Vliegweek te Haarlem. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. :«SM Redac,ie en Gr°°te Houtstraat 53. Groote Houtstraat 53 (Ingang Peuzelaarsteeg) of Zuider Buitensgaarne 6. 28e Jaargang. No. 8373 Verschijnt dagelijks, behalve op Zen- en Feestdagen. MAANDAG 10 OCTOBER 1910 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V ERTEN TIËN: per drie maanden: «P§L Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten net Arrondissement Voor Haarlem1.20 Haarlem van 15 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der rfïBij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)„1.30 LAdvertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 Y~? 1§» 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. „de omstreken en franco per posj 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Adrainistratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drnkkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. Door een bijzondere overeenkomst met de ondernemers der vliegdemonstraties door den heer LEON VERSTRAETEN, van 13 tot 18 October aan den Schoterweg, zijn wij in de gelegenheid aan onze Geabonneerden toegang op het 50 Cts. terrein te verschaffen voor de helft van den prijs, n.l. 25 Cts. In ons volgend nummer zal een Bon worden afgedrukt, op vertoon waarvan de toegangskaarten bovenbedoeld tegen contante betaling kunnen worden afgehaald aan een van onze Bureaux Op eiken bon worden niet meer dan 2 biljetten verstrekt. Wij behouden ons voor, de afgifte te weigeren aan personen, van wie wij veronder stellen dat zij in deze kaarten handel zouden kunnen gaan drijven. De bon wordt slechts éénmaal afgedrukt, zoodat aan onze geabonneerden verzocht wordt, daarop wel acht te slaanzonder bon worden aan niemand, wien het ook zij kaarten afgegeven. Hoewel zij slechts de helft van den toegangsprijs betalen, hebben onze geabonneerden gelijke rechten als ieder ander, die tot dezen rang toegang verkrijgt. De Directie van HAARLEM'S DAGBLAD. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN, EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 11 OCTOBER. Gt. Kerk: Orgelbespeling, 12 uur. De Kroon: Voordracht door den heer F. G. Gccrling, 8 uur. „Vooruitgang", Smedestraat: Cur sus-vergadering der Haarl. Bouwvak leder at ie, 8 1/2 uur. Sinl-Bavo: Cursus in de R. K. Ge loof s-'en zedenleer. Onderwerp: Over het werk der verlossing: Christus' middelaarschap aan liet Kruis. Stadsnieuws Vliegen, Op 't terrein aan den Schoterweg is men nu druk aan het werk met alles in gereedheid te brengen. Dinsdagavond komt het vliegtoe stel hier aan en wordt Woensdagmor gen in elkaar gezet, waarbij het pu bliek wordt toegelaten. Do politie Van Schoten zal met 25 rijksveldwachters, onder leiding van een brigadier-majoor, versterkt wor- 'don. Er is aan den burgemeester van Schoten vergunning gevraagd, om een draaimolen in de buurt te mogen plaatsen. Verstraoten vloog Zaterdag te Alk maar drie maal, zes, acht en negen minuten op een hoogte van 100 meter. Zondag ging de tweedekker vier malen de lucht in. Een der vluchten duurde 12 minuten. Zaterdag werd Verstraeten een krans aangeboden door den heer Haarsma van Oucoop. Te Alkmaar is 't vliegen nu ge daan. Met den Politiehond. Op de Kaasmarkt hoorde de inspec teur van Politie schieten. Toen hij rondzag, bemerkte hij, dat drie jon gens de BeTkerodiesteeg in vluchtten. Met behulp van den politiehond „Macs" wist de heor Van dien Broecke de jongens te achterhalen. Het waren drie zeventien jarigen, P. K., J. S. on P. W.. P. K. bekende met een flobertbuks te hebben gescho ten. Hij had die in de Rerkerodesteeg Weggeworpen. „Max" werd er op uit gestuurd en vond het wapen. Dat en 18 patronen, die men bij den jongen vond, zijn in beslag genomen. K. kreeg proces-verbaal en werd aan ziiu ouders overgegeven. Dg Burgemeester ran Haarlem. De „N. Ct." verneemt uit goede bron, dat Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden in Maart 1911 het burgemeesterschap van Haarlem zal neerleggen. Hij