NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8377 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 14 OCTOBER 191C A ABONNEMENTEN A D V ERTENTIN: per drie maanden: ^1111111?Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Voor Haarlem1J3 jüPsiHaarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor dc dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Biï Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 J/Advertentiên van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1.65 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. OateMod zTd'agsblad, Voor'Hithra' i 1 037!i jJR&MÊWd£e& Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Kaarten voor het Vliegterrein. Het schijnt nuttig, onze geabonneer- 8en te doen opmerken, dat de kaar ten, die aan onze Bureaux worden afgegeven, geldig zijn op een door den houder te kiezen dag. De kaarten van hen. die Donder dag op het terrein waren en er niet hebben zien vliegen, waren geldig voor lieden. Vrijdag. Overigens begrijpen onze geabon- iöeerden, dat wij ons niet aansprake lijk stellen voor de mogelijkheid, dat zij niet zouden zien vliegen, daar wij eenmaal geen zeggenschap hebben tover weer en wind. Intusschen hopen we het beste van de kansen op stiller weer de heer .Verstraeten is bovendien een man Bonder pretentie, die opstijgt zoodra het maar even mogelijk is. AGENDA ZATERDAG 15 OCTOBER. Brongebouw: Soirée Kunst door Oe fening, 8 uur. De Kroon: Bioscoopvoorstelling. Terrein H. F. C. „Haarlem" a. d. Bchoterweg: Vliegen door prof. L. iVerstraetcn, 1—5 uur.- Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel ..Kindermeisjes gevraagd", in dc ru briek Om Ons Heen. Een JjenoBiuinBS-tiua88tie. 't „Algemeen Handelsblad" schrijft tover de gistermiddag gehouden ge meenteraadsvergadering te Rotter dam Onmiddellijk na de "voorlezing der Ingekomen stukken ging de Raad op voorstel van den wethouder Rombach, die voor den tijdelijk afwezigen bur gemeester het presidium waarnam, in comité-generaal, hetwelk buitenge woon langdurig was. Omtrent het geen ex verhandeld is, behoeft men niet lang in het duister rond te tas ten, immers bijna onmiddellijk werd de benoeming aan de orde gesteld van een leer aar in de aardrijkskunde voor het Erasmiaansch gymnasium. De voordracht daarvoor was eenigs- xins zonderling, immers zij bevatte als eersten candidaat den heer M. Zeldenrust, bij vvien stond aangetee- kend, dat hij voor een eventueele be noeming niet meer in aanmerking wenschte te komen, terwijl de tweede candidaat was dr. C. F. Haje, uit Haarlem, die als aanteekening had voorloopig voor den tijd van één jaar. Men zou zoo zeggen, dat in deze geen keus meer overbleef, doch met 17 stemmen werd toch gekozen de heer M. Zeldenrust, die geen benoeming wilde, terwijl 15 stemmen op den heer Haje waren uitgebracht. Dit wees er op, dat voor de meer derheid van den Raad de heer Haje, de tweede candidaat, niet de gewilde man was, zoodat men door Zelden rust te stemmen, eigenlijk indirect om een nieuwe voordracht vroeg, iels wat voor curatoren intusschen niet zoo aangenaam is, omdat bekend mag verondersteld worden, dat het getal doctoren in de letteren, hetwelk bereid is aardrijkskunde te doceeren, maai' uiterst dun is gezaaid. Na de stemming kwam evenwel de aap uit de mouw. Immers de heer Spiekman stond op om tegen deze .wijze van voordragen en benoemen te protcsteeren, terwijl hij tegelijkertijd onthulde, dat de gehouden stemming een politiek karakter droog, aange zien de heer Haje was gevallen op grond van ingekomen brieven van bij den Raad niet bekende schrijvers, waarin werd gewaarschuwd, dat dr. Haje anarchist was. De burgemeester, inmiddels ter Raadszitting verschenen, nam even wel het protest van den heer Spiek man voor kennisgeving aan en stelde het volgende punt aan de orde. Met belangstelling mag men nu uitzien naar de nieuwe voordracht, die wel noodzakelijk zal wezen, als de heer Zeldenrust