woning waarin "de wed. M. woon'dé, brandde geheel uit. Alles is verzekerd. Het. benedenhuis heeft veel water schade geleden. HOSPITAAL-KERKSCHIP. „DE HOOP'V Het hospitaalkerkschip is Maandag middag te Grosby binnengevallen. Aan boord was alles wel. EIEN GOEDE VONDST. To Baarn is in de buurtschap „Ter Eem", hij het verwijderen van een oud rieten dak van een herberg, een portefeuille gevonden, welke bij on derzoek een bedrag van ruim 2000 aan bankpapier bleek te bevatten. EEN GEVAARLIJK DIER. Hit een plaatselijk advertentieblad: „Te koop Een zeer mooie Ulmer- dog. Eet alles, is dol op kinderen." DE TWEEDE KAMER beeft gisteren gedebatteerd over de vaststelling barer werkzaamheden, zoowel in de afdeelingen als in het openbaar. Wat dit laatste betreft, was de Voorzitter van meening, dat aan de behandeling der Bakkerswet nog een paar suppletoire begrootingen moes ten voorafgaan. Over dit voorstel had een korte ge- dachtenwisseling plaats, waarbij de heer Van Vlijmen het, onder hilari teit, hoog tijd noemde, dat de Kamer eens een sociale wet ging behande len. De aanneming van 's Voorzitters voorstel gebeurde met 38 tegen 34 .stemmen en het zonderlinge geval deed zich daarbij voor, dat een groot deel dor rechterzijde, met de socialis ten, tegen stemde. Nadat de Voorzitter den heer Eland overweging had toegezegd van het vroeger dan anders aan de orde stel len van de begrooting van Oorlog, drong dezelfde afgevaardigde er op aan, dat vóór het onderzoek in de afdeelingen van het 40-inillioen-voor- stel, het rapport der defensie-commis sie geheel of gedeeltelijk zou worden gepubliceerd, althans aan de leden zou worden rondgedeeld, óf het voor stel nog niet zou worden onderzocht om meer tijd te hebben voor de studie vau liet rapport, dat slechts in vijf exemplaren op de griffie was en niet van daar mocht worden meegeno men. Maar het lag er bijna twee jaren zei de Voorzitter. Jawel, meende de heer Thomson, maar vruchtbare studie was onmoge lijk, vooral voor de nieuwe leden der Kamer. De heer Duymaer van Twist pro testeerde sterk tegen het voorstel en kreeg het deswege een beetje met den heer Troelstra te kwaad, die, evenals do heer Van Idsingo, voor uitstel wel wat voelde, maar de vraag aan de Regeering, om publicatie van het rap port., toch niet zonder bedenking achtte. Er ontstond eenige sensatie, toen do Voorzitter meende, dat het geven van een afdruk aan alle leden gelijk stond met publicatie I Hij voegde er bij, met leedwezen te hebben gezien, dat in do dagbladen zaken uit gehei me rapporten werden vermeld. (Men riep „De Avondpost" I). Het slot was. dat een beslissing over het afdeelingsouderzoek werd aangehouden tot heden of morgen, als wanneer de Voorzitter zou verno men hebben, hoe de Regeering dacht over publicatie van het rapport. De Voorzitter is van plan de „Bak kerswet" met sloom gaar te bak ken 's ochtends om tien uur begin nend en doorgaand met een paar avondzittingen. (Nachtarbeid 1 riep een lid). WIJZIGING DER JACHTWET. Een wetsontwerp is ingediend strek kende om het jagen op spoorsneeuw niet steeds ongeoorloofd te doen zijn en het houden van drijfjachten, in geval er sneeuw mocht liggen, niet onmogelijk te maken en voorts, om het Departement belast met de jacht- aangelegenheden te veroorloven, landbouwers ook dan als er sneeuw ligt, in de gelegenheid te stellen zich eoovcel mogelijk te kunnen ontdoen Van een schadelijke hoeveelheid wild. DIRECTEUR G. E. W. TE AMSTERDAM. Blijkens betrouwbare inlichtingen bestaat er veel kans, dat de heer Grit- ters, directeur van het electrisch be drijf le Rotterdam, door B. en W. zal worden voorgedragen tot benoeming tot directeur der G. E. W. te Amster dam. De heer Gritters heeft eenige töorwaardcn gesteld, waarover men bat nog niet eens is. De ©ventueele voordracht kan eerst over een week Worden tegemoet gezien. DIEFSTAL VAN RIJWIELBANDEN. Omtrent den diefstal van rijwiel banden uit het magazijn van „Peters Union Pneumatic" op den N. Z. Voor burgwal te Amsterdam, verneemt t Hbld. het volgende-: Er blijken niet alleen binnen- maar bok buitenbanden gestolen te zijn. 