij niet spreken, want jij hebt niets verloren. Ik echter ben het verleerd om anderen aan to klagen. En daarom wil ik hem liever nog niets vertellen. Denk je, dat het goed zou zijn. wanneer ik Marga Sommersdorff zelf bezocht Wat wil je bij haar doen Ik zal haar zeggen, dat jij nooit toestemming zult geven voor een hu welijk tusschen haar en Karl, Ik zal haar den raad geven, dat zij de deur gesloten moet houden, wanneer Karl bij haar aanklopt. II. Marga Sommersdorff had. Benno de deur opengedaan en was hem daarna in dc kamer gevolgd. Benno ging in gedachteu na, dat zij elkaar in geen twaalf jaren had den gezien. Zooveel jaren waren er reeds vervlogen sinds hij haar verla ten had en de wereld was ingegaan. Ze woonde nog in 't zelfde huis. In haar kamer was alle3 gelijk ge bleven toen zijn blik over de beken de meubels vloog, was het lu alsof hij den vorjgen Zondag hier was geweest, alsof er slechts een v. c k tus schen hun laatste samenkomst en nu lag. Onze Lachhoek UIT EEN ROMAN. „Zij zat daar ais een marmerën standbeeld, en glimlachte koud, zoo als alleen marmer kan glimlachen. EEN BEKENTENI8. Kantonrechter {tot een vrouw, dia wegens ladelichting terecht stond). Wanneer ben je met dat soort van „beroep" begonnen Vrouw (weenende). Ik begon met des avonds de portemonnaie te ne men tilt den zak van mijn man, als hij sliep. En zoo ben ik van kwaad tot erger vervallen. KRAS! Bon-vivant (tot lastigen schuld- eischer). Ik geloof graag, dat je dringende betalingen te doen hebt Maar ik begrijp niet, dat dit nu juist geschieden moet mot mijn geld 1 DE MACHT DER GEWOONTE. Men had hel in een gezelechap over de „macht der gewoonte" er was een „zwaar" gesprek overgehouden, en verschillende voorbeelden aange haald. Bij het voorbeeld, dat ik u ga verhalen, mijne heeren, zeide de heer Pinster. zijn de uwe niets, niets, niets, niets 1 Laat hoor en, riepen verschei dene stemmen. Een droog kuchje en de oude heer stak van wal. Het volgende gebeurde bij een coiffeur te waar het gebeurde komt er ook al heel weinig op aan. Mórgen, meneer 1 zei de coiffeur., Geen antwoord. Lekker weertje, meneer Geen antwoord. Is het mes goed, meneer Geen antwoord. Dat was gisteren nog een heel brandje Geen antwoord. Poeder, meneer Geen antwoord. Het haar wat tippen, meneer Geen antwoord. Eau de cologne, meneer Geen antwoord. Dank u beleefd, meneer. Er volgde een oogenbllk stilte. De toehoorders snapten niet, waar hij heen wilde. En, mijne heeren, zoo vervolg de hij, daarop ging de coiffeur, die geheel alleen in het salon was, zitten, opgefrischt, op zijn gemak met de beenen over elkaar. Hij had zich zelf geschoren I NOG MEER WERELDREIZIGERS. Zondag is van Amsterdam vertrok ken Simon van Dijk, die ©on wedden schap heeft aangegaan, om in een half jaar uaar Parijs en weer terug- te wandelen met een.... vat aan het been. Heeft Simon niets anders te doen? Werken is o. i. beter voor een jonge man. 't Verkoopen van briefkaarten heeft immers veel van een bedel partij. SALARIS-ACTIE RIJKSAMBTENA REN. Door het bestuur van den „Nieu wen Nederlandschen PostBond" werd aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal een adres om loonsverhoo- ging voor alle rijksambtenaren ge zonden. Het vraagt daarin onverwijld uit trekking van een bedrag op de staats- begrooting voor 1911, groot genoeg De pianino van roodbruin hout In den hoek, naast het venster de leun stoel met het grauwe overtreksel bij de deur. Toen eerst zag hij haar aan. Waren het werkelijk reeds twaalf jaren? vroeg hij zich af. Marga was niet veel veranderd. Haar slanke gestalte was nog even sierlijk, haar bewegingen waren nog jeugdig als vroeger. De oogen hadden nog dat zelfde fonkelen en gloeiden, de gelaatskleur was nog even bruin achtig met een zachtrood tintje. Pre cies zoo had hij haar altijd gezien, wanneer zijn gedachten haar zochten. Alleen de gelaatsuitdrukking kwam hem vreemd voor. Dio was nu trotsch en koud, vroeger was ze zacht eu droome-rig. Slechts in de mondhoeken en bij de oogon vertoonden zich kleine groef jes, die eenige sporen, die aanduid den, dat ze ouder was geworden. Ze wees naar een stoel. Er was neg geen woord tusschen hen gewisseldhet was ook moeilijk om na zooveel jaren direct den goe den loon te vinden. Ook haar blik rustte onderzoekend op hem. Hij bemerkte het, voelde dat haar blik gevestigd bleef op dc plaats, waar de mouw slap naar beneden tóng. (Wordt vervalcdl.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5