kon bijv. cle chocolademachines in andere afdool ingen en hoe kwam geen handen ie kort can chocolade van 10 centiemen tot ftre. 8 te verkoo- pen. Tut nog toe wag ik altijd in de mee ning geweest, dat Holland op dit ter rein een der eerste landen der wereld was. maar van deze tentoonstelling zal niemand dezen Indruk krijgen. Dal is nu slechts één voorbeeld, maar or zijn honderd speciale Nederland- schï artikelen, die met vrucht op zulk een wereldmarkt verkocht kunnen worden (verpakte cacao, koffie thee, likeuren en sterke dranken, bier, Geldersche vleeschwaren, tal van bui ten ons land bijna onbekende visch- en kaassoorten enz.) Gaat 't niet in de afdeeling dan daarbuiten, het „ter rein" is overal groot genoeg. De Duit- schors en Belgen vooral, maar ook dc Franschen, Italianen, Spanjaarden, Perzen, Haitianen, ja zelfs de Luxem burgers hebben 't ons nu wel geleerd. In de Hollandsche afdeeling heeft thans de Delftscbe fabriek leven bracht door gratis „mayonnaise' te deelen. Er is natuurlijk geen bijko men aan, want alles wat niets kost heeft verbazend aftrek, 't Is intus- schen een mooie maar kostbare recla me, die alleen een zeer groote onder neming zich kan veroorloven. En ik geloof, dat ook bij een goed geêxploi- teerden verkoopsstand, het doel niet alleen evenzeer is te bereiken, maar ook dat deze in plaats van hooge on kosten een aardig batig saldo ople vert. Zooveel maal heb ik nu de tentoon stelling bezocht, maar nog nooit was lk in het paviljoen van de bont-firma Réveillon frères uit Parijs geweest. De oorzaak hiervan was, dat er steeds een menschcumassa voor het gebouw tje en file stond en ik vermoedde, dat het 't wachten niet waard zou zijn. Ik heb me echter vergist. Men vindt liier prachtvolle diorama's uit het leven in do poolstreken, die niet voor die in „Canada" onderdoen en do dienst is hier zoo uitmuntend geregeld', dat men op zijn gemak kan kijken. Bovendien worden den bezoekers gratis prent kaarten verstrekt. De tentoonstellingsloterij is uitge steld tot 25 Oct. a. s. Wegens mijn be lofte ontving ik brieven van personen, die wenschten, dat ik mee zou deelen, wat op hun nummer gevallen was. Enkelen hadden hierbij echter postze gels voor antwoord gevoegd. Dit is volmaakt overbodig, lk deel in dit blad mee, wat op dc mij opgegeven nummers is gevallen, natuurlijk zon der de namen te noemen. Een brief kaart a 5 1/2 ct. is dus voldoende om deze op te geven. H. HENN1NG Jr. Stadsnieuws Ds Haarlemscïe Vliegwsek. 't Is een gewaagd ondernemen in den herfst een vliegbetooging te or- guiuseeren, een soort loterij met vi nieten. Mooi blad-stil weer staat f lijk met n hoofdprijs, maar een wi derigo dag is een kolossale niet. Het driemanschap, dat Verstraeten hior het vliegen keek al zuinigjes, tien de twee eerste dagen het terrein publaekloos bleef door dien vliegen den storm, die eten vliegenden mensch op den aardbodem vaslblics. Zaterdag klaarden de gezichten, op en Zondagmiddag verdween de laat ste rimpel uit het voorhoofd van den optimist van het drietal, wanneer des hal f -optimists voorhoofd geheel glad werd, weet 'k niet, maai- v« Vouwde zich ook het meest perma nente kreukje effen, dat in 1 richt van den pessimist was gekrin keld, want Maandag stonden er weer oen 5000 menschen langs de louwen. Het veld leverde weer denzelMen gezelügen aanblik van Zondag. Overal