HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Clariöel's Huwelijk. WOENSDAG 19 OCTOBER 1910 bestaat, dat Spanje in de naaste toe komst een republiek aal worden daarvoor bezit de republikeinsclie partij te weinig eenheid. Zooals in Portugal gaat het in Spanje nooit de Portugeesche revolutie was geen volksbeweging, maar een pronuncia- mento, en het Spaansche leger Is ab soluut trouw aan de monarchie. Stadsnieuws De Haarlemscbe Vllegweek. 't Is afgeloopen, Verstraeten hoeft gister bij vijven z'n laatste tocht ge maakt en vandaag is hij alweer naar Meckel en gespoord, om een paar da gen te rusten, vóór Twello, Duesel- cLorf en Rotterdam zijn vilegproeven zullen zien. In Twello, zal hij Archer gaan opvolgen, doordat de machine van dezen pech-,,vogel" geheel on klaar is geworden, in Dusseldorf vliegt hij van 30 October tot 6 No vember. En in Rotterdam wil men hem toch nog zien te krijgen. Nu Rot terdam's Burgemeester geen vergun ning voor een tweede vliegdemonstra- tie wilde geven, heeft het Comité een terrein, buiten Rotterdam genomen. Den laatsten middag hebben we be nut om Verstraeten nog 't een-en- ander te vragen. Plannen voor die toekomst heeft hij nog niet. Is u niet van plan eens wat an ders te doen, dan deze korte vlucht jes? 'k Weet et niet nog. Maakt u wel eens hoogere toch ten? Neen, dat zou 'k weer eerst moe ten leeren. U wacht altijd tot do wind gun stig is, maar Wijnmalen en Chavez maakten hun beroemde bochten, toch, ondanks er veel wind was. Dat was heel iels anders, meende Verstraeten. Als men zulke tochten maakt, vliegt men steeds in rechte lijnen en neemt zeer flauwe bochten, als men van richting veranderen moet. Die korte bochten, zooals hier boven een terrein, zijn juist gevaar lijk. Overigens legde hij uit, dat Wijn malen op 1000 tot 1200 M. hoogte vloog, omdat men dan een beter ge zicht over het terrein heeft. Wijnma leu's mooie tocht vervulde hem ook mat bewondering. De slechte luchtgesteldheid was den aviateur ook den laatsten dag niet gunstig. Van het meenemen van een passagier was geen sprake, zelfs bleef het nog lang twijfelachtig, of er wel eens gevlogen zou worden. En ware 't de laatste dag niet geweest, er was ook niet veel van gekomen. Voor een niet groot publiek maakte Verstraeten tenslotte zijn vluchtje van twee minuten, heen en terug met een flauwen cirkelboog naar de dui nen toe. Bij 't neerkomen bood Jon van den Berg aan Verstraeten, namens de voetbalclub „Haarlem", een krans aan met een hartelijk speechje over 't genot den leden verschaft en een suc ces wensch voor de volgende vluchten. Toen drukte ons de vliegenier een mistïg-kille-luchthand ten afscheid. Diefstal In den nacht van 1,1. Maandag op Dinsdag hebben eenige personen zich toegang weten te verschaffen tot het vliegterrein aan den Schoterweg en werd uit een afgedekte maar niet afgesloten tent van de koek- en ban ketfirma J. Kuipers, wonende aan de Oude Groenmarkt alhiar ontvreemd een aantal reepen chocolade, sau cijsebroodjes enz. tot een waarde van 5 6. De politie te Schoten doet onderzoek. Hinderwet. B. en W. Yan Haamlem doen weten., dat bij hunne beschikking van 12 Oc tober j.l. de beslissing op liet verzoek van de Maatschappij totDetailverkoop van petroleum „de Automaat", om vergunning tot uitbreiding van de petroleumbergptaats op het terrein ,,de Phoenix" aan den Phoenix weg is verdaagd voor den tijd van vier weken. Tevens doen B. en W. weten, diat bij hunne beschikking van 12 October J.l. de beslissing op het verzoek van N. Bijnsdorp, om vergunning tot op richting van oene opslagplaats van petroleum in het perceel aan de Kln- derhuisvest no. 47, verdaagd is voor den tijd van vier weken. Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben hot voorrecht, vragen op verschillend gebied, mile voor beantwoording vatbaar, in tc zonden bfj de Redactie van Haarlem s Dagblad. Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden vrorden^otu-el kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragon, dio niet volledig naam cn VoonplaaU van den inzender Ter melden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Kunt u mij ook den tegen- woordigen stand van den Haarlem- schen Voetbalbond opgeven? ANTWOORD: Ja, maar die is voor deze rubriek te uitgebreid. U kunt hem aan ons bureau komen nazien. VRAAG: Kunt u mij ook hoe laat een dienstbode haar betrek king met November verlaten mag? Geschiedt dat 's middags te 12 uur? ANTWOORD: Usance is, dat de dienstbode haar dienst verlaat, als de aan het middagmaal verbonden werk zaamheden afgeloopen zijn. VRAAG: Ik moet naar Gladbach in Westfalen. Moet ik dan over Win terswijk of over Emmerik reizen? ANTWOORD: Over Winterswijk. VRAAG: Kunt u mij ook het adres van den fabrikant der Engelsohe breakfast tea opgeven? ANTWOORD: Dat kunnen wij in deze rubriek niet doen. Uw vraag en ons antwoord zouden samen een an nonce vormen. Vraag liever aan een theehande laar. VRAAG: Als men van iemand geld geleend heeft, en die persoon komt te overlijden, is men dan verplicht aan de vrouw of kinderen dat geld af te dragen, als dit niet vooruit beschre ven is? ANTWOORD: De schuld gaat aan ie erfgenamen van uw schuldeischer over. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. De heer J. P. Efcmans heeft tegen 1 Januari eervol ontslag als Gemeen te-architect aangevraagd. BLOEMENDAAL. Raadsverkiezing. Gister is in die vacature mx. P. Ti- deioan bij enkele candidaatstdliing tot lid van den Gemeenteraad geko zen mr. W. A. Jacometti. VELSEN. UIT DEN RAAD. Onder presidium van den heer VAN DER DOES, tijdelijk wethou der. vergaderde gisteren Velsen's vroedschap. Alle leden waren aanwezig. In zijn openingswoord deelde de VOORZITTER mede, dat de bi meester deze vergadering niet f d-eeren kan, omdat Mr. Ver Loren door een lichte pleuris is aangetast De toestand is echter niet ernstig. (Applaus). Vervolgens werd het nieuw gekozen lid, de heer R. de Boer, geinstalleerd. Nadat deze de vereischte beloften af gelegd had, werd hij door den VOOR ZITTER geluk gewenscht Tevens be val spreker hem de belangen der ge meente aan. Op voorstel van den VOORZITTER werden de notulen wegens uitge breidheid der agenda niet gelezen. Aan de orde was vervolgens de in richting Van de notulen. B. en W. stelden voor, om eenigen tijd de proef te nemen met een split sing der notulen in zakolijken in houd en besprekingen. De zakelijke inhoud kan don tel kens gelezen worden, terwijl ieder van de sprekers hetgeen door hem is gesproken in proef ter kennisneming zal worden toegezonden. Binnen 2 maal 24 uren zullen deze proeven moeten worden teruggezon den. De heer VAN TUYLL had bezwaar togen den termijn van 2 maal 24 uur. Hij vond hem te kort; als iemaud u5t de stad is, kan hij de proeven niet tijdig terugzenden. De heer NETSCHER achtte 't geen bezwaar den termijn te verlengen cn stelde 4 maal 24 uur voor. Hiermede vereenigde de Raad zich, en zonder discussie verder met het geheele voorstel. Aan de orde was voorts do benoe ming van een wethouder, in plaats van wijlen den heer L. Uijtendaal. Bij eerste stemming werd de