'Het juiste aantal is uiot op te geven In elk geval ziju er op zijn minst drie honderd binnen- eu even zoovele bui tenbanden gestolen. De diefstal moet na Maart van dit jaar gepleegd zijn ^ij de inventarisatie, in die maand gehouden, bleek nog alles aanwezig te zijn. Begin October werd de ver missing bemerkt. RIJKSWERKINRICHTINGEN. - Men schrijft uit Middelburg aan de >,Tel." Als bewijs, hoe goed hot velen In 'dc Rijkswerkinrichtingen bevalt, mag iwel hot volgende worden geboek staafd. Zekere C. A. G., een oud-Middel- .burger, was destijds door de Utrecht- ;Bcha rechtbank tot opzending veroor deeld. Nadat hij ontslagen was, deed hij alle pogingen, om weer opgenomen te worden doch de Utrechtsc-he rechtbank veroordeelde hem niet JSiecr tot opzending, daar dit alleen Oianr moei- geschiedt door de recht banken, als de aangehoudene in het rcmd!ssemènt geboren i3. G. docht, aanhouder wint, en vertrok naar Middelburg, waar hij nu Zaterdag door de politie werd aangehouden en als verdacht van landlooperij voor wen officier van Justitie wend geleid.- BOND „DE POST". Door den Nedeadtmdechèh B yon Post- én Tele graaf be ambten „De Post" Is naar aanleiding dor Staate- begrooting 1011, Hoofdstuk IX, Afd. VI, een adres gezonden aan de Twee de Kamer, waarin wordt herinnerd, aan de vele vragen om verbeteringen en veranderingen voor het personeel, en waaromtrent in de genoemde be grooting noch in de Memorie van Toelichting iets wordt gezegd, terwijl: de aangelegenheden, door den Minis ter van Waterstaat genoemd, niet als afdoende worden beschouwd. Het adres eindigt met het verzoek aan de Tweede Kamer lo. te willen bewerkstelligen, dat de jaren als postbode doorgebracht, alle medetellen, zonder deeling door een of- andere som bij de bere kening der jaarwedde 2o, niet aan te nemen een ver hooging van salaris, noch voor een gedeelte, noch in den vorm eener voortdurende toelage, omdat dit niet alleen groote ontevredenheid verwekt en tegenstrijdigheden schept, maar ook niet afdoende is, maar hij Zijne Excellentie den Minister van Water staat aan te dringen, gezien de duurte der levensbehoeften, die door allen gevoeld wordt, de jaarwedde van het geheele lagere personeel bij de Posterijen en Telegrafie in die mate te verhoogen, dat in werkelijk heid kan gesproken worden van een algeheele en algemeane salaris-verbe tering 3o. te bewerken, dat zoolang die afdoende regeling in bewerking is, eene tijdelijke toelage worde ver strekt, welke gedurende dien tijd de leniging brengt, waarnaar vol ver wachting wordt uitgezien 4o. aan te dringen, dat de in het begin van dit verzoeksclirift genoem de aangelegenheden betreffende de betrokken ambtenaren worde be werkt, ingevoerd of opgeheven. Land en Tuinbouw DE WET VAN HET MINIMUM. Het blijkt telkens weer gewenscht, Ja noodzakelijk, om de aandacht on zer land- en tuinbouwers bij deze wet te bepalen. De Wet van het Minimum het minste leert ons, dat de oogst wordt bepaald door, zich tre gelt naar den groeifactor, welke in de minste betrekkelijke hoeveelheid in de bouwvoor aanwezig is. Dat wil dus zeggen: dat wanneer van de