HAARLEM'S DAGBLAD. Claribel's Huwelijk. Et DE BLAD. DINSDAG 25 OCTOBER 1910 Stadsnieuws DB VRIJE DAGEN BIJ DE POLITIE. In de „Politic-bod©" wordt gewag gemaakt van hetgeen in do afdeeliu- gen van den Raad over de vrije da gen der politic-agenten is gesproken. X. schrijft over de gunstige opinio van een aantal Raadsleden en zegt dan Maar ook wij rekenen er op. dat het niet andors gegaan zou hebben. Im mers, waar de gemeente-werkman na zestig uren dienst to hebben ver richt een vrijen dag ontvangt, daar krijgt do HaarL politie-agent pas ge middeld na 158 uren dienst 10 uur vrij. Dus wanneer do gemeente-werk man 60 uren dienst heeft verricht, krijgt hij een vrijen dag, dan kon de Haaii. politie-agont nog eens 60 uren wachten ca wanneer dan de gemeen te-werkman weder na 60 uren dienst zijn tweeden vrijen dag ontvangt, dan kan de Haarl. politie-agent nogmaals 38 uren dienst doen alvorens zijn eer ste vrije 10 uren te ontvangen. En waar het verschil nu zoo groot is, daar kon t niet anders of de Raads leden moesten ons verzoek, om na 96 uien dienst te hebben gedaan, een vrijen dag te mogen ontvangen, goed gunstig beoordeolen. Want toch door den dienst, welke de politie in Haarlem heeft te ver richten, worden zij lichamelijk en geestelijk gesloopt. De trek van moe- en afgemafheid ligt op hun aangezicht te lezen. Des morgens te 6 of 7 uur, wanneer de nachtdienst er bijna opzit, zul het met den eersten oogopslag opvullen, dat die agenten totaal op zijn. En wanneer nu deze agenten des mor gens te 8 uur moe en afgemat nuar huis gaan, en na gegeten te hebben om op zijn vroegst te 9 uur naar bed. gaat om te slapen, dan blijkt hun maar al te dikwijls, dat slapen onmo gelijk is. Lu wanneer dan de agent uiterlijk to 121/2 uur opstaat, na alzoo dan na een zwaren nachtdienst van 10 uur, 3 1/2 uur slapeloos op zijn bed te heb ben doorgenracht, dan maar weer vlug z'n rommel opgepoetst, gegeten en gedronken, om des middags om 2 uur weder in dienst te zijn tot des avonds 10 uur. Wie van de lezers kan dan gelooven, dat deze agenten frisch en mot een opgewekt gemoed in dienst komen En dat de dienst werkelijk zwaar, afmattend en alzoo opgezond is blijkt ook hieruit, dat de meeste agenten, wanneer zij eenigen tijd bij de politie zijn geweest, ernstig" ziek worden, terwijl zij voor dien tijd nooit van ziek zijn bobben geweten, vooral blijkt dit bij de pas aangestelde agenten. Nog maar nauwelijks zijn zij bij dc politic of hun gezonde kleur verdwijnt en mankt, plaats voor eon vaalbleeke tint, behoudens een enkele uitzonde ring. ;j. En ofschoon nu een betore regeling dor vrije dagen bij de politie bet zwa re en afmattende van den dienst niet, geheel zal opheffen, is het toch te be grijpen, dat het verbetering zal bren gen, welke beslist de burgerij ten goe de zal komen, want oen agent, welke 'oidoende uitgerust in dienst komt, zal meer dienst prestoeren dun iemand welke afgemat is. Hetgeen hier ia geschreven is de eenvoudige, niet overdreven waar heid, en hieruit blijkt m. i. voldoen de, dat niet dient te worden overwo gen wat zul de vermeorderiug van hot aantal vrije dagen bij de politie kus ten, doch hier dient de vraag gesteld: Zijn meerdere vrije dagen bij de poli tie noodlg en wenschelijk ook in ver band met de andere takken van dienst? Zoo ja? Dan moeten die hun worden verstrekt De.reductie van de „Politie-bode" teekent hierbij aan „Om aan to toonen, dat hetgeen X. hier schrijft, waarheid is en alzoo de dienst te Haarlem werkelijk zwaar is te noemen, hebben wij gemeend goed te doen, om eeu greep to doen uit de erschillende gemeenten hoe de dienst aldaar geregeld is. Haarlem per etmaal 12 uur dienst, waarvan 3 uur rust en 25 vrije dagen per jaar. Deze getallen respectievelijk voor Rotterdam 124, 49. 