heer Koelemey gekozen, die de benoeming echter niet aanvaardde. Na drie stemmingen werd daarna met 6 stemmen de heer VERMEULEN gekozen, die de benoeming in beraad wenschte te houden. Na de koffie zou hij zijn besluit wel kunnen meedeélen. De heeren Van der Does en Zegel verkregen elk 3 stemmen en 3 brief jes waren in blanco. De benoeming van een ambtenaar van den burgerlijken stand in de plaats van wijlen den hoor Uijten daal, werd nog aangehouden. Ingekomen was een schrijven van den minister van Waterstaat houden de med edeel in g, dat er geen aan lei ding bestaat, om van Rijkswege te voldoen aan het verzoek vort het ge meentebestuur van Velsen, om ver lenging van den steiger, gelegen aan den Zuidelijken oever van het Noord- zee-kanaal te IJmuiden. De hoer SCHUITENMAKER deelde naar aanleiding hiervan nog mede, dat de heer Goedkoop dit antwoord wel verwacht had. Deze zou echter aarschijnlijk wel bereid zijn, onder Velseroord een steiger te doen ma ken. als de gemeente hem hierin te gemoet wiide komen. Door de heeren Schuitenmaker en Heyman, bestuurderen van de Vis- scherijschooï te IJmuiden, werd voor een termijn van 6 tot 9 maanden te- billijke vergoeding een der loka len van de school te Velseroord in huur gevraagd, daar de huur van 't perceel te IJmuiden plotseling geëin digd is. Dit verzoek werd in handen van B. W. om advies gestéld. De gemeente-veldwachters hebben een adres ingediend, waarin zij om salaris ver ho c>g i n g verzoeken. Dit stuk zul bij de begrooting be handeld worden. Voorts zijn nog Ingekomen ver schillende verzoeken om afwijkingen van de bouwverordening, en een van het hoofd der R. K. school om een bedrag tot instandhouding der school bibliotheek. De verzoeken werden naar B. en W. om praeadvies gezonden. Kasopnem'Lng Is gedaan 29 Septem ber moest in kas zijn een bedrag J 9285.11. welke som ook inderdaad aanwezig Week te zijn. Aan de orde was vervolgens de vaststelling der verordening op het verleenen van bijdragen voor verze kering tegen geldelijke gevolgen van werkloosheid. De VOORZITTER vroeg, of de daarin aangebrachte wijzigingen alle moesten voorgelezen worden, en de heer BROK vorderde dit. Nadat de heer NETSCHER aan 's hoeren Brok's wensch voldaan had, werd de verordening vastgesteld. De vereeniging „Vooruitgang", een vereeniging ter bestrijding van werk loosheid, verzocht om een bijdrage uit de gemeentekas. B. en W. stellen voor alsnog aan Vooruitgang f 100 subsidie te verlee nen. Aldus aangenomen. Mej. C. C. Hofman verzocht tegen 1 Januari 1911 eervol ontslag als on derwijzeres. Wordt verleend. De heer R. Dekker verzocht tegen 1 December om gezondheidsredenen als onderwijzer eervol ontslag. Ook dit. werd verleend. 1 Do afd. Ivennemerland van den Band van Ned. Onderwijzers, ver zocht den raad om gebruik van twee verwarmde en verlichte schoolloka len voor onderwijs aan volwassenen^ en toekenning van f 20 subsidie ter aanschaffing van eenige leermidde len. B. en W. stellen voor het verzoek tos te staan, onder toekenning van 20 subsidie, daar het aantal leerlin gen. dat zich heeft aangemeld groo ter is, dan eerst verwacht werd. Aldus werd besloten. De ambtenaren ter secretarie ver zoeken om verbetering van jaarwed de Ook de deurwaarder der plaatse lijk© belastingen, D. van Heyst, tb-et zoo. Bij de begrooting zullen deze ver zoeken behandeld worden. Het Centraal Drankvveer-Comité in de gemeente Velsen verzocht op do hegrooting van 1911 een subsidio uit te trekken voor drankbestrijding. Overeenkomstig 't voorstel van het D. B. wordt