KWARTJES ADVERTENTIEN VRAAC-EN-AANBOOS ADVERTENTIEN: 1-6 REGELS 25 CENTS 3 PLAATSINGEN f 050 BIJ VOORUITBETALING om aan alle ambtenaren met f2000 of minder salaris op de eerste 1000 van dat salaris, en dus op a 11 e sa larissen beneden dat bedrng over het geheele salaris, een loonsverhooging toe te kennen van 20 welke vraag hoi motiveert met eene verwijzing naar <le alom bekende en niet meer te ontkennen prijsstijgingen van alle noodzakelijke levensbehoeften en wo- ninghuren, ten bewijze waarvan het in een korte toelichting eenige reek sen mfers uit officieele regeerings- verslagen heeft toegevoegd. VALSCHE ROULETTE IN EEN SPEELHOL. „Hot Leven" geeft een beschrijving van de valschc roulette, waarmede dezen zomer te Scheveningen honderd duizenden moeten gestolen zijn. We lezen in dat artikel o.m. het volgen de: De naïve goedgeloovïgheid der spe lers is ten opzichte der oorliikheid verbazingwekkend. Zij en zelfs de meest -eroutineerden kunnen niet auiinomen dat men valsch tegen nen spelen kèm. Zij verbeelden zich werkelijk dat zij oven „glad" zijn nis 'de croupiers och arme! Vermakelijk is het om de wijze te zfen waarop de stumperds worden beetgenomen. Zoo was er een speelhuisje in de goede stad 's-Gravenhage, waarin men de spelers letterlijk „plukte". Eenige „heeren" zoogenaamde be zoekers, zaten dicht om de roulette geschaard en speelden druk om hooge sommen. Zij waren „agenten" van de bonk. De serieuss spelers waren dus niet bij de roulette gezeten, doch wa ren geplaatst aan de einden der ta fel. Zag nu de croupier dat het balletje op rood kwam doch was zwart vcor 't huis voordeeliger geweest, dan an nonceerde hij eenvoudig zwart, waar door de goedige spelers werden be drogen en hun geld verloren. Te min der dachten zij aan bedrog, omdat dan de andere spelers, die zwart speelden, aanzienlijke bedragen won nen wat voor 't huis evenwel vrtj onverschillig was, daar het aan zich zelf betaalde. Eindelijk kwam het bedrog uit doordien een der spelers de truc ont dekte en daarna met den croupier ging deelen in de winsten die deze op valsche wijze maakte. Toen hij zijn eischen te hoog ging stellen, kraste het huis op of om in speolhuïsstijl te blijven, „werd de sociëteit ontbon den" en lekte het geval uit. Deze methode hoe voordeelig ook, is zeer gevaarlijk eu daarom probeert men het ook vaak met valsche rou lettes, waarvan er verscheidene be slaan. De beste er onder zijn zulke wonderen van mechanische kunst en zoo buitengewoon vernuftig gevon den, dat het bijna onmogelijk Is, om het bedrog te ontdekken. Zooals men weten zal, bestaat een roulette uit een grooten ronden bak, 'die draait om een spil, als de croupier hem een duw geeft. In dien bak zijn hokjes aangebracht die bestemd zijn een balletje op te nemén, dat in de snel draaiende rou lette wordt geworpen. Op den rand boven de hokjes zijn kleuren aange bracht en nummers. Indien de croupier dus het balletje In den draaienden trommel werpt, blijtt dit, na allerlei capricieuze sprongen, liggen in een vakje of hok je, terwijl de daarboven staande roo- de of zwarte kleur of het nummer wint. Nu heeft men allerlei systemen be dacht, om het publiek te dupeeren. Men heeft zelfs roulettes geconstru eerd, waarbij men door electrisch contact de vakjes electro-magnetisch maken kan. Het ivoren balletje was dan voorzien van een ijzeren kogel tje, waar door het in het willekeurig magnetisch gemaakte vakje kwam. Het nieuwste, snuifje op dit gebied is het volgende De kleurrand en de vakjes boston- den niet uit één, maar uit twee stuk ken. Door een zéér ingenieus verzon nen mechaniek kon nu de croupier de vakjes eén