KWARTJES ADVERTENTIE N VRAAE-EN-AANBODS ADV ERTENTIEN: 1-6 REGELS 25 CENTS 3PLAATSINCER f 0.50 BIJ VOORUITBETALING niet in een half-duister te verrichten, want het zijn de belangrijkste deelen van de geheele constructie. De motor is eon Gnome van 50 P.K., en 't hoog testuur heeft oen lengte van ongeveer 2 M. bij een breedte van 50 c.M. Dit vooral moet heel zeker werken doet hot dit niet, dan is de vlieger vooral op een wat goncidonteerd terrein een verloren man. Het toestel heeft op een goed veld 'zooals dit van „Haarlem" een aanloop van ongeveer 50 M. noodig om zich van de uarde te kunnen los maken en het is zeer zeker niet moge lijk te vliegen, zoolang de palen, waarvan we in ons nummer van gis teren reeds spraken, daar zijn opge- steld. 't'e zes uur werd eon andere motor aangezet, nl. die van Leon's auto en door den donkeren avond snelde het nu-al-niet-meer-modernste voertuig met den koenen vliegenier stadwaarts. Geslaagd. Gister is te Amsterdam voor het examen doctoraal in de ge neeskunde onze stadgenoot© mej. G. B. Sorgdiroger. Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. Neerbosch Zangkoor geeft eerst daags eene uitvoering te Hoofddorp. Reeds worden maatregelen getrof fen bij Neerbosch vrienden alMer aan de weezen tijdens hun veirblijf gast vrijheid te verieenen. Binnenland de Tweede kamer ontving gisteren de mededeeling, dat de Regeering niet bereid was om het „geheime" defensierappoirt te publi- ceeren. Dan zal, meende de hoer Eland, het er van moeten komen, dat ver slag, antwoord en mondeling debat ook geheim zullen blijven. Dat laat ste vermoedde de Voorzitter ook. De heeren Van Dedem en Van Vlij men vereenigden zich nu met het voorstel van den heer Eland om het 40-millioen-voorstel voorioopig niet te onderzoeken, tenzij later, nog in dit jaair, als het kon. Het voorstel werd nu aangenomen zonder hoofdelijke stemming (vroo- Üjkheid), waarna de voorzitter die le den mtnoodigde het geheime rapport te bestudeeren, daar het voorstel belangrijk was om het zoo maar de baan te schuiven (Hernieuwde vroolijkheid). A.s. Dinsdag openbare vergade ring. TWEEDE KAMER-VERKIE ZINGEN. Rotterdam. Het bestuur der Centra le van de anti-revolutionnaire partij is nog niet tot overeenstemming ge komen omtrent den te stellen candi- daat voor de Tweede Kamer in dis trict V. De keuze is thans tusschen de heeren H. C. Veghtel, te 's-Gra- venhage, en V. H. Rutgers, van Hil versum. De S. D. A. P. heeft het dubbeltal: H. van Kol en J. tor Laan, opge maakt. De vrijzinnig-democratische kies- vereenïging heeft mr. C. Th. van De venter, mr. H. J. Tasman en KI. de Vries S.zoon, voorioopig candidaat gesteld. EEN HOED, DIE GOED STAAT. Als een vrouw of meisje een hoed) gaat koopen, past zij verschillende modellen op, want zij wil niet alleen een doelmatigen hoed hebben, maar ook een, die haar goed staat, die een sieraad is. Maar niet alleen het oog stelt ei- schon. Er zijn ook andere. Vrouwen, die hoeden dragen niet aigrettes, opgezette vogels, vlerken of losse voeren, dragen hoeden, wel ke haar om die andere redenen niet goed staan. De aigrette is afkomstig van den zilverreiger, die in den tijd, dat zij jongoix heeft, wordt doodge schoten, waarna de kleintjes dood hongeren. Meeuwen, zee-zwaluwen, goudvinken, vlasvinken, leeuweriken vallen bij duizenden den vogelvangers ten prooi, die de vleugeltjes leveren voor de hoeden die goed staan? neen voor de hoeden, die de onna denkendheid of erger, de harteloos heid van haar, 'die veeren dragen, uitroepen langs de straten. Men lacht, en terecht, om inen- echen, die met geleende veeren pron ken. Maar wat te denken van de vrouwen, die zeggen, oog te hebben voor de schoonheid in de natuur en mee te voelen