besloten dit stuk in B en W.'s handen tc geven tot na dere overweging. De VOORZITTER deelt verder ir.ee, dat de concept-verordeningen op do keuring van levensmiddelen enz. een mint van bespreking tnsscheo B. en W en de gezondheidscommissie heb ben uitgemaakt, in een conferentie op 8 October j.T. Dc gezondheidscom missie heeft een uitvoerig advies In gezonden. B. en W. zuilen dit stuk met hunne opmerkingen en voorst el len, zoodira mogelijk als raadsstuk aan den gemeenteraad inzenden. Vastgesteld wondt .vervolgens de pensioeu-gronslag voor de leeraren aan de Burgeravondschoolvoor den lieer G. ten Napel op 2-S-i, voor den heer M. Vader oy 292.50 en voor den titer W. H. Houwen op 1130. Up advies van B. en Wwem J>c- stoten, de door de Kam ar van Koop handel en Fabrieken vastgestelde wij ziging der begrooting voor 1910 goed te keuren. XoJ lid van het R.-K arinbesiimr werd benoemd de heer G. Ly lend aai. Een voordracht ter benoeming v.ui «eu ouderwijzer in het handelsteke nen enz. bij het herbalixtgsoade rw ij s, kon den Raad nog niet aangeboden worden. De heer VERMEULEN stelde voor, de rondvraag nog véór de koffie to houden, welk voorste! aangenomen werd. De heer VERMEULEN vroeg, hos het staat met de betaling \an do schoolgelden voor kinderen uit deze gemeente, die ter- II. B. S. te Haarlem gaan. De lieer NETSCHER deelde mede, dut voorstellen, dit punt regelende, klaar zijn. Het bedrag, dat door do ouders zal moeten betaald worden, is nog niet vastgesteld, omdat de bur gemeester ongesteld is. Voor dc vol gende vergadering zal een verorde ning, met terugwerkende kracht, waarschijnlijk worden aangeboden. De heer VERMEULEN vroeg ver der, hoe het zit met de uitbetaling van de volkstellers. De heer NETSCHER antwoordde, dat de gemeente nog niet in staat ,s, alle loon uit te keeren, omdat vel© kaarten verkeerd behandeld zijn. Ook is het bedrag, dat de Regeering bijdraagt, nog niet ontvangen. '8 Middags de lieer J. E. Mulder was niet meer aanwezig was aan de orde de vaststelling der GEMEENTE-BEGROOTING voor 1911. Alvorens daartoe over te gaan, noo- digde de VOORZITTER den h.?er Ver meulen uit, zijn beslissing mede to deelen. i De heer VERMEULEN begon iK-t op te merken, dat hij deze benoeming voor zichzelf absoluut niet begeerd heeft. Als hij haar toch aanneemt, is het, omdat hij hoopt, in het voerdeel van de gemeente werkzaam te kun nen zijn. Ook heeft hij zicii mat don- hoer Netscher over eenige punten eerst willen verstaan. Spreker behoudt zich het recht voor, om, zoo hij meenen mocht, dut zijn aanblijven voor de gemeente niet gunstig zijn zou, zijn zetel ten' allen tijde ter beschikking van den raad te stellen. Op het. «ogenblik zal spreker met Gods hulp de benoeming aanvaarden. De heer Vermeulen v.Nwdt vervol-;, gans ook tol ambtenaar van don Bur gerlijken Stand benoemd. De heer VAN DER DOES «verban-, digt den voorzittcisliamer aan den Buitenlandsch Overzicht Gisteren berichtten we al, dat de leiders DE SPOORWEGSTAKING IN FRANKRIJK HEBBEN OPGEHEVEN. Blijkbaar hebben de stakers aan dezen raad gehoor gegeven, want al gemeen is de ai beid weer hervat De eenmaal ontslagen spoorwegarbei ders zijn niet tot de hei-vatting toe gelaten. Men zal nog moeten af wachten, of de maatschappijen bin nenkort nog genegen zullen zijn, den ontslagbrief in te trekken. De kans daarop moet evenwel niet groot zijn. Trouwens nog vele quaesties moe ten opgelost worden. De minister-president deelde giste ren wel aan zijn collega-ministers mee, dat de staking geëindigd is, rnaar hij gaf toe, dat