NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Onze Sportrubriek. 28a Jaargang. No. 8379 Verschijnt dageKjk^ bohatve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 17 OCTOBER 191C A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: Van 15 regels 50 Cis.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1-20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)„1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1.65 (ffljWpj 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Geïllustreerd ZoTKlagsblad, 'voor Haarlem' i I I I I 1 O»* Redacöe Administrattet Oroote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post ,0.45 Intereornmonaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directenr J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad Is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. EERSTE BLAD. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. Ons is verzocht, eenige uit breiding te geven aan onze Sportrubriek. Hoe wij daaraan voldaan hebben, zal onze lezer nu en voortaan vinden in het Tweede Blad. Om de noodige ruimte te verkrijgen zal ons Tweede Blad van Maandag zooveel mogelijk voortaan uit vier bladzijden bestaan. AGENDA DINSDAG 18 OCTOBER. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 1—2 uur. Schouwburg: Stoel en Spree: „Da vid Copporfield," 8 uur. Terrein H. F. C. „Haarlem", Scho tel weg: Vliegen door prof. Verstrak ten, 1—5 uur. Sint Bavo: Cursus Katholieke Ge- loufs- en zedenleer. Onderwerp: Over het werk der verlossing: Christus' middelaarschap aan het Kruis. Veisen: Gemeenteraadsvergadering 10 uur. Stadsnieuws DOEKEN. Op Terschelling is benoemd tot zet ter de heer Doeke Doek.es Doek- sea Sr. lih zal een tijd komen, dat de lieer Doeko Doekcs Doeksen Si', aftreedt; wel zal men dan mogen zeggen, dat hij „opgedookt" is. HULDIGING VAN VERSTRAKTEN EN NOG IETS. Gisteravond, tijdens de voorstelling ,van liet Klein Tooueel beeft men een pauze beuut, om Verstraeten, die iu de zaal aanwezig was, ten tooneele te roepen. Majoor Van Wagtendonk, lid het Eere-comité, hield daar een zeer geestdriftige toespraak. Hij weidde uit ever de prachtige vliegsport en haar onversaagde beoefenaars. Ver straeten huldigde hij als een koen vliegenier, die door zijn vluchten len enthousiast had gemaakt. De heer Schetzer sprak namens het Vlieg-comitc en verkondigde eveneens don lof van Verstraeten. Deze dankte weer met een gemoede lijk speecbje. Maar het bleek toch, hoe zeer hem de ovatie van het Haar- lemsche publick Zondagmiddag had getroffen, al was hem dio huldiging des middags wel een oogenhlik "zoo benauwd geworden, dat de heer Sehetzer er met zijn stok op in moest slaan, om den vliegenier voor al to dringende huldebetuigingen tc vrijwa ren. Verstraeien zei, dat in Bergen-op- Zoom veel animo heerschte om liet vliegen te zien, in AlkinaRr was het publiek geestdriftig, maar zooiets als in Haarlem, Zondagmiddag, had hij nog niet meegemaakt. De in de hruou aanwezigen brach ten Verstraeten een warmo ovatie. Kransen weiden aangeboden door majoor Van Wagiendonk, door het Uitvoerend comité en door bet Ylieg- comite. Dat was, wat het publiek op 't too- necl zag gebeuren, maar achter de coulissen speelde zich tegelijkertijd iets afj wat men een „incident" pleegt te noemen. Het politic-rapport vermeldt daar omtrent het volgend© „Meijne C. Simon, artiste te Rotterdam, wonende aan de Schiekade aldaar in het gebouw de „Vereeniging", doet te 11 1/4 uur aangifte, dat zij op het too- neel in de Kroon is mishandeld geworden door de 26-jarige C. A. J Prins, huisvrouw van J. H. Speenhoff, wonende te Rotterdam, door baar opzettelijk een slag op den rechter bovenarm te geven." Tot