itVerouderen staan hooft oil steeds vooruit gaat. Behalve dit, achten wij het editor noodig dat in de congressteden oen (luurzuuio horiilnering wordt achter gelaten, hetwelk de inwoners cn de congresbezoekóis altijd zal herinne ren aan de aangename dagen van het waarlijk internationale broeder lijk leven gedurende liun samenzijn. Waarom zouden de Esperantisten niet hun vlag planten in ieder nieuw vorworven land evenals tLe kolonis ten hun vaclerlaaidscho vlag plaatsen in elk nieuw veroverd doel der aar- do? Wij daarom nauien het initiatief Oen monument te plaatsen gewijd aan het Esperanto in de stad van het zevende internationale congres, ln {Antwerpen. Die stad ,ols zijnde een der groot- Wte wereldhavensteden, oen waarlijk internationaal ontmoetingsoord is zeker het bost geschikt om uitgekozen te worden ais eerste plaats, waar zulk een monument zal opgericht worden. Het gedenkteeken zal onthuld wor den gedurende het zevende congres, hetwelk (wij kunnen dat reeds nu vetrklarren) een overtweldïgjend suc ces voor onze wereldtaal zal zijp. Ten einde ons plan te kunnen ver wezenlijken openen wij een inschrij ving voor de Esperantisten over de geheel© wereld en wij hopen, diat onze oproeping overal goed zal wor den ontvangen, Wanneer elke Esponanto,courant, vereeniging of groep een zeker be drag afzondert en ieder Esperantist, ieder lid van onzen grooten familie- kriug een geldstukje voor de goede zaak offert, dan. kunnen wij iets ver wezenlijken, dat die internationale propaganda voor ons heerlijk streven ten zeerste zal begunstigen dat ten al len tijde aan allen zal toon on, dat Esperanto leeft. Men vergete daarbij niet, dat duizenden kleine riviertjes een grooten stroom vor men. Wij verzoeken u dus alle geestver wanten in uw district in de gelegen heid te stellen op bijgaand© lijst in te teekonen. Als alle geestverwanten met ons samenwerken, dan geven wij hun de verzekering dat met de onthulling van ons ontworpen monu ment, tevens het zevende congres, dat de Belgen met fierheid en liefde zullen organ iseeren, waardig zal slagen. Na ontvangst der lijsten zullen de bedragen in de couranten worden verantwoord. Do Commissie v. h. Monument, OSCAR VAN SCHOOR. FRANS SCHOOFS. Naar aanleiding van het boven staand sclirijven, verklaar ik mij gaarne bereid uwe bijdragen in ont vangst te nemen; de inteekenings- lijst ligt ten mijnen huize ter inzage. Komt, samïdianoj uit Haarlem en omstreken, laten ook wij meewer ken tot volvoering van dit werkelijk grootsche idee. Met genoegen kunnen wij meedoe- len dat aan de Toynbee-vereeniging weer een cursus in Esperanto is be gonnen onder leiding van Mevr. Ha- bermehl; terwijl de heer A. N. Eken, die het vorige jaar de bevoegdheid tot het geven van onderwijs in het Esp. verkreeg, zoo welwillend is do leiding op zioh te nemen van een cur sus van hen, die zich bij onzen groep wenschen aan te sluiten. De contri butie van onze club bedraagt 75 cis. per 3 nmd., de deelneming aan den cursus is gratis voor led on der club. Aangifte tot en met 15 Oct bij onder- goteekende. J. H. W. HABERMEHL, Delegito y. (L U. E. A. I ding van zijn nieuwen directeur, den heer Carel Phlippeau. Do vereeniging 1 is er in geslaagd de navolgende solis ten voor liet werk te engageeren. Mcj. J. v. d. Linde, sopraan to Amsterdam, den heer Jac. v. Kempen, tenor to