KWARTJES ADVERTENTIEN VRAAC-EN-AAK60DS ADVERTENTIEN: 1-S REGELS 25 CENTS 3PLAATSINCEN f 0.50 BIJ VOORUITBETALING per ziekenautomobiel naar het gast huis brengen. Toen Juffrouw L'., te Loosdulnen haar man on kinderen niet hoorde, ging zij, die wegens omstandSghedien een andere kamer in gebruik had, eens kijken. Zij von dollen, ook haar moeder, bowustolooe, maar merkte tevens een ondraaglijke gaslucht. Door vlug alles open te zetten kwam do tuan spoedig weder bij. Met oude vrouw en de kinderen heeft d© dokter lang moeten werken vóór de zen buiten gevaar geacht konden worden. Allen zijn echter nog ziek. Toen de dokter naai* do gasfabriek telefoneerde om een zuurstof-appa raat, bleek zulk een voorwerp daar onbekend te zijn. EEN LEELIJKE VAL. Bij het afbreken der fabriek van fijne vleeschwaren dei* N. V. Noack, te Groningen, heeft een ernstig on geluk plaats gohad. De 46-jarige werk maai I-Iarryvan stond op eene ladder, bezig oen muur af te kappen. Op een oogenblik liet een groot brok steen los. Hot viel op de ladder, deze kantelde, en Harryvan viel van een hoogte van ongeveer 10 meter op straat. Hij bekwam een schedelbreuk en andere verwondingen. Op advies van dr. Van Calcar, word hij naar do R.-K. Ziekenverpleging vervoerd. Zijn toestand is ernstig. TOCH OVERLEDEN. Begin dezer week geraakte de dienstbode E. v. d. L., te Reeuwijk, met haai* fiets in een sloot. Na heel veel moeite werd ze door haar troon bewusteloos opgehaald. De vensgeesten keerden terug, na toe passing der bekende middelen. Giste ren is het meisje evenwel toch over leden aan de gevolgen van haar val. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. De kwellingen van Eczeme. De kwellingen en pijn, die eczema (prikkelende huiduitslag) veroor zaakt. zijn maar al te goed bekend aan den ongelukkigen lijder. Zoodra de patient warm wordt, begint huid onuitstaanbaar te jeuken kan hij bijna niet nalaten om de huid op de aangedane plaatsen open krabben. Wanneer eczema uitbreekt op handen en hel gelaat is dit niet al leen onooglijk en kwellend, doch zal het zich bovendien dikwijls spoedig uitbreiden. Foster's Zalf is een balsem zonder weerga. Zij is zeer verkwikkend er verzachtend, on reeds de eerste aan wending geeft een opmerkelijk gevoel van verlichting. Al naarmate met dc toepassing der zalf wordt doorge gaan, heelcn dc jeukende inzinkin gen en aangedane plaatsen der huid, en bijna altijd is één doos voldoende om een duurzame genezing te werksteyigen. Foster's Zalf kent zijns gelijke niet voor eczema, aambeien, puisten en gordel uitslag, schurft, of eenige andere Jeukende huidziekte. Ziet toe, dat gij de echte Foster's Zalf krijgt. Zij is te Haarlem ver krijgbaar bij de heeren J. J. Göppin- ger, Grootc Houtetr. 147a; en K. van Eden. Spaarno 38. Toezending schiedt franco na ontvangst van post- .wissel a f 1.75 voor één, of 10.voor zes doozen. Sportpraatje De wedstrijd, dien de rood-broeken Zondag te Breda speelden, werd na tuurlijk door hen gewonnen. Haar lem schijnt in dc Brabantsche baro nie-stad nu eenmaal niet te kun nen verliezen, en het schijnt een wet-van-eeuwighenl, dat de Scholer- wegenaars, hoe Velocitas ook soms superieur moge zijn we herinneren maar even aan den wedstrijd van verleden jaar de twee puntjes mee naar de Spaarnestad terug bren gen Ook nu is hun dat gelukt, en, in tegenstelling