KWARTJES ADVERTENTIEN VRAAC-EN-AAHBODS ADVERTENTIEN: 1-6 RECELS 25 GENTS 3 PLAATSINCEN f 0.50 BIJ VOORUITBETALING Talma, oen ontkennend© hoofdbewe ging mankte, maar het is mij verzekerd door eenjge groote coöpe raties, zei hij. Een regeling van den arbeidsduur hoort in de Bakkerswet. l>at is de traditie van onze arbeids wetgeving van Pyttersen af tot aan dv. Kuypor. De heer Snoeck Henkemans brengt don minister warme hulde voor de in diening \an deze wet. Hij heeft ech ter drie bezwaren. I-Iet eorste is, dat er in onze ar beidswetgeving een nieuw element zal komen het verbod van arbeid. Het tweede bezwaar is, dat. het ont werp geen rekening houdt met, do veel- vC i migheid van het bedrijf. Wat voor dou één gepast is, past voor den an- rt or nog niet. Voor een paar duizend jaren zou invoering van deze wet mo gelijk zijn geweest. (Gelach.) Nu geeft men talrijken bedrijven den dood steek. Het derde bezwaar is, dat de dwin gende bepalingen de dood zullen zijn voor d© energie en den ondernemings geest. Het doel van den minister moet op een of andere wijze worden bereikt, maar met instandhouding, zooveel mogelijk, van de verschillen de vormen van het bedrijf. In ieder geval neme de minister een welwillen de houding aan tegen alle amende menten, die het absolute verbod van nachtarbeid zooveel mogelijk willen beperken en het alleen willen uitstrek ken tot de slecht ingerichte bedrijven. Tal van burgers worden anders op onherstelbare wijze in hun belangen gesehaad. De heer Passtoors acht den nacht arbeid een der grootste misstanden, uit zedelijk, hygiënisch en maat schappelijk oogpunt. De strijd tegen deze wet is aangebonden door betrek kelijk een -ring aantal personen. Dat is hun rechtmaar hun actie is er op gericht geweest om deze wet niet te verbeteren, maar om haar van de baan te krijgen. Daarvoor heeft men de Kamers vau Koophandel en de Maatschappij van Nijverheid mobiel gemaakt en gesproken van«.liet „mis baksel" van Talma, van een ongaar, misschien wel van een onguur kadet je. Zoo trachtte men den indruk te wekken, dat de nachtarbeid noodza kelijk was. Maar daartegenover staat de schoone, rechtvaardige actie van de voorstanders, van 235,000 georga niseerde arbeiders. Dit ontwerp heeft drie voordeelen. Het is geen politiek ontwerp, maar een sociaal stuk werk. Ten tweede betreft het geen louter vakbelang eu ten derde, en dat is het mooiste het kost geen cent (Groote hilariteit). Zelfs de instelling van de Bakkersraden zal niet tengevolge heb ben de aanstelling van veel ambtena ren, en zij zullen dus weinig kosten. Technische wijzigingen zullen in 't grnothedriif noodig zijn, maar dat zal mogelijk blijken. De groot-fabrikan ten schreeuwen echter moord en brand, omdat ook de burgerpatroon nu een stuk brood zal kunnen verdie nen. Men spreekt van het duurder wor den van het brood. Maar juist in Den Haag, waar het groot-bedrijf de lei ding gee-ft, is de broodpr s 2 cont, lioogcr dan elders. Als het brood dus duurder wordt, dan zal hel. brood van de fabrieken duurder worden, maar niet. het, brood van het volk. Prof. Vol- mer heeft berekend, dat het brood 1.03 'duurder zal worden, maar niemand kan dat op een komma berekenen. (Gelach). Toen minister Harte in het Kabinet zat, voorspelde men ook door diens Tariefwet duurder brood, maar juist een paar dagen na diens val werd het brood 3 cent