verschfllendte noodzakelijke groeifac toren water, lucht, de verschillen de voedingsstoffen, enz. alle op een na bijv. in voldoen/de roate aan wezig zijn, maar die eene slechts ge deeltelijk, voor de helft of een derde b.v., dan zal ondanks dien belrekke- lij'ken rijkdom de oogst toch maajr eeoi halve of een derde zijn. Men ziet: dit is een hoogst belang rijke wet, welke iedere boer en tuin man wel dient te kennen, waarmee hij voortdurend rekening moet hou den. Want kent hij ze niet, houdt hij bij zijn bemesting en overige verzor ging van den grond er geen of niet voldoende rekening moe, dan loopt hij gevaar dien oogst deels of goed deels te zien mislukken. Vroeger, toen men uitsluitend met natuurlijke meststoffen bemestte, bepaalde de be mesting zich tot wat meer of minder, maar of men daarbij royaal of min der royaal was, men gaf steeds de verschillende voedingsstoffen in een bepaalde verhouding. Tegenwoordig, nu ook kunstmest wordt gebruikt, is er grooter kans, dat tegen genoemde wet wat wordt gezondigd, want daar in één meststof meestal ook maar één voedingsstof wordt gegeven, moe ten meerdere mestsoarten met zorg en oordeel, ook wat de hoeveelheid betreft, worden gekozen, zal er in den bodem voor een normalen oogst geen tekort aan één der voedingsstof fen ontetaan. Het gevaar is natuur lijk het grootst op onze arme zand en veengronden, maar bestaat ook op betere gronden. Op de eerste voor al wordt men al gauw te zuinig al te besparend. Wie uit zuinigheid maar eens een jaar met kainiet of slakken- meel wil overslaan, of half zooveel als anders er van uitstrooit, hij komt zoo licht bedrogen uit. Al is do oogst niettemin bevredigend, toch kan door vermindering daarvan em van de op brengst van het volgend gewas aan merkelijke schade, als gevolg der zui nigheid, wouden geleden. Want die zinnigheid wreekt zich ook later als er geen „oude kracht" genoeg meer in den akker zit, deze min of meer is uitgeput. Onze bemesting zij dus zóó, dat da voeding der plant volledig kan zijn. Al dat probeeren, nu eens alleen met patentkali, dan weer met enkel slak of chili of andere mest stof, is meestal uit den booze en loopt slechts op schade uil Vaak zegt men don aJs het niet meevalt: „patentkali, slakkenmeel of chili helpt op dezen grond of: bij dat gewas niet." Tot zulke verkeerde gevolgtrekkin gen komt men dan, omdat men niet west of bedenkt: dat hot eene niet of niet genoegzaam kan helpen zonder bet andere. Wie steeds de Wet van hot Minimum in gedachten houdt, zal ondervinden, dat zijn grond ook dankbaar is voor de verzorging, en geeft naar hij ontvangt. C. B. Leger en Vloot MANOEUVRES. Over de manoeuvres in 1911 meldt men aan de „N. R. Ct.'\ dat. deze zullen gehouden worden van 20 tot 28 September. Er zouden aan deelnemen 6 regi menten infanterie, 2 regimenten hu zaren en 2 regimenten .veldartillerie, j Pers-Overzicht u#.. KUSTVERDEDIGING.. Dó N. R. Cl bepleit nogmaals de verwerping van het wetsvoorstel be treffende de kustverdediging, thans vooral op grand van de eenzijdige marine-invloeden, die zich bij dit ontwerp hebben doen gelden en naar het blad meent - hobben geleid tot de uitspraak, dat de landmacht niet in staat zou zijn tot voldoende be zetting ven de zeefronten dier kuat- versterkingen met geoefend perso neel. Het blad is overtuigd, dat het de partement van oorlog niet voddoend aan den overheerschenden invloed van het departement van marine heeft weten te ontkomen, waardoor t geheel© ontwerp eenzijdig geworden. Is, de neutraliteit van onze defensie politiek ln een valsch licht is gesteld, en aan de ontwikkeling der