bij zijn opinie blijft. Tot zoover het „Hbld." De „N. R. Ct." deelt mede, dat de heer Zeldenrust niet 17 maar 16 stem men verkreeg, en dr. Haje 15. Voorts schrijft dit blad, dat bij den aanvang der vergadering de heer Stulemeyer een worstel had gedaan, om de aan beveling ter aanvulling aan curato ren terug te zenden, welk voorstel hij, toen de benoeming aan de orde werd gesteld, terugnam. Volgens de „Tel." verkreeg de heer Zeldenrust 17 stemmen en dr. Haje 14. Voorts schrijft dit blad „Dit gaf toen den heer Spiekman aanleiding, tegen deze benoeming ernstig protest aan te teekenen, daar het hier blijkbaar was, dat men den heer Ilaje niet wilde, omdat hij ver dacht wordt van anarchistische denk beelden. Of dat waar is en van na deel igen invloed op het doceeren van dat vak zou kunnen zijn, zou toch in ieder geval later hebben moeten blij ken. De wijze, waarop deze benoeming heeft plaats gehad, was een daad van den Raad, welke hij ten sterkste afkeurde." Tot zoover de courantenverslagen. Wij hebben getracht, Dr. Haje over deze aangelegenheid te spreken, maar vonden hem niet thuis. Evenwel kunnen wij niet nalaten, over liet verloop van deze zaak onze verontwaardiging uit te spreken, aangenomen dat de mededeeling van den lieer Spiekman juist is. Dat ze niet werd tegengesproken is zeker een bevestiging. En dan vragen wij ons af hoe een gemeenteraad zich kan laten influenceer en door brieven, waarvan de schrijvers hij den Raad onbekend bleven. Hieraan kan worden toegevoegd, dat naar onzo meening Dr. Haje vol strekt geen anarchist is, maar veel eer een soort van politieke „wilde"', die zich waarschijnlijk aan geen en kel politiek programma geheel zou kunnen of willen aanpassen. Wij hebben geen enkele aanleiding, bijzonderlijk de verdediging van Dr. Haje op ons te nemen, maar wen- schen, uit overwegingen van recht en billijkheid, de hem te Rotterdam aan gedane behandeling niet zonder pro test te laten passeeren. DUITSCHE OPERA. Eugen d'Albert kenden we al lang niet enkel bij reputatie maar, dank onze Bachvereeniging, ook door persoonlijke ervaring, als een dei- allergrootsten onder de pianisten van onzen tijd. Van zijn arbeid als com ponist wisten we tot heden niet3 of heel weinig. En toch behoort deze kunstenaar niet tot de in stru mentaal - virtuozen -die, voor afwisseling, óók wel eens componeer en. Hij was mis schien reeds vroeger componist dan pianist von beteekeniswant als 17- jarig jongmensch trad hij reeds met een eigen piano-concert voor het pu bliek. Sedert schiep hij onderscheide ne werken voor orkest, klavier en zang, en het muziekdrama „Tief- land", dat wij gisteravond door de Duitsche Opera van Amsterdam directeur Henri Maal in onzen Schouwburg opgevoerd zagen, is de vijfde of zesde vrucht van zijn pro ductiviteit op dit terrein. Met eerbied en bewondering zijn we vervuld ge worden bij de kennismaking met dit rijke talent. „Tiefland" is in moder nen geest geschreven. De zangstem men zijn doorioopend declamatorisch behandeld maar de wijze van zin gend-zeggen is altijd volmaakt onge dwongen en frappant van uitdruk king en waar bij wijlen de spraak- melodie tot zelfstandige muziek uit groeit, daar wordt gewoonlijk een dramatisch hoogtepunt bereikt, dat nog lang de omgeving blijft beheer- schen. Zoo b.v. aan het einde van het „Vorspiel", als Pedro zijn vredige, vrije bergen verlaat om in het „Tief land" zijn gewaand geluk, maar in derdaad zijn ongeluk te gaan vinden. Aangrijpender nog is Pedro's verhaal aan Maria van zijn woeste worsteling met den wolf, die eiken nacht zijn kudde kwam besluipen. Deze en de slotscène van liet werk waar de tot het uiterste gedreven Pedro den la- geu Sehastiano te lijf gaat en met zijn vrouw Marlu. naar zijn bergen terugkeert, behooren wel tot de grootste, geweldigste oogenblikken in dit muziek-drama. Trouwens het karakter van den soms wat erg dwaas doenden, maar echt natuur-menschelijken Pedro schijnt door den