NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8370 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 6 OCTOBER 1910 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: PER drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.-, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1*30 jdï/jFvS&M Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland 1-65 50 cts. voor 3 plaatsingen a contant. üöïïstreSrd ZoTdTlsblad, Voor Haarlem oSS Redactie cn Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cost'er. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Toi de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 7 OCTOBER. De Kroon: Bioscoopvoorstelling', 8 uur. Bennebroek: Gemeenteraadsverga dering, 8 uur. Stadsnieuws OmOïs Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Een Reis om de Wereld" (VI) inde rubriek Om Ons Heen. Ie LIEDERAVOND—ZALSMAN. Dat was een veelbelovende enürée die Gerard Zalsman gisteravond met den eersten zijner gewone jaarlijk- ache Liedera vondenreeks maakte. Ook wat de opkomst van publiek be treft. De Kvoon-zaal was maar juist ruim genoeg om alle belangstellen den te herbergen. Er is dezen eer sten avond ondanks de teleurstel ling van mevr. Noordewier's verhin derd-zijn veel genoten. En de plaatsvervangster van onze groote sopraanzangeres Praul. E. Ohl- hoff uit Berlijn zul zich niet over een koele ontvangst bij het Haar- lemsch publiek beklagen. Zij had ge loof ik, met haar mooi, geacheveerd zingen en haar levendige zeer gevoel de voordracht al heel gauw alle har ten veroverd. Buitengemeen pakkend was o.a. haar opvatting van „Der ar me Peteir"." Zeer warm voelde zij ook de liederen „In der Fremde" en „Widmung", terwijl het vurige „In 's Freie" op brillante wijze haar eer ste liederen-reeks afsloot. Daarna trad de intelligente hege leider van dezen avond, de heer Willem AntLriessen als solist op met dc Sonate op 22. Meesterlijk van tech niek, volmaakt duidelijk en vol le vensgloed gaf hij do twee zware hoofd sa tzen, gescheiden door de bei de kleinere deelen, waarvan vooral het „Andantino" wonderlijk teer en verrukkelijk van klank gespeeld .werd. Het geheel was een hoogst be langwekkende, schitterende presta tie. Uit de „Liedenreihe" die Zalsman's eerste programma-deel uitmaakte verdienen voornamelijk gereleveerd te worden het zoor karaktervolle „Lust der Stormnacht", „Der Sol dat" machtig aangrijpend voorge dragen en „Der Hidalgo" on danks de wat lage ligging zeer geest en kleurrijk gezongen. In „Schone Wiege" scheen mij de zanger, uit vrees wellicht voor sentimentaliteit, in het apderc uiterste te vervallen, en bij de liederen „Wer machte dich so krank" en „Alte Laute" had zich de stem nog wel wat fijner mogen aftee- kenon tegen den lichtenden achter grond der melodie-voerende piano partij. Maar toch erkende men in de voordracht van deze en alle andere liederen duidelijk genoeg den kunste naar, den meester die zich van zijn doen ernstig rekenschap geeft en over de middelen beschikt om zijn bedoelingen te verwezenlijken. Alle genoemde werken zijn zooals men natuurlijk uit de titels reeds heeft geraden van Robert Schumann, aan welken toondichter, tor herden king van zijn honderdsten geboorte dag, het geheele eerste deel van *t programma was gewijd. Deze daad van piëteit strekt don concertgevers dos te meer tot eer, nu zij hunne keuze nog ai eens buiten het al te zeer bekende hebben laten vollen. Het tweede deel bracht ons nog een zestal Duitscho liederen van. Rob. Franz, Volkmann, A. Schwartz, Wolf en Taubert door Fr&ul. Ohlhoff gezongen; en twee Fr arische van 'Alph. Diepenbrock. „Recueilllement" en „Puisque l'aube grandit" door