de menschen in gespannen aandacht mannetje-aan-monnetje ge rijd. Voorloopig had men niet veel te doenf dan nam- de muziek-mopje-s te luisteren en de wolken te bestudee- ren. Want die wolken waren het nu weer, die de luchtlagen boven in het ongereede brachten. „De luucht ia *iok," herhaalde Verstraeten weer. Dos moesten we wachten, tot er zich teekenen van herstel voordeden. Daarom werd 't weer laat, eer hij op ging. Maar daarover mocht men niet klagen, want Léon wae Zondag bang. dat 't Maandag heelemoaS niet ao.i kunnen, omdat toen do „gezond heidstoestand" van de lucht al weer houdt, vied liet ten tooneolo gebrach- «amerhahd wel even gewóón rijn ge»- worden als den drifiig-doffen libber- kLank Van die joeg-jagenrte motor-zui- giars an het bliksemend ratel-gewiek van de schroef-schoepon. Mooi gleed hij, als tegen een hel ling op. boven de boomen uit dreef ta^on de lood-grijze wolken- rotsen toekend zijn fijn-lijnig gestel en de nu-en-dian even opblankende zweef vlakken van den noordelijken hemel naar het zuiden. Achter boomgroepen daar, vlood hij weer en cirkelde terug met zijn aan-brom- memd geluid van reuzen-kever in lucht. Qmme voer hij en schoof an dermaal, nu in hoogero lijn, gratie vol langs den luchtwand. als een schaduw over het scliimmendoek. Toen stoof hij in een kilo-meters lange stuiveling op ons af. Nog een geweldige spurt, maakte hij over bet terrein, dat JoveJ, bang voor onge lukken het toestel achterna rende, can het tot staan te brengen, vóór het te ver wielde. Toen was de 5 1/2 mi nuten-vlucht geëindigd. Verstraeten werd voor de zooveel- ste maal gecomplimenteerd. Hij ver telde, dat hij nu wel een honderd me ter hoog was geweest. De lucht was slechter dan gister. Toch ging hij spoedig daarna, om 5 uur 3 1/2 mi nuut, wteer omhoog. Nu maakte hij dtrio bochten over het verre terrein. Na 7 1/2 minuut daalde hij in goe de orde. Een oogenblik „dreigde" een Kif de huldebetooging van 't publiek. Reeds kwam de achterhoede aanstormen en Verstraeten bang voor z'n toestel riep in allerijl de menschen om z'n machine in veiligheid te brengen. Jean, eveneens ontsteld, brulde „Tres vitel" Maar de Rijks-veldiwacht in het publiek in vierkant-vorm te formeenren en dus het veld ruim te houden. Toen gingen we weer huiswaarts tot Dinsdag, den laateten vliegdag. DE BRAND OP DE BRUSSELSCHE TENTOONSTELLING. Naar aanleiding der sensatie-be richten in do Belgische pers schrijft 't Hbld. Ter bevoegder plaatse informeer end werd ons medegedeeld, dat de inhoud van dit bericht dwaasheid is. In de eerste plaats hebben in de strafgevan genis te Haarlem geen anarchisten in 1909 gelogeerd, maar bovendien maakt het stelsel van cellulaire opsluiting 't smeden van een complot onmogelijk. Er is geen enkele „bijzondere persoon lijkheid" te Haarlem geweest, wie zulk een afschuwelijk plan kan toege dicht worden. Van verzending van een brief in cijferschrift uit de gevan genis kan evenmin sprake zijn, zoö- dat het geheele bericht op mystifica tie schijnt te berusten. Aanbesteding. De chef van het Militair hospitaal te Amsterdam heeft gisteren aanbe steed het wasschen van linnen en wol len goederen voor den tijd van 5 jaren ingaande 1 Januari 1911. Ingekomen 2 biljetten. Minste inschrijver Sedel, Haarlem, voor diverse prijzen. KUNST DOOR OEFENING. In het Brongebouw gaf de man- nenzangvereeniging