Bloemendaal, en den heer Gcr. Zals- man, bas te Rotterdam. De begelei ding is door het volledig Haarleinsch Orkest. Godsdlenstoefeningei De godsdienstoefeningen voor jonge lieden van 12 jaar en ouder zullen we derom eon aanvang neiuen. De eerste samenkomst zal geleid, worden door mejuffrouw T. de Ridder, godsdienst- onderwijzeres te Oosterbeek. Voorloo- pig wordt iedere maand een gods dienstoefening gehouden. Er wordt gezongen uit den liederenbundel van den Protestantenbond. OPSPORING GEVRAAGD. In t Politieblad wordt opsporing gevraagd van een onbekend man, vermoedelijk genaamd Pietor van den Borg, 28 k 30 jaren, waarschijn lijk blcckersknecht uit Haarlem af komstig, zwervende, middelmatig van postuur, vol gezond gelaat, donker. Hij wordt verdacht van de verduis tering van een wasoh, bestaande in: 2 kleine damasten tafellakons ge merkt H. B. 1 groot idem gemerkt H. B.; 1 wit katoenen rok gemerkt H. B.; 1 wit katoenen onderlijfje gemerkt II. B.; 3 witte zakdoeken gemarkt H.; 1 molton vrouwenzak gemerkt II.; 1 linnen overhemd gemerkt H. H. B.; 1 damesbroek met kant; 1 dameshemd met kant; 2 wit damasten handdoe ken; 1 badhanddoek met rooden rand; 2 theedoeken; 1 stofdoek en 1 bont huishoudscbort. De Commissaris van Politie in de 6e sectie te Amsterdam, verzoekt in dien verduistering blijkt, aanhouding en voor hem voorgeleiding van den verdachte en in beslagneming dier goederen. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS, Nieuwe Gracht 3. Telefoon 11T0. Ingeschreven: 8 timmerlieden, - machinale houtbewerkers, 1 wa genmaker, 2 meubelmakers, mo delmaker, 3 metselaars, 5 opper lieden, stucadoor, 3 witters, 2 machinebankwerkers, 1 monteur, 5 grofbankwerkers, 1 metaaldraaier, ■uurwerkers, 9 ketelmakere, 5 burgersmeden, 1 machinist, 4 sto kers, 1 electrlcieh, 1 Instrument maker, koperbankwerker, 1 ko perslager, 1 loodgieter, 2 schoen makers, 1 zadelmaker, kleerma ker, 18 schilders, 2 behangers, 2 stoffeerders, 1 bloemiBt, 2 tuin lieden, 8 grondwerkers, 4 bakkers, 1 banketbakker, slagers, krui deniersbediende, kellner, 9 raa- gazijnknechts, 12 loopknechts, 2 huls knecht, sigarenmakers, 1 kantoor bedienden, 2 boekdrukkers, 1 letter zetter, lithograaf, 1 binder, 22 losse worklieden 1 dienstboden, werksters, 1 naaister, 1 kook ster, huishoudster, 8 vrou welijke kantoorbedienden, adspl- rant bouwk. opz., houtdraaier. Stadsnieuws Verlof Dr a-n kwet Door J. L. Surendonk is aan B. en \V. gevraagd om verlof, ingevolge art. 34 dier wet, tot het verkoopen van alcoholhoudenden dirauk onderen dian sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het penceel aan de Kamperstraat no. 29. COLLEGES VAN ZETTERS. Met ingang van 1 Januari 1911 zijn door den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland o.m. tot zetters voor 's Rijks directe belas tingen benoemd: te Beunebroek de hoeren H. van der Vossen en P. Bak ker, te Beverwijk do hoeren J. Braun en B. Sluiter, te Bloemendaal de hoe ren S. R. Rljnierse en R. Verdegaal. te Haarlem de hoeren R, J. van Dieren Bijvoet, J. Smits C.Jz. on C. J. Cramer, te Haar lemmer! lede en Spa arnwoud© de hoe ren J. P. van Warmerdam en J. C. Spaarndam de heeren E ai en J. H. Dijksen te Haarlemmermeer de hee ren P. de Breuk, J. H. M. Evelein en C. van der Laan, te Heemstede de heeren A. de Wilde on W. A. van Amstel, te Schoten do