1 If I den hem reeds nltnoodïgtngen, óm lé komen vliegen, o. a. voor de vlieg- week KiewitHasselt (België), van 8—16 October, waar Koolhoven en Kuiler ook reeds geëngageerd zijn, en voor de vliegweek te Johannisihal, bij Beriyn. lntusschon deelde Wijnmalen me de, besloten te zijn, de vlocht Parijs- Brussel en terug te ondernemen, een wedstrijd, waarvoor eon totaal be drag aan prijzen ad 150.000 francs is uitgeloofd. De vorige week trachtten reeds twee Fransche vliegers deze vlucht te volbrengen. Wijnmalen be schouwt echteT als zijn eenlge ernsti ge concurrent Morane. Slaagt hij ar in, de raid Parijs Brussel en terug met succes te onder nemen, dan is het zijn vaste voorne men, van PARIJS NAAR AMSTERDAM te vliegen. Over de hartelijke en vriendelijke wijze, waarop men hem te Chalons behandeld had, was hij neer enthou siast gestemd. Vliegers en gewone voetgangers waren allen wedijverend in vriendelijkheid en hoffelijkheid te zijnen opzichte. VOETBAL. WESTELIJK ELFTAL. Men schrijft uit Den Haag aan de N. R. Ct: Bosschart heeft bedankt voor een plaats in het westelijk elftal en Ot- ten zal zijn voorbeeld volgen. Ook Voor den wedstrijd tusschen Duitsoh- Iand en Nederland heeft Otten het plan zijne plaats niet in te nemen. We deelen dit onder voorbehoud mede cn hopen, dot deze spelers nog op hun voornemen terugkomen. In Den Haag schijnt men nog vreemd te hebben opgekeken over de keuze van Wolff (Haarlem) en Hero- kenrath (R.A.P.) in 't Westelijk elf tal. Maar, zooals t meer gaat, men verzuimde betere plaatsvervangers te noemen. Westelijke eerste kloaee: 1 St 3 i Si Sparta 2 2 0 0 4 7-0 2.— H. V. V. 1 1 0 0 2 5-0 2.— D. F. C. 2 2 0 0 4 6-2 2.— V. O. C. 2 2 0 0 4 6-3 2.— Haarlem 2 1 0 1 2 3-3 1.— Velocitas 2 1 0 1 2 3-3 1.— H. F. C. 1 0 1 0 1 1—1 1.— Hercules 2 0 1 1 1 3-4 0.50 Quick 2 0 0 2 0 2-7 0.— H. B. S. 2 0 0 2 0 1—4 0.— 't Zesde 2 0 0 2 0 6-10 0.— Oostelijke le klasse: i i i jS *1 ec G. V. C„ 2 2 0 0 4 10-0 2.- Quick N., 2 1 1 0 3 6—2 1.50 Wilhelmina 2 1 1 0 3 3—2 1.50 P. W. 2 1 0 1 2 3-2 1-— Vitesse 2 0 0 2 0 0-6 0.— U. D. 2 0 0 2 0 1—11 0.— NEDERLANDSCRE HOCKEY- KN BANDY-BOND. Vrijdag heeft de Nederlandsche Hockey- en Bandyband zijn jaarlij k- sclie algemeene vergadering te Den Haag gehouden. Vertegenwoordigd waren Haarlem, Hilversum, Amsterdam, Utrecht, H. H. V-, Leiden, de Musschen, O.D.LS., H. D. M. en 't Gooi. Het bestuur werd als volgt samengesteld Holke- ma, voorzitterChabot, vlce-voorzit- ter Jeannette Walen, secretarie-pen ningmeester de heeren Kool, Cos- ling, Van Lennep en jhr. Van Sminia, commissarissen. De vereenigingen T. O. G. O. en Baarn werden als leden aangenomen en zullen in de 2de klasse geplaatst worden. Do hockey dag zal gehouden worden op Zondag 16 October. Koloniën INENTING TEGEN CHOLERA. Naar De Loo. vernam, was te Sema- rang uit Batavia het bericht ontvan gen, dat, vermoedelijk In het begin van September, ook te Semarong ge legenheid zou worden gegeven tot In enting met het bekend antl-cholera- preparaat. Voorloopig zou de inenting voor 50 personen dagelijks openstaan. Naar de J ava-Bode vernam, had den zich tot den 30en Aug. 2107 per sonen laten inenten, onder wie 1838 Europeanen en 769 Inlanders. VROUWEN AAN DB GALG. Men schrijft aan het Soer. Hbld. De gerechtelijke executie van vrou wen komt in Indië hoogst solden voor. Zoo ik mij niiet vergis, heeft het ter dood brengen vau een vrouw het laatst ruim een dozijn jaren gele den plaats gehad te Madjalengka. Het was nog wel