neer Netscher en de heer Vermeulen neemt plaats mm de tafel van B. en W. De heer NETSCHER stelt voor, tot 4 uur te vergaderen. De volgende week zal weder oen openbare verga dering worden uitgeschreven, waar op do begrooting afgehandeld kan worden, zoo zij hedenmiddag niet klaar komt. De UITGAVEN worden thans nun du ordo gesteld. Algcmeene beschouwingen worden met gehouden. Dij- din post salar issen der secreta rie-ambtenaren, dio op 6539 is be groot, komt het adres om salaris-ver betering van de ambtenaren ter sprake. Do heer NETSCHER doet opmer ken, dat op lie; laatste oogenblik vele adressen tot salarisverhooging zijn ingekomen. Wildo men al die ver hoogingen toesta;ui, dan zou de be groeting zeker met eonige duizenden guldens belast worden. Spreker ge looft, dat moil beten- doet, ine', gpheele reorganisatie-voorstellen af te wach ten. Na eenige discussie worden de be treffende aanvragen voor !>::;usge- ving aangenomen. Li. en YV. stoflou voor, den heer Oost veen, volontair ter secretarie, «en gratificatie van 250 te geven. Dli voorstel wordt na eenige be spreking evenwol mot algemeens stommen verworpen. Bij drukkosten etc. vraagt do heer VAN TUVLL, of de raadsstukken niet wat minder grootscli kunnen worden uitgevoerd. Dc heer NETSCHER zegt, dat deze aangelegenheid niet den drukker reeds 100 econoom mogelijk wordt geregeld. Op één blad wordt dikwijls meer dan één stuk gedrukt. Voor kosten van vergade ingan van coin missiën is f 100 uilgetrokken. De lieer SCHUITENMAKER meent, dat dit niet genoeg is, nu er telkens kommissiën bijkomen. De heer NETSCHER stelt den vori- goji spreker evenwel gerust. D. en W. steiien voor, aan don ont vanger een klerk toe te voegen. )>c heer SCHUITENMAKER kan zich met dit voorstel niet vereenigen. II ij heeft gehoord, dat de ontvanger 's middags loopt te wandeler eD o er het algemeen weinig tc doen heeft. Spreker gelooft niet, dat de werk zaamheden van den ontvanger zoo groot zijn. Dc heer NETSCHER controleert den lieer Natte niet. Wel is het hem bc-ker.d, dat het in IJmuiden soms zóó druk is, dat één persoon net on mogelijk af kan. Dc ontvanger wordt dan door zijn dochter bijgestaan. Maar da gemeente kan toch nicl op ii* welwillendheid van dit meisje klaploopen? Als de heer Natte ziek wordt, kan niemand hem op 't oogen blik vervangen. 19e heer ZEGEL doet medrdeelin- gen in gelijken zin als de heor Net- echer. Do lieer SCHUITENMAKER te niet overtuigd. Voor een paar drukk6 uren in de maand heeft mei- geen vasten klerk noodig. Is er geen maat regel te treffen, om hem alleen een hulp voor dien drukken tijd tc ee- n '>o heer VERMEULEN heeft een blik geworpen in de bezigheden van don ontvanger, maar begrijpt niet, hoe do heer Natte steeds zoo correct al zijn werk heeft kunnen afdoen. Dat te alleen mogelijk, doordat het gansche gezin van den ontvanger meehelpt- Spreker gc'ocft de hulp beslist noodig. B. en W.'s voorstel wordt met 7 te gen 6 stommen verworpen Vóór stem den de heeren Netscher, De Boer, Ze gel. Vrtn Tuyll, Vermeulen en Van der Does. jJc post, thans verminderd met 1 650, wordt op 1250 vastgesteld. Vijftig gulden zal de belooning voor de dochter van den ontvanger bedra gen. De post jaarwedden gemeente-op zichters, enz., worut in verband met de reorganisatie van het bouwbureau met I 250 verhoogd. Bij het onderhoud van straten en wogen wijst do heer ZEGEL op den slechten toestand van den straatweg, van de Pont af tot Beverwijk. Spre ker stelt voor den post met 2000 te verboogen. De heer NETSCHER wijst er op, dat men aan f 2000 voor het verbeteren van dien weg niet veel zou hebben. De weg heeft nl. geen rioleering. De heer ZEGEL meent, dat do be langhebbenden gaarne tot de riolee ring zullen bijdragen, maar de heer NETSCHER betwijfelt dat sterk. De heer ZEGEL trekt thans zijn Voorstel in. Do heer FALCK stelt voor, den post tot onderhoud van wandelplaatsen, plantsoenen en beplantingen met f200 te verhoogen, speciaal dienende voor aanplantingen tc IJmuiden. De heer KOBLEMEIJ meent, dat men weinig su:ces daarmee hebben zal. De boomen kunnen niet tegen den zeewind en ontwikkelen zich niet. 