met de zege, die 't vorig jaar door hen werd behaald, was de victorie ditmaal volkomen verdiend- Dat komt voornamelijk hierdoor, dat het Haarlem-elftal dit jaar veel beter is, dan in het vorige seizoen, terwijl het team, dat de cadetten op 't oogen blik in het veld brengen, beslist ach terstaat bij dat, waaraan de blauw- witten veel van hun overwinningen in den vorigen winter te danken heb ben. Dat Haarlem veel beter is ligt Tn niet zoozeer aan den keeper, noch aan het back-stel of de halfs zijn ultijd uitnemend geweest, worden van jaar tot jaar beter maar aan de voorhoede. Die z men in speelkracht groeien Telkens valt meer op, hoeveel beter er wordt gecombineerd dan vroeger, met hoe veel meer overleg, dun eertijds, het rood-blauwe kwintet thans speelt, hoeveel fijner, hoeveel technischer, hoeveel meer Af liet spel geworden is. Toch moet er nog veel veranderen, wil de Haarlem-voorhoede gelijk waardig zijn aan die van II, V. V., van Sparta, of van V. O. C. Dan moet Philips niet zoo bard meer voorzetten hij deed het Zondag herhaaldelijk dat de binnenspelers het leder niet bereiken kunnen, 4an moet Bijle- veld wat steviger verband tusschen zijn vleugels houden, en Bouwmeester ten slotte zich op wat juister en har der schieten toeleggen. En dit is nu juist nog steeds het grootc, het zeer- ernstige gebrek, dat den Haarlem mers aankleeft de voorhoede weet den bal niet op het juiste moment in 's vijands net te deponeeren. En dat is noodig Want een elftal kan nu nóg zoo schitterend werken, en spel laten zien, dat den toeschouwers de handen ineen doet slaan van verba zing, als niet op het laatste moment een been daar is, orn het leder 's vij ands doel te doen doorboren, dan is al het zwoegen vergeefs geweest. Maar zoodra de Haarlemsche voor hoede over een goed schot beschikt. zal zij iot voél In fltaat ztjri, nol tij haar club zeer zeker een der hoogste plaatsen in liet ranglijstje kunnen doen innemen. De uitslagen van de overige eerste kilasse wedstrijden, die reeds Zondag avond voor de ramen van onze bu reaux ter openbaire kennis werden ge bracht, waren zbouis wij die voor speld hebben. H. V. V. deed als Sparta, en sloeg de ongelukkige Bre- dasche onderofficieren, met niet min der dan 50. Ik denk zoo, dat de baroni-menschen den dag niet bijzon der zegenen zullen, waarop 't bonds- besluit hen van do Oostelijke naar de Westelijke eerste klasse deed over gaan. Van toen af is de des-illusie begonnen. D. F. C. sloeg *t Haagsche Quick met 41. Do Hanenburgers schijnen nog altijd niet in conditie te zijn, hoewel hun elftal goed in el kaar zit. Ook van de Hagenaars is de voorhoede het zwakke punt. V. O. C. blijkt al meer een gevaarlijk con current te zijn, haiar promotie waar dig en eer-aandoend. Nu was het Hercules, dat het lootje leggen moest en hoewel met slechts 3—2 de Utrechtenaren het onderspit dolven, was V. O. C.'s superioriteit gedurende gansch den wedstrijd zeer duidelijk. Toch zijn do Herculonen dit seizoen niet gering te schatten; lioewel de spelers ongeveer dezelfden van den vorigen winter zijn, hebben zij hun slechten vorm geheel afge legd, en spelen voetbal, zooals zij waarschijnlijk zelf niet geloofd had den het te kunnen. Sparta overwon H. B. S. met twee goails, terwijl de zwarte Hout-rust-menschen geen en kel maal het rood-witte net konden vinden. Het was ook