To. HST verrwuar<TTgsTt eerier denTgd- zins uitgebreide compositie voor ge mengd koor met klavierbegeleiding op tekst van Psalm 146, onberijmd, 2. Het vervaardigen eener meetr eenvoudige compositie, ©veneens voor gemengd koor zonder begeleiding op vrijen tekst. Voor deze prijsvragen zijn uitge loofd een prijB van 200 voor de eer ste, en prijzen ven 75, f 50 en 25 voor de tweede vraag. De jury is samengesteld uit de hoe pen Bernard Zweers te Amsterdam, Johan Wagen aar te Utrecht, en J. A. de Zwaan te 's-Gravenhage. LOUIS BOUWMEESTER. Louis Bouwmeester komt 18 Novem ber in Nederland terug. In overleg met hem heeft de Raad van Beheer der Kon. Ver. zijn jublleumsvoorstel- ling op Woensdag 23 November be paald. Bouwmeesters jubilees zijn nimmer precies op datum gevierd, gelijk uit een uitcijfering in de N. Crt. blijkt. 22 December 1887 vierde hij zijn 25-jarig jubileum in den Stadsschouwburg met „Lodewijt XI" 29 December 1901 zijn veertigjarig jubileum met Herodes"; 7 Oct. 1910 zijn gouden jubileum te Soerabaja met „De Fabrieksbaas". De datum van het veertigjarig jubi leum schijnt Juist te zijn 19 Decem ber 1861 heeft Bouwmeester gedebu teerd bij Boas en Judels in „Fridolin" of de „Gang naar de Ijzersmelterij". Naar deze berekening zou dus het 50- jarig jubileum eerst vallen op 19 De cember 1911. Bouwmeester is 5 September t1842 geboren, dus thans 68 jaar oud, TIJDSCHRIFTEN. Het laatst verschenen nummer van „Pak me mee" bevat veel interes sants. De voorplaat geeft een portret, van den af gazetten koning Manuel van Portugal. Voorts vele foto's van de revolutie, van Nap. de la Mar en zijn echtgenoot©, van de tentoonstel ling van het gezondiheadscongrea te Leiden, van het feest van Leiden's ontzet, van het Nederiaudsch. tooneel- ensemhle „De Kunstkring", te Am sterdam, van de Nederlandsche vlie geniers Henri Wijnmalen en Kuiler, en tal van portretten. De tekst geeft aardige verhalen en anecdoten en tevens een vervolg van den roman „813", van Maurice Le- blanc. Uit de Arbeiderswereld DE GEHUWDE VROUW IN DE FABRIEK. Als eeu bijzonderheid wordt aan het „Dagblad van N.-Br." gemeld, dat in de Langstraat de eerste ge huwde vrouw de fabriek heeft be treden. Zij is in dienst getreden bij de firma Van Scbijndei te Waalwijk. t-let blad noopt, dut de firma Van Scbijndei, bij wie door de staking misschien een noodstand ontstaan ts, ook slechts uit nood gehandeld heeft. De gehuwde vrouw uit de fabriek blijve het parool in het katholieke Zuiden I Kerk en Schooi NED. HERV. KERK. Beroepen te Arnemulden (toez.) de lieer A. C. Enklaar, candidaat te Utrecht. Bedankt voor het beroep te Oude- Tonge ds. P. van Toorn te Sprang. GER. KERKEN. Aangenomen het beroep te Roode- school ds. G. D. Sclieepsma, te Boornbergum. Beroepen te Oldehove ds. O. Boers- ma, te Ezinge. Aangenomen het beroep te Melis- kerke ds. IC Veen, te Oostburg. Bedankt voor het beroep te Warns en Schart de heer D. J. van Katwijk, candidaat te Rotterdam. CHRIST. GER. KERK. Bedankt voor het beroep te Oud- Beierland ds. J. W. Geels te 's-Gra- vendeel. ACADEMISCHE EXAMENS. Groningen. Gesluagd doctoraal exa men rechtswetenschap, de heer J. A. F. van A-speren tweede gedeelte theoretisch geneeskundig examen de heer C. J. M. Payens. Leiden. Geslaagd voor het eerste natuurkundig examen de lieer C. H. C. Ris en mejuffrouw J. G. Pompe voor het propoedeulisch examen in de geneeskunde de heer E. J. L. Mor- treux en mejuffrouw E. M. v. Gurp voor het voorbereidend examen Ned.