duurder. (Luid gelach). Uit de enkele vraag naar versch brood volgt een onbeschrijfelijke el lende voor duizenden gezinnen van bakkers. liet ploegenstelsel is de dood voor het klein-bedrijf. Wordt het amende- ment-Borgesius aangenomen, dan ware de wet heler niet ingevoerd. Morgen 11 uur voortzetting. EEN BAKKERIJ ZONDER NACHT ARBEID In verband met de voorbereiding en behandeling der Bakkerswet heb ben eenige eigenaren van bakkerijen een feit geconstateerd, dat namelijk de bakkerij „Ons Beginsel", geves tigd Cornelis Trooststraat te 's-Gra- venhage, Zondag 9 October 's avonds te half lien in werking was. Nu doet zich het geval voor, dat in de door het Nationaal Comité voor afschaf fing van Nachtarbeid uitgegeven brochure „Ons Verweer" wordt me degedeeld, dat de werkzaamheden in die bakkerij uitgezonderd des Za terdags eerst om vijf uur des mor gens aanvangen, terwijl nu geconsta teerd is dat reeds des Zondagsavonds de ovens worden aangelegd. De heeren, die dit feit hebben ge constateerd, lieten door den notaris Harem alter hiervan een akte opma ken. Zij verklaren daarin, dat de di recteur van „Ons Beginsel", de lieer F. W. llulter, toegaf op hun desbe treffende vraag, of op het hierboven omschreven tijdstip de ovens in zijne bakkerij gestookt werden, dat dit in derdaad het geval was, or echter bij voegende „bij uitzondering Deze uitzondering wordt door do heeren in twijfel getrokken, want ook op de Zondagen 11 en 18 Septem ber kwam er rook uit den schoor steen. LOGGER GESTRAND. Op het. Noorderhoofd van den Nieuwen Waterweg bij Hoek van Holland strandde gisterochtend on geveer half drie de haringlogger VI. 11. De opvarenden werden door de stoomrccldiiigboot gered en te Hoek van Holland geland. De logger, die 27 last haring aan boord heelt, is vol water, doch zal men met hoog water trachten het vaartuig vlot te bren- MONUMENT VOOR PROFESSOR MELCHIOR TREUB. De ,,Hbld."-correspondent te Bata via seint, dat te Buitenzorg een com missie is samengesteld voor de op richting van een monument, lor her innering aan nu wijlen prof Mel- chior Treub. UITGELEVERD. Graaf De la Ramec, die zich we gens oplichting te 's-Gravenhage in Verzekerde bewaring bevond, is door de Nederlandsche justitie naar Em merik overgebracht, om aldaar door de Duitsche Justitie te worden over genomen. INBREKERS GEVAT. Drie Hagenaars, die in den nacht bij een boer onder Wateringen in braken, werden door den boer en diens knecht overmeesterd, gebonden en daarna aan de politie overgele verd MEETBRIEVEN NEDERLAND RUSLAND. Op 17 October is te Petersburg de op 28 April j.L tusschen Nederland eu Rusland getroffen schikking, strekkende tot voorloopige erkenning der wederzijdsche meetbrieven, voor een termijn van longd. Gemengd Nieuws HOE KONING MANUEL VLUCHTTE. De correspondent, van de „Corriere dclla Sera" deelt nog eenige bijzon derheden mede omtrent de vlucht des konings, welke hij van ooggetui gen vernomen heeft. Maandagavond om half twaalf keerde de koning in zijn paleis terug van een feestmaal in Belem. Een ieder wist toen, dat de revolutie voor de deur stond. Tijdens het diner was een ruiter overhaast de eetzaal bin nengekomen, en had den comman dant van de municipale garde een paar woorden in het oor gefluisterd, waarop deze zich in allerijl verwij derde. Een half uur later werd de minister van marine weggeroepen. Niemand