Onze Telefoonnummers. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8385 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feestdagen. MAANDAG 24 OCTOBER ÏSIO A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: PER DRIE MAANDEN: K-,§1. e&ilVan 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor marleen J 1A) Haarlem van 1—5 regels 1.—elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per reeeL Voor de do^en In den omtrek waar een Agent gevestigd ls (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) !rr AjAdvertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1-65 (gyT50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Afzonderlijke nummers- 0.02 M Tf m ar Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37)4 Redactie en Administratie' Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommnnaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. DItgave der Vennootschap Lourens Costfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Ter vereenvoudiging en be spoediging verzoeken wij be leefd, advertentiën en abonnemen ten op te geven aan onze Admi nistratie, telefoonnummer 724; berichten en andere mede- deelingen, den redactioneelen inhoud der courant betreflende, aan de Redactie, telefoonnum mer 600; drukwerkorders of prijsaan vragen daaromtrent aan den chef der drukkerij, telefoon nummer 122. AGENDA DINSDAG 25 OCTOBER. Gr. KerkOrgelbespeling, 1—2 uur. Soc. Vereeniging: Wekiedigheids- concert, 8 uur. Sint-Bavo: Cursus in cLe Katli. ge- loofs- en zedenleer. Onderwerp: Waar de van Christus' Middelaarschap en hare uitgestrektheid. Stadsnieuws WAT WEL LANG DUURT 27 October 1909 besloot de Raad, dat voortaan niet meer op gemeente- gebouwen zal worden aangeplakt. 21 October 1910 vernemen wij, dat een verordening over deze aangele genheid bij de rechtsgeleerde Com missie in bewerking is. 27 October 1909 besloot de Raad, de bruggen van naambordjes te voor- xien. 21 October 1910 vernemen wij, dat de bordjes eerstdaags gereed komen. Sinds; Vugiistus van het vorige jaar ls bij B. en W. het denkbeeld in be handeling om een wachtlokaal te stichten op de algemeene begraaf-i plaats. Sedert jaren wordt er aangedron gen op verbeteringen in het Buiten huis. „De aandacht van ons College", schrijven B. en W., „is op deze zaak gevestigd" Gevraagd wordt, of volgens de in 1903 gesloten overeenkomst, het ge deelte van 't Stationsplein, waar rij tuigen en automobielen staan, aan de HolL Spoor moet worden overge- dr ageii. Het College van B. en W. is nog in briefwisseling met den Raad van Administratie. DE BENOEMINGSQUAESTIE. In zake liet gebeurde in de jong ste Gemeenteraadszitting te Rotter dam met betrekking tot die benoeming van een leeraar in de aardrijkskun de heeft dr. II. A. van Bakel, hoog- leoraar in het Evang. Luthersch Se minarium, en aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam een schrij ven aan dezen raad gezonden, waar in lhj mededeelt, dat hij den heer dr. Cbr. F. Haje heeft leeren kennen in diens functie van lid van den Ker- keraad der Evang. Lutharsche Ge meente te Haarlem, als een man van vrijzinnig godsdienstige beginselen, ruimte gunnende aan elke opvat ting, die eerlijk is gemeend, gelijk hij zich ook niet on voorwaarde! ij k heeft aangesloten of kan aansluiten bij eenig politiek sociale partij en dat hij hem voorts kent als nauwge zet en ijverig man van studie, die de wetenschap mot liefde dient om haar zelve, on zeker voldoende helderheid van inzicht en gaven als docent bezit, om leerlingen op te leiden in zijne vakken van studie. Ook van den heer Haje zelf is inge komen een schrijven, waarin hij, in 't midden latende of de omstandig heid, dat iemand eenige poldtiek-so- clale overtuiging heeft, hem onge schikt dioet zijn voor het waarnemen van een betrekking bij het openbaar onderwijs, ten ernstigste opkomt te gen de qnotificatie van anarchist op hem toegepast. Hij heeft nooit in woord of geschrift theorieën