's Jleeren Falck's voorstel wordt ver worpen met 7 tegen 6 stemmen. Vóór stemden de heeren Schuitenmaker, Brok, A. Mulder, Van Rijn, Fnlck en De Boer. Met de a. s. instelling van een com missariaat van politie te IJmuiden, wordt do post betreffende de jaarwed don der poli tie-be ambten mei 1200 verhoogd. Het salaris van een Inspec teur vun politie tc IJmuiden, bedra gende f 1100, verlicht de begrooting don weder. Ook wordt /300 uitgetrokken voor wonlnghuur voor den a. s. commissa ris. Dc heer FALCK zou een bedrag van f 100 vor>r de aanschaffing enz. van een politiehond willen beschikbaar gestild zien. De he« NETSCHER meent, dat de tijd voor africhting den agenten in dezo gemeente niet ten dienste staat. Bovendien. mocht eens '-ets in dezo grrooenU voorkomen, dan zou een andere gemeente, Halfweg b.v., haar hond wel ter beschikking willen stel len. De heer FALCK zal geen voorstel doen, maar meent toch, dat een poli tiehond zeer nuttig zijn kan. Do heer VERMEULEN vraagt, hoe de toekenning van oedragen voor de kleeding der politie-agentcn thans zal geregeld worden. Moet een vast be drag worden gegeven, of moet een voudig frt 'de behoeften voorzien wor den Den agenten wordt nu f 100 go- geven, en zij moeten maar zien, hoe zij daarmee rondkomen. De heer NETSCHER zegt, dat als in andere gemeenten den Raad zal w orden voorgesteld zoogenaamde kleedingboekjes in te voeren. Op gezet te tijden wordt dan inspectie gehou den. en de gemeente koopt aan. wat noodig is. Do hoer VERMEULEN is or Inte gendeel voor, den agenten do 100 te laten houd,en. Wanneer men dan een scherpe inspectie invoert, kweekt men aan de ecne zijde goede zuinigheid, en de politiedienaren komen netjes voor don dag. De zaak blijft dit jaar nog geregeld, zoouts ze is. Do heer ZEGEL breekt een lans voor 't verlichten van wegen, die nog niet aan de gemeente zijn overgedra gen. De Rijksstraatweg, die toch ook geen gomeentoweg is, wordt toch ook door de gemeente verlicht vraagt spreker. De heer NETSCHER zegt, dat een vast systeem moet worden gevolgd. De Rijksweg is niet dooi de gemeente over te nemen, want het Rijk draagt zijn wegen niot over. Verder moet men handelen naar de eens gestelde lijnen. De heer SCHUITENMAKER vraagt, of er nog steeds niemand in de ge meente gevonden is, die contröle op het licht kan uitoefenen. De heer NETSCHER antwoordt van niet. Men zou iemand moeten hebben, dio van technische kwesties op do hoogte was, en zoo iemand is hier niet te krijgen. Door B. en W. wordt voorgesteld den post leermiddelen enz. niet f 50 te verhoogen. welk bedrag zal besteed worden voor 't aanschaffen van pla ten en kaarten voor de nieuwe sctiooL Dit voorstel wordt zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Bij het spreken over den post voor do schoolartsen, vraagt de heer VAN TUYLL of het den voorzitter wel eens ter oore gekomen is, dat ouders er op tegen waren, dat hun kinderen door den schoolarts worden onderzocht. De heer NETSCHER zegt. dat hij van zooiets niet gehoord heeft. Zou het echter voorkomen, dan zou op de kinderen van di-s-doende ouders niet meer gelet worden. De heer SCHUITENMAKER vraagt wanneer nu eens een dokter In IJmui den komt, met de armenpractijk be last. De heer NETSCHER zegt. dat het in het voornenion ligt met de armbe sturen te overleggen. Do heer SCHUITENMAKER is ech ter niet bevredigd. Verleden jaar ïs hem beloofd, dat de zaak dit jaar in orde komen zou, en thans moet er nog over gesproken worden. De heer NETSCHER zegt, dat dc zaak met. alle kracht zal worden aan