NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 837Q Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. donderdag 13 October i9io a HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTI ËN: per drie maanden» ftèlSV mr Van 15 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1-20 HaaHem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat gemeente)1-30 jrV Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland 1-65 (gYW p%J|j 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant MlSd2TdSM,Voo,H^lera' O^H IjKSKÊÊISNL Redactie Administratie: Croote Houfatraai 53. „de omstreken en franco per posf 0.45 IntercommnnaalTelefoonnnmmerder Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van adverteiltiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Dingen die niet iedereen weet. Voor onza geabonneorden zijns kosteloos afdrukken te bekomen van No. 20 der ru briek DINGEN DIE NIET IEDEREEN WEET, getiteld: Over Vliegmachines. In Haarlem kunnen die af drukken worden afgehaald aan onze bureaux Groote Houtstraat 63 en ïüulder Bui tenspaarne 6, in de omlig gende gemeenten bij onze agenten. AGENDA VRIJDAG 14 OCTOBER. De Knoon: Vioolrecital Mischa El- man, 8 uur. Terroin van de H. F. C. „Haarlem" Echoterweg: Vliegen door prof. Ver- atr neten, 1—5 uur. Soc. Vereeniging: Bioscoopvoor stelling. OM ONS HEEN No. 1232. nabetrachting van den Kemeenteraad. Merkwaardig is het zeker, dat de nieuwe tarieven van den electrischen stroom er in den Raad zonder slag of stoot zijn doorgegaan. Ik schrijf dat hieraan toe, dat de Raad den moed heeft gemist, te tornen aan een systeem, dat uit den aard van de zaak een zeer speciaal technischen hasis had. Bij zulke aangelegenheden kijkt het Raadslid begrijpelijkerwijs met de oogen van den adviseerenden deskundige, die in dit geval natuur lijk do wethouder voor de lichtfabrie ken, de heer Hulswit, was. Toch is het jammer, dat niemand heeft ge vraagd naar do reden van het twee tarievenstelsel voor drijfkracht. Al licht zou de Raad uit het antwoord van den wethouder de overtuiging hebben verkregen, dat één tarief, ook voor de industrie, wel mogelijk is en daarbij, wat het voornaamste is, dat dit dubbeltarief een belemme ring voor de uitbreiding van het étroomgebruik zal blijken te wezen. De tijd zal evenwel ook hier de beste leermeester blijken te wezen. Veel minder goedig was de discus sie over het schrijven van B. en W. inzake het onderzoek van de voorstel len aangaande het werkliedenregio- ment. Die zaken zouden in de afdee- lingen behandeld worden, maar de Commissies van bijstand in gemeen tebedrijven en openbare werken wenschten, dat vooraf hun advies zou worden ingewonnen. Het lag voor de liand, dat de Raad daarop in zou gaan vele leden zien in die behande ling door de afdeelingen niet veel heil, omdat de zaak door een ondes kundige zoo moeilijk kan worden be oordeeld en een advies uit de Raadsleden zelf dus zekeren ruggesteun kan verleenen. B. en W. vonden het hoorem van deze Commissién evenwel niet noodig, ja zelfs in dit stadium niet v r ij va n bezwaren, een van die deftige zinsvormen, waarop wij in Raadsstukken meermalen met zooveel bewondering staren, maar die overi gens niet werd toegelicht. Wel kreeg de Raad de pil te slikken, dat B. en W. overwegingen van per soonlijken aard vreesden wan neer voldaan werd aan het verlan gen om lijsten over te leggen, waarop staat wat elke werkman verdient en wat hij verdienen zal. Dit vond Mr. Thiel niet vriendelijk gezegd en het lijkt inderdaad een van die opmerkingen, waarvan mag worden verklaard, dat zij beter in de pen waren gebleven. Ten slotte ging dé Raad, zooals verwacht kon worden, met het voor- atel-Van