NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8371 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 7 OCTOBER 1910 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: ^an 'egels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem J 1-ü> Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der B'i Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 1.30 AdvertenÜën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland 1.65 (^|T 50 Cts- voor 3 plaatsingen a contant Geïllustreerd ZoSagsblad, voor Haarlem" ".I!!!!!!!!! o'S'A jL Redactie eo Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post *0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens eoster. Directeur J. C. PEEREBOOM. "cSS» Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad Is uitsluitend gemachtigd liet Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 8 OCTOBER. Schouwburg: N. V. Het Toon eed: •„'Adam in ballingschap", 8 uur. De Kroon: Bioscoopvoorstelling 8 u. Stadsnieuws ScïrljvBD mst de linkerhand. On zo lezers zullen zich misschien herinneren, dat indertijd onder de rubriek Om Ons Heen een be schouwing is gegeven over de ver- waarloozing van de linkerhand. Eon dame vond daarin aanleiding, een geldei ijk bedrag te stellen, tea- be schikking van den héér J. B. A. Saeijs, hoofd van de openbare lagere school no. 6, om een wedstrijd te doen houden in het sclirijven met de linkerhand, onder de leerlingen van de hoogste klasse. Nadat geiuimen tijd gelegenheid tot eigen oefening was gegeven, heeft nu Donderdag de wedstrijd plaats gehad. De zes prijzen waren spaar boekjes, waarop respectievelijk vijf, vier, drie, twee, een en een gulden war-en Ingeschreven, die in deze volg orde worden behaald dooir P. Dek ker, J. Hageweij, J. Schild, A. Meijers, J. H. Langenberg en A. de "Wit Het is de moeite waard om te zien, hoe netjes deze zes prijswinners met hun linkerhand hebben leeren schrij ven, vooral No. 1 heeft het zoo .g gedaan, dat menigeen hem met do zooveel beter geoefende rechterhand niet overtreffen zou. Hoewel natuur lijk de qualiteit van het werk der an dere mededingers zeer uiteen loopt, is geen enkele onleesbaar. De leering,die hieruit vailt te trekken is deze, dat met de linker hand ook na beperkten oefeningstijd, zeer wel kan worden geschreven. Wanneer dit kan bijdragen tot groo- ter waardeering van de linkerhand, dan is dat te danken aan de dame, die onbekrompen prijzen voor den wedstrijd schonk en aan den heer Saeijs, die dezen heeft voorbereid en ingericht Hedenmorgen te 7 1 /4 uur ontdekte teen politieagent, dat uit het perceel Spaarnwouderstraat 112 rook kwam. Hij begreep, dat er brand moest zijn en haalde een slangenwagentje, dat hij den politiepost aan de Amsterdam - sclie Vaart staat In genoemd perceel heeft W. N. Harkmans een schoenwinkel. Des nachts is hij evenwel niet in het per ceel, zoodat dit dan onbewoond is. Met twee slangen op de waterlei ding wist de politie het vuur te blus- echen. De winkel is vrijwel uitgebrand, ook de aanwezige voorraad schoenen .werd dooi- het vuur vernield. De groote spiegelruit is gesprongen. Assurantie dekt de schade. De be woner heeft evenwel aan de politie opgegeven, dat ook nog een klein be drag aan bankpapier verbrand is. De oorzaak van den brand is onbe kend. Reeds gistermorgen dacht Harkmans in den winkel een geringe brandlucht waar te nemen. Misschien heeft er toen reeds iets gesmeuld. Door A. L., alhier g e d e t i- neerd is hooger beroep aangetcekend tegen het vonnis der Arr.