niet anders te verwachten, dan dat de zilveren-bal- hjouders hun zege van destijds zouden bevestigen. In het Oosten is het ook nu weer het Nijmeegsche Quick dat overwe gend is. Zondag moest U. D. er met n gelooven. De Nijmegenaars steken wel torenhoog boven de ande re Oosterlingen uit. In de tweede klasse was het Haar lem II, dat de Velocitas-reserve mot ndet minder dan 7—1 verpletterde, een bedenkelijk teeken voor de plaats- er vangers, die de Brodonaars stel len kunnen, en eeu zo go orn trotsch 'P te zijn voor de Tood-broeken. Haarlem begint het seizoen niet slecht. Het Amsierdainscke Ajax sloeg E. D. O. me: 4—1. E. D. O. E. D. O., wanneer zal er toch van u iets goeds ie melden zijn! Als staaltje, dat het Leidsclie Ajax de gedegra deerde eerste klasser toch ook nog niet geheel krachteloos is, zij go- meld dat het Kampong, do sterke club der witte Stichtenaren, mot niet min der dan 51 sloeg De belangrijkste wedstrijden van Zondag zijn wel de districts-serie- wedstrijden, die verleden jaar op liet terrein aan den Schoterweg werden gespeeld, en dit keer te Utrecht zul len plaats hebben. De loting had tot resultaat, dat Noord legen Oost en West tegen Zuid spelen zal. Ook als verleden jaar 1 En dat die loting zoo is afgeloopen, is maar goed ook, want nu krijgen wc tenminste „Selon toutes les apparen- ces" Oost tegen West in den eind strijd. Wie dan winnen zal, is vrij zeker. Zooals wij reeds meedeelden, zal het Westelijk elftal aldus zijn samen gesteld R. Beeuwkes, De Wolff, Otten, Bosschart, Do Korver, Am. Ilórburger J. H. Welcker, Lutjens, Francken, Tbomee. Herckenrath. Wij vermelden dit elftal speciaal, omdat het misschien met een enke le wijziging ook waarschijnlijk het team zal zijn, dat 16 October de Duil- scliers te Cleef zal gaan bestrijden. De keuze van De Wolff en Herckenrath uit R. A. P. lijkt ons al bijzonder ge lukkig voor deze plaatsen zijn. bei don de aangewezen spelers. Eindelijk wordt onze Ilaarlemsche back dan eens erkend 1 Echter is het niet zeker, dat de ge kozenen ook spelen zullen. Bosschart heeft bedankt, en Otten zal zijn voor beeld voltren. Maar waarschijnlijk is het, dat deze spelers aan hun voorne men geen gevolg zullen geven. Dat Beeuwkes tusschen de palen ko men zal, is een bewijs, dat de D. F. C.-doelman het voetbalspel niet vaar wel gezegd heeft, zooals onlangs in de pers werd beweerd. Op het Ned. Elftal komen we ove rigens de volgende week terug. Hier ter stede speelt „Haarlem" te gen de Dusseldorfer F. C., wat een in teressante strijd kan worden. H. F. C. II zal aan de Spanjaardslaan to gen de V. O. C.-reserves kampen. Van den afloop is maar weinig te zeg gen. E. D. O. gaat naar de A. F. H. C. in Den Helder, en zal, als het zijn best wat doet, wel winnen. schappij Dulndigt, onder Wassenaar gelogen. Pers-Overzicht ONS KOLONIAAL BESTUUR, 't Algemeen Handelsblad schrijft aan het slot van eonige artikelen over de Indische begrooting: Wij meenen thans deze beschou wingen te moeten besluiten, doch ho pen hiermede te hebben aangetoond, dat uit deze begrooting ten duidelijk ste spreekt, dat do gouverneur-gene raal Idenburg, wien in de Indische pers wel eens weinig actie werd ver weten, voortgaat op den dooi* zijn voorganger gebaanden weg, waar door de toekomst van de aan zijne zorgen toevertrouwde kolonie zal zijn verzekerd. VERVALSCHING VAN