zoover onze officieele informa tie. De officieuso gaf ons de volgende lezing van hot geval Terwijl de lofre denaars Verstraeten te bewlerooken Stonden, luisterden de arlisten tus- Schen de coulissen naar 't geen de hee ren zeiden. Nu en dan scheen dat op de lachspieren te werken, want uit de artistengroep steeg nu on dan een on derdrukt gelach op. Des heeren Speenhoff's eegade ver droot dit en gaf de klaagster een tik op den arm. om haar tot stilte te ma nen. Dit lijkt op zich zelf niet zoo erg, maar men verhaalt, dat er tusschen de beide vrouwelijke artisten naijver bestaat. Met die wetenschap valt 't te begrij pen, dat een kleinigheid, als het voor gevallene was, aanleiding gaf tot een formeelc ruzie-partij, waarbij 't halve Klein-Tooneel zeer „groot" slagvaar dig werd. Het eind van 't lied was, dat men naar de politie liep Als de officier van justitie de „mis handeling" niet tc onbelangrijk vindt, zullen we er nog wel meer van hoo- ren. RADIUM-THERAPIE. Onze lezers weten, dat enkele jaren geleden de Frausche geleerde Curie en zijn vrouw het radium hebben ont dekt, een zeer kostbare stof, waaraan geneeskrachtige eigenschappen v den toegekend. Een van do vormen, waarin naar toepassing wordt gestreefd, is het radio-actief maken van water. In een eenvoudig toestel, waarin zich een dium-verbinding verbindt, wordt woon gedistilleerd water geschonken, dat in radio-actieven toestand het ap paraat weer verlaat. Het heeft dan noch smaak, noch geur en maakt dus op den leek den indruk van een ge woon glas water te zijn, maar door proeven is het tegendeel aangetoond en aan het water wordt dan ook zelfs een sterke Invloed op het mcnschelijk organisme toegeschreven. De Haar- lemsche medici hebben het onlangs de moeite waard geacht, te hooren wat zekere Dr. Kohlrausch daarover had mee te deelen. Uitwendig bestaat er ook een toepas sing in den vorm van omslagen en compressen. ■Hoe merkwaardig radium is blijkt wel hieruit, dat eerst na 1000 jaar do radio-activiteit op de helft zal zijn verminderd, zoodat menschelijkerwijs gesproken de rndiumverbinding in het toestel onverslijtbaar is. Natuurlijk zal deze of gene, die dit loesf. willen weten waar de drink- kuur kan worden gehouden of omsla gen en compressen te krijgen zijn. Wij kunnen er alleen van zesgen, dat een van de Haarlcmsche apothekers een en ander tot gebruik gereed heeft, maar achten liet onnoodig zïin naam on adres op te geven, omdat hij, en terecht, alleen afgeeft op medisch voorschrift Wie er belang in stelt, moet dus maar eens aan zijn huisdok ter om inlichting vragen. Feestavond. Men schrijft ons: Zoterdagavond gaf de vereemiging Kunst zij on* Streven, directeur de heer C. N. Wagneir, haar leden feestavond. De leden deden hun best den avond gezellig door te brengen met het geven van voordrachten muziek afgewisseld door dansen ern 't rond dienen van versnaperingen. Elk lid keerde zeor laat in dan avond vergenoegd met een klein ge schenk huiswaarts. Gistermiddag omstreeks half vier kwam een stoomtram van de maatschappij Haarlem—Alkmaar, op den Schotèrweg, vlak over het vliegterrein, door een dichten drom van inenschen rijden, toen de loco motief plotseling een dichten regen van modderwater over de inenschen uitstortte. Velen waren hierover zeer gebelgd, zoodat het bijna tot een uit barsting gekomen was. Van de hee ren waren boorden, manchetten en gezichten bezaaid met zwarte vlek ken van do dames was'menig toiletje of hoed bedorven. De kalmte der rijkspolitie voor kwam een heftig tooneel. Ned. Protestantenbond. Door den architect J. J. van Noppen is onderhands aanbesteed Het bouwen van een gehoorzaal, dienstgebouw cn kliniek op een ter rein aan de Jacobstraat, hoek Veste- straat, te Haarlem, voor de afdeeling Haarlem van den Nedcrlandschen Protestantenbond. Ingeschreven werd door J. van Gelder. 