componist met voor liefde behandeld te zijn. Maar daar naast zijn de andere karakters aller minst verwaarloosd. Belangrijk voor als is de muzikale uitbeelding van Marta en van Sehastiano, om nog niet eens te spreken van de allerge lukkigste opvatting en uitvoering der Nuri-figuur het aardige ding, dat zoo naief-gewichtig kan zitten ver tellen van allerlei, dat haar toehoor sters al lang weten of dat zij graag zouden te weten komen. Gaarne zou ik nog iets zeggen over de muziek op zich zelve over de mooie, klare melodische belijning der verschillende motieven, over dc frischheid van het orkestraal colariet, dat nooit ook niet in de „donkerste oogenblikken" tot wanklank wordt vertroebeld. Maar ik moet mij beper ken tot de verklaring, dat D'Albert's muziek mij den geheelen avond door geen oogenblik heeft losgelaten en dat dit ook met de overige toehoor ders het geval was, bleek wel uit de gespannen aandacht, waarmede het verloop der voorstelling werd gevolgd en uit de geestdriftige bijvalsbetui gingen na eik der twee bedrijven. Jammer, dat maar weer zoo weinig menschen dezen zeer belangwekken- den avond hebben meógemaakt. Jam mer om de beteekenis van het werk, en jammer ook om de groote verdien sten der opvoering als zoodanig. Want deze laatste stond inderdaad hoog. Uit alles bleek de ernstige zorg, die aan de reproductie van D'Albert's werk is gewijd. Alle rollen waren, wat zang en actie betreft, zéér goed, meest zelfs voortreffelijk bezet. De heer Hendrik van Straaten moge in zijn Ppdro-rol de lijn tusschen soms wat dwaas-kinderlijke openhartig heid en volslagen idiotisme al eens een enkele maal uit het oog hebben verloren, het geheel van zijn prestatie kan veilig een meesterstuk heeten en het is wel op de eerste plaats aan hem, dat wij dc machtigste indruk ken van deze opvoering te danken hebben. Weinig minder lof verdient mej. Francisca Fischer, voor haar welbe grepen en muzikaal hoogstaande weêrgaye der Marta-rol. En het lieve doen en zingen van mej. Greta Hart als Nuri mag ook niet vergeten wor den. Van de heer en moet ik nog noemen: Henri Maal als een zeer goede Sebas tian o en F. H. v. Duinen als een uit muntende Thomasso. Maar nog eens, aLle rollen ook de hier niet ge noemde minder belangrijke waren zonder uitzondering in goede han den. Voeg ik hier nog bij, dat het orkest onder de artistieke, intelligen te leiding van den heer Joh. M. Schouten met toewijding en distinctie werkte en dat ook ten opzichte van décors en costuums niets was veron achtzaamd, dan zal het ieder duide lijk zijn, hoe de „TiefLand"-opvoering met alle recht een heel mooie en heel belangwekkende mag worden ge noemd. PHILIP LOOTS. DE'ROODE PET. Ook te Haarlem heeft, thans een raodie pet haar intrede gedaan. Een inrichting dde zich het HaarJemsch Incasso-bureau noemt, wil do wan betalers op de bekende manier tot be taling hunner schulden dwingen. Het gaat, naar wij vernemen, al dus to werk. Eerst wordt den schul denaar een briefje geschreven, waar in hij gesommeerd wondt binnen twee dagen te betalen. Gebeurt diit ntet, don wordt het middel toegepast. Geheel afgescheiden van de vraag, hoe liet Roodepet-systeem moet wor den beoordeeld, komt het ons toch voor, dat de termijn van twee dingen onbarmhartig kort is, vooral ln ge vallen waarbij geen onwil, maar on macht bestaat. Brandje. Het brandje gistermiddag heeft niet plaats gehad bij den heer Van Duu- ren, maar bij den aannemer Hoek. Afschaffing van nacht arbeid. Als afgevaardigden van het Haar- lemsche Arbeiders Secretariaat naai de nationale botooging voor afschaf fing van den nachtarbeid voor bak kers, welke Zondag a.s. in 'e-Graven- hage wordt gehouden, werden be noemd de heeren Simons en Keer- wolf. Gestolen tasch. In een plantsoen te dezer stede is een leege portefeuille gevonden. Deze behoort aau een kassier uit Zaandam die haar Maandagmiddag met f 1000 er in neerlegde in een café in de Kal- verstraat te Amsterdam. Daar