BON NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8374 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG II OCTOBER 1910 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drib maandbn: jföts^ ^an regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 Haarlem van 1—5 regels fhelke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat gemeente)1-30 J/ N Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 Tg^S?. \':^M 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant oSS%Td™srLd,'voi,Hirl'em' SStfH Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnnramer der Redaetie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Costfer. Directenr J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. Na afgifte van dezen Bon en be taling van 25 Cts. per kaart, worden aan Geabonneerden op Haarlem's Dagblad hoogstens 2 kaarten afge geven, die toegang verleenen tot het 50 Cts.-terrein op het vliegveld aan den Schoterweg. De kaarten zijn alleen te verkrijgen aan de Bureaux van Haarlem's Dagblad GROOTE HOUTSTRAAT S3, Ingang Peuzolaarsteeg, EN ZUIDER BUITENSPAARNE 6. Aan opkoopers wordsn geen kaartin afgegeven DIT NUMMER 13ES1AAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 12 OCTOBER. Gemeenteraadsvergadering, 1 1/2 u. Stadsnieuws OmOnsHeen. Wegens plaatsgebrek blijft de bij drage in de rubriek OmOnsHeen heden achterwege, zij heoft het veld moeten ruimen voor een beschouwing over vliegmachines, die actueel is. liet kan in de Vliegwcek wel meer voorkomen, dat OmOnsHeen tij delijk haar plaatsje moet afstaan. Nu komt het vliegen op den voorgrond. Dat moet je overkomen. De 52-jarige juffrouw G. de V. reis de gisteren van Leeuwarden naar Hoek van Holland, om van daar naar Engeland over te steken. Op het station Haarlem staple zij even oit om een kennis te spreken. Onderwijl vertrok de trein echter naar Rotterdam. De juffrouw, die haar koffer, met geld en het plaatsbe wijs er in, in de coupé had laten staan, ging naar de politie. D.-ze verleende haar vannacht onderdak, en gaf haar vrij vervoer met de stoomtram naar Leiden. Wie dit leest, zal voelen, dat er iets aan de behandeling dezer zaak hapert Natuurlijk gaat de politie vrij uit. Zij kon wel niet anders doen maar ons komt het toch voor, dat voor "der gelijke gevallen een betere regeling dient getroffen te worden, hetzij door de Spoordirectie, hetzij door 't Rijk, heizij door de gemeente. Het is toch wel een beetje bar, dat een alieenreizende vrouw op een der gelijke manier in moeilijkheden komt Want, hoe zal het nu varder met haar gegaan zijn. Vermoedelijk heeft de politie te Leiden liaar varder met de stoomtram vanwege de zuinig heid naar Den Haag gestuurd en zal deze haar per Westlandsche stoomtram naar Hoek van Holland gezonden hebben. Al die moeite was voorkomen ge worden, wanneer men de juffrouw maar had laten doorreizen naar Hoek van Holland, desnoods met proces-verbaal wegens het reizen zond or plaatsbewijs. Het hofje van Noblet Gisteren was het feest in het hofje van Noblet, aan de Nieuwe Gracht, dat zijn ander-half-eeuwsch bestaan herdacht. De stichter was de notaris j. No blet, te Amsterdam, en zijn zusters Sara en Geertrui, die de bepaling maakten, dat twintig oude vrijsters, maar steeds tien uit Haarlem en tien uit Amsterdam, haar late levensda gen er in vrede konden slijten. De oudjes werden gisteren getrac- teerd op thee, koffie, suiker, een twee ponds krentenbrood, en een bal gehakt, 's Middags hielden de regen ten receptie in de fraai met groen bloemen versierde gezelschapszaal Mr. Joh. Enschedé, voorzitter van het college, sprak de bewoonsters hartelijk toe. Hij herinnerde aan de stichters, die met waardeerende woor den door hem herdacht werden, en ook aan den stand der geldmiddelen, die, in den Franschen tijd danig achteruitgegaan, thans weer bevredi gend mocht heeten. Spreker bracht hulde aan de op- zichteres, mej. A. E. Masch, die thans 17 jaar de betrekking bekleed, en al tijd met groot beleid vervuld heeft. Spreker hoojjte ten slotte, dat het hofje nog lang bestaan mocht. De oudjes brachten een zeer genoeg lijken dag door. Gev. Voorwerpen: Terug te bekomen bij: J. J. Berkenkamp, Korte Lakenstr. 