levende weerkracht afbreuk wordt gedaan." Overtuigd als zij Is, dat aanmerke lijk wordt overvraagd, en de geheele regeling der kustversterking langs ge leidelijken weg op de jaarlijkscho ves- tingbegnooting zou kunnen tot stond; komen, ziet zij in de verwerping van1 dit wetsvoorstel een daad van beleid, waardoor zal woorden getoond, dat de Kamer het bedenkelijke van den koors waarin de regeering iwil steve nen, inziet HOLLAND EN BELGIS* Het Fronsohe blad de „Temps" wijdt een hoofdartikel aan die verhou ding van België en Holland en con stateert eene belangrijke verkoeling op politiek terrein. Daarna brengt 't blad de jongste polemieken ln herin nering, gevoerd tusschen de Holland- sche en de Belgische bladen, en die, op den keper beschouwd, slechts „pers-schermutselingen" waren. Vol gens genoemd blad heeft het wetsont werp der Nederlandsche regeering, dat de douane-tarieven, die den han del tusschen beide landen regelen, weder wil verlagen, de grieven der Belgen o'p het terrein der practische politiek en der economische levensbe langen gebracht, De door Nederland beoogde veranderingen op fiscaal ge bied zullen voor de Belgische natio nale productie en vooral voor de me taal-industrie, zeer nndeelig zijn en worden in België als absoluut on vriendschappelijk aangemerkt. Men vraagt zich af, of Holland misschien niet een bepaalde voorkeur heeft en wel speciaal voor de Duitsche ijzer- industrie. Men gelooft te Brussel opnieuw aan een geheim Hollandsch-Duitsch veer bond, vooral sedert de laatste wets voorstellen betreffende de landsver dediging, strekkend tot versterking der stelling Vlissingen, die de Schel de monding beheerscht. De „Temps" treedt dan !n bijzon derheden omtrent het gevaar, dat, ln geval van een Engelsch-Duitsch con flict, zou voortvloeien uit de omstan digheid, dat Holland een gewillig werktuig zou zijn in de hand van het Duitsche militarisme. Als die Duit sche vloot zich eenmaal meester heeft gemaakt van Den Helder, is zij slechts op een kanonschot afstand van Sheerness, en als zij de stelling Vlïssingen nam, slechts op den af stand van een pistoolschot van haren tegenstander. Welnu! Het langzaam maar zeker en koel berekend naderen van een voorgenomen doel, is te bekend als een specifiek Duitsche eigenschap, dan dat men niet in de voor Vïissin- gsn aangevraagde credieton, het tweed* artikel van hiet programma moet zien, waaraan hot eerste de ver sterking van Den Heider was. Het is den Belgen, alsof een stille bedrei ging van Duitsche zijde, van Vlissln- gen uit, tot hen komt. Zij vreezen voor het gevaar van Engelsche hulp te worden afgesneden, en Ingelijfd te worden bij een continentaal stolsel, dat zij niest verfoeien, en dat de gevol gen van een eventueelen oorlog tus schen twee groote mogendheden een groote ramp over hun land zouden brengen. Men begrijpt besluit die „Temps" dat dit alles weinig be vorderlijk is voor de toenadering (,us_ schen Hollanders en Belgen, die reeds door zooveel tegenstrijdige belangen, op economisch gebied, verdeeld zijn. 't Alg. Handelsblad Bchrijft over dit artikel o. a. De omissie, de dreigende maatrege len die „Indépendance" en „Temps" trachten te exploiteeren, zijn, voor wie goed zien wil, in het geheel niet van dien aard, dat zij de goede ver houding tusschen ons land en België zouden kunnen schadende liol- landsch-Belgische commissie kan rus tig voortwerken. Alleen zij kunnen teleurgesteld zijn, die van die toenadering meer ver wacht hebben, dan zij ooit kon geven. De Amsterdamsch-Brusselsche corres pondent van de „Fxankf. Ztg." heeft dezer dagen er terecht op gewezen, dat