's-Gravenhage 126, 36. Arnhem 124, 52. Schiedam 12—5, 48. Delft 7—2, 10—4, ongeveer 40. Apeldoorn 12—6, pi. min. 52. Alk maar 125, 36 en zoo zouden wij nog erder kunnen doorgaan REIN LEVEN. In de bovenzaal van do Sociëteit Vereenig mg" sprak Zaterdagavond voor ©en slechts klein aantal belang stellenden do heer F. C. J. van den Steen van Ommeren uit 's-Gravenha- go, een- der voormannon van do Rein- leven-bèweging, over: Huwelijk geneeskundig onderzoek. In een gonauje rede, bepleitte spreker do wenschelijkheid von eon dergelijk on derzoek vóór dc huwelijksvoltrek king, cn wees op verschillend© adres sen die betrekkelijk dit onderwerp reeds aan do regeering gezonden zijn. De keurig© rede werd met luid ap plaus begroot. Dooc een tweetal personen werd van de gelegenheid oin vragen t stellen gebruik gemaakt. ST. VINCENTIUS VEREENIGING. Deze "nuttige vereoniging zal om streeks half November weer haar lijskokerij openen. Zooals men weet, is deze liefdadig heid voor <le armen van eiken gods dienst. «jok voor hen. die geen gods dienst belijden. ElkerT dag der week is er oen an der menu, om ook de armen van ver andering van spijs te laten genieten. De spijzen worden uit de beste grondstoffen bereid. Gegoeden kunnen aandeelen van f 4 koopen, die recht geven op 40 bons voor een middagmaal, welke bons zo «jan ondar de armen kunnen verdeelen". i verêeniging, die dezen nuttigen arbeid verricht, verdient zeker veel steun 1 Uit. ae deentszaa. De mishandeling te Beverwijk. Zooals.'we in ons voiig nummer al in het kort meldden, stond Maandag terecht Engel beschuldigd van zware mishandeling op Cornells de Graaff, oen man uit Wijk aan Zee, welke mishandeling, die in den nacht van 25 op 26 Augustus van dit jaar plaats huil, na twee dagen den dood ten gevolge heeft gehad. Dc deskundige Dr. Westerman ver klaarde, dat de dood veroorzaakt is tioor ontsteking van het buikvlies, die door- grof mechanisch geweld veroorzaakt word. Mi. P. Tideman, beklaagde's ver dediger, vroeg den deskundige, of een soortgelijke wonde ook kan ver oorzaakt worden door den val tegen oen scherp of hard voorwerp, en Dr. Wc-hcrmau antwoordde bevestigend. Dokter Wosterveld, eveneens als deskundige verslag uitbrengend, leg de verklaringen in gelijken zin ais zijn collega af, De arts verklaarde, dat de berst ings-sclxeur ook kon ver oorzaakt zijn door een trap tegen den rug,waardoor' het slachtoffer zou voorover vallen. Evenwel achtte de deskundige dit niet waarschijn lijk. Beide deskundigen verklaarden, op een vraag' van don presicjent, dat de 'onHsI' kiug niet -zulle een gevaarlijk karakter' zóu aangenomen 'hebben, als een operatie dadelijk zou zijn uit gevoerd. Dr. G. Lijnkamp, te Beverwijk, log de als dorde deskundige verslag af. In den morgen van 26 Augustus heeft deze dokter den overledene on der 1 K-handeling gekregen. De arts heeft toen reeds oen verspreide hiuk- vliesontsteking geconstateerd 27 Au gustus heeft hij De Graaff naar het gesticht. St. Joannes de Deo te Haar lem doen vervoeren. De mishandelde heeft den dokter geen oorzaken van den dood opgegeven, alleen zeide hij, mishandeld le zijn. Adriana Vellema, te Beverwijk, erte.lt van den twist, die 's nachts tussclien een groepje wat rumoerige jongelieden ontstond. Bij dat groepje waren ook Engel Z. en Cornelia de Graaff. Het 17-jarige meisje heeft ge zien, dat Z. De Graaff een schop ge geven heeft, waardoor deze neer viel. De Graaff stond even later weer op, en liep weg. lien zekere J. gat' De Graaff daarna een schop tegen liet hoofd, waardoor de mishandelde weer neerviel. De getuige heeft niet gezien, of De Graaff vóór- of achterover viel. Ook Z. hoeft den overledene nog