- Ind. administratieven dienst de hoe ren A. C. van der Velden en L. Vögler; voor het candid aats-examen in de rechten de heer M. C. van Rijckevor- sel, Utrecht. Geslaagd candidaats-exa- men Rechten de lieer R. IC. Uil tor man. Eerste gedeelte candidaats-exa- men in de godgeleerdheid de hoeren M. van de Weg en P. J. de Bruijn. Doctoraal examen klassieke letteren do heer H. Wagenvoort. AANVAARDING LECTORAAT. In het Groot-Auditorium der Leid- sche Universiteit aanvaardde dr. E. van de Velde gisterenmiddag zijn ambt als lector in de histologie niet een openbare les, ten onderwerp heb bende „De veranderingen der ze nuwcel gedurende haar functie". Sport en Wedstrijden VOETBAL. HET NEDERLANDSCH ELFTAL. De „Tel." verneemt, dat het Neder landsche elftal a,s. Zondag eenige belangrijke wijzigingen zal onder gaan, wijzigingen, die vrij zieker een geduchte verzwakking van het team be teeltenen. Ilörburger is namelijk wegens een sterfgeval vorhindord, terwijl ook De WTJH, zeef m ZTJK leedwezen, ge noodzaakt is de reis naar Kleef niet mede te maken. Welke hoeren hiervoor in de plaats komen, is nog niet bekend, maar vooral de plaats van Hörburger zal zeer moeilijk op even schitterende wijze bezet kunnen worden. Dat de kans om van Duitschland te winnen, hierdoor zeer wordt ver kleind, is begrijpelijk des te eervol ler zal het echter zijn,, wanneer we, ondanks dat, toch een goed figuur in ICleef zullen maken. Nader meldt het blad De plaats van De Wijs zal Zondag ingenomen worden door den H. V. V.'er Miel van Leyden. Wie Hörburger zal vervangen, wordt eerst heden beslist. EEN LUCHTVAARDER GEVALLEN. De aviateur Ely, die van Chicago naar New-York' trachtte te vliegen om een prijs van 25.000 dollar te be machtigen, lieeft twee dagen noodig gehad om 15 Engelsche mijl af te leg gen. Zijn Curtiss-toestel werd ernstig beschadigd. De aviateur bleef onge deerd. De afstand tusschen de beide sle den bedraagt 1460 K.M. en moet bin nen acht dagen worden afgelegd. WIJNMALEN VAN PARIJS NAAR BRUSSEL. Wij meldden reeds, dat onze land genoot Wijnmalen, rocordman van het hóóg-vliegen, zal trachten den grooten prijs van de Aéro Club de France ParijsBrusselParijs te winnen. De aviateur hoeft de waarborgsom gestort. Naar men meldt wacht hij slechts o-p een gunstig oogenblik om te vertrekken. Gemengd Nieuws BESTRAFFING VAN SMOKKE LAARS. In dien laatsten tijd is herhaaldelijk aan het licht gekomen, dat zeer ver mogende Amerikanen zich niet ontza gen, ju woelen en andere artikelen, waarvoor een hoog invoerrecht moet worden betaald, in de Unie binnen te smokkelen. Aangezien tegenover deze categorie van smokkelaars boeten weinig uit werking moeten hebben, is in eene conferentie van leden van het hoog gerechtshof besloten, dat smokkelaars voortaan onverbiddellijk tot gevan genisstraf tullen worden verwezen, hun dus geen optie voor eene geld boete zaü worden gelaten. Begrijpelijkerwijze heeft de mede- deeling van dit besluit groote ontstel tenis teweeg gebracht onder het rei- rond publiek. DE HERTOG VAN CONNAUGHT NAAR ZUID-AFRIKA. De hertog van Connaught is uit Londen met zijn gemalin naar Zuid- Afrika vertrokken, ter opening van het eerste parlement der Zuld-Afri- kaansche Unie. OPVALLEND. De schrijver van een ingezonden stuk in de „Times" vestigt er de aan dacht op, dat koning Manuel geboren is op den dag, dat in Brazilië de re volutie is uitgebroken