Las! van uw huid? Scott's Emulsion woordigCTs niet aan het verstand hebt weten to brengen, dut de komst van een nieuw tijdperk van recht ©n recht vaardigheid niet langer verhinderd mag worden." intusschen blijkt dat de stakers van andere zijde steun ontvangen. DE ELECTRICIENS EN MIJNWER KERS HEBBEN OOK TOT STAKING BESKOTEN. De mijnwerkers hebben n.l. beslo ten, dat ze zich bij de algemeene sta king zullen aansluiten, wanneer do mobilisatie-order niet onverwijld door de regeering wordt ingetrokken. Deze denkt daaraan niet, zoodat de staking waarschijnlijk is. De mijnwerkers te Rijssel en Courrièrcs hebben reeds den arbeid neergelegd. Een deel der electriciens te Parijs deed hetzelfde. Te 6 uur besloot een vergadering van het personeel tot sta king en reeds te 6 1/2 uur ging op ver schillende plaatsen van de wereldstad het electrisch licht uit. Geheele wijken en boulevards waren 's avonds in 't duister gehuld. In de koffiehuizen zag men weer de ouderwetsclie ver lichting met petroleumlampen en kaarsen schouwburgvoorstellingen moesten uitgesteld worden, enz. Ook do tramdienst moest door de stagnatie in 't electriteitsbedrijf ge staakt worden. 't Ministerie van binnenlandsche za- ;ken zat ook zonder lichtBovendien jwas de telefoon van 't departement [met 't bureau van politie doorgesne den. Geen wonder, dat de minister met de staking allesbehalve ingenomen is. De stakers verwachten nog meer AANSLUITINGEN BIJ DE ALGE MEENE STAK1NGS-BE WEGING. Een gedeelte van het trampersoneel heeft al verklaard, dut het heden den dienst niet hervatten zal. Een feit is, dat do vroegere koning der electriciens, Pataud, weer in Pa rijs is. Hij moet zich weer aan de be weging gewijd hebben, 't Gevolg is evenwel, dat de politie reeds ©en be- vel tot inhechtenisneming tegen hem heeft uitgevaardigd. 't Is nu wel een mooie toestand in Parijs. Een half spoorwegverkeer een zeer vertraagde postdienst geen tram geen licht duur voedsel DE TOESTAND IN PORTUGAL. Eigenlijk is ©r geen nieuws. Een Duitsch blad meldt, dat het telegra- phisch verkeer met Portugal geheel verbroken is en maakt de gevolgtrek king. dat er weer dingen gebeuren, die de republikeinsch© regeering lie ver verborgen houdt. De Dally Graphic gispt het in de voorloopige regeering, dat zij de schuldigen aan de plundering van de kloosters niot straft en met haastigen spoed oude wetten tot opheffing van 'de geestelijke orden te voorschijn haalt, en de verdraagzame wet, in 1901 voortgekomen uit een door het volk gekozen vertegenwoordiging, op zij schuift. .,De regeering had een be ter voorbeeld van trouw aan wet en recht gegeven zegt de Daily Gra phic als zij de oplossing van het kerkelijke vraagstuk verschoven had totdat zij. in rustteer tijd, de natie ge raadpleegd had. Het zou dunkt ons, ook voorzichtiger, zijn geweest. Zou- 'den in het Katholieke land te scher pe maatregelen tegen de kerkelijke Instellingen, overhaast genomen, geen reactie veroorzaken EEN REDE VAN KEIZER FRANZ JOSEPH. In zijn antwoord op de toespraken van do presidenten der delegaties sprak keizer Franz Joseph er zijn vol doening over uit, dat de uitbreiding van de souvereine rechten over Bos nië en Herzegowina langs vredolie- venden weg tot stand is gekomen. De politieke toestand is gelukkig verbeterd. Het verbond met Duitschland en Italië is nog versterkt en nog nau wer geworden. Ook de betrekkingen met de overige mogendheden zijn van bevredigenden aard. Dank zij de versterking van leger en vloot, heeft de regeering haar staatkunde op vredelievende wijze kunnen voeren, hetgeen een aanmoe diging behoort te zijn