met alle levende schep selen, en die zich tooien met de be wijzen van treurige domheid of wreedheid? Laat alle mannen en vrouwen, die begrijpen, waar 't om gaat, herhalen en herhalen tot allen het weten: een hood met veeren kan niet goed' staan, omdat onnadenkendheid ol harteloosheid niemand flatteert zoo schrijft de afd. Amsterdam van den Ned. Vegetariërsbond in 't Hbld, even de inhoud van een tweetal! va zen nagezien. Ze waren met zand vuld. Nadat de inhoud op een tafel was omgekeerd, bleek in een der zen een zeetr belangrijk bedrag bankpapier te zitten. De ouders van de gebroeders zeiden da ai-van niets te weten. De jongens wei-den toen in arrest genomen; eerst naar het bureau, la ter naar liet Huis van Bewaring overgebracht. In verband met deze zaak zijn ver schillende huiszoekingen gedaan, één in Den Haag, een andere bij een vrouw, die met de jongens goed be kend was. Eenig resultaat leverden die huiszoekingen niet op. Ofschoon de verlenging der voorloopige hech tenis van het tweetal wal gevolgd zal worden door een verlenging mot der tig dagen, is tot heden niets gevon den, dat meer licht in de duistere historie brengt. Voor den rechter van instructie moeien de jongens hebben verklaard, dat het beding aan geld afkomstig was van een „meneer," die, nu zoo wat anderhalf Jaar geleden, zich aan hen had vergrepen. Zij blijven hardnekkig de verduis tering van de f 10.250 ontkennen. WEL WAT AL TE GEMAKKELIJK VERDIEND. 't Gebeurde dezer dagen in het kleine wachthokje van het hulppost- kantoor van een der kleinste dorpen der provincie Groniugen. Buiten en bebaJve den brievengaarder, een ge moedelijk en welwillend man, die zich achter het loket bevond., was er slechts één persoon aanwezig. Het één dar oudste dorpsbewoners, die zijn zaken af kwam doen. Na een vriendelijk „guien dag saam" haalde deze uit een zijner I zakken een meermalen gevouwen en groezelig, groen-gxïjs stukje papier voor don dag, dat later een in min der gunstige omstandigheden geraak te briefkaart bleek te zijn. Deze leg de de bezoeker, met drie centen, lang- uitgeteld, op het loket-bordje neer. ,,'k Mot au niien zuster scliriev'n", zei hij. De brievengaarder, die blijkbaar meer zulk een geval bij de hand heeft gehad, vraagt achteloos: „En wat mot 't wezen?"' „Wél, dat wie all'n nog vlug bin- n". „Dat kan wel," zei onze ambtenaar lalconiek en meteen ving hij aan met op het groezelige briefkaartje die werkelijk goede tijding neer te schrij ven. Toen hij hiermee klaar was, las hij voor wat hij gesctirevon had. Geliefde ZusterI Deze is dienende u te melden, als- dat wij allen nog vlug zijn. Wij hopen van u hetzelfde. Hartelijk groetend, Uw geliefde broer en zuster, Onze man knikle goedkeurend en zei: ,,'t Is wel goud, moor 'k mot toch zegg'n, dat joe joen duel oent'n toch moor makkelijk verdain'n". En met deze woorden verliet hij *t kantoor. (Pr. Gr. CL) GEVAARLIJK SPEELTUIG. In de N. It. CL waarschuwt een oogarts togen een nieuw soort van speeltuig, een soort vliegertje met blikken vleugels. In den loop van 10 dagen zijn 5 jongens bij hem geko men, die door deze instrumentjes wa ren getroffen. Bij drie hunner is het oog waarschijnlijk verloren, bij één geschaad, bij dien laatste alleen ge red door het brilleglos. M1DDENSTANDSCREDIE TBANK. De Coöperatieve Centrale Midden- stands-Credietbank in het bisdom Haarlem, afd. van den Hanse-Bond wordt op Maandag 17 October in wer king gesteld. Dien dag heeft een vergadering, die een feestelijk karakter draagt, plaats te Delft. LAAGHARTIG. Door een of meer personen zijn 's nachts de draden, waarmede de af- sluitboomon van den spoorweg Neede Ilellendoorn, op den straatweg van Enter naar Dijssen, van het station Enter naar Rijssen, van