zal dan juist 18 jaren burgemeester van Haarlem zijn ge weest. Tot zoover de Nieuwe Courant. Wij brengen in herinnering, dat wij in ons nummer van 29 Sept. de vol gende mededeeling plaatsten In de stad loopen de laatste dagen wederom geruchten, dat ,Thr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden zou heengaan als Burgemeester van Haarlem. Wij hebheu ons tot den Burgemees ter om inlichtingen gewend, doch deze deelde ons mede zich over deze aangelegenheid niet te kunnen uitla ten. noch in bevestigenden noch in ontkennenden zin. Heden hebben wij ons, naar aanlei ding van het bericht in de Nieuwe Courant, opnieuw tot Jhr. Boreel ge wend. De burgemeester kon ons even wol ook nu geen ander bescheid ge ven, dan dat van den 29sten Sep tember. Toen wii bescheidenlijk deden op merken, dat men uit het feit, dat de burgemeester het bericht niet wensch- tc te ontkennen, conclusies maken zou, antwoordde Jhr. Boreel„ik kun niet helpen, welke conclusies de monschen willen trekken." Daarmee eindigde als van zelf het onderhoud. Zekerheid hebben wij dus ook nu niet verkregen, maar langza merhand vestigt zich wel de indruk, dat onze burgemeester bij het eindi gen van zijn mandaat in 1911 geen herbenoeming begeert. Indien dat inderdaad zoo is, kan het ons niet verwonderen, dat Jhr. Boreel zich daarover nu nog niet wenscht uit te laten, omdat de offi- cieele mededeeling natuurlijk voor de vergadering van deu Gemeenteraad wordt voorbehoudoD. ONVOORDEELIGE KLANTEN. Zondagmiddag om vier uu/r koch ten vier personen op den Schoterweg sigaren. Die betaalden ze, maar niot die 85, die zij bovendien nog in den zak sta ken. Doopsgezind Zangkoor. In de Zaterdagavond gehouden IGe jaarvergadering van het Doopsgezind Zangkoor werden de gewone jaar verslagen uitgebracht, welke opnieuw getuigenis aflegden van den bloeien- den toestand dezer vereenigïng. De aftredende bestuursleden, de hecren L. Smit, bibliothecaris, en J. Th. Bontgema, 2e penningmeester, werden herkozen, zoomede de direc teur. da .Tienr 1 da NoheL De verkiezing van een bestuurslid in de plaats van den heer Ed. A. van Bilderbeek, die als laten secretaris heeft bedankt, werd na eenige stem mingen, die tot geen resultaat leid den, aangehouden tot eene volgende algemeeno vergadering. Nog werd een propaganda-commis- __e benoemd met als leden de heeren J. Grimm, J.. M. Broekmeyer en J. Smit. Na afloop bleven de leden nog ge zellig bijeen. Asphalteering. Onder dagteekening van 1 October 1910 is het navolgend adres verzon den 'Aan den Raad der gemeente Haarlem. Het bestuur van de Vereeniging tot verfraaiing van Haarlem en omlig gende gemeenten en tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer (goed gekeurd bij Koninklijk besluit d.d. 16 December 1897, No. 4) heeft de eer, U eerbiedig te verzoeken, dat het Uw college moge behagen, te willen be sluiten nu binnen korten tijd met den aanlog van de electrische tram der Ilollandsclie IJzeren Spoorweg- Maatschappij in deze stad een begin wordt gemaakt dat de openbare straten en wogen, die daarvoor te Haarlem bet eerst in aanmerking komen, worden geasphalteerd. Rcquestranten meenen, dat zij voor U geen betoog behoeven te houden, waarom hei leggen van een asphalt- plaveisel in de hoofdstraten van een stad als Haarlem met haar druk vreemdelingen bezoek, een eisch is van het moderne verkeer. 't Welkdoende, enz. Het request was geteekend door de heeren J- Krol Kzn. en J. J. Verwij- nen, respectievelijk voorzitter en le- secretaris der vereeniging. ERNSTIG ONGEVAL. Zaterdagavond om kwart voor ne- geneu reed de 21-jarige loopknecht van „Hartenlust", P. G. Scholten, wo nende Pretoriaplein te Schoten, met een melkwagen on de tramrails on der het viaduct op den Kruisweg. De wagen, die van de richting Bolwerk kwam, werd aangereden door een Bloemendoalsche tram der E.N.E.T., die van liet Stationsplein kwam, door dat Scholten den wagen niet uit de rails kon krijgen. De melkwagen werd een halven slag omgedraaid en Scholten raakte bekneld tusschen