de naden ojoe van den pa'itih aldaar, die door eon porno (verkoopster vau juweeden) door ver gift in do koffie gedood werd. Do beruchte NJi Kamsddah, bekend nit het Tjilegon-drama, kreeg gratie van do doodstraf, hoewel haar groo- tere wandaden, w. o. de gruwelijke mishandeling van de echtgenoote van den nss.resident Gubbeln, ten laste waren gelegd., In de jaren tusschen 1880 on 1886, toen te Solo en Jogja do executie van ketjoes zoo herhaaldelijk, om niet te spreken van menigvuldig, plaats had, was mij onder de gehangenen geen enkele bekend van de zwakke sekse. Of het aan deze lag, doordat zij zich steeds onthield van elke me dewerking aan ketjoepartijen, wat te betwijfelen Is, dun wel oen den toen- maligen rosidentieraad, die bij voor keur mannen n»n de galg bracht, heb ik niet kunnen nagaan. Dat de tegenwoordige landvoogd geen voorstander ls van de afschaf fing der doodstraf, waarover in Ne- «ertand beet w m «oen ra gewéeal, mag men wel opmaken uit de afwij zing v>an het verzoek om gratie ven de ter dood veroordeelde inlandsche vrouw Tina, te Medan. EEN MOOI HULDEBBWDS. NoiaT de Javo-Bode verneemt, ts door de regeer Lng van den resident van Boli telegrafisch bericht ontvan gen, dat de stedehouder van Bangli, bij gedegenheid van den 30en geboor tedag van H. M. de Koningin, aan al le slaven en pandelingen binnen zijn landschap de vrijheid heeft gegeven. Na de laatste Bali-expedition was bij de Inlijving van Bandoeng, Taba- nan en Kloengtooeng ineens een ein-, de gemaakt aon slavernij en pande- lingschap ln die Landschappen. In de overgebleven zei fbes turende land schappen echter, welke door een ste dehouder van het gouvernement van Ned.-Indië worden beheerd, Bangli, Gianjatr en Karang Asem, waren die Instellingen behouden gebleven. En kel waren daar maatregelen geno men opdat het aantal slaven en pan delingen zich niet verder zou uitbrei den, terwijl he* rich loskoopen go- makkelijker werd gemaakt, enz. Thans heeft de stedehouder van Bangli, blijkbaar uit eigen beweging slavernij en pandelingschap in zijn gebied algeheel afgeschaft. Een goed voorbeeld, hetwelk, near men mag hopen, door de andere stedehouders zal worden gevolgd. Mooier huldefoewijs kon der Ko ningin op haar geboortedag moeilijk worden aangeboden, zegt de J.-B. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. Zwak, ellendig en altijd vermoeid. Verdenkt gij uw nieren wel? Zij worden misschien cel na cei vernie tigd, waardoor uw bloed ongezui verd blijft, terwiji Eet levengevend eiwit uit uw lichaam kan worden af- N ierkwal en ontwikkelen rich zóó ongemerkt, dat zelfs wanneer de nie ren ernstig aangetast zijn, gij geen ander verschijnsel op kunt merken dan aigemeene «wakte, loomheid en afgematheid. Gij staat er over verwonderd, dat gij steeds achteruit gaat en dat gij u altijd zoo vermoeid en terneerge slagen gevoelt. Misschien hebt gij nooit uw nieren verdacht en toch Indien uw water chemisch onder zocht werd, zou misschien gevonden worden, dat uw nieren cel na oei werden verwoest en het bloed niet meel filtreer en, waardoor het leven gevend eiwit gelegenheid heeft ora met de urine te ontsnappen. En zoo raakt gij dag aan dag vas ter in de klauw van de gevreesde ziekte, totdat de nieren plotseling ge heel hun werk staken en uw geheele lichaam vergiftigd wordt door het urinezuur in het bloed, terwijl de blaas haar kracht verliest om de uri- neafscheidtng te regelen. Daarom wanneer uw urine bewolkt of branderig ia, wanneer