voor het land, Om de noodige sommen voor de ver dediging ter beschikking der regee ring stellen, opdat de monarchie krachtdadig haar eigen belangen kan handhaven. Stadsnieuws ORGELBESPELING op Dinsdag 18 Oct., des nam. van 12 uur, in de Groot©- of Sint Bavo- kerk, door den Heer W. Ezerman. No. 1. Preludium en Fuga, J. S. Bach. No- 2. Adagio, G. Merkel, Nol 3. Concertfantasie, H. Berens. No. 4. Andantino, C. Franck. No. 5. Hochzoits-Marsch, Enrico BossL Gev. Voorwerpen: Terug te bekomen bij: M. L. Laaschuit, Drappenieretraat 17, een portemonnaie met inhoud. S. v. d. Vlies, Brandtstraat 5, Scho ten, oen dameshorloge. H. Westerhof, Kennemerstraot 9A rood, een bruinen hond. F. Dekker, Bssenstr. 13, een lorg net in étui, A. Bijl, Kloosterstraat 87, Schoten, een witte boezelaar. P. Hoogevorst, Tugelastr. 53, een lederen honden muilkorf. Uit de Rechtszaal EEN BERUCHTE FIETSENDIEF. Op zekeren dag liep de beruchte tor H., in gezelschap van zijn jongere vrienden J. en II. op den Wagenweg tonder Heemstede, toen ter H. zijn makkers opmerkzaam maakte op een tweetal fietsen, dat voor een der hui zen stond. Ter H. zei: „Nemen Jullie ca* edik een en kom er dan mee op de Ain- stcrdamsche vaart; daar zullen we dan afrekenen." H. gaf niet aan dc inblazingen go- hoor, en liep door, zeggend: „Als je lust hebt fietsen te stelen, doe het dan zelf. Ik doe daar niet aan mee". J. evenwel liet zich bepraten, sprong snel op de fiets van den heer Dozy, en reed er mee naar de Ainsterdam- sche vaart, waar hij ter H. weer aan trof. Deze nam do fiets van hom over en peddelde er mee naar Amsterdam, om haar te verkoopen. Gisteren had de bekende fietsen dief zich voor dat feit te verantwoor den. Beklaagde loochende alle schuld, o.a. zei hij, dat hij niet wist of do fiets door J. gestolen was maar de getuigenverklaringen van J. en H. waren te duidelijk. Mr. Hoy er wees er op, dat dit een to slechter naam en faam bekend staand individu is, dat reeds tot moord ere- en zware gevangenisstraf fen, van één en anderhalf jaar o.m. is veroordeeld. Li den jongen zit niets goeds meer en spr. meende oen groote straf te moeten vragen. De eisch luidde 3 jaren gevangenis straf. s Do zaak van J., die die fiets gesto len heeft, was hiervóór met gesloten deuren behandeld. Rubriek voor Vragen Goabonneerden bobben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, miw voor beantwoording vatbaar, in te lenden bij de Redactio van Haarlem's Dagblad, Groote Houiatrant 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gogeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niot volledig naam en woonplaats van den inzender vormoldoa wordt geon aandacht geschonken. VRAAG. Waar moet ik mij ver voegen om de oorzaak van slecht wel water te weten ie komen ANTWOORD. Schrijf een klacht en doe die in de bus op het raad huis. VRAAG. In welk nummer is het stuk aaugaande de vliegmachines geplaatst ANTWOORD. U bedoelt waar schijnlijk de laatste „Dingen, die niet iedereen weet". Die kunt u vinden in het nummer van 1.1. Dinsdag. Een afdruk kunt u aan ons bureau krij gen. VRAAG. Hoe moet ik vlekken uit een notenhouten tafel verwijde ren ANTWOORD. Met benzine. Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. Men meldt ons Als een staaltje van nog zeer ach terlijke toestanden op het gebied van postverzending in deze gemeente, waartoe wij ons nog maar slechts be palen tot de twee voornaamste en meest bevolkte dorpjes, n.l. Hoofddorp en Nieuw-Vennep, diene het volgende. Een brief, des namiddags 4 uur te" Nieuw-Vennep gepost, verlaat de Haarlemmermeer den volgenden mor gen te 9 uur. Deze wordt dan te 1 uur to Leiden of Haarlem zijnde de naastbijzijnde steden, besteld. Wanneer men te Hoofddorp des morgens een brief post, om b.v. 5 mi nuten over 9 uur, wordt deze des avonds to 5 uur verder doorgezonden en blijft dus den geheelen dag aan het postkantoor liggen. Een brief, des middags na 4 uur gepost te Nieuw- Vennep, en bestemd voor Hoofddorp, zijnde éón uur afstand, wordt niet besteld vóór den volgenden morgen te 7 1/2 uur. Zoo zijn er nog een mas sa staaltjes van langzame postverzen ding in deze gemeente, en dat in de zen tijd, waarin allps vlug en met den meest mogelijken spoed moet worden behandeld. Wat een hinder en meer malen nadeel ondervinden do handel- drij venden in deze gemeente van een dergelijk verouderde postinstclling. Naar men ons verzekert is hiervan alleen de oorzaak, dat men nog niet heeft gebroken met do gewoonte om Hoofddorp's postkantoor als centrale te bezigen. Vandaar die stagnatie, die geniahkelijk zou kunnen ondervangen worden, wanneer de verschillende dorpen en buurtschappen in deze ge meente bij den postdienst aangeslo ten waren en besteld werden van de dorpen rondom deze gemeente liggen de, uit. We willen hopen, dat, wanneer de spoorlijnen ons uit ons isolement ver lossen, ook de postdienst een duchti ge reorganisatie zal ondergaan, ket- get a re* Is jaren motiig is gebleken. SLOTERDIJIL In do ledenvergadering der ijsolub „Slotordijk", werden tot afgevaar digden naar de algemeene vergade ring vain den Ned. Schaatsenrijders- bond benoemd de hoeren K. de Vries en R. C. Solienk. De kas bleek te slui ten met een batig saldo van 1G9.89. Bij acclamatie werden herlienoemd tot voorzitter en secretaris jhr. Van Suchtelen van de Iioare en J. C. Zaal berg, terwijl eveneens herbenoemd werden de commissarissen J. D. Brand, J. Kats, J. van Splunter, C. v. Beem Czn. en J. Hillegonds. Besloten werd zich af te scheiden vain den IJsbond Roll. Noorderkwar tier. Zoolang toch de kaartjes welke houders daarvan recht geven zonder betaling van baan centen te rij den over de banen van den Bond voor zeer verschillende prijzen aan oen ieder worden verkocht, Ls het der afdeeling Slotordijk onmogelijk de banen goed in orde te doen maken... dan met groote financieele schade. Besloten word in den komenden winter te houden; le. oen hardrijde rij; 2c. een ijsfeest voor de leden, en 3e. een wedstrijd in schooiwijden. (HblcL) HILLEGOM. Tot zetters van 's Rijks directe be lastingen zijn benoemd de hoeren G. Voldhuijzon van Zanten Sr. en K. v. Bourgondión. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan do openbare lagere school alhier zijn geplaatst 1. Th. W. Vis, onderwijzer te Arn hem 2. J. Torensma, onderwijzer te Die- merbrug 3. J. de Boer, onderwijzer te Aals meer. IJMUIDEN. Vischvervoer. Door het bestuur van de IJmuider Vischhandclvcreeniging is aan de di roc lie van de H. S. M. een adres gericht om ten spoedigste over te gaan tot den bouw van een nieuw goe d e re n stat i on aldaar, waartoe reeds jaren het voornemen bestaat. Hot verzoek steunt op de overwe ging, dat nu de groote vischzendin- gen naar het buitenland zijn aange vangen, het ijlgoederenstation veel te weinig ruimte biedt, waardoor met name de laatste dagen herhaaldelijk belangrijke partijen viseh niet op tijd verzonden konden worden. Aan Z. E. den minister van Water staat is een request gezonden, om dit verzoek te ondersteunen. Do staking in Frankrijk en hot vischvervoer van IJmuiden. Te IJmuiden is bericht ontvangen, dat de vischzendingen van Maandag en Dinsdag eerst Donderdag te Parijs zijn aangekomen. Sedert "Woensdag worden hier geen vischzendingen voor Parijs aangeno men. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. yieiaigt en vorrykt Uw bloed door Scott's Emul sion. Urvft het vergift uit Uw gestel cn ge zyt voor goed bevryd van Uw eczema, zweren, won den cn dergelyken. Zuivere, krachtige bcstnnd- dcclen cn een onoveitroffen beieidingsproces verklaren de kracht van Scott's Emulsion. Na de eerste doses reeds gevoelt men de weldadige uitwerking. Probeert het eens. De echte wordt uitsluitend bereid door Scott T» liuwue, Ltd., Londen.Engeland, i|y47 tvicr naam op elke verpakking en op elke fiesch voorkomt By alle Apothekers en Drogisten. rfP Dit fabrieksmerk bevindt zich op S im de verpakking der eenige echte Scott's Emulsion. Binnenland HOFBERICHTEN. De Prins is voornemens op den te- iugweg uit Brussel 19 October naar Den Haag te vertrekken en van daar den volgenden dag naar het Loo terug te koeren. KAMERVERKIEZING TE ROTTERDAM. De candicluat der rechterzijde voor de Kamerverkiezing in district V. te Rotterdam zal do heer Ch. Vegtel zijn, ant i-revolutionair gemeenteraadslid to 's-Gravenhage. EEN MEEVALLERTJE. De rijkssubsidie voor het fonds tot ondersteuning van weduwen en wee zen van vrijwillig dienende militairen beneden den rang van officier, is voor 1910 van 10,000 tot 25,000 ver hoogd. Voor vele oudjes was het een blijde verrassing toen zij boven hun gewoon pensioen een bijslag van GO ontvingen. DE DIRECTEUR DER G. E. W. TE AMSTERDAM. De „Hbld.'-correspondent te Rot terdam seint Het staat inderdaad vast, dat de heer Gritters zal worden voorgedra gen als opvolger van den heer Res- sing. Nadat vanwege het Amster- damsch gemeentebestuur do heer Gritters was uitgenoodigd. de vaca ture te vervullen, heeft hij zijn voor waarden gesteld, die zijn ingewilligd, zoodat niets meer aan zijn benoe ming in den weg staat. Hij heeft dan ook aan zijn commissie reeds mede- deeling van zijn voornemens gedaan. De redactie herinnert er aan, dat uit een voordracht van B. en W. de gomeenteraod een keuze moet doen. NOODLOTTIGE VOORZICHTIG HEID. Op de Heerengracht te 's-Graven hage werd een fiets, die een oogen- blik vóór een winkel onbeheerd siond weggenomen door een rijwieldief, die met het karretje naar Rotterdam ging Onderweg rukte hij het merk- plaatje van het frame, blijkbaar op- dut het rijwiel minder gemakkelijk zon worden herkend. Dit werd hem echter juist noodlottig, want toen hij de fiets bij een rijwielhandelaar te Rotterdam tc koop aanbood, kwam hot dezen verdacht voor, dat zich in het frame vier schroefjes bevonden, die waarschijnlijk gediend hadden, om een inorkplautje te bevestigen. De rijwielhandelaar hield zijn ver moedens vóór zich en vroeg, of hij de fiets even mocht probeeren. De diof vond dit goed, doch de hande laar achtte het noodig voor den proef tocht den wog naar het naaslbijgele- gen politiebureau te nemen, waar hij zijn vermoedens mededeelde. De Rotterdamsche politie rekende daarop den verdachte in. TEGEN DE KWARTJESVINDERS. De Haagsche correspondent van het „Ilbld." trekt legen de kwartjesvin ders te leer. Hij schrijft o. a Wij me enen een poging te moeten wagen, om de aandacht van bevoeg de autoriteiten van politie en justitie iu de eerste plaats die van den mi nister van Justitie, te vestigen op oen snel toenemend publiek gevaar. Wij bedoelen de verergering van de onveiligheid der groote openbare we gen (althans die in een wijden kring rondom Den Haag) door de wijze, waarop do zoogenaamde „Kwartjes vinders" daar hun sinister bedrijf uitoefenen. Aan dit hoogst ernstige euvel is in het Zedelij