den kruk van den wagen en den muur, terwijl een paar honderd liter melk over de straat stroomden. Dr. Boshouwers constateerde, dat de man inwendig gewond was in den buik. De verwonding is ver moedel ij;, niet levensgevaarlijk. Schollen had ook nog een klein wondje aan de lin kerhand gekregen. Volgens het politieonderzoek ver klaarden ooggetuigen, dat de wagen voerder der tram heeft gebeld bij het omgaan van den hoek en onmiddel lijk heeft gestopt Scholten is in een brancard naar het Diaconessenhuls gebracht. Vanmiddag was de toestand van Scholten goed. Aanrijdingen. De 20-jarige zadelmaker W. S., uit do Korte Veerstraat, reed Zaterdag middag om ongeveer 5 uur in de Groote Houtstraat, toen hij, doordat er weinig ruimte was er stond een rijtuig in botsing kwam met de auto G 2781. De wielrijder viel, en schaafde het vel van twee vingers van de linkerhand. Andere kwetsuren kreeg hij niet. J. de B-, een hulpbrievenbesteller, reed op den gevaarlijken hoek Korte Veerstraat.Spaarne tegen een vier- wieligen eierwagen uit Oostzaan. Hij viel, maar kreeg geen ongeluk. Prettige dansers. Twee kellners uit de Kleine Veree niging, J. C. T. en J. P. T., zijn Za terdagavond om één uur naar het politiebureau geloopen, omdat twee bezoekers der danszaal van de Kleine Vereeniging, De V. en C. de W., hen met een boksijzer tegen het hoofd hadden geslagen, waardoor zij ieder een wondje boven het oog kregen. Bekeuringen. De politie heeft W. v. d. P., een 11-jarigen jongen, bekeurd, die Za terdagmorgen om 12 uur een Haag- schen automobilist op de Heerenvest met zand gooide. Zes personen zijn bekeurd wegens het afsteken van vuurwerk. In den Hertenkamp. Een paard voor een tweewiellgen wagengespannen, schrikte Zater dagavond om 11 uur op den rijweg bij den Hertenkamp. De strengen braken en het dier sprong over het hek den Hertenkamp in. J. S., de bestuurder en een paar anderen vingen het paard op. DE EENDRACHT. We ontvangen het verslag over het jaar 190910 der coöperatieve brood- bakkerij en verbruiksvereeniging ..De Eendracht" alhier, waaraan we volgende ontleenen: Het aantal leden en verbruikers klom in het. afgéloopen boekjaar van 723 tot 986. In verband met deze stij ging werd een derde oven in wer king gesteld, en een kneed- en meel- zoefmachine werden aangeschaft. Drie huisjes naast de bakkerij gele- warden aangekocht; twee daar van wei-den tot wagenbergplaats en koelkamer ingericht. In de plaats van den heer J. W. S. Husema, werd tot secretaris benoemd de heer C. J. Pijpers. Het vorig boekjaar bedroeg de om zet f 51.451.45 1/2; dit jaar f 76.141.05i. Een vermeerdering dus van ƒ24.689.60. Gebakken werden in het af geloopen boekjaar o.m. 50S.774 wittebrooden, benevens groote aantallen krophroo- den, krentenbrood enbeschuiten enz. Het verslag spreekt verder den wensch uit, dat het voor hen, die in het bakkersbedrijf werkzaam zijn, te hopen is, dat het wetsontwerp van. minister TaHiTia, in zalm de afschaf fing van nachtarbeid, door de Kamers spoedig aangenomen worde. Uitvaart Kapitein W. F. H. Kroes Hedenmiddag to 12 uur werd het kerkhof te Schoten ter aarde be steld het hulsel van kapitein W. H. Kroes, van het 10de regiment in fanterie, alhier in garnizoen, die Za terdag in het St. Elisabeths Gasthuis niet Militair Hospitaal, zooals we meldden overleed. In de verwachting, dat de begrafe nis met militaire eer zou geschieden, was er veel volk naar den Schoter weg gegaan. Maar op verzoek der fa milie werd deze plechtigheid achter wege gelaten. Om de orde te handhaven, werd het publiek niet op de begraafplaats toegelaten, dan toen de stoet op het kerkhof was aangekomen. Daar wachtten een groot gek., offi cieren, onder-officieren en minderen van liet 10de regiment infanterie, en verder officieren van de wapens der cavalerie en artillerie. Toen de baar den koets was uit gedragen, volgde achter de familie, de lange militaire stoet. Vooraan liepen generaal Neeteson, inspecteur van de infanterie, oud-chef van hei 10de regiment, de gepens. generaal