AARLEM'S DAGBLAD. DERDE BLAD. ^laiibel's Huweiyk. ZATERDAG 16 OCTOBER 1910 'Buitenlandsch Overzicht Dg Spoorwegstaking in FrankrUk Woer is er eeu stroom van telegram men. Ve&l nieuws brengen deze drandberiehten evenwel niet. wat geen wond er is. want DE TOESTAND Is blijkbaar nog slechts weinig veran derd. Uit de eene plaats wordt be richt,, dat 't aantal stakers vermin dert, maar uit een ander© komt weer de tijding, dat arbeiders zich bij beweging hebben aangesloten. De algemeene indruk is, dat de sta king zich, wat uitgestrektheid van gebied betreft, uitbreidt, maar dat 't treinverkeer er toch minder last van ondervindt, dan in de eerste dagen der staking. De spoorwegdirecties span nen alle krachten in, om met een be perkt personeel zooveel mogelijk trei nen te laten loopen. Natuurlijk zijn uit den gewonen dienst verschillende treinen vervallen. De internationale verbindingen worden nu vrijwel op tijd gereden en do treinen naar de provincies vertrekken als 't een ge schikte gelegenheid is. Gisteren zijn de treinen naar Brussel en Nederland op den gewonen tijd uit Parijs ver trokken. De toestand op de verschillende lij nen is niei gelijk. Op de eene lijn zijn veel stakers, op de andere weer wei nig. 't Gevolg is. dat 't verkeer op en kele plaatsen haast geheel stilstaat, terwijl de dienst elders bijna gewoon is. Dat de treinendienst al veel beter geregeld is dan pas na het uitbreken van 't arbeidsconflict, blijkt uit het feit, dat Vrijdag uit Parijs reeds 13000 reizigers per trein vervoerd konden worden Donderdag kon men 't niet verder brengen dan 6000. Woensdag was de stagnatie nog veel grooter. DE TOONEELBN AAN DE STATIONS op Woensdagavond, zoo schrijft een .ooggetuige, konden niet erger zijn geweest als de vijand op Parijs aan rukte en een beleg van de vesting dreigde. Duizenden en duizenden ver drongen zich dien avond voor de ver schillende stations. Vooral was het druk bij het station St. Lazare, waar men de luide kreten hoorde „Geef ons toch treinen Treinen 1? Maar te vergeefs. Do lieden uit de voorsteden on de plaatsen uit de omgeving van Parijs, die zich des avonds weer naaT hun woonplaats wilden begeven, en die nog de stille hoop hadden, dat al thans hun trein wel zou vertrekken, zagen die hoop verijdeld. En vooral op straat zag men groepjes teleurge- ötelden, die beredeneerden, wat er nu eigenlijk moest gebeuren. Daar wa ren er die uitvoeren tegen de leiders der staking, oorzaak van de geheele Verwarring, maar daar waren er weer anderen, die niet minder heftig zich uitlieten over de regeering, die geen voldoende maatregelen- had ge nomen. Kortom er werd getwist, ge schreeuwd, beweerd en geadviseerd. In de stations scheen het of er nooit meer een trein zou vertrekken. Ach ter de loketten zag men niemand, de bagagelokalen waren verlaten: En al leen eenige ambtenaren liepen rond, die de talloozen, die inlichtingen ver zochten afscheepten met het stereoty pe antwoord Wc weten er even veel van als u. Na lange uren van wachten is men er eindelijk in geslaagd een trein sa men te stellen, en personeel te vin den om hem te besturen. IN 13 UUR VAN BRUSSEL NAAR PARIJS. Een redacteur van de „Figaro", die te Brussel door de staking overvallen werd, is Woensdag per trein over Na men naar Parijs vertrokken. Het aantal beschikbare plaatsen was volstrekt onvoldoende, zoodat vele rei zigers in de gangen moesten blijven staan, te midden van een chaos van koffertjes, manden, doozen, en city bags. Na een tucht van twee en een half uur liep de trein het station van Na- iinen binnen hier overstappen, alge meen gehol naar het andere einde van ■het perron, velen in de hoop een beter plaatsje te veroveren voor de verde re