NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8372 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 8 OCTOBER 1910 C HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIÊN: per drie maanden: Van i5 regels 50 Cis.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.-elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen' In dén omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Biï Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 1-30 y//Aövertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post' door' Nederland1-65 1/g) 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant Afzonderlijke nummers 0.02"TIM sr Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlemu.j/^ i it i t a n a caa a u mi de omstreken en franco per pos) 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tnt de niacins van advertentiën ën~rëcïamës van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DERDE BLAD. Buitenlandsch Overzicht De revolutie in Portugal. Er zijn gisteravond en vannacht slechts weinig telegrammen gekomen. Dit wijst er op, dat er in de laatste 24 uur in Portugal weinig bijzonders meer voorvalt. Na do dagen van spanning is er zelfs een zekere rust Ingetreden. Tot nu toe wist In Lissabon zijn de republikeinen blijkbaar geheel meester van den toe stand. Uit verschillende plaatsen in het, binnenland komen intusschen ook berichten, dat daar de republiek erkend is, o. a. te Porto, Funchal, Evora en Setubal. Deze tijdingen ge wagen ook van strijd. '1'e Setubal heeft b.v. de konings gezinde cavalerie tegen do ropubü- keinsche infanteristen gestreden, in welken strijd 900 slachtoffers geval len zijn. De republikeinen wonnen, zoodat ook daar de republiek werd uitgeroepen. Dit enkele andere steden wordt ook van gevechten gewaagd, o. a. hoort men te Badajoz liet kanongebulder ■'uit de richting van Elvas. Over den algemeenen toestand is evenwel nog geen oordeel te vormen. iWe bezitten nog te weinig gegevens, öm een antwoord te geven op de yraag, of er kans bestaat, dat de ko ningsgezinde troepen en burgers in de provincies talrijk genoeg zijn, om nog een strijd met de republikeinen in de hoofdstad te wagen. De ver bindingen niet het binnenland zijn nog gedeeltelijk verbroken, zoodat de stemming van alle provincialen nog niet bekend is. Misschien 'kunnen er nog verrassin gen komen, maar do kans daarop is el belangrijk afgenomen, nu er «enige dagen over zijn heengegaan. HET LEGER EN DE VLOOT. Het kan nuttig zijn, hier iets mede te deelen omtrent het leger en de Vloot, wijl toch deze revolutie hoogst waarschijnlijk het werk van deze bei de krijgsmachten moet worden ge- fcoemd. Het Portugeesche leger omvat in tijd van vrede, inclusief de reserve, ongeveer 32,000 man, en moet in oor logstijd tot 150.000 man worden aan gevuld. Het bestaat uit 27 regimenten infanterie, 6 bataljons jagers, 10 regi menten cavalerie, 6 regimenten ar tillerie en één regiment genie. Het aantal officieren bedraagt on geveer 1200. Di Portugal bestaat algemeene dienstplicht voor alle burgers, die den 21-jarigen leeftijd hebben be reikt. Men kan zich echter van de oefeningen der reserve vrij koopen voor een som van 150 conto's of onge veer 331 gulden. Wat de Portugeesche vloot betreft, men hooft in den laatsten tijd ge poogd, haar op de hoogte van den modernen tijd te brengen. Zij bestaai thans uit 5 kruisers, waarvan de grootste 4000 ton meet, 18 kanonneer- Jbootcn on 4 torpedobootcn, met nog eenige andere kleinere booten. De gansche vloot telt 300 kanonnen en ongeveer 5000 man. DE KANS OP EEN CONTRA REVOLUTIE. Uit Madrid wordt aan de „Vossi- ficho Zeitung" bericht, dat men daar dc kansen van het koningshuis, op grond van berichten van de Portu geesche greiis, nog lang niet hopeloos acht. In dc Noordelijke en Zuidelijke distneten wil het leger niets weten van ile Republiek. Als werkelijk ko ningsgezind bunnen nog 16 regimen ten infanterie, 4 regimenten cavale rie en 3 regimenten artillerie gelden. In lal van kleinere plaatsen grijpen de boeren, onder aanvoering van dc geestelijkheid, naar de wapenen om den koning te hulp te komen. DE KONINKLIJKE FAMILIE. Eindelijk is officieel bekend, dat do vorstelijke personen zich te Gibraltar in veiligheid bevinden. De Portugeesche gezant te Londen ontving van koning Manuel een telc- fram uit Gibraltar, waarin zijn aan- omst. met de koningin-moeder en den hertog van Oporto, wondt ge meld. Zij zijn volkomen gezond. Hot telegram maakt geen melding van de revolutie, ncch van 's konings plan nen. 