KWARTJES ADVERTENTIE M VRAAC-EN-AANBODS ADVERTENTIES: 1-6 RECELS 25 CENTS 3 PLAATSINGEN f0.50 BIJ VOORUITBETALING ieg-en de Oostelij ken. Keeper Van Slooten staat in het Noordelijke doeil ieder Haarlemmer, die zich de vo rige Noord-Oost-ontmoeting (0-9) her innert, weel ook van den stijl-Van Slooten. Zeldzaam succes 1 De elftallen zijn ditmaal 't Oosten: Göbal, Rijnenberg, VVijlhuizen, Wijnmalen, v. Laar, Becking, Van Berckel, Müneh, Blume, v. d. Vinne. Frölich. 't Noorden: Haga, v. Wisselingh, Holabergen, Kalt, Holwerda, Meindersma. Pinto, Roelfsema, Veldmeyer, Van 't Oever, Van Slooten. Veel heb ik niet over deze match te vertellen. De spelqualitedt is beneden peil. Missen is van weerszijden sche ring en inslag, samenspel ontbreekt, en soms vallen vijf man tegelijk als leeuwen op den bal aan. Van Slooten trapt een aantal Zuidelijke schoten met sierlijken been-zwaai weg, boft een paai- maai, doordat de bal tegen do lat, of ook wel tegen de backs wordt geschoten, en valt, evenals te Haarlem, zeer in den smaak bij het publiek. Het Oosten is wat sterker, of schoon niel veel, en weet ondanks het vaak wanhopige gewurm drie goals te maken één vóór rust door Blume, de beide andere in de tweede helft, door den P. W.'er Münch. Overigens zullen we over dezen strijd maar zwijgen. NOORDELIJK ELFTALZUIDELIJK ELFTAL 2—0. 't Is nu eerst lunchtime vóór de verliezers in de beide eerste wedstrij den elkaar te lijf zullen gaan. Tijdens die algemeene eetpartïj heb ik eens de gelegenheid de presen- tio van eon groot aantal Bondsbe- stuurders en Bondsoffdcials waar te nemen. Zoo is er do voorzitter Jasper War ner, de ondervoorzitter C. A. W. Hirschinan, de secretaris-penning meester J. Hylkema, vele leden der elftal-commissies w. o. de heer J. J. van den Berg, voorzitter van „Haar lem", enz. Do strijd der verliezers, Noord- Zuid, begint na den lunch. En even als de vorige inaol wint het Noor den. deze keer zelfs niet onverdiend. Na een tijdje van Zuidelijk over wicht, waarin Van Slooten al stom end en trappend (tegen den bal dan, natuurlijk) het doel zijner partij weet schoon te houden, breekt de Noordelijke rechtsbuiten Holwerda door de verdediging, en schiet kalm langs Gevers, die zich iaat vallen, maar den ba! niet bereikt (10.) 't Publiek, zeer op de hand van 't Noorden, dacht u? neen, van v. Slooten, juicht. De Winschoter doel man is hierna niet meer te passee- ren, hij heeft een paar maal veine en bezit een onmogelijken stijl, maar j 't is lastig hem voorbij te komen, want hij heeft een goed oog op den bal. Een paar maal mist het Zuiden voor open doel; blijkbaar is een ge heel doordringen in de Noordelijke sferen hun te kil. In de tweede helft maakt v. Wisse lingh een keurig goaltje, en de eind stand is 2—0 voor 't Noorden. De keeper krijgt na 't eindsignaal alge meen© toejuichingen. Vóór de finale begint, wordt er „of ficieel gedaan" op de tribune. De Herculesvoorzitter, de heer J. F. Kroner, heet dien N. V. B. in Utrecht welkom en hoopt op succes voor het Nederlandsch elftal; de Bondsvoorzit ter de heer Jasper Warner antwoordt en wenscht Hercules een lang leven in de eerste klasse. Hij voor zich was er vóór dat Horcuies in 't Westen speelde. Te ruim drie uur begint de finale: "WESTELIJK ELFTAL—OOSTELIJK ELFTAL 2-1. Zooals men wel hoopte en ver wachtte, is dit verreweg de mooiste wedstrijd. Het Oosten is veel beter dan 's mor gens, en geeft den Westelijken een kranige partij. Maar ook die zijn nu uitstekend op dreef, en reeds na twee minuten spelen passeert Mannus Francken buitengewoon handig een paar spelers en scoort een