kheidsontwerp van den minister van Justitie slechts zeer terloops, in zes regels druks van do Memorie van Antwoord cem- ge aandacht geschonken. Door de veranderde definitie van „hazard spel" zal zoo meent Z. E. „te vens gelegenheid bestaan, het bedrijf der z.g. kwartjesvinders tegen te gaan, wier handelingen, voor zoover ze niet als lxidrog of hazardspel zijn aan te merken, onder de rubriek „„weddenschappen"" (b.v. het zooge naamde 1, 2, 3, klaveraas) vallen en dus reeds op dien grond door de strafbepaling van art, 254 bis worden getroffen." Wij willen het hopen. Maar het optreden van do „kwar tjesvinders" levert een zoo ernstige bedreiging op van de openbare vei ligheid (wegens de praktijken van pressie, die daarmede vaak gepaard gaan), dat wij over het afdoende van de verwachte werking van art. 254bis niet hijster gerust kunnen zijn. Er zal tweeërlei verschil zijn met de be staande strafrechtsregeling. Tot nu toe is hot „gelegenheid geven tot het houden van hazardspel op den open baren weg" in het Strafwetboek be schouwd als overtreding (art. 457 sub 2o). Bij aanneming van het voor stel des Ministers zal het vallen onder do misdrijven en dan ook veel zwaarder strafbaar wezen (met ge vangenisstraf van hoogstens 2 jaren of boete van hoogstens f GOOO). Dat zal een verbetering wezen indien in derdaad het bedrijf der kwartjesvin ders zal zijn te brengen onder de defi nitie van art. 254 bis. Wat wij ho pen, maar, gezien de vindingrijkheid van deze bandieten eenerzijds en het formalisme waaraan het meerendeel van onze rechters, anderzijds, pleegt te offeren, nog niet heel gerustelijk verwachten. Wij zouden eehter verder willen gaan eu vragen Zou het niet volko men te rectitvaardigen wezen, indien elk spel om winst aan den openbaren weg hazardspel of niet werd strafbaar gesteld l Dit zou natuurlijk liet groote oordeel leveren van veel gemakkelijker bewijsbaarheid cn lichtere l>etrapping up heeterdaad. Het nadeel er vaD zou wezeii, dal ook loutere behendigheidsspelen, mits om u rust beoefend, er door getroffen zouden worden. Zou dat echter wel zoo erg zijn TWEEDE KAMER. BAKKERSWET Door de socialistische leden dor Tweede Kamer zijn een viertal amen dementen voorgesteld op liet wetsoufr werp tot beperking van Zondagsar- beid en nachtarbeid in broodbakke rijen. Het eerste amendement heeft do bedoeling aan den bakkersraad wèl de bevoegdheid te verleenen den nacht later, doch niet'om hem vroe ger te doen aanvangen en daardoor don tijd bestemd voor nachtrust meer te beperken. Een tweede amendement strekt om de Israelielische bakkersgezellen er voor te behoeden kort na afloop van den sabbathdag aan den arbeid te worden gezet. De laatste twee uren pan den nacht blijven ook bij aanne ming van dit amendement nog voor de brood bereiding beschikbaar. Een derde amendement bedoelt den 10-uren dag voor bakkersgezellen in te voeren tegelijk met of korten tijd na de afschaffing van nachtarbeid, althans op die dagen dal wegens de noodzakelijkheid van belangrijk meer dere productie wegens ophanden zijnde Zon- of feestdagen of Israolio- tische sabbathdagen niet een langdu riger arbeid geboden is. Een vierde amendement heeft ten doel het bestaande stelsel onzer ar beidswetgeving ten aanzien van de aansprakelijkheid te handhaven en althans niet incidenteel op de wijzi ging dienaangaande in het ontwerp tot wijziging der Arbeidswet voorge steld, vooruit te loopen. OCTROOI WET.