d» afschei ding ln te groote of te kleine mate geschiedt, of wanneer gij rugpijn, waterzuchtige zwellingen, rbeumati- sche pijnen of een blaaskwaal hebt, verwaarloost uw rrteren dan zelfs geen dag langer. Uw kwaal heeft zich misschien reeds verder ontwik keld dan gij denkt, ea uitstel is zóó gevaarlijk, dot gij niet spoedig ge noeg beginnen kunt met het gebruik der echte Foeter"* Rugpijn Nieren Pillen, die zoovele mannen en vroo- wen blijvend genezen hebben. Let er daarop op, dot de Juiste naam: Foster'» Rugpijn Nieren Pil len op de doos voorkomt. Zij zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de heeren J. J. Göpplnger, Groote Houtstraat 147a, en K. van Eden, Spaaroe 88. Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwissel A 1.75 voor éón, of 1 10.voor zes doozen. Kerk en Schooi NED. HERV. KERK. Aangenomen het beroep te Zuid- schar woude da. A. L Reindere te Hip- polytushoef, die voor Wieringer- waard heeft bedankt Bedankt voor het beroep te Oost burg ds. B. van Nieuwbung te Win kel. GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te Gianerbrug da. J. C. Dagevos te Zutd-BeijerLand; te Ql- demarkt de heer J. G. Geelkerken, cand. te Hilversum; te Gaseelter- nijveen da B. J. Lamhers te Avo- reest Bedankt voor het beroep te Sidde- buren da G. D. Scheepsma te Booro- bergum; te Oust wedde da K. Bak ker te Klozienaveen, Nieuw-Dord- recht); te Westeremden ds. E, van der Laan te Wijckel en Balk. EVANGELISCH LUTHERSCHB KERK, Bedankt voor het boroop te Culem- borg da H. Snijder ta Groede. 'ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met gunstig gevolg af gelegd het le oandidaateexamen ln de theologie door den heer J. L. de Wagemaker; het doctoraal ex. in de NederL letteren oum laud© door mej. NV. L. C. Ooenen; het propaedeutiach medisch ex. door den heer G. M. L. Desir* Staasar en mej. J. C. G. Mel- cherg; het Ze natuurkundig ex. door den heer J. G. de Graaf; het thc. ie- tisch tandheelkundig ex door den heer E. L. van Eindhoven; het theo retisch geneeskundig ex. door den heer P. de Jong; liet doet. ex. in de geneeskunde door den heer H. W. F. Driessen en mej. P. B. Wolbers. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het le natuurkundig exa men door den heer O. F. van Dijk; het theoretisch genooskundig examen door den heer B. Lobman en mej. D. Kramer; het doctoraal examen in de geneeskunde door den beer F. Hers. Delft, Technische ILoogeschool. Ge slaagd voor propaodeutische exa mens: civiel ingenieur de heeiren A. E. Otken, J. A. Postema; werktuig kundig ingenieur de boer H. 11. Ra dier; scheikundig ingenieur mej. J. C. C. Postma en de heer M. Kauf man»; mijningenieur de heer E. J. A. KikmenspoeL Delft. Technische Hoogeschool. Ge slaagd voor propaedeutische exa mens: civiel-ingenieur de heer W. A. Pull, bouwkundig hoer C. H. Sehwagermann. Utrecht: Gesl. tweede theor. ge neest. de heeren H. A. ter Haar Ro many, L. Frenkel eu C. M. Bekker. Tweede doet. geneesk. de heer A. Wijnekes. Eerste natuurk. ex. de hee ren N. W. Htlle en C. L. van Es- veld. Prop. genoesk. de heer H. Ber- keibach v. d. Sprenkel, (met kif;. Cand. Nedorl. lett., me. M. Ber- kelbach v. d. SprenkeL Bevorderd tot arts de heer H. Planten, Groningen. Cum laude geslaagd voor candidaats-exam. rechtsweten schap mej. J. de Jong. Kampen. Theologische School. Voor hei propaedeulisch oxam. geslaagd de heeren Joh. Dam en S. Verlare. DE PROMOTIE VAN EEN AFREKAANDER. Te Amsterdam is bevorderd tot doctor in de godgeleerdheid