WTZW' BEURTENIS* UGAL. 0 I W ind V onder den In- en bleef lan- nken, in zijn Val is naar >rd. EN DEB belioeven we na ons uitvoerig over zicht van gisteren niet veel meer te schrijven. Bijzonderheden hebben ons oordeel niet kunnen wijzigen. Alleen willen we nog wijzen op een artikel van Paul Goulmy in de Tijd, waarin ook een beechouwang gege ven wordt van de gebeurtenissen in het land van koning Manuel II. Hij schrijft o. a. Aan den willekeur der partijen en harer leiders machteloos overgele verd, daalde vanzelf in Portugal het aanzien der Kroon, en hiermode zijn wij tevens aan een der oorzaken voor den wankelenden toestand der Por- tugeesche monarchie gekomen. Im mers alles, wat de partijen en hare leiders misdreven, kwam mede ten laste van de Kroon, welke zich die partijen met hare voormannen, ais 't ware, opgedrongen zag. Hierbij kwam, dat Carlos I, die veel te groot leefde, dat Maria-Pia, zijne moeder, die zulke niet minder deed, groote schulden ten koste van den Staat maakten, en daardoor het koning schap bij het volk gehaat maakten en de republikeinsche neigingen van sommigen in de hand werkten; zulks te meer, omdat de toestand van de Portugeesche schatkist doorgaans zoo berooid mogelijk is. Om een voor beeld te noemen van het grootscheep- sche van het hofleven diene, dat ko ning Manuel II gediend werd door 12 grootofficieren der Kroon, 21 eerc- grootofficieren, 5 dienstdoende kamer- heeren, 8 dienstdoende adjudanten, 10 ordonnans-officieren. Het komt al heel weinig overeen met de zuinigheid, welke wel be tracht worden mag in een land, het welk in 19061907 een schuldenlast van 722.357.774 milreïs (één milreïs ongeveer 4 francs 60 centimes) te tor sen had. Thans wor8t iets meer gemeld over DE DIRECTE AANLEIDING TOT T UITBREKEN DER REVOLUTIE. Deze moet blijkbaar gezocht wor den in den moord op den republikein dr. Bombarda, een afgevaardigde der 'Kamer. Genoemde geneesheer, een bekend specialist voor zielsziekten, ontving Maandag bezoek van zekeren luite nant Rebello, dien hij vroeger in het ziekenhuis had behandeld. Hij vroeg hem naar den staat van zijn gezond heid, waarop de luitenant een revol ver voor den dag haalde, en drie maal op den dokter schoot, die in 'den buik gewond werd. Dr. Bombarda, die een stevig man jwas, wierp zich op zijn aanvaller, ^worstelend rolden beiden over den ^vloer, terwijl de luitenant ondertus- ;6chen nog trachtte, de overige kogels af te schieten. De bedienden kwamen pp het geraas toeschieten. Zij vonden Jiun meester badende in zijn bloed en wierpen zich woedend op den aanran der. De dokter evenwel richtte zieb sm&t moeite op, ging voor den officier staan, en riep uit„Doet hem niets, ihij is krankzinnig." Toen viel hij 'achterover en gaf weldra den geest. Voor zoover uit de nog zeer vage 'berichten valt op te maken, schijnt do moordenaar tot een tegenpartij der republikeinen Ie behooren, en zou de moord uit politieke beweegrede nen zijn geschied. Dat feit nu was voor de revolutionnairen een ge re ede aanleiding om tot oproer over te slaan. Zooals we boven al schreven, er be hoefde slechts een vonk in 't kruitvat te vallen. Ook waren er Maandag reeds STAKINGSONLUSTEN voorgevallen, waarover we in ons nummer van Dinsdag al eenige bij zonderheden mededeelden. Toen is al door een deel der 20.000 te Lissabon stakende kurkarbeiders en de politie gevochten. In de stad heerschte dus al zekere gisting. PORTUGAL EN ENGELAND. De revolutie herinnert ons thans aan een artikel in het Engelsche weekblad „Nation", welk artikel nu achteraf een meer dan gewone be rt eekenis schijnt té hebben. De schrij ver is MogeLhaes Lima, in Portugal feen welbekend republikcinsch schrij ver. Hij trachtte in dit artikel het ■Engelsche volk te overtuigen, dat