reis. Te Givetdouane en weer overstappen. In eeu oogenblik tijd was hei buffet leeggekocln, de exploi tant bad niet gerekend op zulk een 'nvasie. Er werd 'slag .geleverd om een ka detje of een stuk barn. Tegelijk vernam men hier het be richt., dat do staking zich niet uitge breid beeft tot den Oosterspoorweg, j In het station te Mezières was het een babylonische verwarring: hier was een telegram gekomen, dat spoe dig het geheele verkeer stil zou lig gen. zoodat iedereen in allerijl zijn koffer gepakt heeft, om te trachten nog thuis te komen. De trein van Longuyon, dio de rei zigers naar Parijs moest brengen, was veel te laatniéuwe angst, en ze nuwachtigheid onder do wachtende menigte, welke nog toenam toon eeni ge dienstdoende spoorwegambtenaren kwamen vertellen, dat van 's ochtends af een zekere onrust merkbaar was op dit. gedeelte van het oosternet. Het station was bezet door militai ren in veldtenue, hetgeen den Indruk van het geheel nog verhoogde. Einde lijk rolde do trein binnen een andere locomotief kwam er voor, on dank zij het feit, dat de machinist, daarvan te Parijs woonde en naar huis wilde, vertrokken do reizigers in de richting i der hoofd. Zonder verdere strubbelingen kwa men ze nu te Parijs aan, na een zeld zaam vermoeiende reis vol verrassing en angsten. hebben natuurlijk ook van do staking te lijden. Er wordt evenwel getracht den postdienst zooveel mogelijk te re gelen. Zoo een directe verbinding niet mogelijk is wordt de post langs een omweg vervoerd, desnoods met be hulp van automobielen. De auto's doen ook dienst voor 't personenver voer naar de voorstelen van Parijs, want deze treindienst is nog al in de war. De auto-eigenaars maken nu goede zaken Men is eerst bang geweest, dat bij een staking niet VOLDOENDE LEVENSMIDDELEN naar Parijs gébracht zouden kunnen worden. De directeur van de Parijsche Hal les heeft aan de spoorwegdirecties een opgaaf verstrekt van de goederentrei nen, waarvan hij de geregelde aan komst, met het oog op de aanvulling der voorraden levensmiddelen onmis baar acht. Den leveranciers in de pro- telegrafisch medegedeeld, dat zij hun voorraden kunnen blijven aanbieden. Er zijn maatregelen geno men, dat in eiken trein een „melk- trcin" kan loopen een aantal expe diteurs in het departement Seine- lnférieure brongen hun goederen per boot langs do Seine Parijs binnen. Parijs kan gerust zijn, schrijft de Matin"', die op onderzoek is uitge gaan voorloopig bestaat geen gevaar voor gebrek de vleesch- en eieren- voorraad is voldoende voor vier of vijf dagen terwijl voor tien tot twaalf dagen meel ligt opgesloten, zoodat de 2400 Parijscho bakkers voorloopig werk genoeg hebben. Bovendien is de toevoer langs de waterwegen verze kerd. Maanden geleden heeft de re geering een telling golast van alle vaartuigen, hiervoor geschikt, terwijl den eigenaars een plaats is aangewe zen, waar zij op een gegeven teeken met hun boot moeten aanwezig zijn, ten einde geregelde convooien te vor men. die door sleépbootcn zullen be geleid worden. De militaire macht wordt in dat ge val aangewezen, de bruggen en slui zen te bewaken. Er komen vele GEVALLEN VAN SABOTAGE voor. Telegraaf- en telefoondraden worden doorgesneden, telegraafpa len over de rails geworpen, locomotie ven beschadigd, op tal van plaatsen hebben vechtpartijen plaats tusschen arbeidswilligen en stakers te Duin kerken is zelfs het station bestormd door met dc stakers sympathiseerende dokwerkers. Dicht bij Parijs is een zeer gevaar lijke aanslag op een trein van de P. L. M. beproefd. Er was n.l. op de rails een draaischijf vastgeschroefd. De nachtsneltrein van Dy on voer daar echter met een snelheid van 90 K M. overheen, gelukkig zonder dat de lo comotief uit de rails sprong. Te Lyon alleen zijn niet minder dan 23 telefoon- en telegraafdraden door gesneden. 