gevat, ofschoon er iu IJmuiden slechts weinig armen zijn. die van den nieu wen maatregel zuilen profiteeren. Overgegaan wordt dan tot de afdee- ling ONTVANGSTEN Bij de belasting-inkomsten merkt de heer DE BOER op, dat hij gaarne een opmerking van de zijde van B. oil W. had gezien, aangaande de wijze, waarop de belastingen ge- ind worden. Spreker zou graag in de gemeente-belastingen eenige progres sie zien aangebracht. Waar het Rijk met zijn belastingen dat doet, ea zoo iets vooral iu deze gemeente zeer op zijn plaats zijn zou, vraagt spreker het Dagelijksch Bestuur in de toe komst in dien geest een voorstel te willen doen Dan zou spreker op de biljetten gaarne aangegeven zien, maar welk bruto-inkomen de men- schen belast zijn. De heer NETSCHER antwoordt., dat wat het eerste punt betreft hij dezo toezegging niet doen kan. Vroeger heeft spreker reeds een voorstel tot in voering van progressie ingediend, maar dat is door den raad verworpen, 't Is den heer Netscher tevens niet be kend, welke gedachten de nieuwe burgemeester over progressie koes tert. Wat het tweede punt betreft, B. en W. zullen gaarne overwegen of dit cijfer op de aanslag-biljetten kan aan gegeven worden. De rest van de inkomsten wordt snol afgehandeld en de begrooting vastgesteld iu inkomsten en uitgaven tot een bedrug van 204,721.90 1/2. De begrooting van het schnalarmbe- stuur wordt iu ontvangst- en uitgaaf op f 7641.5S 1/2, ilie van het R. K. Arm bestuur op f 7023.73 1/2, die van de gecontracteerde wegen op f 20,000 en die van de Kamer an Koophandel en Fabrieken op f 400, vastgesteld. Daarna wordt de vergadering ge sloten. Binnenland PRINS HENDRIK OP DE BRUSSEL- SCHE TENTOONSTELLING. Ter aanvulling van de telegram men schrijft do „TIbid."-correspondent nog Te twee uur Maandagmiddag reeiLs was het lloilandsch paviljoen ge ruimd. Men had er wat tapijten ge logd, wat bloemen geschikt, en het huis zag er keurig uit. De vlag wap perde op de gevels en kleine oranje lappen, niet kunstig, maar kleurig en beweeglijk, roerden lieflijk over de oude architectuur. De zou, dia edelmoedig is tooverosse, zette al les in feestgewaad. De Prins gaf nochtans dadelijk blijk van directe gulheid, die zijn alom be kend, ietwat stijf portret niet liet vermoeden. Hij wilde echter niet vriendelijk glimlachen, gelijk dat ge meenlijk bij dergelijke protocolari- sche gelegenheden gebeurt. Maar zijn rond en blozend gelaat, verlicht door een rechte en sympathieke blik, bande dadelijk hij elkeen alle kille verlegenheid. Goed zoo, dacht men, wij zijn hier thuis. Het bezoek begon met de koloniale afdeeling. De heer Van Deventer, dio bij den Prins een uiterst vriendelijk onthaal genoot, was hier de bevoegde en wel sprekende Mentor. Ik durf niet zeg gen, dat de Prins bij alles wat hij zag, eene scherpe en opslorpende be langstelling liot blijken. Hij was rede lijk geïnteresseerd, knikte bij eene passende of troffe'ftdë hl tl egging, hoog soms over bijzondere documenten, zegde wel eens Ja... Ja... mooi... Ik dank u. Maar meerendeote gaf hij geen uit bundiger uitdrukking van wat hij over dat alles dacht. Wel was hij over de algemeens ordonnantie tevre den en ik durf beweren, dat hij be wondering had voor de Indische sec tie. Borneo, de petroleum-Industrie, do plantentuin, Suriname en Cura cao, de suikerindustrie, do scheep vaart, do houtbewerkers, batikors, hoedenmakers en wevers trokken zeer zijne aandacht. Een paar malen zag ik hem zachtjes lachen bij een anccdotische aanduiding van den heer Van Deventer, zoo rijk aan kn- rokiexiseerende bijzonderheden. S1U- aan jyerd de atmospheor gewoon- vriondelijk. Daarop aanvaardde hij, uit de han den van een Hollandsch boerinnetje, een stukje kaas en een beschuitje. do heeren van het gevolg, door een zoo hoog voorbeeld aangemoedigd, namen een stukje kaas eii een