LEVENS MIDDELEN. Op het dezer dagen te Leiden ge houden Congres voor Volksgezond heid werd o. a. de vraag behandeld, „of een officieele bestrijding der le- vensmiddelenvervalsching en wel be paaldelijk door Keuringsdiensten an Gemeentewege, zich uit moet strekken zoowel tot de voor do ge zondheid als schadelijk beschouwde vervalschingen, als iot. die, welke uitsluitend op handelsbelangen, d. i. waardevermindering betrekking heb ben." Het komt het „Maandblad togen de Vervalschingen" voor, dat de meest breede opvatting in deze, het meest strookt met het publiek belang. Dit toch brengt mede» dat de overheid wake, zooveel dit in haar vermogen is, zoowel tegen benadeeling der pu blieke gezondheid door schadelijke waren, als tegen bedrog met ver- valschte (minderwaardige) koopwa ren. De vraag, die zich onmiddellijk de gedegenheid të baat, om naar aan leiding van een hoofdartikel iu „De Sociaal-Demokraat" over de troon rede, waarvan de conclusie was de massa-staking, een en ander over die massa-staking op te merken. Mr. Troelstra neomt liet steeds op wekken tot de nm&aa-staking onpoli tiek, onpractisch en onorganisato- risch, en schrijft dan Maar ook op zichzelf moet ik ern stig waarschuwen tegen het streven, om steeds van boven af den arbeiders toe te schreeuwen, dat zij moeten staken. Wie eigen verantwoordelijk heid gevoelt en bedenkt, wat hij daar van de arbeiders vraagt, die zal de politieke massa-staking, waar zij een maal noodig en mogéfijk blijft, aan vaarden als een rijpe vrucht van den boom der gerevolutionneerde arbei dersklasse. Maar ook alleen als zoo danig. Moreel verantwoordelijkheids gevoel en politiek inzicht stellen in dezen donzelfden eisch niet aan de arbeiders opdringen, wat uit hun eigen ziel en kracht tot ons moet ko men. En wat, ais het niet daaruit voortkomt, doch gevolg ware van an- deror aansporingen en opdringing, toch op het beslissend oogenblik aan de fout van zijn eigen oorsprong zou bezwijken Ook is het te vrcezen, dat als zij, die dc arbeiders moeten aanvuren voor al, wat de strijd van het oogen blik, voor hunne directe verheffing en versterking, van hen eischt, alseenig woord niets hebben te zeggen dan" massa-staking dai het dan zal gaan als met de anarchisten, die al les zetten op deze kaart en alles ver zuimen, wat dienen moet, om de ar beiders weerbaar en werkelijk revo- lutionnair te maken. Daarom is een getoeter op de trom pet der politieke massa-staking, zoo als in dit blad wordt ingezet, zeer af te keuren en raad ik allen, die mij mij deze staking zien als een onder omstandigheden begeerlijke mogelijk heid in de toekomst, haar ook slechts als zoodanig in hunne beschouwingen op te CENTS 1904 kalm aanzien. BI Ijkt d'at Louis Bouw meester In do jairen zijner zwerftoch ten niet het vermogen heeft verloren, in dien kring zijnor collega's van het Leidscheplein de hom voegende plaats In te nemen, dan zal de Raad van heer stellig niet nalaten zich ook voor liet vervolg van zijne medewer king le veraekeren. Een andere uitkomst zouden zeker ongaarne wenschen, doch d. omstandigheden laten niet toe, buitengesloten te achten. Nog dezer dagen werd in het openbaar do meerling uitgesproken, dat van Louis Bouwmeester voor de kunst weinig meer is te verwachten. Stel dat zulk een oordeel kon worden ge motiveerd, dan was het oogenblik om het to uiten