hooron G. E. A. Toeuwen en Th. G. C. Hooy, te Spaarndam de h.h. K. Max en J. H. van Wageningen, te Wijk aan Zee en Duin de heeren Joh. de Wildt en P. van den Borg, en te Zandvoort d© heeren J. IBollenberg en Joh. Bak kenhoven. A r t i et Religion i. Naar wij vernemen zal de R. K. Go- mengde Zangvereeniging „Arti el Re- ligioni" het Oratorium „Die SchOp- fung", van Jos. llaydn, geven. Het koor, dat bestaat uit ongeveer 150 zan gers en zangeressen, staat onder lei- Uit de Omstreken BENNEBROEK. Begrooting. De gemeente-begrooting voor 1911 bedraagt in ontvangst en uitgaaf 14031.39 1/2. VELSEN. De inspectie van de landweer is voor deze gemeente bepaald als volgt 1. Woensdag 9 November, half tien voormidd g lichtingen 1904, 1905 en 1906, alsmede zij der lichting 1903, die nog aan het onderzoek moeten deelnemen, nam. half twee lichtingen 1907, 1908 en 1909. 2. Donderdag 10 November, half tien voorm., lichting 1910. Op beide dagen uitsluitend voor de landweer, infanterie, genietroepen, pontonniers, hospitaalsoldaten en ad ministratietroepen. 3. Vrijdag 11 November voor de landweer vesting-artillerie, voorm. half tien lichting 1910 nam. half- twee lichtingen 1904 tot en met 1909, alsmede zij der lichting 1903, die nog aan het onderzoek moeten deelne men. De burgemeester dezer gemeente is wegens ongesteldheid verhinderd zijn betrekking waar te nemen. Het ambt wordt alsnu waargeno men door den heer C. P. van der Does, tijdelijk wethouder. Binnenland HOFBERICHTEN. De Koningin, do Koningin-Moeder en de Prins hebben voin hunne deel neming met het overlijden van den kunstschilder Willem Marls doen blijken door het doen richten van brieven van rouwbeklag aan die we duwe. TWEEDE KAMER. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben gisteren het onderzoek van de Staetsbegrooting voor 1910, van het wetsontwerp tot aunshiiting v.an Nederland bij de Berner conventie van een i ge kleinere ontworpen ten einde gebracht. Dr. KUYPER. De Ilaagsche correspondent der Tel. meldt: Naar ik meen, Is in de pers nog niet do aandacht gevestigd op hot ei genaardig feit, dat dr. Kuyper, even als verleden jaar, wear niet is geko zen tot voorzitter der commissie rapporteurs over het eerste hoofd- I Stuk dor staatsbegiroofing. Rappor teurs over het eerste en tweede hoofd stuk zijn do heeuym Do Savwnin Lob man, Kuyper, Nolens, Goeman Bor- gesius on Druckar. Van hen is dir. No- lens tot voorzitter benoemd. Welke beteeken is hieraan te hechten valt, kan thans niet worden uitgemaakt, maar eigenaardig is het wel. DOOFSTOMMEN-ONDERWIJS. Dezer dagen zal to Amsterdam een bijeenkomst worden gehouden, ten doel hebbende een Vereeniging voor Doofstommenonderwijs op te richten. Reeds lang, zoo heet liet in een dezer dagen verzonden rondschrijven, is de behoefte gevoeld aan een inrichting voor doofstommen-onderwijs te Am sterdam. Het is do eenige hoofdstad in heel Europa, waar zulk een in richting ontbreekt. Al de Amsterdam- sche doofstomme kinderen moeten voor hun opvoeding, die ongeveer acht jaar vordert, naar elders wor den gezonden. Hoe uitstekend ook de hier te lande bestaande doofstommen- inrichtingen zijn, voor do ouders is bet afstand doen, juist van hun mis deelde kinderen, gedurende heel den leertijd, een ernstig leed. DE SPAANSCHE SCHATGRAVERS. Men meldt uit Drachten aan „Het Volk" De