mooi doel punt (1—0). Dan komt de Westelijke voorhoede In volle actie; Francken combineert schitterend en Thomée is bijzonder op schot. Göbel stopt een hard schot van den Concordiaaan keurig, Rij nenberg verdedigt heel goed. Steeds is 't Westen in de overl^ind. Ook de middeullnie is uitstekend, ter wijl de Wolff stevig en betrouwbaar verdedigt. Beeuwkes stopt 't een en ander, en werkt steeds mooi weg. Thomée bekogelt inmiddels telkens Göbel's doel, maar de Vitessenaar kent zijn werk en stopt heel veel. Een hard schot vliegt via zijn han den over de lat, maar een minuut la ter schiet Thomée toch weer langs den keeper (20). Met dien stand komt de rust- Na de hervatting komt de Rappe naar Ilerckenrath, die 's morgens niets presteerde, in eens in conditie on doet goede dingen. Als hij een rush maakt en mooi schiet, stopt Gö bel den bal; de Rap-speler valt en blijkt zijn enkel te hebben verzwikt. Do „andere Hörburger" valt in en speelt nu middenvoor. Francken is uitstekend als links buiten, hoewel Rijnenberg meerma len met succes het samenspel met Thomée belet Het Oosten, waarbij de v. Laar's hard werken, valt nu eens wat aan. Münch mist ecsn pracht veil 'n kans, en schiet even later tegen het zijnet Ten slotte maken do Oostelijken ze ven minuten voor den tijd toch een goaD. Beeuwkes stompt een bal weg, v. Berckei vangt op en schiet hord In den hoek (2—1). 't Westen wreekt zich nog gauw even door vier minuten later uit een opeenhooping van spelers voor 't Oos telijke doel nummer drie te maken. En de overwinning is verdiend! 't Westelijk team deed zich van een uitstekende zijde kennen. Momenteel weet ik nog niet hoe 't Nederlandsch Elftal zal worden sa mengesteld. Maar dat onze beide Haarlemmers Francken en de Wolff (vooral de eerste) een plaats daarin verdienen is zeker. Ik hoop hen geko zen te zien, en hen over een week, als Holland tegen Duitschland speelt te Cleve, onder de besten te mogen noe men. R. P. De uitslag der óp 9 October gehou den voetbalwedstrijden te Heemstede is als volgt Heemstede IIKlnheim, 02. Unitas—D. O. S., 0-3. Heemstede I speelde tegen E. D. O. n aan den Schoterweg en won met 1-0. OLIESLAGERS TE NIJMEGEN. Olieslagers vloog Zaterdagmiddag 15 minuten. Hij deed alleen rond vluchten. De maximum hoogte, die hij bereikte, was 5S0 M. Het vliegen geschiedde met prachtig weer. Circa 5000 toeschouwers waren op het ter rein aanwezig. VERSTRAKTEN TE ALKMAAR. Een prachtige vliegdag was hel Zaterdag. Verstraeten demonstreerde weer driemaal te half drie, half vier en ongeveer vijf uur de beide laatste koeren vloog hij 7 8 minuten, op een hoogte van ruim 100 meter. De opkomende damp en de temperatuur 't was „prachtig koud", zooals hij eigenaardig zei, na de laatste ronde maakten, dat hij van een vlucht van langen duur moest afzien. Er was veel publiek, dat opgetogen was over de mooie „vluchten". Namens het electro-technisch bu reau Haarsma van Oucoop en De Jong werd een krans aangeboden. LUCHTVAART-ONGELUKKEN. Kapitein Matsijewitsj, is te Peters- burg met zijn Farrnanvliegtuig opge stegen tot een hoogte van 1000 M. Door onbekende oorzaak brak het toestel en de vlieger stortte naar be neden. Langzaam verbetert de toestand der broeders De Morone's. Robert is, zooals we reeds hebben medegedeeld, buitan gevaar. Léon's been is thans een gipsverband gelegd; men hoopt, dat hij met een liohte ontzet ting van de knie vrij zal komen. die de samenwerking tusschen ge lijkgezinden doet schipbreuk lijden, verheugt ons het verloop van de laat ste Haagsche verkiezing zoo bijzon der. „Ook in de Residentie is hol vroe ger