lie- schuitje. F,r waren daar menschon, die geen de minste eetlust hadden, en anderen, die het land hebben aan kaas met beschuiten, maar, wel- voegclijkhoidshalve, nam iedereen op fiinpe?ehoeide vingeren, het voorbeel dig stukje kaas en hot dito beschuitje. De Prins was, geloof Ik, de eenige, die het met eenvoud on natuurlijk heid deed. Aldus versterkt vorderde de stille stoet zijn rondo. Het zal een eer blijven voor de Huifkar, dat hier voor de eerste maal de Prins der Nederlanden zijn hoed afnam, Hij groette inderdaad de twee lieve juffers, die hem een extra-sigaar aanboden. Hij lachte ook. Het werd al meteen een geheel onprotocola- rtech schouwspel. Hij knipte de sigaar, vroeg Maai-, mag ik hier rooken ?,,,.- O Afgebrande tentoonstelling, mag Prins Hendrik rooken? Mag Prins Hendrik rooken Do heer Van Asch van Wijck zei Uwe Hoogheid mag natuurlijk... Maar anderen Niet. En de Prins, o afgebrande tentoon stelling, borg de sigaar in zijn- bin nenzak. De Prins komt hedenavond tegen 9 uur uit Brussel te VGrnvenhago TWEEDE KAMER. Met berin was slecht. Om 11 uur waren niot genoeg leden aanwezig om de vergadering te laten doorgaan en voorzitter Van Bylandt houdt on- verbiddeP'k vast aan het Reglement van orde. Dies vingen dc beraadsla gingen over een wijziging der Mari- nebegrooting voor het loopende dienstjaar eerst om 12 uur aan. In begin December van het vorig jaar werd een motie aangenomen van den heer Duymaer van Twist, waar bij de Minister van Marine werd uit- genoodigd. voor zoover de dienst het toeliet, den gehuwden onderofficieren bij de Marine toe te staan thuis te middagmalen, en zoo moeeliik gcliike regeling te treffen voor de korporaals en minderen. Minister Wentholt meende aan den wensch in deze ..snertmolie", zooals zo niet onaardig Inter is genoemd, uitgesproken, te hebben voldaan door vqor te stellen aan de gehuwde onderofficieren be halve het. scheepsrn.nf.soen. een zeker bedrag aan „voedïngsgeld" te geven. Wat de motie verder vroeg. was. we gens bezwaren aan den dienst ont leend, vol "óns den Minister onuitvoer baar. De heer Hugenholtz was van een ander gevoelen verweet den Mi nister de uitspraak der Kamer naast zich te hebben neergelegd en achtte de eenig afdoende regeling een ver betering der financieelo positie van het Mar in o-personeel over do geheele linie. De Minister verklaarde daartoe geen reden te vinden en de Kamer nam ten slotte zonder hoofdelijke stemming hel wetsontwerp aan. Meer uitvoerige debatten werden gevoerd en zijD nog te verwachten over een wetsontwerp tot wijziging der Oor- logsbegrooting, dat naast andere za ken, inhoudtverbetering van de po sitie van de militaire muzikanten en reorganisatie van het korps maré- chaussée. Over het eerstgenoemde voorstel viel reeds gisteren de beslis sing. Er was een commissie aan hot werk geweest om een reorganisatie van de militaire muziekkorpsen voor te bereiden. Maar Minister Cool heeft ton slotte de voorkeur gegeven aan behoud van de bestaande militaire muziekkorpsenmet dien verstande echter, dat de bestaande subsïdiee- ring dier korpsen, uit welke subsi die de leden-muzikanten werden oo- zoldigd zou vervallen. Een nieuwe vuste soldij regeling zou daarvoor ln de plaats treden. De Minister achtte dit den goed koopsten weg. De heeren Duymaer van Twist en Marchant wensclnea daarentegen vervorming van de be slaande muziekkorpsen tot fanfare korpsen, wat h. i. nog goedkooper en bij de wijziging van het karakter der militaire muziek in den loop der tij den, ook het meest gewcnscht was. Ondanks de verzekering van den Mi nister, dat hij een geleidelijke vervor ming in de toekomst zou overwegen, stelde de heer Marchant ^een motie voor, waarin de door hem uitgespro ken wensch was belichaamd. En deze motie werd met groote meerderheid aangenomen. In afwach ting van de uitvoering daarvan