20, een ceintuur. J. J. v. Dootingh, rood, een hondenhalsband. G. Hofstee, Ossenhoofdsteeg, een stuk kant. H. Janus, Olivierslaan 5, Schoten, een k inderboezelaar. B. Hilternian, Dysarinckstraat 33, een kruikje. M. Kemp, Klaverstraat 5, eeci zak mes. G. Loerakker, Gasthuislaan 110, een paar kousen. M. Sprokkreef, Twijnderslaan 3, oen speldje met insigne. P. Smal, Koolsteeg 50, een zilveren sabelkwast, H. v. Lan gelaar, Frankestraat 33, drie portretten. Bureau van Politie, een zeildoek- taschje waarin een zakdoek en een sleutel. Bont gestolen. De heer A. W., uit de Bartel- jorisstraat heeft aangifte gedaan bij de politie, dat hij tusschen 10 Septem ber en 5 October een bont vermist. Ambtenaren, beambten en werklieden. De afdeeling Haarlem van den Bond van Nederlandsche Onderwij zers verzoekt aan den Raad. om in de desbetreffende verordening te wil len bepalen, dat wanneer er verschil van meening bestaat tusschen den gemeente-geneesheer en den huis arts, een derde geneeskundige door beide geneesheeren aan te wijzen zal beslissen of de zieke gemeente ambtenaren, beambten en werklieden de voorschriften van den gemeente geneesheer verplicht zijn op te volgen. Het ontwerp der verordening van B. en W. laat den gemeente-arts vrij, zijn voorschriften te handhaven, al is de huisarts het daarmede oneens. Verder vraagt adressen te de sala ris-uitbetaling te doen geschieden twaalf maanden lnplaats van zes maanden vol salaris, en twaalf maanden in plaats zes maanden half salaris. De regeling, door B. en W. voorge steld, is voor velen een achteruit gang. Nu wordt gedurende het twee de half jaar uitbetaald het salaris, verminderd met de kosten van de vervanging, doch deze kosten hoog stens tot de helft van het salaris. Wiens salaris op het oogenblik meer dan twe.e maal de vervangingskoston bedraagt, gaat dus achteruit En dat zijn de onderwijzers, die meer dan f 1150 salaris hebben. Iemand met een inkomen van f 1450 ontvangt thans f 437.50, en zal in het vervolg slechts f 362.50 in het tweede half jaar ontvangen. Bijgevoegd is een lijstje van 33 meenten, die in dit, opzicht een gun stiger regeling hebben, dan de te Haarlem voorgestelde, o. a. uit onzen omtrek Velsen en Bennebroek. De afdeeling Haarlem van den Bond van Nederlandsche Gemeente-werk lieden heeft een adres van gelijke strekking aan den Raad gezonden. In dit adres worden geen nieuwe motieven genoemd. Weer een j d\n gen zoek. Van K. heeft bij de politie aangifte gedaan, dat zijn 16-jarige zoon sinds 9 irur gisterenmorgen uit zijn woning verdwenen is. VERBODEN VUURWERK. Het is verboden om tusschen zons ondergang an zonsopgang vuurwerk te verkoopen. Die bepaling is ge maakt om te voorkomen, dat in een winkel het vuurwerk In de nabijheid van licht komt. Gister is er proces-verbaal opge maakt wegens het overtreden van verbod tegen C. van O., echtgenoote van J. S. in de Zoetestraat, die aan den 13-jarigen G. D. uit de Zijlstraat rotjes had verkocht in verboden tijd. De jongen maakte er een slecht ge bruik van, want hij gooide met het brandende vuurwerk naar de wande laars in de Zijlstraat. Ook hij werd bekeurd. Lorrie-automobiel. Een automobiel in lorrievorm ls te zien op de rails van de E. S. M. en dient daar tot vervoer van den heer Van Helden, blijkbaar ter inspectie van de lijn. Het beknopte voertuigje, heel wat gemakkelijker natuurlijk dan de railfiets, die b.v. de Holl. Spoor gebruikt, heeft veel bekijks. ORGELBESPELING in de Grooto of Sint Bavokerk alhier, op Donderdag 13 October 1910, des nam. van 23 uur, door den Heer Louis Robert. Programma: 1. Toccata et Fuga d. kL terts, J. S. Bach. 2. Eerste deel van het concert F gr. terts, G. F. HAndeJ. (Koekkoek en Nachtegaal). 