al bijzonder.slee htgeko- zcn. Wij hebben er ons wel voor ge wacht de voorbarige uitspraak verder le bron gen. Zonder, ongegrond optimisme, maan* ook zonder tegen ingenomenheid be groeten wij den tijdelïjken terugkeer van don heer Bouwmeester op zijn oude plaats ais een gunstige gelegen heid om een voor ulle partijen bevre digende oplossing te zoeken. EENIIEID IN DEN KINDERZANG. Voor enkele dagen is te Amsterdam de eerste vergadering gehoiiden van ..het Permanent-Comité ter bevorde ring van eenheid in den kinderzang' onder leiding van den heer J. Bok, le secretaris van de verpeniging van Hoofden van Scholen in Nederland. Dit comité beslaat uit acht leden, aan gewezen door groepen van de aange sloten vereenigingen van musici muziek vrienden, van openbare, wel als bi'zondero onderwijzers, van vereenigingen, die geheel of ge deeltelijk werkzaam zijn ter verbete ring van ons volksonderwijs, als Het Nut van 't Algemeen, De Nationale Vereoniging voor den Volkszang en de Bond „Het Sclioonheidsheginsel het Onderwijs". Het doel van deze eerste bijeenkomst was. het kiezen van een bestuur, be spreking van de uitgave van de twin tig uitgekozen liederen en van middelen om deze als verplichte lie deren opgenomen te krijgen in de leerplannen der openbare en bijzonde re scholen en tot gemeen goed te ken van het Nederlandsche volk. De bovenbedoelde twintig liederen zijn Wilhelmus Wien Neerlandsch bloed Vlaggelied (Smits—Ileye) Mijn Nederland (HolLouwerse) Een lied van Nederland (Den Hertoi Nijk) De Zilvervloot (Viotta- Heyc) Merck toch hoe sterek (Vale rius) Een liedje van de Zee (Vale rius) Marschlied -.Brandts Buys- Worp) Een draaiersjongen (Hol— De Ron) In oorlog en vree (Viotta Ileye') Naar Zee (Viotta— Ileye) Hou Zee (Brandts Buys) IIou en trouw (Hol—Ileye) Een middagslaapje (WorpIleye) Wees gegroet, vol- schoone Lentetijd (v. KeimesBoh- riügcr) Zingen (Nicolaï—Heye) De Kleinste (Beltjens—Heye) Atundlied- je (W cc renLovendaal)Twee lui iViolta—Heye). KOR KUILER. Uit Groningen wordt bericht, dat 9 Kor Kuiler benoemd is tot directeur van het llarmonio-orkest, als opvolger S van Peter van Anrooy. (iemengd Nieuws Sport en Wedstrijden VLIEGEN TE MAASTRICHT. De snelheidsvliegwedstrijd, welke bij gunstig weder te Maastricht 11 Oc tober en anders 12, 14 of 15 October zal plaats hebben, belooft zeer belang rijk te worden. Voor de vliegweek te Hasselt zjjn nl. reeds officieel 10 deel nemers ingeschreven en daar ook 'n prijs uitgeloofd is voor dengene, die in de meeste wedstrijden een prijs be haalt en Hasselt—Maastricht één van: die wedstrijden is, hebben alle deel nemers er belang bij dezen wedstrijd mee te maken. Onder de ingeschreve nen zijn o. a. onze landgenoot Wijn malen en Floreney, Delamine. Le- cointe de HespiL OLIESLAGERS TE 'e-GRAVEN- HAGE. Jan Olieslagers zal te 's-Gravenhla-j komen vliegen en wel op de ter- JlUDUIk JlCl BMTOUa vy- reinen van de renbaan der maat. aanval in „Het Volk" en neemt tevene hierbij aansluit is, meent het blad, deze Moet het Rijk of de Gemeenten zich met deze aangelegenhedon be lasten En dan kan het antwoord eenvoudig als volgt luiden „De Regeering droge zorg voor het tot stand komen van een wettelijke regeling van het vraagstuk der wa- renvervalsching, en drage aan de Gemeenten de uitvoering dezer wet ten op, met de verplichte instelling van