van bovenstaan- den naam voor een zeer talrijk pu bliek een aardige eairée, waarop het niet aan afwisseling ontbrak. Het koor gal onder leiding van den heer Carol Phlippeau een tweetal num mertjes „De liefste plek" van Joh. H. Loser en „Bede" van G. A. Heinae ten beste, die zeer wei-den toegejuicht. In het laatste werkje, werd een bari ton-solo door dien heer J. van Niel zeer verdienstelijk gezongen. Het dubbel mannenkwartet „Heinze", bracht onder leiding van don heer W. P. J. van Gernert, teil „Mijn hof" van F. Loots en „Mijn land is een land der zee", van G. A. Heinze. Het wild© ons voorkomen, dat wat meer brio in beide num mertjes wel op zijn plaats weesl zijn. Verder was de avond aan de too- need-speel- en voordrachtskunst ge wijd. Opgemerkt dient, dat uitslui tend dilettanten hier aan het werk als men dit in het oog moer en meer achteruitging. Die do hoogte rond scharrelende luchlr lagen, die door het stilte-gebied slier ten bracht de atmosfeer nog in be roering. Daardoor was ook voor de vier candiuaien voor de hoogere regionen, die met Verstraeten wilden meevlie- geu de kans verkeken. Want een pussugier neemt Léon mee, als 't weer in geen enkel opzicht te wenschen op gaat. In Belgie heeft hij veile malen met een passagier gevlucht. Die neemt dan plaats op de uitgospaande ruimte tusschen de koperen olie- en benzine-reservoirs en des vliegeniers rug. Niet een ea-g comfortabele zit plaats, waarbij nog komt, dat de de-reiziger alleen de twee houten spijltjes heeft, om er zich aan vast te houden. Het medcncmon van een blijft toch altijd een gewaagde onder neming, want de minste zenuwachti ge beweging kan het evenwicht van de machine verstoren Tegen vier uur werd do tweedekker uit den hangar vóórgereden. Jovel draaide de schroef weer op slag en te 4 uur 25 1/2 minuut stoof weer veder licht 't toestel over de mooi-effen grasvlakte. De machine steeg dien luchtweg op, terwijl hem hot gejubel van de ben eden e menschen in de oo- «n klonk. Die jubel za! Verstraeten nu laag te zeer te roemen. Veel succes had o.m. een komische ensemble-scène, getiteld „Nacklwa- kersexamen te Kalverend ijk," die met veel entrain werd gespeeld. Een gezettig bal onder leiding van den heer G. de Lange hield de aanwe zigen nog langen tijd bijeen. Het or kest speelde voortreffelijk. Gev. Voorwerpen. Terug te bekomen bij: M. Bolhuis, Zijlweg 58, O verveen, een grijze schooltasch. C. Doing, Dk. Spaarne 12 rood, een ceintuur. F. Hartog, Nobelstraat 11, een por- temonnaie met inhoud. J. Kloos, 2e Vooruitgangstraat 13, een werkmanskiel. J. Beekelaar, Waldeck PymwMttr straat 46, een paar mofjes. D. Osten, Lange Wijngaardstraat 2 zwart, een bruin hemdje. P. Tuin, Leidschestraat 111, een •rijwielbel. Wijkhuizen, Leidscheplein 14, een broche. J. H. Hangjas, Ripperd3park 1, een hond (setter). Snoyink, Fabriciussbraat 17, een automobiellanteairn. J. Zijtveld, Kruisstraat 7, abonme- ment-sohoolkoa/rt E.N.E.T. F. Engels, Gedempte Raamgracht 17rood een kinderporlemonnaie met inhoud. 