3. Adagio uit de 1ste sonate, F. Mendelssohn Bartholdy. 4. Méditation, Alph. Maiily. 5. Morceau de Concert, Alex. Guil- mant (Prélude, Th6ure, Variati ons et Final). 6. Abendlied, R. Schumann. 7. Marcha Héroique, C. Saant- Saêns (orr. Guilmant). Orgel be spelingen. Donderdagmiddag geeft de beer Louis Robert de laatste orgelbespe ling in de Groote Kerk, daar de heer Ezerman de volgende week zijn func ties weer zal hervatten.. STAATSWETENSCHAPPEN. Naar wij vernemen is de eenige sollicitant voor de wegens bedanken van Mr. Ribbius opengevallen betrek king van leeraar in de Staatsweten schappen aan de H .B. S.. de heer Jan Gerritsz alhier. VARENDE MUZIEK. We ontvangen een circulaire van een reizend duo, plus een muziek programma en een aantal pers beoor delingen. Allemaal niets vreemds. Dat komt eenige koeren per maand voor. Maar deze circulaire is iets bijzonders, er staat een kroontje boven, dat eenigs- ztns afsteekt bij den bescheiden aan hef: s. v. p. een oogenhdikje uwe aandacht, Weledele heer, waarna we de volgende beschouwing lezen, die onverkort den lezer wordt aangeboden: In het belang der rnuzikalen kunst, tevons als verlieffende kracht Het duo „maakt in een Hijdro-plA- ne, (alias trekschuit) eene rond reis door de per water te bereiken landen van het vasteland van E u- r o p a. Het duo concerteert met viool en piano. Ter bevordering van het Ver- eeniglngsleven en muzjknliteit in het algemeen. Het „duo" leeft alleen vóór de kunst en houd enkel voor niet te ver mijden onkosten in de pauze van hun «moert eene collecte. Waar 't kan ls entrée vrij. Het groote succes en het welslagen dezer onderneming, tevens deels het phüantropisch beginsel, om beslist goede muziek zoovéél mogelijk on dier het volk te brengen is oor zaak dezer med'edeeling, waardoor de wensch gepaard gaat, door bemidde ling van uw dit s c h o o n e stre ven te helpen bevorderen. Met. een en ander wereldkundig te maken heeft het „duo" gewacht om de zekerheid te hebben van het wer kelijk dankbaar gehoor. „Nu het welslagen bewezen ls „verzoeken wij het ad notum te me- „men. Ruim 4 maanden heeft het „duo" boven het IJ in Noord—Hólland op verschillende plaatsen het publiek doen genieten en het door het „duo" bedoelde streven is bereikt. Veredelend werkt ,de kunst en vóór al de rnuzikalen kunst" Onder het volk. Het duo heeft daar de vele bewij zen van voorhanden. Het „duo"begintbunreie. Geeft hun uwe zegen mede. Ons dunkt, we hebben door de op neming van het heele stuk het onze tot het Europeesche succes bijgedra gen. Zaandam, Uitgeest, de Rijp, zijn volgens de recensiën verrukt geweest, wij roepen het duo dus met vol ver trouwen toe: Vooruit met de schuit! VOETBAL-VEREENIGING „HERCULES". Zaterdag vierde de voetbal-vereeni- ging „Hercules" haar vierjarig be staan, door aan leden, donateurs en genoodigden, een gezellig avoed je aan te bieden In een dor zal em van café ..Brinkmann". Dat de leden van „Hercules" niet alleen kunnen voetballen, doch, ook tooneelspelen, bewezen zij door de goede opvoering van een tooneelstuk- je, getiteld: „Voetbalmacht" en een Revue, toepasselijk op de vereeni- ging, beiden samengesteld door een lid der club, den heer van den Berg. Door alle medespelenden werd met veel animo him toI voorgedragen; de bloemenhulde aan de dames Geerke, Snieder en Uylenburg en aan den auteur van beide stukjes was dan ook ten zeerste op haar plaats. Ook het muzikale gedeelte was goed verzorgd. Vooral do uitvoering van de „Hercules-marsch", gecompo neerd door den heer Westendorp, had veel succes. Deze avond was voor Hercules ook daarom een succes, dat een gr ge tal der aanwezigen zich in de pauze lid of donateur opgaven. Het bestuur mag dam ook zeker met genoegen op dezeu welgeslaagden feestavond terugzien. SOLSER EN HBSSE. De bekende Amsterdamsche cou plet-zangers, uit