- Voorloopig verslag. Vele loden betuigden hunne inge nomenheid met de wijze waarop deze gewichtige wetsvoordracht is voorbe reid. Met de hoofddenkbeelden zoowel als met het stelsel waarin de denk beelden van het ontwerp werden be lichaamd, verklaarden vele ledien zich te kunnen vereenigen- Zij zagen met voldoening het reeds zoo lang hangende vraagstuk tot oplossing ge bracht Ook zij, die zich minder ingenomen verklaarden met de wederinvoering der octrooien waren van oordeel, dat mot het oog op de ook door Neder land na de wet van 18G9 gesloten overeenkomst van 20 Maart 1883, Stbi. no. 85, tot bescherm mg van den industrieel en eigendom, daaraan daadwerkelijk uitvoering moet wor den gegeven. Enkel© leden echter meenden do bezwaren tegen een Octrooiwet in het licht te moeten stellen. Deze bezwaren werden door andere leden evenwel weersproken. EEN M1LLIOENEN-JACHT. In Keulen zijn dezer dagen niet minder dan 203 menschen bijeengeko men, allen in de vasto overtuiging, dut ze aanspraak kunnen doen gel den op de nalatenschap van den Iiol- landschen veldmaarschalk Paulus Wiirtz. Do dames en heereo beweren, dat de erfenis in den Loop der- jaren aangegroeid is tot 900 millioen mark; Inderdaad wel de moeite waard, om er over te vergaderen. In de bijeenkomst werd verklaard, dat de stad Amsterdam niet ontkent, indertijd do nalatenschap van don veldmaarschalk te hebben overgeno men, doch, aangezien de zaak ver jaard 1b, loan niemand meer eenig recht daarop doen geiden. De Keulsche vergadering „Iaat het er intusschen niet bij zitten" en lieeft zich tot een vereen iging geconstitu eerd, welke op krachtdadige wijze de belangen der erfgenamen zal beharti gen. Uit ingewonnen informaties is aan de Tel. gebleken, dat men bier te doen heeft met 'n zeer oude zaak, die van tijd tot tijd door menschen, die ar iets mee hopen te verdienen, weer op de proppen wordt gebracht. In werkelijkheid echter had de ge meente Amsterdam met de nalaten schap van Paulus Wirtz nooit iets te maken. Toen hij in do maand Maart; 1G76 te Hamburg overleed, gingen, naar uit de papieren dor weeskamer blijkt, zijne bezittingen over op we duwe Janne van der Planken, en toen ook die eenige jaren later stierf werd de dochter tot universeele erf gename benoemd. Reeds dadelijk na Wirtz' dood word door do familiele den beweerd., dat veldmaarschalk niet gehuwd was geweest met Janne van der Planken en dat zij dientenge volge geen aansprakon op de erfenis kon doen gelden. Er werd verwoed geprocedeerd. Nu begint T blijkbaar weer oe'ns opnieuw. TENTOONSTET.T.TNG ROURATX 1911. De Nederlandsche Commissie voor de Internationale Tentoonstelling van Noord-Frankrijk (Roubaix 1911) hoeft aan mr. A. L. E. ridder De Stuers, Buitengewoon Gezant en Gevolmach tigd Minister der Nederlanden te Pa rijs, het eere-voorzitterschap aan den heer A. E P. Ledien Dupaix, consul der Nederlanden te Rijssol, het eere- ondervoor/.itterschap, en aan de hco- ren L. Sanson, voorzitter, en Ph. L. von Hemért, onder-voorzitter van de Nederlandsche Kamer van Koophan del te Parijs, het eerelidmaatschap der commissie aangeboden. Deze heeren hebben de op hen uit gebracht benoeming aanvaard. DOOR EEN RAT AANGEVALLEN. Een 1 I-jarige jongen was bij het water aun de Bemuurde Weerd te Utrecht aan het spelen, toen plotse ling een rat tegen hem opsprong en in den mouw van zijn jas ver dween. Op liet hevig gegil van don jongen ltwam een slagor toesnellen, i die onmiddellijk alle pogingen aan wendde om het dier te verwijderen. Eindelijk gelukte hem dit door den mouw uit te snijden, bij welk werk tevens het ondier om hals gebracht werd. Intusschen was de arme knaap op drie plaatsen in zijn arm ernstig ge beten, zoodal overbrenging naar de Rijksklinieken noodzakelijk bleek. De toestand