het station doorgehakt. Teneinde de passage op dien weg geregeld te doen plaats heb ben, worden de afsluitboomen vastge zet. De timmerman Brok, die met paard en wagen, beladen met hout, 's morgens den overweg wilde passee- ron, hoorde doof het geraas van den wagen niet den aankomenden trein van Rijssen en bemerkte dien eerst, toen het paard reeds op de rails was. Met groote moeite gelukte het hem het paard terug te trekken. Op 't zelfde oogenblik vloog de trein, op nog geen meter afstand voorbij. Een paar se conden later zou er een groot onge luk gebeurd zijn. OVERREDEN. To Eist, gemeente Rhenen, is door de Ooster Stoomtram overreden de scharenslijper C. uit Amerongen. Do man was terstond een lijk. Misbruik van sterken drank moet aan dit on geluk niet vreemd zijn. Dit de Amsterdamsen en Haagsen Brieven aan verschillende bladen De Amsterdammer van de „Prov. Gron. Ct." schrijft o. a. Uilenburg een niet-Amsterdam- mer, die voor zijn genoegen een paar dagen in de hoofdstad toeft, komt in de aldus gedoopte staidswijk niet, en ik durf zelfs beweren, dat menig rechtgeaard Amsterdammei- er op z'n best den weg heen weet. Wie er niet moet zijn, komt er niet, maar wie er een kijkje neemt, maakt kennis met een wel zeer typisch st.uk Amsterdam, waarvan de herinnering bij hem zal blijven voortleven. Het is niet enkel een stuk oud-Amsterdam, maar voor al een stuk vuil Amsterdam, dat daar ligt in bet hart der stad, groezelige huizen langs morsige straten, aan drabbige grachten. Dat Uilenburg nu is al lang een doorn in het oog van ons Bouw- en Woningtoezicht. Reeds ettelijke jaren geleden heeft een hoofdambtenaar van dien gemeentelijken diensttak me verklaard, dat het een zijner idealen was, dat gansche stadsdeel te zien verdwijnen. Op de bureaux lag reeds lang een plan tot onteigening, sloo ping en wedex-opbouw gereed, doch het kostte zooveel, dat er niet aan te denken viel Toen kreeg ten minste zoo stel 'k het me voor, een der ambtenaren den prachtinval, de Gezondheidscom missie voor de zaak te spannen. Eerst werd zoo gemanoeuvreerd, dat de Raad zich in beginsel verklaarde voor onteigening van gansch Uilen burg zoo'n beginselverklaring kost niets en toen ging de Gezond heidscommissie op jacht. Met het per soneel van Bouw- en Woningtoezicht als speurhonden werden eenige hon- ik'en tot een hygiënisch behoorlijk" stadskwartier, ik zal er me van harte in verheugen, doch dit mag in geval geschieden ten koste van de be woners an de huiseigenaars. Do Hagenaar van dit blad schrijft Tot de klachten in het algemeen e begrootingsverslag van den gemeente raad geuit, behooren ook een geheel stel ten loste van de politie. En hierbij nemen we nu hetzelfde verschijnsel waar. Sedert het verslag verscheen, regent het dienstorders. De agenten moeten dit, de inspec teurs moeten dat; meerdere plichts betrachting, grooter voorkomendheid jegens het publiek, scherper contróle op den straatdienst, beter en sneller rapporteeren van vergrijpen of slor digheden tegen en in dien dienst, enz. enz. Zelfs ligt er nu plotseling een ontwerp van reorganisatie, gereed, waarmede de gemeenteraad verrast zal worden. Wel is waar berust al sedert eonige jaren op het bureau van den hoofd commissaris een dergelijk door de issen ontworpen plan, invoering van een drleploegenatelsel. Maar dat plan heeft de hoofdcommis saris, om een bewijs te geven van zijn goede verstandhouding met zijn collega's, eenvoudig naast zich neer gelegd. En het komische van het ge val is thans, dat juist in de afdeelin- gen van den Raad op de invoering van het drieploogenstelsel werd aan gedrongen. Straks komt ook dit ont werp nog op de proppen. Eén activiteit, a 1 activiteit! Nauw is de schouwburg ten doode