'ie I.onden gelooft men, dat Ma nuel tc Gibraltar de berichten uit het binnenland van Portugul zal afwach ten, en zoo de revolutie zich overal in Portugal uitbreidt, acht men het Waarschijnlijk, dat Manuel naar En geland zal komen. De Spaansche regeering vernam, dat koning Manuel en de koningin moeder Amelia, toen de revolutie was uitgebroken, te Cintra bezoek ontvingen van den leider tier bewe ging, die hen gerust stelde omtrent hun persoonlijke veiligheid en uit naam van het republikeinsch comité het koninklijk jacht te hunner be schikking stelde, om zich daarmede te begeven, waarheen zij wilden. De hertog von Oporto, ofschoon ge vangen genomen, ontving dezelfde mededeeling. Volgens eon bericht zou de jeug dige koning wel bewogen zijn geweest maai- toch den indruk hebben ge maakt van iemand, die blij is, dat hij niet iets nog kostbaardere dan de troon had verloren. Er komen thans nog verschillende bijzonderheden over de revolutie, al lereerst over De opstand is een dag vroeger uit gebroken dan de republikeinsche lei ders hadden liepaald, en wel tenge volge van het foit, dat in het begin der week de oorlogsmarine bevel kreeg naar Cas ca es te vertrekken, wijl de koning van plan was daar tijdelijk verblijf te houden. Daar de revoluiionnairen hoofdza kelijk moesten steunen op de vloot, besloten de leiders, dat de opstand nu maar dadelijk zou beginnen. Uit de beschrijvingen van den strijd (zie de telegrammen in ons vorig nummer) blijkt, dat het een verwoed gevecht geweest is. Er zijn veel meer dooden en gewonden gevallen, dan eerst gedacht werd. Nu wordt en de officieeie cijfers zullen nog wel verhooging brengen. De Roode- Kruis-dïenst was goed georganiseerd, en heeft nog veel ellende verzacht. Dadelijk na de instelling der voor- loopige repubiikeinsche regeering heeft, de president dr. Braga aan het Engelsche blad de „Daily Mail" hét volgende telegram gezonden „Het doet mij genoegen u te kun nen mededeelen, dat de republiek hedenochtend is uitgeroepen en er kend door het leger en het volk. De afgezette koninklijke familie is gevlucht. De xegeering, welker president ik ben, heeft de noodige maatregelen genomen om het leven en de veilig heid van de koninklijke familie te verzekeren. Zij kunnen öf aan boord gaan van een buitenlandsch schip, óf over land vertrekken. De openbare orde wordt uitstekend gehandhaafd door de republikeinsche troepen en het volk zelf. De geestdrift is onbeschrijflijk. Verschillende officieren van het leger, die tot dusverre aan de zijde van de monarchie stonden, hebben zich bij ons aangesloten en eveneens een groot aantal steden in de pro vincie. De republiek, wier voortbestaan verzekerd is door den wil van het ge- lieele land. zal alle aangegane natio nale verplichtingen nakomen en zich gelukkig achten op moreelen en prac- tischen grondslag de goede betrekkin gen met buitenlaudsche mogendheden en het verbond met- Engeland te be vestigen. Uit naam der voorloopige regee ring Dr. BRAGA," De Fransche peis neemt in het alge meen de berichten over de omwente ling in Portugal als iets van/elfspre kends. zonder groote verrassing en zonder bijzondere blijdschap op. De „Aurore" zegt. „De Portugeesche omwenteling heeft niemand verrast. Men zou zich zelfs afvragen, waarom zij niet eer uitgebroken is. De ministeries voLg- don elkaar, zonder dat zij iu staat waren te regeeron. Van hervormin gen te spreken, bij den chootlschen toestand, waarin de Portugeesche regeering verkeerde, ware dwaasheid. De oplossing was onvermijdelijk, moest komen, zoodra de republikein