de Kamp, om de zaak naar de beide genoemde Commissies te verwijzen, mede. Het is nu maar te hopen, dat zij vlug werken zullen, zoodat nog ln dit jaar de geheele zaak haar beslag krijgen kan. De nieuwe loonen zouden immers gerekend wor den te zijn ingegaan 1 Januari 1910 het zou toch al te vreemd lijken, wan neer 1 Januari 1911 de regeling nog niet afgekomen zou zijn. Er was ook een adres van de brand- stoffenhandelaars, de lezers zijn er van op de hoogte. Er is inderdaad cokesoorlog, zooals de heer Kleijnen- berg het noemde, tusschen deze koop lieden en de Lichtfabrieken, maar die, meen ik, niet uitgevochten moet worden in den Raad, wel op het kan toor van den directeur en ln de ver gadering der Commissie van bijstand. Wel nam de heer Levert den hand schoen voor de handelaars op en na hem ook de heer Van Sty rum, maar laatstgenoemde stemde ten slotte toch vóór het voorstel van B. en W., om het verzoek van de handelaars af te wijzen het klinkt zeker vreemd, dat Haarlemsche kooplieden de Haar- lemsche cokes niet zouden mogen verkoopen, maar aan den anderen kant is het niet minder wonderlijk, dat diezelfde kooplieden ten onrechte de qualiteit van de Haarlemsche co kes in. discrediet brengen. Ziehier een geschil, zou ik zeggen, waarin het een plezier moet wezen om als vredestichter op te treden. Alleen nioeten daartoe liefst spoedig stappen worden gedaan, anders is de kans voor dc handelaars, die in deze aan 't kortste eind trekken, gauw verke ken. De gasfabriek is namelijk al op geireden als cokeshandelaar tegen over de gemeentenaren en, volgens den heer Kleijnenberg, met succes. Zullen de handelaars het publiek den weg naar de fabriek leeren Het naar mijn inzien belangrijkste punt op de agenda was het besluit tot vorming van een eigen pensioen fonds voor gemeente-ambtenaren. Be langrijk in beginsel en belangrijk in financieelen zin. Vroeger werden de pensioenen -eenvoudig uit de ge meentekas betaald, ze vormden met de wachtgelden een vasten post op de gemeentebegrooting en werden uit de gewone ontvangsten genomen. Natuurlijk is dit niet juister be hoorde een afzonderlijk fonds voor te bestaan, maar de geldmiddelen lieten tot 1910 niet toe, daaraan te begin nen. Toen is dit veranderd, B. en W. hebben er destijds een som van f 15000 voor gevonden en stelden nu voor, dat bedrag te verhoogen tot 25.408, wat naar de berekeningen van Dr. Turksma noodig zal zijn. Inderdaad zijn de hierbij opgege ven cijfers om bang van te worden. Het, te kort van het fonds, dat wil dus zeggen de som, die op dit oogenblik behoorde aanwezig te zijn, is ƒ685.196. Er is natuurlijk geen denken aan, om die som van bijna zes en een halven ton in eens beschikbaar te stellen, daarvoor zou de hoofdelijke omslag meer dan verdubbeld moeten worden. Derhalve betalen we onze schuld aan het fonds in termijnen. Zestig jaar lang zal de gemeente het bedrag van 25.408 in het fonds moeten storten, om dit te kort in te halen mogen onze nakomelingen, maar weer schulden, niet al te ons denken In ieder geval kan de gemeente haar verzuim nog inhalen, wat voor menigeu particulier een onmogelijk heid zijn zou. Ik denk daarbij aan den man, die vijfhonderd gulden schuldig was aan een ander en een voorstel tot regeling doen moest. Het eenige wat hem als luxe was overge bleven, was het rooken. „Natuurlijk schaf ik dat af", zei de stumper, die door zijn armzalige kleeren droop en vol eerlijke droefheid keek naar de punten van zijn versleten schoenen. En hoeveel kan dat per week wel wezen vroeg de sclmldeischer. „Het is per week niet goed uit te rekenen", antwoordde de arme man. ,Ik rook er op Zondag twee van de bij het altijd van onze •iendelijk