keuringsdiensten ten behoeve van den kleinhandel (winkelverkoop), zoo noodig met Rijkssubsidièn". Indien aan deze eisch en voldaan wordt, spreekt het vanzelf, dat de ge meentelijke keuringsdiensten de ver valschingen in het algemeen, derhal ve zoowel hygiënisch als commer cieel zullen moeten behandelen; (waar het kleinere dorpen betreft natuurlijk gecombineerd en met behulp van doc toren of apothekers). Vóór alles is bij een dergelijke re geling een gemeenschappelijke basis van onderzoek (officieele Code) drin gend noodzakelijk, ter voorkoming van verschil van opvatting omtrent de te stellen eischen, waardoor nu voor handel en industrie een onhoud- baren toestand dreigt te ontstaan. Wij gelooven zonder tegenspraak te kunnen beweren, dat bet volk, en wij bedoelen natuurlijk de minderbedeel den in de eerste plaats, recht heeft op bescherming zoowel van de belangen zijner gezondheid, als die van zijn beurs, waar die door vervaJschers bedreigd worden op zulk een wijze, dat alleen wetenschappelijke hulp kan baten, en dat het een algemeen, derhalve een Rijksbelang is, de ge meenten in deze gewichtige aangele genheid te steunen door een doeltref fende wetgeving en den noodigen fi- nancieelen steun, om de uitvoering dezer wetten mogelijk te maken. DE MASSA-STAKING. Het Leidsche blad „De Sociaal-De mokraat" heeft mr. P. J. Troelstra aangevallen over zijn rode op do ol- gemeen-kiesrecht-betooging. Mr. Troelstra noemt het steeds op- Letteren en Kunst OUDE NEDERLANDSCHE SCHIL DERS IN BERLIJN. In liet Kaiser-Friedrich-museuin te Berlijn komt een zoal geheel voor Itombrandt en eenigo zijner leerlin gen beschikbaar. Br is ruimte vrij gekomen door het terugnemen dor in bruikleen gegeven schilderijen, liet zijn drie Rembrandts, drie Halsen, twee Albert Cuyps en twee van Qui ri ten Massijs. Volgens een bericht heb ben de eigenaars schitterende aan biedingen uit het buitenland gekre gen met bet Louvre wordt ook de Nederlandsche regeering als gega digde genoemd doch afgeslagen. Voor d© 26 doeken van Rembrandt, die het Berlijnsche museum bezit, is nu een afzonderlijke zaal bestemd. BQUWMEËSTER's TERUGKOMST. Het Hbld. schrijft naar aanleiding van 't bericht over Bouwmeester's te rugkomst (zie ons blad van gister): Ziehier de verlossende tijding. DitmaaJ zijn de onderhandelingen tusschen de Koninklijke Vereeniging on hsni, die eenmaal haar gireolslo tooneelspeier was, niet in het zand vorloopen. Zij hebben tot het resul taat geleid, dat Louis Bouwmeester's vrienden on vereerders gelegenheid ontvangen, hem in zijn Shyiock-crea- üo te midden zijner vroegere kunst broeders en -zusters in den Amstor- damschen Stadsschouwburg terug te zien, vierend zijn gouden feest. Dat de gevoerde correspondentie tot een blijvende verbintenis niet heeft mogen leiden, behoeft geen ro den tot al te groote teleurstelling te zijn. In de thans geschapen verhou ding kan men der dingen beloop BIJ DE RUSSISCHE GEHEIME POLITIE. Het is al oenigen tijd geleden, dat do te Parijs wonende Russische revo- lutioniiair Bocrtzeff opzien verwekte met zijn onthullingen over de Russi sche geheime politie, waardoor vans do agents-provocateuis Azeff en HartingLandesen ontmaskerd wer den. Van wie Boertzeff die gegevens ontvangen had, wist niemand te Jj Jj teilen. Men sprak van een zekeren jU mjg „iwanuff', maar deze persoon nooit liep