het nog noodig was, maatregelen te blijven nemen tot bewaking dor spoorwegen ter voorkoming van sabotage. Want met de staking is de sabotage nog niet weggenomen. De regeering heeft het vermoeden, dat de ergerlijke gevallen van sabotage niet op rekening dor stakers geschreven moeten worden, maar dal de revolutionairen daaraan schuldig zijn. Verschillende plegers van sabotage zijn in hechtenis genomen en zullen zich nog voor den rechter hebben te verantwoorden. Ooit zal men nog hebben te beslis sen wat er gedaan moet worden met de spoorwegwerkers, die niet aan het bevel der mobilisatie voldaan heb ben. Beweerd wordt, dat dit er niet minder dan 15.000 zijn, die kan men toch moeilijk in de gevangenis stop pen. Onmogelijk wordt dit evenwel niet geacht, want de regeering wil streng optreden. De gevangen genomen leiders der stakingsbeweging zitten nog in hech tenis. Wat zal de regeering nu inet hen doen Het voornemen heette te zijn, hen voor den Senaat terecht te doen staan wegens het plegen van een aanslag op de veiligheid van den Staat, maar vermoedelijk zal daarvan nu wel worden afgezien, en volstaan met een dagvaarding voor de gewone rechtbank wegens opruiing tot revo lutionaire daden. En al is de staking nu opgeheven, de oorzaak daarvan is nog niet weg genomen. De regoering staat dan ook nog voor een moeilijke taak. Ze moet, volgens haar belofte, eerst trachten de geschillen tusschon de spoorweg arbeiders en de directies bij tc leg gen, zoodra eerstgenoemden weder uit den tij del ijken militairen dienst zijn ontslagen en verder zal de regee ring ook de principieele quaestie om trent bet vereenigings- cn stakings recht der spoorwegarbeiders moeten oplossen. De strijd wordt nog niet geheel op gegeven. De Kamergroep der gcunifl- eerde socialisten verwijt in een ma nifest de reactie, dat zij het proleta riaat heeft bestreden met de wapens van laster, willekeurige gevangenzet ting en een schandelijke leger-mobi» lisatie. Het nationale syndicaat van spoor wegpersoneel en-do nationale bond van stokers hebben een manifest ge publiceerd, waarin gezegd wordt., dat het siakingscomité tot hervatting van tien arbeid 'besloten heeft, omdat het een opheffing der staking op genade of ongenade verkiest boven leugen achtige en vernederende onderhande lingen. Het manifest verwijt den minister-president Briand, dat hij de vrijheden van individu en organisatie geschonden heeft en de incidenten, welke hebben plaats gehad, heeft overdreven, om de publieke opinie te misleiden. Het comité wenscht alleen de verantwoordelijkheid te dragen. Het manifest eindigt met den raad om de propaganda krachtig voort te zetten en met de verzekering, dat dc cheminots overwonnen, maar niet geheel en al verslagen zijn, en dat zij zich ter wrake bereiden zullen. Maai- de algemeene stakingsbewe ging behoori thans tot het verleden. Heden zullen ook de stakende bouw vakarbeiders te Parijs weer den ar beid hervatten, wat reeds door de electricians gedaan is. De Parijzenaars zijn dus weer ge rust De spoorwegstakingen zitten blijk baar in de lucht. Er is namelijk ook EEN SPOORWEGSTAKING IN EGYPTE voorgekomen. Een groot aantal ambtenaren van het gouvernements spoorwegnet ia Boven-Egvple hebben den arbeid neergelegd en belemmeren den trei nenloop, zoodat troepen noodig waren om de lijnen te bewaken. De staking strekte zich uit over de FEUILLETON Naar het Eng else h. van H. T. JOHNSON. 