gedoemd, of we krijgen de mededeeling, dat reeds in Januari de ontwerpen voor een nieuwen gereed zullen zijn. We zullen nog zien gebeuren, dat, op z'n Barnurn en Baileysch, de steigers voor den nieuwen bouw worden gezet in den avond van 30 April 1911, als de laatste bezoeker den ouden schouw burg verlaat. Daar is iets beangsti gends in deze snelheid van handelen. Festina leute was steeds het Huagsch gemeentelijk devies. Daar zijn we meé groot gebracht. Als het zoo Ame- schilJLig of ze voorstaan het Openbaar of het Bijzonder onderwijs, hiervan gelijkelijk het profijt zullen hebben." Volgens dieze stelling zou dus oitke secte die het minimum aantal leer lingen dut de wet voorschrijft, bijeen heeft gekregen, geheel op kosten van staat en gemeente een school kunnen stichten, die onder haar beheer staat. Wij behoeven er niet op te wijzen hoe dit tot versnippering van het onderwijs zou leiden, hoe de kosten per leerling ook van liet openbaar onderwijs zouden stijgen, hoo het aantal bijzondere scholen zou toe nemen. Ieder kliekje dat een school zou wilton oprichten, zou gehecei op kosten van rijk en gemoente dit kun nen doen. Thans bestaat althans deze belem mering, dat zij, die beweren uil hoofde van gewetensbezwaren hun kinderen niet naar de staatsscholen te kunnen zenden, door geldelijke of fers moeten aantoonen, dat die ge wetensbezwaren werkelijk iets betee- kenen. ONZE DEFENSIE. De „Stundaard"-driestarrer geeft eenige cijfers, om aan te toonen, dat verschillende mogendheden, ook klei ne, hun oorlogs-budget opvoeren. Zoo wordt 't een onderlinge stoople chase. Wat de eene mogendheid in voerde, moet de andere mogendheid zich haasten na te doen. of ze raakt achterop, en zou zelfs daardoor een oorlog kunnen uitlokken. Op niets toch zijn de geesten van den oorlog zoo uitgeslapen, als om een mededin ger in een oogenblik van achterlijk heid te overvallen. Die spannende toestand stelt aan de Regeering de wet, en een bewind, dat aan die wet de gehoorzaamheid opzei, zou daarmee alle aanspraak op onafhankelijkheid van het eigen volk in de waagschaal stellen. Dit is liet booze teeken, waarin thans het volksleven staat en waar aan ook wij ons niet kunnen ontwor stelen. Men heeft het wel beproefd, en van liberale zijde lange jaren onze verde diging verwaarloosd, maar juist daarvoor boeten we thans te hit,ter der. We zijn thans op alle punten achterlijk, en die achterlijkheid moet j hoe eer hoe beter ingehaald. Juist daarom echter is het te meer zaak, dat op het leveren van goed werk voor ons lieve geld scherp wor de toegezien. Geen Departement moet zoo ernstig gecontroleerd worden als ons Departement van Oorlog. DE 46 MILLIOEN VOOR DE KUST VERDEDIGING. Het Haagsche Corresponden ticbu reau meldt aan het „Hbld." Van bevoegde zijde worden de uit „De Avondpost" Lu verschillende dag- bladen overgenomen geruchten, vol-1101 echter op zich wachten. Pogingen gons welke de Regeortag aan een »m dB '?l betalen hel verzoek der Tweede Kamer om toe-1 verschuldigde te brengen aaiden, stemming te verieenen tot openbaar- Do koopman wilde do juffrouw na making van bet rapport der sommis-wegens verduistering dei baar in sie voor samenwerking van zee- en Huurkoop Inleverde goederen, doen landmacht in zake bet millioen- vervolgen. Hl] diende een aanklacht fonds voor de kustverdediging, geen 1 j1' dDiciei van justitie, doch gevolg wilde geven - ten Heiligste d«,e,d schriftelijke klacht verge- tegen gesprotten. "ld gaan van een huurkoop-contract, Dientengevolge worden ook do me- Fn naam dei juffrouw on- dedeelingen betreffende de toedracht derleckend was In waarheid nu we dezer zaak onjuist genoemd op grond 11 contract met door dc juffrouw on- j derteckend. Haar