en wel op 15 November 1889. ARBITRAGE. Enkele dagen geleden is melding gemaakt van de onderhandelingen tusschen de Engelsche en Fransche regeeringen in zake Savarkar, den Engedsch-Indiêr, die, bij zijn over brenging van Engeland naar Britsch- Indië, te Marseille een poging ter ont vluchting deed maar toen op Fransch gebied door de Engelsche politie weer werd gearresteerd. Van Fransche zijde is tegen deze arrestatie op Fransch gebied geprotesteerd. Zooals wij reeds mededeelden was het re sultaat der onderhandelingen tus schen beide regeeringen, dat de zaak aan een scheidsrechterlijke uit spraak zal worden onderworpen. Naar thans wordt gemeld, zal de quaestïe voor het Haagsche Hof van Arbitrage worden beslist. KIESRECHTVROUWEN IN ENGE LAND. Mrs. Pauk hurst, de bekende stem rechtvrouw, heeft voor de a.s. Parle- mentsopening een betooging aange kondigd, die veel belooft Een depu tatie van vrouwen zal naar het La gerhuis gaan en vragen, waarom niet voldoende tijd aan de wet op liet vrouwenkiesrecht is besteed. Deze de putatie zal wel met gewold verwij derd worden, maar, verzekerde Mrs. Pankhurst, daarop zijn we voorbe reid en op de gevangenis bovendien. En haar collega Mrs. Cobden San derson heeft verklaard, dat de dames, wanneer er geen verbetering in haar toestand komt, tot lijdelijk verzet zul len overgaan en geen belasting meer zullen betalen. DE BOSCHBRANDEN IN NOORD- AMERIKA. De boschbrandien in het Rainy Ri ver-district in Ontario en Minnesota hemeil snel in omvang toe. Het vuur breidt zich nu ook uit ten noorden en westen van Warroad en Spraguo in Manitoba wordt thans door de vuurzee bedreigd. Warroad is overvuld met vluchte lingen uit Swift en Roosevelt, maar de stad zelf is ook al door het vuur omgeven en biedt volstrekt geen vei lige schuilplaats meer. Het is nog niet te zoggen hoeveel slachtoffers reeds gevallen zijn, maar alle treinen van den Canadian Northern Spoorweg, die uit het door den brand geteisterde district komen, brongen berichten mode van aantal len omgekomenen. Men schat het aantal slachtoffers nu reeds op moor dan vijfhonderd1, van eeuige duizen den' mènscTi'en ïs het lot nog onbe kend Men vermoedt dat zij in liun overhaaste vlucht die bosschon verder zijn Ingetrokken en daar de wind ge draald is en dus aan het vuur een andere richting heeft gegeven, vreest mien dat vele van deze vluchtelingen nog slachtoffers zijn geworden. Tusschen Spraguo in Manitoba en Rainy River in Ontario staat over een uitgestrektheid van zestig ze ventig mijlen liet geheele land over een breedte van tien tot twintig mij len in vlammen. De aangerichte schade wordt nu reeds gescluat op meer dan honderd millioen dollars. Woeste tooneelen doen zich ln het geteisterde gebied voor. Zooals we reeds meedeelden zijn vrouwen en kinderen onder den voet geloopen en poogden de vluchtende mannen met ruw geweld zich de eerste plaatsen in de ter redding uitgezonden trei nen te veroveren. De verhalen van 't treinpersoneel, dat met waren hel denmoed, het gebied van den brand binnendringt, geven vreeselijike bij zonderheden omtrent den toestand. Zij beschrijven het geteisterde gebied als vreaselijk. Wild geworden bees ten rennen in doodsangst naast de menschen voort, om zich voor de vlammen in veiligheid te brengen. Van mijn locomotief af gezien, zoo vertelt een der machinisten, leek het of het geheele gebied schoon geveegd was, het land was zoo vlak als een prairie. Volgens