een schop tegen het hoofd gegeven. Haar verklaringen vair nu komen in strijd met die, welke zij voor den recliter-commi*saris heeft afgelegd. liet meisje zei vroeger, dat Z. De Graaff niet op het hoofd, maar op den buik schopte. Als de president haar daaraan herinnert, verklaart zij niet precies gezien te hebben, waar Z. zijn slacht offer raakte. Mr. Hoyer zegt, dat hij voor zich zeker gelooft, dat Adriana de waar heid niet zegt. Beklaagde, thans ondervraagd wor dend, zegt, dat hij 's avonds met een clubje jongelui ging zwerven. Een ander troepje, waarbij De Graaff was, kwam in hetzelfde café als het eer ste. Zekere E., die bij de eerste groep was en beschonken, begon ruzze te maken, en de anderen gingen er zich mee bemoeien. Zekere W. ging met Z. aan het vechten. Z. hoort plotse ling roepen, dat De Graaff er met een mes aankomt Daarop keert Z. zich naar De Graaff, en schopt hem legen het hoofd. Beklaagde ontkent. De Graaff tegen het onderlijf te hebben gesqhopt. De arbeider T. Dekker te Beverwijk is ook in don bewusten nacht op do plaats des onheiis geweest. Hij ver klaart gezien te hebben, dut Engel Z. De Graaff een fiinken trap op den buik gegeven heeft. Ook J. stond met een been in de hoogte, maar Dekker heeft niet gezien of ook deze getrapt heeft. Een zekere De L. heeft in de maand September dezen getuig© de woorden toegevoegd: Er komt toch niets Beklaagd© stempelt de verklarin gen van dezen getuige met den naam van leugens. Anna Duym v erklaart gezien hebben, dat Z. De Graaff twee trap pen op den buik gegeven heeft. J„ die er ook bij was, sloeg het slacht offer krachtig met een bierflescbje op het hoofd. Getuige heeft niet gezien, of Z. De Graaf op den grond heeft geworpen, en evenmin hoe beklaagde gekleed was. Maartje Huil heeft even eens gezien, dat Z. De Graaf togen den huik trapte. Door dat trappen iel De G. neer. Zij verklaart tevens, dat beklaagde, toen De Graaff reeds lag, hem twee trappen op het lichaam gat. J.„ de man met het bierfleschje, voegde zijn kameraad Z. toe: „Geef hem nu den laateten doodklap ook nog maar." Dit gebeurde alles onder een hefl- der-brandende lantaarn. Beklaagde ontkent dit alles. Cornelia yan Lieshout verklaart ook dat Z. De Graaff twee trappen op den buik gaf en dat J. met een bierfleschje sloog. Mr. Tideman vraagt iedere getui ge. hoe beklaagde gelei eed was, maar geen van allen kan zich dat herinne ren. David Vellema, fruitkoopman te Beverwijk, heeft den verslagene bij zich doen binnendragen. Getuige is toogeloopen op 't geroep van „Moord" dat zijn vrouw schreeuwde. V. kan niöt zeggen, of Z. 1>e Graaff op het hoofd of ergens anders getrapt-heeft,1 V. weet evenmin of J. den versla gen© niet eon fleschje op het hoofd sloeg ,T. wordt als getuig© A décha/r- j gehoord. Mr. Tideman vraagt of bij V. aan huis op order van De Z. een nieuwe broek voor De G. is bezorgd, maar ïtuiig© weet dat niet. De verdediger vraagt verder, of ge tuige ook weet, hoe beklaagde ge kleed was. J. zegt, dat Z. bruine schoe sn droeg, en oen licht pak aan had. Mr. Hoyer, zijn requisitoir nemen de, begint met te zoggen, dat deze zaak een moeilijke is. De fatsoenlijke burgers van Beverwijk dm, en bijna geen verklaringen afleggen, omdat zij andors aan de beleed!ging cf zelfs mishandeling van eonigo jongelieden an. Toch is in deze zaak licht ontstoken. Wettig en overtuigend be wezen is, dat Z. De Graaff op den buik getrapt heèft. Maar or staat in de dagvaarding meer, nl. dat dit trappen den dood ten gevolg© gehad heeft. Spr. brengt daarvoor de ver klaringen van de deskundigen in her innering en ooncludeert, dat door de trappen buikvliesontsteking is ont staan. Spreker komt tot de slotsom, dat Z.'s schuld en alles wat bij