-Rechtbank alhier, waarbij hij ter zake van dief stal is veroordeeld tot 9 maanden ge vangenisstraf. RijwieldiefstaL Gisteren te half zeven uur is in de Witfe Heerenslraat een rijwiel gesto len, dat door C. J. uit Zaandam even onbeheerd was achtergelaten. Vechtende jongens. Gistermiddag waren twee jongens in de Schneevoogtstraat aan het vechten. De jongelui van de Am bachtsschool hadden daar blijkbaar vermaak in en veroorzaakten een heel oploopje. Eeu politieagent scheidde de vech tenden. Een nieuw soort bekeu- rin g. Een pakjesdrager aan het station is bekeurd, omdat hii een rewigar lastig viel, door hem herhaaldelijk te vrageu, om zijn goederen te mogen dragen. Een jeugdige deugniet Tegen een 15-jarigen loopjongen, is proces-verbaal opgemaakt wegens den diefstal van twee pakjes margarine, ten nadeele van den stoombooidieast „W. Bus" aan het Spaarne. Toen de jongen werd aangehouden, had hij pas weer wat suikerwerk gestolen. Pe deugniet is door de politie a zijn moeder afgegeven. H. A. S. In de Donderdagavond gehouden vergadering van het Haarlemsch Ar beiders-Secretariaat werden tot leden van het bestuur gekozen de heeren Wesselius en Keerwolf. De winter-propaganda werd vast gesteld. STUKKEN VAN DEN RAAD. WIJZIGING JAARWEDDE. B. en W. meenen dat het noodig is, dat de regeling der jaarwedden van het onderwijzend personeel aan de H. B. Scholen gewijzigd wordt, wat be treft de jaarwedde der leeraren in het hand- en rechtlijnig teekenen. De wijziging betreft de jaarwedde van den heer H. J. de Vries. B. en W. stellen, in afwijking van een vroeger gepubliceerd voorstel, voor, dat in paragraaf II wordt in- gelascht: Voor den leeraar in het teekenen echter, die in het bezit is van de bei de akten MI en M2, genoemd in de programma's van het Kon. besluit van 24 April 1885, bedraagt het mini mum der j aai-wedde 1700 met een verhooging van 150 telkens wanneer een diensttijd van 4, 8, 13 of 18 jaren is volbracht. De wijziging zal 1 Sept. 1910 in werking treden. B. en W. bieden ter vaststelling i een staat ter l>eschikking uit den post voor onvoorziene uitgaven; tot een bedrag van 50.50. ORGELBESPELING ln de Groote of Sint-Bavokerk alhier, op Dinsdag 11 October 1910, des na middags van 1 tot 2 uur-, door den Heer Louis Robert. Programma: I. Praedudium et Fuga, c kl. terts, J. S. Bach. 2. Choralvariaüên uit de 6de Sona- te, F. Mendelssohn Barlholdy. 3a. Canlilène Pastorale, Bern. Ten Cate. b. Andante uit de Sonate in g kl. terts, Louis Robert. 4. Sonate a ld. terts, Felix Borowski a. Allegro ma non troppo. b. Andante. c. Allegro con fuoco. 5. Adoratio et Vox Angelica, Th. Dubois. „HET KLEINE TOONEEL". Voor een matig bezette zaal is gis teren Speenhoff met zijn gezelschapje „Het kleine Tooneel" in De Kroon op getreden. Eenige door hem geschreven één- aktertjes werden opgevoerd, waarvan het ondeugende „Kiekeboe" en het ge voelige „De Voet" verdiend succes hadden, terwijl de hier al meermalen vertoonde Apachendans in De Kroeg niet onverdienstelijk werd gegeven. Onder de parodiën op bekende kun stenaars vielen vooral die van Roijaards en Ed. Jacobs zeer in den smaak. Maar het meeste succes had Speenhoff zelf met eenige nieuwe en oude liedjes. Hij pakte met zijn een voudige volksgevoeligheid en met zijn soms sarcastische humor. Ook mevr. SpeenhoffPrins gaf eenige liedjes ten besté, waaronder een heel fijn kinderliedje. Zink diefstal. De eigenaar van een pakhuis, Kou- denhorn 68, deed gisteren hij de po litie aangifte, dat van zijn perceel zink gestolen is. De politie liad den dader gauw te pakken, 't is de 18-jarige los-werkman 1. de J. BEHANGERS en STOFFEERDERS. Door de Behangers- en Stoffeerders- Patroonsvereeniging voor Haarlem en Omstreken is een vakschool opge richt voor jongelieden, die bij het vak werkzaam zijn. Woensdagavond, is d© cursus aan gevangen en officieel geopend. Der tig leerlingen volgen de lessen. Oplichting. De politie heeft aangehouden een 21-jarigen slagersknecht uit Rotter dam dia don willtaliap J I,. jji (Jg Anthoniestraat alliier heeft opgelicht voor 6 slagersmessen en een aanzet staal. De messen zijn in beslag geno- VLIEGEN BIJ HAARLEM. Tribune VLIEGVELD Publiek Toegang Het request is geteekend door de heeren Van Ommeren en Scheer. Dierenmishandeling. De 40-jarige koopman F. l., wo nend aan hei Leidscheplein, is be keurd, omdat hij een onder zijn wa gen gespannen hond zonder noodzaak met een geschoeiden voet geschopt heeft. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij Een hond, II. de Jong, Zoeteslraat No. 16. No. 76. Een porternonnaie met inhoud, ïl Kaasenbrood, L. Raamstraat 36. Een lombardbriefje. J. Kloos, Rus tenburgerlaan 27 A. Een taschje met inhoud, j. de Klerk, Anthoniestraat 49 rood. Een zilveren armband, C. Arens, Paul Krugerstraat 37 rood. Een ceintuur, J. van Kuyk, Brou wersstraat 132. Een schooltasch met inhoud, J. As sendelft, Ursiil astraat 3. Twee muziekboeken en een taschje met inhoud, D. van Altema, Kousen bandslaan 4 A. Een album, A. Kuyper, Tetterode straat 59. Een mansportret, F. Dernison, Meesterjoosteulaan 37. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). j Huizen Brugje Onze bijzondere verslaggever heeft gisteren bij Alkmaar den eersten vliegdag meegemaakt van den Belg Verstraeten, die hier nu van Donder dag 13 tot Dinsdag 18 October komt vliegen. (Voor het verslag verwijzen wij naar het Tweede Blad van heden). Vanochtend is thans definitief be slist, dat Verstraeten op het voetbal veld van „Haarlem" te Schoten, (bij het bruggetje) zal vliegen. Vanochtend omstreeks half 10 kwam Léon Verstraeten met zijn broer Jan en den impressario in een auto uit Alkmaar to Haarlem aan. De auto. een „Excelsior" wel heel toepasselijk een naam voor een vlie genier met de Belgische en Hol- landsche vlagjes voorop, trok voor Brinkmann veel bekijks. Even maak ten we kennis met den jovialen Belg en zijn gezelschap en toen ging het naar het vliegterrein. Verstraeten vond het dadelijk eon best terrein, veel beter dan dat bij Alkmaar. Met meters-passen beliepen hij en z'n broer 't veld en de afmetin gen kwamen overeen met die wij op gaven. Wij hadden deze gegevens al, daar we Zaterdag met den monteur Olieslagers dit veld al hadden ge keurd. Maar Verstraeten is minder moei- Het vliegterrein te Schoton. lijk dan Olieslagers. Achtte diens monteur de breedte van 120 M., die dit terrein meet, wel wat gering, Ver straeten neemt genoegen met een vliegveld van 82 meter broed, gelijk op de teekeuing van het vliegterrein, die we in ons nummer van heden ge ven, te zien valt. En wilde Oliesla gers er nog de achter liggende terrei nen bij hebben, om een lengte van 300 meter te krijgen, Verstraeten was ook tevreden met de lengte van het voet balveld, die ook een 120 meter be draagt. Op de teekening is te zien. dat de hangar in den hoek bij de tribune komt en het publiek in de tribune en aan weerskanten van hét opstijgveld kan plaats nemen, waar het op stoe len of staande de vluchten van Ver straeten kan volgen. Voorts komt er nog een buffet en rijwielbergplaats. Alles wordt door den heer Schetzer, den ondernemer van het Bioskoop- theater op de Groote Markt, uitste kend ingericht. Om te voorkomen, dat t publiek wat duur zou betalen, heeft hij b.v. met de pachters van buffet, de stoelen en de rijwielbergplaats een vast tarief bepaald. Daarvan mag niet afgeweken worden. De Burgemeester van Schoten heeft hedenmorgen zijn toestemming ver leend tot het houden 'der vliegweek. Daarmee is tevens bepaald, dat de vliegenier der andere combinatie niet in Schoten zal vliegen, daar de Bur gemeester van Scholen aan een tweede combinatie geen toestemming tot vlie gen op dezelfde dagen zal verleenen, hetgeen ook zeer begrijpelijk is, daar dan dubbele ordemaatregelen geno men zouden moeten worden, 't geen natuurlijk niet wel doenlijk is. Nog een bijzonderheid omtrent 't vliegen van Verstraeten moet vermeld worden, nL dat hij zijn aanloop neemt op het grasveld zelf en niet op een plankier. Dit