wel anders gegaan. Ook hier stuitte de samenwerking af, omdat aan vasthouden der conservatieve vrijzinnnigen door de L U. de voor keur werd gegeven boven de vorming van een stevige macht met de vrij zinnig-democraten. Thans is gebleken, hoe ver dit laatste de voorkeur verdient Er was een vrijzinnig-democraat gesteld en een nationaal-historisch- conservatief. Welnu, daartusschen was volgens De Nieuwe Courant geen plaats over voor een „gematigd" liberaal. De liberalen zouden derhal ve tegen het stemmencijfer van den vrijzinnig-<lenK)craat in de verste verte niet op kunnen. Nu werd wel is waar de vrijzinnig- democraat gesteund door het Unie- liberale 's Gravenhage. Maar de ver klaring van De Nieuwe Courant mo ge leeren, hoe sterk 's Gravenhage met de vrijzinnig-democraten te za- men staat tegenover het conservatis me van alle gading. De uitslag van de verkiezing kwam dit bevestigen. Zooals het trouwens ook reeds vroe ger was gebleken". L. en V. besluit aldus: „De vrije liberalen hebben voor het vervolg hun weg afgebakend. Wij zullen niet meer voor hen werken. De zwakke kiesvereeniging, zonder iets wat naar een organisatie lijkt, en zonder offervaardige leden, moet dan in het vervolg maar eens toonen, wat zij vermag. Hun gemis aan organisatie is mis schien goed te maken door een vrij liberaal-nationaal -christelijk-histori sche combinatie. Zij worden door de christelijk- en nationaal-hlstorische conservatieven met open armen ontvangen. Zoo trekt de droeve stoet graf waarts. De Nieuwe Courant heeft de doodenmarsch ingezet. Laten wij met de mannen der Li- Everts, Sevenum; Jan Truyen, Meijel; P. J. Haazevoet, voorzitter Miliciens- bond, Amsterdam; jbr. ridder Van der Schueren, voorzitter NederL Land bouwbond. Zevenaar; Adrioanse, se cretaris, Roermond en de burgemees ters resp. Uit Hora, Posterholt, Heel, Baexem en Maaabracbt. De „Avondpost" deelt mede, dat de regeering aan het verzoek van een der sectiën van de Tweede Kamer, om het rapport der Commissie voor de Land- en Zeemacht openbaar te maken, geen gevolg heeft willen ge ven. Zij verklaarde verder, dat zij er „geen bezwaar in iiad", indien het geheele rapport der Commissie van Samenwerking tusschen Land- en Zeemacht in de afdeelingen bespro ken wordt Dit intosschen is, men wijst er het blad nogmaals op, reeds alleen daarom nagenoeg uitgesloten, omdat de leden niet in het bezit zijn van een exemplaar, omdat studie op de griffie onmogelijk is, en de daar aanwezige exeipplaren zelfs niet Ier raadpleging in de sectie-vergaderin gen aanwezig mogen zijn. Voorts deelde de Regeering mede, dat de Commissie van Rapporteurs later met haar kan overeenkomen, w a t in het Voorloopig Verslag al of niet zal kunnen worden gepubli ceerd. „Wanneer men, de samenstelling der afdeelingen nagaande, bedenkt, dat voor dit bij uitstek politieke voor stel een rapporteurscommissie zal worden benoemd, die overwegend staan zal aan de zijde der Regeering, dan is nu needs met zekerheid té voorspellen, door welke middelen de ze, terecht zeer onpopulaire wet het Staatsblad zal moeten bereiken." DR. KUYPER WEER OP HET POLITIEK TOONEEL. In zijn jongste kroniek der „Stem men voor waarheid en vrede", be spreekt dr. Bronsveld de uitspraak van den eerera ad in de Kuyperzaak. Hij citeert wal „De Tijd" en wat „Ons Tijdschrift" schreef, en is het Rechtszaken BEDEKTE COLPORTAGE VEROORDEELD. De kantonrechter te Maastricht ver oordeelde 3 sociaal-democraten, die des avonds na 6 uur hazelnoten vent ten voor 3 cent per stuk en op lederen noot een nummer van het Soc.