dagvaar ding ten laste gelegd is, volkomen be wezen is. We hebben hier met een hoogst-onverschillig persoon te doen; er is hier niet van louter toeval of drift sprake, maar van de zucht om zwaar lichamelijk letsel toe te bren gen. Spreker eischt 4 jaar gevangenis straf Mr. P. Tideman doet opmerken, dat het niet Z. is, die handelde, maar Be verwijk Beverwijk is eeu plaats, die niet deugt. Men ondervindt er steeds een onaangename bejegening. Dat in zulk een omgeving zich clubs van jon- Onze Lachhoek Poetaster. Hoe vindt u mijn po gingen op don Pegasus Criticus. U moet wegens dieren mishandeling gestraft worden. - Leeft de oude Winksier nog, de vegetariër Neen. die heeft al lang in 't graa gebeten. Marie. Zoo kl« in en eenvoudig kunnen mijn wensclien niet zijn, of mijn man leest ze in mijn oogen. Vriendin. En hoe gaat hel met de grootere? Aanbidder. Wat hebt u er tegen, dat ik uw dochter trouw Vader. Ge kunt haar niet onder houden op de wijze, waaraan zij haar geheele loven gewond is ge weest. Aanbidder. Hoe weet u, dat ik «lat niet kan Ik kan met brood en melk beginnen, net als u deedt. Zondagsruiter. Gisteren ben ik in galop langs uw huis gereden. Dame. Kijk, ik dacht al, dat ik hulpgeroep gehoord had 1 gelieden vormen, die 's nachts allerlei ongeoorloofde handelingen bedrijven, is niet te versehoonen, maar toch wel te begrijpen. De geest die in een der gelijke- plaats is, neemt men niet weg door tegen één een maximum-straf te lischen. Was het goed geweest, dan had minstens J. naast Z. moeten zit ten. Spr. kan zicli niet begrijpen, waarom deze niet in hechtenis ïs ge steld. Spreker komt dan tot de zaak zelf. De deskundigen hebben in hun pporten het woord ..vermoedelijk* gebezigd. Ze zijn or dus niet zeker van dat de scheur in d-n darmwand door een trap met geschoeiden voet is ver oorzaakt. Verder is geconstateerd, dat «Ie man lag, maar niet waardoor en op welke wijzo hij ts gevallen. Spr. raagt verder, of dat fleschje, waar- jan herhaaldelijk sprake is, nu het ©enige voorworp is waarmee gewond werd Het O. M. heeft gezegd, in ieder geval hebben w© eeu mishumlo- Lirig, die buikvliesontsteking ten gevol ge, had. Is de dood nu werkelijk door deze wond veroorzaakt? Het komt den verdediger voor, dat Dr. Lijn kamp in dezen lichtvaardig gehan deld heeft. Beverwijk was vol van de zaak, maar Dr. Lijnkamp zei alleen Je moet maar rust nemen, en er koude compressen op laten leggen. De andere doctoren waren van oor deel, dat, wanneer spoedig ingegre pen. was, de dood niet zou zijn inge treden. De dood is hier niet direct aan de verwonding te wijten, maar aan gemis van directe vakkundige behan deling. Ook weten we niet, of de wond door één dan wel door meer trappen, zou zijn toegebracht Spr. houdt het er voor, clot de hier tot klaarheid ge komen episodes slechts puntjes zijn van een veel grüoler gebeurtenis, die niet meer te reconstrueeren is. Het komt mr. Tideman voor, dat de con clusie, dat Z. nu juist den definitieven trap toegebracht heeft, geheel on go motiveerd is. Spr. gaat dan do getui genverklaringen na, hij meent, dat die getuigen zich door een algemeen gevecht hébben laten influenceeren. Men kan hoogstens komen tot de conclusie, dat De Graaff door Z. te gen het hoofd getrapt is en zulk eon trap kan geen buikvliesontsteking doen ontstaan. Mr. Hoyer repliceerde, en deelde nog mede, dat ook J. zal vervólgd wor den. Proza en Poëzie. Dit mannenkoor had Zaterdag in den Schouwburg voor zijn leden en kunstlievende leden een soiree geor ganiseerd men zou het in tegenstel ling met de ernstige concerten een gezelligen avond kunnen noemen. En gezellig was 't zek«ir 1 Do schouwburg was tot den nok gevuld, men zou geen onbezet stoeltje heb ben kunnen vinden. De avond werd door liet koor ge opend. Dit zong slechts één nummer, maar een uitgebreid en ook mooi stuk. 