over vijf en in de week doe ik twee dagen over één, zeg dus samen vijf sigaren, dat maakt ln een jaar 5.20. Dus kan ik u hebben afbetaald tn Hier stokte zijn stem, want de ont zettende waarheid was hem voor oogen gekomen, dat hij langs dezen weg nog meer dan 95 jaar zou moe ten leven en daar zag hij, in zulke kleeren en op zulke schoenen, geen kans toe. „En de rente op rente dan vroeg de schuldeischer met nadruk. De stakker keek hem aan met ver wilderde oogen. Hij duizelde, zijn door zorgen afgetobd brein kon deze samengestelde intrest-rekening niet meer tot stand brengen. Doodsbleek zonk hij ineen, hij had voorgoed op gehouden te betalen I Zoo erg heeft de Haarlemsche ge meenteraad zich het geval niet aan getrokken. Naar ik hoor zijn al de leden smakelijk gaan eten. Gemeente schuld lijkt haast geen schuld, die is misschien af en toe meer te vergelij ken metsport. De Raad was overigens erg in zijn schik, toen .de burgemeester mede deelde, dat het subsidie voor de bloe mententoonstelling niet zou worden opgevraagd. Er werd zelfs geapplau disseerd hot beeft mij verwonderd, dat de heer K rel age niet dankend heeft gebogen 1 J. C. P. Stadsnieuws Ds HaarUmsctia Tllegweek. Vandaag de eerste vliegdag I Zal er gevlogen worden Een val lende barometer voorspelt weinig goeds en donkere wolkendekken, waaronder een noordwester vliegt, zijn weinig bemoedigende verschijn selen voor een vliegmensch. En al wie met de aviateurs in betrekking staan, loepen maar te peinzen over den wind. Dat komt bij elke gelegenheid aan den dag. Als je vanmorgen aan den broèr van den vliegenier, Jan, onder 't hand-toesteken zei„Wel, meneer Verstraeten, hoe gaat 't dan antwoordde hij allicht „Met main goed, maor met diene wiend I", en z'n rechter wijsvinger wees naar het Schoter kerkhaantje. „Is er kans, dat er vandaag gevlo gen wordt „Ach jao, maor et zol wel tegen den aovond zain Voor een uur of vier verwachtte hij niet, dat Léon de lucht in zou gaan. „En dan die palen vroegen we, naar het prikkeldraad op het land van Huig wijzend. Ja, dat vond hij een leelijk ding. Een van de palen was door den wind omgewaaid, alsof de vliegende lucht den vliegmensch t-e hulp wilde komen. Als er geen wind was, zou Léon wel op kunnen gaan, meende Jan Verstraeten, want dan zou hij er wel over heen gaan. Maar moeilijk bleef dat, want het kan ge beuren, dat de motor niet dadelijk goed doorslaat en dan zou het toe stel, bij de prikkeldraadversperring gekomen, nog niet voldoende vaart hebben, om zoo hoog te komen, dat het over de hindernis vloog. Evenwel, door een wending was er wel omheen te vliegen. Maar het landen, dat was te gevaarlijk niet die hooge masten. „Ge inoogf et niet betrouwen, hé", zei Jan. „En vooral met wind in den rug moet ge dubbel voorzichtig zijn", betoogde hij, „want dan is het een spel, waarbij ge een keer goed neer zult komen, maar vijf keer zult ge mislukken 1" Die palen-geschiedenis en die men- schen op 't land van Huig Het Vlieg-comitó heeft natuurlijk dadelijk juridisch advies ingewon nen. Vanochtend hadden Mr. Thiel en Mi'. Andre ae, vergezeld van den burgemeester van Schoten en notaris Varensbach, een langdurig onder houd met boer Huig. Deze heeft na melijk het voetbalveld aan „Haar lem" verkocht onder beperkende be palingen ten opzichte van toelating va a publiek op de naburige landen tijdens wedstrijden. Voor dat contract liad notaris Varensbach zijn ministe rie verleend. Nu zou men zien, of er op grond van deze bepaling iets te doen was tegen de kwaadwilligheid van den man zekeren A. die het land achter het vliegveld van Huig gehuurd heeft. De uitslag van dat onderhoud is ons op dit oogenblik nog niet be kend. In