zoogenaamde „Spaansche schat gravers" zijn nog altijd werkzaam. Ditmaal moest onze plaats het ont gelden. Dezier dagen ontvingen twee ingezetenen ieder een brief uit Ma drid, inhoudende hot bekende ver haaltje van een Spaansclion bankroe tier, die in een Fransch station een koffer met 800.000 franks had staan. Om in het bezit van die som te gera ken, moest een proces worden ge voerd en hiervoor was geld noodig. Overkomst naar Madrid was even eens gewensebt Als loon voor den steun ontving men een derde van de bewuste 800.000 franks. De brief was in liet Duitsch geschreven. De „schatgraverij" schijnt winst gevend te zijn, anders zouden de hee ren flesscheutrekkers de zaak wel op heffen 1 HET 40 MILLIOEN-ONTWERP. De Ilaagsche correspondent der Tel. meldt: Van betrouwbare zijde wordt mij medegedeeld, dat hot zoo goed als ze ker is, dat do centrale sectie der Tweede Kamer zal besluiten, om bet afdeelingsondierzoek van hot 40 niil- lioen-antwerp in November to doen plaats hebben. Met beslistheid zal zij zich togen een langer uitstel verzet ten, waartegen trouwens zoowel de rechterzijde als de regeering, even eens bezwaren moeten hebben* OP VRIJE VOETEN. Men meldit uit Roosendaal: De nachtwaker bij de S.S., M., al hier, dio, verdacht van poging tot moord op den remmer y. N., gevan gen was genomen, is uit zijn hechte nis ontslagen en is weer bij de maat schappij in dienst. EEN SCHIP GESTRAND. Donderdag is bij Hoek van HoM. ge strand de bom Katwijk 69. De beman ning wist zich in de sloep te redden en werd overgenomen door de sleep boot Pernis. De bom is van de pier afgeslagen en drijft nu op ongeveer 100 M. van de pier aan haar anlcer. Zij ligt gevaarlijk voor de scheep vaart. De reddingboot behoefde geen hulp te verleenen. Eigenaren van de bom zijn Gebra. Schoonenberg. De sleepboot Lauwer zee tracht nog de Katwijk 69 op te pikken* GEZONKEN. I Men seint ons uit Goes Door den hevigen storm, die heden-, nacht heerachte, is te Catscheveer een schip met suikerbieten gezonken., De opvarenden konden zich redden. EEN AAK GEZONKEN. Te Groningen is bericht ontvan gen dat de het vorige jaar gebouwde aak „MdLohicedok", schipper Base- ma, gedomicilieerd te Groningen, op weg van Harbuxg naar Akkrum op een ton lek gestooten en op die Bene- den-Elbe gezonken is. Man, vrouw en zeven kinderen zijn geared en te Bremerhaven binnengebracht. Het schip, groot 140 ton, was geladen met lijnkoeken. Schip en lading waren verzekerd. EEN ARRESTATIE EN EEN ZELFMOORD. Een ongeveer 30-jarig net gekleed man vervoegde zich bij den rijwiel handelaar Klinkhamer, te Zwolle, waar hij een fiets wilde verkoopen. De agent van politie Van Wielink vertrouwde de zaak niet en vroeg den man naar de herkomst en zijn be roep Toen die inlichtingen niet vol doende bleken, vroeg de agent hem mede naar het bureau te gnan. In de Diezcrstraat haalde do vreemdeling plotseling een revolver te voorschijn en schoot zich door den slaap. Hoe wel dadelijk naar het ziekenhuis ver voerd, overleed hij spoedig. De man had geen papieren, wel in brekers werktuigen bij zich. DE BURGEMEESTER VAN BLARICUM. Naar aanleiding van 't artikel in de Tel. heeft 't Hbld. oen onderhoud ge had met den burgemeester, den heer HüSuiig. De burgemeester nam tij dens do kermis doel aan 't politietoe zicht. Hij hoorde, dat er op Zondag iets tegen hem zou