aalder uangeduid, zoo bleef al hel duister hangen over de bron, waaruit Boertzeff zijn inlichtingen had kunnen putten. Langzamerhand is men echter meer te weten gekomen over de her komst dei* medegedeelde bijzonderhe den. Zij moeten verstrekt zijn door een vooriuuligen hoogen ambtenaar aan -het departement van politie, Mensjikoff, over wiens levensloop een Russische correspondentie aan een Duitseh blad liet volgende wordt medegedeeld. Deze Mensjikoff hoeft een 25 dienst jaren aan het Russische departement van politie achter den rug. Eens be hoorde hij ook tot een revolutionnai- re groep le Moskou, wier leider de later onder Plehwc beruchte Soeba- toff was, die zich door de arbeiders organisaties heeft onderscheiden en later ook Gapon lot agent van het politiedepartement aanwierf. Toeai Soebatoff als vele van zijn voorgangers in dienst van de politie overging, volgde Mensjikoff zijn voor beeld en maakte dcol uit van de Mos- kouscho „Ochrana", waar hij in kor ten tijd zoodanig uitmuntte, dat men hem met de moeilijkste zendingen bij de politieke spiomiage belastte. Mensjikoff heeft toenmaals zijn kameraden bij dozijnen aan den beul overgeleverd, want geen van hen koesterde de minste verdenking, dat de mooie, blonde man met de trouw hartige, blauwe oogeu, ooit verraad zou kunnen plegen. Mensjikoff gold' zoozeer spoedig als de meest bekwa me agent der politieke politie, als een man, die voor niets terugschrok en zelfs na jaren den moed bezat steeds weer in het revolutionnaire kamp terug te keeren en zich in de plannen van het centrale comité te laten inwijden. Dat alles bracht mee, diat Mensjikoff naar St. Petersburg werd goroepen, waar men hem do leiding van dó geheime afdeeling von hot departement van poJitie opdroog. Ook hier handhaafde cteze ambtenaar zijn reputatie, totdat de vermoording van Plehwo aan het régime van Soe batoff een einde maakte en de regee ring voorzichtiger deed zijn. Plehwel was namelijk gevallen door een aan.; slag, waarbij geheime politieambte-l naren (o. w. naar men vermoedt! Azeff) uit persoonlijken wrok tegen den Russischcn minister do revoluti- onnairen hun gang hadden latcnl mum, zoodat do uitgelokte aanslag niet werd verijdeld. Wel bezat Mensjikoff nog dien ou-t den invloed en werd hij niet belang-1 rijke zendingen naar Warschau be last, waar hij weer groote bedreven, held en energie in den strijd tegen de rovolutionnairen aan den dag legde, maar de nieuwe directeur van het po lice-departement Troessewitsj be schouwde hem toch met andere oo- gen, sedert hij er zich van had over tuigd, dat dozo Mensjikoff op het ge bied der revolutie geheel tehuis was en voor niets terugdeinsde. Ilij had trouwens besloten allen ambtenaren, die Soebatoff om zich heen had ver zameld, langzamerhand hun ontslag ie geven. Mensjikoff werd nog met oen gewichtige zending naar Finland belust, die hij weer tot groote tevre denheid van zijn superieuren vol voerde. Maar bij zijn terugkomst deelde de directeur hem geheel on voorbereid mede, dat hij op zijn ver dere diensten geen prijs meer stelde. Dit ontslag trof Mensjikoff als een bliksemstraal bij helderen hemel. Wel diende hij nog een verzoek ora verhoogd pensioen in, maar dit word afgeslagen. De mun schikte zich toen blijkbaar in die behandeling. Te Petersburg heette het, dat hij zich in de provincie had gevestigd, en