't. Spreekt van zelf, dut deze daden van sabotage 't- reizen gevaarlijk ma ken. Dit is blijkbaar ook 't doel der bedrijvers, ze willen dc meiischen bang maken om in de treinen te gaan zitten en bovendien den treinenloop vertragen cn nocr meer in de war stu ren. Tegen de bedrijvers der sabotage wordt zeer streng opgetreden, 't Is evenwel zeer moeilijk deze te pakken to krijgen. Wel zijn de stations en de litairen bewaakt, maar dit is natuur lijk niet voldoende om alle sabotage te voorkomen. Te Vincennes overvielen de stakers een loodgieterswagen. Zij moesten door de politie uiteengedreven wor- don. De hoofdinspecteur Sibille werd: vrij ernstig gewond. De „Patrie" deelt bijzonderheden mede over een poging om den express- trein van het zuiden naar Parijs te doen verongelukken. Bijzonderheden, die het blad verklaart te kannen me dedeelen, niettegenstaande er allo mogelijke moeite is gedaan om do zaak geheim te houden. De trein, die te half tien het station Austerlitz moest binnenkomen, had. Choisy lo Roi bereikt, toen de machinist, als op rliat gedeelte van don weg ge bruikelijk is, de snelheid wenschte te verminderen. Toen hij de remmen echter wilde gebruiken bleek hem tot zijn ontzetting, dat deze niet meer werkten. Do trein reed met groot© snelheid voort, de machinist liet voortdurend de stoomfluit werken bij ChevaJeret gekomen, sloot hij den stoom af. In groote vaart reed trein echter het station Austerlitz voorbij en eerst bij station St. Michel slaagde hij er in, den trein lot stil stand te brengen. Gelukkig was de weg vrij. Deze omstandigheid en groote tegenwoordigheid von g van den machinist voorkwamen ongeluk. Een onderzoek is ingesteld en het voorloopig resultaat hiervan is, dat vermoedelijk te Ambrois de remmen onklaar zijn gemaakt. Bekend is, dat velen aan 'T MOBILISATIE-BEVEL dor regeering geen gevolg hebben ge geven. Het is onjuist, dat de onder de wa pens geroepen ambtenaren 14 dagen tijd hebben om zich bij hun corps te voegen. Degenen, die zich te laat aan melden, kunnen worden'gevangen ge zet, en na drie dagen na de bevesti ging der oproeping kunnen zij wor den gearresteerd. De bevestigingen der oproeping zijn gisteren verzonden. Maandag kunnen dus de gevangen nemingen beginnen althans als do regeering deze strenge maatregelen wil nemen. In dat geval zullen er ver schillende duizenden in hechtenis ge nomen moeten worden. Dit zou zeker tot nieuwe ongeregeldheden aanlei ding geven. EEN MANIFEST DER STAKERS. De Confédération générale du Tra vail gaf een manifest uit, waarin do houding der spoorwegambtenaren wordt goedgekeurd, protest wordt aangeteekend tegen de arbitraire hou ding der regeering en de syndicaten worden opgewekt niet te kort te schie ten in huil plicht, om solidair te zijn het manifest geeft voorts den soldaten den raad, te rade te gaan met hun verstand en hun plicht als raensch te doen. DE STAKING IN ANDERE BEDRIJVEN breidt zich uit. Donderdagavond staakte een deel der Parijsche elec- triciens, waardoor enkele wijken van Parijs (de stad des lichts in duister gehuld waren. Ook gisteren bleef een deel der licht-inenschen weg, maar er aren soldaten van de genie om hen te vervangen. Toch ging niet alles ge regeld en bleven enkele straten nog van licht verstoken. Ook in enkele wijken is de tram- dienst gestaakt, wat in een wereld stad, waar zooveel gebruik gemaakt wordt van een tram, nog al last ver oorzaakt. Bovendien bestaat de kans, dat de staking onder 't trampersoneel zich uitbreidt. De Parüzenaars weten op straat ook niet meer hoe laat of 't is al thans wanneer hun horloge