verkon digd of verdedigd die anarchistische worden bestempeld, maar meent zich integendeel oen warm vaderlander te mogen noemen, en heeft van die ge zindheid menigmaal getuigenis afge legd. Hij deelt voorts mede tot geen enkele politiek sociale partij te boboo ienwijst op zijn lidmaatschap van den Kerkeraad der Evang^Luther- sche Gemeente en verzoekt eindelijk den Raad met aandrang hem in ee- nigerlei vorm te willen ontheffen van een qualificatie, die hem ten on rechte is toegekend en welke anders onverdiend op hem blijvende rusten, hem onvermijdelijk in zijn loopbaan zeer ernstig zou kunnen schaden. Onder opmerking, dat met curato ren nader overleg wordt gepleegd, stollen B. en W. voor, deze beide brie van bij de stukken te voegen. Zinkdiefjes gesnapt. De heer V. op de Nassau laan had aangifte bij de politic gedaan, dat in de Kennemerstraat een zinken af voerpijp van een hem behoorend huis was weggenomen. Do recherche deed toen oen goede vangst. Zij spoorde op den 17-jorlgen K. K. en den ISjarigen D. T., beiden uit de Rozenpr.str. en den 15-jarigen J. v. d. L. uit de Tul penstraat alle drie losse werklieden die niet al leen deze pijp hadden gestolen, maar ook zinken pijpen in die Nossaustraat en op de Paul Krugerkado haddeu weggenomen. Diefstalletjes. Uit een wagen in die Zaksteeg is een groene deken weggenomen en van een rijtuig in een koetshuis in de Modensteeg staand, zijn rood-kope- ren rijtuig-doppen afgeschroefd. Dierenmishandeling. Een vrouw klaagde er bij do politie over, dat Zaterdagmorgen in de Paul Krugerstnaat een paard van den vrachtrijder B. is mishandeld door den bestuurder. De man moet het dier tegen het hoofd geslagen hebben en zoo aan den tong getrok ken, dat het beest uit den bek bloed de. GOUDEN JUBILEUM. Den 6en Dec. a.s. hoopt de heer P. Hevdanus, werkzaam in de afdee- ling drukkerij bij de firma Joh. En schede en Zonen, den dag te herden ken. waarop hij voor 50 jaar bij ge noemde firma in dienst trad. MILITAIRE ZAKEN. Bij het 10e reg. infanterie te Haar lem is de kapitein A. S. de Jongh be stemd tot regiments-adjudant. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Volksgezondheid. Er bestaat in het welvarendst en dichtst bevolkte gedeelte onzer ge meente een allervieste toestand die dringend eischt ingrijpen vun hooger hand. Voorbij de Voorbuurt ligt de zoogenaamde haven, ook wel het ha ventje van Kouwens genoemd, waarin naar men mededeelt van uit verschil lende pcrceelen aan den Bloemendaal- schen straatweg alle mogelijke vuil wordt geloosd, ls zulks, zoo dikwijls het water in die poel niet met kroos bedekt is, een onoogelijk gezicht, ge vaarlijk wordt dit wanneer zoouls in den laatsten tijd geregeld geschied de in de van die poel uitloopeude sloot andijvie wordt gewasschen. Wanneer men zich indenkt wat er zoo al voor vuile en besmettelijke stoffen kunnen te voorschijn komen uit bewoonde perceelen, rill men bij de gedachte aan hot mogelijke lot der andijvie-eters. Tot overmaat van viesheid wascht de man, die te Beverwijk woont en den tuin van den heer Rouwens als kweekerij heeft gehuurd, de gewonnen andijvie vlak bij het in de sloot uit loopeude privaat in gebruik bij de werklieden van de firma Van der Werff Co. Op zijne verkeerd© hnn- deljpg gewezen, antwoordde de man dat hij het gevaar niet inzag, daar andijvie niet anders dan gekookt wordt genuttigd. Smakelijk eten! HAARLEMMERMEER. Naar wii vernemen is de wethouder dezer gemeente de heer P. Verkuyl ernstig ongesteld. Reeds sedert een paar weken kon hij aan de werkzaamheden als wethou der niet meer deelnemen. SCHOTEN. Verschenen is no. 1. van „Het Mid den", orgaan van de Liberale Klesvor- eeniging Burgerplicht en de vrijzinni ge vereeniging te Schoten. Het behelst een uiteenzetting over zijn doel, dat gemeente-politiek schijnt te zijn. Althans uitvoerig wordt o.a. betoogd, dat het boeren-element in Schoten'8 Raad, te sterk vertegenwoor digd is met 3 leden en dat het streven zal