aan tafel sprak meer een woord, cle koning was stiller dau ooit. Men had hem op zijn vragen geantwoord, dat het slechts een on- beteekenend oproer betrof, dat spoe dig onderdrukt zou zijn. In zijn pa leis teruggekeerd, liet hij onmiddel lijk telefonisch den minister van bin- nenlandsche zaken ontbieden; steeds kwamen onrustbarende berichten binnen. De vorst zond zijn bedienden heen, en trok zich in zijn bidvertrek terug. Precies om twee uur in den nacht donderden 12 kanonschoten de koning belde en vroeg wat, er gaande was niemand wist het. Hij kleedde zich en wachtte inededeelin- gen van zijn ministers. Intusschen was liet 16e regiment infanterie in vollen opstand geko men. De minister van oorlog telefo neerde den cenen generaal na den anderen op, met het bevel de leiding der verdediging op zich te nemen alle generaals waren ziek. Het lot der monarchie was feitelijk al be slist. Eenjge adjudanten schaarden zich om den koningterwijl buiten het geweervuur knetterde, trachtte men door de telefoon een der minis- tea's te bereiken geen hunner gaf antwoord. De omgeving van den" ko ning trachtte hem nog voortdurend gerust, te stellen met de verzekering, dat er niets ernstigs plaats greep. In tusschen brak de morgen aan, het pa leis was verlaten, de bedienden ver dwenen, de ministers onzichtbaar. Alleen de paleiswacht was met 400 an versterkt. Manuel dwaalde van de eene ka mer naar de andere zijn blik was star, zijn gelaat bleek. Eindelijk kwam een bericht van den minister-presidenthij gaf den koning per telefoon den raad, zich zoo spoedig mogelijk naar Cintra te begeven, om daar de onderdrukking van den opstand af te wachten. De adjudanten drongen aan, om te blij ven in angst en onzekerheid ver streken cle uren. De vorst weigerde alle spijs en drank, vroeg slechts naar zijn ministers. Daar vlogen de eerste projectielen eer het paleis uit het venster zag men den kruiser „Adamastor" ma noeuvreeren. Bij het vierde schot, stortte eon muur in, de koning begaf zich naai- de achterzijde van het pa leis, eindelijk werd besloten tot de vlucht. De auto werd uit de garage ge haald, de adjudanten overlegden, waarheen zich te begeven, daar Cin tra te open ligt voor eene verdedi ging. Ten einde de paleiswacht niet te ontmoedigen door het vertrek van den koning, liet men de auto leeg den hoofduitgang uitrijden, terwijl de vorst met twee getrouwen door een achterdeur den tuinmuur be reikte een oude bediende, de eenige die niet gevlucht was, sleepte een ladder aan, een adjudant ging voor, de koning volgde. Aan do andere zij de stond de auto gereed en weldra was men buiten de stad. Tegen vier uur bereikte de koning Mafra, waar twee uur later koningin Amelia eu Maria Pia zich bij hem voegden. Tij dens den maaltijd kwam een officier berichten, dat de vlucht moest wor den voortgezet naar Ericiera, waar het jacht „Amelia" gereed lag. In allerijl pakten de vluchtelingen wat Jjrood, vleesch en aardappelen bij el kaar in de servetten, en voort ging het in de auto naar het strand. Bij het aan boord gaan moest een adju dant koning Manuel ondersteunen. Zwijgend sloeg de bevolking alles gade, niemand groette de vertrekken- den. Met de handen in den zak staarde de jeugdige banneling naar de zich verwijderende kust. Sport en Wedstrijden DUINDIGT. De deelneming, zoowel in dc ren nen als in de draverijen, was Woens dag