den hangar was Léon Verstrae ten bezig met de montage van den Sommor-tweedekker te voltooien. In ons tweede blad van heden hebben wij een artikel over het monteeren van liet toestel opgenomen. De vliegenier reikte ons ter begroe ting z'n polsgewricht, want z'n han den waren danig met olie besmeerd. Nog de laatste ijzerdraadjes werden gespannen. Dan moest het hoogte stuur aangebracht worden, de schoe pen van de luchlschroef aangemaakt, en de 50-paards-inotor gesteld war den. De motor wordt bij dezen hiplaan achter den vliegenier geplaatst. Een voordeel is, dat dian de be stuurder van 't toestel geen bril be hoeft te dragen. Want de Gnome-mo- tor wordt voortdurend beolied udt het groote oliereservoir, dut tegenover het 100 literige benzine-belcken is aan gebracht. Nu spat bij het draaien der moto ren de olie voortdurend weg en komt bij een machine als van Oliesla gers den vlieger in t gezicht. Dan moet men ter bescherming van de oo gen een bril dragen. Dit hoeft Ver straeten niet, daar de olie achter hem wegspat. Dit voordeel heeft ook weer dit gunstige gevolg, dat Verstraeten zedfs in den regen kan rondvliegen. Olieslagers waagde dit te Amster dam niet, daar zijn bril door den re gen zou beslaan en hij dus dadelijk, omdat hij niet meer zien kon, moest dalen. We maakten tegen Jan Verstraeten de opmerking, dat de Gnome-motor, zooals ziju broeder er een heeft, een gevaarlijk instrument wordt geacht. De cylinders van den motor zijn nl. aan de luchtschroef vastgemaakt. Zij draaien dus mee en vormen met de schroef a. h. w. een zwaar vliegwiel, Jat in korte bochten belemmerend werkt en dus de beweging kan doen mislukken. Sommige technici wijten o. a. den val van Van Maasdijk te Arnhem aan deze werking van den Gnornc-motor. Maar Jan was daar niet bang voor. M'n broeder is wel zeker van z'n zaak, meende hij. Natuurlijk bestaat 't gevaar, maar stuurmanskunst kan voorkomen, dat er ongelukken gebeu ren. Trouwens, de Gnome-motor is wel „de" motor der vliegmachines, want hij wordt zeer veel toegepast. Jan vertelde ook, dat hij graag eens met Léon zou meevliegen, maar in Alkmaar ging het niet, want daar was het terrein te moeilijk bij 't landen. Als de wind 't toelaat is het mogelijk dat Jan Verstraeten meegaat en dus te Haarlem voor 't eerst in Nederland met een passagier wordt gevlogen. De Sommer-tweedekker is er sterk ge noeg voor; met zoo'n machine is al met twee passagiers gevlogen. Op bet terrein werd den heelen morgen druk gewerkt. De afscheidin gen werden gemaakt, nog meer re clames op de schuttingen geverfd, tenten opgeslagen.... Vanochtend kwamen ook de 25 Rijksveldwachters op het terrein, een blauwe groep met geschitter van zil verige hglmen. Alles geraakt in ge reedheid Als het weer nu maar wil. Men zie v easier onder de richten, EEN VEELZEGGEND PLAN: We ontvangen een schrijven, waar in o.a. te lezen is: „Een oud-militair heeft een naai zij n overtuiging deugdjedijk middel ge vonden om Nederland in staat van verdediging te brengen tegen eiken vijand., hoe sterk hij ook zij. Zijn vinding is de vrucht van vele jajren studeer ens; het bezoek van de Erigelscho vloot aan LJmuiden in 1905 gaf er den laatsten stoot aan. Hij heeft een voorloopige schets van zijn vinding gemaakt, toegepast op de Stelling Amsterdam over een cirkelsegmont van 22 uur mei een straal van 3 4 uur. Om zijn plan ten uitvoer te bron- gen zou echter allereerst noodig zijn, diat de uitvinder het terrein opneemt en bestudeert, en daarna een defi nitieve teekening maakt met toelich ting. Deze zou hij dan aan H. M. de Koningin willen aanbieden, opdiat het plan technisch warde uitgevoerd. Daartoe zou echter noodig zijn, dat de ontwerper, die