de heer IV. A. Joubert, zoon van den predi kant van de Paarl, Kaapland, die bij de promotie van zijn zoon tegen woordig was. In de voorrede van zijn proefschrift zegt de heer Joubert: „Voorts wensch ik hier een woord van dank uit ts spreken voor al de vriendschap, mij van verschillenden kant gedurende mijn verblijf in Ne derland betoond. De jaren, die J.k hier heb doorgebracht, zullen mij steeds in zeer aangename herinne ring blijven, en ik stem van harte in met één onzer voormannen, een patriot bij uitnemendheid (generaal Hertzog in de inleiding tot zijn proefschrift), waar hij zegt: „vmoeg men mij nu, aan bet einde van mijn verblijf in Nederland, hoe mij de keus bevallen is, zonder aarzelen zou ik antwoorden: „zóó, dat ik baar gaarne zou herhalen had ik weer te kiezen." „Gaarne neem ik dan ook deze go- tegenheid te baat om met bescheiden heid bij mijn landgenooten er op aan te dringen, dat zij, wanneer zij bun studiën in het buitenland wensehen voort te zetten, daarvoor naar Ne derland zullen komen, waar zij niet alleen op uitnemende wijze in de we tenschap kunnen worden ingeleid, maar ook voor bun strijd is het be lang van taal en nationaliteit beter don eiders kunnen worden be kwaamd en toegerust". Tot zoover dr. Joubert. OA met de daad heeft hij deze zijn overtuiging bewezen. Voornamelijk aan zijn wer ken en opwekking 1* 't to danken, dat ar thans ongeveer 40 Afrikaan- óers te Amsterdam studeerexL Geen wonder dat de receptie na afloop zij ner promotie druk bezocht was door mannen die het wel meenen met de goede betrekkingen tusschen Neder land en Zuid-Afrika. Zooals men weet is dr. Joubert in de plaats van prof. Vüjoen, tegen woordig directeur van onderwijs in den Vrijstaat, benoemd tot hoogleer- aar te Bteüenboseh. Waarschijnlijk aal hij in het voorjaar naar Zuid- Afrlka vertrokken otn zijn ambt te aanvaarden. Gemengd Nieuws INSTITUUT-PASTEUR. Het Pasteur-instituut te Charkof levert een statistiek loopende over 21 Jaren van 1888—1909. Gedurende dien tijd werden 25.698 personen tegen de gevolgen van beet door dolle dieren ingeënt, meeren- deels honden, maar ook wolven, kat ten en andere dieren. Daarvan stier ven er 267 aan lyssa humane vooral stierven zij, die in het aangezicht wa ren gebeten. MIJNRAMP. Uit Eagle Paaa in Texas wordt be richt, dat ten gewlgo van twee ont ploffingen 150 mijnwerkers van de mijn Paulou bij Muxquez-Coahnila (Mexico) ingjualotan rijn. Mat groo- ten spoed zijn de aoodige maatrege len genomen om ds bedolvenea ui» hun ondjeraardaohs gevangenis ts be vrijden. EEN RIJKE JOCKEY, Dat het vak van jookey, boewei dikwijls met onaangenaamheden ge paard gaande, toch ten slotte veok zeer lucratief is werd dezer dagen be wezen. Immers de bekende jockey Tom Lootes, die Jaren lang de paar den van mr. Leopold de Rothschild heeft gereden, stierf dozer dagen en liet een vermogen na van 250.000 p3. st., verreweg het grootste vermo gen. ooit door een jockey bijeengekre gen. DE BEVYJJZENi?) VAN COOK. Van den zomer oniic-ina». a een paaT Amerikanen, dö hcorcn Whit ney en Rainey een tocht naar dc pool streken om te jagen. Zij voeren heen op dc Bealbic onder bevel van kapi tein Bart lett, die Pc-ary indertijd ver gezelde tot op 100 rnijj afsiands van de noordpool. Er werd verondersteld, dat de jagers op bun schip ook wel Etali zouden aandoen, aan de noord-' westkust van Groenland, waar Whlt-J ney in Maart 19(19 dr. Cook ontmoette Dit geschiedde intusschen niet, doch wel deed het