worden onderno men. daarom nam hij maatregelen liet o. a. een café eerder sluiten. Verder deelde de burgemeester m Op het kermisterrein was een me nigte van 50 a 60 personen bijeen. On der hen bevonden zich do ouders van zekeren Kuijer, die van oordeel waren dat hun zoon onschuldig was. Daar om vroegen zij den burgemeester om hem vrij te laten, doch de heer Ho- sang wilde den man een vorhoor af nemen, als alles rustig zou zijn. Plot seling werd van achter eon dikken boom met een stuk glas of oen flesch in tie richting van den burgemeester gegooid. Daarop sommeerde deze de menschen om naar huis te gaan, aan welk bevel door de meesten na eenigo aarzeling word voldaan. Later ont moette do heor Hosang zekeren Jan van Stokkura, een smidsknecht, dien hij ook bij de eerste sommatie reeds had opgemerkt. Wederom maande hij don man aan, om naar huis te gaan. Toon hij Van Stokkum na ©enigen tijd weder tegenkwam, gaf hij den veld wachter Slagveld last, om den man no,ar het gemeentehuis te brengen. Onderweg rukte do man zich los. De burgemeester, dio er bij was, liep hem achterna cn riep, toen hij op eenigen afstand den veldwachter Brandsma meende te zien ..Grijp heiu". Tot den vluchteling zeide hij „Sta, of ik scliiet 1" Om den man schrik aan te jagen, schoot de burgemeester zijn revolver in de lucht af. De veldwach ter Brandsma, die inderdaad op eeni gen afstand had gestaan, sloeg met zijn wapen naar den vluchteling, doch verzuimde door don schrik over hot schot, dat hij hoorde, den man ach terna te loopen.. Dezo wist toen te ont komen. l)e heer Hosang nam Kuijer op het gemeentehuis ©cn verhoor af dit duuj-do geruimen tijd en eerst te on geveer 1 uur kon de man huiswaarts kecreu. De burgemeester heeft van het voor gevallene verschileude processen-ver baal opgemaakt. Met het hooren van v. S. zal nu gewacht worden, tot de justitie de zaak in handen heeft. Do Tel. meldt nog: Wij vernemen, dat de Commissaris dor Koningin in de provincie Noord- Holland, de hoer rnr. G. van Tien- hoven, met burgemeester Hosang een onderlioud over het gebeurde te Bla- •icum had. NIEUWE GASFABRIEK TE ROTTERDAM. In de Donderdag gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Rot terdam kwam aan de orde het voor stel van B. on W., om een crediet van 3.414.000 beschikbaar te stellen voor hot bouwen van een nieuwe gasfa briek. Na eenige discussie werd dit voor stel aangenomen.- OVERREDEN.- Gistermiddag is ln de Rapenburger- straat te Amsterdam, een 3-jarig knaapje door een wagen van lijn 7 overreden en gedood. Het ventje kwam een stoep afloopen en stak de straat over, juist vlak voor den tram wagen. De wagenbestuurder remde onmiddellijk, doch toen was het reeds te laat. NEDERLANDERS TE HAMBURG. Te Hamburg is een vereeniging van Nederlandsche jongelieden opgericht. Haar doel is do bevordering van een gezellig verkeer en een in waarheid christelijken geest onder de Jongeling schap." EEN NIEUW KLOOSTER. Door de trappisten is gistermiddag onder" d© gemeente Losser nabij Gla- ne, ongeveer 40 a 50 Hectare grond gekocht voor ongeveer 80,000 gulden om er een klooster op te bouwen, zoo meldt de Zw. Ct. EEN ONTVLUCHTE. De rechter-commissaris bij de rechtbank te Alkmaar vestigt de aandacht op de bekendmaking van den officier van justitie bij genoem de rechtbank betreffende den uit het gesticht te Costricum