'A\ Llgthart, Klarehbeekstraafc 54 rood, een kat. G. Belternvan, Assendielveretinaat 99, een broche met portret. H .Verhogen, Bronworsstroat 50, een taschje, waarin een flacon, een rozenkrans, een zakdoek en een por- teroonnaie met b) houd. J. Snel, President Steynstraat 52, te Schoten, een rozenkrans. H. John, wonende Lange Raam straat 8, een zilveren achterkast van een damcaharilioge. A. BLeekens, Lange Molenstraat 2, een ceintuur. A. Voetelinfe, Krolagestraat 34 rood, ecu koralen armband met gouden slot. ELECTRISCHE SPOORWEG MAATSCHAPPIJ. Gedurende cle maand Sept. 1910 bedroeg het aantal vervoerde passa giers op de verschillende lijnen: AmsterdamUaarüem—Zandvoort 180.550. Ceintuurbaan te Haarlem 136.613. HaarlemBloemendaal 78.311. Totaal 395.480 De ontvangsten per dagkilometer bedroegen: Lijn AmsterdamHaarlemZond- voort 43.55 1/2. Ceintuurbaan te Ilaartiean 38.00 1/2 Lijn Haarlem—Bloemendaal 51.31. Bekroning. De heer W. Bogtman, leeraax aan ds Ambachtsschool alhier, is kroond met den eersten prijs oen ontwerp van een biljet voor de Vereeniging voor Dierenbescherming te Rotterdam. Rubriek voor Vragen Qoabonoeorden bobben bet voorrecht, vragen op verschillend gebied, mils voor beautwoording vatbaar, in te zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, dio niet volledig naam woonplaats van den inzender yonnelden wordt gcon aandacht gezohonken. VRAAG: lk ban in betrekking huishoudster, maar ik ga 15 Nov. weg. Heeft mijnheer nu het rechit de percenten van rekeningen te houden of heb ik daar recht op als hij zo ont- vangt? ANTWOORD: U hebt daarop recht wanneer uitdrukkelijk bedongen is, dat het verval voor u zou zijn; ook waarneer de percenten gegeven zijn met het uitgedrukte of met het ken- lijke doel dat ze zouden strekken ten voordeelc van het personeel. In an dere gevallen kan er o. i. van een be paald recht geen sprake zijn, hoog stens van een gebruik, waarvan de rechtskracht twijfelachtig is. VRAAG: Ik ben dienstbode en woon in IJmuiden. Pas ben ik ziek ge weest en ging half beter weer aan 't werk. Zondlag thuis komende werd ik weer ongesteld en kwam daardoor Maandagmorgen een paar uur laat in mijn dienst, waarop ik dade lijk werd weggestuurd. Wat heb ik nu te vorderen? ANTWOORD: Wij zien daarin geen reden om u weg te zenden zonder in acht neming van dien wettel ij ken ter mijn. Wanneer u dus inderdaad we gens ongesteldheid, een paar uren te laat zijt gekomen, don hebt u recht op uw loon tot den dag van vertrek, benevens zes weken bovendien. hóeft, voor zljh nummer wórden öp- ANTWOORD; Ter Inlijving wonden opgeroepen die Koudere van die aan de beurt liggende lioogare nummers, tér vervulling van de plaatsen der manschappen, die op den 15en Octo ver van het jaar der aflevering a het aandceal van elke gemeente in lichting ontbreken. Uit de Omstreken VISSCHERIJSCHOOL TE IJMUIDEN Ter vervuiling van twee vacatures in hoi bestuur van de vereeniging „Vifecherijschool" alhier zijn geko zen do heere» G. F. Tydeman, schout-blj-nacht, directeur-comman dant dei' marine te Amsterdam, Mr. II, Ver Laven van Themaat, bur gemeester dea.' gemeente Velson. HEEMSTEDE. Door een dame uit. Hillegom is Maandag op don Rijksstraatweg na bij de Zandvoortschclaan verloren een gouden, horloge met ouderwetsche zil veren ketting. Tot heden is hei niet gelukt het verloren voorwerp te vin den. i HAARLEMMERMEER. R. K. School. Bij het gemeentebestuur is eon aan vraag ingekomen van het kerkbestuur vun de Parochie H. Franciscus v. Sa- les, aan den Spaarnwouderweg al hier, om toestemming tot het bouwen van een o. L school met onderwijzers woning aan den Spaarnwouderweg, nabij de R. K. kerk, aldaar. Volgens de overgelegde