sche partij voldoenden steun had ge vonden bij leger en vloot." De „Éclair" waarschuwt niet te veel te vertrouwen op de standvastig heid der nieuwe republiek en herin nert aan de ontgoochelingen, die dc Turksche Republiek Frankrijk heeft bereid; De royalistische „Action frangaise" meent ook, dut do republikeinen in Portugal niet to zeker moeten zijn van hun overwinning, daar vele .royalisten in Portugal zijn overgeble ven .die wel pogen zullen het verdre ven koningshuis op den troon te her stellen. De „Temps" begroet de nieuwe re publiek en geeft haar eenige raadge vingen. „Het is er niet alleen om te doen het regeeringsstelsel te verande ren, maar het hervormingswerk moet volkomen zijn. Indien de nieuwe ge zaghebbers en politici goed toezien, zullen zij spoedig bemerken, dat de fouten, di« zij brandmerkten, niet alleen aangetroffen worden onder de regeering van een koning. Zij zuilen morgen lieden in hun rijen zien tre den, die tot nog toe aan de zijde der monarchie stonden, want het is won derbaarlijk hoe snel in revolutionnai- re tijdperken de overtuiging der men- schen verandert De leiders der Por tugeesche republiek zullen den strijd moeten aanbinden togen dezelfde hartstochten en zeden als de heer- scher, dien zij verjaagd hebben en dan zal zeker het zwaarste gedeelte van hun taak blijken. Voor het oogen- blik behoort men hun vertrouwen te schenken." Het „Journal des Débats" houdt het nog niet voor uitgemaakt, dat de mo narchie voor goed verdreven zou zijn. en de republiek gevestigd. Dat zal geheel afhangen van de houding der troepen buiten do hoofdstad en de plattelandsbevolking. Ook de samen stelling van het voorloopig bewind is voor het blad slechts een geringe waarborg voor een krachtige leiding. Het blad besluit zijn artikel met deze woorden „Men behoort zijn oordeel alsnog op te schorten. Totdat er klaarheid in den toestand is gekomen, moeten de buitenlaudsche regeeringen de grootste terughouding Jn acht nemen en er van afzien de nieuwe republiek te erkennen. Zij behooren te wachten met bet nemen van zulk een besluit, totdat duidelijk gebleken is, dat dc instelling eener republiek de alge meene instemming van het volk heeft." Portugal is van het jaar 1758 af voortdurend door revoluties geteis terd. Op koning Dom José I werd in September 1758 een aanslag gepleegd. De opstand, die zich hierbij aansloot, werd door Pembal op uiterst wreede wijze onderdrukt. Daarna werd het land door Napoleon onveilig gemaakt, op 27 October 1807 werd bet huls Braganza onttroond on vluchtte naar Brazilië. In 1817 begon een opstand, die in 1820 te Oporto het hoogtepunt bereikte. Een hoogste Junta nam de regeering op zicii en verklaarde do bijeenroeping van de Cortes tot een noodzakelijkheid. Op 15 September werd ook te Lissabon het revolution- naire vaandel ontplooid. De koning, die uit Brazilië was teruggekeerd, mocht niet aan land komen, voordal hij beloofd had, den eed op de grond wet te zullen afleggen. Dit geschied de 23 September 1822. Een jaar later was er tegen-revolutie en de grond wet werd met dc hulp van het leger afgeschaft. Toen begon een strijd tus- schen Dom Miquel en zijn vader, ko ning Johannes VI, die op 10 Maart 1820 met den dood van laatstgenoem de eindigde 29 April schonk Pedro I het land de grondwet weer. Later kwam Dom Miquel als echtgenoot van de Infante Maria II da Gloria aan het bewind. De revotutionnaire stormen staken opnieuw op en op 30 Juni 1828 werd de grondwet weer op geheven. 23 September 1S33 werd Dom Miquel verjaagd en Maria II da Gloria besteeg den troon. De grond wet werd weer ingevoerd. Het. duur de tot 9 September 1836, voordat er een nieuwe revolutie kwam, die in November 1836 en Augustus 1837 door tegcnrcvolutics werd gevolgd. Deze mislukten beide, maar de rust keerde niet weer. Deze onzekere toestand duurde tot 12 October 1846, toen een revolutie, die te Oporto uitbrak, Dom Miquel in het land bracht en vreem de mogendheden moesten zich met het .herstellen van de orde bemoeien. In 1856 werden onlusten te Lissabon met geweld onderdrukt, en op 2 Ja nuari 1868 was er weer revolutie. In 1870 raakte, evenals nu, het leger in opstand, en Saldan, gesteund door het garnizoen van Lissabon, dwong den koning hem tot eersten minister te benoemen. Do volgende jaren brachten, min of meer regelmatig, onlusten. In October 1882 werd be weerd, dat Dom I.uiz door vergift was omgekomen. Zijn zoon en klein zoon vielen op 1 Februari 1908. OPINIE VAN EEN REPUBLIKEIN OVER DE PORTUGEESCHE KOLONIëN. De „Tel."