in ons land terstond or de nadruk op is gelegd dat van een politiek bond genootschap tusschen Nederland en België nooit sprake zou kunnen zijn, dat ook een tol ver band tusschen de beide landen op onoverkomelijke! moeilijkheden zou stuiten. Wij zeggen niet, dat in dit knap geschreven arti kel de vriendschapsbetrekkingen die tusschen de beide landen zouden kun nen ontstaan niet wat heel sober zijn geteekend, dat de verschillen tusschen de belangen en de positie der twee als beletselen voor een toenadering niet wat breed zijn uitgemeten, doch zeer zeker heeft de correspondent volko men gelijk, wanneer hij zijn artikel eindigt met de opmerking, dot Nedcr.- lftnd's aptweord óp alle DPtungafr.onfc 1 het te lokken reeds van te voren zijn vrienden te kiezen voor het geval van een oorlog steeds is „Nederland wenscht zijn neutraliteit te bewaren. Niet een neutraliteit die, als de Bel gische, door verdragen is opgelegd, maar de in vrije onafhankelijkheid gekozen neutraliteit van een vrij en vredelievend volk". Wij voegen er bij „een volk, dat bereid ls de offers te brengen, die noodig zijn om die neutraliteit, des noods met de wapens in de hand, te kunnen handhaven"* Sport en Wedstrijden HAARL. VOETBALBOND. WEDSTRIJD-PROGRAMMA V«QR 16 OCTOBER. V. V, HerculesHaarlem 3. Heemstede—Klein Haarlem. IJ. V. V.—E. D. O. 2. Klein Haarlem 2Victrix* UnionHaarlem 4. Haarl V. V. 2—E. D. O. 3. Prinses JulianaHeemstede 2. Haarlem 5S. V. V. V. V. Hercules 2—HoUandda* Vïctrix 2E. D. O. 4. EEN OEFENWEDSTRIJD. In verband met den Duitschland- Nederland voetbalwedstrijd, waar door het oompetitierad van die N. V. B. in de le klasse bijna geheel voor één Zondag stilstaat, besloot die re geringscommissie voor t Nedie. milit. XI op dien dag, 16 October as. In. Don Haag een oefenwedstrijd te doen verspelen met H. V. V. De commissie meende hiertoe niu reeds te moeten overgaan, hoewol de eerste ontmoeting tegen het verte genwoordigend Belg. MIL XI-tal ver moedelijk in December plaats vindt; omdat de talrijke oompetitie- en be kerwedstrijden na den 16en Oct. vrij wel alle Zondagen in beslag nemen. VOETBAL EEN, VLIEGEN TWEE. hi verband met verschillende ver zoeken om uitstel van wedstrijden wegens het plaats hebben van vlieg- demonstraties, deelt do Competitie- leider van den N. V. B. ingevolge op dracht van de Bestu urs-Commissie mede, dat zij op dergelijke verzoeken steeds afwijzend zal beschikken, aan gezien zij van meening is, dat vlieg- demonstraties steeds laat in den mid dag pdaats hebben en dia and oor het een met het ander kan samengaan, terwijl zij overigens de overtuiging heeft, d!ot het niet wenscheiijk is, dat do N. V. B. zijne wedstrijden om vliegdemonstraties uitstel! VLIEGEN TE MAASTRICHT. Het weer was gisteren prachtig, maar er stond nogal wind. Duizen den menschen waren op het terrein. Volgens een telegram zouden zeven vliegers met een tusschenruimte van vijf. minuten uit Hasselt vertrekken. Wijnmalen kwam niet Onder groot gejuich der toeschou wers en prachtig zwevend door de lucht, kwam te 3.10 uur de eerste luchtsClüpper, na een sierlijken zwaai boven het terrein, op het plateau van den Pietersberg neer. Het was Bau met zijn tweedekker, met Geerts als passagier. Te half vier streek No. 2, Verschae- ve, met zijn tweedekker neer. Bij het neerkomen is de toestel van den laatste beschadigd, zoodat het de vraag blijft* of deze weer kam ver trekken. Te 3 35 need Delaxntne met zijn tweedekker als het ware het terrein op. De zwevende daling was prach tig als een groote vogel schoot hij naar beneden. Helt enthousiasme van het ontelbare publiek was