teekeningen belooft het een mooi gebouw te worden. Het zal bestaan uit vior klasselokalen, be- ;ns een lokaal waarin z.g. over blijvende kinderen des middags tus schen 121 uur kunnen verblijven. Het ontwerp is gemaakt door den bekenden scholen-architect Tonnaer te 's-Gravenhage. In 't beein van dc volgende maand zal door een 30-tal verpleegden uit Neerbosch stichting, onder leiding van den directeur, Ds. Schrijver Hoofddorp, iu de Herv. Kerk een zang uitvoering gegeven worden. Reeds is er voor gezorgd, dat de weezen tijdens hun verblijf to Hoofddorp door bur gers gastvrij zullen opgenomen wor den. Ds. Bax te Hoofddorp, zal bij die gelegenheid de openingsrede houden en de directeur dier stichting, Ds. Schrijver, zal verslag uitbrengen, af gewisseld door gezang. Entreegelden en collecte zullen dienen tot stijving van de kas dier stichting. VELSEN. Aon .J. van Drhnmelen is uitgereikt het diploma voor schipper bij de sleepvaart. De verkiezing van 6 leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier is bepaald op Donderdag 24 November e-k. v.m. 10 tot nam. 1 uur. Binnenland VRAAG: Nu heeft de waschvrouw nog goed van mij en wil dat niet ge ven zonder- de betaling van dirie we ken waschgeld. Kan ik dat nu mevrouw verlangen? ANTWOORD: Wanneer u, behalve uw loon, ook waschgeld genoot, dlan zal mevrouw u ook dat waschgeld dienen te betalen, ten minste tot den dag van uw vertrek. De betaling aan de waschvrouw komt dan voor uwe rekening, daar mevrouw niet met haar in betrekking staat. VRAAG: Wij zijn op huwelijks voorwaarden getrouwd; de een beeft kinderen, de ander niet. Voor wie is hetgeen gedurende het huwelijk aangekocht, wanneer een van beiden komt te sterven? ANTWOORD: Voor wiens naam is gekocht. Betreft het goederen die niet op naam staan, dan behoort de man te zorgen voor beschrijving of aan teek en ing. voor vn'ens rekening aangekocht is. Bij gebreke van alle bewijs zal men wel moeten aannemen, dat voor gemeen schappelijke rekening is aamgekocht. VRAAG: Mijn zuster is overleden. Is haar echtgenoot nu verplicht te zorgen dat er een toeziend voogd be noemd wordt over de minderjarige kinderen? ANTWOORD: Ja, uongezien hij voogd is, moet hij als zoodanig de benoeming van een en toezienden voogd verzoeken,, VRAAG: Mijn zuster is getrouwd in gemeenschap van goederen. Zij is in de vorige week overleden, nalaten de een zoon van 24 Jaar. Hoe groot is zijn erfdeel en hoe moet hij er aan komen? ANTWOORD: Ais er geen testament is krijgt hij die helft van den gemeen schappen jken boedel. Als er wei een testament is, krijgt zijn vader 8/4 en hij 1/4. Als zijn vader niet wil schca- den, dan moet hij zioh tot eenen pro cureur wenden. VRAAG: Hoelang kan een totaling die in 1999 een twiifelnummer geloot KAMERVERKIEZING TE ROTTERDAM. Tot dusver zijn heden candidaat ge steld voor de Tweede Kamer in dis trict V (vacature mr. A. de Jong) de heeren inr. C. Th. van Deventer, vrijz.