40580. C. J. Cramer, f40400. J. W. van Santé, 40175. Jan A. Jonker en Zn., 37940. A. N. Cornelisse, f37600. P. de Lugt, 37540. B. Hagen, 36390. Martens on Zoon, f 35250. A. C. Vander. 35170. Matth. Nederkoorn, f34600. Het werk is aan den laagslen in schrijver gegund. VOOR BEN EIGEN GEBOUW. De Baptisten-gemeente is sedert meer dan 30 jaren in Haarlem geves tigd. Zij vergadert tegenwoordig op een bovenlokaal, dat hoewel voor de gemeente zelf toereikend, in het alge- men ongeschikt blijkt, vooral voqr het houden van openbare samenkom sten, die zeer dikwijls plaats IteDben. Zij tracht nu te geraken tot den bouw van een geriefelijk gebouw of kerk, maar daar hare eigen financieele krachten te kort schieten, doet zij thans door middel van circulaires een beroep op de offervaardigheid der stadgenoote.n De regeling dezer aangelegenheid berust bij eeno bouwcommissie be staande uit de heeren C. Vrugt, voor zitter, D. Bakker, penningmeester en G. II. ter Braak, secretaris. j u b i 1 Heden herdenkt de hoer J. S. de Bruyn, le bediende ten kantore der Tweede HoU. Mij. van Levensverze kering. zijn 25-jarige dienst vervul ling. Namens commissarissen werd de jubilaris toegesproken door dien heer Mt. A A Land, en door de di rectie bij monde van den heer H. M. van Bemmelen. Namens bestuur, directie en perso neel werden den jubilaris fraaie schenken, aangeboden, n.l. een salon- kaet, een vulkachel era een gaskroon. Tevens ontving hij de med©deeling dat zijn salaris verhoogd was. Het verdere gedeelte van den feestr dag bracht de jubilaris in den huise- lijken kring door. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken VELSEN. Zaterdagmiddag werd door de ar chitecten R. v. d. Ploeg, alhier, en C. v. Camman, van Bussum. aanbe steed Het bouwen van een villa aan den Stationsweg alhier voor rekening van don heer W. A. Dölleman te Heemstede. Ingeschreven werd als volgt iE. Boots en E. J. Rooijers, Velsen, f10999. J. Beek, Baarn, 10912. J. Slenters, Velsen, 10800. Wed. P. v. Heijst, idem, f10720. Krom en v. d. Long, Uitgeest, f9700. C. Rol. idem. /958Ó. C. P. v. Hensbergen, Velsen, ƒ9450. K. Rol, Beverwijk, ƒ9322. Weijei-3, Haarlem, en Nieuwenweg, Beverwijk, 9307. Oudshoorn en Slingerland, Velsen, f 9095. C. de Maijer, IJmuiden. f 8980. P. Langendijk. Beverwijk, f8888. C. H. v. Heijst, Velsen, f8899. P. van 't Veer idem, f 8412. II. Hergarden en Zn., Beverwijk, ZANDVOORT. Door de politie alhier is aangehou den en naar zijue woonplaats Ijlden teruggebrach/t de minderjarige P. v. d. Z., die alhier rondzwierf. Genoem de jongen verklaarde op het politie bureau, dat hij verpleegd werd in het II. G. weeshuls te Leiden en wegge- foopen was, omdat hij bij een pa troon in dienst was waar het hem niet beviel. Den 18den October a.s, z^l het strand benoorden het Grand Hotel on veilig zijn daar er alsdan schietoefe ningen zullen worden gehouden door het. 3e bataljon van het 10e Regiment Infanterie in garnizoen te Haarlem. HALFWEG. De stationsbeambte S. had Zater dag het ongeluk, dat bij het op de rails leggen van een stuitblok, zijn rechterarm zoodanig met het wiel van den waggon in aanraking kwam dat dit lichaamsdeel op drie plaatsen ernstig w-erd gekneusd. BEVERWIJK. Tot ambtenaar ter gemeente-secre tarie ls benoemd de heer F. Slees- wijk Visser van Barendrecht. SLOTEN. Do heer N. van Leeuwen, Candi da at alhier, beeft het beroep naar de Gereformeerde gemeente te Murwer- woude aangenomen. Binnenland EEN SLIMME STROOPERt De rijksjachtopziener van West dorp, die tien gulden premie ont vangt voor een bekeuring