tamelijk groot. Niet minder dun 42 paarden stelden zich onder de orders van den starter in de zes op het programma voorkomende num mers. Het weer was niet zeer aanlokke lijk, 't was een echte najaarsdag. Veel publiek zag men dan ook niet. Uit een oogpunt van sport was deze dag <een zeer goede. De baan was vooral bij het loopen der laatste cour ses zeer zwaar. Bewindvoerder deed zijn naam geen oneer aan, want hij kwam eer ste aan in den Uurwijzer-prijs. Ba- ion Paul W. had de aardigheid nog al eens weg te springen en kwam daardoor tweede aan. In den Uur-prijs was de strijd on tegenzeggelijk veel mooier. Job, met Killick, en Golden Amor, met Tasker In den zadel, reden een finish op le ven en dood. Geen van beiden kon ook maar het geringste voordeel be halen en voor het oog van den rech ter passeerde als het ware slechts één paard, zoodat het dead heat werd uitgesproken. Adi KL, ditmaal toevertrouwd aan de handen van Jan Ensing, liep in den Uurmeter-prijs als een machine. De drie-jarige dochter van Paul H. en Maud Carliste liet uiterst gemak kelijk een kiloinetertijd van 1.44 zien. Shale behoefde zich niet te strek ken, om met vele lengten zijn tegen standers in den Uur werk-prijs te ver slaan. Bijna even gemakkelijk kon de heer Bultman met Talliens Pride de Heat-draverij winnen. In de derde en beslissende heat had dit paard zoo noodig 1.40 kunnen gaan, maar het behoefde slechts even 1.43 te draven, om gemakkelijk winner te worden. Oogenschïjnlïjk was er nog sprake van strijd in den Uurbloem-prijs, waar Oerlus slechts met een lengte 2 Icarus (1640 M.), In 2.51.. Gedistanceerd Aura (1612). Dorde en beslissende heat 1 Talliens Pride, in 2.47 drie vijfde see. 2 Icarus, in 2.50. Letta, twoede aankomende, werd gedisqualificeerd wegens het niet van zijn plaats vertrekken. Uurbloem-prijs. Ren op de vlakke baan voor paarden van drie jaar en ouder, gereden door heerrijders. Afstand 2700 M. 1 Certus (62.50 K.G.), heer Lude, in 3.13 twee vijfde sec. 2 Queens Briar (68.50 K.G.), luite nant Knel, een lengte. LUCHTVAART. Men meldt, da/t de jonge lucht- vaander Willows, die met zijn be stuurbaren ballon onlangs wonderen verrichtte, de volgende week zal trachten zich per luchtschip van Lon den naar Parijs te begeven. Uit St Louis wordt aan- de „Tel." geseind De luchtballon „Harburg" viel Dinsdagavond om elf uur met een ontzettende vaart van een hoogte van 18.000 voet in het Nipissingmeer, in Ontario. De lieer Assmann brak zijn armzijn polsader werd doorge sneden, waardoor hij bijna dood bloedde. Beide luchtreizigers, Vogt en Assmann, zwommen aan land en bonden den luchtballon aan een boom vast. Tot den volgenden mor gen bleven zij, doornat en aan een verschrikkelijke koude blootgesteld, in het bosch, toen Indianen hen von den en hen naar hert hospitaal te Po- wossun overbrachten. Rechtszaken OPRUIING. Gisteren liad zich voor de 4de ka mer der Ainsferdamsche Rechtbank te verantwoorden Harm Kolthek, oud verklaring van het onderzoek In eer sten aanleg en vei' letiglng van hot vonnis a quo. op grond dat voor de Rechtbank getuigen tot het afleggen van den eed zijn toegelaten, nadat zij te voren hadden opgegeven bezwaar te hebben tegen den eed, daar zij niet behoorden tot een kerkgenoot schap en niet in een persoon lijken God geloofden. Deze personen hadden met het oog op het arrest van den Hoogen Raad