-democraat, G. J. de Jongh, libe raal, J. Terlaan, sociaal-democraat, en H. Ch. Vegtel, anti-revolutionair. DE INBRAAK TE OOSTERBEEK. Met den speurhond van Baron Van Voorst tot Voorst heeft men Zondag nacht een onderzoek gedaan in de zaak van de inbraak te Oosterbeek. Te 11 uur begon men te speuren, den hond werd „lucht" gegeven aan de verschillende achtergelaten voorwer pen. fJa een grooten omweg bereikte de hond de woning van dén opper» mail R. Toen de hond voor den twee den maal werd losgelaten geraakte hij weer aan dezelfde woning. Hierna werd des nachts t uur een huiszoe king verricht, welke tot half 3 duurde, doch geenerlei resultaat had er werd niets gevonden. Later werd nog een andere hond aan het speuren gezet, deze kwam bij hetzelfde huis terecht. Daar rnon geen enkele andere aanwij zing had, werd de man natuurlijk niet gearresteerd. VERDRONKEN BIJ HET VISSCHEN In den vroegen morgen van Zondag te ruim 4 uur, geraakte de jongste van drie gebroeders uit Den Ilaug, onder Zoeterwolue bij Leiden, in den Vliet te water. Zij waren er op uitge gaan om te visschen. De twee ande ren konden hem niet redden, zoodat de 14-jarige verdronk. Eerst tegen 8 uur des ochtends werd het lijk door een veldwachter opgedregd. GERED. Van IJmuiden naar Urk terugkee- rende, om den Zondag te midden van zijn gezin te vertoeven, is d.e schipper van U.K. 106, Klaas Bakker, ter hoog te van Burgerdam door een slag van de niet door een schoot vastgehouden giek over boord geslagen. Te gelijk wierp de. wind, die uit het Oosten blies, de giek met het gereefd zeil uit den mast en gedeeltelijk buiten boord waardoor de knecht belemmerd werd zijn metgezel te helpen. Toch gelukte het hem eindelijk den drenkeling een touw te doen grijpen en te trekken tot bij de giek, waarlangs Bakker zich redden kon. A UTOMOBIEL-ONGELUK. Zondag werd in een Belgisch dorp hij Maastricht door een automobiel een vrouw met haar zoontje aangere den. De toestand is hoogst zorgwek kend. UIT DEN MAST GEVALLEN. Op de reede te Vlissingen is een man uit den mast van het Engelsche driemast schip Vincent gevallen. De ongelukkige was dadelijk dood. DROEVIG. Het 9-jarig zoontje van den arbei der G., te Princenhage, geraakte al spelende in een kuil onder invallende aardo bedolven. Toen men hulp wilde vorleenen, was het ventje reeds gestikt OVERREDEN. Te 's Heer Arendskerke bij Gc werd een knaapje door een wag overreden en onmiddellijk godood, ONGEWONE BEGELEIDING. To Drachten is het orgel der Chr. Gci cf, kerk voor herstelling naar een fabriek gezonden. Het kerkgezang wordt nu begeleid door koperen in strumenten. FELLE BRAND. Men melt ons uit Amsterdam: In de St Antlioniebreed6traat i Maandagmorgen half vijf in de op slagplaats van don heer M. E. Po- Jak, grossier in manufacturen, follö brand uitgebroken, Het perceel dient zooals gezegd, voor opslag plaats van. manufacturen, telt drie verdiepingen en is geheel onbewoond. Zondagavond werd echter in 't huis door don patroon aan het personeel een feest gegeven, ter gelegenheid van het 12 1/2-jarig bestaan der zaak. De brand groep suel om zich heen, zoodiat de brandweer, dio met veel materiaal was uitgerukt, niet kon verhinderen dat het geheele huis to taal uitbrandde. Veel kijkers sloegen latei- in den morgen, vooral bij het aangaan der fabrieken en scholen den brand Jxet blusschingework gade. De nieuws gierigen werden echter door de poli tie op een behoorlijken afstand houden. Het tramverkeer, althans het vorkeer der vroegrit-trams, was gedurende eenigen tijd gestremd. Slachtoffers zijn gelukkig niet te be treuren. De oorzaak van den brand 's onbekend. De schade wordt door verzekering op beurspolis gedekt. Nog geruinien tijd, nadat de brand weer den brand meester was, werden de nog rookeiide