-correspondent te Parijs had een onderhoud met een Portu- geesch uitgewekene, te Parijs woon achtig. Hij sprak over verschillende plannen der republikeinsche partij, betreffende de economische opheffing van het land. O. m. bracht hij het plan ter sprake, van Lissabon «ene vrijhaven te maken, waartegen En geland waarschijnlijk echter bezwa ren zal maken. De zegsman verklaarde, dat in de kringen der republikeinen een sterke neiging bestaat, om tot verkoop van het Aziatische koloniaal bezit over te gaan. De voornaamste Portugeesche bezittingen zijn Macao, Goa (west kust van Bèrmanië), het eilandje Dlu (in de golf van Oman, bij de zuidkust van het schiereiland Gudjarat) en Portugeesch Timor. Woordelijk zei hij „Wat zouden Duitschland, de Ver- eenigde Staten en vooral Japan niet willen betalen voor Macao en Ti- mor Holland zou ons Timor ook wel wil len afkoopen, maar het zou bijvoor beeld vijf millioen bieden tegen Ame rika dertig en Japan vijftig." Mijn zegsman verklaarde mij ech ter uitdrukkelijk, dat het denkbeeld aangaande den verkoop der Aziati sche bezittingen niet beschouwd moet worden als een plan der nieuwe re geering, maar wel, dat er voor dit denkbeeld een strooming bestaat in de republikeinsche partij, die de op brengst van den verkoop der nu wei nig of niets opbrengende koloniën zou willen besteden tot dc economi sche opheffing van het moederland. DE POLITIEK IN SPANJE. De minister-president Canalejas zet te in den Senaat de gedragslijn der regeering uiteen, die gedurende de parlementaire vacanties geheel 'n overeenstemming was met de wet en oefende scherpe critiek uit op de hou ding van de reactionaire elementen ten zijnen opzichte. Hij is van plan de verantwoordelijkheid op de belee- digers zwaar te laten wegen. De regeering zal zonder aarzeling haar programma verwezenlijken, en met name het bekende wetsontwerp, genaamd de cadenas, handhaven. Het is onjuist, dat er de minste oneenig- heid heerscht in den boezem van het ministerie, waarvan alle leden nauw aaneengesloten zijn, en zich ten stel ligste hebben voorgenomen te over winnen of te sterven. Canalejas rechtvaardigde de han- .1 wijze der regeering en der plaat selijke autoriteiten bij de staking te Bilbao en de katholieke betoogingen te San Sebastiaan. Hij hoopte de volgende maand ver slag te kunnen uitbrengen over de onderhandelingen met den Heiligen Stoel. Wat betreft Marokko hoopte de mi nister nog deze maand een mededee ling te kunnen doen over de onder handelingen met El MokrI. UIT ZUID-AFRIKA. Botha is te Los berg zonder iegen- candidaat als lid van het Unie-parle ment gekozen. Stadsnieuws Overleden. Gisteren is alhier in hot Militair Hospitaal overleden de lieer W. P. H. Kroes, kapitein bij het I0e Regi ment Infanterie alhier in garnizoen. De overledene was ongehuwd. Op 16 November 1888 is hij benoemd tot 2en luitenant; 11 Maai t 1893 tot len luitenant en op 1 Mei 1904, bij de op richting van het 10e Regiment Infan terie, bevorderd tot kapitein, en se dert dien tijd alhier woonachtig. De begrafenis zal plaats hebben op Maandag. De begrafenis heeft plaats met mi litaire eer. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij Een jongensjas, P. van der Zalm, Leidechestraat 91. Een ceintuur, A. Verkerk, Emma- kade 3 rood. Een rozenkrans, H. van der Goes, De Clercqstraat 102. Een zilveren broche. H. Koster, Oranjestraat 91. Een tandenborstel, H. de Jong, Koninginneweg 2. Een heussleutel, aan het Bureau van politie. Zes kleedjes, H. Bosma, Jan Steen- straat 57. Een celluloid spruitje, aan het Bu reau van .politie. Een kinderlaarsje, M. Stoffers, Kor te Lakenstraat 5. Een broche, E. Kuiper, Leidsche- straat 134. Een militaire sok, genummerd 380. I. Kien, Nicolaas Beetsstr. 