nummer verplaatsen, on derwijl de geheele roulette draaide. Lag Jus het balletje in een bakje, dat zich bevond onder de roode kleur, dan verschoof door deu wil van den croupier dit vakje één ruimte en lag het balletje onder zwart. Dit afschuwelijk instrument, dat bestemd was honderden te ruïneeren, heeft gelukkig niet gewerkt doch werd bosteld bij en gemaakt dooreen Nederlandsoh instrumentmaker naar een op Scheveningen in werking zijnd model, dat door een Societeithouder (sic;, een Franschman werd geëxploi teerd. Het model werd echter „verra- den" aan een paar slachtoffers waarna de zaak maar werd opgehe ven en de instrumentmaker met zijn roulette bleef zitten. EEN MESSENGEVECHT. Zondagavond is te Terheijden tus schen twee personen twist ontstaan. Het mes werd getrokken en zekere K. zoo ernstig iu den rug gestoken, dat men voor zijn leven vreest. De politie wilde den dader arresteeren, maar deze dreigde met een geladen geweer en kreeg zoo gelegenheid te vluch ten. HET STANDBEELD VOOR TSAAR PETER DE GROOTE. In aanvulling op het bericht, dat de Tsaar voornemens zou zijn een standbeeld van Tsaar Peter do Groo- te aan do gemeen to Zaandam aan te bieden, kan men mededeelen, dat dit beeld zich reeds to Amsterdam be vindt en de volgende maand onthuld zal worden. SCHOUWBURG IN DEN HAAG. De Haagscho gemeenteraad heeft met 18 tegen 17 stemmen besloten, dat na 30 April e.k. do schouwburg t© 's-Gravenhage zal worden geslo ten. DE VERGIFTIGINGSZAAK TE HOORN. Gebleken is thans dat bet pakje met de taart, die aan den gemetanle- bode Markus te Hoorn verzonden werd, do vorigo week Woensdag tus schen 5 en 6 uur door een jongen bij van Gend èm Loos op don Dam ïe Amsterdam is bezorgd; hot pakje was in bruin papier gewikkeld. De jongen, die het pakje bezorgde, wordt verzocht zich zoo spoedig mo gelijk te vervoegen aan het hoofdbu reau ven politie, te Amsterdam. Gisteravond werd uit Hoorn aan 't Hbld. geseind, dat als vermoedelijke dader van do vergiftiging gearres teerd is J. J. Beek, oud-collega van den heer Markus, voor eenige Jaren oneervol uit zijn betrekking ontsla gen. De verdachte zou nog In den avond naar Alkmaar worden getrans porteerd. Gistermiddag had onder zeer groo ts belangstelling de begrafenis plaats van hei slachtoffer der vergiftigings zaak, de 36-jarige mej. Markus. Haar echtgenoot, de grijze gemeemtebode, volgde luid weenend de baar. Het gemeentebestuur was vertegenwoor digd door den burgemeester, den se cretaris, eenige raadsleden en amb tenaren van het stadhuis. Op hartroe rende wijze nam de heer Markus af scheid van zijn gade en strooide bloemen op haar graf. De burgemees ter, de heer De Joncheere, sprak woorden van troost tot de familie, in wier droefheid de geheele gemeente innig deelnam. De toestand van het tweede slacht offer, het dienstmeisje, is, ofschoon zeer ernstig, iels voo.ruitgaande; het gevaar is echter nog lang niet gewe ken. Naar aanleiding van het vergifti- gingsgeval te Hoorn, herinnert een lezer van de N. C. aan een dergelijk geval, dat zich tusschen de jaren 1840 en '50 te 's-Gravenhage heeft voorgedaan. Twee bojaairde lieden, Moutbaan genaamd, wonende op de Prinse gracht, ontvingen een taart ten 'ge schenke, waarvan zij aten met voor beideu aoodelijk gevolg. Als dader van dit gruwelijke feit werd ontdekt hun neef, zekere Steenis, die tot den strop veroordeeld en opgehangen werd. EEN DANKBAAR AUTOMOBILIST. De burgemeester van Eemnes heeft van oen automobilist, die talrijke ma len niet zijn auto's door die gemeen te rijdt, een som van 100 ontvangen om hiervoor de schoolkinderen een aangenomen dag te bezorgen, als blijk