ontvluchten Marinus de Haan. Deze wordt ver dacht van diefstal met inklimming in den nacht van 19 op 20 September j.l. in hot station te Heilo. Aanhouding en voorgeleiding blijft ver-zocht. EEN PSEUDO-DIRK VAN DEN BERG. De brigade-commandant der Ko ninklijke marechaussee te Valken burg (L.) vorzoekt opsporing en voor hem geleiding als verdacht van dief stal van het rijwiel van een Hol- landsch sprekend persoon, pl.m. 30 jaar, niet groot, gezet, haar en kne vel zwart, als worstelaar gekleed met zwarte tricot, dito jasje en pet. Hij vertelde de beroemde worstelaar Dirk van den Berg te zijn en was in het bezit van ijzeren voorwerpen, die hij bij de uitoefening van zijn beroep moest bezigen. NEDERLANDSCHE STAATS LOTERIJ. Dikwijls komt het voor, dat hou ders van prijsloten bij de uitbetaling van prijzen of premiën een bedrag van don uitgeleiden prijs zooge naamd laten liggen voor den collec teur, voor diens kantoor, voor diens dienstbode, voor den debitant of diens kantoor, welk bedrag dan door som mige collecteurs en debitanten wordt aangenomen. Aan de collecteurs en debitanten is thans liet aannemen van deze fooien uitdrukkelijk verboden, zoo meldt hot „N. v. d. D."., VREEMDELINGEN. Te Volendarn zijn dezen zomer 29.214 vreemdelingen geweest; in 1909 21.876. DIEFSTAL VAN 500 RIJWIEL BANDEN. Door de recherche te Amsterdam zijn twee vrouwen aangehouden, die verdacht warden van den diefstal van een groot© hoeveelheid rijwielbanden uit het magazijn van „Peters Union Pneumatic". Beiden waren als werk vrouw in dienst in dit magazijn.- Zij moeten reeds bekend hebben diefstal te hebben gepleegd. Het tota le aantal ontvreemde banden moet, naar thans gebleken is, ongeveer vijf honderd bedragen. BRANDEN* Vermoedelijk door het wegwerpen van een brandenden luci fer ontstond brand in het poroeel le I Jan Steenstraat 110 te Amsterdam, waarin een chemische wasscherij is gevestigd. Het winkelhuis brandde geheel uit, HET NIEUWE DUBBELTJE. Er zijn nieuwe dubbeltjes, eenvou dig met verandering van het waar decijfer ito nieuwe kwartjes in hot klein. Orn het lüer heel flauw doen de borstbeeld zit het omschrift ook hier van boven te nauw; do rand is ook weer tamelijk breed. De eiken- krans omsluit aan do keerzijde vrij dicht die woorden en cijfers „10 cents 1910", maar, misschien door liet wei nig relief, schijnt deze zijde toch niet zoo vol als do keerzijde van hot kwartje, zoo schrijft 't Hbld. VERHOOGING PRIJZEN LEVENS MIDDELEN. To Enschedé is door een aantal slagers de prijs van het vleesch van 40 cents tot 55 cents per 1/2 kilogram verhoogd; die prijs dier melk steeg van 7 op 8 cent per liter. Er worden nu vergaderingen van de burgerij gehou den Donderdagavond was er een bijeenkomst van 600 vrouwen waarin tegen de verhooging geprotes teerd wordt Men wil geen vleesch of molk tegen die verhoogde prijzen be trekken. DE SPOORWEGSTAKING EN ONS LAND. Ook aan onze stations is de in vloed van de Fransche spoorwegsta king merkbaar. Zoo bracht de Fran sche trein, die 's middags te onge- 'eer half zes te Amsterdam aan kwam, Donderdag geen Teïzigers uit Parijs mede. Wel arriveerde te kwart over zevenen 's avonds een extra trein met reizigers, düo 's morgens uit Parijs vertrokken waren. De Fransche trein, die te tien uuir 's uvonds aan het C. S. arriveert, bracht Vrijdag enkele reizigers