als getuigen slechts bui ten eede, tot het geven van inlichtin gen gehoord mogen worden. Spr. meende, dal waar bekl. het op treden van den inspecteur qualifi- ceerde, het tevens trof den heer Haar man oJs persoon. Dat de woorden ge bezigd zijn, blijkt uit de verklaringen van de twee getuigen a charge. Te goeder trouw verklaarden de getui gen décharge de woorden niet ge hoord te hebben, wat niet uitsluit, dat ze niet gesproken zijn. Spr. eischle een strenge straf, met het oog op den ernst van het feit, n.1. drie maanden gevangenisstraf. Mr. Max Brück, de verdediger, pleitte vrijspraak. Land en Juni bouw Kerk en School NED. HERV. KERK. Beroepen te Amsterdam (vac. Hóe- demaker) ds. N. A. Becht Jr. te Loos duinen te Neorlangbroek ds. J. Ravesloot te Tuil en 't Waal. Bedankt voor het beroep te Bru- cliem c. a. ds. G. van Montfrans te Rouveen. Beroepen te Zuidland ds. B. C. Koolhaas te Genderen, N.-Rr.; te Surhuisterveen de heer G. Ypey, can dictaat te Farwerd, Fr.; te Hedel de heer Anth, C. Enkelaar, cand. te Utrecht. Bedankt voor het beroep to Diepen- een da,.. E. G. J. Bal te St. Philips- land. GEREF. KERKEN. Beroepen te Wolfaartsdijk ds. G. de Jager tc Bruinisse. Bedankt voor het beroep te GasseJ- tarnijveen ds. B. J. Lambers te Ave- reest. Queens Briar versloeg, in werkelijk heid werd laatstgenoemde sterk ge reden en wandelde Certus, waardoor ook nu weder het bewijs geleverd werd, dat de Stal Jochems thans in vorm komtjammer, dat het seizoen bijna ten einde is. De gedetailleerde uitslag luidt al3 volgt Uurwijzer-prijs. Pr ij zen-draver ij 4e klasse voor tweejarige paarden. Afstand 1400 Meter. 1 Bewindvoerder (1420 M.), J. Bak ker, in 2.34. 2 Baron Paul W. (1420 M.), S. Wit- teveen, in 2.35. 3 Bibi (1400 M.), P. Doeleman, in 2.37 vier vijfde sec. Uur-prijs. Ren op de vlakke baan voor Inlandsche paarden van 3 jaar en ouder. Afstand 2000 Meter. lo Job (61.50 K.G.), Killick, en Gol den Amor (61 K.G.), Tasker, dead heat, iu 2.20 een vijfde sec. Uurmeter-prijs. Prijzendraverij 3e W Afstand 2100 M. 1 Adi K. (2075 M.), J. Ensing, in 3.35 vier vijfde sec. 2 Mariette (2110 M.), G. Ensing, in 3.43 twee vijfde sec. 3 A, Harcourt (2160 M.), A. Mol, in 3.45 twee vijfde sec. Uurwerk-prijs, Ren op de vlakke baan voor paarden van 3 jaar en ouder. Afstand 2700 Meter. 1 Shale (58.50 K.G.), Short, iu 3.12. 2 Schoolmaster (56.50 K.G.), Bishop, veie lengten. Cronograaf-prijs. Handicap Heat draverij 2e en 3e klasse. Minimum afstand 1600 Meter. Eerste heat 1 Agnes W. (1625 M.), S. Witte- veen, in 2.50. 2 Baron Axtel (1700 M.), J. Bakker, in 2.50 twee vijfde sec. Gedisqualificeerd Dora (1640), we gens galoppeeren, en gedistanceerd Robert H. (1625 M.) en Elly (1600 M.). Twoede heat 1 Talliens Pride (1625 M.), heer Bultman, in 2.49 drie vijfde sec. 38 jaar, secretaris van het Nationaal Arbeids Secretariaat, wonende te Watergraafsmeer, beklaagd te heb ben opgeruid tot het openlijk mét veroenigde krachten geweld plegen tegen personen en tot het bij zich hebben van wapenen op den openba ren weg, althans tot eenig strafbaar feit. De ten laste gelogde opruiing heeft, volgens de dagvaarding, plaats ge had in een op 1 Mei 1910 in „Plan- cius" te Amsterdam gehouden open bare vergadering met de volgende woorden „Ook tegenover de politie zullen afdoende maatregelen moeten wor den getroffen men zal iets anders moeten