groot, en een oorverdoovend gejuich weerklonk over den berg. Naar schatting zijn ze wel 300 M. hoog gevlogen en Ver schaeve wel 400 meter. Alle toestellen zijn Farman tweedekkers. De machine van Verschaeve moest geheel uil elkaar genomen worden en bleef dus den nacht op het terrein. Om half vijf werd de machine van Delamine weer voortgeschovende machine gleed over het grasveld, om dan keurig omhoog te guun, eerst in westelijke richting, daarna noord waarts, om de stad Maastricht, en verdween in de richting Hossel! Ongeveer 10 minuten latex vertrok ook Bau en nam Geerts weer als pas- sogier mee. Ook dit, opstijgen was weer fraai De wind was gaan liggen en het was een uitgezochte dag. Bau jjoeit den afstand afgelegd in 30 minu ten 23 3/5, Verschaeve in 33 min. 33 4/5. Van Delamine is de tijd niet officieel bekend, doch ligt tus schen die beide in. De eerste prijs is 1500 francs, de tweede 750 frames, de derde 500. Bovendien wordt uitge reikt de cup, uitgeloofd door de vak- afdeeling aviatiek van de Nederland sche Vereeniging voor Luchtvaart Het comité heeft, wat de prijzen be treft deze aanvankelijk moeten ver hoogen (eerst was vastgesteld, dat het slechts 1500 francs zou betalen). Ver schillende vliegers hebben nog in Hasselt getracht op te stijgen, docli konden dit niet door den wind. Delamine is de eenige geweest, die geland is op de afgesproken plaats doordat Verschaeve zich in de ruimte vergiste, moest hij, om niet onder de mensehen neer te komen, zijn toestel prijs geven. Als afgevaardigden van de Vereeni ging voor Luchtvaart waren aanwe zig jhr. Van den Berch van Heemste de en jhr. De Ram. Delamine en Bau zijn weer te Has selt gearriveerd en prachtig ge daald. TWINTIGSTE VERJAARDAG VAN DE EERSTE GESLAAGDS VLIEG- PROEF. De laatst» jaren is het vliegen eerst recht populair geworden. Toch is het juist dezer dagen ui 20 jaren geleden geweest, dat voor het allereerst met een machine •woardier dan lucht een eindje werd. gövïogen. Den 9en Oc! 1890 zog Clement Ader 3ÖJ» machine oBRjpoggaen ea 13 M. zwéVert. Twéé iverktu f gïhiïrrHgen Va! Bot en Eapinote waren bij de proef tegenwoordig: Ader wea opgetogen van blijdschap. Die vliegtocht van 13 M. toch was het resultaat van Jaren arbeid en vele duizenden onkosten. Het dirdetaiL nam eenige stukken steenkool van een hoop en begroef die op da plaatsen, waar die aeropla ne opstoog en daalde. Vele jaren werd daarna niet meer gevlogen em eerst drie jaar geleden verbaasden Farman en Wright op nieuw die ongetloovige wereld cLoor vijf minuten te vliegen, even boven de oppervlakte van de aarde. Wanneer we nu dagelijks lezen van do stoutmoedigste vluchten dam is het zeker onmogelijk te voorspellen, wat de naaste toekomst ons nog brem gen «al, zoo schrijft 't Hbld. EEN VEREENIGING VAN AVIATEURS. Ook de aviateurs gaan zich reeds organiseeren. Een hunner, Brunau de Laborie, heeft het initiatief geno men tot het stichten van een vereeni ging van pilote-aviateurs. SCHAKEN. De return-match ColmanEsser is afgeloopen. De score is Esser 5, Col man 3. De Engelschman i3 van plan om, als hij na ruim 6-jarig verblijf in Singapore, in Europa terugkom! den strijd weder te komen aanbinden. VERONGELUKTE WIELRENNER. Te Angouleme kwam in een wed strijd van motor-wielrijders de ren ner Brurneng uit Tours, terwijl hij met een snelheid van meer dan 80 K.M. reed, Ln een bocht tegen de tri bune terecht Het voorrad drong door de balustrade. De renner werd op de baan geslingerd. Spoedig over leed hij ten gevolge van een schedel breuk. De wedstrijden werden ge- staak! Gemengd Nieuws BOSCHBRANDEN. Zooals een