zijn, 'het volgende laar den heer Nelis door een Scholerkwartierder te vervangen. Verder vinden wij een program van werkzaamheden op gemeentelijk ge bied en kleinere stukjes. Binnenland De Bakkerswetten. m. Den Haag, 22 October 1910. Als een fijn-vernuftige schaakpartij wordt de strijd op het politiek-econo- misch bord gespeeld. De Bakkerawet- tenkamp is echter meer een economi sche, dan een politiek© worsteling. Een heel sterk bewijs daan-oor kreeg 'k vanmiddag toen 'k te Rotterdam den heer H. Diemer, een der leid ems van den Chn-istelijken Bakkers-gezel- lenbond en lid van het Nationaal Comité tot afschaffing van den Nacht arbeid in het Bakkersbedrijf zijn meening weeg over het, Verloop der Algemeene Beschouwingen. De heer Diemer, een anti-revo lutionair lid van den Rottar- damschen Raad was n.l. van oordeel, dlat het sociaal-democrati sche Kamerlid Schaper nog niet ver genoeg ging, toen hij een 65-urt- g© werkweek vroeg. Dit ie wed een gelukkig teeken dat de politiek thans niet op den voorgrond gesteld wordt. Dat blijkt ook uit het vrij algemeene verzet van links al6 rechts tegen de Bakkersraden. In alle redevoeringen vindt men de economische beschouwingen dan ook als de zwaarwichiigste. Als een fijn-vernuftige schaakpartij wordt de strijd gevoerd, schreef 'k. Maar wie zijn de spelers van de par tij? Wie zoo'n beetje achter de scher men gaat kijken, merkt wel, dat het hardnekkigste gedeelte van den kamp wordt beslecht tusschen Minister Talma en het Groot-bedrijf, dat zich uit door middel van het Bakkers-co mité, wiens energieke secretarie Mr. Blaupot ten Cate niet stil zit. Het spel der pionnen ontwikkelt zich, het voorposten-gevecht wordt ge leverd. De tegenstanders aan 't bord hebben met onverdeelde belangstel ling die opening der partij gevolgd en berekenen nu zet en tegenzet. De mi nister werkt aan zijn groote rede voor Dinsdagmiddag of Woensdagmorgen en het Bakkerscomité stelde Vrijdag avond in een bijeenkomst te '&-Gra- venhage zijn houding vast. Hoe die houding zijn zal? Natuur lijk ben 'k daarover eens met Mr. Blaupot ten Cate gaan praten op z'n kantoor aan den Denneweg. Maar in een schaakpartij geldt niet alleen vernuftige berekening, maar ook tac tiek. Daarom had 't Bakkersoom ité be sloten, nadat het 't advies van eenige Kamerleden had ingewonnen, om op dit oogenWik niet te voldoen aan liet door mij gedane verzoek om een on derhoud met Mr. Blaupot ten Cate over de verdere plannen van 't comi té. Het journalistieke trucje, om dan Mr. Ten Gate's persoonlijke meening te mogen meedeelen aan m'n lezers werd door den heer Ten Cate afge weerd met een lachend: „Mijn per soonlijke meening is met die van 't Comité zoo vereenzelvigd Maar zooveel liet de secretaris van het co mité wel los, dat men afwachten wil, welke concessies Minister Talma Dinsdag of Woensdag aan het groot bedrijf zai doen. Daarna heeft Mr. Ten Cate mij een onderhoud beloofd. De grootste concessie, die de Regee- ring doen zal, zal wel zijn de intrek king van het wetsontwerp op de Bak- kereraden. Dit gerucht loopt in par lementaire kringen en neemt ecu steeds stelliger karakter aan, nu men ook van rechts absoluut geen prijs blijkt te stellen op de invoering van dit zonderlinge instituut, 'e Ministers partijgenoot, de heer Diemer, zei het zelfs zeer sterk: „Minister Talma zal wel zoo verstandig wezen, om de Bakkersraden te laten wegvallen. Men verbaast zich wel algemeen er over, dat de minister met die Bak kersraden aangekomen is, maar toch is er wel een verklaring voor te vin den, hoe de heer Talma op een aller- ongélegenst oogenblik met diie Raden voor den dag is gekomen en daardoor het lot van zijn Bakkerswet een oo genblik vrij hachelijk heeft gemaakt. De minister, dde zijn hoofd vol plan nen heeft, om het geheele bedrijfsle ven te reorganieeeren, maar dit om vangrijke werk partieel wil doen ge schieden, heeft in zijn algemeen sche ma waarschijnlijk dJe z.g. Bedrijfsra- den gedacht als