't Was „An der schonen blauen Donau", van Joh. Strauss. Er werd kranig gezongen, de levendigheid in den zang kwam dan ook goed tot haar recht. Zeker, in een concertzaal zou het stuk nóg beter tot zijn recht zijn gekomen, maar het voldeed nq toch heel goed. De zangers cn de directeur, de heer Henri Pielage, werden dan ook met een luid applaus welverdiend be loond Pusienlandsch Overzicht 't Zwitsersche volk heeft 't stelsel der EVENREDIGE VERTEGENWOOR DIGING IN ZWITSERLAND verworpen. Hiermee is een strijd van jaren-lang oorloopig beslist. De voorstanders hebben eerst flink propaganda gemaakt eu toen een kansje gewaagd. 112,000 burgers on- dmtoekenden het verzoekschrift, om in de grondwet het stelsel van evenre dige vertegenwoordiging voor de ver kiezing van den Nationalen Raad, de Zwitsersche Tweede Kamer, op to nemen. Socialisten en ultramonta ne» vormden 't gros der onderteeke- naars. 't Volksreferendum heeft zich even- viel tegen het nieuwe stelsel ver klaard. Er werden 262.066 stemmen tegen en 238.928 er voor uitgebracht, j Verschil is niet zeer groot Ongetwij feld zullen do voorstanders na nog wat propaganda gemaakt le hebben, opihcutt hun geluk beproeven. Hot Zwitsersche volk is niet on bekend met evenredige vertegen woordiging. 't Stelsel beslaat al voor de kantonale verkiezingen in Bazel, Geneve en Neufch/iteL Öe tegenstan ders er van zijn van meening. dat het daar verslappend op het politiek© le ven gewerkt heeft. Zaterdagavond, don «lag voor de groote volksstemming schreef de Bund in dien geest „Dc evenredige vertegenwoordiging is geen verjongend bad, maar een graf u>or de democratie, daar zij haar grondslag, het gemeenschapsgevoel van het volk in zijn geheel verwoest. Het is een reactionair knoeiwerk, want zij leidt langs een omweg tot het imperatieve mandaat, dat de volksver tegenwoordigers van het recht van vrije overtuiging berooft en hen tot marionetten van het partijbestuur ver laagt." Moer nog dan de Zwitsersche poli tiek trekken de GRIBKSCHE POLITIEKE ZAKEN de aandacht. Venizelos, de pas opgetreden Griek sche minister-president, heeft Zater dag den koning zijn ontslag aangebo den. Z. M. weigerde evenwel het ont slag aan te nemen, daar volgens zijn meaning de stemming vun den vori- gen dag lang niet gelijk stond met de verwerpiug van een motie van ver trouwen. Men meent te weten, dat de koning den minister-president heeft ver zocht, nogmaals in de Kamer te ver schijnen, en alsdan heel positief de günestie van vertrouwen te stollen. Maandag zou Venizelos weder een onderhoud met den koning hebben en dan zou een beslissing worden geno men. Er heerscht te Athene en in den Pi raeus groote ontstemming over de ontvangst, die Venizelos in de Kamer te beurt is gevallen. Zondag werd in de hoofdstad een meeting gehouden, op touw irozet door handèïscorpora- ties. professoren en studenten a., en daar werden moties aangenomen, waarin de oude staatkundig© partijen scherp gelaakt werden en den koning werd verzocht Venizelos te handha ven. "I Is nu wel jammer, dat 't ministe- rieele scheepje van Venizelos al dreigt te stranden. Eerst was men bang, dat Turkije tegen zijn optreden bezwaar zou maken, maar dit blijkt thans on juist. De Turksche regeering verklaart in een circulaire aan de vertegenwoordi gers der Europeesche mogendheden, dat zij geen bezwaar heeft togen het optreden van Venizelos als minister president van Griekenland, daar ge noemd© staatsman in den laatsten tijd zich zeer voorzichtig in zijn optreden heeft betoond. Turkije zal afwachten wat do nieu we regeering zul doen en dc betrek kingen met Griekenland