zijner vvaardeering voor de welwillende houding, die steeds door nïwoners, jong zoowel als oud, jegens autornobielrijders wordt in acht genomen. WETHOUDER VAN DEN HAAG. De Gemeen te mad van 's-Gravenha ge koos lot wethouder mr. J. D. Ver broek, thans tijdelijk, met 19 van de 37 stemmen. EEN. MERKWAARDIGE VRAAG In een Friesch hJad staat de vol gende advertentie: Te koop govraugd een in goeden staat vorkeerend fanfare- of harmo- j nieoorps. EEN MOOIE DAAD. Te Renkum zal door een liefdadige dame een vacanliekolonie worden ge sticht voor een beperkt getal onver mogende kinderen. BESTRIJDING DER TUBER CULOSE. De Nederlandsche Centrale Vereo- j niging tot bestrijding der tuberculose j wordt op de deze week te Brussel te houden negende tubarculose-oonfe- rentie vertegenwoordigd door de heeren dr. M. W. Pijnappel, hoofd- inspecteur van de volksgezondheid i Zwolle, en W. J. van Gorkom, speciaal arts voor tuberculose te 's- Gravenhage. WET OP HET LEVENSVERZEKE- R1NGSBEDRIJF. Dezer dageu deelden wij mede, dat de Vereenïging van Levensverzeke ring-.Mij.cn aan den minister, inge volge d.ens verzoek om inlichtingen, een ontvverpwet op het levensverzeke- ring-bedrsjf heelt toegezonden, waar in haar denkbeelden omtrent een wettelijke regeling van dit bedrijf be lichaamd zijn. Naar de Tel. verneemt, is de alge meen© strekking van dit ontwerp, 't bedrijf aan zekere wettelijke regelen te onderwerpen, die zijn soliditeit waarborgen en aan onsolide maat schappijen, die oiigüzonden, schade lijken uitwassen van het bedrijf, het bestaan onmogelijk maken. Iu de eeiste plaats worden zekere eischen gesteld voor het oprichten van 1 e v ens v eraek erin g-maats cluap- pijen: het aaruleolenkapitaal moet geheel geplaatst zijn; op de aandee- len moot ongeveer 20 zijn gestort, de statuten moeten de bepaling be vatten, dat bij verlies van een zeker deel van het kapitaal, liquidatie moet plaats hebben, en, wat het belang rijkste is, bij deu staat moet een ze ker kapitaal gestort warden, dat tot waarborg zal dienen voor hot ge trouw nakomen der voorschriften. Verder worden zekere algemeen© regelen gesteld voor de wijze van be rekening der premie-reserve en zal er op toegezien worden, dat er een voldoende reserve aanwezig is. Even zoo zal toezicht worden gehouden op do belegging dor kapitalen. De con- tröle zo 1 geschieden door bepaald daartoe aangewezen ambtenaren. Ten slotte worden verschillende ei schen gesteld aan de balans en het jaarverslag. Uit dit laatste zal o.a. moeien blijken, hoe de aandeelen over de aandeelhouders verdeeld zijn. EEN KINDJE OVERREDEN. Langs den weg van Altevear rood de voerman H. Meyer, von VeendJam, met twee geladen, aaneongekoppeJde stroowagens. Hij zat op den voorste, zoodat de achterste wagen zonder toezicht was. Een 4-jarig jongetje van den arbeider D Bruintjes kwam onder dit voertuig. De wielen gingen over het hoofdje van den kleine, die terstond dood bleef. VERDRONKEN. Te Eksloermond is een 7-jarig knaapje, diat aan zijn vader koffie op het land had gebracht, op onbekende wijze in het kanaal verdronken. Aan de Ertskade te Amsterdam is een 12-jorige Jongen van een schuit te water gevallen en verdronken. OVERREDEN. Op het station Rozendaal is de wis selwachter M. Kools onder een ran- goeranden trein geraakt en werden hem beide boenen afgereden. Naar het gasthuis overgebracht, is de man overleden. EEN ONGELUK? Op de spoorbaan nabij Delft werd bet zwaar verminkte lijk gevonden van H. de R„ een pupil uit de stich ting Fundatie van Renswoude te Delft. ZONDERLINGE AARDIGHEID. Te Amsterdam heeft een jongen uit aardigheid een 25-jarig meisje met een