telegrammen uit Winnipeg zouden, naar daar bekend is, onge veer negentig meuschen levend ver brand zijn en in Rainy River ail leen schat men het aantal omgekomenen op 125. Door het zoo krachtig aangevatte reddingswerk van den Canadian Northern spoorweg zijn duizenden menschenlevens gespaard gebleven. In alle richtingen zijn treinen uitge zonden met voedsel, teuten, genees- heeren en verpleegsters. Overal waar zich onderweg vluchtelingen hebben verzameld wordt gestopt, om de on- gelukkigen op te nemen. Aan welke gevaren deze reddings brigades zich blootstellen blijkt wel uit het bericht, dat vier spoorwegbe ambten omkwamen ten gevolge van den val van een trein, die over een verbrande brug reed. HET EEUWFEEST DER BER- LIJNSCHE UNIVERSITEIT. Bij de feestviering in de universi teit werden de promoties honoris causa afgekondigd; de juridische fa culteit benoemde o.a. den Keizer tot doctor honoris Causa. HONGERTYPHL'S. Volgens een bericht uit Scsnowice is aan de Russische grens de hongerly- phus uitgebroken en eischt de ziekte in de buurt van Insiomo dagelijks honderd slachtoffers. EEN MOEILIJKE ARRESTATIE. Een echt Ameriloaansch verhaal komt uit Chicago. Drie dagen lang, zoo wordt verteld, heeft een zekere John Dietz zich in de nabijheid van Cameron in Wisconsin tegen een groote politiemacht verdedigd, maar ten slotte werd hij gewond en moest hij zich met zijn gezin overgeven. Dietz is een Duitsch-Amerikaan, die een tijd geleden door de politie werd gezocht, omdat hij zich aan moord zou hebben schuldig gemaakt. Hij nam de vlucht en vestigde zich met zijn vrouw, zoon en dochter in de wildernis, waar hij een blokhuis bouwde. De streek, waar hij zich had gevestigd, kwam echter in bezit van een houtkap-maatschappij en de ze besloot den man te verdrijven. Dietz weigerde aan dien last om het gebied te verlaten te voldoen, en toen de politie, diie intusschen ont dekt had, dat de man de indertijd ge vluchte moordenaar was, zich op maakte om hem te arresteeren, ver schanste hij zich Ln zijn woning. Drie dagen lang werd het huis verdedigd, tot eindelijk de kleine bezetting, waarvan vader en zoon gewond wa ren, zich overgaf. Dietz is met zijn gezin thans naar de gevangenis te Winter overgebracht. CHOLERA ALS BEDRIJFS ONGEVAL. Het „Reichsversiclierungsamt" heeft beslist, dat ongevalsrente moest wor den uitbetaald aan de nagelaten be trekkingen van een vlotvoerder, die op zijn reis aan cholera was bezwe ken, doordat bij met besmet water in aanraking was gekomen. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Amsterdam. H. A. Houtman, bakker, aldaar. Rechter-commissaris mr. W. A. van Woudenberg Hamstra; curator mr. G. Seret. 's-Gravenhage. Wed. P. J- v. d. ListMonster, aldaar. Recbtcr-com- mïssaris mr. C. W. Schlingemanu curator mevr. mr. C. C. BakkerVan Bosse. Geëindigd Dobber, koopman in fourage en brandstoffen, te Middelie. C. W. Verbeken van Woerkens, te Zierikzee. B. van Beek, koopman te Zeven bergen, Stoomvaartberïchten STOOMV,-MAATSCHAPPIJ Hot st. Ambon, thuisreis, is 11 Oot. Fiuisterre gepass. Hot sL Billiton, vertrok 12 Oct. van Amsterdam naar Hamburg. Het st. Koning Willem I arriveer de 12 Oct. van Batavia te Amster dam. Het st. Prinses Juliana, uitreis, ar riveerde 12 Oct. to Genua. Het st. Vondel, thuisreis, vertrok 12 Oct. van Port Said. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het st. Kawi, uitreis, vertrok 11 Oc tober van Southampton. Het st. Tainbora, uitreis, vertrok 12 Oct. van Suez. KON. HOLL. LLOYD. Het st. Delfland, thuisreis, vertrok 11 Oct. van Madera. Hel st. Rijnland, uitreis, vertrok 11 Oct. van Duinkerken. Het st. Zeel and ia, uitreis, vertrok 10 Oct. van Santos. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. Het st. Noordam vertrok 11 Oct. van New-York naar Rotterdam met 26 lo kl, 40 2e ld. en 185 3e kl. passa giers. Het st. Nieuw Amsterdam, van N.- York, is 12 Oct. des ochtends 6 u. 55 Lizard gepasseerd. Het st. Willehad arriveerde 11 Oct. van Rotterdam te MontreaL Marktnieuws BEVERWIJK. Groentenmarkt van 12 October 1910. Spinazie, per Heet. 80 et Postelein per mandje 30 ct Andijvie 100 str. 1.25. Radijs, 100 bos 4 Wortelen 100 bos 8. Bieten, per 100 1. Schorsenioeren per bos 10 et, Aardap. klei, per Heet. 3.25. Id. zand, por Heet 4.25. Doppers, per Kilo 18 ct Capucijners, per Kilo 16 ct. Sinjbixuien por 10ÜU 2.50. lloorenboonen, per 1000 50 ct Roode kool per 100 5. Savoye kool per 100 5. Bloemkool per 100 410 Uien, per Heet 2. Prei per bos 10 ct. Sla, per 100 krop 1.20. Pieterselie, per bos 5 ct Selderie per bos 5 ct. Appelen, per Heet. f 69. Peren per Heet 6. Vervolg Gemeenteraad De VOORZITTER deelt mede i A. Dat zijn gesteld in handen van B. en W. om advies le. een verzoekschrift van het be stuur van de afdeeiing Haarlem van den Nederlandschen R.-K. Volks bond, om de werkzaamheden ten be hoeve van den tramaanleg te doen plaats hebben in den komenden win ter 2e. een verzoekschrift van het be stuur der Haarlemsche Handelsver- eeniging inzake stopplaatsen van de electrische trams en asphalteering van eenige straten 3e. verzoekschriften van de Veree- niging tot verfraaiing van Haarlem en omliggende gemeenten en tot be vordering van het Vreemdelingenver keer, A. van der Laan en Co. en an dere bewoners van de Barteljoris- straat, de Vereeniging van Industri- eelen en Kooplieden op bouwkundig gebied, en van de Groote-Houtsiraat- Vereeniging, inzake asphalteering van eenige straten 4e. een verzoekschrift van den Raad van Administratie der Hol- landsche IJzeren Spoorweg Maat schappij, om de concessie, verleend bij de besluiten van 29 December 1909 No. 13 en 19 Januari 1910 No. 6, over te schrijven ten name van de Noord- Zuid-Hollandsche Tramweg Maat schappij 5e. een verzoekschrift van mevrouw wed. W. B. F. A. Bakker—Backer, om vergunning tot het hebben van eenen uitgang naar de Wilhelmina- laan 6e. nadere plannen van de Maat schappij tot verbetering der huisves ting van minvermogenden, tot het bouwen van peroeelen aan de Kerk hofstraat 7e. een verzoekschrift van het be stuur der Haarlemsche Handelsver- eenigïng, om beschikbaarstelling van een lokaal voor een cursus in boek houden. B. Dat zijn ingekomen 1. Een verzoekschrift van A. A. Sprenger Sr. en 6. A. Sprenger Jr., In zake de oprichting van een zwem en badinrichting (Te stellen in handen van de com missie, ingesteld bij raadsbesluit van 7 .Tuni j.l. no. 19). 2. een schrijven van D. Dunnebier, betreffende vermindering van school geld (Te stellen in handen van B. en W. ter afdoening). 3. een voorstel van B. en W., tot vaststelling van een staat tot be schikking op den post „Onvoorziene Uitgaven", dienst 1910, met advies der Commissie van Bijstand in het be heer der genieente-financién 4. de verslagen van de afdeelingen van den gemeenteraad betreffende het onderzoek van de ontwerp-begroo- ting der gemeente, dienst 1911 5. oen amendement van den heer L. Modoo, op de ontwerp-verordening regelende do voorwaarden voor de levering van gas (Te behandelen bij punt 3 van den oproepingsbrief). 