telegram reeds meldde, zijn eenige kleine steden in Canada tengevolge van hevige boschhranden verwoest Er zijn reeds 72 lijkem ge vonden, maar men vreest, dat het aantal slachtoffers meer dan 300 zal bedragen. Het geheele land ten oos ten van Warrond staat in vlammen en nog voortdurend breidt het vuur zich uit, zoodat nog tal van andere plaatsen door het vernielend element worden bedreigd. Meer dam vijfdui zend menschen zijn reeds dakloos. De Canadian Northern Railway zendt extra-treinen uit, om vrouwen en kinderen in veiligheid te bren gen. In de door de branden geteisterde districten is thans de staat van beleg afgekondigd. De berichten spreken van den grooten moed, door de vrou wen aan den dag gelegd, waarbij on gunstig afsteekt de doodsangst van vele mannen, die op sommige plaat sen vrouwen en kinderen onder den voet liepen om de reddende treinen te bereiken. MIJNRAMP. Ten gevolge van een ontploffing van mijngas in een kolenmijn bij Starkville in Colorado zijn twee-en- vijftig mijnwerkers in de mijn be graven. Men had nog hoop, de man nen te redden, maar volgens latere berichten is de mijn vol met gas en te het voor de reddingsbrigades on mogelijk er binnen te dringen. EEN NIEUWE ONTDEKKING Ln de Japausche pers is .melding gemaakt van con uitvinding van een zekeren Takahoski, die door de be handeling van alle soorten bamboe, hout en boomschors, met een be paald zuur een product heeft weten te verkrijgen, dat even goed zou zijn als de beste soorten van ruwe katoen maar wezen kunnen. De nieuwe stof is echter driemaal zoo goedkoop. De uitvinder beeft, naar het heet, al in verschillende landen patent aange vraagd. ZWARTE POKKEN. Eene, in het Röntgen-laboratorium van een kliniek te Berlijn werkzame jonge dame is aangetast door zwarte pokken in lichten graat. Een buiten- landsche artiest, klaarblijkelijk ook aan zwarte pokken lijdend, is in de Charité opgenomen. Alle voorzorgs maatregelen zijn genomen- Nader wordt geseind De artist, die, als verdacht van lij dende te zijn aan zwarte pokken, in de Charité te opgenomen, blijkt vol gens het gehouden bacteriologisch on derzoek niet met die ziekto besmet te zijn. DE EXPEDITIE NAAR HET ADRAR-GEBIED. Tot dusverre zijn, naar uit Konstan- tinopel gemeld wordt, op de expeditie naar het Adrar-gcbied 39 man gedood en 80 gewond. De voltrekking van het huwelijk van prins Victor Napoleon Bonapar te met d» Belgische prinses Clementi ne zal op 18 November op 't kasteel Monoalierl plaats hebben. Kerk en School GER. KERKEN. Beroepen te Tholen da A. Voogel, te PuttershoèKte Katondrecht ds. C. B. Schoemakers, te Allen aan den Rijn. CHRIST. GER KERK. Bedankt voor het beroep te Apel doorn ds. Js. Wisse Cz., te Zierikzee. ACADEMISCH E EXAMENS. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het eerste natuurkundig exa men door de heeren A. C. van der Togt en J. Smit. Amsterdam. Met gunstig gevolg ie afgelegd het le natuurkundig ex. door den hear T. E. A. llazebroek en het tweed» candidaats-examon in de theologie door den lieer J. R. de Bus sy- Delft. Technische Hoogeschool. Ge slaagd voor propaedeutische examens civiel Logon ieur da heeren C. F. Gnïr- rep, A. Griinherg, M. J. H. Honraih, P. L. Israel, L. M. de Norée tot Bab- berich, J. Oosterbaun, S. L. A. Grie, L. J. de Ven, F. Volker, H. R. Beu kalman en A. Kloppert; electro-tech- nisch ingenieur de heeren II. J. Keus en J. F. Mouthaan. Delf! (Technischo Hoogeschool). Geslaagd voor propaedeutische exa mens bouwkundig ingenieur de hee ren M. L. Burgdorffer en R. L. A. Schoemaker scheikundig ingenieur mej. A. H. Manders en de heeren P. E. Verkade