in het jachtveld van een paar heeren uit de prov. Groningen, is er bij als de kippen om een wilddief te bekeuren. De vorige week, in den vroegen mor gen had hij post gevat In een water schap waar verveening wordt uitge voerd, achter een turfhoop. Daar op eens, ja, hij vergist zich niet, krijgt hij een jongen wiidstrooper in de gaten. Zou hij hem direct nazetten? Neen! nog even geduld. Hij kon nog eens dichterbij komen. Ten slotte, 't moet wezen dacht de jachtopziener en hij in eeai flinken gang den stxoo- per na. Al gauw begint hij hem in te halen en de premie zou den dag weer goed rnakeu. Nog even goed door- loopen en... Wat doet onze wilddief nu? Hij loopt fluks tot een draaibaar vonder, loopt het over en draait nu het vonder af. Nu zijn ze aan we zijden van een vlotwijk; de wilddief verheugt over zijn goeden inval. De jachtopziener Joopt eenige keeren brommend, mopperende aan weers zijden van het dra ai vonder en kan heengaan, zoo schrijft 't N. O. MAMBER AMO-EXPEDITI E. Volgens te 's-Gravenhage ontvangen particuliere berichten zijn de deelne mers aan deze expeditie, kapitein Franssen Herderschee, luitenant Brasser en dr. Van Gelder, waarvan de eerste twee met beri-beri en de laatste met malaria van hun tocht zijn teruggekeerd, thans alle drie ge heel Hersteld. „DE HOOP". Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" is weer naar zee vertrokken. VERZEKERINGSBEDRIJF. Te Amsterdam is een vergadering gehouden van inspecteurs en be roepsagenten van verzekeringsinstel lingen, onder voorzitterschap van dien heer A. Willing, te Amsterdam. Besloten werd tot de oprichting van oen vakvereeniging. Er werd een voarloopig bestuur- gekozen, dat op dracht kreeg statuten en huishoude lijk reglement te ontwerpen. Loden van bet voarloopig bestuur zijn de heeren A. Willing, voorzitter; H. Lazard, ondervoorzitter, beiden te Amstdndaux; B. Viveen, secrotaria, J. H. Domave, 2e secretaris, beiden te Haarlem, en L. Boer, penningmees tor, te Zwolle. DE BURGEMEESTER VAN BLARI- CUM GEARRESTEERD. Do Hilversuni3ch6 correspondent der „Cour." schrijft Het geheele Gooi werd Zondag in opschudding gebracht door de tij ding, dat Zaterdagavond laat de Bla- ricumsche burgemeester, de heer A. A. 1L Hosang, gearresteerd was. De arrestatie heeft met de plaats gehad hebbende gebeurtenissen niets te maken, daar de gevangenneming geschiedde wegens valschheid in ge schrifte. De zaak is. dut de b urge mees ter voor een paar maanden een mandaat van f 5, ten behoeve van den arbeider Teun Krijnen, voor verrichte werk zaamheden, nadat dit zóó door den wethouder was gezien en geteekend, zou veranderd hebben in een van f 50. Gewapend met dit papiei had hij bij den gemeente-ontvanger Koke- bi and f 50 geïnd, doch den genoem den arbeider slcchis 5 uitbetaald. Later is de zaak door de beide wet houders bemerktzij brachten dit te vens ter kennis Van de justitie. in verband hiermede arriveerde Za terdag te Blaricum bet parket uit Amsterdam, ten einde een onderzoek in te stellen. Naar werd medegedeeld, moet de burgemeester bij hel verhoor gezegd hebben, dat hij zich ten volle kon rechtvaardigen. Volgens zijn verkla ring zouden namelijk nog meer ar- beidsloonen door hem zijn uitbe taald, welk geld dan door hem op ge meld mandaat verhaald zou zijn. Van andere zijde vernam de „Cou rant" nog, dat het den beschuldigde, die voortdurend kleine voorschotten deed aan de gemeente, niet moeilijk zal vallen, zich te rechtvaardiger Uit de oude doos. De „Tel." cor respondent ie Zaandam schrijft: Door toevallige omstandigheden, kwam mij in handen een veilingboek je uit het jaar 1790, waar van de in leiding luidt: „Kusteboode Te Houden op Donderdag den 14 January 1790, 