do republikeinen in Partug.'U Engeland ae-er welgezind zijn en, zoodra zij aan 'de regeering komen, stellig haast zul len maken om met Engeland een ver bond aan te gaan. Lima verzekert, dat hij schreef on der den indruk van de verrassende Ppcnbaring van het republikonisme, .die hij zag in den uitslag der laatste Kamerverkiezingen. „De republikeinsche partij heeft achter zich het denkende deel der natie, het ontwikkelde element en de groote meerderheid van de arbeiders, if- allen dus van wie arbeid en voort- iuenging uitgaan. En het is opmerke lijk, dat zelfs die niet republikcinsch r,iju in Portugal, in de republiek zou den berusten, als de staat van zaken pr beter door werd, wat ongetwijfeld 'het geval zou wezen. Tot nog toe hebben de koningsge- zinden, bij gemis van betere argu menten, teneinde zich tegen een re publikeinsche regeering te vrijwaren, slechts aan één ding gedacht, name lijk een beroep op Engeland en Spanje, alsof in onze dagen gewa pende inmenging mogelijk was (Dit slinkt als het gefluit van iemand in flonker om te toonen, dat hij aan «een gevaar denkt). Maar do repu- ljlikeinen zijn de eersten, om op te komen voor de noodzakelijkheid van pen stevig verbond met Engeland, een jioodzakeli ikheid. te gebiedender we gens de uitgebreide commercieele en jtaloniale belangen, die er tusschen fle twee landen bestaan. Verbonden zijn voor volken, wat jfereenlgingen zijn voor menschen, namelijk een oorzaak van sterkte en piacht Vier- of vijfhonderd jaar ge loden mogen dynastieke bondgenoot- Behappen reden van bestaan hebben. maar heden teil dage zijn zij önaftB- nemelijk. De eenige blijvende bondge nootschappen zijn die tusschen vol- keu. Het is een vergissing, te denken dat het Portugeesche en het Engelsche volk iets tegen elkaar hebben. Water altijd is geweest, is een vijandig ge voel tegen het huis van Braganza. Evenals de „entente cordiale" tus schen Engeland en Frankrijk tot stand is gekomen op den soevereinen wensch van hot volk. zal onder een republikeinsche regeering in Portugal het verbond met Engeland uit het verlangen van het volk ontstaan. Nu dan alle gedachte aan vreemde Inmenging als dwaas ter zijde go- schoven, het verbond met Engeland en Brazilië zeker an de officieel® er kenning van een republiek door de mogendheden onvermijdelijk is, blijft er niets over, dat de verwezenlijking van onze vurigste verwachtingen zou beletten. De financieele en diploma tieke verplichtingen, in naam van bet land aangegaan, zullen behoor lijk nagekomen worden. De vreemde ling weet, dat het Porlngeeschs volk niet moet beoordeeld worden naar zijn regenten. Ik wensch dit alles ter kennis van het Engelsche volk te brengen, uit naam van het republi keinsche volk van Portugal." Dit artikel, deze verzekering aan t Engelsche volk, moet nu blijkbaar beschouwd worden als een inleiding voor de revolutie, die nu woedt Dezelfde Lima, die thans te Parijs vertoeft, heeft zich door do „Matin" laten interviewen. We hebben hier dus een oordeel van EEN REPUBLIKEIN OVER DE REVOLUTIE. Hij zei Er is revolu tie te Lissabon. Dat ver rast ons nietwij, leden van de repu blikeinsche partij in Portugal, wij hadden de omwenteling voorzien, en reeds lang geleden voorspeld. Wij hadden steeds gehoopt, dat de wisse ling van regeeringsvorm in kalmte zou kimnen geschieden, ordelijk, als gevolg van den tot vrije uitdrukking gekomen volkswil. Maar de koppig heid der bewindsmannen en de ver blindheid van het hof hebben dat niet toegelaten. Na den dood van Dom Carlos mocht men hopen, dat de koningsge zinde partij de les der gebeurtenissen zou begrijpen. Niets daarvan. De opeenstapeling van dwalingen, fouten en vergissingen, die het wan hopige gebaar van het volk tegen de dictatuur van