-Dem. Weekblad, „de Volkstribune", toega ven, tot f 20 boete ieder. Oe elsch was 2 dagen hechtenis. INGEZONDEN Van Ingezonden stukken, gepl&atat of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Leger en Vlooi MANOEUVRES IN 1911. Bij de Regeering bestaan plannen, de groote manoeuvres in 1911 in de Betuwe te houden. In 1908 werden nadat deze streek daartoe reeds was aangewezen, wegens dreigend choleragevaar uitgesteld. EEN VRIJWILLIGERSKORPS. Te Tilburg is onlangs op initiatief der Koninklijk erkende scbielweer- baarheidsvereeniging „Prins Hen drik" opgericht een korps verkenners, dat, bestaande uit jongelui uit alle rangen en standen den- maatschappij, thans twee maanden na de oprichting Is ver over de honderd leden telt, en welke korpsleden allen een uni form dragen. Pers-Overzicht Binnen enkele weken staat Nov. voor de deur, en we weten wat dat zegt in de wereld dergenen, die haar brood moeten verdienen. Hoe menig jong meisje gaat dit jaar voor het eerst buiten haar ouderlijk huis aan den arbeid hoe menig jong meisje maakt plannen van verandering, en naar ze vost overtuigd is van ver betering. Ouders en jonge meisjes! eer ge er toe overgaat uw dochters of u zeiven in een betrekking te ver binden, bedenkt al wat dat zeggen wil. Hoofdzaak is toch niet of ge meer of minder geld zult verdienen. Vraagt toch vooruit wAar ge komt, in welke omgeving uw kind verder zal ontwikkelen. Ge weet liet mogelijk niet, aan hoe groote zedelijke geva ren de jonge meisjes bloot staan, vooral in de groote steden. Allerlei genoegens zijn daar om ze te lokken op wegen, die voor haar gevaar ople veren. Tracht ook vooruit na te gaan of uw kind in haar betrekking een goed thuis zal vinden, en belangstel lenden, die zich ook om haar geeste lijk welzijn bekommeren, die haar zullen wijzen op geoorloofde genoe gens. Weet gij niet hoe die gewenschte inlichtingen te verkrijgen, weet dan, dat ondergeteekenden, leden der Ver- eeniging ter behartiging van dc be langen der jonge meisjes ten allen tijde bereid zijn u die inlichtingen te verschutten. Voor Haarlem: Jonkvr. L. J. Quorles v. UttorxL Gr. Houtstraat 115. Mevr. Haveiaar-Herklots, Zijlsmgel 2. OcL 1910. Koloniën LAAGHARTIGE ROOFMOORD. In de Kali Porong te Soerubaja werd het lijkje gevonden van een ver mist Ohineesch meisje. Het bleek be roofd en daarna gewurgd te zijn door een Chineesohe huishoudster. EEN AANSLAG. De „Deli Cour." geeft de volgende bijzonderheden omtrent den aanslag protest tegen de onbeschermde posi tie, waarin de adsistenten zich te genover de koelies ter Oostkust van Sumatra zien geplaatst. EEN MOORD DOOR CHINEEZEN GEPLEEGD? Den 7en September l.L werd 6en beambte van de Ned. Handel Mij. te Singapore, F. A. Meyer, vermoord op den weg gevonden. De overledene, een Zwitser, gewezen onderofficier van het Indisch leger, had te voren reeds aan vrienden te kennen gege ven, dat hij eeoige Chineezen in de buurt van de plaats, waar hij zelf een rubberaan pi anting bezat, niet recht vertrouwde. Uit de Arbeiderswereld DE STRIJD IN DE DUITSCHE METAALINDUSTRIE. De strijd in de Duitsche metaalin» dustrie 18 geëindigd, de vrede verze kerd. Dit is hel resultaat van de on derhandelingen tusschen de vertegen woordigers der arbeiders vereen igin- gen en die der werkgevers. Die onder handelingen liepen voornamelijk over de eischen, door de werklieden op de werven gesteld. Van den afloop dier onderhandelingen hing het af, of CO pet van de werklieden in de geheele metaalindustrie zouden worden uitge sloten- En voor enkele dagen scheen het, dat die uitsluiting niet te vermij den zou zijn; gelukkig is het conflict bijgelegd, en de