in de bank van leeuïng staat I De werklie den van de maatschappij van gecom primeerde lucht hebben n.l. ook ge staakt, zoodal alle klokken in de stra ten stilstaan. Het comité inter-syndical van do bouwvakken te Parijs heeft eveneens tot de algemeene staking besloten. ZooalS*men weet is 't standpunt der regeeriug, dat men niet met een ge wone staking, maar met EEN REVOLUTIONNAIRE BEWEGING, te doen heeft. De minister van handel hield een rede, waarin hij zei „Dc huidige staking is geen twist tusschen kapitaal en arbeid, maar een revolu- lioofdstraten der spoorwegen door mi- tionnaire betooging. Wij moeten tce geven of tegenstand bieden, een der de mogelijkheid beslaat niet. Toegeven zou gelijkstaan met be vordering der anarchie, tegenstand bieden beteekent de rechten van het land en de veiligheid van de burgers beschermen. Deze opstand is deemoe- digend voor oen beschaafd land en te vens beklagenswaardig. Weest echter overtuigd, dat de regeering haar plicht heeft gedaan en dezen met de hulp der wet tot het einde toe zal blij ven vervullen Do regeering heeft 'dan ook KRACHTIGE MAATREGELEN genomen. Dc minister-president heeft een schrijven gericht aan de prefecten van politie, waarin hij de noodige bevelen geeft, strekkend om iedere oproerige beweging in don kiem te smoren. Hij gelast den prefecten daarin zich te verstaan met de parketten van justi tie. opdat iedere daad van sabotage onmiddellijk en zwaar gestraft wordt en verder om de personen, die bekend staan uls ijverige voorstanders van de directe actie en anderen, die door het parket aangewezen worden, nauwlet tend itt het oog te houden. „Neemt", zoo schrijft hij verder, „alle maatregolen, die gij in het be lang van de openbare veiligheid noo- dig acht en treedt in overleg met de hoofdambtenaren der maatschappijen om te verhinderen, dat personen, die opdracht hebben de staking te propa- geeren, de stutions binnendringen. Zendt, zoo mogelijk, een ambtenaar van de gerechtelijke politie naar die plaatsen, waar misschien sommaties zullen moeten worden gedaan, of per sonen in hechtenis genomen. Het is mogelijk, dat leden van en kele vakvereenigingen. bijv. van de grondwerkers en de electriciens, steun verleenen aan de staking en da den van sabotage bedrijven aan de ze woelige elementen moet de toegang tot de spoorwegen belet worden." Verschillende STAKINGSLEIDERS' ZIJN IN HECHTENIS GENOMEN, wegens 't opwekkeu tot oproer. Br loopt het gerucht, dat de regeering reeds de mogelijkheid heeft overwo gen, om de aanstichters tot de sta king te doen terecht staan voor liet staatsg-ereeatshol, cien Senaat, wegeqs samenzwering tegen de veiligheid /an den staat. IS ER KANS OP EEN SPOEDIGE BELEGulNG DER GESCHILLEN Deze saus is er wel, want er worden al pogingen aangewend, om dorhaudülingen te komen. Dc secretaris van het stakiugscomi- tó heeft een brief aan den munster- president gericht, "waarin hij er aan Herinnert, dat het bestuur der spoor- vereeniging den minister in Mei dit jaar inodedeeling bad gedaan eeu schrijven, gericht aan de spooi wegmaatschappijen en waarbij tevens zijri voorspraak werd verzocht en dat hij toen op 20 September had bericht, dut de maatschappijen de ge stelde eischen niet wilden inwilligen, Daarop werd ten gevolge van ver schillende omstandigheden, voor wel ke de spoorwegbeambten zich niet verantwoordelijk stellen, de staking op alle lijnen verklaard. Tijdens de staking, zoo wordt verder gezegd, heb ben de beambten bewezen, niet alleen geheel eu ai soliddir te zijn, maar te vens vastbesloten de inwilliging hun ner eischen af te dwingen zij wen- schen evenwel den minister-president toch mede te deelen, dat zij bereid zijn tot een onderhoud met hem en de maatschappijen. De minister-president heeft daarop een onderhoud gehad met de direc ties der verschillende maatschappij erf, tiie \eiklaarden, dat zij gaarne door bemiddeling vau den eersten minis ter in kennis zouden worden gesteld met de eischen van het personeel. De weg voor de onderhandelingen is dus geopend. 