floberlpistool in 't ge-zicht gescho ten, en gelukkig niet ernstig, ver woud. De jongen is gepakt, maar la ter door de politie weer losgelaten. BRITSCII GEZANTSCHAP TE •s-GRAVENHAGE. Volgens oen officieele mededeeling is Sir Alan Johnstone, gezant te doode hand ln Nederland geschal? Hoeveel draagt het bij in de belas tingen? Kan het meer bijdragen? Waarom draagt het niet meer bij? De redactie antwoordt: Wij hebben een vaag vermoeden, dat de inzender naar den bekenden weg vraagt: dat het hem niet om het antwoord maar om de publicatie van liet antwoord te doen is. De laatste vraag immers toont aan dat de heer MüLler zeer goed weet dat bezittingen in de doode hand slechts door de za kelijke belastingen getroffen worden. Wij willen echter de opmerkingen door het Kamerlid voor TieJ, mr. Ty- deman, over dit onderwerp gemaakt bij de behandeling der begrooting voor het jaar 1907, nog eens uit de Handelingen overdrukken. „En als derde voorbeeld noem ik de belasting op de goederen in de doode hand. Ook hier ontsnapt een zeeir belangrijk deel van het belast baar vermogen aan den fiscus. Ik ontken niet, dat er moeilijkheden ver bonden zijn aan een regeling van een belasting op goederen in de doo de hand, maar dit is geen reden om de zaak niet ter hand te nemen. Ik treedt niet in bijzonderheden over de vraag, wat goederen in de doode hand zijn, wat binnen den kring van belastbaarheid moet worden getrolc ken. Ik wil alleen een paar cijfers noemen om den omvang van de zaak te doen uitkomen; een paar cijfers voor welker juistheid ik meen te kun nen instaan. In vijf gemeenten van ons land niet uitgezochte wareu in 1904 van het totaal der eigendommen, naar do belastbare opbrengst voor de grond belasting, in de doode hand: a. van de ongebouwde: 2 gemeenten met 4 Kopenhagen, benoemd tot Britsch gezant te 's-Gravenhage. BRANDEN. Zondagochtend is door onbekende oorzaak de stukadoorswerkwinkel met het aanwezige materiaal van L. Wildeboer té Meppel een prooi der vlammen seworden. De geheele inboe del van een gezin, dezer dageu van Enschede gekomen, hetwelk in de werkplaats gehuisvest was, is mede verbrand. liet gebouw is verzekerd, de Inboedel niet. Terwijl de eigenaren naar het vlieg terrein te Enschede waren, ontstond Zondagmiddag door onbekende oor zaak een hevige brand in een gebouw, gelogen aan de Nieuwstraat, te Ambt- Al melo, toebehoorende aan de firma Gebr. Israëli, aannemers en dienende tot werkplaats van machinale houtbe werking, gedreven door een petro- leuniinotor, paardenstal on berg plaats. Het gebouw brandde geheel uit. Verzekering dekt de schade. Tusschen Goutum en Wijtgaard is de boerenplaats „Nieuw-Barrahuïs", bewoond door R. Kramer, afgebrand. De voorhuizinge alleen 'bleef staan. De inboedel kon worden gered. Oor zaak hooibroel. Verzekering dekt de schade. Pers-Overzicht BELASTING GOEDEREN IN DE DOODE HAND. Paulus MOHer schrijft aan 't Alge meen Handelsblad: In dezen tijd van tekorten op de begrooling, van herziening en ver meerdering van belastingen zou U waarschijnlijk velen genoegen doen met een beantwoording der volgende vragen: Hoe hoog wordt het vermogen der 1 met 5 1 met 9 1/2 1 met 19 b. van de gebouwde: 1 met 3 1 met 3.7 1 met 4 1 met 6.5 en 1 met 13 Indien men de waarde van die goe deren kapitaliseert, door vermenig vuldiging van het cijfei van de be lastbare opbrengst met 25, dan komt men tot een bedrag van f 2.674.400. Dat de waarde van deze goederen belangrijk toeneemt, is duidelijk en verklaarbaar. Ook daarvan heb ik cijfers. Sedert '1892, dus 6edert 12 jaar, was in die gemeente de kapi- taidswoarde naar dezelfde berekening toegenomen