1 rood. Predikantsberoep» Het kiescollege der Ned. Herv. Ge meente alhier heeft het volgende drie tal opgemaakt, ter benoeming van een predikant in de vacature-Ds. J. W. Knottenbelt Ds. G. W. C. Vunderink, Amers foort Ds. A, de Visser, Groningen Ds. G. Posthumus Meyjes, Zand- voort Baden. In het douchebadhuis aan den Kou- denhorn zijn in de afgcloopen week 707 baden genomen, in dat aan het Leildscheplem 840. De bewoners der Barteljorisstraat hebben ook een adres aan den Raad gericht, waarin zij hei volgende inee- cieeien Geven met verschuldigden eerbied te kennen, ondergetce konden. allen bewoners en neringdoenden in de Barteljorisstraat, dat zij tot hun groote verwonde ring en teleurstelling uit het jongste Raadsverslag hadden vernomen, dat nog geen bepaald besluit is genomen tot aanbrengen van beier plaveisel asphalt, terwijl toch biunensort een begin zou worden gemaakt met het leggen van rails voor de electrische trams dat door het toenemend verkeer het daardoor ontstaan ondraaglijk ge raas zeer storend werkt op hun be drijf, daar het, en vooral des mid dags, vrijwel onmogelijk is de klan ten behoorlijk te bedienen en met hen te spreken dat in andere, zelfs kleinere ge meenten, met minder druk wagen- of rijiuigverkeer in de hoofdstraten, reeds veelvuldig een asjmalt-plavelsel is aangebracht dat bij het toenemend gebruik van gutta-percha wielbanden, bij regen achtig weer hun étalageruiten en win kelpuien door de veelvuldige inzin kingen der keibestrating op zoodani ge wijze door modderspatten worden ontsierd, dat het gruote kosten en moeite veroorzaakt, zulks eenige ma len per dag te doen verwijderen, on gezien nog de mogelijkheid, dat goed- geklccd publiek bij vuil weer derge lijke straten zal gaan vermijden, dam de geringe breedte der verhoogde voetpaden hun geen gelegenheid bic den het opspatten van de modder te ontgaan dat ceu gemeente als Haarlem zeer zeker niet mag en kan achterblijven met het aanbrengen van moderner plaveisel, dan keien, en toch in af- zienbaren tijd de keien door beter pla veisel behooren te worden vervangen, en zulks dan noodeloos last aan ne ringdoenden en noodeloos groote kos ten voor de Gemeente met zich brengt; dat in de gemeente Haarlem bij het Bestuur der Gemeente een vooruit strevende geest valt waar te nemen, waarom adressanten vèrtrouwen, dat spoedig zal overgegaan worden tot asphalteering. Tot zoover het adres. De opmerking wordt gemaakt, dat nu ineens iedereen de noodzakelijk heid van asphalteering inziet. Dat is niet juist. De Barteljorisstraters b.v. zijn reeels ten tijde, dat de heer Leyh gemeente-opzichter was, daarover al doende geweest. En nu weer sinds drie jaren had men de zaak bespro ken. Men heeft toen de zaak laten rusten, omdat men in dc stellige mee ning verkeerde, dat bij den aanleg der Electrische trams tot asphaltee ring zou worden overgegaan. Nu dat niet het geval blijkt tc zijn, heeft men het adres aan den Raad ge zonden. Nog eens de Rijkstuin- bou wwInterschooL liet hoofdbestuur der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur heeft van den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel een schrijven ontvangen, waarin herin nen! wordt, dat bij Koninklijk besluit bepaald Is. dat de Rijkstuinbouw- vvinterschool voor het bloembollen- district te Lisse gevestigd zal wor den. ging. dat hef toch het beste moest worden geacht, do school te plaatsen te midden van de praktijk der cul tuur, opdat èn het leorarenpersoneel, èn de leerlingen zooveel mogelijk ge regeld daarmede in nauw contact zouden kunnen blijven. Hoewel ik dus tot mijn leedwezen, uw advies ten op zichte van de plaats van vestiging der school niet heb meenen te moeten volgen, zoo koester ik toch het voste vertrouwen, dat u bereid zult blijven, uwen invloed te doen gelden om bet welslagen van de school zooveel mo gelijk te verzekeren, opdat