laatste acht hij niet noo dig en het is hem maar in den weg bij 't landen, vooral daar hij een smal vliegveld neemt Dit smalle veld heeft een bezwaar. Hij zal nl. al zijn stuur manskunst moeton gebruiken bij het landen, als hij wind in den rug heeft. Dan heeft hij een snellere vaart en is 't neerkomen in den smallen aanloop moeilijk. Maar mocht dat een groot bezwaar blijken, dan kan hij in tijd van nood altijd neerkomen op een weiland in den omtrek. Men rekent, dat op hei terrein ruim 10.000 personen de vluchten zulli kunnen gadeslaan. ASPHALTEERING. Hieronder volgt nu het request van de Vcreeniging van Industrieelen en Kooplieden inzake asphalteering. Aan den Raad \Jd. Gemeente Haarlem. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de Vereeniging van Indus trieelen en Kooplieden op Bouwkun dig gebied. Kon. goedgekeurd laatste lijk bij Kon. besluit van 14 Maart 1910 No. 7; dat hare aandacht heeft getrokken in de gemeente Haarlem allerwe- ge op den voorgrond tredende vraag of, en zoo ja, in hoeverre, thans do tijd gekomen is om de hoofdverkeers- wegen binnen onze stad te asphaltee- ren ter vervanging van de thans be staande kei- en klinkerbestratingen. dat b. L tot het stellen van die vraag voldoende aanleiding bestaat nu binnen korten tijd vele hoofdstra ten zullen worden opgebroken voor den aanleg van nieuwe tramlijnen door de H. IJ. S. M. dat zij vermeent wanneer thans niet tot den aanleg van asphaltbestrating in verschillende hoofdstraten wordt overgegaan, binnen afzienbaren tijd die aanleg niet weder aan de orde zal worden gesteld dat het h. i. een dringende eisch des tijds is, dat in eene, om hare schoone ligging door vreemdelingen druk be zochte stad van den rang en de groot te als Haarlem, de hoofdwegen wor den bestraat met het beste materiaal, dat daarvoor thans wordt gebezigd, zoowel met bet oog op het gemak en de zindelijkheid ten bate van het pu bliek, als op de belangen der nering doenden, die meerendeels hunne za ken lungs de hoofdwegen hebben ge vestigd, en die zoowel door de eigen aardige ligging van onze stad in de onmiddellijke nabijheid van de Hoofd stad des Rijks als door andere oorza ken. groote behoefte hebben aan den steun en de voortdurende zorg van ons Gemeentebestuur dat zij zich niet ontveinst, dat om tot verwezenlijking van den door ve len gekoesterden wensch „Asphaltee ring van de hoofdverkeorswegen" te geraken, belangrijke financieele of fers van oDze Gemeentekas zullen worden gevraagd, die wellicht bijzon dere maatregelen tot voorziening in rente en aflossing van de daarvoor op te nemen gelden zullen vereischen. dat zij niet te min meent te mogen wijzen op sommige factoren, die er toe leiden kunnen, om de vereischte bedragen juist nu tot een minimum te bepalen als lo. na den aanleg en het bijstraten van de aan te leggen trambanen zal de noodzakelijkheid blijken om de keibestrating van de door tramlijnen doorsneden wegen geheel opnieuw te verstralen. De daarvoor benoodigde kosten kunnen dan ln iniudcling wor den gebracht bij de kostenberekening voor asphaltbestrating 2o. zal het noodig zijn om, ton einde voor afzienbaren tijd, de gelegde as phalteering rustig te kunnen laten liggen, zoowel de hoofdriolen on sprui ten, als de verschillende geleidingen aan een algeheele herziening of \er- nieuwing te onderwerpen dut zelfde zal moeten geschieden wanneer de keibestratingen weder worden gelegd, immers het zou zoowel voor de nieu we trambanen als voor de drukke pas sage en niet het minst voor de aange legen winkelzaken een levenskwestie worden, wanneer luttel aantal jaren nadat het groote ongerief van den nieuwen aanleg was geleden, voor het vernieuwen of herstellen van riolen, geleidingen, enz., alweder tot opbre ken van straten zou moeten worden overgegaan. Ook die kosten komen dan in mindering van de voor asphalt bestrating te besteden gelden. 