naam was onder van hun eveneens na gemaakte af spraak opgévut voornomen, om alvorens dien door hen beraamden diefstal te bewerkstelli gen, tegen genoemde Mathilda Jose- phina Raineau Winiu, die alleen met de eerste beklaagde genoemd boven huis bewoonde, geweld to plegen en haar .door dit gewld weerloos te ma ken. Dat zo te zomen, nadat do tweedo beklaagde den nacht van den 25ston op don 26slen Februari 1910 in ge noemde woning bad doorgebracht, opzettelijk op een in de keuken dier woning staand gaskomfoor, een hoeveelheid water in een geëmailleer de pan te koken hebben gezet, en zich met die mot liet warme water gevulde pan hebben begeven naar en op de op de tweede verdieping van dat bovenhuis gelegen slaapkamer van nioergenoenule M. J. Rameau Winia en het zeer warme water op en over het hoofd en het lichaam van ;enoemdo destijds nog in haar bed iggonde vrouw hebben uitgegoten on uitgestort; zijnde de verdere uitvoe ring van hun misdadig voornemen niet voltooid, alleen ten gevolge van de van hun wil onafhankelijke om standigheden, dat meergenoemde M. Ramoau Winia, na de ovar-gieting n het wanne water zich uit haar hod hegeven en een raam aan de voorzijde harer woning geopend heb bende, luidkeels om hulp heeft geroe pen en op dit hulpgeroep burgers en politieagenten zijn toegeschoten, ten waarvan de beklaagden hun inisdadigen toeleg hebben moeten la- t er wijl door het overgieten en uitstorten van het zeer arme water over genoemde M. J. Ramoau Winia zoodanige brandwon den op haar hoofd en lichaam zijn ontstaan, dat zij ten gevolge daarvan "!8 Februari daaraanvolgend is overleden. De eerste beklaagde is bovendien den diefstal van verschillende voor erpen ten laste gelegd. Van de zijde van het Openbaar Mi nisterie zijn 34 getuigen gedagvaard. Als verdedigers van beklaagden zullen optreden airs. Th. Muller Mas- sis en J. H. G. Dekker. VALSCIIIIEID IN GESCHRIFTE. Een eigenaardige vervolging we gens valschheid in geschrifte, had voor de 5de kamer der Amsterdam- sche rechtbank plaats. Daar had zich een koopman te ver antwoorden. In het jaar 1906 had hij een juffrouw een aantal meubelen op ufbetaling geleverd. Die afbetaling van het volgende HET VERDWIJNEN VAN f 10.250. Omtrent 't wedor in arrest nemen ONGELUKKEN. Te Ubbergen is de 43-jarig© J. W. van de stoomtram gevallen en overre den. Des avonds is hij in het zieken huis to Nijmegen overleden. Te Zwartsluis zijn twee fietsrijders tegen elkaor aangereden, zoodat een hunner, zekere J. W. Bouman, kwam te vallen, en bewusteloos bleef lig gen. Eenigcn tijd later is hij overle den. Te Haltum (L.) geraakte de oudste zoon van den landbouwer J., terwijl T "i de vader naast het paard liep, onder der gebroeders N. te Amsterdam, ver- L,C11 der wielen van de kar, met neemt dc Tol., dat daartoe eerst op hot allerlaatste oogenblik aanleiding ontstond. Nadat do j'ustitio in de woning dor gebroeders alles secuur had nage zocht en haar onderzoek nagenoeg als geëindigd beschouwde, werd nog gevolg, dat de jongeling dood bleef. BEDOLVEN. Te Oude Pekela geraakte dc 17-Jari- ge L. Bos in een kuil onder het zand bedolven en werd dood er onder uit gehaald. rikaansch gaat, komen er nog onge lukken von 1 DE LANDBOUWTENTOONSTEL LING TE AMERSFOORT. De Prins der Nederlanden heeft het beschermheerschap aanvaard van de groote nationale en provinciale land bouwtentoonstelling, die in de maand Juli 1911 te Amersfoort zal worden gehouden door het Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde te Utrecht, ter gejegenheid der herdenking van zijn 70-jarig bestaan. HAVEN TE DORDRECHT. De gemeenteraad van Dordrecht heeft f 500.000 beschikbaar' gesteld voor aanLsg van een haven beneden de spoorwegbrug. Pers Overzicht