's Avonds ten üüren, ton Huise van Willem Balthazar, Castelyn in do Herberg De Drie Zwaan en. Tot West-Zaandam" Als no. 19 der tö veilen eigendom men wordt daarin vermeld: „Een Huys en Ery, (genaamd bet Huys van Czaar Peter) en daar aan- horige Schuytenhuis, staande en ge leogen op het Krimp, bolent ten zuy- den Cornells de Boer, en ten noorden Jan Zalm. Den koper zal op Tauiatie moeten overneemen een Gouden Medaille tot dit perceel betrekkelijk, en door den Groave van Oriow, commadant der Russische Vloot, in 't Jaar 1780 aan den EygenaaT teT dier tijd ver- eerdt". Uit daarbij gevoegde schriftelijke aanteekeningen blijkt, dat voor het genoemde perceel, thans algemeen bekend als het Czaar-Peterhuisje. werd geboden f 160 door Abram Ver gouw en dat .denselven het daarop voor f 18 In slag nam", zoodat het totan] opbracht f 178. Zouden er thans geen liefhebbers zijn, die voor hetzelfde gebouwtje f 17.800 willen geven? EF.N INTERNATIONALE ZWEN DELAAR? Een tweetal weken geleden stapte in een hotel te Utrecht af een chic gekleed heer, van ongeveer 35-jari gen leeftijd, die voorgaf baron von Kakowska te heeten en zeide, geko- mon te zijn om enkele kennissen te bezoeken. Hij betrok een kamer een nam in alle opzichten de allures aan van een echten baron. Toch blijkt uit ver schillende feiten, dat niet alles goud Ls, wat bij dien „baron" blinkt Zoo vernam de Tel. dat hij zich ook onder een anderen naam uitgeeft, en, in weerwil van zijn Russisch klin kenden naam vloeiend Engelsch spreekt. Dezer dagen vervoegde hij zich, onder den naam Oberland, bij een ie Utrecht bestaand comité, dat voor het schoone doel, hetwelk het beoogt, voel geld noodig heeft. Hij maakte met een der comitéleden 'nader ken nis en zei een bedrag toe van f 1200. Tot zijn spijt (1) had hij echter zijn chéque-boek in zijn hotel laten lig gen, doch dat was geen bezwaar: hij zou de chèque wel toesturen. De co- mitélcden, die zeer in hun schik war ren met dezen onverwachten weldoe- nor, bleken ook niet ongeneigd, hem in hun kring op te nemen, en een hunner ging zelfs zoo ver, hem te introduceeren bij een zijner vrienden die te Utrecht woonachtig is, doch te Amsterdam zijn zaken uitoefent. Wie schetst nu echter de verbazing van het bewuste comitélid, toen die royale vreemdeling, die intussehen de chéque nog niet had toegezonden, op zekeren morgen bij hem ver scheen en hem een som golds ter leen vroeg. De achterdocht ontwaak te on hij vond een voorwendsel om de gevraagde Jeening op fatsoenlijke wijze van zich af te schuiven. Hierop zocht de quasi-baron naar het adres van den vriend, bij wien hij geïntroduceerd was, ging daar heen en informeerde daar naar het adres van diens zoon, die te Amster dam woont en van wien hij vermoe delijk bij de eerste kennismaking had hooren spreken. Do oude heer, zich den vreemde ling herinnerde, vermoedde niets kwuads, en gaf hem de gevraagde inlichting. De baron reisde naar het opgege ven adres in Amsterdam, en meldde zich aan bij d«n zoon des vriends, aan wien hij het volgende verhaal deed: „Uw vriend, die en die, is door de politie gearresteerd en in de ge vangenis gezet voor schuld. Nu stuurt uw vriend mij naar u toe, om een som golds te 1 oenen van zooveel gulden, opdat hij daarmede zijn schulden kan betallem". Op de vraag om eerüg schriftelijk bewijs van dien vriend, antwoordde de vreemdeling, dit in de groolo haast der afreis vergeten te hebben Dit maakte de zaak nog verdachter en de Amsterdammer was zoo ver standig, om het geld niet af te ge ven. Hij sleldo zich echter telefonisch in verbinding met de te Utrecht wo nende familie en stelde dezo op de hoogte van zijn ervaringen met den vreemdeling. Voorts vernam 't