uitsluiting daardoor voorkomen. De arbeiders hebben een gedeelte bunner eischen ingewilligd gezien: verhooging van loon, verkor ting van den arbeidstijd, invoering van arbeidscommissies. Wel hebben zij' niet alles verkregen wat zij wenschten, maar met hetgeen zij ver kregen, schijnen zij voorloopig tevre den te zijn, daar zij de voorwaarden der werkgevers hebben aanvaard. Heden 10 October zullen de werk zaamheden op de werven worden her vat. De vertegenwoordigers der vak- vereenigingen hebben de verplichting op zich genomen te zorgen- dat de be sluiten, op de conferentie genomen, worden goedgekeurd en dat de ar beid wordt hervat. Kerk en Schooi NED. HF.RV. KERK. Beroej>en te Oud-Beierland dr. J. D. de Lind van Wijngaarden, te Putten o. d. Veluwe. GER. KERKEN. Beroepen te Witmarsum ds. G. Ch. Aalders, te Tzummarum. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met gunstig gevolg ls VRIJZINNIG-DEMOCRATEN EN LLBERALE-U N IE. Zooals het in Den Haag staat, is het op vele plaatsen elders, schrijft „Land en Volk", „de samenwerking tusschen de beide vooruitstrevend vrijzinnige groepen laat niets te wen- schen over, wanneer zij op don grond slag van de gezamenlijk beleden be ginselen den strijd aanbinden tegen al wal conservatief is. Do wrijving outstaat overal waar do vrije liberalen als eeuerzijds ge wenschte anderszijds geweerde derde in den bond tusschen beiden komen. Er te de laatste dagen veel gespro ken over hetgeen te Zaandam is ge schied. De vrijzinnig-democraten steunden daar bij de herstemming den sociaal-democraat tegen den Unie-Liberaal, en hun stemmen zul len den laatste juist hebben doen val len". ls „L. en V." goed ingelicht, dan wordt de houding zijner Zaandam- scho geestverwanten in den vrijzin- nig-democraiischen bond door nie mand verdedigd. „Ook wij zijn van oordeel dat men te Zaandam met be slistheid de zijde van nxr. Van Tie nen had hehooren te kiezen. Maar tegelijk moet worden erkend, dat hiertoe een groote mate van zelf- baheersching bij onze mannen nood zakelijk ware geweest. De laatste Statenverkiezing is van de vooraf gaande niet te scheiden. Welnu, toen hebben de vrijzinnig-democraten aan de Liberale Unie voorgesteld, naast den Unie-liberaal oen vrijzinnig-de mocraat te stellen, en dan voor bei den te zamen in den strijd to gaan. De Unie heeft dat niet gewild. Zij is te Zaandaam zelf voorzien van ele menten, die elders tot de vrije libera len worden gerekend. De tweede can- didaat moest een man zijn van vrij liberaal beginsel. Hij viel, en onze geestverwanten, door den loop van zaken ontstemd, lieten den anderen candidaat denzelfden weg gaan. Juist omdat het de verhouding van Unie tot liberale conservatieven is. beraie Unie den somberen optocht voorbijgaan! Maken wij ons od om te zamen onder het vaandel der de mocratie het vrijzinnig Nederland te vereenigen en tot overwinning te voeren!" HET 40-MILLIOENFONDS. Ook van anti-revolutionnaire zijde komt nu verzet tegen het bekende re- geeringsv oorstel. De Maas- en Merwebode zegt daar van o.a.: „Dit voorstel lacht ons al zeer wei nig toe. „Ons volk staat zeer onsympathiek tegenover deze uitgave". 