schip kaap Spar- bo aan, gelegen uau de kust van Noord-Devon, waar oen sneeuwhui stond, welke, volgens de verzekering der Eskimo's was gebouwd door Cook om er den winter in door te brengen na gelijk hij beweerde de pool te hebben bereikt De beide jagers betraden de hut en vonden haar geheel leeg, met uitzon dering van eenige huiden, die de vloer bedekten. Doch niets werd er gevonden van eenig „bewijs" zoo als Cook gezegd heeft dat hij daar zou hebben achtergelaten Kapt. Bart- lett deed geen moeite iets van de hut in oogenschouw te nemen. De bezoe kers lieten alles staan zooals zij bet gevonden hadden. MOORDAANSLAG TE PARIJS. Zaterdag is te Parijs een misdaad gepleegd, zooals nooit of zelden is voorgekomen. Twee opgeschoten jongens, de 17- jarige George Tissiers en de 16-jarige Paul Desmarest, hebben in de wo ning van den eerste oen bankiooper vermoord en beroofd van ongeveer 20.000 francs. De moeder van Geor ges wat Zaterdag van haar werk thuisgekomen en vond do deur van haar woning gesloten. Zij sliep toen 's nachts elders. Den volgenden mor gen werd de*deur opengebroken en vond men 't lijk van den looper. Men had hem vij fsteken met een mes toe gebracht en in een diopo wond zat nog een dolk. In zijn tasch vond men nog een louls en een aantal onbe taalde rekeningen, waaronder een wissel op een der jeugdige misdadi gers. De jeugdige darters zijn Zondag ochtend te Parijs gearresteerd. Zij brachten den Vrijdagavond gezellig in een theater door, maakten den geheelen Zaterdag met de gestolen 4000 francs goeden zier Zondagoch tend vond de politie hen ln een klein hotel. Beiden bekenden gezamenlijk den kasaierslooper vennoord te heb ben, TRAMBOTSING. Zondagavond zijn te Lyon twee trams tegen elkander ingereden, wa aidoor 25 personen werden ge wond, enkelen zelfs levensgevaarlijk Drie wagens werden verbrijzeld. HET ONTWAKENDE CHINA. De correspondent ie Peking van 'le Loadensche „Ternes" lie eft een merk waardige reis door China gemaakt. Bijna geen provincie in het Westen heeft hij onbezocht gelaten, en de zeer opmerkelijke ervaringen, die hij onderweg heeft opgedaan, heeft hij neergelegd in een reeks van 12 arti kelen. Het blad geeft nu in een hoofd artikel een samenvatting van deze artikelen, waaraan het volgende ont leend is Den loden Januari uit Peking ver trokken, begaf de „Times"-ruaa zich per spoor naar Honangloe van daar reed hij naar Siangfoe, ln de provin cie Tsjensji, en door Kans©© naar de provincie Sinkiang, het „nieuwe ge bied". Na da afgelegen grensstad Koeltsja te hebben bereikt, begaf hij zich zuidwaarts over den Tsjentsjan, zijn weg nemende door den Musart- pas. Afdalende in Toerkestan, trok de reiziger door Kasbgar naar de uiterste grenzen van het Britsche gebied, en bereik'e het eindpunt van de Russische spoorlijn bij Andsjian. In het geheel legde hij van den Chi- neescben tot den Russischen spoor weg een afstand al van 3760 E. M., weiken hij volbracht in 174 dagen. De ontvangst, die hij alom genoot, was vriendelijk en hoffelijk onaan gename incidenten vielen niet voor, en overal wa* de correspondent in de gelegenheid op te merken, dat ln China de genegenheid voor Engeland groot is, en dat het prestige van het Britsche rijk ar hechter dan ooit is gevestigd. Wel bet merkwaardigste verschijn sel, dat door den correspondent ge durende de reis werd opgemerkt, was de snelheid, waarmede zich in Wes telijk China de vooruitgang en de ontwikkeling op elk gebied voltrek ken. Het Chine esche rijk