Zalsman, die ons reeds vroeger met deze fijne, zeer interessante toon- dichten deed kennismaken. Een zeer belangwekkende, prachtig geslaagde en door het publiek hooge- lijk gewaardeerde kunstavond. PHILIP LOOTS. De Inbraak op den Kleine Houtweg De Ilaarlemsche Justitie zet met veel energie het onderzoek in de zaak van de inbraak op den KI. Hout weg voort. Het is thans gebleken, dat behalve de vier mannen, die tot nu verdacht worden de inbraak ge pleegd te hebben, nog twee personen bij deze zaak betrokken zijn, ook be kenden van de Justitie. Het zijn J. en Van N. De eerste was onlangs nog betrokken in een rijwiel diefstal en Van N. is een dergenen, die in Aerdenhout gesnapt zijn, toen zij gestolen zilver, afkomstig van de inbraak in „De Eikel" opgroeven. De inbraak op den KI. Houtweg schijnt dus het werk te zijn van een geheele bende inbrekers. Door een der beklaagden wordt be weerd, dat het nog vermiste zilver in bewaring is genomen door de moeder van een der anderen. NUTS-SPAARBANK, Door het Bestuur der Spaarbank van het departement Haarlem der Maatsohappij tot Nut van 't Algemeen zijn de rekeningen over het eerste halfjaar 1910 afgesloten en is de ba lans op 30 Juni definitief vastgesteld. Op 31 December 1909 was aan de gezamenlijke deelhebbers (4370) ver schuldigd 921,490.75 1/2: dit bedrag vermeerderde door inbreng in 1694 posten met 86.143.06 1/2, en door bijgeschreven rente 3 met f 13401.12 1/2, doch verminderde door terugbetaling in 1353 posten met f 130.007.25, blijft saldo op 30 Juni (4373 deelhebbers) 891.027.69 1/2. Van de ingebrachte posten waren er 56 van beneden 1, 454 von f 1 tot f 10, 952 van f 10 tot 100, 227 van 100 tot f 1000, en 5 van 1000 en boo- ger. Van de terugbetaalde posten wa ren er 924 van niet meer dan f 25; 210 van boven f 25 tot 100, 171 van boven 100 tot 500 en 48 van boven f 500. Het gemiddelde bedrog der posten van inbreng beneden f 100, was f 21.11 1/2, dat van hoogere 238.23. •Het gemiddelde bedrag der posten van uitbetaling van hoogstens f 100 was f 24.% 1/2, dat van f 100 tot 500 f 244.05 en dat van hoogere f 1249.17. Een der deelhebbers is de School- spaavbank, die op twee scholen hier ter stede in werking is. Van 1 Janu ari tot 30 Juni werd daar aan kapi taal ingebracht f 3%.34 1/2, aan ren te bijgeschreven 13.24 1/2, terwijl aan kapitaal werd terugbetaald 472.18 en aan rente 2.42. Op 30 Juni hadden 277 kinderen te zamen f 1077.89 1/2 te vorderen. Hot kapitaal der Spaarbank be droeg op 30 Juni 1910 1.022-542.34 1/2 waarvan f 120.750 was belegd in hy potheken, f 12.000 in obligatiën t. 1. dei- Prov. Noord-Holland, 13.620 in obligatiën t. 1. der gemoonte Rotter dam, 10.500 in leening aan den Grooten IJpolder 'f 869.900 in ptrolon- gatiën, verder f 5694.29 1/2, aan kas geld, f 75.05 in rekening Cour- met GuépLn en Van der Vlugt, en 3 aan boekwaarde van meubelen. De reserve, zijnde de waarde van het kapitaal boven hetgeen aan de deelhebbers is verschuldigd en een bedrag van f 431,88J, voor nog te be talen onkosten, bedraagt /131.082.76£ of ruim 14 7/10 van het aan de deel hebbers verschuldigde. Het bestuur van de Spaarbank be staat uit de heeren: Mr. Th. de Haan Hugenholtz, voorzitter; A. J. Klup pel, J. A. Fontein, boekhouder; J. do Koek, J. Wiilems, tkésaurier; U. J. K. Versfeit, J. Ratelband, F. L. van Am- mers, J. B. Rutgers van der Loeff, A. F. A. van Scherpemberg, J. J. Ver wijnen, Mr. A. H. J. Merens, secre taris, M. Lugt, S. K. Sybrandi, J. de Breuk, Mr. A. S. Miedeina, kassier; Mr. L. J. van Touion van der Koog, P. Prager, F. Cool, G. E. Otto, W. VV. Hopperus Buma, J. W. Stoutjes- dijk, O. D. Emrik, P. van-de