met 617.200. Een schat ting naar de waarde van het bezit in de doode hand over het geheele land berust op raming. Men kan zulk een raming vinden ln het Weekblad voor Privaatrecht, notarisambt en regis tratie van 16 Februari 1901, No. 1625. De bekwame schrijver vau de artike len in dat weekblad schat voor 1895 de totale waarde op f 268.837.470 eu in 1901 op ongeveer 300 millioen gulden. Deze cijfers geven te donken. Het komt mij voor, dat het de mooi te waard is de zaak spoedig ter hand te nemen, want billijkheid en recht vaardigheid eischen, dat de fiscus deze goederen niet zonder reden vrij laat, waar andere belastingschuldi gen worden getroffen. De Minister van Financiën, de heer De Meester, heeft hierop geant woord: „Diezelfde geachte afgevaardigde heeft de belasting op de goederen in de doode hand aanbevolen, en hij gaf hoogstbelangrijko cijfers omtrent het kapitaalbezit in de doode hand. Er is reeds aan het Departement van Financiën onderzocht, wat daarvan is, niet door mij, maar door een mij ner ambtsvoorgangers en tot welke oonclusie is men aldaar na een soo 1 nauwkeurig mogelijk onderzoek gé- komen? Tot deze slotsom, dat, wanneer men de goederen ad pios usus en die van de publiekrechterlijke corpora ties uitzondert, wat ik bij een wets ontwerp te dier zake ook zou doen, zulk een belasting niet meer zou op brengen dan ongeveer f 60.000. Nu wil het inïj voorkomen, dat met dergelijke resultaten voor oogen er inderdaad voor mij geen reden was om een dergelijk wetsontwerp in te dienen, dat ook zeker in deze Kamer door velen niet zou worden toegejuicht" BEDENKELIJK STREVEN. „Hét Huisgezin" komt op tegen het streven van ambtenaren, zoo vroeg mogelijk te pensionneeren en bij het pensionneeren allen over één kam te scheren. Het spruit voort, zegt „Hel Huis gezin", uit het hand oyer hand toe nemende wegdoezelen der individua liteit; men is geen mensch meer met eigen aanleg en persoonlijkheid, maar een nummer, een uit de vele. Nog erger wordt het, indien men steeds verder de leeftijdsgrens om laag gaat trekken, en omdat sommi gen op b.v. 60-jarigen leeftijd niet meer mee kunnen zijn er niet ook met 55 of 50 jaar en vroeger al ver sleten? allen met hun zestigste jaar de straat op stuurt. Goede arbeidsvoorwaarden verzeke ren en zoo bij de menschen er den lust en de opgewektheid tot werken inhouden, achten wij beter en verstan diger en op den duur ook goedkoo- per dan een vroegtijdig, mecha nisch werkend pensionneeren. „GEPASTE ZUINIGHEID." De .,N. Arab. Ct." vermeldt als een staaltje van „zuinigheid" in het be heer van 's lands geld, dat aan een rijksveeopziehtfir met f 80 bezoldiging per maand, betaald werd telkens voor werkzaamheden op een en denzelfden dag: voor het schatten van 76 run deren f 152; van 27 runderen f Si; van 16 runderen, 6 kalveren en 6 schapen f 41, eu van 58 stuks hoornvee, 29 schapen en 7 v arkens 139. Deze rijksveeopzichicr had op 9 da gen in de maanden Januari tot en met April aan tuxatieloon genoten 645, dat is gemiddeld f 70 per dag, boven zijn gewone bezoldiging, lloe erger lijk dit feit is. blijkt ook daaruit dat de minister Talma (op aandringen van de Rekenkamer) nader een rege ling heeft ingevoerd, welke, had ze vroeger bestaan, deu gelukkigen vee opzichter f 6 (zegge f CO per dag zou hebben opgebracht. HET TEKORT IN DE KAS EN HET BIJZONDER ONDERWIJS. De Standaard schrijft o.a.: Nu we mot de Rijkskas in het ko mende jaar voor oen tekort van 12J millioen slaan, is men er van libe rale zijde weer als de kippen bij, om als oorzaak, althans als hoofdoor zaak, hiervan ie doodt erven de sub sidie aan het Bijzonder Onderwijs. Het