nam de Kamer inmiddels het voorstel van den Minister aan om den militairen muzikanten positieverbetering te ver schaffen. Daarmee was feitelijk een motie van den heer Ter Laan, dié, bij behoud van het bestaande stelsel, nog hetero geldelijke belooning van de muzikan ten eischte, vervallen. Maar de voor steller miste het recht zijn motie in te trekken, omdat de beraadslagingen daarover reeds waren gesloten. On der deze omstandigheden in stemming gebracht, werd de motie verworpen. Zij dankte haar ontstaan in den wensch van den heer Ter Laan, dat het uit zou zijn met de „bijverdien sten" voor de militaire muzikanten, die de burger-muziekkorpsen oneerlij- ko en onwaardige concurrentie aan doen. De Minister keurde die concur rentie ook af. maar was van oordeel. 'dat de „bijverdiensten" «Iet konden worden gemist. Meden 11 uur voortzetting. DE SCHIPBREUK VAN DE „MELCHICEDEK". Kapitein Bosnia, de schipper van de ijzeren schoeneraak „Melchicedek" die op de Elbe is vergaan en met vrouw en kindoren, slechts met de grootste moeite er het leven afbracht, is met zijn gezin van Bromerhaven te Groningen aangekomen. Aan do P. G. Ct. deelde hij liet vol gende droeve verhaal mede: Wij voeren met een zevental ande re Hollandsche schepen de Elbe af. Het was prachtig weer. een stevige bries Pit het zuid-oosten blies in de zeilen, zoodat we met een mooi gan getje door do golven schoten. We gingen aan den binnenkant der bc- tonming door, maair het water is daar diep genoeg, circa 30 voet. Plot seling stootte liet schip op een hard voorwerp, dat onder den waterspiegel moet gezeten hebben. Wat het was weten we nog niet. We vermoeden dat het de steven van het wrak van een groot schip moet zijn geweest. Er moet daar in de buurt naar men zegt, con groote bark zijn gezonken. Dooi den schok was in de laadruimte van ons nieuw ijzen-en vaartuig zulk een gat geslagen, dat ons schip begon te zinken. Toen we meer en meer de zekerheid kregen, dat do „Melchicedek" verlo ren was, sneden we de touwen van de boot los en brachten onze kleinen - van wie de jongste 3 jaar is daarin in veiligheid. Toen wilde ik nog naar beneden om mijn papieren, wat geld en eenige voorwerpen van waarde te redden. Maar juist, toen ik op het punt stond dit te doen, zog ik vlak achter ons een Duitsoh schip, dat waarschijnlijk op hetzelfde voor werp was gostnoteneveneens in zin kenden toestand. Vrees dat onzo klei ne boot door de zuiging zou kunnen omslaan, deed mij van mijn reddings plannen- afzien. We maakten dus djit we uit den weg kwamen. En het is maar goed ook dat we dit gedaan hebben, want enkele oogenhlikken nadat we vam boord waren, ging het Dnitsche schip naar den kelder en kort daarop de „Melchicedek". In een klein kwartier was alles gebeurd. Het schip was reddeloos verloren, al leen de mast stak nog boven water uit. Thans zit het meer dan een me ter onder het zand. Allen werden wij opgenomen aan boord van de Harmonie, die ons naar Brenrerhaven bracht, waar wij bij 't consulaat aanklopten om hulp. Erg royaal is dio hulp niet geweest Onze garderobe werd met de meest noodzakelijke kleedingstukken aan gevuld, dat wil zeggen voor zoover betreft de equipage, die behalve uit mijn persoon, bestond uit den stuur man. mijn oudsten zoon en den ma troos. mijn tweeden zoon. Mijn vrouw en kinderen kregen niets, zoo dat mijn vrouw op sloffen van Bre- merhnven naar hier is moeten ko men. Miin 21 jarige dochter, die even eens zonder schoeisel wos, is do ar gebleven als dienstbode in een schip pers tehuis. De familie f? door deze ramp van alles beroofd. Het schip, dat door Bosnia door finanrieolen steun van anderen voor f 12 000 werd aange kocht, was verzekerd voor 9800, een bedrag juist toereikende om er de geleende gelden van te betalen. Het kleine kapitaaltje, een paar duizend gulden, dat Bosnia zelf voor den aan koop noodig had, heeft hij due d'xir dri ongeluk geheel verloren en ïeor- loopig za] hij moeten afhangen van de men-.i tilievendhedd van anderen, omdat hij, zooals hij opmerkte, geen bed, geen stoel, geen pot, hoegenaamd niets meer bezit. STRAATROOVERS. 