wier namen we het opschrift voor dit verslagje samen stelden, hebben het talrijk opgeko men publiek in don Haarlemschen Schouwburg gisterenavond tronen doen lachen. De dolle Amstcrdam- sche schets van Rido „Heb ie 't kind al gezien had een uitwerking, die boven alle beschrijving gaat. Dit was een gelukkig teeken. Want het be wees, dat gezonde goed-gulle volks humor nog steeds inslaat, en dat het niet noodig is, de grappen steeds wat „pikant" te doen zijn, om op eenig succes te kunnen rekenen. Rido heeft in deoe typische Jordaan-feestviering iets eenigs gegeven; en Lion Solser heeft zijn enscèneering dit predicant niet minder waard gemaakt. Met ,,'t Kind" wordt Prinses Juiiana be doeld, en de zaak, waarover de gan- sche Wüleuistrajat in rep en roer is, is 't langs-rijden van de Koningin. De voorbereiding tot de viering van die heuglijke gebeurtenis neemt aller denken in beslag, en ieder uit zijn ge dachten op de meest vrije, en altijd komische manier. Het ensemble was Af, maar het meest deed toch lachen de handige regisseur, die als vischvrouw Ka, d© inenschen in voortdurenden schater hield. En men lacht al, vóór hij nog iets gezegd heeft; meu moet lachen, ziet men slechts naar dien fameusen mond, dien hij van 't eene-naar-'t- ondere-oor kan optrekken, naar die goed-guitige oogen, die bij eiken „witz" éven heel-wijd opengaan, en dan in-eens dicht, heelemaal dicht. Dan moet men lachen; al was men Schopenhauer's kleinzoon geweest Hesse was Lange Toon, de redenaar, die op 't hoofd-moment, als de Ko ningin voorbijrijdt naar zijn toe spraak zocht, en haar niet vinden kan, die verielt, oer-grappig, van de audejensie bij de Koningin, en die vele dingen meer doet, die heel leuk zijn, maar uit-hun-verband-gerukt geen klaar begrip geven. Vermeld dienen nog 'n soort Apachen- dans en 't zingen van 'i meisjes-koor tje, dat werkelijk heel lief klonk. Dit gebeurde na de pauze en er vóór hadden we kennis gemaakt met een Fransch blijspelletje „Truida" (depuis six moïs) en een dergelijk dingetje van J. Mannoury „Een ver legen huwelijkscandidaat", die de da mes Soflser en Hesse en de lieeren Kühn en Pilger heel vlot en grappig speelden. Vooral Truida mevrouw Slauderof bracht de handen De helden-van-den-avond brachten hun nieuwe creatie „De gouden brui loft van Hein en Trui", en daarna wat aardige coupletten, zóó vlug vol gend, dat het bijna niet te gelooven was, dat die twee jonge menschen, dezelfden als de vijftig-jaar-getrouw den van een halve minuut geleden waren. Het was alles heel aardig. Een loffelijk woordje komt nog toe aan het orchestje, dat ander leiding van den heer Louis Kapper goede mu ziek gaf. De nieuwe Electrlscbe tram naar Bloamendaal. Wij vernemen, dat da Directie der Hollandsen© Spour aan het Bloemen- daalsche Gemeentebestuur heeft mee gedeeld, dat ^5 binnenkort een con-i cessie-aanvrage zou indienen voor een electrisclie tramlijn Haarlemscbe sluitende aan de lijn VerwulftOver- veensche grens in Haarlem. Misfortuinije. De wagen van een eierboer uit As sendelft werd gisterenmiddag door een wagen van H. van E. aangere den De wagen met eieren kantelde en 50 eieren braken stuk. Aangehouden. We meldden gisteren, dat iemand In een sigarenwinkel aan den Scho terweg 85 sigaren wegnam. Hij is thans opgespoord. Hij is de 19-jarige smid H. R. te Schoten. De sigaren heeft hij met zijn drie kameraden ge deeld. DE VERGEETACHTIGE MEN'SCH- HEID. In dezelfde mate, waarmede het comfort in spoor- en tramwegrijtui gen toeneemt, vermeerdert ook de momenteele geheugen-absentie van de reizende menscbheid. Dat is een stelling, die misschien wat gewaagd 1 ij k t, maar het toch niet is, omdat het bewijs door de feiten-van-allen- dug steeds-door geleverd wordt. D:e duistering-van-hersenwinddngen schijnt zich voornamelijk uit te strek ken tot de voorwerpen, die men zich niet met koord of ketting aan den lijve bindt, maar vrijelijk