niet afbre ken. Zij heeft slechts hot verlof van haar gezant te Athene verlengd. Nu 't Turksche gevaar verdwenen is komt de kans, dat de eigen landgo- nooten Venizelos van het kussen zul len jagen, liij heeft nu wel pech. Pech heeft o-k de 'Turksche minister van financiën, met 't plaatsen der TURKSCHE LEENING. De Franscne regeering gaf last aan haar gezant aan de Turksche regeo- riug te verklaren, dat de onderhande lingen over ae Turksche leening ge- eindigd zijn, daar de Turksche minis terraad de overeenkomst te Parijs ge sloten tusscheu den Franschen muns ter van financien en den Turksche» financicelen adviseur, niet heeft goed gekeurd. FEUILLETON Naar het Engelsch. vun H. T. JOHNSON. 15) Dat is zeer belangrijk, zeide de majoor. Bij toeval weet ik, dat uw echtgenoot kort voor zijn dood een reeks van zeer zware verliezen heeft geleden, die zijn kapitaal voor «eq groot deel hebben vernietigd. Maar als hij voor twintig duizend pond sterling was verzekerd, kunt gij zeer goed leven. Claribel barstte weer in tranen uit; het verlies, dat zij had gclodeu, was zoo groot, dat zij geen waarde kon hechten aa» aardsche goederen, die zii er voor in de plaats had gekre gen. Zij besloot echter, volgens den raad van den majoor le werk te pan en haar correspondentie met haar vader uit te stellen, totdat Dudley's napieren uit Nizza zouden zijn gekomen. Er lag meer dan belangstelling in don blik, waarmede de majoor Cla ribel's hartstochtelijk© droefheid, haai riuoozel vertrouwen in zijn oer, gadesloeg. Bij Jüpiter, zeide hij tot zich- Nu zal Turkije trachten de leening van 77 millioen in Duitachland en Oi'slenrijk-Hongarije te plaatsen. Wellicht komt er nu weer een nieu we koers in de Turksche politiek. Ja, want bij het sluiten van loeningen komt heel wat kijken, vooral bij e©n Tin:, .e leening. DE RUST IN DEN BALKAN wordt in de laatste dagen door kleine voorvallen verstoord. le. voorval Een telegram uit Jani- na meldt, dat acht Grieksche soldaten bij Misaka de Turksche grens over trokken en vier uur lang tegen Turk sche soldaten streden. De acht solda ten werden gedood. Te Kybrio doodde de Turksche grenswacht vijf man van eon sterke bende Grieksche opstandelingen. 2e voorvalMontenegrijnen vielen Turksche grensplaatsen aan; zes Turksche soldaten werden gedood ve le inwoners gewond. In een tweede ge vecht werden 2 Turken gedood, velen gewond. 3e voorvalIn het vilajet Oeskjoeb zijn weder een groot aantal benden verschenen. Te Istib werden zes voor name Muzelmannen vermoord. Ook de zaken IN PORTUGAL blijven belangstelling wekken. De Constituante zoo heeft de Por- tugêesche ministerraad besloten zal nog voor we zes maanden verder zijn, bijeenkomen, hoewel de datum vor de verkiezingen nog niet is vast gesteld. De studenten te CoTmbra hebben succes van hun betoogingen. De theo logische faculteit, do eed van studen ten, professoren en rectoren en de academische gerechtelijke bevoegd heid zullen afgeschaft worden. Daar entegen zullen de colleges voortaan vrij zijn. De regeering heeft de. censuur op alle telegrammen opgeheven, zoodat van nu af alle code- en cijfertelegram men weder verzonden kunnen worden. De Argentïjnsche republiek zal aan haar vertegenwoordiger te Lissabon geloofsbrieven zenden, waarin de voorloopige regeering wordt erkend. D© ambassade van Portugal bij liet Vatikaan is teruggebracht tot deu rang van legatie. NA DE SPOORWEGSTAKING IN FRANKRIJK worden nog geregeld gevallen van sabotage ontdekt. Ook zijn op vele plaatsen dynamietpatixmen en bom men gevonden, 't Kan evenwel, dat deze al in de stakingsdagen gelegd zijn. Het onderzoek naar de daders van deze aanslagen heeft nog weinig opgeleverd. De beambten van de Westerstants- spoorwegen, die