doen dan vergaderen en pro testeeren wanneer we de straat voor ons willen veroveren, dan die nen we die straat op te gaan gewa pend wanneer wo samenkomen en we hebben slechts een zakdoek in den zak, dan geeft dat niets." Subsidiair werden „woorden van gelijke strekking" ten laste gelegd. Beklaagde ontkende beslist in op- ruiendeu geest gesproken te heb ben. Eisch van het O. M. 3 maanden gevangenisstraf. BELEEDIG1NG VAN EEN POLÏTIE-1NSPECTEUR. Voor het Gerechtshof te Amsterdam werd in hooger beroep behandeld de zaak tegen den anarchist P. M., door de rechtbank aldaar veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf wegens bo- leediging van een ambtenaar in func tie. Bij het besproken van het optre den van den inspecteur van politie Haarman bij het verspreiden eener volksmenigte van een der ,,1-Mei- meetings" had hij op een openbare vergadering dezen ambtenaar ge noemd „de brutale schoft Haarman". De officier van justitie, die 4 maan den gevangenisstraf geëischt liad, had hooger beroep aangeteekend. Be klaagde had berust in zijn vonnis. Voor het Hof erkende hij wel zooiets gezegd te hebben. De advocaat-generaal vroeg nietig OVERMAAT VAN WATER. (Slot). Wij noemden ais bezwaren van te veel vocht: dat het deu grond koud maakt, de bodemventiAatae lucht- verversching belemmert, de bebou wing bemoeilijkt en deu grond ver vuilt. Over het derde en vierde punt nog een enkel woord. Wat een \ar- dTiet en schade Vloeien niet voort uit de weekheid en drosheid van den grond, door die regens nog varergordl Terwijl op drogen grond geregeld wordt doorgewerkt en op tijd wordt gezaaid, gaat de zaaitijd op den nat ten grond ongebruikt voorbij en Ls hei niet zeldzaam dat in een' regen- achtiigen herfst het zaaien en het mesten op sommige perceelen achter wege moet blijven. Het gevolg is, dat de werkzaamheden in zeker tijdsbe stek zich ophoopen, waardoor meer bespanning en meer volk noodig zijn dan wanneer men geregeld kan voort- werkon: men heeft bijgevolg grootere Uitgaven. En heeft men geen geduld om te wachten tot de grond meer „bekwaam" is, dan lijdt het werk hieronder, dat dan natuurlijk niet zoo goed kan zijn, terwijl ook al woei* door den natten grond meer trek kracht wordt gevorderd en de werk tuigen meer hebben te lijden. -1. Vuilheid van akkers en weiden is ook veelal ©en gevolg van overtol lig water. Ten eerste blijft ei' vaak, waar de werkzaamheden zoozeer ver laat worden, te weinig tijd over om het onkruid te bestrijden, maar ten tweede treft die bestrijding op natte gronden veelal zoo slecht doel: het onkruid gaat er zoo moeilijk dood. En dan, in de derde plaats, weten we allen ook, dat onze cultuurgewas sen te veel vocht niet verdragen en dientengevolge minder weerstand kunnen bieden aan de oukiruiden, die aldus de overhand kunnen krij gen. ook dewijl zij iu natten bodem wei kunnen tieren. Dit laatste zal menigeen vreemd toeec-hijnen, maar vindt zijn verklaring hierin, dat ve le planten, op natte gronden voorko mende, toch ondanks het vele water in den bodem niet in heur wortel- ademhaling zijn belemmerd, daar zij in heur wartels iuchtaanvoerendo holten of vaten hebben, welke in de stengels uitkomen. Zulke planten hebben ook zooals dr. Adolf Mayer heeft aangetoond niet zooveel lucht (zuurstof) noodig, dewijl zij minder stikstof bevatten en de behoefte aan zuurstof (ademhaling) evenredig