Water, J. W. Arxiens, Mr. D. H. Andreae, J. Wentholt, Dr. W. Pauw, Mr. Dr. H R. Ribbius, H. Meinesz, E. W. van Someren Greve en J. A. C. Suringor. Militaire zaken. De 1ste luit H. W.. C. E. Mathon, van het 2de depot huzaren te Haar lein, wordt binnenkort overgeplaatst bij de eskadrons van het 4de regi ment van zün wapen te Zuiphen. Kamer van Koophandel. Naar wij vernemen wenscht de heer E. H. Krelage alleen hierom niet in aanmerking te komen voor herbenoe ming als lid van de Kamer van Koop handel, dat hij wegens zeer drukke bezigheden zich langzamerhand van enkele functiën wenscht te ontdoen. Diefstal. De kleermaker Van der S. in de Barteljorisstraat mist twee coupons pantalonstoffen uit zijn winkel. Zijn bediende J. S., verdacht van den dief stal, is aangehouden. Schuit teruggevonden De schuit, die de firma Polman Mooy miste is door een der knechts teruggevonden in de Zomervaart. Gev. Voorwerpen: Teru gte bekomen bij: Een ceintuur, H. Reis, Rollandstr. 10. Een zak met waschgoed, aan het Bureau van politie. Een bril, P. Jacobs, St. Antonie- steeg 10. Acht stalen stoffen, Bureau van politie. Twee rolletjes zijde en 2 stukken kant, J. R. Prent, Schalkwijkerstr. 65 A. Een gouden tientje, J. v. Doorn, Holsteij nstraat 2. Een kinderschort, C. Philips, Dia coniehuis Jansstraat Koning Manuel van Portugal. Dat koning Manuel van Portugal nog een jongmensch, haast nog een kind is, kan men zien aan deze teeke- ning, waarop hij wordt voorgesteld als gast van President Fallières, op een jachtpartij door dezen gegeven te Ramhouillet Het geweer krijgt hier haast een symbolieke beteekenis. Heeft hij toen kunnen vermoeden, dat een deel van zijn volk de wapens tegen hem, al thans tegen zijn regeering, keeren zou? Crescend o—C a e e i 1 i a. Men meldt ons: In de gisteravond gehouden gecom bineerde ledenvergadering van de zangv'èreeuigingen „Crescendo" en „Cnecilia", onder voorzitterschap van Dr. H. van den Berg, eerevoorzitter van „Crescendo", is tot samensmel ting besloten, onder den naam Man nenkoor „CrescendoCaeciiia". De bestuursleden der beide vereeni- gingen vormen gezamenlijk bet be stuur van de nieuwe vereeniging, ter wijl de verschillende functiën bij lo ting zijn verdeeld De heer P. C. Bouwmeester, als voor zitter aangewezen, verklaarde de be noeming niet te willen aannemen, zoo dat de heer P. van Ooy voorzitter der nieuwe vereeniging is, terwijl de heer Bouwmeester zich bereid verklaarde het vice-voorzitterschap te aanvaar den. Tot waarnemend directeur is be noemd de beer Otto W. de Nobel. DE REKENING VAN DE BLOEMEN TENTOONSTELLING. Er blijkt nu, dat de fraaie bloemen tentoonstelling in het voorjaar, wel verre van een batig saldo op te leve ren, zooals gehoopt werd, sluit met een nadeelig slot van 2000. Dit te kort zal met het Rijkssubsi die kunnen worden gedekt, zoodat van de subsidies der Provinciën en de gemeente Haarlem geen gebruik zal worden gemaakt. Zwervelingen opgespoord. De 14-jarige J. K., uit de Lange Hee- rensiraat, die er van door was, is in Den Haag aangehouden. De hakkers knecht L. W. C. B. is niet zoo ver weg geweest. Hij werd vannacht in de Haarlemsche straten zwervende aan getroffen. doodgevallen. Gisteravond omstreeks 11 uur is oen der paarden, gespannen voor een vrachtwagon van Van V. In de Jans straat dood neergevallen. Het beest is naar 't Openbaar Slacht huis gebracht. Op een Woensdagavond alhier ge houden vergadering is opgericht de af deeling „Haarlem en Omstreken" van don Algemeenea Nederlandschen Bond van Handels- en Kantoorbedien den. Haarl. Muziekkorps. Aan het Haarl. Muziekkorps, dir. de heer C. P. W. Kriens, is ala le fagoüst geëngageerd de heer E. G. L. Verdelman, eertijds