colleges, dde zullen moeien zorgdragen voer het rich tig© functionueeran der nieuwe arbeids regeling. Kn waarschijnlijk zijn er bedrij ven, waarbij die Raden veel nuttigs kunnen doen. Maar voor het Bakkersbedrijf zijn zij wel totaal overbodig. Dat heeft de Minister niet ingezien. Toen hij den bakkerij-arbeid, als eerste stuk van het groote bedrijfswezen aanvatte om wettelijk te regelen, heeft de heer Talma eenvoudig zijn algemeen denk beeld. van de Arbeidsraden toegepast op deze materie, zonder dut voor de instelling dezer colleges voldoende motieven waren. Want de taak van de Bakkersraden is zeer beperkt. Dc grieven tegen deze lichamen komen daarom hierop neer, dat men van oordeel is, diat die bevoegdheden te gering zijn en die bevoegdheden, die verleend worden, 'n onnoodige belem mering en zelfs een bedreiging van een belangrijk gedeelte van het be drijf zijn. Het voornaamste, wat de Raden te doen zullen hebben, ia te bepalen, wanneer de bakkerijen in verschil lende deelen van een Gemeente hun arbeid mogen aanvangen en eindigen. Noch de heer Diemer, noch de heer F. Mol de bekende leider van de neutrale bakkersgezellen met wie. 'k over deze zaak sprak, achtten die Raden tot dat doefl noodig. De heer Diemer meent, dat de wet één tijdstip voor het geheel o land kan aangeven. Hij acht vier uur '6 nachts den geschiksten tijd als aan- vangsuur voor den arbeid. De heer Mol wil het werk van de Raden opdragen aan de Kamers van Arbeid. Dit denkbeeld was ook bij me opgekomen, doch de huidige Kamers van ATbeid hebben geen enkele be slissende bevoegdheid. Draagt man dus de Kamer v. A. voor de voedings- en genotmiddelen de bedrijfsregeling op, dan krijgt deze Kamer een geheel bijzondere positie in het instituut der K. v. A. Men kan toch niet de eene Kamer andere bevoegdheden verlee- nen dan den anderen Kamers! Radicaler zou zijn, dan de Kamera van Arbeid om te scheppen in Re- drijfsraden, men heeft dan tevens een eind gemaakt aan de machteiooze in stelling der K. v. A. De heer Mol moest mij dat wel toe geven. Minister Veegens had al aan mijn zegsman verteld, dat hij plan nen tot reorganisatie dezer Kamers had. Maar dde minister was bang, dat zijn broos ministerieel leven het niet zou uithouden zoolang. En terecht! De heer Mol vond 't don beter, dut de Minister alleen afwijking zou kun nen verleen en van het wettelijke aan- vangsuur. Misschien is het nog boter den Burgemeesters deze bevoegdheid te verleenen. Verleenen zij niet even eens dispensatie van de bepalingen op arbeidsduur van jeugdige perso nen is? De heer Mol meende evenwel, dat het niet veel voor zou komen, dat dis pensatie voor een bepaalden termijn zal verleend hoeven te worden. Misschien alleen op het platteland, zooals in Friesland, waar de bakker, die alleen des daags bakt, wol eens voor extra-brood bij een begrafenis, óók des nachts moet bakken Want „Boerenleed" voor 80 of 100 man, d. i. 80 of 100 porties ieder beslaande uit een kru&ke bol met krenten,, een groot.- Fransch brood, zoo groot als viif kadetjes, twee beschuiten cn twee roggebroodsneedjes vannen zulk een hoeveelheid, dat met het bakken extra moet gearbeid worden. De heer Mol achtte de kansen van het wetsontwerp op den nachtarbeid hopeloos door het „misbaksel" der Bakkersraden. Maar toen 'k hem ver telde van de geruchten over intrek king, verhelderde z'n gezicht. Inderdaad, als die Raden uit de wet vervallen, dan is de afschaffing van den nachtarbeid vrij zeker. Men moet er iemand'als dc lieer Mol, die 47 jaar in de bakkerij is ge weest, over hooren vertellen, om te weten, hoe de bakkersgezellen hunke ren naar de afschaffing van 't nacht werk. Zij komen vaak bij me vertelde hij mij, toen 'k vanmiddag in zijn boekwinkeltje op den Z. W'. Buiten singel zat te praten en vragen mij, met hoopvol lachend gezicht „Zou den we 't er toch eindelijk door krij gen Och ja, bekende de heer Mol me, er is wel eens een tijd ge weest, dat ik dachtnu, als ze ons