herleeft Reusachtige, tot dusver schaars be volkte landstreken worden voor de beschaving gewonnen. Mantsjoerije is feitelijk pas in den loop der laat ste generatie bevolkt Eenzelfde uit- xwerming van kolonialen valt waar te nemen in de westelijke provincies; evengoed als de Vereenigde Siaten en Canada heeft ook China zijn op schuiving ntip.r het Westen. Het eem- ge verschil is, dat omtrent dien trek naar het westen in China het buiten land weinig of niets verneemt Het „volloopen" van tot dusver braaklig gende gebieden, is een der merkwaar digste en meest karakteristieke ver schijnselen in het huidige Chineesche rijk. Het volk overstroomt de tot dus ver onbewoonde landstrekenau die beweging wordt aangemoedigd door belasting-faciliteiten. Uitgestrekte grasvlakten, waar voorheen enkel rondzwervende Mongoolse he stara men werden aangetroffen, woerden tot bouwland herschaiHMi. Zelfs da Gobi-woestijn krimpt ais het ware in: de strook akkerland lang» haar boor den wordt elk Jaar verecheideua mij len breeder, en als gevolg daarvan wordt ook net klimaat be tor. De ge teisterde bevolking van Kansoe, wei- re in den loop van den Mohamme- daartschen opstand van 30.000.000 zie len, wc«i gereduceerd tot 6.000.000, begint weer iets vau liaar voorspoed ie herwinnen. Cliinu. komt, verjongd, te voorschijn uit reusachti ge ramia-n, welke minder volkrijke landen zouden hebben doen ten on dergaan. Zelfs uit zijn rampen put China versterking. De rijke, bloelen de provincie Tsjelsjoean dankt haar huidige voorspoedige conditie aan de westelijke richting van de jiullioenen menseden, die de wijk na- icii tijdens den Taiping-opstand. Joennan herleeft onder den stimu- leerenden invloed van den spoorweg. In het Noorden, in Mantsjoenje, heeft de soju-boon plotselinge welvaart ge bracht en die boon wordt nu ook in andere provinciën op groote schaal aangeplant. ZeJfs de .slechtste regee ring kan de voordeelen niet te niet doen, welke voortvloeien uit de ver bazingwekkende vlijt en den onder nemingsgeest der meerderheid van het Chineesche ras. Natuurlijk heeft de „Times' -corres- pondeut op zijn reis ook wel veel aan getroffen, dat blaam verdient. Daar is b.v. de groote Gele Rivier, welke •ongetwijteid te ©eniger ujd zijn bed ding zal wijzigen en ziel» een nieu wen weg naar zee zal zoeken, daarbij over tallooze millioenen menschen dood en verderf brengend. Openbare werken worden niet onderhouden. Wanneer de Chineezen een brug heb ben gebouwd, nemen zij nooit de moeite die ook te onderhouden. Dan is er gebrek aan spoorwegen, zonder welko de vooruitgang van het Chinee sche Westen niet tu: z:jn recht kan komen. Voor het overige kan meent de „Times"-correspondent het vrede lievend karakter van de Chineesche politiek met in twijfel worden ge trokken. De zenuwachtigheid, die de Russen in SiBerié en speciaal langs de Amoer-rivïer ten toon spreiden ten opzichte van China, kan enkel een gevolg zijn van onvoldoen de bekendheid met de juiste feiten. Eigenlijk gezegd, bestaat er geen ver- oeuigmg vau China aan de west grens. De forten zijn er ver vallen en zonder garuizoen-m van beteekems. Uok de wegen over ue passen ia de grensstreken zijn slecht onderhouden ea weinig bruiivbaar. EEN MIDDEL TEGEN INFLUENZA ONTDEKT? Een nieuw, vloeibaar praeparaat, dat met den naam „Kolyuos"' wordt aangeduid, heeft sedert eonigen tijd z'n intrede in de apotheek gedaan, liet bestaat uit benzoë-zuren, euka- lyptusolie, pepennunt-olie en thy mol. Dadelijk heeft