in 's men schen hand gedeeltelijk althans - worden meegevoerd. Het zijn voornamelijk parapluic® en wandelstokken, die vereenzaamd in de coupés moeten achterblijven ondankbaar verlaten door den mees ter of de meesteres, die(n) zij zoo dik wijls voor nattenden regen-slag bo hoedden, of ten steun waren bij t beklimmen van stijgende wegen of heuvel-hoogten zelf missend de kracht zich los to werken uit de net ten, en wat nog veel moeilijker door de contröie. Die bagage-netten doen bij al I gemak dat ze geven veel kwaad. Want ze onttrekken de bij-afreis-on- misbaar geoordeelde beschuttings-a r- tikeien aan "s reizigers oog en, past ge dan eens als-waar-erkend spreekwoord toe, met 'n kleine varia tie, zoodat 't luiden gaat: Uit het oog, uit het hoofd, dan hebt go 't be wijs gevonden. Vanmorgen liad, onder groote be langstelling, in het verkooplokaal van de makelaars Sarlet aan de Nas sau! aan ten verzoeke van de H. IJ. S. een verkooping plaats van al wat in haar rijtuigen of in haar stations ge durende een tijdvak, loopend© van 1 Januari tot en met 31-December 1909 verloren is. Gisteren had de bezichtiging plaats, waarvan niet minder clan 5437 perso nen gebruik maakten. Onder deze voorwerpen bevonden zich 2000 porapluie's en 600 wandel stokken. Waarom zoo veel para- pluies?, zal er een wellicht vragen. En zonder diep op de psychologi sche zijde van de zaak in te gaan, s dat heel makkelijk te verklaren. Een parapluie draagt men slechts In bepaalde omstandig heden, als het regent of de lucht „naar regen ziet," een wandelstok is algemeenen metgezel. Hoe dikwijls nu gebeurt 't niet, dat men, in Haarlem met een donke re lucht boven zich in den trein stapt, en in gouden zonnenvuur in Rotter dam 't vervoermiddel verlaat. flet slechte weer is dan vergeten, en het regenscherm bij gevolg óók. Had men een wandelstok bij zich gehad, dan was de vergeet-kans veel ver kleind. Voeg daarbij, dat over H algemeen minder rottings dan regenschermen gebruikt worden, en het groole para- pluien-tal zal u niet meer verbazen. De regenschermen gingen bij bos jes-van-tien van de hand, voor prij zen die varieerden tusschen f 2 en 4. Verder waren er nog moffen, man teltjes, boeken reislectuur schijnt niet steeds even interessant te Si ju gouden en zilveren voorwerpen. IC geslepen diamanten enz. at men met reilen door. DE TENTOONSTELLING VAN NOOR- SCHE HUISVLIJT IN HET MU SEUM VAN KUNSTNIJVER HEID TE HAARLEM. Door de Vereeniging „Norske Husflidsforening", gevestigd ie Kiis- tiania, die hare vertakkingen c\ er geheel Noorwegen heeft uitgebreid, werd dezen zomer te Bergen een be langrijke tentoonstelling van onder de auspiciciën dc-r geuoemde vereeniging vervaardigde voorwerpen gehouden, welke tentoonstelling met een zeer gunêtig gevolg werd bekroond. De directeur van het Museum van Kunstnijverheid ie Haarlem, die bet vorige jaar een reis door Skanuina- vië maakte, heeft zich toen in verbin ding gesteld met bet bestuur van ge noemde vereeniging en het vooistel Sedaan om na afloop der tentoonstel- ng te Bergen uit de aldaar aanwe zige goederen de belangrijkste te kie zen, om daarvan in Nederland een keuze-tentoonstelling te houden, wel ke nu in het einde van October of het begin van November e. k. zal worden geopend. Het is zeker van het hoogste be lang en zeer leerzaam om, na hetgeen de Nationale HuisvTijt-TeulooiieteÜiug ons dezen zomer te Scheveningen te zien gaf, ook eens onder het oog van belangstellenden te brengen, hetgeen men in Noorwegen, alwaar de huis vlijt op de voorbeeldigste wijze is in gericht, heeft bereikt en de organisa tie aldaar na te gaan. De tentoonstelling te Haarlem, waarvan een beschrijvende catalogus zal worden samengesteld, zal de vol gende afdeelingen bevatten 1. Geweven stoffen iwandbekleediug met figurale en ornamentele versto ring, vloerkieedeu, tafelkleedeu, gor»

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1