en 11. Kalshoven. Groningen. Ges! voorber. geneesk. ex. de heer J. Beerta. Leiden. Geslaagd voor het eerste natuurkundig examen de heer F. H. A. Bartels; voor hel propaedeutisch examen in de geneeskunde de heeren W. Dooren en W. H. Chr. J. L. Luyckx. SALARIS-ACTIE. Het Comité voor Salaris-actie, op tredende namens alle vereenigingen van onderwijzers bij het openbaar eu het bijzonder lager onderwijs met uitzondering alleen van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers heeft nogmaals de aandacht van de Volksvertegenwoordigers gevestigd op de wenschen in zake eene herziening van de regeling der salarissen in de Wet op het Lager Onderwijs, met ver zoek, zoo mogelijk, deze wenschen bij de behandeling van de Staatsbegroo- ting voor het jaar 1911 ter sprake te brengen, en de Regeeriiig te willen uilnoodigen, eene wettelijke regeling in den geest van deze wenschen in ernstige overweging te nemen INTREEREDE VAN DR. JOS. SCHRIJNEN. Dr. Jos. Schrijnen, benoemd tot lec tor vauwevö de St. Radboud-stichtiug aan de Rijks-universiteit te Utrectit, heeft Maandagmiddag z'n lessen in de vergelijkende klassieke taalkunde en de cultuurgeschiedenis der Christelij ke oudheid aangevangen met een re de over de waarde der cultuurhisteri sche methode voor de kennis van de Christelijke oudheid. Letteren en Kunst BOUWMEESTER t Hbld. meldt: Telegrapiuscii hebben onderhande lingen plaats gehad tusschen de di rectie vun het Bioscooptheater te Amsterdam en den heer Louis Bouw meester, welke tot resultaat hebben gehad, dat laatstgenoemde zich voor- loopig heeft verbonden gedurende twee maanden ln dit seizoen op l» treden in genoemden schouwburg. Met den heer Fabriciue moet de heer Bouwmeester een accoord heb ben aangegaan omtrent het spelen van een nieuw door dezen, ^eschrevez stuk. Koloniën DE VORSTIN VAN TANETE. De Hbld.-correspondent te Batavia sein! dot de vorstin van Tanete ia overleden- Met We Tanrt Ollé, vorstin van Tanete, ia eene trouwe bondgenoot» vian Nederland verscheiden. Toen in 1905 zoo goed als heel Zuid- West-Celebes, buiten de gouverne mentslanden, op het voorbeeld van Boni, zich tegen ons gezag had aan gegord, bleef Tanete zich aan onze zijde schoren. Zonder eenig bezwaar kwam ook met dit landschap in December 1905 het suppletoire contract tot stand, waarbij het recht tot heffing van tot en scheepvaartrechten aan het gou vernement werd overgedragen. De verdiensten dezer vorstin wer den beloond door hare benoeming tot ridder dier arde van den Nederland- schen Leeuw en tot commandeur der orde van Oranje Nassau, terwijl haar de gouden medaille voor burgerlijke verdienste werd toegekend. Stoomvaartberichten ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het su Malang, thuisreis, passeer- de9 Oc! Sagres. Het e! Menado, uitreis, passeerde 10 Oc! Parim. Het s! Tabanan, thuisreis, vertrok 10 Oc! van Tanger. Het st Tambora, uitreis, arriveer de 11 Oct te Port-Said. KON. HOLL. LI.O YD Het st. Zealandia, uitreis, arriveer de 10 Oct. te Santos STOOMV. MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Het stoomschip Celebes (uitreis) to 10 October Ouessant gepasseerd. Het stoomschip Floras (uitreis) pas eeerde 10 Oc! Kaap Blanc. Het stoomschip Prinses Juliana (uit reis) vertrok 10 October van Algiers. Het stoomschip Vondel (thuisreis) arriveerde 11 Oc! te Suez. Burgerlijke Stand SCHOTEN. GETROUWD: Th. L. v. <L Ven en J. C. Verharen* J. Wagomaker en F. II. A. Godden. BEVALLEN: P. Rooue»Sieved <L E. Vee ostra—* Abeen <1. H. M. v. HoonPhilipDO A. Postmür—v. d. Hurk d.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 7