van den knaap is, naar de omstandigheden, vrij wel. HAAR STEM TERUGGEKREGEN. De dochter van den bakker K in Friesland, miste sedert 3 jaar haar stem. Tal van deskundigen worden geraadpleegd, doch zonder resultaat. Nu heeft ze, terwijl zo probeerde met anderen mee te zingen, plotseling haar stem teruggekregen, zoo meldt de TeL LAGE WATERSTAND. Door den lagen waterstand op do Waal ondervindt het scheepvaartver keer ernstige stoornis. Te Rossum en Vuren zaten herhaaldelijk schepen vast, die eerst na lichting de reis kunnen vervolgen. DE EERSTE SNEEUW. Gistermorgen heeft 't. te Amsterdam gesneeuwd. SOCIAAL-DEMOCRATISCHE RAADSLEDEN.. De Vereen iging van Sociaal-demo cratische Gemeenteraadsleden houdt binnenkort een vergadering te Zwol le. De agenda bevat o. a 1. Bedrijfsbeheer door gemeenten inleiders mr. G. W. Sannes, die do zaak uit het algemeen oogpunt der gemeente bezien zal, en N. van Hinte, die de zaak bezien zal van het stand punt. der organisaties van gemeente-' personeel. 2. Samenwerking van plattelands gemeenten. Inleider F. M. Wibaut. EEN BEWEEGBAAR RIJWIEL- STUUR. De „Arnh. Ct." schreef over de met ingang van Januari in te voeren ver andering omtrent het vervoer van rijwielen als bagage o.m.: „Wé knoopten reeds eerder daaraan vast den wensch, dat iemand een middel zou vinden, de stuurstang aan de rijwielen beweegbaar te maken, zoo dat zij evenwijdig loopt met het ge heele lichaam van het rijwiel en daa.r mede niet meer ongeveer twee recht hoeken vormt." Nu wordt gemeld, dat de lieer Joh. Tavejee te Utrecht reeds een inrich ting heeft bedacht, als bedoeld door de „Arnheinsche Grt.". Over bijzon derheden wenscht men zich in het be lang van den uitvinder niet uit te la ten. Wij zien het groote belang van de ze vinding voor den wielrijder niet in. Wie herhaaldelijk zijn rijwiel als bagage per spoor hooft moegenomen, kan over het algemeen niet klagen over do behandeling der rijwielen door de spoorwegbeambten. .Is er van beschadiging sprake, dan wordt deze meestal veroorzaakt aan het email der buizen, spaken, pedalen, spatbor den, enz., kortom, aan de deelen, die binnen de uiteinden van het stuur zich bevinden. Het is derhalve niet in hot belang der wielrijders, hun rij wielen van ©en draaibaar stuur to doen voorzien, omdat dan de rijwie len dichter op elkaar gepakt worden dan thans het geval is, en de kans van beschadiging aanzienlijk zal war-, den verhoogd. Gaat van d© spoorweg-! maatschappijen het denkbeeld uit om te eischen, dat ten vervoer aangebo-: den rijwielen van de bedoelde inrioh* ting worden voorzien, dan staat da zaak anders en heoft men haar te be zien van commercieel standpunt, om dat het voor de exploitatie van be lang is, dat bijv. 200 in plaats vart 100 rijwielen in één waggon gebor gen kunnen worden. Onze conclusie is derhalve, dat toepassing der uitvinding bij het var- voer per spoor van .rijwielen voor den wielrijder niet gewcnscht Ls, doch voor d© spoorwegmaatschappijen misschien voordeelig kan zijn, en voor den A. N. W. B. voorloopig geen termen bestaan, zich in deze partij te stellen, zooals door sommige bladen wordt verlangd. De uitvinding kan, uit wielrijders oogpunt, alleen belang hebben voor hen, die hun rijwiel binnenshuis in een smalle gang moeten plaatsen. Of het ten slotte aan te bevelen is, aan het moderne rijwiel t© gaan prutsen met scharnierljes, veertjes en nokjes om een beweegbaar stuur te verkrijgen'? Voorshands wenschen wij een bepaald antwoord op deze traag op te schorten, al vreezen wij, dat de uitvinding schade zal dom aan do soliditeit vun het stuur, een der voornaamste