le fagotist aan 't strijkorkest te Eastbourne (Engeland) Onder oen auto. De 20-jarige barbiersbediende C. P. W. 0., die om twaalf uur gisteren op den Wagenweg reed, schijnt eenigs- zins zenuwachtig geworden te zijn hij de nadering van de automobiel 588 van den heer A. P. J. V. te 's-Gravenhage. Althans hij raakte in botsing en kwam met het rechterbeen onder het rechtcr-voorwiel van de auto, waardoor hij het dijbeen brak. Dr. Merens hielp den jongeman en beval zijn overbrenging naar het Gasthuis. Het politie-onderzoek bracht aan het licht, dat de auto-bestuurder geen schuld aan het geval had. Vliegen. Wij ontvangen het navolgende tele gram Verstraeten vliegt van 13 tot 18 October In Haarlem. ORGANISATIE BIOSCOPE- TIIEATER SCHETZER. M e t 'n p 1 a n k. A. G. heeft bij de politie aangifte gedaan, dat een winkelier uit de KI. Houtstraat hem bij een twist met een pdank op het hoofd heeft gesla gen. DE NIET-AFGEZEGDE VOORSTELLING. Wij ontvangen het navolgende schrijven Geachte Redactie. Tot mijn verwondering las ik gis teren in uw courant, dat de directie van den Schouwburg nalatig was ge weest de voorstelling van j.l. Dinsdag ei te wimpelen. Door mij werd Maandag na ontvan gen telegram per telefoon mededee- Üng aan de couranten gedaan, tus- schen 12 en 1 uur, dat de voorstelling van Dinsdag niet doorging. Ook is Maandag en Dinsdag niet meer geadverteerd. Aan wlo de schuld DE DIRECTIE van den Schouwburg. De vraag van de directie aan ie deschuld? schijnt, in ver band met het voorgaande, te moeten beduiden, dat do schuld aan óns zou liggen. Tegen deze vrijmoedigheid van voor stelling moeten wij toch beslist pro testeeren. Do directie adverteert, dat eon voorstelling zal plaats hebben, het moet dus ook de directie zijn, die annonceert,, dat zo geen doorgang zal hebben. Niet wij redactie w ij zijn toch de ondernemers van schouw- burgv oorstellmgen niet Dat het onaangenaam is. om wan neer toch al schade geleden wordt door 't niet doorgaan van een voor stelling dit ook nog aan te kondigen, begrijpen we, maar dat behoort nu eenmaal tot de risico van het bedrijf, die wij de directie houde het ons ten goede in geen enkelen vorm van haar overnemen. Op de vraugaan wie de schuld? past dus alleen dit ant- wood: AAN DE DIRECTIE. Redactie H.'s D. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken SCHOTEN. Gistermiddag had een schipper, die bezig was met het lossen van pulp aan de Paul Krugerkade het ongeluk van zijn schuit te water te vallen, waardoor hij kopje onder ging Door tegenwoordigheid van geest wist hij zich zelf uit het water te redden en op de schuit te klimmen. SPAARNDAM. De collecte voor de scholen met den Bijbel heeft alhier opgebracht 405. BENNEBROEK. De St. Ct.- bevat een koninklijk be sluit, waarbij aan de gemeente Ben nebroek wordt verleend een voor schot uit 's Rijks kas tot een bedrag van ten hoogste f 23.000, ten einde haar In staat te stellen een voorschot van gelijk bedrag te verleenen aan Woningvereeniging „Bennebroek,' ter uitvoering van den voorgenomen bouw van 12 arbeiderswoningen, HAARLEMMERMEER. De bouw een or boerderij aan den Ringdijk bij Vijfhuizen is opgedra gen aan L. Lievaart IJpolder, en C. Mienes, alhier, respectievelijk tim mer- en metselwerk voor 9869 e 7990. GEMEENTEBEGROOTLNG OVER 1911. De begroo:ing dezer gemeente, die den Raad is aangeboden, is samen gesteld oJs volgt Ontvangsten. Hoofdstuk I, ontvangsten wegens vorige diensten, 4369,78 1/2. Hoofdstuk II, inkomsten van ge meente-eigendommen, bezittingen en bedrijven, 629.46. Hoofdstuk III, opbrengsten van be lastingen en heffingen, (59.075.32. Hoofdstuk IV, ontvangsten van ver schillenden