't OORDEEL DER PERS. De Temps spoort, in een zeer hef tig artikel, de regeering aan met mee- doogenloczc gestrengheid te blijven optreden tegen „de misdadigers, die do werklieden bedrogen en een af schuwelijk komplot tegen den staat beraamd hebben." Het Journal des Débats zegt: „De ontzaglijke meerderheid der Fran- sctien keurt het goed, dat de regee ring eindelijk haar plicht durft doen en met meedoogenlooze flinkheid de wet doet eerbiedigen." UIT' SPANJE. Togen veler verwachting in is de 1 herdenking ran Ferrer's ling in geheel Spanje rustig verioo- pen. Er werden vergaderingen en be toogingen gehouden, maar nergens, ook niet te Barcelona, waar het gar nizoen geconsigneerd was, een order had. ontvangen zoo noodlg met scherp te schieten, zijn .wanondolijkhedien voorgekomen.- De Minister-president heeft, in ant- •woexnd op een in otrpel latte, 'in die Ka mer verklaard, dat de regeeriug zich zal verzetten tegen de lmmLgiratie van de uit Portugal verdreven telijken, tenzij deaé van Spaansche nationaliteit zijn. Onze Lachhoek Stadsnieuws NEDERLANDSCHE PROTESTAN TENBOND. Onder presidium van Dr. A. Rut gers van der Loeff jaarvergaderde gisterenavond in ©>en tl or bovenzalen van hot gebouw der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen do ofdeeling Haarlem van den Bond bovenge noemd. De begrooting voor 1911, die door den penningmeester, den lieer D. J. A. Westerveld, ingediend werd, werd goedgekeurd. De rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar kon nog niet plaats hebben, omdat de rekeningen van de commissies nog niet waren ingediend. Tot leden der commissie, belast met het nazien dezer rekening, werden door den voorzitter benoemd de hoeren Berdenis van Berlekom en Van Klaveren. Vervolgens bracht de heer F. H. Smit het jaarverslag uit De secreta ris begon met er op te wijzen, dat dit jaar een zeer belangrijk voor de af- deeling geweest is. Het groote besluit toch werd genomen ^en nieuw Bonds- gebouw te stichten, en dc heer J. J. van Noppen was, als architect, gaar ne bereid belangeloos plannen hier voor te ontwerpen, waarmede de af- deeling zich vereenigde. Het terrein, tusschen Jacobs- en Vestestraat gele gen, werd van de gemeente aange kocht, zoodat biruien eenigen tijd wel met den bouw zal kunnen begonnen worden. In het verslag wordt een woord van dank gebracht aan het dames-comité, dat met grooten ijver 9500 bijeen bracht. Toch komt nog veel te kort, en dat tekort zou hel bestuur 't liefst zien aangevuld door vrijwillige giften m bijdragen, of liefst rentelooze 'oorschotten. De rest van het verslag bestond uit de rapporten van de commission, die 'wij reeds vroeger in dit blad overna men. Het ledental steeg tot 513. De voorlezing Van het verslag werd met luid applaus begroet. Alsnu was aan de ordo do behande ling van den beschrijvingsbrief voor de 40ste algemeene vergadering, die einde dezer maand te Zwolle zal ge houden worden. Een der aanwezigen deed de wen- schelijkheid opmerken, om ieder lid der afdeeling zulk een beschrijvings brief toe tc zenden. De voorzitter antwoordde evenwel, dat hot bestuur slechts een beperkt aantal ontvangthet zul echter zijn best doen, mot deze opmerking reke ning te houden. Hoewel dc beschrijvingsbrief zelve geen aanleiding tot bijzondere discus sie gaf, slechts werden eenige woorden gewijd aan het verschil in positie en van arbeidsveld van