is daarom goed, onzerzijds dit beweren nogmaals met de cijfers te weerleggen. We nemen daartoe de gegevens van de laatste Jaarcijfers, en vinden dat op de Openbare school gingen op 15 Januari 1908, jongens en meisjes saam genomen, ruun 563.000 leerlin gen, terwijl op de gezamenlijke Bij zondere scholen gevonden werden riuni 316.000 scholieren. Nu gaf, na aftrek vuil enkele .in komsten, het Rijk voor het Openbaar Onderwijs in 1907 uit ruim 13 milli oen, en werd van Gemeentewege, ins gelijks na aftrek van de inkomsten, besteed bij de 9 millioen, saam alzoo runa 22 millioen; per kind genomen, een uitgave van f 38, of, zoo men de kosten van het toezicht, examen, pen sioen enz., ais voor beide categorieën van het Lager Onderwijs "strekkend, er aftrekt, een goede f 33 per kind. Waren er nu geen bijzondere scho len, zoodut Rijk en Gemeente niet slechts voor 560.000, maar voor 975.000 kinderen te zorgen had, dan zou Rijk en Gemeente meer moeten betalen dan thans voor de Openbare School, een bedrag van ruim 10 mil lioen; waar dan nog bij zou komen de schoolbuuw voor 312.000 kinderen, die op minstens 7 millioen zou te staan komen. Nu keerde het Rijk in 1907 aan sub sidie voor het Bijzonder Onderwijs uit 4 millioen negen ton, een bedrag, dat thans tot ruim 6 millioen geste gen is. Trekt men nu deze 6 millioen af van de 10 millioen pl. 7 millioen, die Rijk on Gemeente zouden moeten uitgeven zoo er geen Bijzonder On derwijs bestoud, dan blijkt, dat wij aan het Rijk en aan de Gemeente nog altoos ruim 4 millioen 's jaare, en voor eenmaal een bedrag van 7 miilioen uilsparen. Alzoo blijkt, dat het tokort in 's Rijks kas, de gemeente nu er bij ge nomen, niet slinken zou, zoo onze scholen werden opgeheven, maar dat integendeel het tekort van 12 1/2 mil lioen alsdan ten minste tot 17 millioen zou oploopen. Niet wij zijn dus de oorzaak van het groot tekort, maar integendeel zou het tokort nog veel girooter zijn, zoo we onzerzijds niet voor sohool- bouw en school Inrichting gezorgd hadden. DE POSITIE DER SOCIAAL DEMOCRATEN. De Vaderlander haalt uit een art; kol in Het Volk over de Badensche quaestie op den Duitschen sociaal- deinocratischen partijdag, waarin 't eoc.dem. orgaan betoogt, „dat men rekening moet houden met de gevol gen een er afstemming van een grooting en dat sociaal-democraten behooren voor te stemmen, indien de verwerping gelijk zou staan met het te voorschijn roepen van oene voor de arbeidersklasse nog ongunstiger begrooting", do volgende zinsnede aan: „Naar dien regel hadden onze partijgenooten in de Nsderlundsche Kamer over de begrooüngcn van het ministerie-De Moester moeten stem men, liet stond immers vast, dat, in dien door de verwerping de regee ring viel en een klerikaal ministerie optrad, de begroolingen voor de ar beiders ongunstiger zouden worden, zooals nu reeds herhaaldelijk geble ken is. Do VadcrI. teekent hierbij aan: Dit is de eerste maal, dat het soc.- dein hoofdorgaan duidelijk zijn af keuring uitspreekt over de houding der soc.-dem. Kamerfractie, die, door tegen de begroot mg—'Van Rappard te stemmen, medewerkte om het minis terie—De Meester te doen vallen en een clericaal ministerie te doen op treden. waarvan vost stond, dat het de militaire uitgaven zou doen toe nemen. Herhaaldelijk hebben wij hetzelfde gevoelen uitgesproken, dat hier door Het Volk gehuldigd wordt; wij ne men e.r acte van, dat het er Ihnas eindelijk toe gekomen is, de juistheid van onze zienswijze te erkennen. Uit de Arbeiderswereid STAKING. Bij de firma De Wit en Co., deken- vveverij te Helmond, is gisterenmid dag een staking uitgebroken, welke 95 personen