10) Dick Bramley was nog niet hoog op de maatschappelijke ladder geste gen, maar waar hij stond, stond hij hij met vasten voet, en degenen, die hem omringden, zagen, dat hij lioo- ger wilde stijgen. H:i had eenigen tijd geleden een aandeel genomen in oen kolenochip, dat van Dene on Dass naar eenige van dc zuidelijke havens vyer. Eenigen tijd na Clari- bels verdwijning, bracht Dick de kleine wereld, die hem omringde, in verbazing door een belangrijk con tract te sluiten betreffende de leve ring van verscheidene duizenden ton nen steenkolen voor een van de ha vens in het zuiden. Het was een speculatie, waarbij hij zijn kleine bezitting op het spel zeltc de fortuin, die hem in zijn liefde tegen was geweest, lachte hem in deze speculatie zeer toe. Vele eigenaars van kolenmijnen in den omtrek ken den Dick als een flinken, verstandi ge» jongeling, die niet licht onvoor zichtig zou handelen. Hij verzekerde werkplaatsen van den spoorweg Boulac-Cairo, en gedeeltelijk ook In Neder-Egypte. Onder het spoorwegpersoneel heerschte groote opgewondenheid de soldaten en politie werden ontvangen met een steenregen, en bij het daar opvolgende gevecht zijn verschillende arbeiders gewond. De stakers beletten het vertrek van locomotieven ©n overvielen de spoor wegdirectie en andere autoriteiten. Eenige stakers zijn gearresteerd. De oorzaak der staking is niet heel duidelijk. Men gelooft, dat do staking het ge volg is van invloeden van buiten, daar de beambten feitelijk geen grie ven hebben. Wel wordt gemeld, dat ze loonverhooging eischon. Een later telegram verzekert, dat de staking al weer geëindigd is. Deze is dus wel van korten duur geweest 1 Ook is EEN STAKINGSCONFLICT TE BREMEN voorgekomen. Daar hebben gisteren avond voor de remises van de tram ernstige ongeregeldheden plaats ge had. De saamgesclioolde menigte van meer dan duizend personen werd her haaldelijk door de politie met de blanke sabel uiteen gedreven, daar zij de agenten met flesschen en stee- nen wierp. Ook uit de huizen werd met steenen naar de agenten' gewor pen. De ongeregeldheden duurden voort tot in den nacht. Zeer velen werden gewond, ook eenige agenten. Er zijn een aantal personen in hechtenis genomen. Overal conflicten Ook dreigt er WEER ONRUST IN DEN BALKAN. Zooals men weet, is Venizelos door den koning van Griekenland aange zocht, een Grieksch ministerie samen te stellen. Z. M. machtigde hem zoo noodig de Kamer te ontbinden. Het nieuwe mi nisterie zal waarschijnlijk worden samengesteld als volgt Venizelos neemt als minister-president de por tefeuilles van oorlog en marine lte- poulis wordt minister van binnen- landsche zaken, Dimltrakoponess krijgt die van justitie, Coromilas van financiën, Alexandra van onderwijs, Call er gis van buiteulaudsche zaken. We wezen er gisteren aJ op, dat men dezen gang van zaken in Tur kije allesbehalve aangenaam zal vin den. In het land van den Sultan is men namelijk allerminst op een mi- nisterie-Venizelos gesteld. Nog pas is door de Porie verklaard, dat het op treden van een kabinet-Venizelos voor haar een reden zou zijn tot het afbreken der diplomatieke betrekkin gen met Griekenland. De half-ambte- lijke „Tanin" schrijft nu „De Grieksche re ge erin" is in ha. r binnenlandsche aangelegenheden on afhankelijk en kan doen wat ze wil, dooh de Porte zal niet nalaten, die stappen te doen, welke haar waar digheid en haar gezag vorderen." Men weet, dat Venizelos gewezen minister-president van Kreta is. Hij had evenwel het Grieksche burger recht en op grond daarvan heeft hij indertijd zijn mandaat voor de Griek sche nationale vergadering aan vaard. Evenmin als de Porte 'nder- tijd juridische bezwaren