derden onbewoonbare woningen op gespoord, en don Raad werd voorge steld, tot onbewoonbaarverklaring te besluiten. Het gevolg is duidelijk zoo'n onbewoonbaar verklaarde wo ning is geen duit meer waard, wordt een ruïne, oefent een nndeeligen in vloed uit op de omgeving. Dc bewo ners zoeken elders hun toevlucht, dc huiseigenaars kunnen fluiten naar hun geld, de winkeliertjes in de buurt zien hunne klanten vertrekken, zon- der dat er andere voor in de plaats komen, en wanneer alles nu goed in de ellende zit, gaat de gemeente uit voering geven aan haar onteigenings plannen. Voor een appel en een ei zijn do gedeprecieerde perceelen te koopen. Voor de eigendommen, die niet langs minnelijken weg zijn te verkrijgen, wordt de prijs gegeven, die bij ge rechtelijke taxatie is vastgesteld, en waarop natuurlijk alle deprimeeren- de factors van invloed zijn, en zoo kost het Amsterdam een kapitaal minder dan oorspronkelijk was ge raamd om de vrije hand te krijgen tot verbetering van Uilenburg. Maar een bevolking van 5500 zielen is daar van het slachtoffer eenige honder den huiseigenaren zien hun kapitaal, groot of klein, door een dergelijke wijze van handelen slinken of ver dwijnen is een dergelijke woning- politiek iets anders dan struikroo- verij Woensdag heeft de gemeenteraad een belangrijk jleol van zijn zitting aan deze zaak Gesleed, hoewel de lei der van de schandelijke samenspan ning tegen eenige duizenden Amster dammers, de wethouder Van den Bergh, afwezig was, en het raadslid Assc'her heeft de heeren voorstanders van dit plan eens flink het ergernis wekkende van hun pogen voor oogen gehouden. Daarop is men voor enkele weken uiteengegaan, zoodat zijn be toog tijd genoeg heeft om te bezinken bij zijn hoorders, doch dan zal het me toch benieuwen, of men mee zal gaan met die onbewoonbaarverkla- ring op groote schaal. Is het ernst 'M1> (^an ia Get eisch van recht met de poging, om Uilenburg te ma- billijkheid, dat alle burgers, omver- BIJZONDER ONDERWIJS, 't Algemeen Handelsblad schrijft o.a.: Wie meenen zou dat die strijd voor subsidieering van het bijzonder on derwijs, na de verleening van de nieuwe millioenen die de staat daar thans aan bijdraagt, geëindigd is, vergist zich. Thans begint De Standiaard dan strijd om een gemeontelijke bijdrage voor bijzondere scholen, gelijk aan do kosten die de gemeente per open bare lagere school hoeft te dragen. De Standaard zegt o.a.: „Dc Gom eon te is aller. Ze int haar gold van alle burgers, en behoort dan ook die burgers, van wat richting zo ook zijn mogen, op voet van gelijk heid te bejegenen. Besluit ze alzoo om voor het Lager onderwijs nog middelen beschikbaar te stel- Tot de Regeering is volstrekt geen I het Mntratt geplaatst door do vrouw verzoek ven de Kamer gekomen, doch d™ koopman. Hel oorspronkelij. te dier zake alleen eens vraag van 1 één lid dier Kamer, die nog vóór het nog te houden onderzoek in de afdee- lingen er met medeleden in zijne sectie over gesproken had, en zijn verzoek tot een der Ministers had ge richt. De Regcering nu schijnt van mee ning te zijn geweest, dat op die wijze de zaak met een lid of zelfs met een afdoeling der Kamer niet kon worden behandeld, vermits overleg in zulk een aangelegenheid steeds behoort te geschieden (in overeenstemming met de verhouding, die tusschen Regee ring en Kamer bestaat) tusschen den president der Kamer en de Regeering en tot de Regeering geen verzoek kwam van de Kamer door tusschen- komst van haion president. Eerst indien de president dit over leg opent, komt voor do Regeering liet oogenblik van te overwegen wat haar te doen staat en een beslissing te nemen in de moeilijke vraag, wat wel of niet van liet stuk publiek kan worden gemaakt. „I-Iet