Franco uitgelokt had. is nog erger geworden. Het geheele dictatoriale werk, dat het hof elschte, is staande gebleven. De uitzonde ringswetten tegen de pers zijn zon der genade toegepast. Journalisten zijn naar het buitenland moeten gaan om aan veroordeeling te ontsnappen. Men heeft geheime veroe ui gingen uitgevonden en die ontdekking was een reden om de republikeinen to ver volgen. Alle middelen zijn aange wend, om de stem des volks te ver stikken. Rustige burgers zijn als verdachten aangehouden op simpele aanwijzing. Huiszoekingen werden er dagelijks gedaan. 41 d£e aanslagen op de m - beid en de waardigheid van een werk zaam volk zijn uit willekeur begaan door een misdadigen rechter van in structie, die de bevoegdheid vaneen inquisiteur heeft. En die afschuwelijke feiten, die te rugkeer tot de ergste perioden van tyrannic, gebeurden op het oogehblik dat de troonsbestijging van den Jon gen koning de al te llchtgeloovige menschen een ontspanning in den toestand deed verwachten. Wij, republikeinen, hebben ons nimmer laten paaien. Wij hebben in het land onze propaganda voortgezet, wel wetend, dat de redding van Por tugal in de republiek gelegen was. Ónder voorwendsel, dat er complot bestond, heeft de misdadige rechter van instructie zijn tyrannieken, reac- tionnalren arbeid voortgezet. En het verzet der openbare meening is zoo sterk geweest, dat de grootste han delsondernemingen het initiatief tot een machtige protestbeweging heb ben moeten nemen, die. zoo noodig, zelfs tot algemeene werkstaking zou gegaan zijn. De monarchistische partijen, die het conservatieve blok vormen, had den het zitting nemen van republi keinsche afgevaardigden bespot, wier aantal in drie jaar verdubbeld was. Zij begrepen maar niet, dat daaruit de stem van het volk sprak, ondanks den geweldigen druk, dien de over heid oefende en de onrechtvaardig heid van een kieswet, die geheel ln het nadeel der republikeinen ge maakt was. De president van den ministerraad, Teixeira de Souza. die vroeger met de ware liberalen zich tegen de dictatuur verzet had. heeft een der bekendste medewerkers van Franco tot pair van het koninkrijk doen benoemen. Dat was do bevestiging van het feit. dat de regeering slechts in naam liberaal was en dat het aan de reactie ver- kooht was. Van toen af was de toestand niet meer te ontwarren. Om tegen het land in te kunnen regeeren, had de regeering den steun van leger en vloot noodig gehad. Maar zoowel le ger als vloot, die uit verlichte bur gers beslaan, zagen in de republiek den eenigen regeeringsvorm, die het land op kon heffen. Er was slechts een vonk noodig, om de revolutie te doen ontbranden. De marine, die altoos het liberalis me toegewijd is geweest, heeft de leiding der beweging genomen het leger volgde. Ik verwacht, dat de republiek uit hetgeen er thans te Lissabon voor valt, triomfantelijk te voorschijn zal komen. OORLOGSGEVAAR IN DEN BALKAN. Eon Atheensaho correspondent meldt, dat de Gricksche minister van oorlog met het oog op liet dreigende oorlogsgevaar in den ministerraad heeft doorgezet, dat niet 2 maar 5 oude lichtingen onder de wapenen geroepen zullen worden. Turkije heeft verklaard, dal de di plomatieke betiekkingen met Grie kenland verbroken zouden worden, indien Voniselos aan het hoofd der regeering zal treden. DE CHOLERA vermindert nog niet veel, Vooral ln Ttaflé la 3e toestand fcréo- rlg. Ia het geheel zijn daar ongeveer 200 menschen aan de vroesclljko ziek te overleden, maar haast nog erger dan de ellende door die ziekte veroor zaakt, is die door de bekrompenheid der plattelandbewoners bewerkt. Een enkel voorbeeld. We lezen o.a. van de volkswoede van duizenden te gen 'n paar mannen, die met zakken vol bruidsuikers van 'n trouwpartij gekomen, ln