6. verzoekschriften van het bestuur der Vereeniging van ambtenaren in dienst der gemeente Haarlem, en van den Bond van Nederlandsche Onder wijzers en den Bond van Nederland sche gemeentewerklieden, ln zake uit betaling van jaarwedden en loonen aan ambtenaren en werklieden der gemeente in gevallen van ongesteld heid (Te behandelen bij punt 11 van den op roe pi n gsbrie f 7. eën cöuranCen-hlfcfoiipsê! omtrent' bevende huizen te Benningbroek, (N.-H.) 8. een verzoekschrift van de afdee iing Haarlem van het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap naar aan leiding van de voorstellen betreffende toezicht op den gezondheidstoestand van gemeente-ambtenaren en werk lieden (Te behandelen bij punt 11 van den oproepingsbrief). C. Dat door den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Hol land ontslag is verleend als buitenge woon gemeenteveldwachter aan C. Huis, ontslagen noodhulp-brugwach ter. D. Dat de beeren J. H. Welsenaar, Mr. J. H. Thiel, C. G. Loomeyer Jr., Jhr. Mr. F. W. van Styrum, F. M. baron Van Lynden, Z. Middelkoop, Mr. P. Tjeenk Willink en Mr. J. N. J. E. Thijssen hebben bericht, de be noemingen tot het lidmaatschap van verschillende commissi ën te aan vaarden. E. Dat door de Commissie van Bij stand in het beheer der gemeentebe drijven zijn benoemd 1. tot leden der sub-commissie van bijstand in het beheer der gemeente- lichtfabrieken, waarvan de heer J. F. Hulswit voorzitter is, de heeren J. L. E. I. Breda Kleijnenberg, C. G. Loomeyer Jr., A. Rinkema en Mr. J. H. Thiel; 2. tol leden der sub-commissie vau bijstand in liet beheer der gemeente lijke duinwaterleiding, waarvan de heer Job. de Breuk voorzitter is, de heeren E. Levert, C. G. Loomeyer Jr., A. van Rossum en Mr. J. H. Thiel 3. tot leden der sub-commissie van bijstand in het beheer der gemeente- reiniging, waarvan de heer Joh. de Breuk voorzitter is, de heeren W A. J. van de Kamp, E. Levert en A. van Rossum en 4. tot leden der sub-commissie van bijstand in het beheer van het Open baar Slachthuis, waarvan de heer Dr. H. D. Kruseman voorzitter is, de heeren H. van den Berg, A. Rinke ma en A. van Rossum. F. Dat door B. en W. aan H. S. A. van Beek eervol ontslag is verleend als opzichter bij de gemeente-licht fabrieken. G Dat door B. en W. aan J. F. Biesbrouck, eervol ontslagen werk man bij den dienst van Openbare Werken, een pensioen is verleend ten bedrage van 274 per jaar. H. Dat het hoofdbestuur der Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur heeft bericht, dat geen gebrul K Dehoeft te worden gemaakt van het aandeel, dat de Raad der ge meente heeft genomen in het waar borgkapitaal voor de in dit jaar ge houden nationale bloemententoon stelling. I. Dat in het raadsbesluit van 14 September j.l. No. 13, houdende goed keuring van het technisch plan voor den aanleg van electrische tramlijnen in punt II f het woord „walmuur" abusievelijk op twee plaatsen is blij ven staan en dat B. en W. mitsdien voorstellen, hen te machtigen, dat woord te vervangen door het woord „wol bekleeding". J. Dat is ingekomen een schrijven van Gedeputeerde Staten der provin cie Noord-Holland, ten geleide van het door hen goedgekeurde raadsbe sluit van 14 Sep te ui lier j.L no. 22, tot aanvaarding van voor straat bestem den