uit Parijs mede, die reeds Woensdag van daar vertrokken waren. Daarentegen bevonden zich in den Franschen trein, die te half twaalf Vrijdag aankwam, geen reizigers uit Parijs. De treinen waren alleen uit Belgi sche, en niet, zoo als gewoonlijk, ook Fransche rijtuigen samengesteld. Nog geen jaar geleden hadden da Bolswardscho kiezers gelegenheid' zich voor den heer Oberman uit ir spreken. Hij werd in een anti-rovolu» tionnaiire gemeen teroadsvacaturo door de drie rechtschc partijen offi cieel candidaat gesteld. Doch, of schoon de candidaten dior partijen er anders steeds met vlag on wimpel doorkomen, mocht dit mot den hoer Oberman niet gelukken. Iemand, did door geen enkele klesvereoniginri candidiaat was gesteld werd gekozen mot 321 stemmen. De officieel gecani» dicteerde heor Oberman mocht slechts 198 stemmen behalen. Als raadslid ongeweuscht geacht en geen jaar later burgemeesterl Waarlijk, dit is een pan ij benoe ming die ernstig betreurd wordt. Is het niet zeer droevig, dat bij een burgemeestersbenoeming niet op ge schiktheid en capaciteiten maar op geloof wordt gelet? Mag zóó met de belangen van een gemeente worden rondgesprongen? Kerk en Schooi KERKELIJKE VERKIEZING TE LEEUWARDEN. Het „Hbld." schrijft De herstemming tusschen de can didaten der modernen en die der or thodoxen voor het kiescollege der Ned. Herv. Kerk te Leeuwarden had tot uitslag, dat alle candidaten van moderne richting worden gekozen. Da Evangelische partij had haar leden vrijheid van handelen gelaten. Van de 115 leden van het kerkelijk kiescollege behooren thans 55 tot do Evangelische, 39 tot de moderne on 10 tot de orthodoxe richting, terwijl van 1 de richting niet bekend is. In den kerkeraad is do modern© richting vertegenwoordigd door 17, do Evangelische door 13, de ortho doxe door 5 leden. Van de predikan ten behooren 4 tot de evangelische, 2 tot de moderne en 1 tot do orthodoxe richting. INGEZONDEN MEDEDEEL!NGEN k 30 Cts. pe? regel. Rechtszaken EMSER PASTILLES. 5/VtS) Staats-contröle. TIQEM HOEST EN VER- KOUDHEID, u 1,75 lor flacon Po* fl&oon fl 1.75 Talrijke bowljiea van genezing- Weigort allo namaak- eiocht alt garantie ie hcnttUckCDlng 0. DEttWPIE», Ip&thntotoL n» ra la. fa» Ureal, Te Haarlem bij: J. J. GöP- PINGER, Gr. Houtstraat 14T. PAPENDRECHTSCHE STRAFZAAK Met de behandeling der Papen- drechtsche strafzaak zal voor hot Arnhemsohe Gerechtshof op Donder dag 10 November a.s. wórden aange vangen. HOOGE RAAD. De Hoogo Raad vernietigde het mnis der Amsterdamsch© Recht bank, waarbij was beslist dat hoogo? beroep van een vonnis voor den kap- tonrechter in een arbeidsgeschil be* lioo'rt te worden ingesteld bij ver zoekschrift on niet bij dagvaarding, zooals Ln liet ondiorwerpalijk geval pas gedaan. De Hooge Raad achtte evenwel de dagvaarding den juistop g om in appèl te komen en wees zaak naar de Rechtbank terug. Is AVAiaflAOXkM Tegen het Dr. Bommei's Haomatogen WAARSCHUWING 1 Men vrage uitdrukkelijk i naam Dr. HOMMEL. Pers-Overzicht EEN PARTIJ-BENOEMING. Men schrijft uit Bolsward aan hot Algemeen Handelsblad: De benoeming van den heer M. Oberman tot burgemeester onzer ge meente heeft bij zeven achtste gedeel te der bevolking groote ontstemming verwekt. Toon de tijding Dinsdag avond gebulletineerd werd, wilden velen het niet gedooven. Men dacht aan een grap. Toch bleek het bericht