kon doon gel den tegen de verkiezing van Venize los tot lid der nationale vergadering, evenmin kan zij dat thans doen tegen een minister-presidentscliap van Ve nizelos. Maar liet is begrijpelijker wijze voor de Porte een pijnlijke zaak als een voormalig Kretenser minister president (en als zoodanig Olto- maansoh onderdaan} thans in diezelf de functie in Griekenland optreedt. De Grieksche pers wijst de protesten en dreigementen van Turbsche zijde met beslistheid af. Zij acht elk Tuiksch protest een ongeoorloofde in menging in Grieksche zaken. Wat zullen de Turken nu doen UIT PORTUGAL. Uit Lissabon wordt gemeld, dat een besluit tot verbanning der familie Braganza, dus ook van den koning, in voorbereiding is. DE TOESTAND IN SPANJE. De kans, dat de rcpublikeinsche be weging thans ook zal overslaan naar Spanje, heet niet langer te bestaan. De laatste dagen, waarin de ver jaardag van Ferrer's executie viel en die zich hadden kunnen leenen voor het op touw zetten van een revolutio naire beweging, zijn uitermate kalm verloopen. De Cortes-afgevaardigde voor Bar celona, geeft in een Amerikaansch blad zijn meening over den toestand in Spanje te kennen. „Ik geloof rii©*'', zoo verklaart hij „dat or eenige kans zich woldra de levering van steenko-1 len op zeer voordeelige voorwaarden, betreffende den prijs en de betaling, zoodat hij in den tijd van een paar weken door een stoutmocdigen zet een aardig sommetje had verdiend en zijne vleugels begon uit te slaan voor een hoogere vlucht. Daar zijne zaken hem naar Londen riepen, maakte hij van deze gelegen heid gebruik om op zekeren avond een kijkje te nemen in de avontuurlijke wereld vol afwisseling en schrille te genstellingen Londen na donker. De straten waren verlicht door de gaslantaarns en door dc schitterende lichten van de ontelbare winkeluit stallingen; op dat uur was Dene-on- Dass reeds ingesluimerd, maar hier scheen hei leven corst te beginnen. Het was voor hem een vermaak om deze door elkaar dwarrelende men- sclienmassa gade te slaan; inenschcn die uit den schouwburg kwamen; an deren. die naar een restauratie gin gen om gezellig tc soupeeren en den avond weer te beginnen; mannen zon der opvoeding en van lage geboorte liepen verwaand door de straten, en w ilden een ieder doen gelooven, dat zij voorname heeren waren, maar nie mand konden zij in dien waan bren gen, dan alleen zichzelf; voornamo heeren strompelden voort met glazige oogen en wankelenden tred en boot sten dus op hun beurt do mannon zon der opvoeding na. Schouder aan schouder liepen zij voort, pair cn re publikein, dief en detective, dame en slechte vrouw, in de groote massa, waarin de geheelo wereld vertegen woordigd is in een Londensche volksmenigte. Een man snelde hem haastig voor bij, bukte zich toen plotseling en zocht van de straat een ring op, dio, zon derling genoeg, niet vertrapt was door de duizenden voeten, die zich over het plaveisel bewogen. Dlck liep verder, de man trad echter op hem toe. Neem mij niet kwalijk, mijn heer, zeide hij op eerbiedigen toon, maar zoudt gij zoo goed willen zijn om dezen ring eens te onderzoeken, dien ik zooeven van de straat heb op geraapt? Het schijnt mij toe, dat het nog al een kostbaar ding is. maar ik ben een eenvoudig werkman en heb dus geen verstand van zulko zaken, Dick was van een werkman veran derd in een man, die eigen zaken dreef, en hij wist, dat vele schurken en misdadigers groot misbruik ma ken van eerstgenoemden oonvoudigen eêretifeL Met een onmerkbaren glim lach om zijn lippen, bekeek Rij den