is deze tasch voor een andere verwisseld. Coöp. Broodbakker ij. In de gisteravond gehouden verga dering van de Coöperatieve Brood bakkerij werden als bestuursleden der vereeniging herkozen de heeren V. d. Vliet, Zweers en Bieler. In de plaats van den heer De Braai werd tot commissaris gekozen de heer Her man. Door het bestuur der vereeni ging zal de mogelijkheid van de op richting van een coöperatieve slagerij onderzocht worden. Naar wij vernemen heeft de heer G. Vrij, alhier, lid van het hoofdbestuur van de Coöperatieve Vereeniging Voor allen der H. IJ. S. M., om redenen van particulieren aard, als zoodanig be dankt. Hooger beroep. J. C. S., gedetineerd alhier, dow de arrondisseiuents-rechtbank veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf wegens valschheid in geschrifte, heeft hooger beroep tegen dit vonnis aangeteekand. Ds tiaarlenischa Vliegweek. Het stond geschreven, dat den eer sten dag van de Haarlemsche vlieg week de zwarte vlag sou hcerschen over het voetbalveld van „Haarlem", of, om in reinen krantenstijl-onzer- dagen te blijven, dat de eerste dag stond in het toeken van de zwarte vlag. Mochten we gister Aan weergoden smeeken ons genadig te zijn, Jupiter Piuvius was de eenige, die zich ver bidden liet Want geen regendrupje is op de hooge hoeden der Eer e-comité-leden neergedrupt. Die hebben 't alleen te kwaad ge had met het zeil van dien hangar, dat ongastvrij potdekselig-toe bleef telken keer de gebukte gestalten onder het doek der machineloods inkropen. Regen kregen we dus niet, maar wind zooveel te meer. Optimisten, die een beschut hoekje hadden opgezocht, beweerden stijf en strak dat 't nu toch wat bedaren ging, maar minder illusie-volien wezen dan maar eens naar de bits uitflappende vlaggedoe- ken. Overigens was het publiek heel goedsmoeds. Blijkbaar bad het een goede dosis van de schoons zaak, die geduld heet, meegebracht. Koude voe ten en vermoeienis van zoo- en zóó veel uren staans maakten liet zelfs niet ontevreden, ook niet het gemis van muziek, dat door een misverstand niet opgekomen was. Verstraeten peuterde inmiddels de machine in elkaar. Om half vijf kwam hij eens kijken, buiten, hoe 't er mee stond. De wind had de wolk jes uit het hooge blauw weggebe- zemd, maar in 't Noordwesten zaten de langstrepige wiudwolken. Die be duiden weinig goeds. Toch klemde men zich aan 't eenige stroohalmpje vast en hoopte, dat het windstiller zou warden tegen 't zons onder gaan. Nu hing het daglicht nog een eind boven den horizon en te midden van wolken zon-schilverig licht. „Als nu de zon ondergaat," grapte de heer Grauw, de impressairio, „dan zegt de wind wel eens: Daar gaat mijn goede vriend, de zon, laat ik met hem mee gaan". In dat vertrouwen klom de vlag-van-vermoedelijk-vliegen boven de tribune uit, wat het pubi-ek naar de lijntjes deed stormen. Maar de wind bleek zijn keurver- wantschap van de zon af te richten en scheen meer genegenheid te ge voelen voor 't deeg-bleeke maunseg- ment, dat al fragmentarisch liet Oos ten uitgestegen was, dan voor dien felstralenden Phoebus. Dat vrouwe Luna nu maar voor goed Acolus tot gezel harer om-de-aarde-zwervingen meeneemt, want overdag is hij in de omstreken van Schoten een zeer on genoods gast. Het publiek heeft dan toch wait ge zien, gister. Tegen vijf uur werd de machine naar buiten gebracht. Het naar buiten brengen van het luchtig© voertuig door de rulmte bracht geestdrift in de rijen. - Onder gejuich reed de machine naar het midden van het veld om den motor proef te laten draaien. Wie zag, dat het vleermuis-achtig zijstuk je, dat met goed bevestigd was, weg genomen wend, wist al, dat ar niet gevlogen zou worden, want deze zij stukjes heeft de vliegenier noodig bij 't maken van d» bochten. Deze zeiltjes, die loshangen, slaan, wanneer het toestel in de lucht ls, door den winddruk naar boven. Moet de avlateur nu een bocht maken, dan trekt hij door middel van een ijzer- draad het zeiltje aan den binnen- bochtrkant naar, terwijl dat aan de buitenbocht blijft uitwaaien. Aan de binnenboclit drukt don de wind. op het zeil en maakt dus, dat de machine daar nieti zoo snel voor uitgaat, als aan den buitenkant. 