't Blad besluit: „Daarom hopen wij, dat deze hoogc uitgaven voor onze kustverdediging, niet zoo voetstoots zullen worden toe gestaan. Het zou ons zeer spijten als van het al of niet aannemen een ka- binets-quaestie gemaakt werd, zooals De Standaard het voorstelt. Wie te veel vraagt voor een zaak die ons volk sniet sympathiek is, wordt oorzaak van eigen val". Men schrijft uit Arceai, L., aan do „L. K.": Op het oogenblik circuleert hier vanwege den Nederlandsch en Bond tegen Algeineenen Dienstplicht een zegel ter teekening, ten einde zoovee! mogelijk invloed te oefenon op onze volksvertegenwoordigers, om door dezen to voorkomen, dat ©ene wet tot stand komt, welke algemeeaien dienst plicht zou gebieden en om te doen stemmen tegen de bewuste „40 mil- lioen." Meu grondt zich op de on- wenschelijkheid, dat nog meer jonge mannen aan het bedTijf enz. onttrok ken worden, en dat er nog meer be lasting betaald wordt, alsmede op de uitspraak van den Gener&len Staf, „dat ons leger sterk genoeg is." Genoemde bond telt ais bestuur ders baron Van Dorth tot Medler, burgemeester van Duiven; P. H. daarmede volkomen eens. Het feit, dat dr. Kuyper weder aan de beraad slagingen in de Tweede Kamer deel neemt, doet hem opmerken: Zij, die hebben gedacht, dat dr. Kuyper, zich nu uit het openbare leven zou terugtrekken, blijken zich vergist te hebben. Hij stelt zich aan, alsof hij volkomen gerehabili teerd en zijn naam van eiken smet gezuiverd is. Hij is weer benoemd tot voorzitter van de antl-revolu- tionnaire Ivamer-club, en zal zich zeker ook weer in ile discussies mengen. Een en ander geeft ons een geringen dunk van den zede lijken ernst dier mannen, die po seeren als „do partij van den le venden God". DE MARINE EN DE VLIEG TECHNIEK. *t „Algemeen Handelsblad" schrijft met noodlottigen afloop op den lieer afgelegd het 1ste natuurkundig exa- H. A. G. Haitsma Mulier, adsistent men heeren W J Gerber A. E. v. d. Tol en J. A. M. J. Enneking. op de onderneming landjong Djat. Amsterdam. Met gunstig gevolg Is De heer Mulier had 's morgens inafgeiegd het propaedeutisch examen de schuur een Chmeescbeu koeliein <fe geneeskunde door de heeren H. aanmerking gemaakt op zijn sortatie. I Visser, C. H. Marais en P. B. Wannen- De man nam met de bemerking geen burg. genoegen, waarop de heer M. den 1 ^roJ",')p:erij Bevonler<1 toJ- 7 i de scheikunde op proefschrift „Over hoofdtand tl er bi, riep die den koe- dg strilc(,„!r der campholeenzuren", lie aan het verstand bracht, dat hij j de h#ier j R «q. van Kregten, gebo- ongelijk hda. De adsistent mengde i ren te Groningen op een proef daarop de reeds gebundelde tabak i schrift „Over eenige binaire systemen weer door eikaar en gaf den koelie,van an-organïsche zouten en oxyden", deze eed brutale houdiug aa.1- «f VM> Klooster- Selx>rm Geslaagd voor het voorbereidend geneeskundig examen de heer A. A. Weinberg. Groningen. Geslaagd voor candi daat geneeskunde de heeren H. van Dalen en F. J. L. Woltring; eerste natuurkundig de heeren J. P. C. Ti chelaar. Delft. (Technische Hoogeschool). Geslaagd voor propaedeutische exa mens civiel ingenieur de heer J. Viverooy werktuigkundig ingenieur de heer E. Hijmans. Leiden. Voor het eind-examen Ne- derL-lnd. adiiiinisiraiieven dienst is geslaagd de lieer E. A. Zorab. Leiden. Geslaagd eerste natuur kundig examen de heer V. C. M. Leesberg en mej. M. G. Pijper. Propaedeutisch examen geneeskun de de heer J. Peerenboom. Leiden. Geslaagd voor het artsexa men eerste deel de heer C. J. Th. van der Wiel. Bevorderd tot arts de heer M. C. Hengeveld. Utrecht. Bevorderd tot doctor in <te rechtswetenschap op „Stellingen" do heeren E. van Beusekmo, geboren te Loosdrecht, en J. H. W. Verzijl, ge boren te Utrecht. o. i Ik wil er nu op wijzen, dat het langzamerhand tijd wordt, dat ook wij beginnen met proefnemingen op het gebied der aviatiek. Waar zulke groote mogelijkheden voor ons worden geopend, daar mo gen wij niet langer dralen te trachten die te verwezenlijken. Zeker is hot voorzichtiger te wach ten totdat andere landen de