is aan het stikstofgehalte der plant. Hoe do onkruiden in de lage velden de moeraspl anten daar de baas kun nen zijn, ho© in laaggelegen hooilan den de goede grassen ten slotte goed deels dioor minderwaardig© planten kunnen verdrongen worden, weet ie- er. Geen kalken, geen bemesting, geen eggen, geen vitrioolbesproeiing of welk middel ook kan daarin een afdoende verbetering brengen en daar een geoonden plantengroei te voorschijn roepen, indien niet ge zorgd wordt voor een geregeiden af voer van het overtollige regenwater, 't Is moeite en geld goeddeels ver spild, als de waterloozing wordt ver waarloosd. Daarentegen kan de winst groot, ja enorm zijn, als het eene aan het andere gepaard gaat. De drooglegging of draineerimg der nat te gronden, waardoor een behoorlij ke eultiveeririig mogelijk wordt ge maakt, is een zaak van groote betee- kenis, daar met haar de wedvaart eener streek ten nauwste samen hangt 't Zijn meestal de slechtste gronden niet voor ontginning, welke daartoe eerst moeten worden ontwa terd een doelmatig© bewerking en bemesting doen daar dan vaak won deren. 't Is dus een schromelijke na latigheid1, wanneer beflanghebben- cteu in deze het werk der verbetering niet aangrijpen; en gebrek aan naas tenliefde mag het won-den genoemd, wanneer niet ieder, op wiens weg 't ligt mede te werken, daartoe bereid wordt bevonden. Hier geldt vooral ook: Wie anderen te kort doel, bena deelt zich zelven. C. B. Pers-Overzicht DE STAAT EN DE KERKEN. In „De Standaard" wordt aango drongen, dat bij de komende grond wetsherziening ook artikel 171 eens onder handen worde genomen Nu er dertien jaar na de herzie ning van 1887 opnieuw een revisie van onze Grondwet in uitzicht is ge steld, dringt van zelf ook het zesde Hoofdstuk over den Godsdienst weer naar voren. In 1848 heelt men dit Hoofdstuk niet aangedurfd, althans niet wat Art. 171 betreft, en ook in 1887 is men geëindigd met er voor uit den weg te gaan. De heeren De Geer van Jutfaas, De Savoniin Lobman en Beelaerts van Blokland kwelen zich wel dapperlijk van hun roeping om de mogelijkheid van wijziging "toe te lichten, maar de oude hoer Heems kerk dorst de kat de bel niet aanbin den, en zoo bleef dit moeilijke vraag stuk nu reeds bijna een volle eeuw zijn oplossing wachten. Wacht ons ook thans hiervan een da capo We gelooven het niet, en achten het althans onzerzijds gebo den, met klem op de afdoening van dit probleem aan te dringen. Drieerlei boude men hierbij van meet af scherp uiteen. In 't spel is hier lo. de vraag, of in t. algemeen de Overheid gehouden is de Kerken van leeftocht te voorzien2o. de heel andere vraag, of rechten der Kerken, ontleend aan het verleden, tegen de Overheid in het geding kunnen wor den gebracht, en 3o. dient gevraagd, of al dan niet de regel van het gelijke monniken gelijke kappen door de bestaande regeling wordt geschon den. Betoogd wordt verder, dat een 400.000 inwoners behooren tot een bond van kerken, die niet van artikel 171 der Grondwet genieten, en 1/14 van onze iandsbevolking door de wet genoodzaakt wordt met alle ove rige belastingbetalers de gelden op te brengen, waaruit de tractementen en andere emolumenten der overige kerkelijke dienaren gekweten wor den, zonder dat hun kerk daarvan eenig profijt krijgt. Maar liier, evenals in de School- quaestie, stond en staat het geheel anders. Juist