bij die jongste spoor wegstaking in Frankrijk niet hebben gehoor gegeven aan de oproeping om onder de wapenen te komen en- die door de militaire autoriteiten van 2 tot 8 dagen proyixist zijn "Veroordeeld, hebben besloten zich in gesloten stoet ne.ar d'e Papinièr ekazerne te begeven, om daar hun straf te on.dengaa.ri. Ook bij 't ondergaan der straffen dus nog betoogen! EEN STAKING IN OOSTENRIJK. Do bond vain machinisten der han delsschepen hebben in een te Triest gehouden vergadering besloten tot staking over te gaan, wegens geschil len over het loon met dte vereeniging van patroons en wegens weigering dor gelijkstelling met de scheepsoffi cieren. Door deze staking worden 19 maatschappijen getroffen, waaronder de grootste, riL Austro-Americana. De Oostenrijksche Llyod en de jmlraia- tia blijven er voorloopig buiten. Het aantal stakende machinisten be draagt ongeveer 500. OVERSTROOMINGEN IN ZUID- ITALIë. hebben veel schade aangericht. Ten gevolge van de buitengewoon hevige regens zijn de gemeenten aan den Vesuvius en ook plaatsen in de pro vincie Salerno onder water gezet en zijn de verbindingen verbroken. Door modderstroomen zijn de stra ten op dol Greco ernstig beschadigd. Vijf dooden zijn daar onder het puin vandaan gehaaid. Te Napels is door aardverschuivin gen en overs (rooming eonigo schade aangericht Casaniiciola is bijna geheel en al verwoest. Er is hulp gezonden. zelf, wat is dat jonge vrouwtje toch braaf. Als zij slechts getrouwd was niet een geheel anderen man als Dudley, zou er geen beter en geluk kiger vrouwtje op de wereld te vin den zijn. En als zij eenmaal het ge vaarlijke spel leert kennen, is het zeker, dat zij ook zal gaan spelen, en dan zal zij er erger door getroffen worden, dan nu reeds het geval is. Een ellendig werk Ik wilde, dat ik er mij nooit aan had overgegeven wat haar betreft, wilde ik wel, dat ik er af was Want waarlijk, Claribel's zachte natuur oefende goeden invloed op den majoor uit. Wie met pek omgaat, wordt er mee besmet, eu zoo ook ver edelt omgekeerd de omgang met ver hevener naturen ons eigen gemoed. HOOFDSTUK X. Ge zijt een edele vriend geweest! Eindelijk kwamen Dudley's papie ren uit Nizza en Claribel vond er een pakje bij, dat een bewijs bevatte var. haar huwelijk daarenhoven een testament, gemaakt door haar echt genoot, waarin hij haar universeele erfgename maakte; een papier, waar van majoor- Punter zeide, clat het een polis voor twintigduizend pond was. Zulk een groote som ging Claribel's begrip te boven. Hoewel haar smaak zee verfijnd was, stelde zij geen hooge eischeu voor ziclizelf, en zij besloot om het fortuin, dat haar zoo plotseling was toebedeeld, te gebrui ken tot leniging van den nood en de ellende van anderen. Het verving voor haar den dierba ren man, die haar zoo spoedig was ontnomen, en zij beschouwde het als een heiligen schat. Het zou in haar oogen ©en groote zonde zijn geweest, het te verspillen aan zelfzuchtige weelde. Zij liet met een gerust hart aan den majoor de formaliteiten over, die noodig waren voor het bewijs van don dood van haar man en voor haar aanspraak op do verzekerde som, en in verband daarmede kwam de majoor haar zeer dikwijls in haar woning bezoeken. Een afzonderlijk© kamer, die door een gang in verband stond met de ap ar temen ten van Cla ribel. was ingericht voor Punter's werkzaamheden, betrekking hebben de op Dudley's testament. Rii een van die bezoeken, vond hij tot zijn groot© verbazing Claribel met een klein blondharlg meisje op haar schoot, dat :iu eons haar prenten boek bekoel-:, dan weer uK een doos met chocolandjes snoepte. Zij is een wees, zeide Claribel, toen het kind de kamer had verla ten, en zij woont hier met haar tante, wior kamers