3o. moge al de H. IJ. S. M. op dit oogeublik ongenegen schijnen om het beton bed onder hare trambanen voor hare rekening te nemen, toch zal de wetenschap, dat zij vroeg of laat daar toe zal moeten overgaan even goed als thans de Gemeentetrams te Amster dam, Den Haag, enz., het zijne er toe bijdragen om, in verband met het voor hare rekening komende -onder houd van de keibestratingen tusschen en langs de tramrails, welk onder houd Mj asphalteering als van zelve door de Gemeente zou worden overge nomen, genoemde Mij. te doen beslui ten om een flink bedrag als afkoop som ter beschikking van de gemeente Haarlem te stellen. Redenen waarom adressante ver meent te spreken uit naam en in 't be lang van een groot deel van Haarlems burgerij en van bet door onze stud op zoo lioogen prijs gestelde vreemdelin genverkeer, wanneer zij de vrijheid neemt Uwen Raad met aandrang te verzoeken het daarheen te willen lei den, dat tijdens den aanleg van de nieuwe trambanen de daarvoor aan gewezen hoofdverkeerswegen van de asphaltbestrating met bijbehooreude werken worden voorzien en dat deze bestrating successievelijk ook in an dere niet in het tramnet begrepen hoofdverkeerswegen zal worden aan gebracht. Voor de Vereeniirinjr voornoemd Uit de Omstreken BLOEMEND A AL. Gistermiddag omstreeks half vijf raakte op de Korte Kleverlaan de kleine Bolzenbroek, een jongetje van omstreeks 9 jaar, onder den vracht wagen van het gesticht Meerenberg. Het kind i? naar het Diaconessenhuis overgebracht. Door de jachtopzieners Blijendaal en 1-Iobo is proces-verbaal opge maakt tegen de bekende stroopers A. J. en H. V., wegens het bemach tigen van wild door middel van een lichtbak. SCHOTEN. HULDEBLIJK. Gisteravohd werd in het lokaal voor Christelijke belangen in de Colenso- straat in een bijeenkomst der Evan gelisatie aan Ds. A. J. Montijn een huldeblijk aangeboden, bestaande uit een divan met overkleed. Door den heer Van Ommeren werd, als voorzitter 'der commissie, het woord gevoerd. Spreker herinnerde ian, dat Ds. Montijn acht jaar ge leden de evangelisatie in het Schoter kwartier ter hand nam. hoe deze, klein begonnen in het steeds grooter wordende kwartier, een plaatsje vond in de fabriek van den heer Joh. de Breuk aan den Schoterwcg. Later is de evangelisatie met hulp van Haar lem een onderkomen gegeveh in het tegenwoordige gebouw. Na verschillende vergeefsche pogin gen is Ds. Brandsma bereid gevonden als predikant in het Schoterkwartier op te treden. Spreker dankte allen, die iets voor dezen evangelisatie- arbeid gedaan hebben, in zonderlieid Ds. Monti in. die den stoot heeft ge geven. Ds. Montijn bedankte voor het hem aangeboden huldeblijk, dat hem, zoo als hij zei, zeer verrustte. Aan mevrouw Montijn werd een fraai bloemstuk overhandigd. Het ge schenk aan Ds. Montijn ging verge zeld van een fraaie oorkonde, waar op te lezen is In dankbare herinne ring werd dit huldeblijk aangeboden door de leden der Evangelische Ver eeniging „Schoten" te Schoten. Nadat Ds. Brandsma nog een woord gesproken had, werd Ds. Montijn Psalm 134 3 toegezongen, waarna de bijeenkomst met gebed gesloten werd. Z ANDVOORT. Door den architect Johs. Jansen Jr. is voor rekening van den heer II. C. Voet onderhandsch aanbesteed het bouwen van een woonhuis aan do Groote Krocht. Ingeschreven was door de heeren J. Water, voor ƒ5296, Jb. Koper, 5282. L. ten Broeke voor 5195; A. en W. Groen, voor /5000; T. Koper en C. Siegers, voor 4992; en S. Slagveld voor 4600. Het werk is nog niet gegund. Voor de vacante betrekking van hoofd aan school A hebben zich 50 sol licitanten aangemeld. Aan den heer M. de Groot, ambte naar ter secretarie, alhier, is op zijn verzoek eervol ontslag als zoodanig verleend ingaande 1 Nov. a.s.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1