's Avonds keerde dc landbouwev Slagter, te Ansen, gemeente Ruinen, van de markt naar huis terug. Op den weg tusschen Dwingsloo en An sen werd iiij onverhoeds door eenige personen aangevallen en mishan deld. Ziin kleeren werden gescheurd, ziin portefeuille, waarin /250 aan papier, benevens zijn portemonnaie, inhoudende f 20, werd hem ontrieden. Rijksveldwachter Scholrna uit Ruinen ging direct met ziin politiehond naar de plaats, waar Slagter aangevallen was. Wel werd onder een hoopje zand de portemonnaie teruggevonden, doch van de daders geen spoor. GEVOLGEN VAN DE STAKING IN FRANKRIJK. Men schrijft uit Bruinisse (Zee land) De spoorwegstaking in Frankrijk heeft in den mossel handel bijna een geheelen stilstand veroorzaakt, wat, juist in den drukken tijd van hel sei zoen. groote schade heeft teweegge bracht - MISBRUIK VAN VERTROUWEN. Te Enschedé is gearresteerd en naar Almelo overgebracht de fabrieks baas D. K. van de firma Tattersail en Holdsworth, die spaargelden van ai beiders dier firma beheerde voor aankoop van winterprovisie en steen kolen. Hij wordt verdacht het gehee le bedrag te hebben verduisterd. ONTMANTELING GROOTE KERK DEN HAAG. In de zitting van den gemeenteraad van 's-Gravenhage kwam o. m. in be handeling het voorstel van B. en W., om met kerkvoogden van de Ned. Herv Gemeente een overeenkomst aan te gaan betreffende afbraak van huisjes rond de Groote Kerk. Na discussie werd dc voordracht van B. en W. aangenomen met 19 te gen 13 «temmen. Sport en Wedstrijden Wsllman't tocht mlilukt. Uit New-York wordt geseind Het blad de „New-York Times" (dat met de Londcusctie „Daily Tele graph" Wellman's tocht heeft bekos tigd) ontving een marconigram van den gezagvoerder van liet stoomschip „Trent", mot de tijding, dat hij Well- nian en do vijf andere reizigers aan boord van de „America" heeft opge pikt, 's morgens om 5 uui-. De be stuurbare ballon werd in den steek gelaten. De redding van Wellman en de zijnen geschiedde oj> 35 gr. 43' N.B. en 68.18 gr. W.L. De opvarenden van do „Trent" kre gen den bestuurbaren ballon in het gezicht en werden door seinen in de Morse-Code er van verwittigd, dat de „America" in gevaar verkeerde en ge holpen moest worden. Na een moei lijk gemanoeuvreer, dat drie uur duurde, slaagde de „Treilt" er in, alle opvarenden van de „America" ook de kataan boord te krijgen. Allen zijn wel. Blijkens het telegram zijn Wcllman c.s. opgepikt op 35 gr. 43' N.Br. en 68 gr. 18' W.L. Wie de moeite neemt even op de wereldkaart na te gaan. waai- die plek gelegen is, zal zien, dat dc America" ecu kranigen tocht heeft volbracht, maar dat, vergeleken bij den af te leggen afstand, de heelo vërtooning een mislukking is geweest. De opgegeven breedte lijkt ons niet overeen te stemmen met de plaats, waar de „America" op grond der marconigrammen van Wellman zelf, moest worden verwacht. Maar de breedte-opgave is in dit geval niet het belangrijke. De lengte zegt veel meer. Wellman is opgeste gen in Atlantic City, gelegen op ruwweg aangeduid 74 1/2 gr. W.L. Om dc lerscho kust te bereiken, moest hij het brengen tot zoowat 10 gr. W.L. Dat beteekende dus een reis van circa 641/2 lengtegraad over den Oceaan. Maar óe ballon is veronge lukt op 68.18' W.L., heeft alzoo nog peen volle 6 1/2 lengtegraad afgelegd, dat is één tiende van den af te leggen afstand De luchtreis heeft bijna drie volle dagen geduurd, de afgelegde afstand zal in rechte lijn 600 a 700 K.M. heb ben bedragen. PER LUCHTSCHIP VAN PARIJS NAAR LONDEN. De toekomst voorspellen is altijd een gevaarlijke onder neming Toch