Hingman, oud-chef van hei 3de regiment infanterie te Bergen-op- Zoom. waarbij de heer Kroes als lui- j tenant dienst deed, en kolonel P. 1' Spaan, de tegenwoordige regiments commandant van hei 10e regiment. Aan de groeve werd het woord ge voerd door generaal Neeteson, die zeide het niet te hebben bevroed, toen hij het vorig jaar het bevel over het 10de regiment overdroeg aan een ander officier, hij in zoo'n kort tijds bestek tot twee malen toe te Haarlem zou staan aan de groeve van een braaf officier van dit regiment. Nog onder den indruk van bet overlijden van onzen ouden vriend, kapitein El- horst, zei de generaal, staan wij hier aan het grof van den braven Kroes. Gedurende de vier jaren, dat spreker het regiment had gecommandeerd, had hij den kapitein leeren waardce- ren en hoogschatten als goed officier en braaf soldaat, een officier, op wien de chef vertrouwen kon, die zijn op drachten uitvoerde met alle krachten, die hem gegeven waren. Hij was ge zien bij zijn kameraden. Al bleef hij, ook in den gezelligen kring zijner vrienden, meestal een ernstig man, toch miste men hem ook daar on- J. v. d. Veld, Kruisweg 62, eet» broekkap. J. Meijer, Wouwermanstraat 14, een kinderjurkje en borstrok. J. Koster, Barendsestraat 35, een borstrok. R. Dasberg, Wijde Appelaaxsteeg 7, twee munten. W. Budding, Maerten van Heems kerkstraat 6, ee» sportriem. J. van Wijlen, Beltweg 9, een witte kip. L. Broekhuizen, Tetterodestraat 88, een portemonnaie rnet inhoud. P. de Best, De Haasstraat 6, een R.-K. kerkboekje. (Zie verder Stadsnieuws ouder laat ste berichten). Uit de Omstreken Kapitein Kroes was een vaderlijk vriend voor zijn ondergeschikten. Hij eischte veel van hen, maar dat mocht hij, daar hij zelf veel deed. Wanneer hij voor hun belangen kon opkomen, liet de kapitein dit niet na. Spr. is dan ook overtuigd, dat het lüde regi ment met leedwezen de tijding van zijn overliiden heeft vernomen en dat zijn nagedachtenis nog lang bij dit regiment in eere zal blijven. Kolonel Spaan bracht namens het 10de regiment aan den braven, recht schapen en kundigen officier een laat- sten groet. Uit al zijn uitingen bleek het, hoe hoog hij zijn plicht stelde. De kolonel roemde de eerlijkheid, bescheidenheid, humaniteit en recht vaardigheidsgevoel en wees er ook op, hoe kapitein Kroes steeds gereed was voor de belangen zijner meerderen op te komen. Wij, die hein leerden ken nen, zei do heer Spaan, betreuren in hem een trouw vriend en kameraad, maar zijn familie verliest nog meer in hem. Met een troostwoord voor de nagelaten betrekkingen, eindigde de koloneL Generaal Hingman zeide, dat de beer Kroes het 3de regiment 16 jaren lang eerlijk gediend heeft. Hij was een kalm en bedaard man, doch gloeide van belangstelling voor den dienst. Spreker schetste hem als een offi cier, die trouw zijn plicht heeft ge daan, tot heil van liet leger, en zich een trouw kameraad betoonde. De herinnering aan hem zal schijnbaar spoedig verbleeken, maar zijn voor beeld blijft helder en glansrijk stra len. Luitenant Schuil sprak als oudste officier van de compagnie van den ka pitein en vertelde, hoe hij al den eer sten dag van zijn dienst, hier in 't garnizoen, zijn kapitein leerde ken nen als iemand, die deernis had met het leed van een ondergeschikte. En gedurende de twee-en-een-half jaar, dat spreker ouder kapitein Kroes had gediend, had hij hem leeren waardee- ren als een man met een warm mede gevoel, oprechte belangstelling en een goed hart. Hierin schuilde de ge heime oorzaak, dat kapitein Kroes zoo veel vrienden en zoo weinig vij anden had. Hij was geliefd bij wie onder hem dienden. Daarom ook heeft men op de linten van den graf krans laten zetten „Van zijn Com pagnie". Deze verliest in hem een nobel en brauf chef. Zijn herinnering zal dan ook lang bij haar blijven voortleven. Een broeder van den overledene dankte voor de bewezen eer. Op do lijkwade rustten eenige kran sen, die de képi en de sabel van den officier omringden. De familie en de officieren strooi den bloemen op de lijkkist. Niettegenstaande de vele waarschuwingen van den VVielrij- dersbond daar ter plaatse, reed gis terenmiddag een heer gezeten op een fiets zonder rem van het „Kopje" af. Het gevolg was dat hij in de bocht van den weg gekomen zijn fiets geen meester kon blijven, kwam te vallen en zich ernstig aan het gezicht en het schouderblad verwondde. Nieuwe voetbalclub. Hier ter stede is gisteren een nieu we voetbalclub opgericht, die den naam II. F. C. „Olympia" dragen zal. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij B. Heemskerk, Kruisweg 53, een keeshond. P. Rietfort, Gierstraat 44, een kin derhalsketting. J. Blaak, Gasthuisstraat no. 3 rood, een brood ■.rommeltje. L. Oploo, Botermarkt 3, een broche. A. Matthei, Leids-cliestraat 35, een schooltasch. A. Bonarius, Zoetestraat no. 8, een ledige portemonnaie. M. Dirks. Rozen prieelstraat no. 36a, een lot lluisvlijttentoonstelling. BLOEMEN DAAL. Zaterdag reed de knecht van den kruidenier Vogel per rijwiel op deu Bloemendaalschen weg toen plotse ling de fiets door inidden brak en liij kwam te vallen. Na eerst door dr. Bornwater te zijn onderzocht is hij per rijtuig naar zij ne woning ie Haarlem overgebracht Mej. Zoethout heeft, naar het „BI. Wkbld." meldt, dezer dagen veel be langstelling bij haar jubilé onder vonden. Namens de geneesheeren alhier werd mejuffrouw Z. door dr. Bakker hartelijk toegesproken en werd aan haar een leeren stoel aangeboden tal van bloemstukken vullen thans haar vertrekken, als teekenen, d-il haar arbeid niet alleen welbesteed is geweest, maar ook als zoodanig door tal van ingezetenen is begrepen. Dat de flinke jonge vrouw in die om standigheden niet licht van hier zal gaan, laat zich begrijpen, en voor menige huismoeder zal dit een ge ruststelling zijn. SCHOTEN. Zaterdagavond hield „Schofen's Gemengd Koor", dir. de heer A. Smit, in de zaal van den heer Van Dij!; op het Pretoriaplein, een feestelijke bij eenkomst Door het bestuur der ver eeniging was zorg godragen voor een afwisselend programma. Hierop kwamen o. m. voor voordrechten, zangstukjes en een kwartetwedstrijd. Aan dezen wedstrijd werd door vier kwartetten deelgenomen. Als prijzen waren luxe-voorwerpen beschikbaar gesteld. Een gezellig dansje besloot deze welgeslaagde bijeenkomst. HAARLEMMERL1EDB C. A. Op ruim 84-jarigen leeftijd is alhier overleden de heer J. Vriesekoop, oud lid van den gemeenteraad en tot voor korten tijd voorzitter van het bestuur van den Vereenigden Binnenpolder. HAARLEMMERMEER. „De Leerhoeve". Wegens verschil over enkele zaken tusschen commissarissen van..de coö peratieve fabriek van veevoeder-ai- kelen „de Leerhoevegevestigd te Oudshoorn, doch die in deze gemeen te aan den Hoofdweg, bij den Benue- broekerweg, het bekende groote de pót heeft, meende men tot liquidatie' ■er te gaan. Na een vergadering is men thans evenwel van dal plan teruggekomen, de heeren Voordendag (alhier), Claus en Marbus hebben hun ontslag ahf commissaris genomen. Onderhands aanbesteed. Na eene onderhandsche insein ij- ving is het bouwen van een wagen huis, stalling, enz., voor rekening .<iy den burgemeester, alhier, opgedrae.fl aan L. Barcndrecht, te Hoofddorp. De heer F. Roosjen te Aalsmeei hoopt 19 October zijn 25-jarige amb!s{ vervulling als hoofd bij het bijzonder onderwijs te herdenken. ZANDVOORT. Den 14en October zal het strand be-, noorden het Grand Hotel alhie. m de richting van Umuiden onveilig, zijn, omdat er dan schietoefeningen zullen worden gehouden door hel lde( bataljon vuil het 10de regiment infan terie te Haarlem. Door 'de politie alhier is aangehou* den en naar haar woonplaats taj Haarlem teruggebracht de minder jay rige A. 1L, die alhier rondzwierf. Binnenland TWEEDE KAMER. WIJZIGING ARBEIDSWET. Ingediend is de memorie van anfy woord op het afdeel ingsversiag van de Tweede Kamer nopens het weta voorstel tot wijziging van do Arbeid» wet Een aantal veranderingen zijn dook de Regeering aangebracht in hef

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1