grond. (Vervolg discussie over punt 2, W erkl i eden -Regl ement. De heer THIEL heeft wel van den heer Loosjes gehoord, wat de rin over persoonlijke overwegingen ,,niet' beteek ent, maar de heer Loosjes ver zuimde te zeggen, wat die zin dan wel beteekent Spreker constateert dat B. en W. noch de Raadsleden noch de Commis sie voor de Bedrijven weten, wat het personeel aan de Gasfabriek ver dient. Dait wal spr. toch gaarne we ten en verzoekt overlegging der lijst. De lieer LOOSJES zegt, dat de lijst er wel is, maar daar staan de namen op. Omdat die er op staan, is de lijst niet overgelegd. Want men wilde al 't persoonlijke uit deze zaak houden. Wil de lieer Tltiel die lijst inzien, don kan hij dat doen. De heer THIEL constateert, dat de lijst der Gasfabriek er is. Maar dan kan men toch niet zeg gen, dat die lijsten zooveel werk vor deren, Spreker zegt verder, dat B. en W. niet het recht hebben om tegen over den Raad een dergelijke positie in te nemen, als zij deden, toen zij den zin over de persoonlijke overwe gingen schreven. De VOORZITTER kan zich niet neerleggen bij do voorstelling van den heer Thiel. B. en W. hebben niets onaange naams bedoeld, maar al zijn de hoe ren leden van den Raad, toch voelen zij meer voor personen als zij zelf zijn, dan voor de buitenstanders. Het amendement-Van de Kamp wordt nu zonder stemming aangeno men. PUNT 3. B. en W. stéllen voor het volgen de tarief in te voeren voor de afne mers van elecfiriciteit.. A Voor verlichting en andere doel einden (volgens aanwijzing van den en kei-tariefmeter). Voor do eerste 2500 K W U ƒ0.20 per K W U, voor de tweede 2500 It W U 0.18 por K W U en do volgende K W U ƒ0.16. B Voor beweegkracht en andere doeleinden, behalve verlichting (vol gens aanwijzing van den dubbel-ta- riefmeter) ln de avonduren tot half 10 in de maanden September tot en met .April in de bestaande rege ling gedurende alle maanden 18 cent per It W U (zonder Tabat). Gedurende de overige uren voor de eerste 2500 It W U 0.10 per It W U, voor de tweede 2500 It W U 0.09, voor de derde 2500 It W U 0.08 en voor de volgen do It W U 0.07. Het minste gebruik is 15. De elek triciteit, gebruikt door toestellen indi rect dienende voor verlichting of door éen of meer motoren met een gezamenlijke aansluitingswaarde kleJner dan 150 Watt, woTdl berekend volgens tarief A. De electriclteit gebruikt door do verlichtingstoestellen ten dlenslo van chemische doeleinden, wordt bere kend volgens tarief B Voor electrlci- teitsgebruik boven 8000 K W U kun nen B. en W. bijzondere overeenkom sten aangaan Do heer LASSCHUIT vraagt om niet van „aanmaningen" maar van „herinneringen" te spreken. Een „aanmaning" is zoo onaange naam en zij kost een dubbeltje (ge lach). De VOORZITTER: Wordt dit amen dement niet ondersteund? Daar niemand dit doet, vervalt hrJ amendement. De heer MODOO vraagt de bepa ling te schrappen, dat men verplicht is op te geven, als men meerdere gas lichten aanbrengt, omdat die bepa ling nieit gehandhaafd wordt. De heer HULSWIT acht die bopa ling in l.ot belang dei' gosverbrui kers zelf. Wanneer zij te veel lichten branden, wordt bet licht slecht. Meldt men het nu aan de Lichtfabrie ken, dan kan men daar voorkomen, dat het gas slecht wordt door een grooteren nieter aan le brengen. De beer MODOO handhaaft zijn meening. De Gemeente heeft geen schade van overtreding. Brandt ie mand te veel lichten, don wordt zijn licht slecht en gaat hij klagen