blad, dat mijn heer de baron chèques bij zich draagt op do Duitsche Bank te Berlijn, iets, dat het vermoeden wettigt, dat hij uit Berlijn afkomstig is. Men beweert, dat hij daar inder daad woont, een vrouw heeft met twee kinderen, tal van bedienden er op na houdt en groote verteringen maakt, terwijl niemand eigenlijk goed weet, hoe hij aan het geld komt BRANDEN. Op de Kruisstraat nabij Rozendaal is de groote hofstede van Ant. Ver huist geheel door brand vernield. Ook de inbqedei, de oogst en de landbouw werktuigen zijn verloren gegaan. .Met moeite heeft men de hofstede van Cor- nelis van Gastei, die ook reeds vlam had gevat, kunnen behouden. Het ver brande was verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Pers-Overzicht ONZE PERS OVER DE FRANSC11E SPOORWEGSTAKING. Eenige Nederlandsche bladen wij den bc-sclwmwingen aan de staking der Fransche spoorwegarbeiders. Het Centrum schrijft: De spoorwegstaking in Frankrijk geeft weer een leerrijk beeld te aan schouwen van het leugenachtige der revolutionnaire phrase. Zoolang Briand in de oppositie was liet hij geen gelegenheid voorbij gaan om de arbeiders op te winden. Daarin was hij een meester. Hij was Immers sociaal-democraat! Thans is deze sociaal-democraat ministerpresident, anders gezegd de eigenlijke bestuurder van Frankrijk. Want de president heeft geen ge zag. En wat beleeft men nu?... Dat hij, evengoed als welk© bourgeois (I) ook, het. leger te hulp roept en links en rechts de leiders der stakers laat ar- besteeren. Natuurlijk geschiedt zulks met een melodramatisch gebaar. In een rede aan een feestmaal sprak hij van een „misdadig© bewe ging", welk© aanduiding veel over eenkomst vertoont met een woord, dat inderUjd hier te lande van de regeeringstafel gebezigd werd io verband met de spoorwegstaking. Natuurlijk heet Briand thans oen renegaat, een verrader, en hoe de vleiende epitheta verder mogen lui den. Maar men kan ar wel zeker van zijn, dat degenen, die zoo geducht tegen hem te keer gaan, morgen aan den dog volkomen hetzelfde zouden doen. wanneer zij tot het bestuur des lands werden opgeroepen. Zoolang zij geen verantwoordelijk heid dragen fulmineoren de revolu tionnaire agitatoren er maar op los deugt er niets, moet alles anders. Zoodra zij tot macht gekomen zijn, worden de bordjes spoedig verhan gen en toonen d© hevigste demago gen rich niet zelden de ijverigste voorstanders van krasse maatrege len. Zij onderdrukken dan zoo snel mo gelijk de gevolgen varf hun eigen vroeger bedrijf. Het is maar onbegrijpelijk, dat, ondanks de zoo duidelijke lessen van verleden en heden, nog zoovele ar beiders zich laten meesleepen door het woorden gegoochel en opzwee- pend gebaar dier politieke komedian ten, voor wie het revolutie-preek en gewoonweg een ambacht gew©r ten t Algemeeat Handelsblad schri ft o.m.: „Overal en althans in ons land, kan men een strooming waarnemen om de regeering evenals in Frankrijk, zooveel mogelijk in handen te geien van de vertegenwoordigers van één klasse, de arbeidersklasse. En nu zou men, welke groot© bezwaren men ook legen een dergelijke zeer eenzijdi ge volksvertegenwoordiging moge heb ben, althans hopen, dat in zulk een regeering diezelfde arbeidereklasse eenig vertrouwen zou hebben. Frank rijk leert ons het tegenovergestelde. Terwijl de regeering bezig is met de spoorwegdirecties te onderhandelen over de mogelijkheid aan enkele grie ven der spoorwegbeambten te gemoet te komen, zeggen die beambten: wij hebben wel een regoering die uitslui tend het meest revolutionair-gezinde, het meest democratische deel van het Fransche volk vertegenwoordigt od die zal thans naast het alvernai

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1