geen afschaffing geven, don nemen we liet Maar dat was in m'n anar■- chistïschen tijd, zei hij gul cr op. Want, we nemen niksNou nog loopen onze slachtoffers van 1883, 1887 en latere stakingen op straat rond. We nenien niks Ze staan nog altijd met tramkaartjes op den Dam, die er uitgeraakt zijn, toen we in Amsterdam dachten, dat we nemen konden. Och, als je de zaken van een anderen kant leert bek ijken, dan word je ook anders. Van huis uit was 'k Werkliedenverbonden u weet wel, een volgeling van Ileldt, toen werd ik sociaal-democraat, maar daar kon ik het niet houden door de partij-discipline. Zij hadden mij op een Zondagochtend er uit gehaald, om ergens te spreken. Toen had ik één woord gezegd, dat don sociaal democraten niet aanstond. Toen moest ik me verantwoorden, eischic zoo'n jong broekje zonder eenige er varing van 't leven. Dat verkoos ik niet. Want ik ben een vrij man, met een eigen opinie. Och ja, als je niet in het openbaar hoeft op te treden, kan je long lid van zoo'n partij blij ven, maar als je in het openbaar moet werken, dan kom je zoo gauw in botsing. Ik heb toen begrepen, dat ik er uit moest gaan. Dat heb 'k ook gedaan. En nu ik commissaris hen van de arbeiders-corporatie „De Vol harding". nu zie ik ook wel de scha duwkanten aan de zijde der werklie den. Ik zelf heb vroeger meegeschet- terd Geef ze meer loon, geef ze minder werk Maar wat zie je nu Dat de arbeiders, die een acht-uren- dag hebben gekregen met een goed loon, hun vrijen tijd benuttenom er wat bij te verdienen. En we zei den altijd, nietwaar, acht uur om te werken, acht uur om te 6lapen, acht uur om je te ontspannen. Maar dat doen ze nietacht uur werken ze en vier uur gaan ze dan nog bij een ander werken. Ja, sterker nog, dc ge pensioneerde arbeiders van de Vol harding waren onlangs de eersten, die zich aanboden alsonder kruipers. Ik meende deze uitweiding wel een plaatsje te mogen geven, hoewel zij niet onmiddellijk bij het onderwerp behoort. Maar toch houdt zij er wel ver band mee, want de veranderde ziens wijze van den heer Mol bepaalde ook •zijn houding als hoofdbestuurslid van den „Nederlandschen Bond van arbeiders(sters) in het Brood-, Koek en Beschuitbakkers- en chocolade- en suikerwerkersbedrijf'. Toen de cho colade en de suiker er nog niet bij waren, was de heer Mol voorzitter van den Bakkersbond, maar Ten Boekhorst en hij hebben liet dage- lijksch bestuur overgelaten aan jon gere krachten, toen dezen, meer theo retisch, doch minder pracüeóh onder legd als zij waren, niet den kant uit gingen, die de oude richting steeds .had voorgestaan. Ook inzake de afschaffing van den nachtarbeid was er zeer belangrijk verschil van gevoelen. Wij hadden altijd dit gezegd, zei de heer Mol, laat men nu eerst maar alken den nachtarbeid afschaffen, dan kunnen \v:j latei- komen tot regeling van den dag-arbeidsduur. Want als de nacht arbeid eenmaal verdwenen was. kon onze organisatie zich zoo ontwikke len, ais de andere werkliedenvereeni- gingen dit hebben gedaan. Tot nu kunnen we dit niet, want we hebben door het avond- en nachtwerk nooit een goeden tijd om te vergaderen. Doch de jongeren in het hoofdbe stuur wilden- daarmee niet volstaan. Zij eischten regeling van den dag zoo ver, dat onze bond zich bijna tegen liet geheele ontwerp-Tahna arbeid tegelijkertijd. Dat ging zelfs had verklaard. Een belangrijke opmerking maakte do heer Mol over het amendement- Borgesius c. s. Als concessie aan het gTOot-bedrijf wil namelijk een deel der Liberale Unie bepalen, dat nachtarbeid geoor loofd zal zijn gedurende zes naclilei» in drie weken. De bedoeling is, dat dan met het drie-ploegen-stckel zai gewerkt wor den, namelijk zoo, dat elke ploeg om de drie weken des nachts dienstdoe!. Men begrijpt, dat hiermee de nacht arbeid zou vastgelegd worden in da wet. Maar dit niet alleen was een be zwaar van den heer Mol, maar wel uit, dat dan een bakker élke week up een ander uur zou eindigen, met an dere woorden, dat