ook op dezo gang uitkomen. Hoe klein is toch eigenlijk de wereld, die wij groot noemon. Het is wel vreemd, maai- Dolly's moeder was een schoolkennis van mij. Eu met een onderdrukte zucht over dacht Claribel, hoeveel minder zwaar de slag haar zou getroffen hebben, indien zij ook in hot bezit ware ge weest van zulk een meisje. Na dezen dag vond do majoor me vrouw Claribel bijna altijd bezig met haar beschermelinge. Het kind luid aanspraak op de liefde cii de deelne ming van Claribel, want evenals zij, was zij beroofd van wat haar het naast cn het dierbaarst was. En won derlijk genoeg, tusschen kleine Dolly Danvers, het babbelende kind, vol onschuld en kinderlijkheid, en den afgeleefden majoor ontstond een ver band van liefdo en vertrouwen. Zoo dikwijls Punter een bozoek bracht, waren zijn zakken gevuld met speelgoed of lekkernijen, welke zeer slechte gevolgen dreigden te zulien hebben voor do vorderingen van Dol ly's lessen of voor haar spijsverte ring .terwijl van haar kant de kleine nooit gelukkiger was, dan wanneer zij, op den SCnOUder van den majoor gezeten, aan zijn snor kon trekken, of zij hem er toe kon brengen, .lat hij sprookjes zou vertellen, waardoor zijne verbeeldingskracht org op «1e proof gesteld werd. Dikwijls, wanneer de majoor luis ter-do naar het aardig© gesnap van het kind, en in het hemelsche blauw van de wijdgeopende oogen staarde. overviel hem een gevoel van hevige schaamte bij de gedachte aan het schandelijke spel, dat hij in het ver schrikkelijke bedrog speelde. Eens op een morgen vond hij Cla ribel zeer ontroerd. Het was op den ochtend, nadat zij Dick Bramley ont moet had. Hoe lang moet het nog dure», vroeg zij, eer die verschrikkelijke zaak is afgeloopen Op zijn hoogst nog een paar da gen, antwoordde de majoor, de papieren zijn alle in orde. Gij hebt werkelijk niets meer te doen, dan naar het kantoor te gaan, to teeke nen en dan ontvangt gij het u toeko mende. Zoo, zeide Claribel gemelijk. O, ik verlang er zoo naar, om naar mijn vader terug te keeren dag on nacht heb ik zijn gelaat voor oogen een treurig gelaat, dat mij mijne ondankbaarheid verwijt van hem, zonder een woord te spreken en zor.- dex afschekiskus te hebben verlaten. Majoor, of «le zaak afgeloopen is of niet, over een paar dagen keer ik naar huis terug 1 Majoor Punter aarzelde. Wel, zeide hij, na een oogen- blik stilzwijgens, ik zie geen re den, waarom gij het niet zoudt doen. Gij hebt nu genoeg bewijzen om uw vader te overtuigen, dat uw vlucht, hoewel misschien dwaas en ondank baar jegens hem, t«>eh niet schande lijk was. Doe zooals gij zegt, me vrouw Carsiairs. Ik ben volkomen bereid u te helpen, waar dit noodig mocht zijn, ook als de zaak nog niet in oixte is. Claribel trad op den majoor toe, nam zijne handen in de hare en zeide ernstig Gij zijt een ©dol vriend voor mij geweest, majoorzonder u zou ik verpletterd zijn door den slag, die mij getroffen heeft. Ik dank u uit het diepst van mijn ziel, voor uwe goed heid, en de hemel moge er u voor be- loonen. Toon «Ie oogen van den majoor dio van Clan bel ontmoetten, liet hij het hoofd zinken voor dien eerlijken, dankbaren lilik. Hij nam zijn hoed en stok, zeide haar op zochten toon vaarwel en spoedde zich heen. Toen hij op straat kwam, stond hij een oogen blik besluiteloos. Zal ik terugkeeron en alles ver tellen vroeg hij ziclizelf af. Zij zou mij niet eens gelooven. Noen, ik beo reeds te ver gegaan, maar ik hoop o, ik wenschte, dat ik mij nooit me', die zaak had bemoeid. Maar nu ik in het schuitje zit, moet ik meevaren. Het poetkantoor binnen gaande, nam hij oen telgraniformuiier, cn schroef Chandos 1, Fancourlstreét Brighton. Kom terug. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5