'I Gevolg is, dat het toestel draait. Maar ook aan het feit, dat liet toe stel aan een paal in deai grond werd vastgebonden, bleek het, dat niet ge vlogen zou worden. De reden van dit vastbinden was, dat de wind zóó sterk blies, dat men bang was, dat 't toestel zou beschadigd worden, als het door een rukwind van den grond zou getild worden. Toen kroop de monteur in zijn ge len beolievlekten hansop naar de schroef en gaf die een zwenking, snel wegschietend onder het gevaar lijke ding uit, om een klap van de snelle schoepen te voorkomen. De motor pakte onmiddellijk en sloog lustig-rateLend door in z'n mo noionen wervel-dreun. Blauwig poften achter de staart de verwerkte benzine-wolkjes uit. Het publiek was één belangstelling. Maar het was gauw uit. Het toestel werd in den hangar teruggereden en de zwarte onheiLsvlag rees. Toen ging men heen in de hoop op Vrijdag beter. Langs den weg was het een aardi ge drukte naar de avond-stad toe, waar de lichten al blonken in de lan taarns. Op de wagens van de E. N. E. T. zullen vlaggetjes worden aange bracht, die aan de kleur het publiek te kennen zullen geven, hoe het staat met de vliegplaiunen aan den Scho- terweg. Zwart zal beteekenen, dat er diien dag niet gevlogen wordt, Rood waar schijnlijk wel en Wit beslist ze kor. DE TWEEDE (NIET) VLIEGDAG. Om twee uur naar het terrein 't Stormt buiten geweldig en de Scho- torweg ligt mensch-verlaten uit. Op het terrein controleurs in eon beschut hoekje weggekropen, politie ven-scholen achter het clubgebouwtje, de Verstraetens rustig aan hun twaalf-uurtje in de „Kroon", waar zij aangegaapt wordien door een dik ke rij epes-patrio.... pubLLek veilig thuis, want het zonnige veld ligt leeg. De Haarlemsche Vereen. „Eerste hulp bij ongelukken" heeft een hulp post op het terrein gevestigd voor snelverband. Een brancard ls ter be schikking. Passiespelen. Gisterenavond hebben we een idéé gekregen van de Passiespelen in O ber ammergau. In de groole zaal van de Kroon na melijk werden een 100-tal opnemin gen uit Oberammergau op het doek gebracht, terwijl de heer Ernst Wil- helmy die met mooi geluid in het Duitsoh toelichtte; de tekst was van Frau Geh. Hofrat Tony von Schu macher, Stuttgart. Vóór de pauze werden eenige ge zichten uit Oberammergau vertoond na de pauze kwamen de religieuss voorstellingen aan de beurt Bepaald artistiek was de uitbeelding van som- mïge personen niet, om niet te zeg gen grof. Evenwel maakte alles te zamen ge nomen op de helaas weinige bezoe kers diepen indruk, te meer daar ook het vermaarde Zalsman-kvvarlet hoogst devoot eenige mooie gewijde liederen zong, waarbij een orgel ter begeleiding werd gebruikt We hebben dus een paar stichtelij ke uren in de Kroon doorgebracht en gelooven, dat een herhaling van deze vertooning wel aan te bevelen is Eerste hulp bij ongeluk ken. Tot secretaris van do Vereeniging Eerste hulp bij ongelukken, onder- afdeeling Snelverband, is benoemd in- plaats van den beer Mooy, de heer Wilh. Waalewijn. Begin van brand. Hedenochtend te half elf had een begin van brand plaats in het maga zijn van den bakker Kruijer. Lange Margarethastraat-, dat door de bewo ners en buren met emmers water is gebluscht Door het weggooien van een bran dende lucifer ontstond hedenmiddag t el uur brand in de kajuit van het schip van Van Dijk, liggende in den Kloppersingel. De schipper en zijn knecht wisten den brand te blusschen. Eenige meubelen en een kooi met een vogel verbrandden. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. Daar Woensdagavond do Konink lijke goedkeuring tot het houden van een paardenverloting, op 21 October a.s., is ingekomen, zal deze verloting toch doorgaan. Het zal moeilijk zijn, de 5000 loten nu op 21 October a.s. aan den man te hebben, doch wegens de liefhebberij, die er gisteren tij dens de graanbeurs voor het koopen van loten was, gelooven we, dat het toch wel zal gaan. De menschen ver drongen zich om loten te bemachti gen. Been gebroken. Bij het spelen op het terrein van de spoorwegwerken te Nieuw-Vennep geraakte een 10-jarig dochtertje van B. de Groot, aldaar, met haar voet bekneld tusschen de rails. Bij liair pogingen om los te kom<m, had zij het ongeluk te vallen en Uaar been te breken. Per wagen is zij naar huis vervoerd geworden, waarna dadelijk de hulp van Dr. Van Dorsten werd ingeroepen. Schuit gezonken. In het schutbassïn van de Genie- sluis bij Aalsmeer, is door onbekende oorzaak een met suikerbieten geladen ijzeren scheepje gezonken. De schip- per Wesselius, van Oude Wetering, en zijn knecht konden zich slechts met moeite redden, terwijl zij alles, wat zij bij zich hadden, moesten ach terlaten. De suikerbieten waren be stemd voor de fabriek te Halfweg. Heden is men bezig het schoepje te lichten, wat. evenwel niet zoo gemak kelijk zal gaan. SANTPOORT. Donderdagavond hield Ds, G. W'. Melchers, van Purmerend. in het kerkgebouwd der Ned. Ilerv. Ge meente de eerste der vier winter- lezingen over het onderwerp - „Onze Protestantsche voorvaderen tegen over de opkomende natuurweten schap. Eenige grepen uit den strijd tusschen geloof en wetenschap." Met aandacht werd-de boeiende re de door de vrij talrijk opgekomencn gevolgd. VELSEN. Alhier is een gemengde zangverec- niging opgericht met aanvankelijk 40 leden. Tot directeur is benoemd de heer M. van Geelen. Binnenland PRINS HENDRIK NAAR BRUSSEL. Over het bezoek van Prins Hendrik aan Brussel bevatten de Belgische bladen de volgende bijzonderheden: Het is Maandag en Dinsdag, dat Prins Hendrik van Nederland incog nito een bezoek aan onze vorsten en aan Brussel brengt. Hij zal Dinsdag het Hollandeche paviljoen in de ten toonstelling bezoeken, waar hij zal begroet en rondgeleid worden door jhr. mr, Van Asch van Wyck, r;gee- ringscommissoris, en baron De Vos van Steenwyck. hulpcommissaris. Do feesten ter eere van den Prins-Gemaal zijn nog niet bekend gemaakt. De Prins en zijn gevolg zullen in het paleis van Laken hun intrek nemen. TWEEDE KAMERVERKIF.ZINGEN ROTTERDAM. De Vrijzinnig De mocratische Kiesverceniging heeft in district V candidaat gesteld mr. C. Th. van Deventer, uit Den Haag, oud-Kamerlid voor district IX. Door de S. D. A. P. word besloten den heer J. Tea- Laan candidaat te stellen. PROF. Dr. JOSEPH FöRSTER. Te Straatsburg is in den ouderdom van 66 jaren overleden de lx* kende bacterioloog en hygiënist, prof. dr. Joseph Förster, die van 1878 tot 1896 hoogleeraar is geweest aau de uni versiteit te Amsterdam en directeur van het hygiënisch-bacterioiogisch instituut aid aai'. INBRAAK TE ROTTERDAM. Gisterennacht is te Rotterdam inge broken in de likeurstokerij van J. van Belle, te Roodezand, door inklim ming en het indrukken van een ruiu De brandkast werd geforceerd en ƒ175 gestolen. Aangehouden zijn drie be kende inbrekerseen hunner, J- s., had een huidwond aan de rechter hand, terwijl een stuk glasruit ge vonden was met vel, volgens verkla ring van den politiegeneesiieer, af komstig van de wond van J. S. ONGELUKKEN. Een oppasser aan boord van liet pantserschip „Friesland", liggend te Willemsoord op de rijkswerf, was bezig een revolver van een der offi cieren schoon te maken, niet wetend, dat het wapen geladen was. Eens klaps ging een schot af, waardoor een marinier ernstig aau het hoofd verwond werd. De getroffene moest naar het marine-hospitaal vervoerd worden. DE LEIDER DEIt CORANTIJN- EXPEDI HE OVERLEDEN. De heer J. G. W. J. Eilerts de Haar., de leider van de Sorantijn-expeditie, is overleden. Er blijft helaas geen ruimte tot twijfel meer over, nu <ie Gouverneur van Surinamo aan den heer Bakhuis te 's-Gravenhage, den

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1