er een landgoed las tuurde, dat hij zich gekocht had. Voor anderhalf jaar verdween hij echter uit Rusland en ging in Zuid- Frankrijk wonen, waarheen hij een aantal zeer belangrijke documenten inedenam. Mensjikoff had gedurende zijn langdurigen dienst zeer veel ma teriaal verzameld en begon hier nu partij van to trekken. Hij wist pre cies, wié en wat Azeff voorstelde en maakte door zijn kennis van perso nen en toestanden mogelijk, dat Boertzeff zijn sensationeele onthul lingen kon doen, die deze aangaf als afkomstig van een „hooggeplaatste», Russischen ambtenaar". Indertijd is Lopoec-hin a,ls de verra der aangewezen en daarvoor ook ver oordeeld, ofschoon nu blijkt, dat deze Mensjikoff de schuldige was. Reeds in dien tijd werd aan het departement van politie aan de moge lijkheid gedacht, dat Mensjikoff den ader speelde, maar men moet de- zo verdenking toch weer von zich af gezet hebben. Nu is Mensjikoff eindelijk zelfstan dig op den voorgrond getreden. Hij zal m dc Parijscho revuiutlonnaire organen een reeks van artikelen openbaar- maken, die menige interes sante onthulling brengen zuilen, te vens echter de bevestiging inhouden, dat. Boertzeff Mensjikoff slechts als spreekbuis gediend heeft. Do Russische regeering moet de te wachten onthullingen met onrust te gemoet zien. SPOORWEGONGELUK IN ILLINOIS. Tengevolge van het niet in acht nemen van de dienstvoorschriften door den bestuurder van een electn- schen wagen op een lijn der Illinois Traction Company, reed die wagen, in een bocht op twee mijlen ten noor den van Staunton, op een vollen elec- trischen wagen, die naai- feestelijkhe den in St. Louis ging. De wagens kwamen met zulk een kracht tegen elkaar, dat heide volkomen vernield werden 32 personen werden gedood en 26 gewond. Er zijn vele zeer ern stig gekwetsten hij. De eerstgenoemde wagen, die tot het plaatselijke ver keer behoorde, had de lijn moeten vrij maken voor den naar St. Louis bestemden wagen, door op een zij spoor te gaan. Dit werd verzuimd, en daardoor Ontstond de ramp. Onder de dooden bevinden zich drie hoofdbe ambten van den electrischen spoor weg. De beide conducteurs hebben zich gered door tijdig van hun wagen af te springen. Er werd gereden met een snelheid van 60 K.M. Hot totaal aantal arrestaties die plaats hadden tijdens de onlusten te Moabit, bedraagt 52. Bijna alle be schuldigden zullen als oproerlingen ervolgd worden. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Amsterdam. B. B. Kool. tuinder en koopman, te Nieuwer-Amstel. Rech- ter-commissaris mr. L. Offerhaus Jzn. curator mr. J. P. A. F. Schuur man. Almelo Th. Rillman, koopman in fruit, te Enschedé. Rechter-commïs- saris mr. E. Jaunink curator mr. A. r Weele. te Enschedé. Opgeheven E. B. Bergman, wed. F. van Dreven zonder beroep, Amsterdam. J. Mouthaan, vroeger koopman in bouwmaterialen, thans zonder beroep te Rotterdam. L. Tas Mz., behanger en stoffeerder te Rotterdam, resp. failliet verklaard en 14 Sept. 191U. Geëindigd H. Siteur en J. S. Hoekstra. J. v. d. Put, schoenmaker te Dor drecht. A. van den Akker, schilder te Ara- hem. W. Bolle, vroeger te Bloiswijk, thans slagersknecht te Middelburg. Gehomologeerd is het accoord d 18 pet. door Ch. J. Böhrn. winkelier in manufacturen to Vlaardingen zijn crediteuren aangeboden.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 14