omvat. De stakers vra gen 5 cent pér deken meer en Vrij dags uitbetaling vau het Joon. Rechtszaken DE TUBBERGSCHE QUAESTIE. De Tubbergsche veldwachters zijn in hooger beroep gekomen van het vonnis, waarbij ze veroordeeld zijn tot een maand gevangenisstraf. Sport en Wedstrijden INTERNATIONALE RIJBEWIJZEN VOOR BESTUURDERS VAN MO TORRIJT UIGEN. Tot op heden is het gemis van een internationaal rijbewijs voor bestuur ders van automobielen en motorrij wielen een groote last geweest, al liet men in België en Frankrijk oog luikend onze bestuurders van motor rijtuigen op vertoon van hun pe-mis de libre circulation rijden, hoewel dit document uitsluitend bestemd was oor de douane. Door tusschenkcmst van den A. N. W. B. is de sevvenschte verbetering tot stand gekomen. Than3 kunnen a-ii 't hoofdconsulaat van den hond te Amsterdam do internationale rijbe wijzen afforreven worden. WIJNMALEN GEÏNTERVIEWD. De Parijsche correspondent van de „Tel." schrijft Ik had zoo juist het genoegen, een ouden.oud te hebben met den nieu wen wereld-kampioen, houder van het hoogte-record, onzen landgenoot Henri Wijnmalen. Deze sympathieke Ilo'landschc vlie ger begon met liet cijfer van de be reikte hoogte te j'ectificeeien. Hij steeg niet tot 2875, zooals men bet eerst berichtte, doch zijn barometer enregistreerde een hoogte, variecren- de tusschen 2780 en 2820 M. De totale duur van deze hoogte- lucht was 1 uur 57 minuten. Hij had 1 uur 15 min. noodig, voordat hu de grootste hoogte had bereikt, de daling geschiedde in nauwelijks 12 minuten. „Terwijl ik in groote cirkels al maar hooger vloog", verteldo Wijn malen, „kreeg ik hel op 2500 M. ver schrikkelijk te kwaad met een hevige koude. Het bloed sijpelde mij onder de nagels uit en parelde mij op de lippen. Toen ik Donderdag tot ruim 2400 meter was gestegen, heb ik daar heelemaal geen last van gehad. Daar entegen kreeg ik het nog eens zoo te kwaad. Dit was nota bene in Augus tus. Toen was ik niet hooger dan tot 1200 meter gekomen en liep het bloed mij reeds uit de vingertoppen. Het Is een rare gewaarwording, zooiets in je eentje te moeten overko men. 11; had nu eenmaal mijn zinnen er op gezet. En ik hield vol, totdat ik voor mij zelf de overtuiging had mijn hoogte-harometer hield ik voortdurend in de gaten dat ik het wereld-record verbeterd Led." Op mijn vraag, hoe het mogelijk was, dat na een vlucht van nog geen twee uur, de motor kon stoppen, we gens gebrek aan benzine, antwoordde Wijnmalen nog „Wanneer je succes wil hebben met een hoogte-vlucht, dan moet je om alles denken. In de eerste plaats dan moet je zoo weinig mogelijk gewicht meevoeren. Opzettelijk had ik dus ook nog géwicht uitgewonnen, door slechts 35 liter benzine mee te nemen. Daardoor werd de macliine aanmer kelijk verlicht. Mijn reservoir kan 110 liter bevatten. U ziet dus, dat dit nogal een verschil, is. Voorts heb Ik nog allerlei misbare onderdeelen vau mijn machine, voordat ik naar boven ging, afgeschroefd, o. a. de voorwie len, Alles en alles heb ik 12 K.G. daar mee gewonnen." Wijnnialon was bijzonder tevreden over zijn FannaD-'weedekker, doch prees in het bijzender den Gnome- juotor, dien hij voor de luchtvaart als de beste aller motoren roemde. Voorloopig is hij niet voornemens, nog eens zoo h.-og te gaan vliegen, en dus zal hij met trachten zijn eigen hoogte-record te slaan. Eerst dan, wanneer een andere vlieger er in mocht slagen, zijn record te verbete ren, dan zal hij het weer eens pro- beereu. Eenige uren nadat het hekend was, dat hij wereld-recordhouder voor de hoogte-vlucht was geworden, gewer-

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6