nu Rijks bureau ambtenaar is, reesorteerende onder bet Departement van Oorlog, zijn betrekking vaarwel zei, om zich ge heel aan de voorbereiding van zijn ontwerp te kunnen wijden. Doot dit schrijven wenscht hij dan te vragen, wie bereid is hem voldoen den financieölen steun te verzekeren, opdat hij zonder financieele zorgen zijn plannen kan uitwerken. Hij is overtuigd, dat zijn verdedi gingsstelsel Nederland een zorglooze toekomst, wat betreft mogelijke aan vallen van andere mogendheden zal verzekeren en vraagt, nu men wel licht op het punt staat weer belang rijke sommen aan ons vededigings- stelsel ten koste te leggen, met de meeste vr ijmoedigheid voor zijn plan nen de aandacht." Tot zoover dit schrijven. 0. i. zou de aangewezen weg zijn, om zich tot den Minister van Oorlog te wenden. UITSLAG der gehouden veiling van onroerend» goederen in het Algemeen Verkoop- lokaal aan de Nieuwe Gracht te Haarlem op Donderdag 13 October 1910, 'e morgens 10 uur, welke percee- len op 6 October j.l. in opbod zijn ge bracht. E enige per ceel en weilanden in den Lttlaagpolder, gemeente Haarlemmer- liede en Spaamwoude, als: 1. Eöu perceel wedaud, gen. de Halve Zevenmat van Lis, groot 1.92.10 Hectare. 2. Een perceel weiland, gen. Mor gen a. d. Molenplank en halve Zeven Mat, groot 2.72.20 H.A. 3. Een perceel weiland, gen. Lou en Ven, groot 2.15.30 H.A. Mr. P. Tjeenk Willink, 6800. 4. Een perceel welland, gen. Straal man, groot 2.43.10 H.A. 5. Een perceel welland, gen. Het Mannikensland, groot 2.11.10 H.A. 6. Een perceel weiland, gen. Jan Vreekars Driemat, groot 1.70.70 H.A. A. van Pelt, 5500. 7. Een perceel weiland, gen. De zes d'half mat van Cornells Jans over de Watering, groot 2,89.10 H.A. J. P. Dijkzeul, 8925. 8. Een perceel weiland, gen. Jan Keesen Ven of de Kloppeirs zes d' haifmat, groot 3.03.00 H.A. A. van Pelt, 9000. 9. Een perceel weiland, gen. De Schouts vijf d'haifmat of de vier en een half mat van Oosterbeek, groot 2.41.60 H.A. Mr. P. Tjeenk Willink, f 7400. 10. Een perceel weiland, gen. Ma ry Groen zes d'haifmat, groot 3.88.20 Hectare. M. Joles, f 11825. De perceelen 1 en 2 te zamen groot 4.64.30 Hectare, gecombineerd. De perceelen No. 4 en 5, te zamen groot 4.54.20 Hectare, gecombineerd, M. Joles, f 11825. Gev. Voorwerpen: Terug te bekomen bij J. Oskam, Ringdijk, Haarlemmer meer, een doos met pakjes chocolade pudding. M. de Boer, Gr. Houtstraat 136, een halsketting, P. de Graaf, Esschilderstraat 46, een ceintuur. Th. Kipshagen, Bakkerstraat 59 rd. een postduif, B. d© Jong, Bannesteeg 15, een paar roeispanen. I. Ifiterschoit, Gen. Cronjéstroot 56, Schoten, een foxtcmar. Vooruitgangskaat 13t een breikous met breinaalden. T. Mooij, Wester Boogaardstraat 4, een schietlood. J. Smit, Rozenstraat 51, een hond. G. J. Harrer, Kuitensteeg 13, een kinderhalsketting. W. Reijnen, Zoetestraat 15, een zweep. B. Burgering, Kennemeretraat 24, een herdershond. P. H. Teunis, Kampersingel 23, een witte hond. J. Hoogedoora, Anthoniestraat 3, een taschje mei inhoud. F. P. van dei1 Laan, Tetterode6traat 18, een damescedntuur. H. Heemskerk, Zijlskaat 82, een portemonnaie met geld. Politieke lezing. In den loop van dit najaar zal de heer mr. J. H. Thiel in eene openbare vergadering van de afd. Haarlem van d^n Vrijz.