machines geperfectionneerd hebbendat wach ten kost niets. Maar zijn we wel zoo zeker daar mee gebaat te zijn Alle verbeterin gen op krijgskundig gebied worden toch streng geheim gehouden. Bovendien kunnen wij nu e in de tegenwoordige defensiemidde len (uitgezonderd misschien 'alleen de onderzeebooten) niet sterk zijn. Wel kunnen we dit in de zoo goed- koope vliegmachines. Eene moderne vliegmachine kost toch niet meer dan de nieuwste torpedo in vernielings kracht behoeft zij misschien daarvoor niet onder te doen hoeveel geld wordt er niet aan torpedo's en oefe ningen en prooven daarmede uitgege ven? nam, een draai om zijn ooren. Zon der iets te zeggen of althans voor zoover bekend aan zijn kawans iets van zijn voornemen te doen blij ken, heeft de koelie om 11 uur oogen- BChijnlijk rustig de fermenteerschuur verlaten. Niets kwaad vermoedend keerde de lieer M. 's middags in de fermenteer schuur terug, liep de gangen door en keek in het voorbijgaan alleen of de bewuste koedie de gegeven instruc ties ditmaal nakwam. Nauwelijks had hij zich eenige schreden verwij derd of de Chinees, gewapend met een scherp geslepen mes, dat hij on der zijn jas verborgen had gehouden, sprong hem als een tijger na en stak hem, zijn arm om het lichaam van zijn slachtoffer buigend, het wapen tot aan liet heft in den buik. De heer M. gaf een schreeuw, die door den beheerder, in de ontvang kamer vertoevend, werd geboord waarop echter door hem geen acht is geslagen. Maar toen een tweede kroet zijn oor trof, begon hii te be grijpen, dat er iets bijzonders was gebeurd en snelde hij naar de plaats des onheils. Daar vond hij den on- gelukkigen adsistent steunend tegen een paal. „Ik geloof, dat ik gestoken ben," bracht Mulier er met moeite uit. De heiteerder geleidde den getrof fene naar bet kantoor, haalde het mes uit de wonde en legde een voor loopig verband aan, waarna hij ham naar zijn woning bracht. De arme jongen heeft nog maar 20 minuten geleefd. Toen de in allerijl ontboden geneesheer ter plaatse kwam, kon diens hulp niet meer ba ten. Een inwendige verbloeding maakte een eind aan het leven van een braven kerel, die vie lais slacht offer van zijn beroep. De moordenaar is gevat en met het lijk van zijn slachtoffer fronteerdL Met stuitende kalmte bekende hij den moord te hebben gepleegd, zelfs met iets als voldoening. De verslagenheid over het voorge vallene was algemeen, maar ook de I verontwaardiging, die zich uitte 1 het verlangen naar het beleggen ee- ner groote meeting, bij wiize van DE BIOSCOOP ALS LEERMIDDEL. Eenige onderwijzers te Amsterdam doen pogingen om de bioscoop oen plaats te doen erlangen als leermid del btj het onderwijs. Naar aanleiding hiervan zegt het „Maandblad" van de Amsterdam- sche afd. van het N.O.G., dat het to verwonderen is, dat niemand reeds moeite daarvoor hoeft gedaan. Im mers iedere onderwijzer, die een goede bioscopischc voorstelling bij woont, moet hel onmiddellijk in het oog springen, welk een poover fi guur onze wandplaten en illustraties bij zulk oen levend beeld maken. In het buitenland heeft men dit reeds eenige jaren geleden begrepen. Londen, Washington, Leipzig, Lyon, Parijs e.a. goven geregeld bioseopi- sche voorstellingen, speciaal met het oog op het onderwijs. Land en Tuinbouw WAT ER VERLOREN GAAT Bij dit opschrift denken we aan hel belangrijk kapiteal, dat met het af valwater der aardappelmeelfabrieken verkwist word», een zaak, welke ze ker ook audeten, buiten de Veenkolo niën, belang inboezemt. Er bestaan than* in de Groninger, Drentsche en

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 7