den Protestantenbond en do Verecniging van Vrijzinnig-Hervormden ont spon zich over de vraag, of men den eventueel to benoemen afgevaardigde een imperatief mandaat zou geven of niet, een langdurige gedachtcnwisse- ling. Besloten werd tan slotte, een afge vaardigde een vrij mandaat tc geven, dat bij de stemmingen over personen slechts ©enigszins beperkt wordt. Op voorstel van Ds. Uakcls Jr. gaf de vergadering den afgevaardigde ae wenschelijkhcid te kennen, bij het stemmen over de vacatures, in het hoofdbestuur ontstaan door de perio dieke aftreding van de hoeren Mr. J. \V. de Kanter en Seyffardt, respectie velijk do hoeren Dr, Van der Lee, directeur der H. B. S.* ie Apeldoorn, en Mr. J. G. Th. Joosting, te Assen, te stemmen. Maar ook in dit geval wordt door den afgevaardigde ten slotte naar eigen inzicht gehandeld. Tevens besloot dc vergadering, den kiezen afgevaardigde op te dragen, het hoofdbestuur uit tc noodigen, het volgend jaar te Haarlem te komen 'ergaderen. Vrouw (na een lange rede). Met één woord je bent een af schuwelijke man 1 Man. En jij een afschuwelijke met veel woorden. Eerste landlooper (op een weg). -• Waarom ga je die hoeve niet. binnen? O, die hond die zal je niets doen! Zie eens hoe hij met zijn staart kwis pelt Tweede landlooper. Dat zie ik, maar br-ommen doet ie ook. Ik weet niet, welk eind van den hond ik ge- looven moet MOOI HOLLANDSCH! Uit het Nieuwsbl. voor Nieuwer- Amstel: „Do hear D. Spaargaren brengt ver volgens het badhuis ter tafel, dat den laatsten tijd door den zandnanvoot herhaaldelijk beschadigd werd. Nadut nog eenig klein goed ter tafel is ge bracht, sluit de voorzitter de verga dering." Dit krachtstukje is vertoond in de laatste vergadering van de afd. „Het Witte Kruis" in Aalsmeer. Hei bad huis ligt nu'weer op zijn oude plaats, zoo spot 't Hb.d. Bij tweede vrije stemming were daarna ais zoodanig gekozen de heer D. J. A. Westerveld, die de benoe ming aanvaardde. Buiten bezwaar voor de kas, zal als zijn plaatsvervanger optreden, tevens als tweede afgevaardigde voor Haar lem, de heer Ds. Bakels Jr. Alsnu was aan de orde de verkie zing van een bestuurslid en van leden der com missiën. Als secretaris werd herkozen de heer F. H. Smit. In de commissie voor de lezingen werden gekozen de heeren Ds. B. P. PJantenga, B. G. ter Brake en L. v. d. Have, in die voor Godsdienstonder wijs de heeren Ds. W. Bax en D. J. A. Westerveld, in die voor de bibliotheek mej. B. Boeré en de heeren H. G. Reiziger, H. Natte, D. Scheer en C. Swaanswijk, in die voor de Zondags school mej. A. A. Blok van Laer, mej. E. J. Westerveld en mej. J. D. Kaste- loyn, in die voor de wijkverpleging mevr. H. de ClercqTeding van Berkhout en Dr. P. Goedkoop, en in die tot uitbreiding van het ledental, de heer W. L. Schram Azn. Ten slotte deed het bestuur, bij mon de van den voorzitter nog enkele mededeelingen aangaande liet te stichten nieuwe gebouw.- Aan het gemeentebestuur zijn ver schillende aanvragen gedaan. Inge volge de wet op de kerkgenootschap pen is vergunning verzocht, om gods dienstoefeningen in het gebouw te mogen houden, welk verzoek is toe gestemd. De plannen voor den bouw zijn ingediend en ook die zijn goedge keurd. Tevens heeft de aanbesteding plaats gehad, maar de gunning is aange houden. Over het „waarom hier van kon spreker in het belang der afdeeling niet verder spreken. De heer Ds. G. J. Paré kwam aan het einde der vergadering nog spre ken over de èl- of niet-wenscheliik- beid van den bouw. Spreker meende, dat de financiën niet sterk genoeg zijn, om dien te beginnen, en stelde voor een nieuwe vergadering uit te schrijven, waarin deze aangelegen heid nog eens in den breede kon be sproken worden. De voorzitter wees er den heer Paré echter op. dat te dezer zake reeds vroeger een besluit genomen is, waar op nu niet meer kon worden terugge komen, en de vergadering besliste met grooie meerderheid van stem men. dat dit en dergelijke voorstellen niet in behandeling zullen genomen worden. Te 11 uur scheidde men. Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben het Toorrecht, vragen op verschillend gebied, mils voor beantwoording vatbaar, in te renden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Hotitotraat 5-3. Alle antwoorden worden geheel koetelooi gegeren en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, dio niet volledig nnam et woonplaats van den inzender vermeiden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Ik heb een zwaar ver moeden, dat onder mijn vloer zwam men groeien, sterven, en dan een on- aangenomen reuk verspreiden. Wat moet ik daaraan doen ANTWOORD. Als ze onder den vloer groeien, kunt u er niets aan doen, behalve den vloer te laten FEUILLETON Naar het Engelsch. van II. T. JOHNSON. En Loch, betoogde hij, zoudt gij niet minder gelukkig zijn, wanneer gij wist, dat gij ontheven waart van alle geldzorgen, die de menschep kunnen kwellen en man nen en vrouwen spoediger oud doen worden dan jaren. Wanneer ik u bezit, zal ik nooit ongelukkig zijn. Ofschoon hij een schurk was, wei felde hij toch in het volvoeren ven zijn plan. Haar eenvoudig vertrou wen was haar sterkste wapen haar zekerste verdediging. Men moet wer kelijk een groote schurk zijn, om de genen, die u in alles volkomen ver trouwen, te bedriegen. Met toornige verachting schudde hij echter alle bedenkingen van zich. Claribel, zeide hij, na een oogenblik van stilte, ik zal u iets Vertellen. Toen ik met u huwde, sloot ik een levensverzekering voor een bedrag van twintigduizend pond, zoodat cii. wat er ook moge gebeu ren, nooit in geldverlegenheid zult verkeeren. Zij sperde haar óogen wijd open, vol verwondering en ontzag. Twintigduizend pond, her haalde zij met ingehouden adem. I-Iij vervolgde En ik heb de polissen op uw naam laten schrijven, z'Óodat, wan neer ik stierf, gij een rijke vrouw zoudt zijn. Daaraan kan men weer uw edel karakter horkennen, riep zij uit, cn kuste hem. Haar liefde prikkelde do cynische natuur van den man. die, verdorven als hij zelf was, meende, dat nie mand in staat was tot eene goede daad. „Zij beet naar het lokaas", dacht hij bij zichzelf. „O, dio vrou wen Waaraan denkt gij, Claribel vroeg hij eindelijk. Ik bedacht, antwoordde zij, en sloeg haar armen om zijn hals. dat ik het zeer aardig zou vinden om twintig duizend pond te bezitten, wanneer mijn Dudley voor mij ge spaard bleef, maar zonder u zou twintig maal die som mij nog onver schillig zijn. Dudley, verbrand die papieren. Zooals gij zegt, zou het zeer aar dig zijn, om twintig duizend pond te bezitten, zonder mij to verliezen. Dudley, spreek geen woord meer hierover, verbrand die vreeseliike papieren, zeide zij met aandrang. Dudley was niet zoo woest en on stuimig als gewoonlijk, wanneer zijn plannen niet goed vorderden. Zelfs op dezen verdorven man oefenden de vrouwelijke ouschuld en het- Innig vertrouwen invloed uit. -Langs een anderen weg keerde hij evenwel weer op hetzelfde onderworp terug. Hij ging zitten, trok haar naar zich toe en zeide na een oogenblik van stilzwijgen Daar was eens een man, dio, evenals ik, een levensverzekering voor een hoog bedrag had gesloten de menschen hielden hem voor dood, evenals zij dat van mij kunnen den ken. Hij bezat, evenals ik» een lief vrouwtje, zij begaf zich naar het kan toor van de levensverzekeringmaat schappij en toonde een valsche dood akte van haar man. hetgeen gij ook zoudt kunnen doen, en