hun royale bui het lek kers uitdeelden aan straatkinderen en daarom bijna gelyncht waren als verspreiders van choderagif. Dinsdag zijn te Konstantinopel vijf nieuwe gevallen van cholera vastge steld waarvan 3 in Pera. Vier per sonen zijn gister aan de ziekte gestor ven. Te Marseille is bij drie reizigers die per boot waren aangekomen, cho lera geconstateerd. Over DEN TOESTAND OP DE FRANSCHE SPOORWEGEN is in den laaitsten tijd veel geklaagd. Geen wonder, want telkens kwamen er vreeslijke spoorwegongelukken voor. .Millcrand, de Franseha minister van openbare werken, die nogmaals een inspectie-reis heeft ondernomen langs don Westerspoorweg, heeft te Saintos (departement Charente Infé rieure) een rede gehouden, en daarin o. o. gezegd „Ik beschuldig niemand, maar een feit blijft het, dat wij den Wester spoorweg in ellendigcn toestand heb ben overgenomen. Ik heb er ook geen geheim van ge maakt voor het land, dat het veel tijd en geld zal kosten, willen w(j alles in behoorlijken toestand brengen. Voor- loopig moeten de ambtenaren voor het toezicht een algemeene inspectie houden over de rails en zoo noodig last geven tot vermindering der snel heid, wat weder aanleiding zal geven tot wijziging van den treinenloop. Ik hen bezig met do voorbereiding van een verscherpt toezicht en bestudeer op hot oogenblik de zekerste veilig heids-toestellen. Kortom, ik zal niets anboproefd laten, om de lijn tot een modelspoorweg te maken." ARBEIDSCONFLICTEN. Er is nog hoop, dat de groote uit sluiting in de metaalnijverheid in Dnitschland te vermijden zal zijn, daar de onderhandelingen, in strijd met do eerste berichten, horvat blij ken te zijn. Deze nicufve onderhande lingen worden te Hamburg gevoerd, tusschen een commissie uit de metaal fabrikanten en vertegenwoordigers van de werklieden. De staking van de kolensjouwers bij de Berlijnsche firma Etnst Kupfer Co., die de aanleiding is geweest voor de ernstige onlusten van verle den week, is geëindigd. Er hebben zich zoovele werkkrachten aangebo den, dat alle leego plaatsen bezet zijn. De stakers hadden toezegging ge kregen, dat de arbeiders bij andere firma's, die aan de firma Kupfer le veren. of op andere wijze tot haar in betrekking staan, het v. erfe zoucfén neerleggen. Hieraan is evenwel niet voldaan. Bij al die firma's gaat het- werk zijD gewonen gong. In het ziekenhuis in Moablt is de werkman Robert Hermann, die bij de onlusten door sabelhouwen ernstig gekwetst was. bezweken. Stadsnieuws GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS, Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1IT0. Ingeschreven: II timmerlieden, machinale houtbewerkers, 1 wa genmaker, 4 meubelmakers, mo delmaker, 3 metselaars, 5 opper lieden, 1 stuc ad oor, 3 witters, 5 machinebankwerkers, 9 monteurs, 11 grofbankwerkers, metaaldraaier, 6 vuurwerkers, 9 ketelmakere, 6 burgersmeden, 3 machinisten, 7 sto kers, 4 electrictens, instrument maker, koperbankwerker, 1 ko perslager, i loodgieter, sohoen- maker, zadelmaker, kleerma ker, 98 schilders, 2 behangers, 3 stoffeerders, 1 bloemist, 1 tuin lieden, 13 grondwerkers, 8 bakkers, banketbakker, slagers, krui deniersbediende, 1 kellner, 8 ma- gazljnknechte, 10 loopknechts, 1 huis knecht, sigarenmakers, 4 kantoor bedienden, 1 boekdrukker, 1 letter zetter, litbograuf, 1 blader, 16 ioBse werklieden 1 dienstboden, 7 werksters, 1 naaister, 9 kook ster, 1 huishoudster, 3 vrou welijke kantoorbedienden, ad spi rant bouwk. opz,, houtdraaier. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Tot 2e klerk aan da gasfabriek is benoemd F. Comfusiua, VELSENj RAADSVERGADERING, De Velsensche Raad vergaderde Woensdagmiddag. Ofschoon de bijeen komst te één uur was uitgeschreven, werd deze eerst te half twee ge opend. Toen kwamen lenige leden op het denkbeeld notulen-lezing te vragen. De heer Wynoldy Daniëls laa een uur lang. Dus ving men pas te hall drie met de behandeling der zaken aan. Wat een tijdverspilling! In Haar lem, Den Haag, Amsterdam geschiedt de lezing iter notulen niet. We heb ben nooit gehoord, dat de zaken daar slechter gaan dan te Veisen. De Voorzitter had voorgesteld, om de raadsbesluiten alleen te doen no- tuloefrën en een orerrfcM der debat ten te doen maken door een Gemeen te-ambtenaar, dat dan door die leden zelf thuis zou gecorrigeerd kan wor den. B. en W. zullen met een nader voorstel komen. De geloofsbrieven van den heer R. de Boer, nieuw-gekozen hd van den Raad, werden gesteld in handen van een commissie bestaande uit do hoe ren: Schuitemaker, Falk en Van Rijn. Na schorsing der vergadering werd op voorstel van den heer Schuitemo ker, namens de commissie, besloten tot toelating van den heer De Boef. In handen van B. en W. werd ge steld een adres van de nfd. Kenne- merland van den Bond van Neder!. Onderwijzers om een schoollokaal te LJmulden en 100 subsidie, om on derwijs te kunnen geven aan volwas senen. Aan MeJ. C. C. Hofman werd tegen Januari eervol ontslag verleend al® onderwijzeres te Santpoort Het bestuur der S. D. A. P.-afdoe- ling merkte in een adres op, dat de schoolgelden aan school A niet in overeenstemming zijn met de wet De schoolgelden zullen nader ge regeld worden. Het voorstel om een krediet voor de voorbereiding der Gemeensch. wa terleiding werd aangehouden, om dat Vrijdag a.8. nog een samenspre- king zal plaat® hebben tusschen de Gemeentebesturen van BloeinendaaJ en Veisen. Naar men weet had Bloe men daal besloten niet deel te nemen aan ds Gemeenschappelijke water leiding, hetgeen Veisen in groote moeilijkheden heeft gebracht, zeide de Voorzitter, daar het niet meewer ken van Bloemendaal de plannen in gevaar brengt. Nu zal men afwach ten, wat de nadere 9amenspreking zal uitwerken. De verordeningen op do keuring van levensmiddelen werden aange houden, omdat het advies der Ge zondheidscommissie niet was ingeko men. Na een breedvoerige beraadslaging werden do verordeningen inzake de udkeering bij werkloosheid aangeno men. Op voorstel van wethouder Net- scher werd do regeling van het schoolgeld aan M U.L.O. school A aangehouden, wegens het inkomen van het straks genoemde adres van de S. D. A. P. Goedgekeurd werd een suppletoirs Begrooting en af- en overschrijving van onvoorziene uitgaven. Aan don heer Adriaanse werd het toezicht op do uitvoering van de werken in zake de gaslevering opge dragen. Overgegaan werd tot onbowoon- baarveiklaring van eenige perceelen te Velseroord. De weduwe Zwemmer, die h. L ten onrecht® preoorio betaald had, zal dit niet terugkrijgen, daar oen nader onderzoek aan het licht heeft ge bracht, dat aan den zoon was over gelaten om een preearlo-ovor oen komst aan te gaan. Een adres van de afd. „Kennemer- land" van den Bond van Ned. On derwijzers om verbetering dar Jaar wedden, werd in banden van B. en W. gesteld om advies. Aan W. Sprengers zal inzage wor den verleend van bet rapport in zake laster ten nadeeie van den opzichter A. C. M. Hofman, Mej. D. de Boer, verloskundige te IJmuiden, zal een gratificatie van 100 worden verleend, waarvoor zij dan ook de armen-practijk moet Ten slotte werden nog eenige adres sen van minder belang behandeld. Aan bet slot van dit verslag moet den verslaggever de verzuchting van het hart, dat de trage leiding der vergadering de afhandeling van de agenda belet. Een bestuurscollege, dat altijd van tragen aard is, maakt er bij een langzaamheid in de leiding altijd ge bruik van onbewust natuurlijk om nog meer in ellenlange pralerij en te vervallen. Zoo was de behandeling van