men er aan go dacht, 't te gebruiken voor het desin- foctoeren van den mond, en onderzoe kingen van prufessor Lóffler hebben bewezen, dat de vloeistof in korten tijd dipliteritis-bacillen en pneumo coccal zoowel in den mond als kunst matig aangekweekt, doodt. Daarna hebban twee Londensclie artsen, dr. Thresh en dr. Beale ook onderzoekin gen gedaan omtrent de werking van kolynos, aangewend ter bestrijding van influenza-bacillen. Volgens een door hen in het bekende Engelsch medisch weekblad gedane ling hebben deze zeer bevredigende resultaten opgeleverd. Een oplossing van 6 was, vol gens hen, voldoende om alle bacte riën in minder dan 2 minuten te doo- den, een van 10 werkte onmiddel lijk dood end. Na een gelijke ervaring te hebben opgedaan met lnfluenza- bacillen, in speeksel gekweekt, pro beerden zij het praeparaat ook in ge vallen, waar de influenza reeds waa Ingetreden, en wel bij vrij ernstige gevallen. In de tot nu ooe behandelde geval len volgde, na gebruik van kolynos, als spoelsei voor neus, mond en keel. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: Maastricht. J. A. Lejeune, brood bakker, te Maastricht Hechter-com- mlssaris: mr. \V. C. J. A Peper kamp; curator: mr. F. 1. J Luissen. Alkmaar. H. Schuyi, koopman, te Ourtkarspel. Rechtcr-commissaris mr. H. \V. van 'J'ienhoven; curator mr. W. C. Bosman. Zwolle. H. H. Hengevelrt, winke lier in rmiuufacturen, io Elburg. II. commissaris mr. M. A. de Suvornin Lohman; curator: mr. H, van der Vegte. Amsterdam. Naamlooze vennoot schap Ncdarlandsche Margariciefa- briok te Weenon, gevestigd te Am sterdam (in liquidatie). Rerliter-com- missaris: mr. L. Offerhous Jzn.; cu- catoren: mr. J. II. Worst en mr. NL van Regteren Altena. W. Brouwer, caféhouder, Am sterdam. Rechlor-commissaris. mr. J. van Binsiicrgen; curate r: mr. F. W. C. II. GLdewelt. Winschoten. II. J. Nijboor, caféhou der, te Stadskanaal, gemeente Wil- dervank. Rechter-corumissaris mr. 11. Kuipers; curator mr. M. L Polak. Phzn. Leeuwarden. J. Negenman, tim merman te Ifemelum. Rechtcr-com- missaris: mr. P. C. J. A. Boeles; cu rator: mr. L. K. Okina. De handelsvennootschap onder de firma T. Abbring Hirigst en Co., te Workum, waarvan hoofdelijk voor het geheel verbonden veimooten zijn T. Abbring Hingst cn J. II. Swort, ce- mentsteeufabrikanten te Workum, zoomede genoemde vennooten. Rech- ter-commissaris: n«r. J. J. Croles; cu rator: inr. P. C. Andreae. Roermond. P. 11. Peeters, kleerma ker en winkelier, te Posterlmit. ltech- ter-commissaris: mr. Gomperl; cura tor: mr. Paul Tripels. Amsterdam. G. J. Sprokkelhorst, koopman en loodgieter aldaar. Rech- ter-commissaris: mr. J. T. F. 'feiting; curator: mr. J. J. B. van der Man der e. Geëindigd: H. K. van Unen, barbier te Zwolle. Ed. Thorn Prikker, te Amsterdam. het faillissement van W Bolle, sla gersknecht, wonende te Bleiswijk, thans te Middelburg. Thans wijlen mevr. M van der Brugge, wed, A. Smit, zonder beroep, gewoond hebbende te Nieuw-Lekker- land. P. W. Sweres, kleermaker, te Am sterdam. S. D. Lelyveld, te Amsterdam. J. Rijswijk, to Hendirik-Ido-Ambacht C. Maters, te Hees, gemeente Nij megen. Ter vervanging van mr. J. A. van Thiol, is benoemd tot curator in het op 2 Juli 1909 uitgesproken faillisse ment van A. van Heusde Jr. mr. Ad. Zeldenrust. Opgeheven: D. G. Walecmann, reiziger in si garen, te Utrecht. C. Doijen, weduwe van J. H. Hou- ben, meelhandei en broodbakkerij, te Gronsveld. W. Degen, timmerman en aanne mer, te Arnhem. Geëindigd: Stoomvaartberichten KON. WBST-IND. MAILDIENST, Het st. Prins Frederik Hendrik er binnen twee a drie UagAn oen aan-, riveerde 2 Oct. van West-lndië te merkelijke verbetering ln den toe stand van den lijder. Den vierden dag bleken na onderzoek geen influenza bacillen meer aanwezig te zijn in mond, neus of keel. Ofschoon de ktfluensa niet meer zoo hevig woedt als voce vijftien Jaar, la an hlijft deze ziekte nog altijd een gevaarlijke vijand van onze gezond heid. Verdere onder-zoekingen zullen moeten loeren, of met het praeparaat inderdaad een middel gevonden is, om haar snel en op een afdoende wij ze te bestrijden, zoo schrijft de Tel. Kroonprins en kroonprinses Frede rik Wilhelm van Pruissen bevinden zich op dit ooganblik te BusseL ZIJ hebben reeds meermalen de tentoonstelling, vooral de Duitsche afdeeling bezocht, maar er zijn stren ge orders gegeven, opdat him incog nito geërbiedigd worde. GOUDKOORTS. Te Tacoma in Washington is be richt ontvangen uit Seward (Alaska), dat aan de Ken ai-rivier een buitenge woon rijke goudader is ontdekt. De bewoners van laatstgenoemde stad zijn plotseling aangegrepen door een hevige koudkoorts en strijken in scha ren op de veelbelovende plek neer, in de hoop, ook een deel van de te vin den schnttsn machtig te worden. VAN LUZERN NAAR ZURICH PER LUCHTSCHIP. Vrijdag maakte het bestuurbare luchtschip de VSüe de Lucerne eon tocht naar Zurich met een 12-tal passagiers aan boord. Ondanks bevi- gen tegenwind werd de reis in 1 uur ea 12 minuten afgelegd. In Zurich werd den reizigers een lunch aange boden, waarna men in 1 uur en 50 minuten weer terugging naar Lu- zern. IN 'T DRIJFZAND. Op 27 Augustus is, na een botsing mot de S 76, de torpedoboot S 32 bij Kiel gebleven. Het zoeken naar het vaartuig heeft niets meer opgeleverd. Het moet snel in het drijfzand ver dwenen zijn. Ook drie andere torpe dobooten, die vroeger in die buurt zijn gezonken, zijn heel gauw onder het zand geraakt. New-York. STOOMV.-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Het at. Billite.n, thuisreis, arriveer de 2 Oct. te Havre. Het st. Sandhurst arriv 2 Oct. van Amsterdam te Padang. Het st. Prinses Juiiana, uitreis, arriveerde 2 Oct. te Southampton. Het st, Ambon, thuisreis, is 2 Oct Kaap del Arml gepasseerd. HOLLANDAMERIKA-LIJN. Het st. Maartensdijk, naar Balti more en Newport News, pass. 2 Oct. Wight Het st. Rotterdam, naar New-York passeerde 2 October Lizard. Het et. Soestdijk arriv. 1 Oct van Rotterdam via Baltimore te New port News. Het st. Zaandijk vertrok 1 Oct van Savannah naar Baltimor a ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het st. Medan, thuisreis, is 1 Oct Finisterre gepasseerd. Het st Ophir, uitreis, vertrok I Oct. van Perim. Het at. Siintoro, thudsrelfl, te 8 Oct Ouessont gepasseerd. Het st Tabanan, thuisreis, arri veerde 2 Oct to Suez. Het at Tambcrra. uitreis, vertrok I Oct. van Gibraltar. Het at Wilis vertrok 1 Oct ven Padang noar Rotterdam. Het st Kedtrl arriv. 2 October van Rotterdam te Batavia, Het st Bcsoeki vertrok 3 October van Kopenhagen naar Rotterdam. KON. HOLL. LLOYD. Het st A roste! tand, thuisroda, ver trok 1 Oct. van Santos met 49.0CG bn. koffia Het st. Eemland arrsveordo 1 Oct van Amsterdam te Buenos-Ayres. Het «1. Frisia vertrok 1 Oct. van Buenos-Ay res naar Amsterdam. Het st Zaanland, uitrelfl, vertrok 2 Oct. van Leixoea. Het fit Zeeland ia. uitreis, is 1 Oct. Kaap Vord. Ell, gojiasseerd.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 7