ontving toen twintig duizend pond, zegge twintig duizend pond Hij zweeg een oogenblik, toen hij zag, dat een trek van afgrijzen zich op het gelaat van Claribel vertoonde. Daarna nam zij een overtocht naar Zuid-Amerika, waar zij haar echtgenoot opzocht en zooals de sprookjes zeggen, leefden zij verder in vrede en geluk. Neen, Dudley riep zij harts tochtelijk uit, niet gelukkig dat geld op zulk een oneerlijke wijze vor kregen bracht geen vrede en cel uk aan 1 Waaromniet? vroeg hij kortaf. Omdat die man en vrouw elkaar nooit in de oogen konden zien, zooals gij en ik, en daarin waarheid en eer lijkheid konden lezen. Do moed ontzonk hem, toen die heldere reine oogen, die tot in zijn ziel schenen door te dringen, op hem gevestigd waren. Langzaam liet hij haar los, trad op het venster toe, en staarde gedachten loos naar buiten, terwijl hij voor de eerste maal van zijn leven wenschte, dat hij de man was, voor wien zijne vrouw hem hield. HOOFDSTUK V. Een mensc henvriend tegen wil en dank. Welnu, vroeg de majoor, toen hij later op den dag Dudley Car- stairs voor een koffiehuis ontmoette, wat voor nieuws Is mevrouw Dudley met de zaak ingenomen Mevrouw Dudley Carstairs kan in deze zaak onmogelijk een bond genoot van ons zijn, gaf de ander kortaf ten antwoord. Iemand anders zal in Londen als onze agent moeten optreden. Eu hij wierp een veelbeteekenenden blik naar den onderen kant van het marmeren tafeltje, waaraan zll za ten. Wat ik echter vragen wildé, vervolgde hij, hebt gij Lebas ge sproken Ja, antwoordde de majoor, en hij stelde mij voor aan hij kon een lichte huivering niet onderdruk ken aan den anderen man. En scheen „die ander" u nogal geschikt toe. om zijn rol in deze zaak te vervullen - - vroeg Dudley. O ja, die arme drommel, zeide de majoor, inaar welke schikkin gen hebt gij gemaakt met bet oog op de onbruikbaarheid van mevrouw Carstairs De man, dien gij vandaag ge zien hebt, moet naar dc Riviera over gebracht worden men zal mij ver der een telegram zenden, waarin vermeld wordt, dat wegens dringende zaken mijn aanwezigheid aldaar vereischt Ls. Begrepen? Na 'n haastig en hartroerend afscheid, zal ik mijn vrouw hier achterlaten en haar ver zoeken oogenblikkelijk naar Londen terug te koeren, waarheen ik beloof haar spoedig te zullen volgen. Zij zal aan de hoedo van majoor Punter worden toevertrouwd. Dus heeft zij ook haar aandeel in deze zaak Juist, maar zonder dat zij mag weten, welke onze plannen zijn. Zij zal haar kaarten moeten uitspelen onder leiding van majoor Punter, die haar dus voortdurend zal gade slaan zij mag echter volstrekt onze beweegredenen niet kennen. En wanneer de buit in haar be zit is.... Dan zal ik weer op het tooneel verschijnen. Maar hoe haar gemoedsbezwa ren te overwinnen Die moet zij maar vergeten, of over het hoofd zien ik zal er wel voor zorgen, dat het geld in mijn be zit komt. Hallo Daar is Lebas. Een Franschman, van ongevoor middelbaren leeftijd, sprak hen aan, zette zich ook neer aan bet tafeltje, en weldra was het drietal in een druk gesprek gewikkeld. Korten tijd daarna keerde Dudley naar Claribel terug en de beide anderen begaven zich naar een hun welbekende speel- club. Claribel was opgetogen eindelijk had Dudley haar een beslissend ant woord gegeven met betrekking tot hunne plannen voor de toekomst. Mag ik mijn vader schrijven, waar wij zijn vroeg zij voor do twintigste maalen in plaats van haar. als naar gewoonte, een ontwij kend antwoord te geven, dat haar hart steeds met bezorgdheid vervulde, gaf Dudley ten antwoord Gij behoeft niet te schrijven, lieveling. Ik hoop. dat wij overmor gen zullen kunnen vertrekken. "Wordt v •volgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 9