d® werkloozen-verordeningen één aan eenschakeling van onlvelangrijkhe- den, die in amendementen werden omgezet. Waarom deze niet vooruit schriftelijk ingediend? B. en W. kunnen er zich dan een dunkbeeld over vormen, en de zaken worden in een veel sneller tempo af gehandeld. IJMUIDEN, VisscheriJ-examens. Bij de te IJmuiden gehouden en he den afgeloopen examens van visscher- lieden voor de diploma's als schipper en stuurman, zijn geslaagd J. de Groot en D. v. d. Lugt als schipper, en J. van Pel, Joh. Post en J. Pr!na als stuurman. Binnenland TWEEDE KAMER. ORANJEBOEK. De minister van buitenlandsche za ken heeft aan de Tweode Kamer doen toekomen een Oranjeboek bevattende een overzicht der voornaamste van 15 September 1569 tot 1 September 1910 door het ministerie van buitenland sche zaken behandelde en voor open baarmaking geschikte aangelegenhe den. In een korte toelichting schrijft 'de minister dat hij ook nu bij de schif ting van het materiaal 'de teleurstel ling ondervonden heeft van zooveel aaii dé openbaarmaking Boor 'den druk te moeten onttrekken, waarvan ontwijfelbaar de lezing groote belang stelling zou hebben opgoWlkt. Wat den inhoud vari het Oranje- boek zelf aangaat, wordt het volgende gemeld V enexuela. Aan hetgeen door den minister in 'de Mem. van Ant woord op het voorloopig verslag der Eerste Kanier naar aanleiding van de begrootte* voor buitenlandsche zaken voor 1910 werd medegedeeld aan gaande de onderhandelingen met Ve nezuela, kan nog worden toegevoegd, dat de besprekingen, sedert dien tus schen den Venezolaanschen gevol machtigde en den minister gehouden, geleid hebben tot het ontwerpen van een nieuw protocol, hetwelk in de maand Juni aan de regeering der Re publiek ter overweging is voorgelegd. Het antwoord daarop is nog niet inge komen, maar kan volgens dé verzeke ringen van df. Grïsanti eiken dag worden tegemoet gezien. Tot zoolang echter kan ook de tekst van dat ont werp niét openbaar gemaakt worden. Emigratie. Ten einde na te kunnen gaan in hoever het voor de regeering g-evvcnscht is om bepalingen In het leven te roepen ter voorkoming van omigrnfie nnar voor dat doel voor Nederlanders en geschikte landen, is een onderzoek aanhangig naar de re geling van dit onderwerp in andere landen. Marokko. Voor de nagelaten be trekkingen van S. Sossoon, tolk van liet Nederlandsch vice-consulaat te Casablanca, is door de Marokkaan- sche regeering een schadevergoeding van 50,060 frs. uitgekeerd. Eveneens is het door de internationale commis sie voor de vergoeding der te Casa blanca geleden schade aan Neder- londsche belanghebbenden toegewe zen bedrag van 45,410,63 thans uitbetaald. DE VERGIFTIGINGSZAAK TE HOORN. Men schrijft nog uit Hoorn Nu de gemoederen hier zoo langza merhand tot rust beginnen te komen na de bekentenis van den dader, doet het goed te hooren hoe innig begaan men is, en hoe diep medelijden men heeft met vrouw en kinderen van Beek, di® uilen te Hoorn tc goeder naam en faam bekend staan. Uit het verhoor is gebleken, dat Beek zich Woensdag 28 September te voet naar Avenborn heeft begeven, daar op den trein is gestapt naar Am sterdam, vervolgens naar Haarlem is gegaan, en daar in een bakkerswinkel de taart heeft gekocht. In een koffie huis of melkinrichting heeft hij de do sis arsenicum tusschen de taart ge strooid, een hoeveelheid groot genoeg om een dozijn menschen te vergifti gen, zooals de aDOtheker verzekerde, door wien de taart is onderzocht. Van Haarlem is B. naar Amsterdam ge gaan en heeft zelf het pakje bij Van Gond en Loos bezorgd. Met denlaat- sten trein 's avonds thuiskomende is hij den volgenden dag weer naar Am sterdam vortrokken, „om niet te schrikken' als hij de doodstijding van Markus vernam. Reeds in October 1909 geraakte B. in liet bezit van het arsenicum; hij kreeg dit van een zijner vrienden, een banketbakker te Hoorn, die dit in voorraad had ter verdelging van rat ten. Door af en toe te vertellen, aal hij een rat gevangen had, en dus weer wat rattenkruid noodig liad, geraak te de hoeveelheid al grooter en groo- ter. 