zijn lijd om ie slapen elke w^ek veranderde. Dit zou een rampzalige toestand 111 liet leven roepen, zeide de heer Mol. Ik heb liet zelf aan den lij\e gevoeld, wat dit beieekenL Een mansch is n:et van elastiek, dat hij zijn waak- cu slaaptijd maar telkens kan verzetten. Wanneer ik de eene week 's morgens om zeven uur thuis kwam. dan la gen mijn kranten klaar en laid ^nijti vrouw thee gezet, want u moet be denken, dan )>egon mijn avond. Des middags ging ik naar tied. Da: gn.g goed. Maar de volgende week had "k een anderen werktijd en de derde week weer een anderen. Zoo ver sprongen de werktijden telkens. Wat gebeurde er nu Des Maandags en Dinsdags kreeg ik slaap op den tijd, da: k de vorige week naar bed ging. In 't eind van de week eindelijk was mijn lichaam aan den nieuwen toe stand gewend, maar des Maandags begon het weer opnieuw. Daar is geen lichaam tegen bestand. Ook de zalmvisschers, die op a-r- springende tijden moeten visschen, weten het, wat dit zeggen wil. Neen, zei de hoer .Mol met na druk, ik ben altijd een verwoed voorstander geweest van de afschaf fing van den nachtarbeid, maar als- ik kiezen moest tusschen het stelsel- Borgesius en nachtarbeid, cl a n koos ik nachtarbeid. 1 let zon oen groote ramp zijn, nis liet amendement-Borgesius er door kwam. Of nu werkelijk het grootbedritt veel schade zou lijden door afschaf fing van den nachtarbeid Neen, zei de heer Mol beslist en vulde dit aan Ik heb ecu bewijs voor die meening. De broodfabriek „De Hoop", die met een vijftig m m werkte, en dus een groot-bedrijf kan genoemd worden, heeft hier 3 1/2 jaar met dagarbeid alleen gewerkt Er is in al die jaren geen minder dhidend uitgekeerd. Waarom is de nachtarbeid dan weer ingevoerd? vroeg 'k. Omdat, was 'i antwoord, en deel van de aar,del, houders er niet over tc vreden was, dat de fabriek gedurende den nacht renteloos lag. Om -4 uur kwamen de deegniakcrS en ovenisten op, om G uur de kleine ploeg bankmannen, (bakkers) om t dan reeds gerezen deeg te behandelen en om 7 uur de groote ploeg voor de rest van het deeg. Tusschen één en 5 uur werd da:, het laatste brood opgeleverd. Later zijn die tijden een uur ver vroegd, omdat 'k moet het tot m'n spijt erkennen, zei de heer Mol hel personeel niet meer zoo'n ijver toonde als eerst Zou dat ook niet geval kunnen zijn, bij de wettelijke afschaffing van den nachtarbeid? vroeg 'k m'n vertol- Ier. De heer Mol meende, dat dan de nadoelen daarvan niet meer voelbaar zullen zijn, daar andere bedrijven, in dit ojizicht niet kunnen concurreren door vroeger te beginnen. Bovendien wees de lieer Mol ei .>p, dat do afschaffing van den nachtar beid vele voordceleu aan het groot-be drijf verschaft. Daar is in de eerste plaats de besparing van kunstlicht en in de tweede plaats zullen minder materialen worden vermorst. Door de schaduwen in de bakkerij gaat een belangrijke hoeveelheid fijne olie (voor het smeren der vormen) en meel verloren, ook door slaperigheid van het personeel. Dit verlies vormt volgens mijn zegs man, inderdaad een belangrijke post.' Naar aanleiding van oen opium k-ng van den heer Mol.uioet 'k hier even op wijzen, dat ook de alleen- werkende patroons geen nachtarbeid mogen ver licht en, dan als bij uitzondering door den Ëakkersraad toegestaan. IQ het ontwerp van Dr. Kuyper was dei. alleen-werkende bakker vrij, omdat die minister het zg. „hulsinansrccht" wilde eerbiedigen. Maar dit zou »n -Je praktijk tot schromelijke onbillijkheid hebben geleid. Wat nu het aanvangsuur in de bak kerij betrof, zou de heer Mol dit lie ver op 6 uur gesteld zien, dan op 5 uur, zooals de Regeering wil. Hij vreest nl. dat het groot bedrijf toch nog trachten zal door allerlei hulpmiddelen een gedeelte versch brood des morgens te kunnen leveren. En dan kan het brood niet goed wor den. Wel zou dat gaan, wanneer wij de Engelsche ijsdeegen hier ingevoerd konden krijgen. Het deeg wordt er

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1