het Grondwetshoofd stuk van den Godsdienst proclameert opzettelijk en in den breede de ge lijkheid iu rechte van alle Kerkge nootschappen en zegt aan die aile geiijke bescherming toe. Dit beginsel nu is hier op de meest ergerlijke wij ze geschonden. Do historische rech ten zijn met voeten getreden. De ge lijkheid is in de meest stuitende on- geiijkneid omgezet. En al siaat nu hij de verongelijkte groep de eerbied voor de Overheid te hoog aange schreven, dan dat revolutionaire denkbeelden ingang konden vinden, toch is liet gevoel van recht in deze groep steeds te levendig gebleven, om in zulk «en onhoudbüren toestand te berusten zonder protest. Het is daar om te verstaan, dat gelijk in 1887 de heeren De Geer, Lobman en Bee- laerts protesteerden, ook nu weer uit den breeden kring dezer groep een hoogst ernstig protest uitgaat, en niet meer de wensch wordt geuit, maar zelfs de eisch wordt gesteld, dat de komende revisie van de Grondwet ook op idit punt redres geve. burgerlijke stand HEEMSTEDE. GEHUWD J. H. Neerkens en E. C. van den Bunt. J. Kroon en A. M. Feije. BEVALLEN M. Tromp, geb. Oilemans, d. OVERLEDEN Th. J. Oolders, 14 d. G. van dei Beek, 81 j. BENNEBROEK. GETROUWD 20 October. G. v. d. Tang en T. Planting. BEVALLEN 20 October. M. van Maris, geboren Hoogesteijn, d. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken TieL M. van Lith, timmerman te Gelde rmalsen. 1G rhter-commissaris mr. G. Murman curator rar. J. Ver- steegh. 's-Hertogenbosch. J. van Dongen, bierboltelaar te Woensel. Rechter commissaris jhr. mr. C. van Nispen tot Sevenaer curator B R. de Roy van Zuidewijn. Middelburg. A. Moerman, bakker, te Ter Neuzen. Rechter-commissaris jhr. mr. W. H. Hoeufltcurator mr. J. H. M, Stieger te Goes Maastricht. F. Koumans, aannemer te Maastricht. Rechter-commissaris mr. Peperkamp curator mr. dr. Ch. van Oppen. Amsterdam. A. Kok. sigarenwinke lier, Amsterdam. Rechter-commissa ris mr. G. X. J. de Jonghcurator mr. J. H. Kuiper. Mej. A. B. van Buesclioteu, café- houdster, Amsterdam. Rechter-com missaris en curator als voren. s-Gravenhage. A. A. Ernst, schoen maker te 's-Graveuhage. Rechter commissaris uir. C. YV. Sciiiiuge- inaun curator air. G. A. v. ilaelten. D. Holwerda, ingenieur te 's-Gra venhage. Rechter-comm. mr. J. U. Vit- sinacurator mr. G. Schot Dijkman. Vernietigd R. L. de uraaf, koopman te Appin- gedam E. L. B. G. von Kamptz en zijn echtgenoot© M. J. V. Colville, bei den zonder beroep, wonende te Nijs- wilter. gemeente YVittemE. P. Crurn koopman te Dodewaard. Geëindigd A. C. W. Breuker, weduwe van A. L. van Workum, te Amsterdam B. Nijdam, koemelker te Sneek. Stoomvaar lüericli ten STOOMV. MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Het stoomschip Java (thuisreis) ar riveerde 20 October te Genua. Het stoomschip Vondel (thuisreis) vertrok 19 October van Algiers. ROTTERDAMSCHE LLÖYD. Hot stoomschip Wilis (thuisreis) is 20 October Kaap del A rail gepas seerd. KON. HOLL. LLOYD. Het stoomschip Frisia (thuisreis), vertrok 20 Oct. van Lissabon. HOLLAND-AMERIKA LIJN. Het stoomschip Nooi-dam, van New- York. passeerde 20 October, 12 u. 15 voorm.. Lizard. Het stoomschip Priuz Adalbert, van Rotterdam naar Montreal, pas seerde 19 Oct. Lizard. Het stoomsohip Soestdijk, arriveer de 20 October van Baltimore te Rot terdam.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 7