onderdooien van liet' rijwiel, waarin uien onbeperkt ter trouwen moet kunnen stellen. (De Kampioen). HANDSTOPPER1J IN HET BE DRIJFSLEVEN. Door de Maatschappij voor Nijver heid was aan een commissie, bestaan de uit de heeren mr. J. C. L. Vlaan deren, Haarlem, Ch. Muller, 's-Gra venhage, C. Boudewijnse, Middel burg en O. Gunning, Arnhem, opge dragen, rapport uit te brengen om- irenl de beteugeling der handstop- perij. Dit rapport is uitgebracht en wordt thans aan verschillende patroonsver- eenigingen toegezonden, met verzoek, het te bespreken en eventueel© con clusies aan het hoofdbestuur der Maatschappij van Nijverheid mod© to deedeu. De rapporteurs niecncn, dat een be paling in ons Strafwetboek wel op hare plaats zoude zijn, en niet zon der waarde, als middel ter beteuge ling der handstopper ij. Wij verwach ten niet, dat door oene vereeniging ter bestrijding der handstopperij of door strafbepalingen het kwaad ge heel zal worden opgeheven. Daartoe zoude eene algeheele wijziging van de opvattingen omtrent het al of niet geoorloofde van bepaalde handelin gen noodig zijn. De bedoelde strafbepaling ls als volgt ontworpen: „Met gevangenisstraf van ten hoog ste jaren of eene geldboete van ten hoogste... gulden wordt gestraft. „lo. hij, die een ander een gift of belofte van eenig voordeel doet, met 't oogmerk om dien ander le bewegen in zijn ambt of bediening of bij de uit oefening zijner functie, in strijd met zijn plicht, den gever of betover bo ven anderen te bevoorrechten op zoo danige wijze, dat daaruit voor den- gene. in wiens dienst de ander is, of ten opzichte van wien de ander zijne functie uitoefent. nadeel kan ont staan; hij, die van een ander een gift óf belofte van eenig voordeel aanneemt, wetende, dat. die gift of be lofte hem gedaan wordt, met het oog merk hem te bewegen in zijn ambt of bediening of bij de uitoefening zijner functie, in strijd met zijn plicht, den gever of betover boven anderen te bevoorrechten, op zoodanige wijze dat daaruit voor dengene in wiens dienst hij is, of ten opzichte van wien hij zijne functie uitoefent, nadeel kan ontstaan. „Geen vervolging heeft plaats dan op klachtd von dengeen, voor wien nadeel kan onistaan." GEBOORTE EN STERFTE. Aan een statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in Nederland over Augustus 1910, is het volgende ontleend: Aantal inwoners op 1 Aug. 1910 5,898.337, levend geborenen 13.997 of 27.94 op de 1000 inwoners per jaar; overleden 5818; op 1000 inwoners per- jaar 11.61. Overleden op den leeftijd van min der dan een jaar j778, 14 jaren 528, 513 jaren 190, 1, 19 jaren 128, 20 29 jaren 2C9, 30—39 ju-en 279, 40-49 jaren 295, 50—64 jaren 724, 65—79 ja ren 1215, 80 jaren en daarboven 444, onbekend 3. BEGRAFENIS WILLEM MARIS. Op frettende wijze werd gisterinidi dag op Oud-Eik-en-Duiuen bij 's-Gra ven ha ge het stoffelijk .--erschot van den schilder Willem Maris ter aarde besteld. Een breede fltoet van kunst broeders, kunstvrienden, deputaties van sriiiilderkundige genootschappen, vereenigmgen en bunstinsteUingen en honderden tedere belangstellen den %>Igden de mot bloemen overdek te lijkbaar, terwijl de Koninklijke Militaire Kapel Beethoven© treur marsen uitvoerde. Aan de groeve zong een gemengd koor onder Arnold Spoel's leiding treurzangen en voer de de kapel do voor deze gelegenheid getoonzette koraalnmziek uit. De hoer Termeulen sprak namens het schilderkundig genootschap Pul- chri Studio, de heer B. J. Blommers namens de Hollandsche Toekemnaat- schnppij, de heer Bart van Hoven na-

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6