zij een krachtige factor worde tot bevorde ring van de voor ons land zoo be langrijke cultuur." Het hoofdbestuur heeft o. a. geant woord, dat het niet geschokt is in zijn meening, dat Haarlem de meest geschikte plaats voor do vestiging dezer school waro geweest. Het geldt hier een w i n t e rschool, welker doel is theoretische opleiding, terwijl de leerlingen gedurende dien tijd niet in de praktijk werkzaam zijn. Hot voornaamste punt bij de bepaling van de vestiging der plaats behoorde te zijn do gemakkelijke be reikbaarheid voor een zoo groot mo gelijk deel van het geheele bloembol lendistrict. Al betreurt het hoofdbestuur de be slissing, deze omstandigheid zal het hoofdbestuur niet weerhouden, het welslagen der school zooveel mogelijk te bevorderen, en zal het gaarne trachten, in die richting werkzaam te zijn Uit de Omstreken BENNEBROEK. Op Zaterdag 15 October a.s. des namiddags 2 ure, zal in de openbare lagere school alhier gelegenheid be staan tot kostelooze inenting en her inenting. HAARLEMMERMEER. Landweer. Het onderzoek over de verlofgan gers van de Landweer, zal te Hoofd dorp worden gohouden als volgt: Op Donderdag 3 November des voorniid- dags ten 10 uur voor de lichtingen- 1904, 1905 en 1906 en gedeeltelijk van 1903. Des namiddags te 1 12 uur, die van do lichtingen 1907, 1908 en 1909 Op Vrijdag 4 Nov. d.a.v. des jorm. 10 uur die van de lichting 1910. Ernstige val. Een driejarig zoontje van den landbouwer stokman aan den IJ weg viel bij het spelen in dc graanschuur van een tamelijk hooge trap op den dorschvloer. Bewusteloos werd het knaapje opgenomen; hel bloed Lep uit het mondje. Geruimen tijd duurde de bewuste loosheid. Gelukkig kwam de kleme weer bij en constateerde de ontboden genees heer geen direct levensgevaar. HALFWEG. De najaarspaaröeninarkt Zoi aJ* hier worden gehouden op \Vvensdag 19 October a s.; op gelijken datum wordt tc Sloten de vrije najaarsvc-e- marlct gehouden. De aanvoer van beetwortelen naai de suikerfabriek alhier is door het prachtige najaarsweer, buitengewoon groot en reeds zijn maatregelen geno men voor eenigszins geleidelijke aan voer. Het lossen met de door de Haar- lemsche Machinefabriek geleverde kraan, gaat uitstekend; bergen Leeb wortelen verrijzen op het terrein. Het gehalte blijft hoog en kiimt tofc 17 procent; liet gewicht is niet meer dan middelmatig.. Koloniën CHOLERA IN INDIA Wat Batavia aangaat, schrijft de „Java-Bode" van 7 Sept. het v lgende: Van 6—7 September werden aange tast het Europeesche meisje \un Tanah Njonja, 4 inlanders en 1 Chi nees. In behandeling blijven 2 Euro peanen, 5 inlanders, onder wie 1 mi litair, en 1 Chinees. De toestand der patiënten is gunstig. Dienzelfden dag werd uit Solo ge meld, dat zich daar sedert vijf dageu geen cholera meer had voorgedaan. Te Semaraug deden zich de luatste dagen nog slechts een en twee geval len voor. Omtrent den toestand ter Sumatra's Oostkust meldt de „Deli Crt.": De eerstaanwezend officier van ge zondheid dr. Arends heeft uit de door hem ontvangen tiendaagsche rappor ten een statistiek opgemaakt, Kopen de over de maand Augustus. Zij om vat 54 plaatsen, als hoedanig in aan merking komen de kampongs, gele gen in de buurt van Medpn en verder op de districten. Ruim 200 gevallen werden geconsta teerd, waarvan 150 met doodelijken afloop. De beperking in den omvang der ziekte blijkt hieruit, dat de eerste 10 dagen op 36 plaatsen cholera heersch- te, welk cijfer in de 2e tien dagen tot 23 en in do 3c tot 9 plaatsen daalde In de maand September kwam bin nen de grenzen van Deli geen nieuw geval voor» wel een enkel in de buurt van Tebing Tinggi. NOG EEN MEEVALLERTJE. Naar de Java-Bode verneemt, zijn de kosten van de Tepaiatie der „Noord-Brabant" te Soerabaju bil/on der meegevallen. Was eerst gerekend op een mogelij ke uitgaaf van 250.000 en had men de kosten nader op circa (200,000 ge raamd, zoo hebben zij ten slotto toch niet meer dan 100,000 bcdragon. Dit gunstig resultaat is grootendeels

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 9