is wellicht zoo schrijft 't Hbld de verwachting niet te gewaagd, dat een maal het luchtschip zal worden de luchtoinnibus, en de vliegmachine het luchtrijwicl. Beide tvpen ontwikkelen zich naast elkander, de vliegmachine echter, naar ons oordeel, liet snelst. Met een vliegmachine is reeds een aantel malen het Kanaal overgevlo gen, en ook een tocht Londen—Parijs is per vliegmachine reeds volbracht vóór LondenParijs per bestuurbaar luchtschip. Thans is liet eerste bestuurbare luchtschip, de Clément-Bayard, van Parijs naar Londen gevlogen. Do eer ste proef is dadelijk uitstekend ge slaagd. Over hot Kanaal hing een dikke ne vel De luchtkruiser blec-f ongeveer 250 M. boven den zeespiegel. De richting was aangegeven door een drietal Fransche torpedobooten. De eerste torpedoboot ontdekten de reizigers, zoodra ze de Fransche kust achter zich hadden gelaten. Dc tweede lag midden in bet Kanaal. Toen werd de nevel zóó dicht, dat men de derde boot miste en het eerst de huizen van Folkestone ontdekte Te 12 uur 53 min. vloog de ballon over de grens van Londen. Overal vormden zich menschengroe- pen. Tegen éen uur vloog de ballon ele gant om den toren van de St. Paul, èn vervolgens over The Strand, Tra falgar Square, Buckingham Palace en Hyde Park naar Wormwood Scrubbs, waar de „Daily Mail" een hal had doen bouwen. Het luchtschip heeft de reis één uur vlugger vulbracht, dan met den snel- slen sneltrein den afstand over land mogelijk zou zijn geweest. De snelste auto's konden den ballon niet volgen. De machine werkte voortreffelijk en de geheele reis was zeer voorspoedig. In een beschrijving van zijn tocht van Parijs naar Londen zei de ver vaardiger van het luchtschip, dat hij het Kanaal bereikte op een hoogte van 500 M. De wind werd hevig, en men daalde tot 250 M. Tusschen Boulogne en Gap Grisnez waren drie torpedo- buoteu geposteerd om hut luchtschip te begeleiden. De eerste zette dadelijk koers naar Folkestone en het lucht schip volgde. De bestuurbare ballon moest onophoudelijk laveeren om de boot in de gelegenheid te stellen mede te komen. Toen Folkestone in 't ge zicht kwam liet de Clement-Bayard de torpedoboot snel achter zich. Boven de Theenis hadden de lucht reizigers het niet gemakkelijk. Clément-Bayard was zeer bezorgd, dat de landing moeilijkheden zou op leveren, doch de soldaten, die hem zouden helDen, bicken handig ge oefend en het publiek hield zich rus tig. zoodut de landing, het moeilijkste van de geheele reis, met een bestuur baar luchtschip, zeer voorspoedig tot stand kwam. LUCHTVAART-ONGELUKKEN. Tc Lemoges werd een meisje van 14 jaar door een vliegmachine den sche del verbrijzeld en onmiddellijk ge dood. Een vriendinnetje werd aan de hand gewond. De aviateur wildo uit wanhoop zich het leven benemen. In het aérodroom van Villosanvage is de aviateur Bréhat. met een BlériOt- monoplane, op een hoogt© van 25 M. in hotsing -gekomen met den aviateur Brégi. Een kreet van schrik steeg op. De beide aviateurs werden uit hun machines geslingerd. Brégi kreeg ern stige wonden aan het hoofd. Zijn toe stand is echter niet hopeloos. Bréhat brak de beide beenen en zijn toestand is zeer ernstig. De beide vliegmachine* zijn totaal vernield. Gemengd Nieuws EEN SCHAT JUWEELEN GESTOLEN. In do juwelierszaak van de firma Timm te Hamburg is in den nacht een brutule inbraak gepleegd, waar bij den dieven juweelen en gouden sieraden in handen zijn gevallen ter waarde van niet minder dan om streeks 200.000 mark. De dieven hadden zich toegang we ten te verschaffen door den boven de juwelierszaak gelogen behangorswin- kel. Zij zaagden daar een groot gat in den vloer en lieten zich hierdoor afzakken naar het terrein hunner nachtelijke werkzaamheden. Er schijnen twee schuldigen te zijn. Men koestert reeds sterke ver denking jegens een man, die zich vooa- Engelschman