gedeelten bespoten. DE ACTIE VOOR HET VOLKSPE TITIONNEMENT. Zondag vergaderde te Amsterdam onder voorzitterechap von Mr. P, J. Troelstra hel Comité van Actie door hot partijbestuur der S. D. noemd voor de leiding van het Volks petitionnement in zake Kiesrecht. Besloten werd als inzet van de ac-| tie op 6 November o.s. in een 14-tal plaatsen, verspreid over allo provin cies van ons land, een openbare ver gadering te beleggen, waar eon poli tiek en vakvereenigingsspreker na mens bet Comité zullen optreden, ter uiteenzetting van de beteekenis van het petitionnement en ter ontvou wing van het plan van actie. Het comité bestaat uit de lieer en: Mr. P. J. Troelstra, voorzitter Oudegeest, P. Voogd, J. F. Ankersmit J. G. van Kuykhof, Mej. Hel. Anker smit, en H. J. Hegeraat, secretaris. Gemengd Nieuws MOEROMZEF. De president der eerste Rijksdoema, de beer Moeromzef, is te Moskou plot- seling gestorven. Rechtszaken DE MOORD TE RENKUM. Verwezen is naar de openbare te rechtzitting de 21-jarige arbeider Ja cob van Rennes, afkomstig uit Ren- kum, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring to Arnhem, beschul digd zich den 23en Augustus j.l. te hebben schuldig gemaakt aan den be kenden moorjl up dc 13-jarigo Adria- na Pulle. Als verdediger is bekl. toe gevoegd Mr. M. van Gelein Vitringa te Arnhem. Kerk en Schooi AMBTSAANVAARDING PROF. OBBINK. Gistermiddag aanvaardde prof. Ob- bink zijn ambt als hoogleeraar aan de Universiteit te Amsterdam met een Tede over De beteekenis van Egypte en Babylonië in de oude religieuze denkwereld. Uit de Arbeiderswereld ACTIE IN DE METAAL INDUSTRIE. Onze Amsterd. correspondent meldt: Op dc machinefabriek van de firma Friedrich Brand aan de Karthuizer- straat is Maandagmorgen een werk staking uitgebroken. De staking omvat 25 man, 5 perso nen. zijn aan liet werk gebleven. De staking is geproclameerd door het Comité van actie in de metaalindus trie bestaande uit alle Amstcrdam- sche vereenigingen in de metaalin dustrie. De oorzaak is, dat de beken de eischen van dit Comité niet door de firma Brand waren ingewilligd. Sport en Wedstrijden VOETBAL. BESTUURSVERGADERING N. V. B. In de door het bestuur van den N. B. gehouden bestuursvergadering werden die volgende besluiten geno men. Op voorstel Van den heer mr. Th. Portheine, weid besloten, de extra halve competitie, die aanvankelijk door de oostelijke eerste klassers zou worden gespeeld, en die beslis send was voor liet kampioenschap en r de degradatie naaT de tweede klasse, niet als vastgesteld te doen spelen. Wel zal een extra competitie wor den gespoeld vólgens geografische in deel ing, waarbij Wilhelmina, Quick' on G. V. C., oen competitie zullen spelen en P. W„ Vitesse en U. D. insgelijks. De beide nummers 1 van deze on derafdeling spelen oen heele con». petitie om het kampioenschap dezer extra competitie. Voor die international o thuiswed strijden van het Nederlandsch elftal worden gekozen do terreinen van D.. F. C. Dordrecht (HollandBelgië) en van R. A. P. Amsterdam, (Holland— Engeland). Voorts nam het bestuur de volgen de motie aan: Het bestuur van den N. V. B. onz kennis genomen hebbende van do moties van den R. V. B. en A. V. B. in zake het niet toelaten van katho lieke voetbal vereenigingen, m oordeel zijnde, dat het niet toelaten van vereenigingen in den N. V. B. of erkende bonden om an