-Dem. Bond eene le zing houden over Gemeente-politiek, in 't bijzonder ten opzichte van Haar lem. Besmettelijke Ziekten. In de week van 5 tot en met 11 Oc tober kwamen ter kennis van den Centralen Gezondheidsraad 1 geval van typhus te Haarlemmermeer en 1 geval van dipblheritis to Zandvoort. Brandje. Hedenmorgen omstreeks 12 uur ia een schuurtje, tevens timmermans werkplaats, waarin bouwmaterialen geborgen waren, in gebruik bij' den aannemer Van Duuren, gelegen in de Jan de Brayskaat. geheel afge brand. Oorzaak is de onvoorzichtig heid van een werkjongen. Jetje en slangenwagens hebben den brand ge- bluscht. Alles is verzekerd. Van 't Kantongerecht BOTERZAAKJES. Gisteren werden nog behandeld twee zaken betreffende de Boterwet. Het eerste betrof den bolerhamle- laar P. N. te Haarlemmermeer, die mevrouw L. in de Badhuisstraat reeds jaren van dit bijna-onontbeor- lijk geworden artikel voorziet, on haar zoowel natuurboter als margari ne levert Den 4en Maart van dit jaar gaf N. wederom boter af, en, hoewel hij er 70 ct. voor opstreek den prijs voor natuurboter dus was de geleverde boter slechts „margarine" van 45 ct; Had de meid wat nauwkeuriger toe gezien, dan had zij wel in de boter letters kunnen bespeuren, die, of schoon half uitgewischt, toch nog wel, als men zijn combinatie-vermo gen wat in werking stelde, het woord margarine vormen konden. Evenwel was de naam al heel onduidelijk, en de rijks-keurmeester Bus van Amster dam, "die van de boter een monster nam, verklaarde, dat alleen zeer nauwlettend toezien de geleverde waar van natuurboter zou weten te onderscheiden. Bekl. zei bij vergissing zoo gehan deld te hebben. Hij had het verstaan, dat hij margarine leveren moest, en het geld heeft hij zonder het te tellen in den zak laten glijden. De letters waren door de spaan zeker wat on duidelijk geworden. Toon hij de ver gissing bemerkte is hij zoo spoedig mogelijk het te veel ontvangen kwart je gaan terugbrengen. De ambtenaar van 't O. M. achtte beklaagde's schuld evenwel bewezen, en eischte f 50 boete of 10 dagen hech tenis. Het tweede geval betrof den boler- handelaar Theodoor H., alhier. In ziju winkel, achter de toonbank, had hij een vat met een restantje marga rine, welk woord voor de klanten niet te lezen was. Bekl. verontschuldigde zich met .e zeggen, dat hij deze boter ook werke lijk voor margarine-prijs verkocht, maar de kantonrechter wees er op, dat dit cle zaak niet is. De Boterwet wil, dat de klanten duidelijk kunnen zien wat zij krijgen. Aan ieder vat moet een plaatje bevestigd zijn, dat aan wijst. wat het bevat. Het geval is hier te ernstiger, omdat beklaagde reeds eenmaal wegens een dergelijke hande ling gewaarschuwd is. Mr. Van Lier vroeg J 15 boete ot 5 dagen hechtenis. Uitspraken over 8 dagen. •- (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken IJ MUIDEN. Een boycot. Men schrijft aan 't Hbld.: Tusschen het Centraal Bureau voor den IJshandel, waarbij alle ijs- leveranciers hier ter plaatse zijn aan gesloten, en de firma Wed. S. J. Groen, als directrice van eenige stoomtrawler-maatschappijen alhier, is eene guaestie ontstaan met het go- volg dat de bovengenoemde firma van geen enkelen ijsleverancier ij a kan betrekken. Wij vernemen over deze quaesua dat dé leden der genoemde firma cum- missorisen zijn van de hier gevestig de maatschappij „Ijsfabriek Noord pool", uit welke fabriek zij dan ook geregeld hun ijsvoorraad aanvullen. Tusschen de directie en commissaris sen is een onderling meoaingsverschil ontstaan, waarom de „Noordpool" geen ijs meer wil leveren aan de schepen der firma. Het centraal bu reau weigort nu uit solidariteit ook de leverantie, zoodaf de firma giste ren genoodzaakt was de verlangde hoeveelheid van elders te laten komen Er is bereids een vaartuig met on geveer twintig ton ijs uit de biorbrou werïj ,,'t Haantje" aangekomen. HAARLEMMERMEER. Diefstal met inbraak. Andermaal heeft ineu des nachts gepoogd in te breken en wel op een drietal verschillende plaatsen in éen nacht. Allereerst bij den landbouwer

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1