bij de Lichtfabrieken. Dan komt de zaak immers terecht. Waarom dan 100 boete te bedreigen, terwijl men de bepalingen toch niet handhaaft. De heer THIEL hecht wel aan die bepaling. Als men te veel lichten brandt krijgt men slecht gas en schrijft een ingezonden stuk üi de kranten dat is het eerste wat men doet. Houdt men nu de bepaling, dan kan de directie der Gasfabriek altijd zeggen; „U klaagt, maar u houdt u niet aan de verordening". Spr. is er echter voor, om alleen aangifte ver plichtend te stellen, als het aantal lichten voor den meier te groot wordt. l>e heer HULSWIT zal dit met den Directeur overleggen. De heer MODUÜ blijft bij zijn opi nie. Het is toch niet billijk, dat men een dwaze bepaling in een verorde ning opneemt, omdat men anders ingezonden 9tukken in dé krant krijgt. Het kan aanleiding tot pla gerijen geven. En bet Gemeentebe stuur maakt ook een mal figuur, daar zij de bepaling niet handhaaft. De heer HULSWIT zegt, dat ds boete opgelegd „kan" worden en niet beolist behoeft te worden opge legd. Het voorstel-Modoo wordt verwor pen met 17 stemmen tegen. Voor waren de heeren Modoo, Timmer, Losschuit, Bregonje, Viseer, Welsenaar, Spoor, De Braai, Middel koop, Levert, Willink en Smit. Op voorstel van den heor THIJS SEN wordt besloten in art 29 „een sanctie" op te nemen, om te maken, dat wanneer boeten niet betaald worden, dezelfde maatregelen wor den genomen, als bij bet niet betalen van het gas-geld. De heer MODOO wijst op een re dactie-fout. Er staat, dat, wanneer niet betaald ,,is", wanneer de qui- tantie aangeboden wordt enz. Br kan nooit betaald zijn, als de quiton- tie aangeboden wordt- Daarom stelt spr. voor te spreken van betaald „wordt", wanneer de quitantie aan geboden is. De VOORZITTER zegt, dat een amendement moet ingediend worden. De heer SPOOR zegt, dat dit toch niet hoeft, "t is maar een redactie wijziging en de heer Modoo heeft volkomen gelijk met zijn opmerking. De VOORZITTER blijft een amen dement elschen. Het amendement-Modoo wordt aan genomen zonder stemming. De verordeningen worden thans aangenomen. PUNT 4. Bij de behandeling van een door A. G. Hulshoff Pol, tot B. en W. gericht verzoek om toestemming tot het ver nieuwen van zijn sclmitenhuis in het Zuider-Buitenspaarne vóór zijn per ceel aan den Van Heythuyzenweg no. 15, is gebleken, lat een vergunning tot bet hebben van bedoeld schuiten- huis aan verzoeker nooit is verleeod, en dat de door zijn schuitenhuis in beslag genomen oppervlakte water hem niet is verhuurd. B. en W. stellen nu voor liem d« bedoelde oppervlakte water (18 vlerk, meter) te verhuren voor den prijs van 0.05 per vierk. M. en per jaar. De heer RINKEMA zegt, dat lil] wil opmerken, dat het huis al ge bouwd is. Daar had de aanvrager toch wel mee kunnen wachten tot de vergunning was afgekomen. Spr. meent, dat bovendien gebouwd is buiten de rooilijn. Is dit zoo, dan moeten B. en W. dit weer in orde doen brengen. De heer HULSWIT meent, dat er niet gehandeld is in strijd met liet plan. De heer RTNKEMA zegt de mede- doel ing van den anderen eigenaar te hebben gekregen. Die zal nu wel tegen de woorden van den heer Hulswit opkomen. Het voorstel wordt goedgekeurd. PUNT 5. Bij raadsbesluit van 30 November 1898 werden B. en W. gemachtigd om het woon- en winkelhuis, gelegen aan de Jaoobijnastraat no. 22, te var- huren tegen een wekelijkschen huur prijs van 1 4.50.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 7