ring, waarna de ander vervolgde Natuurlijk is deze ring mij niet veel waard, daar ik slechts een werk man ben een heer, zooals gij, is hij wellicht meer waard en gij kunt hem yoor een kleinigheid van mli koopen. Hoeveel denkt gij, dat hij waard is? Ja, als het «ten echto diamant is, en ik geloof zeker, dat het zoo is, dan is hij minstens tien pond waard, maar daar ik, zooals ik u gezegd heb, slechts een arm werkman ben, wil ik hem aan u overdoen, voor laten wij zeggen twee pond en tien shilling dan zult gij er zeker geen schade bij hebben, mijnheer. Welnu, antwoordde Dick droog jes gij zijt de verkooper en dus een belanghebbend persoon, aangenomen, dat ik de kcoper ben, dan bon ik ook een belanghebbend persoon. Veronder stel, dat wij nu de waarde van den j ring trachten te weten te komen door een derden persoon, die geen lielang bij den verkoop heeft, te hulp te roe pen. Die politie-agent zou daarvoor, dunkt mij, wel geschikt zijn. Wat dunkt u? De man keek Dick een oogenblik aan en begreep toen, dat hij zich in den persoon vergist had. Onder het mompelen Yan verwonschlngen aan bet adres van „vervloekte, jonge landbouwers, die een werkman van zijn tijd berooYen", verwijderde hij zich om ergens anders oen prooi te vinden. Hij had nog maar weinig schreden afgelegd, of een zware, ijzeren hand word op zijn schouder gelegd, die hem dwong een zijstraat in te slaan, welke weer naar een der hoofdstraten leid de. Hij wierp een blik om zich heen en verstijfde van angst, toen hij zag, dat hij was aangegrepen door een man met een slanke gestalte eu als een heer gekleed in avondcostuum en met een lichte overjas aan. Deze man gaf den gelukzoeker een oorveeg eu de ander kromp ineen als een aap, die met de zweep wordt bedreigd. HOOFDSTUK VII. Laat dit nu, zeide de man met de lichte overjas. Wanneer ik u hier weer betrap, dan zal ik u lateu weg brengen, zoo zeker als mijn nanni nu, gij weet wel, hoe mijn naam is. Terwijl de met deze woorden be dreigde persoon wegsloop, mompelde hij toornig binnensmonds een woord, waaruit men kon opmaken, dat de an der „Damier" heette. Dick was in dien tusschentijd een helder verlichte restauratiezaol bin nengetreden, vervuld van het gepraat van een luidruchtige menigte, van het gerammel van borden en glazen, het geknal van kurken en het roepen yan do vlugge kellners. Hij zette zich aan een onbezet tafeltje neer en be stelde een portie oesters met een fleschje stout. Na verloop van een paar minuten kreeg hij aan het tafel tje gezelschap van een paar net ge kleed© heeren. die een zeer levendig gesprek voerden op zulk een luiden toon, dat Dlck wel hooien moest wat zij zeiden. Ben zonderling testament, dal van uw oom, zeide de oudste der bei de mannen. Ja, dat is het zeker Ik bevind mij, zooals gij ziet, in greote verle genheid. Wanneer ik dc voorwaarden niet stipt navolg en vijfhonderd pond verdeel onder verdienstelijke men- scben uit den burgerstand, dan mag ik mijne rechten op liet overige nier laten gelden. En hoe groot is die eifenls ook' weer Honderdduizend pondMooi weer vanavond, mijnheer, voegde hij or bij en wendde zich tot Dick, die al zijn aandacht aan zijn oestata be steedde eenige minuten daarna vas onze jonge vriend uit Noord-Enge-" land in een gesprek gewikkeld met zijn metgezellen aan tafel. In den loop daarvan vertelden zij hem. dat «Ie jongste hunner door den dood van een oom een erfenis liad gekregen, waarbij de bepaling was geunakt, waarop zooeven reeds was gezin speeld. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5