waar te zijn. De benoemde behoort tot de gere formeerden. Hij heeft eenigen tijd ge studeerd aan de Vrije Universiteit, doch kon zijn studiën niet voltooien, waarop hij zich heeft gevestigd als.,, rijwielhandelaar te Bolswaird. Met groote spanning werd reeds vonscheidèno dagen naar de vervul ling van de vaoature uitgezien. Mem hoopte zeer op de benoeming van een flinken, ter zake-kundlgen man, om dat de gemeente daaraan groote be hoefte heeft. Van de gemeente-amb tenaren zijn de meesten reeds be jaard en hebben de scherpste puntjes verloren, zoodat een kranig man als hoofd der gemeente dringend noodig was. Hiermee is het provinciaal be stuur ook zeer wel bekend. En nu is iemand benoemd, dde van het tegenwoordig lang niet gemakke lijke burgemeesters-ambt niets af weet; iemand die door zijn positie niot het minste overwicht bezit op de burgers, (wat toch wel een eerste ver- ei sch to in een burgemeester behoort te zijn); iemand van wiens capacitei ten men ter plaatse nog nooit iets heeft bemorkt en ven wion men alleen weet, dat hij bolioart tot de partij deer anti-revolutioimairen, de klein ste politieke partij te Bolsward. Gemengd Nieuws OOK EEN SPOORWEGSTAKING IN! ITALIc? Een Italiaanseh blad meldt, dat ook onder liet Italaaansche spoorweg* personeel stakingsplannen bestaan. VLIEGEN. Roosevelt heeft te St. Louis gevlo gen als passagier van Humphrey. BOOT OMGESLAGEN. Doof het kenteren van een der sloe^ pon va nde Duitsche kanonneerboot „Panther"-' verdronken in Kameroen zes marinesoldaten. VREESEL1JK. Een tweetal broeders, te Berlijn woonachtig, zijn op denzelfden dag verongelukt. Albert Nowes, die op een fabriek werkzaam was, kwam in aanraking met het vliegwiel van een dor machines en werd zoodanig toe getakeld, dat hij kort nadat hij naar het ziekenhuis was overgebracht, al daar stierf. Terzelfder tijd vond zijn' oudere broeder den dood. Hij was werkzaamin een zandgraverij, en werd tijdens den arbeid onder een neerstortenden zandhoop bedolven. Toen men den verongelukte uitge- graven had, was de dood reeds inge treden. EEN BRUTALE OPLICHTER. Te Glasgow is een brutale oplichter tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij kreeg in Londen eerst gevangenisstraf, omdat hij als een verlamd-o bedelaar langs do slraat loopende, veel geld ophaalde, hoewel hij met zijn vrouw in een weelderige woning goeden sier maak te. Vervolgens kwam hij te Cam bridge wegens oplichterijen met den rechter in kennis. Maar zijn eerste bedrog bedreef hij in Schotland. Hij gaf zich uit voor een Wesleyaansch predikant,, waarw toe hij een vervalscht diploma toon de, Hij preekte links en rechts in bij eenkomsten en hield inzamelingen ten' eigen bate, hétgeen hem veel geld op bracht. Een journalist ontmaskerde hem. IN HECHTENIS GENOMEN. De bankdirecteur Barna uit Boeda» pest is te Boekarest wegens bedrieg lijke praktijken in hochtenis geno men. Stoomvaartberichten ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het st. Malang, thuisreis, ls 14 Oei, Dover gepass. Het st Rindjani vertrok 13 Odw van Batavia naar Rotterdam. Het st Solo, thuisreis, anriv. 14 Oc tober te Suez. Het st Tabanan, thuisreis, passeeip» de 13 Oct. 7 u. 30 nam. Ouescunt HOLLAND—AMERIKA-LUN. Het st Zijldijk, naar Montreal. paé»1 seerde 18 Oct. Dover.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6