uitgaf en groote vakkennis betreffen do juwcJiicrswa ren aan den dag legde. Hij kwam op den dag vóór de inbraak in den win kel van Timra om inkoopen te doen, en vertoefde daar buitengewoon lang, naar allen schijn om het terrein eens te verkennen. Kort daarop kwam een doofstomme bedelaar den winkel in stappen; ook deze nam op zeer opval lende wijze de inrichting van dc zaak op. Men gelooft nu, dat deze tweeman nen den diefstal gemeenschappelijk hebben ten uitvoer gebracht. Dat zij vaklui zijn, blijkt voldoende uit het feit, dat zij slechte kostbare juweelen en gouden sieraden hebben meegeno men en alle namaak met zorg heb ben laten liggen. 30 Cts. per regel. INGEZONDEN MKDEDEELINGEN Nierziekte bekruipt U onverwacht. Niets is meer te vreezen dan een nierziekte, omdat deze zonder dat gij u er van bewust zijt bekruipt uw nieren kunnen cel na cel vernietigd worden en hun kracht om het bloed te filti ocren verliezent zonder dat gij eenig ander waarschuwend kentee- ken hebt opgemerkt dan een gevoel van zwakte, terneergeslagenheid en voortdurende vermoeidheid, want zelfï wanneer de nieren ernstig ziek zijn, toont zich dit somtijds alleen door weinig in het oog loopende ver schijnselen. Nierziekten doen echter niet ieder een op dezelfde wijze aan. Geen en kel patient heeft alle verschijnselen zij loepen zeer uiteen bij verschil lende menschen. Mannen hebben dikwijls een ellen dig gevoel iu hun rug en rheuniali- sche pijnen, doch niet het minste ken- teeken van waterzucht; anderen lij den aan graveel, urine-stoornissen en buitensporigen dorst, maar heb ben daarentegen niet den minsten hist van hun rug. bouwen hebben misschien wallen onder do oogeu en opgezwollen lede maten, en zijn totaal hulpeloos van de rugpijn. Weer anderen hebben misschien niets anders opgemerkt dan zwakte,"loomheid en zwaarmoe digheid. Doch indien gij eenig teekon van nierziekte of blaaszwakte hebt, leidt uw kwaal misschien tot vernietiging der nieren, vóórdat gij eenig idee van gevaar hebt. Nierziekten verheffen zich plotseling van eenvoudige tot gevaarlijke ziekten en bijna zonder voorafgaande waarschuwing. Verder uitstel is zóó ernstig, dat gij niet spoedig genoeg beginnen kunt met 't gebruik der échte Foster's Rugpijn Nieren Pillen bij het eerste verschijn sel der versohrikkelijke nierziekte. Foster's Rugpijn Nieren Pillen ge ven het gewenschte resultaat, omdat zij uitsluitend dienen voor de nieren en blaas, en alleen een nierengenees middel kan de nieren heelen. Zij ma ken de nieren, blaas en urinewegen ter dege schoon, gaan de ontsteking tegen en helpen hen op een zachte wijze om weder tot gezondheid en na tuurlijke werking te geraken. Zij doen de geringste sporen der nier- aandoening verdwijnen, en geven aan de nieren hun kracht terug om het vergiftige urinezuur af te voeren, waaruit zoovele noodlottige ziekten bij mannen en vrouwen ontspruiten. De 'hondteekening van James Fos ter komt voor op elke echte doos. Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de heeren J. J. Göppinger, Groote Houtstr. 147a; en K. van Eden, Spaame 38. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel A 1.75 voer ééu, of f 10.— voor zes doozen. Stoomvaartberiditen ST OOMV.-M A ATSCH APPII NEDERLAND. Hot st. Prinses Juliana, uitreis, ar riveerde, 17 Oct. to Port-Said. Het st. Beli, uitreis, vertrok 17 Oct. van Southampton. liet st. Koning Willem IIT, uiiireis, arriveerde 18 Oct. te Sabang. Het st. Vondel, thuisreis, vertrok 17 Oct. van Genua. UOTTERDAMSCHE LLOYD. Het st. Wieringen, uitreis, arriv. 17 Oct. te Peut Said. Het st. Wilis, van Java naar Rote terdam, vertrok 17 Oct. van Port Said KON. HOLL. LLOYD. Het st. AmstelJand, thuisreis, te 16 Oct. Knap Verd. EiL gepasseerd, Het st. Rijnland, uitreis, vertrok 17 Oct van Lissabon.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6