't Is gelukkig, dat de toestand van het tweede slachtoffer, alhoewel zeer langzaam, vooruitgaand® Iflijft. NOODLOTTIGE SCHOP. Te Nispen bij Rozendaal schopte do vrouw van den timmerman Ver hoeven naar een kat, waardoor zij haar evenwicht verloor en viel, met liet noodlottig gevolg, dat zij inwen dig gekneusd werd en ia overleden. KWARTJESVINDERS. Door de Haagsche politie is een stelletje van de berucht® kwartjes vinders, die met hun gevaarlijk be drijf de buitenwegen der stad onvei lig maken, op den Leidschen weg ge arresteerd en togen hun wil naar het commissariaat overgebracht. Een drom van nieuwsgierigen verdrong zich om de „heeren", toen zij werden opgebracht DE GEMEENTELIJKE ELECTRICI- TEITSWERKEN TE AMSTERDAM. De burgemeester van Amsterdam legde gistermiddag in den Raad de volgende verklaring af: „Ingevolge d® toezegging door d®n Burgemeester gedaan in d® Raads vergadering van 10 September heb ben B. en W. de eer mede te doelen, dat de opvatting, welke mr. De Vries in die vergode ring heeft uitgespro ken over de mededeelingcn van den waarnemenden dir. G. E. de juist® is gebleken, en in werkelijkheid daar mede niet in tegenspraak is, wat door den heer Hansen is verklaard.. Inderdaad is door den waarn. dir. hier en daar een vraag geeteld enkele deze stukken betreffende, doch alleen ton einde de beteeken is van het stu k vast te stelten. Daarbuiten is geen on derzoek ingesteld, een verhoor gelijk aanvankelijk is ondersteld, is niet ge houden, een verslag dan ook niet op gemaakt. B. en W. meenen, dat het incident hiermede als geëindigd kan worden beschouwd.'' De Raad vereenigde zich zondier discussie hiermede. Naar aanleiding der Indienipg van eenige moties ea voorstellen over het beheer der G. E. W. gaf de voorzitter de verzekering, dat hij zoo spoedig mogelijk een onderzoek zal instellen naar de verhouding der G. E. W. tot de tram en wel ln overleg met de raadscommissie van bijstand. Daarop trokken de heeron de voor stellen en moties deze zaak betreffen de, ln HOF VAN ARBITRAGE. Gister vingen in het gebouw van het Permanent Hof van Arbitrage de pleidooien aan in de arbitrage tu®. schen Amerika en Venezuela, in zaJ ke het geschil betreffende ecne voi*- dering van de stoombootmaatschap pij „Orinoco", DE NIEUWE ENGELSCHE GEZANT VOOR DEN HAAG. De Londenseho correspondent van de TeL schrijft: De honorable Sir Alan von den Bempde-Johnstone, pas benoemd to* buitengewoon envoy en gevolmach tigd gezant van deu koning van En geland bij ons Hof, is in Den TIaag geen onbekende. Want vroeger was hij aldaar aan het Engelsche gezant schap verbonden. Sir Johnstone werd in 1858 op den verjaardag onzer Ko ningin geboren, als vierde zoon van den eersten Engelscben baron Der- went Hij werd op de school van Eton opgevoed en trad op 21-jarigen leef tijd In diplomatieken dienst Achter eenvolgens was hij nis zoodanig t® Veenen, Washington, Belgrado. Den Haag en Rome. In 1895 werd hij I>o- noemd tot secretaris van de Engel sche legatie te Kopen hagen, alwaar hij tot 1899 meermalen als chargé d'affaires optrad. In 1901 werd hij be vorderd tot gezantschapssecretaris, huwde een jaar later een Goeriknan- sehe flame, Antoinette Pinrknt van New-York, werd in 1903 gezant schapssecretoris te Wccnen en fun geerde sedert 1905 als F.ngelsch ge zant te Kopenhagen. -Sir Johnstone is een allround sportsman en hij vindt vooral beha gen in het golfspel. EEN BACHANAAL. Onder dit opscurift