aard en toevallige baten, 55.959.58. Hoofdstuk V. Buitengewone ont vangsten, 2501. Totaal f 122.535.141/2. Uitgaven. Hoofdstuk I, kosten van algemeen bestuur, 15.543.50. Hoofdstuk II, kosten van invorde ring van de plaatselijke belastingen en teruggaaf deswege, f 950. Hoofdstuk 111, kosten van onder houd van gemeente-eigendommen en uitgaven voor gemeentelijke bedrij ven. 4849.24. Hoofdstuk IV, kosten der openbare veiligheid, verlichting en brandweer, CS01. Hoofdstuk V, kosten der plaatselij- gezondheidspolitie, f 1770. Hoofdstuk VI, kosten van het on derwijs. f 49.765. Hoofdstuk VII, kosten van hei arm wezen, mitsgaders subsidién en bij dragen aan onderscheidene daarmede in verband staande instellingen, 28.065. Hoofdstuk VIII, renie en aflossin gen, f 7172.38. Hoofdstuk IX, pensioenen en wacht gelden, 2337. Hoofdstuk X, andere gewone uit gaven, niet onder de vorige hoofd stukken behoorende, f 831. Hoofdstuk XI, buitengewone uitga ven van allerlei aard, f 1. Hoofdstuk XII, onvoorziene uitga ven, f 4-150.02 1/2. Totaal 122.535.14 1/2. Het totaal bedraagt dus in ont vangst en uitgaaf f 122.535.14 1/2. Laaghartig. Bij den landbouwer W. B., aan den Sloterweg, heeft men des nachts een-ploeg, die in het land achterge bleven was, dermate beschadigd, dat hij niet meer te gebruiken was. Twee koppel-eggen zijn geheel vernield en in kleinere stukken gezaagd. Men heeft daarmede een schade berokkend van pl.m. 50 A 60. Als oorzaak kan wel worden be schouwd eeu wraakneming over het werk laten verrichten door vreemde arbeiders. Een ernstig onderzoek wordt inge steld. De bedoeling is, om, wanneer nog een dergelijke handeling plaats vindt, te trachten de hulp van een politiehond te verkrijgen, ter opspo ring en aanwijzing van de daders. Bij het spelen gooide te Hoofddorp een kleine jongen van S. een meisjo van G. voorover, waardoor zij zóó ongelukkig terecht kwam, dat het kind haar duim brak. Door den ge neesheer Van Mansum is het meisje verbonden, waarna zij huiswaarts werd gebracht, HALFWEG. Onze corr. schrijft: Door de opheffing van treinen als stoptreinen alliier, wordt de dienst der posterijen er niet beter op, niet tegenstaande we ons nu in het 1 K-zit van een postkantoor mogen verheu gen. Was de laatste verzending des avonds voorheen 10 uur, daarna 9J, nu reeds vóór 8 uur en dan nog ais pakket aan den treinconducteur-, z_ dat de hulpbus aan het station nog vroeger wordt gelicht, daar die stuk ken eerst nog naar het postkantoor moeten I Binnenland DE „PRINSES JULIANA" OP WEG NAAR LISSABON. Denkende aan de eerste uitreis van de „Prinses Juliana", die bestemd was Lissabon aan te doen, heeft „liet N. v. d. D." aan dc „Nederland" in lichtingen gevraagd. Gistermorgen reeds, na de verschij ning van de bulletins over de revolu tie, heeft de directie zich per radio gram met de ..Juliana" in verbinding gesteld en haar op de hoogte gebracht van de berichten. Aan het beleid van den gezagvoerder kan worden over gelaten of hot vaartuig de monding van de Taag zal opvaren. Mocht het zijn, dat er eeu zeegevecht of een bombardement aan den gang is. dan zal de „Juliana" Lissabon voorbijloo- pen en de passagiers voor die plaats bestemd, in Tanger debarkeeren. De „Juliana" heeft thans de Golf van Biscaye bereikt. Zij kan Vrijdag ochtend te Lissabon aankomen. GEVAARLIJK SPELLETJE. Twee knaapjes van 7 en 8 jaar gin gen te Tienhoven, buiten weten» van hun oudere, varen met een roeiboot je. Een hunner geraakte te water en kou eerst een half uur later op het droge gebracht worden. De pogingen, om de levensgeesten weer op te wek ken, bleven helaas vruchteloos.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1