dere dan sportieve redenen onge- wenscht is, daar de bestaande orga nisatie het geheele Nedexiandsch» voetbal kon omvatten, .behoudt zich het recht voor, ten opzichte van op deze wijze door er kend© bonden afgewezen vereenigin gen omtrent toelating tot den N. V. B-. een andere gedragslijn te volgen, dan docr de eischen, die anders over het gespeeld hebben in de erkende bonden worden gevorderd." Ten slotte besloot hel bestuur, de vereeniging Hercules 3. bij uitzonde ring alsnog toe te laten tot de reser ve tweede klasse, met het recht dit elftal in het volgende seizoen evcn- tucele deelneming te ontzeggen, in dien geen plaats is in do competitie.' Do stand in de Ie klasse wordt thans: ■c S I O te êc i g Sparta 2 2 0 0 4 7—0 H. V. V: 1 1 0 0 2 5-0 V. O. C. 2 2 0 0 4 6—2 D. F. C., 2 2 0 0 4 6—2 Haarlem 2 1 0 1 2 3-3 Velocitas 2 1 0 1 2 3—2 H. F. C. 1 0 1 0 1 1—1 Hercules 3 0 1 2 1 5—7 H. B. S. 3 0 1 2 1 2-5 t Zesde 3 0 1 2 1 1-11 Quick 2 0 0 2 0 2—7 Zondag speelde H. V. V. te 's-Gra venhage tegen een militair elftal. Do militairen wonnen met 4—1. Met do rust was dé stand 11, SCHAKEN. WEDSTRIJD ZAANSTREEK- BEVERWIJK. In „De Zwaan" te Zaandijk is Zon dag do onderlinge wedstrijd tusschen de bij de Combinatie Zaanstreek- Beverwijk aangesloten clubs, die 9 dezer te Beverwijk een aanvang nam, voortgezet en beëindigd. In cle hoofdklasse kampten de 6 deelnemers om den kampioenstitel, terwijl in de overige klassen door de winners om de uitgeloofde groote zilveren medaille werd gestreden. De wedstrijd eindigde met den vol genden uitslag: Hoofd -of Kampioensklasse. H. v. d. Beek J. Bruin Wz. M. Gorter Dz. H. Zoontjes nmaiiimi a 1 u V» 0 1 0 0 0 0 Vt 1 1 0 1 0 1 1 1 1 i 1 0 0 1 0 v. 1 0 0 De overwinning werd alzoo behaald door den heer H. Zoontjes te Bever wijk, die daardoor den titel van kam pioen voor de ZaanstreekBeverwijk verwierf; ook voor het juar 1907/08 werd. hem den kampioenstitel ver leend. Eerste klasse: O. Naute Mr. te Zaandam, die mitsdien een volgende maal in de hoofd- of kampioenklasse zal uitkomen. Tweede klasse' I. Ypraa, te Bever wijk. die nu bij volgende wedstrijden ZaanstreekBeverwijk in die eerste klasse verplicht, is te spelen. Deirdie klasse: le groep A. Wij- nands te Wormer; 2e groep J. Abbe- vo te Beverwijk, die nu belden tot de 2de klasse worden bevorderd. De Amsterdamsche Schaakclub hoopt in Februari 1911 haar vijf en twintig jarig bestaan te vieren. Zij stelt zich voor een receptie te houden, waarop alle belangstellen den weü'kom zullen zijn en waaraan een „Gongwedstrijd" za] worden ver bonden. Ook zal een jubileumwed strijd om fraaie prijzen gehouden varden en wel in 3 ronden. Er wordt gespeeld volgens de rege len van den N. S. B. in 4 klassen, nl. Hoofd.- 1ste, 2de en 3e klasse. Marktnieuws Haarlem, 17 Oct. 1910. Groenten in ar kt. Appelen. Aangevoerd 120 H.L., ver kocht 100 H.L.. f 816. Peren. Aangevoerd 72 H.L., verk. 50 II.L., 530. Bloemkool. Aangevoerd 5000 st., verkocht 4000 st., f 0.04—/0.10. 7000 st.. f 0.02—/ 0.07. Witte Kool. Aangevoerd en verkocht 500 st.. f 0.02—/ 0.05. Savooiekool. Aangevoerd 7000 st., verkocht 6000 st.. ƒ0.02—0.04. Snijbotinen. Aangevoerd en verk. 21 mnd„ 1.50-/ 2.50. ilcerenboonen. Aangevoerd en verk. 111 mud., 1-/ 2. Wortelen. Aangevoerd en verkocht 400 bos. ƒ0.04—0.07.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6