vertelt 't „Utr. Dagblad" De heeren zijn echtgenooie ver trokken samen van Utrecht naar Nij megen, om daar deu dag loor te brengen. Zooals in oen dergelijk ge val gebruikelijk is, lieten ze het huis o\cr aan dc diensUuuagci. uemtidd dienstmaagd was al geruinicu tijd bij deze mevrouw in dienst. In den laats ten tijd was mevrouw niet zuo tevreden over de jeudige gedienstige, die, zooals duidelijk bleek, in slecht gezelschap was verzeild. Evenwel men vertrouwde het meisje toch genoegzaam, om haar zonder eenige vrees de bewaking van de woning toe te vei trouw en. Toen meneer en mevrouw goed en wel vertrokken waren en hei dk-nst- ineisje alleen achterbleef, kwam er bezoek. Vriendinnen van de keuken prinses, en dat niet alleenook vrienden. Ze werden in alle vriendschap ont vangen, en keuken en kelder voor he» opengesteld. Die vertrekken bleken do noodige consumptie to bevatten, en een ware zwelgpartij werd aange richt. Flesschen boeren longens oii een kruik jenever, op naam van den lieer des huizes gehaald, verging tiet niet beter. Echter was er, behalve dorst, ook honger te bevredigen, en al wat men aan eetbare waar kon ontdekken, verdween in dc hongerige magen. Welken naam moet men wel toe kennen aan het verzwelgen van twin tig eieren en een pot met zuur, be sprenkeld met boerenjongens en der gelijke alcoholica 1 Natuurlijk was het resultaat het zelfde dat menigeen ondervindt, die voor het eerst een zeereis maakt. Maar terwijl die in dat geval liet rui me sop voor zich heeft, hadden de vandalistische bezoekers van het rus tige huis in de kalii"1 straat der def tige stad slechts vloerkleeden en kleedjes om op te offeren. Dit deden ze dan ook ijverig en veroorzaakten ai (lus een toestand, die onmogelijk in zijn walgelijke détails te beschrij ven is. Daarna bezocht men ook de slaap kamers. Toen de losgelaten bende was uitgeraasd .vertrokken ze, alles in denzelfden toestand achterlatend. 's Avonds kwamen de bewoners, vergezeld van een familielid, thuis. En ze vonden een ontzettende herrie. Alles lag overhoop en was bevuild, verdwenen svas al het eet- en drink bare. Tot zelfs in de gang lagen de sporen van morellen en jenever. Mo- vrouw kreeg het van pure schrik op haar zenuwen. Natuurlijk liet de bewoner het er niet bij. Hij maakte „werk van de zaak", en die wordt thans onder zocht. Maar het aller-brutaalste deed d# gedienstige den volgenden morgen. Óm half acht meldde ze zich kalm weg aan, evenals anders.... DOOFSTOMMEN INSTITUUT. Gisteren is op plechtige wijze hel nieuwe doofstommen instituut te Sint Michielsgestel geopend door mgr. \Y. van de Ven, Bisschop van "s-Hertogeiibosch, in tegenwoordig heid van baron A. van Voorst tot Voorst, Commissaris der Koningin in Noord-Brabant en vele geestelijke en wereldlijke autoriteiten. LOCOMOTIEF ZONDER.... KOLEN. De trein der Bentheimer Kreisbahn kwam te Gronau mot een half uui vertraging aan. Bij het station Bent-' heünNoord moest wegons gebrek aan kolen gestopt worden, aan het station waren geen kolen aanwezig, zoodat de stoker eerst kolen moest.... leenen. AANKLACHT TEGEN EEN BRIGADIER. Men moldt uit Oldcnzaal aan de „TeL" Eenige weken geloden kwamen des avond® alhier met den laatsten trein uit de richting Dnitschland aan twee; marskramers, de gebroeders C. en H. Osterhagen. Zij waren in het bezit! >an de noodige kramerij en eenige| Duitsche attesten (z.g. Armucsatteste), van ouden datum, die gediend had den, om kosteloos te kunnen proce- deeren, afgegeven door de scad LöW ne, en eon 20 Mark aan geldswaarde. Hun bestemming was Rotterdam. Ze hadden blijkbaar te veel aan Bacchus geofferd, gaven hunne na-, men onduidelijk op en wei-den naar de politiekazerne gebracht.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6