Vaderland" schrijft hierover Het doet ons leed, hier te moeten constateeren, dat de ltegeering zich in een zaak, die van zoo groot na tionaal belang is, achter een formeele exceptie verschuilt. De aangevoerde bedenkingen zijn van dien aard, dat zij, waar het een quaeslie als onze kustverdediging, en een te votoeren uitgave van over de 40 millioen betreft, voor het gewicht dei- zaak zelve behoorden te wijken. Wij achten het ook een fout, dat de Regeering zelfs tot liet overwogen van de mate van publiciteit, die even tueel aan het naar allen schijn over wegende advies der commissie van zee- en landmacht zou tq geven zijn, eerst aanleiding heeft gevonden, n a- d a t daarop uit de Kamer werd aan gedrongen. Bij een zoo gewichtig en zoo ver strekkend voorstel als het wetsont werp in zake de kustverdediging, had in dit opzicht haar gedragslijn be paald moeten zijn vóór dc indiening der wetsvoordrocht Rechtszaken HET DRAMA AAN DE NIC. WITSEN KADE TE AMSTERDAM. In de zaalc van het misdrijf op de Nic. Witsenikade zijn thans de twee beklaagden linke Beetsma en Pieter Renner tegen 2 November a.s. voor do 5e Kamer der Rechtbank te Am sterdam gedagvaard ter zake, dat zij te Amsterdam in den vroegen morgen van 26 Februari 1910 tea' uitvoering van hun na gemaakte afspraak gevat voornemen, weg te nemen voor werpen van waarde en geld, toebe- hooreoidie aan Mathilda Josephina Rameau Winia, en ter uitvoering ontract was namelijk zoek raakt. Zoodra vaststond, dat het ingele verde contract valsch was, werd da koopman door den officier van justi tie vervolgd wegens valschheid in geschrifte en gebruikmaking van hot vervalschte geschrift. Eenige getuigen ft décharge ver klaarden, dat er wel degelijk een contract had bestaan. I-Iet O. M. vond, dat beklaagde zich aan een ernstig misdrijf heeft schul dig gemaakt. De eisch luidde acht maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Oldewclt, toon de aan, dat beklaagde niet te kwa der trouw de valschheid pleegde. Hij had f 8000 te vorderen van verschil lende debiteuren, doch de gelden kwamen niet Daarbij maakten zijne crediteuren het hem hoe langer hoo lastiger, zoodat hij als een dreigend spook zijn faillissement zag naderen. Pleiter ontkent, dat er nadeel ia ontstaan of zou kunnen ontstaan. Niet één officier zou zijn ingegaan op beklaagde's klacht. Bovendien werd onmiddellijk aan de echtheid der handteekening getwijfeld. Valsch heid in geschrifte in den zin van art. 225 Wetboek van Strafrecht was dus niet aanwezig. Pleiter concludeerde ten slotte tot vrijspraak subs, clementie. Uitspraak over 14 dagen. ONTOEREKENBAAR Door de rechtbank le Leeuwarden is eon nade.r onderzoek gelost naar de verstandelijke vermogens van Jan Laanstra te Augustinusga, tegen wien voor poging tot moord op Griet je van der Wal 1e Drogeham vcroor- deeling was gevraagd tot vijf jaar ge vangenisstraf. Letteren en Kunst WILLEM MARIS. Giovanni schrijft in 't „Hbld." o.a.! De kunstenaar is heengegaan, maar gelukkig, zijn kunst blijft. Zij hangt in onze musea en moge er nog meer komen. En zonder twij fel zullen onze schildersgenootschap pen niet nalaten, tentoonstellingen van zijn werk te houden, waar wij ons hart zullen kunnen ophalen. Be ter middel om den groeten doode to eero, is er niet. Laat ons trachten, zijn kunst steeds meer te vvaardeeren, steeds meer lief te hebben. Dan zal hij ons waarlijk den heston dienst gedaan hebben. En onzerzijds zullen wij hem zoo het best danken voor wat hij ons heeft gegeven. PRIJSVRAGEN. Door den Bond van Christelijke Zangvereenigingen in Nederland worden bij gelegenheid van zijn 25-' jarig bestaan een tweetal prijsvragen uitgeschreven:

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6